POLITIEK OVERZICHT. WEDSTRIJDEN. ÖEMENOD NIEUWS. getroffen, uit den trein zou zijn gewor pen. Een desbetreffend onderzoek uheeft aiets aan het licht gebracht, zoodat men de vraag heeft gesteld of wellicht de wielen van den treia het projectiel om hoog zouden kunnen geworpen hebben. Het laat zich aanzien dat de assistent chef er geene ernstige gevolgen van zal hebbea. De .Raagsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eeaen socialist, die in de bijeenkomst ter be handeling vau het plan tot oprichting van een standbeeld voor Koning Wil lem lil beleedigende woorden zou ge sproken hebben. Te Wageniagen is Maandag- avond omstreek: n uur, een reiziger die op de tram van de Oosteratoomtram Maatschappij wilde (springen, onder de tram geraakt, overreden en gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Wagenin- gen vervoerd. Op Pinkstermaandag reed een 77-jarig man van Renswoude naar Eede per driewieler. Na daar een ken nis te hebben bezocht, ging hij op dezelfde wijze terug. Te Schlpbork (Drente) is Zaterdagavond de ruim 8o-j*rige B, Krans in het open veld door den blik sem gedood. Onder begunstiging van het heerlijkste weder is Maandag te Winschoten eene historische optocht ge houden, waarbij de voornaamste per sonen uit den tachtigjarigen oorlog wer den voorgesteld. Ofschoon vooraf ge ruchten liepen van een plan tot versto ring der feestvreugde door de sociaal democraten, liep ailes ia de beste orde af. Eene groote menigte was vooral des avonds, toen de optocht bij fakkellicht werd gehouden, samengestroomd. Hugo", van dea heer Ch. Pirlot, te Capellen. VI. Gelderland-prijs. Verkoops-wed ren over hindernissen. Prijs f 750. Winner „Angra Pequsna", van den heer E. Vaa Hobokes, te Schevenlogen. RECHTSZAKEN. De tea vorigen jare iu het Paleis v. Volksvlijt gehouden vossenjacht, welke destijds op verzoek van de „Vereeni- ging tot Dierenbescherming" aanleiding gai tot het opmaken van proces-ver- baal, ücch wegens veronachtzaming van formaliteiten door den verbaliseereadéa veldwachter, niet ontvaukelijk werd ver klaard, komt thans opnieuw voor de arr. rechtbank te Amsterdam. Deze zaak wordt op 31 Mei a behandeld. De wedloopen te Arnhem vanwege de Gelderache harddraverij- en renver- eeniging aangekondigd, hadden Maandag begnnBtigd door fraai weder ea onder toevloed van vele vreemdelingen, plaats. De uitslag was: I. Ned. harddravers Derby. Harddraverij (Ingespannen) voor Ned. hengsten en meniën. Prijs f 700. Winner „Bles", eigenaar de heer A. De Ridder. Tweede „Expectation" van den heer H. Van Wickevoort Crommelia. II. Wedren op de vlakke baan. Prijs f 75°* Winner „Philadelphian", van den hoer A. baron Van Brienen, te's Gravenhage. Tweede „Mirabeau", van den heer G. De Lichter velde, te Gent. III. Wedren over horden. Prijs f 900. Winner „StDt Ilario", van dea heer G. Visart de Bocarmé, te Rhisnes (België). Tweede „Marthe", van den heer M. Scbroers, te Dusseldorf. IV. Groote geldersche st-seple chase. Eereprijs, ter waarde van f 800 benevens f300. Deze eereprijs zal jaarlijks op «5e vooijAarsmeeting der Geldersche hard draverij- en renvereeniging worden ver reden, totdat hij tweemaal achteree?