mm »ii MiKfe Zaterdag 27 Mei 1893. I\o 3035 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaaryam». ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs Blbis Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dal Zaterdagavond verschijntzal bevatten Werkstaking op Zeé. Haarlemmer Balletjes Ho. CLXV. Binnen- en Buitenlandsche berichtenVaria Advertentiën enz Hatsu.EAS, 26 Mei 1893. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel ea Nijverheid werden Don derdag aan het gebouw van het Provin ciaal Bestuur alhier de navolgende werken aanbesteed; 1. Het verbeteren der zeeweringen langs het Noordeistrand op het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerkea in Noo>:d-HolUi3d. Ramiag 30.500.— Ingekomen 6 biljetten ea dat vêq Tijs Volker te Sliedrecht het laagst voor f22.500. 2. Het verbeteren van Rijkszee werken op het eiland Wieringea, provincie Noord-Holland. Raming 110.000. Ingekomen 7 biljetten en dat van J. Blak te Medemblik het laagst voor f8798. 13. Het herstellen van wisterachade aan de Rykszeewerketa op het eiland Marken. Raming f4590.—. Ingekomen 4 biljetten ca dat vaa W. Blaakevoort Cz. te Broek in Waterland het minst voor f4375. 4, Het bouwen vaa eea brugwach- ierswoning te Spijkerboor (gemeente Jiap) behoorende tot de werken va» het Noord-hollandsch Kanaal. Raming 14475- Ingekomen 12 biljetten waarvan dat van J. Plas te Purmerend het minst vcor f3944. 5, Het leveren en verwerken van puin tot verste; king der boorden vaa het Merwede-kaiaa&l ia de provincie Noord-Holland, behoorende tot het on derhoud vaa het voltooid gedeelte kanaal. Raming f4000,— Ingekomen 10 inschrijvingsbiljetten ea dat van G. Slap,ter te Amsterdam het laagst voor f3089. 6, Het verrichten van eenige bestra tingen op den weg vaa Alkmaar naar Nieuwediep, behcorende tot de groote Rijkswegen in de provincie Noord-Hol land. Raming f. 1500. Ingekomen 6 biljetten en waarvan dat van Arie Trap te Helder het minst voor f 1255. Naar ons door den voorzitter der kiesvereeaiging, Mf. Th. de Haan Hu- genholtz, wordt gemeld, heelt de heer Mr. A. Kist aaa Z.E.G. verklaard, wel degelijk te hebben geantwoord op den brief, waarin hem bericht werd gedaan van de voorloopige candidatuur. Dit antwoord heelt Mr. Kist laten bezorgen bij den Secretaris, die het echter niet in handen gekregen heeft. In dat antwoord gaf Mr. Kist te kennen, dat hij thans eeae candidatuur niet wenschte te aanvaarden, zoowel in het belaag der partij als omdat hij meende, dat den burgemeester van Haarlem een zetel ia de Provinciale Staten toekomt. De heer Bd. de Lanoy, voorzitter vaa de Kosinkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" is op de Donderdagavond gehouden repetitie bij acclamatie be noemd tot Lid van Verdiensté. Doot een geabonneerde wordt ons gevraagd, wie vaa de Leden van den Raad dit jaar aaa de beurt van aftre ding zijn. Daar dit ook anderen kan iateresseeren, laten wij hieronder de namen der tien aftredende leden vol gen. Het zija de heerea: Vaa Dieren Bijvoet, de Haan, Stoel, de Clercq vaa Weel, Krol, Lode wijk?, P;ias, Van der Mersch, Tjeenk Williak ea van den Berg. Door wijlen vrouwe J. C. van Alphen wed. J. Prenijt, te Terkeijdgn, is aan het weduwenfoüïds voor predikanten der Ned. Heicv. Kerk besproken eeae som van 500. Aasa de rijksuniversiteit te Leiden i3 het candid&atssxamen in de geneeskunde met goed gevolg afgelegd door den heer G. J. Schoute, vrosger alhier woon achtig. Heden werd in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden op het kerk hof te Schoten het lyk vaa Cornelia Spijkerman gepensioneerd onderofficier vaa het Nederl. Indische leger, ter aarde besteld. De heer A. C. de Koek hield bij de groeve eeae toespraak, waarin hij dea levensloop van de» overledene in korte trekken