GRETCHEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 19 Mei 1893. No 3029. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. ftrrondissements-Rechtbank. BINNENLAND. Lsttersn sn lunst. FEUILLETON AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclame8 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs illbis Faubourg Montmartre. Bij dit Nummer is gevoegd Ihet Oemeenteraadsverslag van 117 Mei. Haarlem, 18 Mei 1893. (Zitting van Donderdag 18 Mei.) 'In de zitting van heden werd P. J. DemmerSj wegen het plegen van dief stal met braak in de onbewoonde villa yan mr. W. van der Viiet te Vogelen - I zaag, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar, conform den eisch van den ambtenaar van het I Openbaar Ministerie. Onlangs meldden wij, hoe een aantal winkeliers (drogisten) hier ter stede door den kantonrechter werden veroordeeld tot geldboeten, wegens het verkoopen aan een door des inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afgezonden rijksveldwachter van artikelen beneden j de minimum hoeveelheid, welke bij de wet is geoorloofd. Eén hunner werd echter vrijgespro- ken uit gebrek aan bewijs, van welk bewijs de ambtenaar van het O. M. In hooger beroep kwam, terwijl een ander die veroordeeld was, zelf van zijn vonnis in hooger beroep kwam. De zaak van eerstgenoemde, den heer J. de Jong, weid het eerst behandeld. Deze is gedagvaard ter zake van het verkoopen van te geringe hoeveelheid chloras kalicus en ether cum Bpiritu. Gevraagd, of hij deze artikelen heeft afgegeven, antwoordt de heer de Jong, dat hij zich daarvan niets herinnert. Weliswaar is de verpakking van zijne firma, maar die zakjes kan iedereen hebben. De rijksveldwachter Van Loo herkent den heer de Jong als degene, die hem de bewuste artikelen heeft verkocht. Bij eene vroegere gelegenheid is die her kenning evenwel niet vlot gegaan en de heer de Jong zelf zegt, dat hij op den dag waarop het zou moeten ge, beurd zijn uit de «tad was, terwijl hy verder betoogt, dat dit geen Hoffmaas- droppels zijn, volgens de Pharmacopoea, maar eenvoudig een mengsel van aether en alcohol, dat geen geneesmiddel is, maar tot het artikel verfwaren behoort. De sub. off. van just, doet opmerken, dat de beklaagde oppossitie voert, en misschien terecht, tegen de geneeskun dige wet. Evenwel, al is spreker zelf van oordeel, dat die geneeskundige wetten niet altijd even praktisch zijn, ze moeten door de Rechtbank worden gehandhaafd en daarom requireerfc Mr. Van Outeren het opleggen van twee geldboeten k f 10. De verdediger, Mr. Th. de Haan Hugenholtz, vestigt er de aandacht op, dat de vervolgisg uitgaat van het genees kundig Staatstoezicht. Het heeft pleiter zeer gefrappeerd, dat de identiteit der in beslag genomen goederen ia het miost niet vaststaat. Uit niets blijkt, dat de goederen door de Jong vei kocht, dezelfde, precies dezelfde zij a als die aan den heer Van der Sleea ter onderzoek zyn gegeven. Nadat de veldwachter de goederen bij elkander had, is hij die ojigezegeld gaan brengen bij de firma Swene en pleiter mag de mogelijkheid niet verzwijgen, dat de heer Swens in het zakje en in het fieschje iets anders heeft gedaan. Voorts wijst pl. er op, dat de wet alleen spreekt van geneesmiddelendie niet beneden het aangegeven minimum mogen worden verkocht ea dat deze ether cum apiritu geen geneesmiddel is. Pleiter concludeert alzoo tot ontslag van rechtsvervolging» Er blijkt nog, dat het proces-verbaal van den rijksveldwachter wel doorhem geteekead, maar niet door hem opge maakt is. Uitspraak over 8 dagen. Hierna stond terecht de heer J. van Gulik, die zelf in hooger beroep is ge komen. Hem wordt het onder de ver- eischte hoeveelheid verkoopen van bro- metum kalicum ten laste gelegd cu de ambtenaar van het O. M., hoe wei op merkende dat het proces-verbaai in deze opgemaakt is door een ander en slechts onderteekend door den rijksveldwach ter, requireert de veroordeeling van den beklaagde tot boete van f 10 sub. 4 d. hechtenis. De verdediger Mr. H, J. D. D. Enschede, beginnende met te betoogen, dat de geëi&chte straf in elk geval tc zwaar is, doet opmerken hoe dwaas de wet werkt, daar feitelijk eau dej Gou lard, glycerine, ja, zelfs het Staalwater uit de Haarlemmermeer, bij consequente toepassing der wet niet zouden mogen worden verkocht, dan bij hoeveelheden, die niemand kan gebruiken.