NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. «L Jaargang. Dinsdag 6 Juni 1893. No. 3043. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Verbod Markten. Ee Stüdenten-Roeiweflstriifl. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. De Burgemeester van Haarlem doet te weten, dat bij beschikking' van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van 1 dezer, met ingang van dienzelfden dag is getrokken de beschikking van 4 April 1893, waarbij het houden van Markten van Rundvee in deze Gemeente was verboden. Haarlem, 3 Juni 1893. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. STADSNIEUWS. Haarlkm, 5 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders stellen voor het schoolgeld voor de 2 hoogste klussen der Hoogere Burgerschool met S-jarigen cursus, te verhoog en met 20 en alzoo te brengen op f 80 per jaar. Voordracht voor eea lid van het Burgerl. Armbestuur, in de plaats ?an den heer J. F. vaa Dobben, die wegens hoogen leeftijd niet weascht te worden herbenoemd 1. G. F. Saijders2. R. T. Loomeijer F. C. Keeser. Zondsg 4 Juni 1.1. hield de Pcstd.- ire en. „de Snel vlieger", alhier eene (dvlucht voor oude duiven uit Luxem- rg. De duiven werden aldaar door goede zorgen, van den st&ticmschef, te 7.20 v. m. losgelaten, met Z. W. wind en heldere lucht. ft. De door de vereenigUg beschikbaar gestelde prijzen, werden in de volgende volgorde behaald: Aankomst. Ie pr. duif v. d. h. P. v. Putten Jr. 1. 0.30. 2e A. Haartman 1. 2. 3. H. E. Jung 1. 4.27. 4e M Job. Jung 1.11.10. v J- F. Hessels 1.11.20. 6e idem 1.12.9 7e R» Slot 1.16. 8e J. Faber 1.18 34. f.-; De alstand van Luxemburg tot Haar lem bedrsagt ongeveer 340 K.M., zoo dat de eerstaangekomeue eens snelheid bereikte vaa 1000 M. per minuut. Onze stadgenoote, mejuffrouw Jeanne Landié, treedt Zaterdag en Zondag e.k. als soliste op te Ameretoort ter gelegen heid van het huishoudelijk Muziekfeest, dat door de Toonkunst-afdeeling aldaar wordt gegeven. Mejuffrouw Lsadré, vervangt daar mej. Reddbgius, die door familie om standigheden is verhinderd. Zij zingt de sopraan solo ia Hoi's Groote Lied voor sopraan, koor ea orkest, die in Mendels- sohas Lobgesang en op de matinée met den heer Rogmans het duet uit „die Jahreszeiten," benevens g een viertal lie deren. Het aantal bezoekers vaa de tentoon stelling ter bevordering der fotografie in „Felix Favore" aïhier bedroeg Zaterdag 132, Zondsg 375, en (heden) Maandag 150 personen. Het bestuur vaa de afdeeling Haar lem van de ver. Tesscheischade heeft de eer raeê te deelen, dat Woensdag, Donderdag en Vrijdag e. k. vaa 1^-4!^ uur in „Feli« Favore* voortbrengselen van hasdenarbeid van vrouwen zuilen wor den tentoongesteld en ten verkoop aan geboden ea aoodigt beleefd, maar drin gend, in het belang van haar, die deze vervaardigd hebben, Haarlems iage- zeteaen uit tot een bezoek. Eeaige weken geleden is hier ter stede, in de Rlpperdastraatj de tweede Doops gezinde school geopend, zooals destijds door oas werd gemeld. Dezer dagen w&rea wij in de gele genheid, de nieuwe school te bezichti gen. Treedt men die binnen, dan heeft men aan de linkerhand een ruime gym nastiekzaal waarin weliswaar op dit oogenblik de toestellen nog ontbreken, doch die daarvan weldra voorzien zal worden, daar het schoolbestuur, op ad vies van het hoofd der school, den heer W. Sw&rt, de meeaisg is toegedaan, dat men wel doet aan de lagere school niet enkel met de door de wet voorgeschre ven vrije- en orde-oefeningen te vol staan. Dit lokaal is flink verlicht en goed geventileerd, voornamelijk doordat de tuimelramen zoó zija ingericht, dat men geen last heeft van de valwinden. Een flinke kachel is zoodanig vervaardigd, dat de bedorven lucht uit het lokaal daarin niet wordt teruggebracht, maar geheel afgevoerd. Het lokaal kan door een aantal gasvlammen in sierlijke bal lons (later ook door een Wenhamlamp) worden verlicht. Aan de andere zijde van de breede vestibule is de kamer van het school hoofd. In de ruime gangen is boven en beneden gelegenheid om de handen te wasichen, benevens een tien meter lange brandslang. De privaten