schetste. Woensdag j.l. heeft de firma J. J. Beijaes alhier eea aantal spoorwagens afgeleverd, bestemd voor den dienst Berlijn—Hoek van Holland, waarvan wij welwillend in de gelegenheid werden gesteld, een te zien. Het zijn slaapwagons, sleeping cars, gemengde rijtuigen ie en ae klasse. Aan de beide einden van iederen wagen is een coupé voor zes personen, de mid delste compartimenten bieden slechts voor vier personen ruimte omdat daar langs een gang loopt. Zooals bekend is, worden thans geen dekens of ander beddegoed meer aan de reizigers verstrekt, het eenige wat de Maatschappij hun geeft, is een ligplaats en overigens moeten zij zich maar met een reisdeken beschutten. Het dient te worden gezegd, dat die lig plaats dan ook aan strenge eischen vol doet. Trekt men het kussen waarop men zit, uit en daarna het tegenoverliggende, dan vormen deze te z&men een breed, zacht rustbed met eeu veerkrachtig hoofdkussen aan het einde. Aan de vea3ters zijn geweven paar denharen gordijnen gemaakt, benevens luikjes bestemd om de last van indrui - pen by sseeuw en yzel te beletten. De plafonds zya uit de hand geschilderd en bestaan uit gelakt wasdosk. Natuur lijk ia er stoomverwarmiag, gasverlich ting en ventilatie, terwijl in elke coupé zich de handgreep voor de Wesiisg- house-rem bevindt, praktischer dan ia de meeste gewone rijtuigen, waar men moet trekkea aan een draad buiten het venster. In den gaag, die met twee gaslampen wordt verlicht, bevindt zich een stoora- kachel. Een hekje belet de reizigers 2e klasse, om £n de compartimenten ie klisse door te dringen en de daarom trent getroflen maatregelen aija zóo streng, dat waaneer een reisiger ne klasse, al is het maar om iemand een oogeftblik te spreken, in de ie klasse vertoeft, hg onmiddellijk den hoogeren vrachtprijs moet betalen. Een van de best ia&erichte gedeelten van den wagen is het cabinet, dat ge heel in zwitsersch eschdoornenhout, las sie- en teakhout is afgetimmerd. Be halve het zeer practised uitgedachte closet, dat automatisch schoonspoelt, bevindt zich in dit compartiment een waachkom op een tafel van wit marmer glas 9 die doordraait en waaruit men het vuile water dus direct verwijderen kan. Het water, voor closet en waschtafel Boodig, komt uit een reservoir, dat zich op het dak van den wagen bevindt. Het vuile water valt op de spoorbaan. Dit reservoir kar*, bij de mogelijk heid dat er eea defect zou kunnen komen aan de leiding, door kranen in het compartiment geheel worden afge sloten. Uit deze korte beschrijving kan men, althans eenigszins, afleiden, welk een fraai stuk werk de firma Beijnes th&us weder heeft afgeleverd. Niet alleen zijn alle voorwaarden van comfort in deze slaapwagens vervuld, maar ook is de afwerking van alles tot de minste klei nigheid toe, zóo correct dat de fabrikant daarvoor een woord van hulde ten volle verdient. De heer Beijaes zeide ons, dat alle lof toekomt aan zijn personeel en deze verklaring drukken wij gaarne af. als een bewijs, dat de patroon zijn on dergeschikten weet te waardeerea. De Raad der gemeente Haarlemmer meer besloot in zijne zitting van Don derdag om voor ƒ700 deel te nemen in de geldleeniag ten behoeve van het opmaken van een gedetailleerd plan met begroofciag voor dea locaal-spoorweg HaarlemNieuwsrsluis. Ia een vorige vergadering werd hetzelfde voorstel ver worpen en staakten de stemmen over het voorstel om 400 toe te kennen. Een adres van 182 ingezetenen, ten guQSte van een subsidie van f 700, ia ongetwijfeld bij deze beslissing van grooten invloed geweest. Zandvoort was Woensdag j.l. in feest dos en feestvreugde naar aanleiding van het feit, dat de in Nov. 1892 benoemde burgemeester B. T. A. Weoterouen van Meeteren zich met zija gezin voor goed in deze gemeente kwam vestigen. Een eerewacht vaa 25 