Oe Jaargang* Donderdag 1 Juni 1893. No 3039 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Miezisg Provinciale States. B1N N 1N LAND. VO©B 111 SBBMPBL. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Haarlemsche Paardantram. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dr Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 öis Faubourg Montmartre. Baableh; 31 Mei 1893. ■i P' De Arrondissements Rechtbank alhier, beeft voor dit jaar de navolgende rege ling der vacantie vastgesteld. Civiele Terechtzittingen op Diasdag 21 en 25 Juli 8 en 22 Augustus. Strafzittingen op Donderag 6 en 20 Juli, 3, 17 en 31 Augustus. Aanvang der zittiagêa vcormiddags Heden had de opening der stembriefjes plaats, ingeleverd door de kiezers in dit district, ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten, vacature mr. E. A. lordens. Het totaal der ingekomen briefjes be droeg 2869, die ais volgt waren ver deeld over de verschillende gemeenten Haarlem n 68 Haarlemmermeer 559 Haarlemmerliede 97 Spaarndam 25 Schoten 39 Beverwijk268 Velsen 289 Wijk aan Zee 112 Bl emeodaal138 Zandvoort. 53 Heemstede 122 Benaebroek 49 Van de ingekomen biljetten waren 37 ongeldig, zoodat geldig overbleven 2832 de volstrekte meerderheid was derhalve 1417. Uitgebracht werden op den heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- knden 1445 stemmen, zoodat deze ge kozen is. Op den heer J. W. A. Beijnes werden uitgebracht 850 stemmen, op den heer dr. A. E. va a Royen 383, op den heer Braam (vaa Heemstede) 104. Voorts werden stemmen uitgebracht op verschillende personen. Wij deelden den uitslag dezer stem ming reeds per bulletia mede. Het aantal der bezoekers van de tea- toons'elling ter bevordering der foto grafie ia „Felix Favora" alhier bedroeg Dinsdag 126 personen. Door het bestuur der duin water maat schappij te Amsterdam werd Dissdag aanbesteed het maken van twee filters en het leggen van twee ijzeren buizen op het terrein behoorende bij het pomp station te Leiduin, raming 136.000. Ingekomen 30 biljetten. Minste inschrij ver was de heer G. A. v» Spatje alhier voor ƒ93.480. Hedenmiddag te 3^ uur hielden in „Weten en Werken" de aandeelhouders vaa de Haarl. Tram de gebruikelijke jaar vergadering, onder voorzitterschap van des heer Mr. W. Jager Gerlings. De president gaf es opening der ver gadering een overzicht van den stand van zaken over het afgeloopen jaar. Hoewel het aantal passagiers dat ver voerd werd 604,026, bedroeg (het vorige jaar slechts 591,051) zyn de financieels resultaten misder gunstig dan ten vori ge jare, en wel om de volgends redea: Zes paarde» moesten wegens onge schiktheid worden vervangen (waarvan 2 werden geslacht) hetgeen &a aftrek van de opbrengst eea schadepost yan 1419,50 veroorzaakte. De fourage was hoog ia prijs, de telkens terugkeerende sneeuwbuien brachten groote kosten mee aan pekel en zaudatrooieu. Aaa een ziekea koetsier (sedert overleden) werd een jaar lang wekelijks 10 uit gekeerd, terwijl er veel zieke» waren onder het personeel. Belangrijke reparation aan de wagens waren noodig. Een daarvan moest na genoeg geheel worden vernieuwd, het geen 1000.kostte. Daar de wagens reeds 15 jaar dienst doen, zullen deze kosten wel eenigea tijd laog terugkee- ren. Weldra zal vernieuwing van de tram lijn noodig worden, daar de bestaande toesta&d niet langer houdbaar is. Abon nementskaarten, tot het instellen waar van op de laatste algemeene vergadering werd besloten, werden in weerwil van vele advertentiën daaromtrent, door nie- maad aangevraagd. Het saldo winst, over 11891 bedra gende ƒ628645, beloopt over 1892 slechts ƒ3461.24® tengevolge van de bovengenoemde oorzaken. Het bestuur stelt voor, van dit batig saldo/1061.24», af te schrijven, 2 pet. dividend uit te keeren aan de aandeelhouders alzoo ƒ2000. Deze regeling achten commissarissen