*) Een kleine hoeveelheid strychnine, om een zieke kat uit baar lijden te helpen, kan men niet by den drogist, maar al leen bij den apotheker krijgen, maar een aspirant-moordenaar, die zijn heele familie wil vergiftigen, kan de groote hoeveelheid bij den drogist bekomen. Op deze ongerijmdheden werd door Fidelio in een „Zaterdagavondpraatje" reeds vroeger gewezen. Pleiter durft zeggen, dat de wet strekt tot bevordering van het geldelijk belang der apothekers, wat door den schepper daarvan, den minister Thorbecke nimmer is bedoeld. Ia elk geval sal beklaagde van rechts vervolging moeten worden onislzgea, op grond van het feit, dat de lijsten waarop aangegeven is welke artikelen niet beneden een zeker quantum mogea worden verkocht, niet wettig zija vast gesteld, daar die lijsten niet, zooals be hoorde, doos den Minister zelven, maar door den Secretaris-Generaal zija ge- teekecd. Uitspraak over 8 dagen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina.) Het grasgewas langs de dijken ea wegen in dea Grooten IJpolder te Hout rijk ea Polanen publiek verpacht, bracht op 11839 tegen f 2234 ia 1892. De aati-rev. kiesvereenigiag te Haar lemmermeer heeft tot caadidaat gesteld voor de vacature Jordens, jhr, mr. J, P. A. Teding van Berkhout, te Heem stede. Behalve de reeds gemelde bijdragen aan het voorloopig comité vaa den Noord-Hollandech-Utrechtschen lokaal spoorweg, heeft de gemeenteraad van Vinke- ea Waverveen nog f 600 toege staan ea de raad van Wilnis f250. Men schrijft aan het Rbld „Jhr. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem en oud-lid der Tweede Kamer, heeft doen weten dat hij het cricketterreia te Velsen des Zondags voor wedstrij den niet meer be schikbaar wilde stellen, aangezien dit tegen zijne overtuiging streed. Het veld was eerst het vorige jaar ingewijd nadat de heer Boreel het geheel belangeloos zorgvuldig had doen in orde brengen. Voor nederlandsche cricketers is het te hopen, dat de heer Boreel alsnog op zijn besluit moge terugkomen of het althans eenigszins wijzigen, zoodat het uitste kende veld, het eenige waarlijk goede terrein dat tot dusver steeds beschik baar was, niet geheel worde gesloten. Dit zou immers het geval zijn by een dergelijken toestand, aangezien het voor de meeste cricketspelers onmogelijk is, een wedstrijd, hetzij als uitzondering, op een werkdag te spelen. Een droevig voorval had j.l. Maasdag aan den Overtoom, ge meente Sloten, plaats. Terwijl men ten behoeve van de zwavelzuur fabriek der firma Ketjen aan het lossen was, geraakte een met vitriool gevulde fiesch vaa des wagen op dea grond, waar juist enkele kinderen aan het spelen waren. Deerlijk gebrand, werden 2 kinderen huiswaarts gebracht, terwijl de toestand van het 3e opname in het gasthuis vorderde. De hotelhoudersbond had het plan beraamd om dit jaar eene tentoonstelling te Amsterdam te houden gewijd aan het hotelwezen. Het bleek, dat de tijd van voorbe reiding te kort schoot; vandaar dat er werd besloten om de tentoonstelling ia- ter te houden, waartoe op eene verga dering Woensdagavond ,te Amsterdam gehouden een voorloopig comité is be noemd. Men zal zich herinneren hoe in het vorig jaar Van Rheenen te Hilversum, twee dagen ea een nacht