ruiters wachtte het feestpaar op aan den grens der ge meente, waar zij door den eersten wet houder, den heer P. vaa der Mijs, en den voorzitter der feestcommissie, den heer J. Th. Schumacher op hartelijke wyze werden verwelkomd. Na een tocht door de gemeente, waarbij op verschil lende plaatsen bouqaetten werden aan geboden, werden zij vervolgens steeds door de eerewacht geëscorteerd naar hunne nieuwe woning geleid. Das na middags werd hun door de kinderen der beide scholen eeae feestcantate toege zongen en 's avonds was de Kerkstraat geïllumineerd en had er eene fakkel optocht en serenade plaats, bij welke gelegenheid enkele corporatiëa in deze gemeeate Z.E.A. het beschermheerschap aanboden. Den geheelen dag was er muziek, eerepoorten waren opgericht, optochten hadden plaats, in ééa woord, er heerschte voortdurend de prettigste feeststemming en Z.E.A. en diens echt- genoote betoonden zich zeer gevoelig voor den genotvollen dag, die Zand- voorts ingezetenen hun hadden vei schaft. Donderdagmorgen had een droevig ongeval plaats in de veesdery in den Micid. Akerpolder, gem. Sloten. De arbeider M. de Jong, van Haar lemmermeer, die aaa toevallen leed, geraakte, terwijl hij op een der bag germachines werkte, te water en werd j levenloos opgehaald. De ongelukkige iaat vrouw en kind achter. Een paar jaar geleden kwam diens broeder insge lijks door verdrinking om 't leven. Donderdag werden de werk zaamheden der 107e algemeene verga dering der „Maatschappij tot Nut vaa 't algemeen" te Amsterdam, voortgezet. Zij vingen aan met een voordracht vaa professor dr. H. van Oort te Leiden, wazrin hij leergangen vaa volwassenen, op het voetspoor van Cambridge, Oxford en Londen, aanbeval naar aanleiding van de vraag: Wat is ter verspreiding van degelijke kennis in de richting van „University Extension Movement" (hoo- her onderwijs builen de hoogescholcn) voor de Maatschappij te doen De inleider deed een krachtig beroep op de Maatschappij om in die richting werkzaam te zijn. Daarna kwamen verder velschillende voorstellen aan de orde, en wel een: m. Van het Hoofdbestuur om ƒ500 ter beschikking van het Hoofdbestuur te stellen voor het bezorgen van een vervolg der in 1879 uitgegeven eerste proeve eener lijat van boeken voor volksbibliotheken enz. Dit is bij accla matie aasgenomen. n. Van het departement Utrecht om voor de eerstkomende drie jaren weder f 500 te verlecnen aan het Utrechtsch „Museum van Kunstnijverheid," ten be hoeve van daaraan verbonden onder- wijs-cursussen. Bij acclamatie aangeno men. 0. Van Woerden, om vanwege de Maatschappij een maandblad in beschei den vorm uit te geven en zoo mogelijk kosteloos of voor matigen prijs voor de leden beschikbaar te stellen, en de uit gave van het jaarboekje te slaken. Na bestrijding van dit voorstel door de fitiancieele commissie werd het ver worpen. p. Van Leeuwarden om bij vernieu wing, voor drie jaren, jaarlijks f 500 beschikbaar te stellen om de pogingen van departementen te steunen, die aan hulppersoneel vaa bewaarscholen gele genheid verschaffen zich te bekwamen voor zijn taak. Dit voorstel werd bij acclamatie^aan- genomea. q. Van Appingadara om art. 6 der reglementen en voorwaarden te wijzigen in dien zin, dat de belemmeresde be paling subsidiën worden verleend „in eens en voor eens" daaruit verdwijae; Dit voorstel werd, na krachtige be strijding door de fiuancieele commissie en het hoofdbestuur bij monde van den heer Mouthaan, ingetrokken. Tot zoover de voorstellen. In antwoord op een vraag vaa den afgevaardigde uit Enschedé verklaarde de voorzitter dat met het bestuur der Vereesiglng „Volksonderwijs" geen over- Naar let engelsch RHODA BROÜGHTON. 