^- volgens door denzelfaen eigenaar is ge wonnen. Winners van de groote Geldereche steeple chase in 1890 Houp-la, eigenaar ritmeester C. v. d. Merschin 1891 Fairy Queen, eigenaar J. R. van Geuus in 1892 Banderole, eigenaar kapt. Hinlopea. IV. Winner „Pascal", van den heer G, baron v. Heemstra, van Zutphen. Tweede „Banderole", van kapt. Hin- lopen, te Breda. Derde „Marina", vaa den heer E. van Hoboken, te Scheve- ningen. V. Wedren op de vlakke baan. Prys f 900. Winner „Chinois", van den heer Ed. Goyot, te Capellen. Tweede Dinsdagochtend, by de opening der derde zitting van het mijawerkerscon- gres te Brussel, heeft de voorzitter voor lezing gedaan van eenea brief vaa Basly mededeeleade dat hij en collega Lamendin, beiden socialistische ledeo der fr&sschc Kamer, voor de //Sursté générale" waren geroepen ea dat hij dea uitslag van dit bezoek zou doen kennen zoodra zy v"j zouden zija. Tegen twaalf uur verscheen B&sly hij nam het woord en deelde mede dat de chef van den veiligheidsdienst aan hem en aau La- mendia hunne houding la de zaken vaa Pas-de-Calais had verweten, waar bel gische werklieden mishandeld waren, en dat het hoofd der politie hua gelast had binnen 24 uren het iand te verlaten, De houding der belgische regecring, zeide Basly, ia zonder voorbeeldzij gehoorzaamt aan de stellige voorschriften van een infaam blad, dat sinds twee dagen van de regeering eischt ons te verbannen. Lamendin nam het woord hij was er op gesteld wel er op te wijzen dat hij voor de gebeurtenissen van Pas-de Calais niet verantwoordelijk is. Het gedrag der belgische regeeriüg, zoo zeide hij, is onder geene benaming te brengen. Basly en ik, we zijn wetgevers in ons land, wij zya gewoon de wetten van dat land te eerbiedigen ea zullen ook de wetten van een naburig land eerbiedigen. Wij sullen dus België ver laten. Nader wordt nog gemeld, dat de mo gelijkheid bestond, dat het congres als bewijs van protest tegen dit besluit van uitzetting de zittingen zou voortzetten ie Valenciennes, waarover Dinsdagna middag nog gestemd moest worden. De fraosche en belgische gedelegeer den tot het internationaal congres neb ben des ochtends eene besloten verga dering gehouden ter behandeling van een voorstel, strekkende om alle re- geeringea uit te noodigen in de wet geving den arbeidsdag van 8 uren op te nemen, biatiea eenen daarvoor vast te stellen termijn; en om, in geval van weigeriag door de regeeringen, eene algemeens werkstaking uit te schrijven. In de daarop gevolgde openbare ver gadeiing van het congres heeft Harwey gesprokers tegen het vaststellen van het aantal arbeidsuren door de regeeringen. Schrëaer (Duitschland) riep daarente gen de tusschenkomst der regeeringen in. In Duitschland, zeide deze spreker, voeren de regeering en de politie eenen onverzoenlijken krijg tegen de mijnwer kers die verbetering van hun lot vra gen. Schröder kwam voorts in verzet tegen de uitbreiding van het müitairisme. Nader wordt nog gemeld, dat Hector Denis, professor aan de hoogeBchool te Brussel en Cavrot, belgisch gedelegeerde, zich naar den minister van justitie heb ben begeven om intrekking te verkrij gen van het arrest van uitwijzing der twee fransche afgevaardigden. De zitting werd gestaakt in afwachting van de ministerieele beslissing. De fransche afr ge vaardigden op het congres besloten dit te verlaten als de uitwijzing werd gehandhaafd. De minister heeft zijn besluit niet in getrokken zoodat B^sly en Lamendin Belgie moesten verlaten, hetgeen Dins dagavond te 7.25 geschiedde. Door Schröder, duitsch afgevaardigde, werd voorgesteld de werkzaamheden te Brussel voort te zetten. Hij deed een beroep op de fransche afgevaardigden om zich niet terug te trekken, terwijl hij tevens protesteerde tegen de haa- deli.