zija leven had gewaagd, om d&t vaa een ander te redden, en dat er bijdragen werden gevraagd, die te sameo ces kapitaaltje zouden vormen, om hem een huisje te kunnen koopea of te doen bouwen. Daar aan het ingekomen bedrag nog een ƒ300 ontbreekt, om dea oppassen- den werkman, die zes kinderen te zijnen laste heeft, een woning te verschaffen, welke zou voldoen aan zijne zeer be scheiden wenschen, verklaren de heeren A. L. Grothe, G. W. van Neyenhoff, A. H. Hagedoorn, H. J. Uyldert en J. de Koo, ailen te Hilversum, zich bereid bijdragen te ontvangen, om het ontbre kende aan te vullen. Men schyft uit Utrecht: Dezer dagen heeft aan 's rijks Munt wederom de aanmunting van nieuwe dubbeltjes plaats gehad. Tot ons genoegen ontwaren wij, dat de vroegere op de toen geslagen dub beltjes in ons blad geoefende critlektot veel verbetering bij dezen muntaanmaak heeft geleid. Zoo is blijkbaar voor dezen muntslag een nieuwe stempel vervaar- digd, op welken het hoofd der Koningin meer een ronden vorm heeft dan op den vorigenterwijl over het geheel de type is gevolgd van den beeldenaar van het vijf ea-twintig-centstuk en den gulden. De beeldenaar op de nieuwe dub beltjes voldoet wel, o. a. komt het ons voor dat de bewerking van het haar en van den hals veel beter is dan van de vorige stukken, op welker bewer king vroeger, naar wij toen opmerkten, wel iets aan te merken was. N. R. Ct. Even buiten de gemeente 's Hserenhoek sloegen Dinsdag de paar den van den landbouwer van 't W., gespannen voor eenen wagen met huls- raad, op hol. De wagen, waarop een i5jarige zoon van van 't W. en een 17jarig meisje gezeten waren, sloeg om, met het ongelukkig gevolg, dat de jongen een been brak en het meisje zoodanig gewond werd, dat men aan vankelijk voor het behoud van haar leven vreesde. Deerlijk is zij aan het hoofd gekwetst. LèililÉS ^Eindelijk is dan de zoo lang gewenschte regen gekomen. Al thans boven een deel vaa ons land hebben de wolken zich oslast. In Gel derland, N.-Brabaat en Friesland heeft Maandag en Diusdag een Sink onwe- der gewoed en ook uit enkele gemeen ten in audere provinciën komt het be richt, dat er regen is gevallen, zij het dan ook weinig. De biiksem is hier en daar ingesla gen. Te Eefda (gïmaente Gorssel) is de boerderij „De Poorte", waaria de blik sem is geslagen, met aangrenzende schu ren tot den grond toe afgebrand. Te Zutphen heeft de bliksem een deel van den voorgevel in een woning in de Lavestraat vernield. Te Echten (Fr.) werd de heer K,, vader van een talrijk gezin, terwijl hy aan tafel zat, door den bliksem doodc- lijk getroffen. Te Enschede vernield© de bliksem een gedeelte van het dak van twee wo ningen, toebehoorende aan den timmer man P. Te Oirschot (N.-B.) sloeg de bliksem in het huis van dr. v> E., waardoor een weinig beduidende brand ontstond. Woensdagavond viel hier een malsche regen, welke aanhield tot lang na mid dernacht. De verkoop der verzameiing-Meisso- nier bracht Dinsdag 280,000 fis. op, zoodat het totaal bedrag over drie dagen reeds 1,751,185 frs. bsloopt. Om potr loodteekeningen en aquarellen weed he vig gestredenzij brachten dan ook fabelachtige hooge pry zen op. Voor „Un dragon en védette" werd 36,000 frs., voor eene studie „Napoléon I" 13,000 frs. betaald. De verkoop-Melssonier wedijvert met de veiling-Spitzer, waar ook hooge prij zen besteed werden. Maandag bracht zy 565,690 frs. op. Een voorwerp van aar dewerk van Bemhard Palissy ging voor 27.000 irs., een ander van denzelfden 15) HOOFDSTUK VI. Broeder en zuster Grete begaf zich naar haar broeders kamer, nam den koffer uit de kast eu ging dezen met zorgvuldigheid pakken. Eerst het lin nengoed, vervolgens zijne schoenen, zijne pantoffels, de zondagsche jas, zyn frack als hy deze eens noodig mocht hebben, handschoe nen, de