gemotiveerd, omdat het rollend-materieel onderhouden wordt uit de exploitatie rekening, de paarden zuiver op de ba lans zij» gebracht, de oorzaken van groote uitgaven slechts tijdelijk waren en het vervoer klimmende ia. Twee conducteurs, H. Kapteijn en P. Hopman, komen wegens 10 jarigen dienst dit jaar nog in aanmerking Voor de gratificatie van f 50. Aan het einde van het verslag wordt hulde gebracht aan den ijver en de toe wijding van den directeur, oen heer J. H. van West. (6'lot in het volgende nummer.) Dinsdagavond omstreeks 8 uur is bij ongeluk een 12-jarige knaap in het water aan het Zuider Bnitenspaarne ge raakt en daaruit gered door P. Jonge ling, woaeade Bakkerstraat, dia daartoe gekleed te water is gesprongen. Dinsdag is op zeer eenvoudige wijze door den bisschop vaa Haarlem de eerste steen gelegd voor de te bouwen R. C. kerk te Driehuizen onder Velsen. Trein No. 82 te 5 uur 30 min. des morgens alleen des Maandags van Haar lem naar Arasterdam vertrekkende, zal voortaan ook Dinsdags rijden. De liberale kiesvereeniging te Hout rijk en Polaaen stelde tot caudidaat voor de Tweede Kamer F, W. C. H. baron van Tuijll van Serooskerken te Veis en. Bij beschikking van den minister van binneakndsche zaken van Dinsdag is bepaald dat de commission, die in 1893 worden belast met het af nemen der examess in vreemde talen, waarvan dc programma's zijn vastgesteld bij kon. besluit van 14 October 1884 (Stsbl. n«. 216), voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting zullen houdenvoor de Fraasche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Gra- veshsge, voor het schriftelijk gedeelte op aader aan te wyzen plaatsen voor de Hoogduitsche taal, zoowel voor het mondeling als voor het schriftelijk ge deelte te 's-Graveahage, en voor de Eagelsche taal, voor het mondeling ge deelte te 's Graveahage en voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsenzijn benoemdtot lid en voorzitter van de commissie voor de Fransche taal dr. A. G. vaa Hamel, haogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen tot lid en voorzitter van de commissie voor de Hoogduische taal dr. B. Symoas, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen tot lid en voorzitter van de commissie voor de Engelsche taal j'nr. dr. B. H. C. K. van der Wyck, hooglee~a»r aan de rijks universiteit te Utrecht. De internuntius te 'sGra- veahage de heer Riaaldini, zal binnen kort benoemd worden tot onder-secre- taritt van staat bij den H.iiigen Stoel, en vervangen door den heer Lozenzeili, rector van het Boheemsche College. Onze kampioen-roeier Ooms zal nu binnenkort deelnemen aan den roeiwedstrijd te Frankfort, waar hij is ingeschreven voor den pry3 „Von der Gerbermühle." Hij zal daarbij, behalve verschillende Duitschers, èook een sclf- feur van de Londensche Rowing-Club tegenover zich hebben. De gespannen verhouding, die er bestaat tusscben het Leidsche gemeentebestuur en de Leidsche duin water-maatschappij, zal voor sommige gemeentenaren aldaar nog zeer onaan gename gevolgen hebbea. De directeur, de heer v. Vliet, deelde ni. in de alg. verg. vaa aandeelhouders mede, dat jde Mij. zich stipt aan de bepalingen der concessie zal houden, dat wil zeggen, dat zooals tot au toe altijd aan alle ver plichtingen zal wordea voldaan, maar dat zij de gemeente Leiden niet meer onverplicht diensten zal bewijzen. Zij geeft ru aan armen en behoeftige» wa ter om niet of voor zeer weinig, zij heeft arbeiderswoningen en blokken huizen voor veel lager tarief, dan het tarief bij de concessie vastgesteld, aan gesloten thans bestaan daartoe geen redenen meer, de Mij. zal dadelijk het leveren van gratis water staken, alle contracten bersten en deze opzeggen, indien zij niet volgens art, n der con cessie zyn berekend. De heer v. V. drukte zyn leedwezen uit, dat „voornamelijk de