-ig der belgische regeeriag. Toen de zitting werd hervat, brachten de duitsche, oostearijksche, engdsche en belgische gedelegeerde» eene motie uit, behelzende den wensch om de fran sche afgevaardigden te zien voortgaan men hen zitting te houden. Nadat deze motie bij acclamatie was goedgekeurd, verklaarden de frassche gedelegeerden dat zij verder het congres te Brussel zouden bijwonen. Lord Salisbury is te Belfast Dinsdag- middag te 1 uur aangekomen. Hij werd door dea burgemeester en andere over heidspersonen ontvangen, die hem adres sen aaaboden, ter beantwoording waar van hij eene korte toespraak hield. Het station en de straten zyn versierd ter eere vaa S&lisbury's bezoek, hetwelk algemeen eene groote geestdrift ver wekt. De Times verneemt uit Lissabon dat aam de Cortes is voorgelegd het ont werp van eea ÜgEjarig handelsverdrag tusschea Spanje en Portugal, hetwelk o. m. bepaalt dat de contracteerende pattijen beide verplicht zullea zijn geens voordeelige overeenkomsten met aadeve mogendheden te sluiten; alleen behoudt Portugal zich voor, bizondere voordee lige schikkingen met Brazilië te treffen, welke Spaaje nooit van Portugal zal eischeo. Het verdrag heeft ook betrek king op de Balearen, de Canaiische eilanden, Madeira en de Azores. Uit particuliere bron wordt uit Berlijn omtrent het veikieziogsmanifest van het centrum aan de N. R. Ci. het vol gende gemeld: Het Dinsdag eindelijk verschenen verkiezingsmanifest van het centrum is een buitensporig lang ding, langer dan de manifesten van al de andere partijen bij elkander. Uit de hier en daar zeer gewrongen taal blijkt hoe moeilijk de formuleering van het document aas het tegenwoordige partij-bestuur gevallen is. Het uitvoerigst ea in de eerste plaats behandelt het manifest het leger-oat- werp, en eindigt hier met de verklaring, dat de tot dusver door het centrum gekozen houding gevolgd werd met het oog op het groote gewicht van het on derwerp, opdat hei duitsche volk zelf daarover beslisse. Verzet tegen hetont- werp-Caprivi zoowel als tegen het voor stel van Huene zal „het veldteekes vaa het centrum in den verkiezingsstrijd" zijn. Het manifest verklaart verder, dat de „Kulturkampf" nog niet geëindigd is, en dat een verrottingsproces onder den dekmantel van vriendschap sood- lottiger ware dan het zonder bedenking weder hervatten van dien strijd. Wegens het goedkeuren der hasdelstractaten met Oostenrijk-Hongarije en Italië ver ontschuldigt het manifest zich met de bewering, dat dit geschiedde omdat daardoor de beschermende rechten tot eene zekere hoogte ten minste voor twaalf jaien beklonken werden. Ook be looft het centrum bij latere handels- tractaten zeer bijzonder over landbouw en nijverheid zyae beschermende hand te zullen uitstrekken. De Oost-Afrikasnsche berichtgever van het „Berliner Tageblatt" ontving tijdingen welke de vroegere berichtea omtrent Emin Pasha's dood niet be vestigen. Waarschijnlijk is Emin naar de Stanley-vallen aan den Kongo on derweg. De tweede koloniale mo gendheid der wereld, die in den Indi- schen archipel alleen over 30.000,000 menschea gebiedt, over een koloniaal leger van 18.000 maa en een talrijke vloot beschikt en bovendien in het be zit is van alle middelen om een krijg te voeren worstelt nu reeds 20 jaren met een kleinen roofstaat, die niet eens een millioen menschen telt en die ten hoogste 4 tot 5000 gewapende mannea fa het vdd kaa brengen zonder ook maar het geringste gevolg van alle moeiten en krachtsinspanning, van alle