reisgids boven op, nu nog den reisdeken en parapluie. Was dat alles Haar broeder zag er niet goed uit, hare moe der had wel gelyk gehad. En wat was by overspannenOm te schreien by eene scheiding voor eenige dagen. Er moest iets voor •syne gezondheid worden gedaan. Als knaap was hy ook eens op die wyze ziek geweest, en waren hem door den geneesheer chinine- cruppels voorgeschreven, die eene goede uitwerkiog hadden ge had. Sedert dien tyd bewaarde hij voortdarend een fieschje met deze druppels in zyn schryftafel, om ze in te nemen als hy ze noodig bad, somtijds gebeurde dit dagelijks, somtijds met maanden tusschenruimte. Dit geneesmiddel zou zy in zyn koffer bijpakken als hy het nog bezat. ZJJn schryftafel was gesloten, maar zij wist, dat de sleutel in zyn kleerenkast hing; ja wel, daar was by 1 Zy opende alle schuifladen maar vond niets. Misschien was het fieschje wel in de geheime lade, die zich achter een der anderen bevond. Grete wist die zeer goed te vinden, het was voor haar in hare jeugd steeds een genot geweest om ze op den schoot van haar vader zittende, te mogen openen. Met hare kleine handjes had zij dan naar de veer gezocht en vroolijke kreten geslaakt als de lade opensprong. Zy kende d© plaats van de veer nog zeer goed een drök, en de iade was open. Zij tastte er met hare hand in. Geen fieschje. Slechts een samengevouwen papier lag er in. Nieuwsgierig haalde zy het te voorschijn zeker een liefdesbrief, en de schelm van een broeder hield zich altyd alsof zyn hart onkwetsbaar was. Nu zou zy hem toch eens beetnemen l Maar het was geen brief, maar een papier met getallen, een berekening beschreven het was.... Zy stiet een lulden kreet uit en viel neer voor de schryftafel op hare knieën, met het blad papier in oe hand. Of zy het kende, dit papier met Rovers schrift, ofschoon zy het nooit onder hare oogen had gehad. Met groote spanning had zy indertyd het proces tegen den kassier gevolgd. Eenige harer vriendinnen hadden de rechtszittingen bijgewoond. De ramp zalige had het zoo dikwyls en nauwkeurig by zijne verdediging beschreven. Zoo was de vorm van den brief geweest, dat had er opgestaan, aldus luidde de berekening, zoo groot was de som 0 ja, zy kende hemEn nu lag hy in de geheime lade van haar broeder I Een woeste kreet schrikte haar uit hare verbystering op. Julius stond op den drempel, aschgrauw met wyd opengesperde oogen. *Wat wat is hier gebeurd?'' //Doe de deur dicht 1" duwde Grete hem toe en verhief zich langzaam van den grond. Daarna trad zy op hem toe en hield het papier onder zijne oogen. z/Ken je dit papier?" //Dit Hy deinsde achteruit. «/Hoe komt dat in je hand Hoe durf je...." En woedend greep hy naar haar arm om haar het papier te ontrukken, maar zy stiet hem terug. z/Dief Dit was het woord, hem herhaaldelijk, dag en nacht door zjjn geweten voorgezegd, dat een mensoheiyke stem hem voor de eerste maal in het gezicht slingerde, en voor dezen klank liet hy het masker vallen, dat hy steeds had gedragen. Hy zonk neer op den stoel voor de sohryftafel, sloeg heide handen voor zijn gelaat en weende. Haar hand, die het noodlottige papier vasthield, zonk slap neer, hare gansche gestalte beefde- z/Julius," aldus zeide zy met toonlooze stem, #zeg slechts een woord, dat het niet waar is, dat je toch onschuldig bent. Julius," riep zij uit, //zeg my, dat je het niet hebt gedaan 1" Hy liet echter zijn hoofd nog dieper zinken. //Ik heb het gedaan Grete. Ik ben een zwak, slecht menschDe verleiding was te sterk als je eens wist als ik je eens kon zeggen...." Met heftige minachting viel zy hem in de rede. //Je hebt het gedaan en het kunnen aanzien, dat de ander, je vriend, ten gronde ^erd gericht door je schuld?" Je hebt het mede aangezien en

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1