kleinere bur gerij en werklieden daardoor getroffen worden, maar het ligt thans niet op den weg der Mij. geschenken te doenin die© geholpen moet worden, is dit een zaak der gemeente, niet der Maat schappij." Het Nb l. v, d. B 0 t kh. meldt: Wie zich eenigszins op de hoogte heeft gesteld der iconographie van het Vorstenhuis Oranje Nassauweet dat voor weinige maanden de portretten der ouders vsn prins Willem I onbekend waren. Uit rDuitscblasd kwam dikwijls de vraag naar Nederland, of ook bij oas het portret school van Juliana van Stol berg, die op haar zoon zulk een invloed heeft gehad. Omgekeerd richtte meu hetzelfde verzoek van Nederlaodsche zijde naar Dnitsche geleerden, totdat ia het vorige jaar op het kasteel Sommer hausen a/d Maineigendom van het grafelijk geslacht van Rechteren Lim- purg, het portret van Willem's moeder te uggevonden werd. Bijna gelijktijdig ontdekte men te Groningen iu de Sta tenzaal het portret vaa Willem vaa Nas sau, bijgenaamd de Oude, echtgenoot van Juliania. In Eigen Haard werden deze portretten het eerst afgebeeld. De firma Frederik Mulder Co. breagt nu twee etsen in den handel, gegraveerd door Wiim Steelink. Uit Hoorn wordt do. 30 dezer het volgende aan het Hbidgemeld; Heden is het de eigenlijke feestdag. Reeds vroeg in den ochtend wapperde de driekleur van huis tot huis, ea kwa men uit tal van dorpen van deze wel varende streek boeren en boerinnen op hunne oud-Hollaadsche tilbury's en in de Utrechtsche wagentjes naar de stad. Meer nog om getuigen te zijn van de zoo geliefde harddraverij, die heden middag zal worden gehouden dan wel om de onthulling van het standbeeld van Coen bij te woneB, dien zij eigen lijk slechts kennen van hooreis zeggen of van de in de laatste weken hier in den handel gebrachte Coen-s garen en Coen-koekjeB. Op straat is het levendiger dan hier op gewone dagen, d. i. dus als e-geen markt is of geen f eestelij khedeii, de regel is en ieder heeft, al is de lucht be wolkt, zyn beste plunje voor dezen feestdag aangetrokken. Velen hebben Coen medailles aan een driekleurig of oranjelint op de jas ge speld en de venters met nationaal lint doen op de markt goede zaken In de haven liggen dc zes oorlogs schepen, die de minister van marine hierheen heeft gezonden, gepstvoiseerd, en zullen straks als de onthulling van liet standbeeld is afgeloopes, daarvan den volke door het geven van saluut schoten, kond doen, Met de extra-trein die te 10.10 (spoor- tijd) uit Amsterdam was ve trokken, kwamen te 11.25 de autoriteiten aan het station aan. Tot hen behoorden de minister van binnealandsche zaken, mr. Tak van Poortvliet; van marine, de heer Jansen van waterstaat, de heer Lely; van koloniën, de heer baron W. K. van Dedem de minister van buitenlandsche zaken, mr. G van Tien? hoven was verhinderd de commis saris der Koningin in Noord-Holland jhr. Schorer, de «eden van Gedeputeerde Statenmr. J. A. SiUemM. J. L. de Leo Laguna; P. B. J. Ferf; de griffier der Prov„ Staten mr. A. A. Land; de leden van het Uitvoerend comité tot oprichting van Coen's standbeeld de heeren A. C. Wertheim, dr. H J. A. M. Schaepman, mr. M. baron Mackay en de vice-admiraal, commandant der Rijks-marine-werf te Amsterdam, N. Mac. Leod. Zij werden op het perron ver welkomd door den secretaris der ge meente Hoorn den heer Vaa Waning en dea wethouder den heer J. Groot. Ia vijf open rijtuigen reden de genoo- digden naar het stadhuis. De open plaats, die mea over moet om naar de raadzaal te komen, was geheel met groen en bloemen versierd, zoo ook de vestibule eu de raadzaal. In de zaal werden de heeren te 12 uur ontvangen door het Haar het engelsch VAN RHODA BROUGHTON. Het was duidelijk zichtbaar, dat er een wolk van somberheid austte op het gelaat van de drie geweonlyk zoo opgewekte per- eonen; de dokter beantwoordde hun morgengroet volstrekt