offers aan menschenlevens an groote sommen gelds. Want men staat heden nog juiat op dezelfde plaats als voor 20 jaren Al-lus begint de „Vossische Zeitung," het beste Duitsche blad, eea voor Ne derlaod beschamend hoofdartikel over dea Atjeh-oorlog. De redenen voor dien treurigea toe stand, zegt de „Voss. Ztg liggen voor de hand. De tegenwoordige goeverseur vaa Atjeh is de elfde. In de genoemde 20 jaren regeerden 5 goeverneurs g Jie raai en wat het eigste is, wisselde de portefeuille van koloniëa in Den Haag 13 maal. Als men daarbij bedenkt, dat bijna elke peirsoBeelveranderiag voor Atjeh tevens eens verandering van po litiek beteekeade, dan behooft mea voor deze» tegenspoed geen andere oorzaken te zoeken. ,Nu schrijft het Duitsche blad verder wilde mén offensief optreden en hoopte met een slag dea tegenstand te breken, dan knoopte men onderhan delingen aan of ook bedacht een ge mengd stelsel, door naast den militairen goeveraeur een burgeriijk goever?.eur te stellen met gelijke bevoegdheid, waardoor de toestand nog verwarder werd. Het is bewezen, ec door eenpa rig getuigenis van Atjehers bevestigd, dat op zeker tydstip het verzet geheel verlamd was en de meest invloedrijke stamhoofden reeds aan onderwerping aan het Nederl. gezag dachten en dat het Nederland niet de minste moeite zou gekost hebben, eindelijk zijn doel te bereiken. Dat was het geval toen Van der Heijden de strijdkrachten der Atjehers verdeeld ea verstrooid had, Maar hij werd midden in zijn zegepraal teruggeroepen, Atjeh herademde, want het burgerlijk gezag, of, wat hier (het stuk is le Amsterdam geschreven) bijna hetzelfde beteekeat, de bureauc-atie was aan het woord en a&u haar is het te wijten, dat de vijanden in den kortst mogelijken tijd den moed herwonnen. „De tweede gelegenheid liet men zich ontsnappen, toen generaal Van Teija de kustblokkade streng had gehandhaafd, zoodat in- en uitvoer verlamd werden en in het land weldra gevoelig gebrek ontstond waardoor de vredeparrij een tijd lang de overhand verkreeg. Maar men wist in Atjeh dat er weldra weder een persoonsverwisseling zou plaats heb ben en besloot dus nog wat te wach ten; waarschijnlijk zou dan het systeem ook wei wser veranderen. Dit kwam juiat uit; het eerste werk van Van Teijn's opvolger was, de blokkade op te heffen en door eene „scheepvaart regeling" te vervangen, waardoor de Atjehers weder levensmiddelen en wa- penen konden verkrygen." Kleinere fouten worden nog door de „Voss. Ztg." aangestipt. De schrijver komt tot de slotsom, dat alleen een ge strenge blokkade ia staat is de Atjehers te bewegen zich over te geven. Vooral moet den Atjeher de overtuiging ont nomen worden, dat de Nederlanders niet weten, wat zij willen en te zwak zyn om dadelijk naar hua doel te stu ren. Ook hier beteekeat de overwinning der Nederlanders de zegepraal van Eu. ropeesche beschaving over Aziatische barbaarschheid. Op den tweeden Pinkster* dag is te Brussel een nieuw „vélodrome* met groote Internationale wielerwed strijden geopend. De koning en de koniagin van België warea met prinses Clémentine tegenwoordig en met een talrijk publiek getuigen van het wedrij den, waaraan door kampioenen uit dichtbij- en verafgelegen lauden (o.a, Rademaker en De Waardfc uit Neder land) werd deelgenomen. Er werd in de verschillende afdeelkgea mooi geredoa, maar de Nederlanders konden herinde internationale scratch-race over een baan van 1609 M. niet tot dea beslisaiagarit brengen, waaruit Sanger van New-York en Bradbury van Londen als eerste en tweede overwinnaars fe voorschijn kwamen. In het slofcaoramsr, een scratch-race over eea 5000 M. baan, is wederom Sanger overwiauaar, ia 8 mi«. 