DERDE BLAD I BINNENLAND. Letteren en Kunst. GEMENGD NIEUWS. BBHOOKENDE BIJ lAARLEM'S DAGBLAD TAN Maandag 5 Juni 1893. [let U. D. bevat het volgende erbericht over de maand Mei De regen-balans van het afgeloopen u-jaar (Maart, April, Mei) is in de iteorologische geschiedenis zonder erga. In het geheel bedroeg de totale crslag hoogte 36.8 mM.; terwijl het [iijaar gemiddeld 133.3 mM. regen el't te Utrecht. De droogste lenten na afgeloopene leverden nog dubbel zoo- el regen het zijn die van '1892, '1858 1883, met 71.2. 76.4 en 77.9 m.M. hoofdzaak is deze toestand de maan- n April en Maart Le wijten, doch ook 'i met gemiddeld 50 mM. in 16 dagen rerde thans slechts 21 mM. in 8 dagen, zoo men slechts dagen met meer dan mM. regen als regendag aanmerkt 5 dagen. De regen-hoeveelheid in Mei zelfs vroeger geringer geweest dan dit ir, doch het aantal regendagen nimmer. io leverden de jaren 1857,1880,1871, 159 slechts 6.4, '11.6, '14.9, en '17.1 M. regen respectievelijk in 12, '10, '12 i 12 dagen. De reden hiervan is de iweers-periode van '1522 Mei, welke k te Utrecht 2 dagen goed merkbaar as, en welke beide dagen samen 14 y M. d. i. 213 der geheele regen-hoeveel- lid opleverden. Deze droogte spiegelt ch ook af in de groote verdamping, >2.2 mM., tegen gemiddeld 123.8 in ei en in hooge temperatuur, welke ntste ditmaal die voor Mei met 1°7 G. ertrof. Het is vooral de periode 825 ei. welke zich door grqote warmte ken- erkt. Mei wijst 3 zomerdagen aan uaximum-temperatuur grooter dan 25° gemiddeld is dit aantal '1.3. Nacht- jrst deed zich des ondanks van 6—8 ei nog voor. De temperatuur-uitersten, te Utrecht aargenomen, zijn 25°.7 C. op '16 Mei m 1 u. nam. en 3°.7 C. op 8 Mei om u. 's morgens. Niettegenstaande dit |warme droge eder was de hemel doorgaans bewolkt fgeloopen maand 5.5, gemiddeld 5,2). et aantal heldere dagen, 2, bleef zelfs meden het gemiddelde, 3.9; geheel bewolkte dagen kwamen echter niet voor. De geheele toestand staat in verband met het overheerschen van een lucht druk-maximum in Noord- en Midden- Europa ongeveer tot 15 Meidaarna zijn zwakke minima in ZW. Europa tot 22 Mei kenmerkend, welke gedurende de laatste 8 dagen in Duitschland en de Oostzee zich ophoudende, in ZW. en W. Europa door hooge barometerstan den vervangen worden. Als gevolg is de luchtdrukking ruim 2 mM. te hoog, zijn gedurende de eerste periode NO. winden (14 °/0() van het geheel), gedu rende de 2e periode zuidelijke (5 °/00), gedurende de laatste NW. (5 °/oc) over- heerschend. Het aantal windstilten, 42,8 °/00 was het dubbele van het gemiddelde; zij komen vooral in de beide laatste perioden voor. Van [den 15den tot 22sten Mei kwa men onweersbuien onafgebroken voor in geheel Nederlandvooral in het noord oosten van ons land veroorzaakte de bliksem schade. Hagelslag teisterde den 21 sten Mei enkele terreinen bij Hille- gom en ten noorden van Assen gelegen. Sedert de eerste ver schij ning van Edison's nieuwe phonograaf in ons land is geruimen tijd verloopen zonder dat men veel hoorde van het in gebruik nemen van deze uitvinding in het bedrijf. De reden daarvan is, dat de Maat schappij, die de exploitatie voor Europa in handen had, de zaak wilde exploi- teeren als de telefoon, en de toestellen niet wilde verkoopen, maar verhuren, met een centraal-bureau in elke plaats. Edison had echter andere plannen en verlangde, dat zijn uitvinding voor bil lijken prijs onder het