1) #Wy hebben de dames Bell bier in langen tyd niet gezien.' Deze woorden van mevrouw Brown waren gericht tot hare doch ter hare eenige toen zy op een wintermorgen aan het ontbyt zaten. Mevrouw Brown was de vrouw van den beroemden dr. Brown, specialiteit op het gebied van krankzinnigheid. Deze zat tegenover haar, achter een paar schotels met dampende gerechten. De eenige reden waarom ay hare opmerkiag niet liever tot hem dan tot hare dochter richtte, was dat zy, dank eene vyf en twintig jaar lange ervaring wist, dat, hoe uitstekend hy ook in alle andere opzichten als echtgenoot mocht zyn, hy nooit antwoord gaf, noch zelfs iets hoorde van hetgeen er tot hem werd gesproken, terwijl zyn kaal hoofd verborgen was achter het ochtendblad. Miss Brown, wier gedachten minder in beslag waren genomen, gaf dadelyk ten antwoord //Neen, in langen tyd niet." //Als gy eens nagaat op welk een vertrouwelyken voet wy staan, dan ontmoeten wy elkaar toch zelden." »Ja zeer zelden." z/Ik weet zelfs niet, of zy reeds uit Schotland zyn teruggekeerd." //Wat dat betrefr, kan ik u voldoende inlichten; toen ik gisteren in D.... was, liep ik King Street door ea was het huis weer open en bewoond; als het niet zoo laat was geweest, dan zou ik er nog een bezoek hebben afgelegd." De oogen van mevrouw Brown rustten peinzend op den tuin, die by het huis van den dokter behoorde, een zeer goed onder houden en gezellig plekje, vanwaar men, nu de boomen kaal waren, een goed gezicht had op het asphalt tennisveld voor de krank zinnigen, dat aan den tuin grensde. Het was nog te vroeg dat de verpleegden reeds bezig zouden zyn met deze gezonde oefening en mevrouw Brown richtte haar blik weer op hare dochter. z/Ik wilde de meisjes uitnoodigen om hier Woensdag te komen lunchen, maar het zal reeds donker zyn alvorens zy terug zijn. Gij zegt wel, dat het niet meer is dan acht myl, maar ik ben steeds van meening geweest, dat de afstand van hier tot D.... veel langer is." i/Och kom!" (eenigszins oneerbiedig) „wat kan het hun schelen, dat het donker is? Hnn kleine poney kent den weg uitstekend en zou dien wel blindelings kunnen loopen." z/Het wordt zoo vreeselijk koud, als de zon onder is." 0Zy voelen nooit iets van de kou; zy zyn als van staal." z/Als van staalEene mooie uitdrukking als men van jong dames spreekt!" z/De vergelijking is toch juist," zeide de dochter lachende, z/Ik durf het niet goed voorsteilen. Als zy zich eene verkoud heid op den hals baalden, dan zon mevrouw Bell het ons verwyten. Hoeveel ik ook van haar hond, moet ik bekennen, dat geen vronw zoo lastig is als het geldt de gezondheid harer kinderen." z/Zy zullen niet verkonden worden; vader zullen Peggy en Caroline Bell doodgaan als zy hier Woensdag komen heenryden om te lnnchen?" «Het is geheel onnoodig om het uw vader te vragen, hy hoort geen woord van hetgeen gy zegt." //Hy moet my hooren; vader 2" met de half overmoedige, half schertsende tirannie van een eenig kind verhief zy haar stem, z/ik wilde nwe meening vragen in iets, dat nw vak geldt, zon het voor Peggy en Caroline Bell kwaad knnnen als zy hierheen komen ryden om te lunchen Aldus gebiedend toegesproken en bovendien nog opgeschrikt, doordat zyn doohtcr met haar hand zyn elleboog aanraakte, liet de dokter plotseling zyn pince-nez van zyn neus vallen, en zeide t z/Of het hun kwaad zou kunnen doen nu hun zal het niet veel kwaad doen, zy zijn...." //Van staal," viel miss Brown hem in de rede, den zin van haar vader voleindigende, en vervolgde met een triomfantelyken blik, zich tot hare moeder wendende#Nu ziet gy, aan wien ik mijne uitdrukkingen ontleen zult gy hun schry ven of zal ik het doen De uitnoodiging werd met vrij wat minder aarzeling aangeno men dan ze was gedaan. De dames Bell, twee flinke, forsche meisjes van het oude, britsche type, die steeds gaarne een reden

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1