21V5 sec., maar onmiddellijk op hem volgen Ra' demaker (zelfden tyd) en De W.<trdt 8 min. 22 sec. Er heerschte veel geestdrift en een buitengewone belangstelling bij het pu bliek. De tydingeD uit Huil lui- den ongunstigde politie moest gewa penderhand ettelijke samenscholingen uiteendrijven. Velg dokwerkers blijkei geen genoegen te nemen met het ver gelijk, in zooverre de werkgevers alleen verplicht zoudea zya de afgedankte werklieden terug te nemen aa&rmite er plaatsen openvallen. Emilfo Schierzo, de ma die van Manchester naa? Londen wan delde op een bal, heeft terechtgestaaa wegels het verwekken vaa volksoplo pen. Hij kwam vrij onder voorwaarde vaa het spelletje niet te zullen herha len. De getuigen vaa Baudry d'Asson hebben hem aangeraden van het voorgenomen duel met den minis ter-president Dupuy af te zien, daar diens beleedigende woorden een ge volg waren van de aasvdlen van den afgevaardigde. Baudry d'Assoa heeft dezen raad op gevolgd. Artosa is Dinsdag bij ver* stek veroordeeld tot 2D jaren dwang arbeid wegens het plegen van verdub- teriagen ten nadeaie van de „Sjciété de Dynamite," en tot 5 jaar gevange nisstraf en 400,000 francs boete wegens poging tot omkooping van den sen&tor Sans-Leroy. De huisheer van den a*nar- c'nist-candidaat voor de fraasche acade mie Le Roy is zoo wdnig met de anar chistische ideeën ingenomen, dat hij, nu hij de eigenaardige populariteit van zija huurder uit dteas dooltocht heeft leeree kennen, dezen eenvoudig de deur heeft laten uitzetten, hierbij gebruik makend van een recht, dat Le Roy hem had bezorgd door hem drie huur termijnen schuldig te blyven. In afwachting vaa een nieuwe woning heeft de anarchist-candidaat de omnibus betrokken,waarmede hij zijn bezoeken bij de leden der académie aflsgc en dis zijn vriend Lisbonne welwillend te zijner be schikking heeft gesteld. Hij is das voor- loopig er voor bewaard als laadlooper door de politie naar een minder ge- wenscht verblyf te worden overgebracht. De langdurige droogte heeft in Fraukryk groote schade aan dea landbouw berokkend. Blijkens het medegedeelde op de laatste vergade ring der „Société-Nationale d'Agricul ture," is deze schade op niet minder dan 800 millioen francs te schatten. De groote vraag is au, hoe de oogst vaa hem in zijne slapen, en het bloed stroomde onstuimig door zyne aderen. Een der agenten verscheen in de deur. #ïn huis is hy niet te vinden mynheer Röver.^ Vastbesloten keerde Röver zich nu naar hem om; deinnerlyke stryd was beslist. //Doorzoek het geheele huis van den kelder tot het dak, en als gy hem dan nog niet hebt gevonden, laat er dan oogenblikkelyk melding van maken aan het station Grete had eene gewaarwording alsof alles voor hare oogen ronddraaide. Hoe Hy kende den uitgang en zweeg, hy vermoedde, hy wist op welke wyze haar broeder was gevlucht en verried hem niet; Het slachtoffer wilde zyn beleediger niet in het verderf stor ten I Hy verzaakte zyn plicht, belastte zyn geweten voorwien? waarvoor? Voor een nietswaardigen jongen man zonder hart, voor eene vrouw, onverstandig in haar hoogmoed, voor haar, die hem had veracht, gehoond? Dat wilde zy niet. Dat mocht niet gebeu ren. Deze man was krankzinnig in zijn lankmoedigheid. Zy legde haar hand op zyn arm en wees naar de kast. Zy daeht niet