bereik van een ieder gebracht zou worden, waardoor vanzell de toepassingen van het instru ment zich snel zouden uitbreiden en het evenals de schrijfmachine binnen korten tijd overal als een practisch werktuig gebruikt zou worden. Thans is die tijd daar en zijn de ver tegenwoordigers van Th. A. Edison, de heeren Fred. Stieltjes Co. te Amster dam, gemachtigd de phonograaf hier te lande voor billijken prijs verkrijgbaar te stellen. Men meldt uit Amsterdam: Gelijk reeds uit het onlangs door ons opgenomen praeadvies der schouwburg commissie kon worden opgemaakt, is de Kon. Vereeniging 'liet Nederlandsch Tooneel aangewezen, om als pachter van den Nieuwen Stadsschouwburg op te tre den, en is haar daartoe reeds de voor keur gegeven. De raad van beheer dier Vereeniging heeft thans bij belangstel lenden in het Nederlandsch Tooneel een schrijven verspreid, waarin hij mede deelt, alvorens eene beslissing te kun nen nemen, de zekerheid te moeten heb ben van eene subsidie, in den vorm van een waarborgkapitaal over 3 jaar, van minstens ƒ40,000 en ten hoogste ƒ60,000, te plaatsen in aandeelen van ƒ500. Elk deelnemer neemt op zich om, zoo noo- dig, jaarlijks 1/3 van zijn aandeel bij te passen. Daartegenover verkrijgt hij het recht voor zich, of voor hen, die hij aanwijst, op de speeldagen van liet Ned. Tooneel tot 12 uur's middags tegen be taling van den entrée-prijs, doch zon der bespreekgeldééne plaats te ver zekeren op den rang, dien hij eens voor altijd opgeeft. De Kon. Vereeniging wordt in het rondschrijven gezegd ontveinst zich niet het moeilijke der taakdie zij gaat ondernemen. „Zij wil bij de uitvoering dier taak eenerzijds zich versterken door elemen ten, die dienen kunnen om de Vereeni ging een nieuwen wiekslag te geven, en zij vindt in de ervaring en de toewij ding harer tegenwoordige leden den waarborg, dat de oude maar niet ver ouderde denkbeeldon op het gebied der dramatische kunst niet zullen worden terzijde geschoven of geïgnoreerd. Aan u, stadgenooten, onze pogingen te ondersteunen. Aan ons de taak der reorganisatie, te moeielijker naarmate wij in het verleden grooter teleurstel lingen ondervonden. „Maar de oude overtuiging paart zich aan den nieuwen moed, mits gij onze pogingen de wijding geeft van uw ge waardeerd medewerken." KOLONIËN. Te Pangkalan Brandan, dat, volgens telegram uit Medan, door de Atjehers is beschoten, is een etablissement ge vestigd van de Kon. Petroleum Maat schappij. Door dezen aanval is de vrees bewaarheid dat de Atjehers voorbij Ta- miang tot in Langkat zouden doordrin gen, want genoemde plaats ligt 2 uren van de hoofdplaats van dit gewest, Tandjong Poera. Daardoor worden ook tabaksondernemingen van de Delimaat- schappij, van de Sum. Tabak Mij. en van particuliere bezitters bedreigd. Te Pangkalan Brandan ligt een bezetting van 50 man onder een luitenant en de post Tandjong Slamat van de Deli- Maatsch. is ook bezet. Als het bericht zich bevestigt, zullen krachtiger maatregelen moeten genomen worden om de vestigingen op de Oost kust van Sumatra afdoende te be schermen. In Iret verzekeringsblad The Revieiu van 31 Mei jl. komt het vol gende voorDe meest ernstige raad, dien ik bezoekers der Chicago-tentoonstel- ling zou willen geven, is dat zij zich in acht nemen voor de tijdelijke hotels en boarding-houses, voor deze gelegen heid in de nabijheid der tentoonstelling opgericht. Deze bestaan uitsluitend uit hout