niet net die opgewekte hartelijkheid, die hem meestal kenmerkte. Zy waren zoo verbijsterd over deze onverwachtte verandering, dat hoezeer zij ook waren vervuld van hnn eigen avontuur, zy wel begrepen, dat het oogenblik nu niet geschikt was om er over te beginnen. In een gedwongen stemming zaten allen stilzwijgend om de ont bijttafel; met werktnigelijke gastvrijheid bood de gastheer zyne bezoeksters van de verschillende gerechten aan, terwyl hy ook werktuigelijk zichzelf bediende; door eene beweging van het hoofd bad mevrouw Brown beduid hoe nutteloos het was om haar Jets aan te bieden. De dochter gebruikte het een en ander eenigs- zin8 geheimzinnig, alsof zij er zich over schaamde honger te hebben. Aldus verliep er eenige tijd toen Peggy Bell, niet in staat om langer het stilzwijgen te bewaren by die gedrukte stemming, en met het deskbeeld, dat deze waarBchynlyk niet in verband stond met de gebeurtenis van dien nacht, besloot de stilte te verbreken door het avontuur van haar en haar zuster te vertellen, en zy begon eenig8zins kortaf: tfWat was dat vannacht eene geschiedenis." Niemand gaf antwoord op deze woorden, zeer tot hare verwon dering, aoodat zy maar voortging. //Te middernacht kwam er iemand voor de deur van onze kamer en trachtte binnen te komen. Het was zeer eigenaardig maar nog kwam er geen antwoord; slechts eene haastige beweging achter den theeketel bewees, dat de mededeeling de gastvrouw eenigszins had doen schrikken. //Degene, die het was, draaide den knop van de denr om maar kon niet binaenkomen, daar wy eenj zware kist voor de deur hadden geplaatst, want wy koaden de kamer niet afsluiten.' //Zoo f De stem van den dokter klonk zeer vreemd, en hy had zijn pince-nez opgezet om de spreekster beter te kunnen gadeslaan. Miss Lily had haar stukje geroosterd brood weer laten vallen. //Toen hij bemerkte, dat hjj niet binnen kon komen, zeide hy iets door het sleutelgat, met zulk eene zonderlinge stem, alsof met eenige aarzeling, voortspruitende uit vrees om te beleedigen hy niet goed by zyn verstand was." ,/0, hij was totaal krankzinnig," aldus mengde Caroline zich haastig in het gesprek. //Dat maakte ons zoo bang. Er was geen touw vast le knoopen aan hetgeen hij zeide. Wy hoorden het zeer duidelyk. Wat waren de juiste woorden Peggy //Ik kan daar niet liggenik moet bier liggenik ben dood Ik ben begraven 1" antwoordde de oudste zuster en trachtte zoo juist mogelyk de beverige, piepende stem na te bootsen. //Hy zeide het tweemaal," voegde Caroline er by, //met juist een kwartier tusschenruimte, en na den tweeden keer liet hy een soort geknor hooren en scheen zich neer te werpen of neer te vallen voor den drempel en wy hoorden hem verder niet meer, maar 0 die angst...." Zy hield eensklaps op midden in dezen zin, want mevrouw Brown was plotseling van tafel opgestaan, en met een krampachtigen snik de kamer uitgesneld. Haar dochter ijlde haar na, en de dokter volgde hen met een half ingehouden uitroep op zyne lippen. i/Wat scheelt hnn toch P* vroeg de oudste op een toon van do grootste verbazing. z/Er is blijkbaar iets vreeselyks gebeurd," gaf de ander ton antwoord. //Misschien heeft hy iemand vermoord alvorens bij ons te komen waarschijnlijk een oppasser?" //Of misschien is hy weer ontsnapt Zy hadden t$d genoeg om verscheidene andere gissingen van meer of mindere waarschijnlijkheid te bespreken, want geruimen tyd bleven zy mot hnn beiden in het ongestoorde bezit van dd ontbijtkamer en de kond wordende gerechten. In het onzekere ei zy de kamer zouden verlaten of de terugkomst van de familie ai- wachten, bleven zy in angstige spanning zitten wachten; tot hunne groote verlichting werd de denr ten slotte geopend en trad hnn gastheer binnen. Nog restte er een wolk op zyn voorhoofd, maar

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1