na, maar werd door een innerlyke drift aangespoord. z/Daar achter die deur bevindt zich een geheime gang 1 Laat daar maar eens zoeken I Zy sprak deze woorden met luide stem. De agent snelde naar de kast, vond de veer en verdween op de donkere trap. Het was gebeurdDe voetstappen weerklonken en stierven weg; het werd doodstil. Grete stond daar met de handen op het hart ge drukt, bevende van angst voor de gevolgen van haar daad, maar zouder berouw te gevoelen; met somberen blik zag hij haar ge- ruimen tyd aan. Eindelyk opende hy zyne lippen. //Waarom hebt gij dat gedaan //Omdat ik niet wil, dat gy u te gronde richt voor ons V' Eene grenzelooze veraehting sprak uit den toon, waarop zy deze laatste twee woorden zeide. wGy wildet zwygen ontken het maar niet! Ik zag het wel en daarom zeide ik het." en verriedt uw broeder alleen om aan m y geene ver- pliohtiog te hebben en niet door m y n hulp het zwaarste uur van uw leven te doen verlichten 0 ik ken, ik begryp u." In plaats van te antwoorden haalde zy een saamgevouwen papier te voorschyn, //Neem ditMaanden lang heeft het my als een zwaren last op het hart gedrukt. Ik draag dien last niet lan ger, ik kan het ook niet. Ik weet, dat Julius Meermann ook de dief was van de drieduizend mark, die men meende, dat gy hadt gestolen hier, hier hebt gy het bewys." Geroerd nam Anton den brief van haar aan en vouwde hem open. De spoorloos verdwenen berekeningen. En zy zy, zyne vyandin gaf den naam van haar geliefden broeder prys om den zyne te bevryden van de smet, die er op rustte. Waarom toch? Zou hy zich vergist hebben, zou toch haar hart Dwaas heid om zooiets te denken! En toch op hetzelfde oogenblik viel zyn blik op den zakdoek, dien Grete, terwijl zy in tranen was uitgebarsten voor hare oogen hield, en een innig gelukkig gevoel maakte zich van hem meester. Er viel niet meer aan te twyfelenDie hem zijn eerlijken naam teruggaf, was ook de vriendin, die zich liefdevol over zyn ver wonden hond had ontfermd. /Juffrouw Meermann," klonk het van zyne lippen, terwyl hij verblind was door de ontdekking, die als eea hel schitterenden zonnestraal in zijn brein werd opgenomen, //heb dank, heb dask voor alios I" En met een blik, waaruit innigheid haar tegenstrftaldo, greep hy haar hand. Op dit oogenblik keerde de politieagent terug zonder den vluch teling. Julius was ontsnapt. Met een byna hoorbaren zucht van verlichting wendde Röcer zich tot zyn ondergeschikte. //Zorg er voor, dat het aan het station wordt bekend gemaakt. Ik zal het den chef zelf mededeelen." Daarna trad hy op het jonge meisje toe. //Het ga u goed juffrouw Meermann," zeide hy ernstig. //Tot weerziens Zij antwoordde niet en hief het hoofd niet op. Zij had haar plicht gedaan; hy zon nu gelukkig worden. Voor haar zelve waren geluk en hoop vervlogen. Dienzelfden avond werd juffrouw Meermann ernstig ziek en zweefde weken lang tusschen leven en dood; Grete had over dag noch des nachts rust, en in haar gemoed verdrong de eene zorg de andere. Den winkel bezocht zij niet meer, zoodat zy byna niet van de buitenwereld vernam. Hare moeder en zy hadden geone vriendinnen en kennissen meer sedert de vlucht van den zoon was bekend geworden, en sedert Röver dank zij de hulp van dec commissaris door een nieuw gerechtelyk ondersoek schitterend wa gerechtvaardigd en geheel gezuiverd was van de vreeselyke ver' denking, die zoo langen tjjd op hem had gerust. (Slot volgt,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2