en het voorkomen van hechtheid, dat men door middel van gegalvaniseerd ijzer er aan heeft gegeven, is eenvoudig bedriegelijk. Bij het minste ongeval zui len deze gebouwen in lichte-laaie staan en een storm zou ze in een oogwenk inéén doen storten. Vuur is een gevaar, dat de World's fair rondom belegert. De muren of wanden der meeste ten- toonstellings-gebouwen zijn opgetrokken uit latwerk en kalk, ze zullen bij de minste aanleiding in brand vliegen als eene rij lucifers-doozen. Gegeven een flinke brand in een der nabijliggende hotels, gepaard met een gunstigen wind en de brandweer der geheele wereld zou de totale vernieti ging der tentoonstelling niet kunnen verhoeden. Op de wereld-tentoonstel ling te Chicago blijven de oneenigheden tusschen de Amerikanen en buitenlan ders elkander opvolgen. Een schilderij van Anderson: De betrapte echtbreek ster werd door de afdeeling kunsten der Vereenigde Staten afgewezen. Een der buitenlandsche afdeelingen bood een ruimte aanwaar het doek kon hangen, doch het militaire kunst-comité liet er een linnen zeil voor spijkeren. De bui tenlanders protesteeren krachtig tegen deze en elke inmenging van Amerikaan- sche zijde in hun afdeelingen. De entree voor de tentoonstelling te Chicago bedraagt een halve dollar, ƒ1,25. Wie echter alle bijzonderheden, welke er te zien zijn, in oogenschouw wil nemen, betaalteen 35 aan entree. De tentoon stelling heeft een bestendige bevolking, welke gelijk gesteld kan worden met die eener groote stad, de bezoekers niet medegerekend. Er zijn 50.000 exposan ten en gemiddeld twee hunner assisten ten en vertegenwoordigers, wat met op zichters en beambten het cijfer 110.000 maakt. Er zijn thans op de tentoonstelling .50 staten en 37 koloniën vertegenwoor digd. De uitgaven bedragen dagelijks 45.000 doll. Om ze te dekken moeten dus 90.000 bezoekers per dag komen; tot dusver bedroegen die 10.000 tot 25.000 personen. De parken en de tuinen en de meeste gebouwen waren Zondag 11. voor de eerste maal geopend. De re- geeringsgebouwen en de meeste offici- eele pavilloens der Oostelijke staten waren gesloten. De nieuwe Zondags-pos t- zegel is thans in België in omloop ge bracht; aan den gewonen postzegel is een strookje verbonden, waarop staat: Ne pas livrer le Dimanche. Niet bestellen op Zondag. Men zegt dat Koningin Vic- toria onlangs een kleinen flater heeft begaan. Zij deelde lord Herschell, die haar te Windsor een bezoek bracht, mede, dat zij hem het grootkruis van de Bath-orde schonk. En nu is lord Herschell reeds grootkruis der orde van 1880 af! Het komt zeker niet alle dagen voor, dat een minister straf be loopt wegens wetsovertreding. In Enge land is het sir Edward Grey, onder secretaris voor buitenlandsche zaken, overkomen. Hij werd tot een boete van 6 shillings veroordeeld wegens het vis- schen van forellen, zonder voorzien te zijn van de vereischte vergunning. De heer Grey voerde als verontschuldiging aan, dat hij.... uit onwetendheid ge zondigd had, en heeft zich dadelijk van een vischakte voorzien. De Standard deelt een be richt uit Athene mede, als zou bij de opgravingen te Delphi een kolossaal mar meren beeld van Apollo gevonden zijn. Het is een meesterwerk van de antieke school en uitmuntend bewaard, behalve dat de neus gebroken is. Het heeft eenige overeenkomst met de Apollo van Tenea in het museum te München.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 9