worden eveneens met duinwater in den gewensch- ten staat van reinheid gehouden. De gemakkelijke trap is brandvrij en in den muur gemetseld. Achter de school en van het ach terste lokaal door een der gangen ge scheiden, zoodat men in geen enkele klasse er hinder van heeft, bevindt zich een ruime speelplaats. Nergens is sprake van overdaad of weelde, maar alles is solide en praktisch gemaakt. De schoolbanken en de vloeren b.v. zyn alle van amerikaansch groe- nenhout. Van de zeven klaaseo, die men zich voorstelt in de school op te nemen, zijn thans nog slechts twee bezet. Wat den gang van het onderwijs betreft, deelde het hoofd der school ons mede, dat hij er in de klassen waar zulks tepas komt, op uit is, om de platen voor het aan schouwingsonderwijs, voor zoover mo gelijk te vervangen door voorwerpen, omdat ook bij de beste platen het kind toch altijd eene gebrekkige voorstelling krijgt vaa het voorwerp Zoo zagen wy een karnton in optima forma, een ploeg, een eg en meer artikelen op den land bouw betrekking hebbende, natuurlijk alles in miniatuur. Zooveel mogelijk zal worden getracht het aantal leerlingen voor elke klasse niet boven de 40 te doen klimmen. Ia tegenstelling met de meeste andere scholen zal de onderwijzeres met hare klasse medegaan tot aan de derde, als wanneer een onderwijzer die overneemt. Het plan bestaat, om van de 5de klasse af de leerlingen ook in handen arbeid (slèjd) te onderrichten. Het hoofd der schooi heeft bij wijze van proef het onlangs zoo druk besprokene steilschrift ingevoerd es ziet daarvan nu reeds, vooral wat de houding der leerlingen betreft, goede resultaten. Dit weinige zal genoeg zijn, om onze lazers de overtuiging te geven die ook de onze is, dat schoolbestuur en hoofd der school er naar gestreefd hebben en nog er naar streven, om zoowel het schoolgebouw, als het onderwijs dat daarin gegeven wordt, zoo degelijk' mogelijk te doen zijn. Het was Zondag, den dag, dat vier universiteiten elkaar op het Noorder- spaarne bevochten, der traditie getrouw, zeer schoon weer. Een heldere hemel, een koesterende zon en een wiadje, dat het den duizenden van toeschouwers, die de boorden van het Spaarne aan weers kanten bevolkten, niet al te warm deed zijn op den stoffigen, kalen grintweg, men kon het niet beter verlangen. Ook de watervlakte bood weer een kleurryk, gezellig, aiwisselend schouwspel door de veie en velerlei vaartuigen, dierykmet vlaggen getooid aan den kant lagen of zich op het water bewogen, bevolkt met vertegenwoordigsters van de schoone sekse in lichte zomertoiletten, en met sportliefhebbers van alle kanten toege stroomd, nieuwsgierig om te weLn, welke der universiteiten, vooral waar het het hoofdnummer gold, de zege zou behalen. Zou „Nereus" evenals in de twee vo rige jaren overwinnen, of zou „Njord" den roem, die zij zich vóór drie jaren vooral wist te verwerven, nu handhaven Wie zou het recht verkrijgen haar standaard op het midden boven de tri bune te plaatsen Groot was de spanning vooral op de stampvolle tribune, toen ongeveer kwar tier na eeaen de wit en blauwe vlag op den molen asn dea oostelijken oever, die als seinpost dienst deed, verkon digde dat de vier ploegen vierriems oatrigged gieken vaa „Njord", „La- ga", „Triton" en „Nereus" (seniores; waren afgegaan van de verste boelen, even voor het stoomgemaal te Spaarn- dam om de 3 K.M. baan zonder draai- boeï af te leggen. „Triton" lag aan boei een, „Liga", „Nereus" en „Njord" res pectievelijk aan boei twee, drie ea vier. Nadat door een geweerschot van de jury-boot, die met de persboot achter de gieken lag, het sein tot afgaan was gegeven, doorkliefden de riemen het water eerst met snelle, korte slagen, die later op kalmer tempo zich bewo gen. Reeds in dea beginne bleef „Laga" achter en gat het weldra op. „Nereus" schoot weldra vooruit, echter op korten afstand gevolgd door „Triton" en „Njord" die evenwel geen van beiden meer kon den ophalen, zoodat „Nereus" het eerst de tribune passeerde onder het donde rend gejuich der verheugde Amsterdam mers. Dat was nu drie keer achtereen, dat zij in het hoofdnummer zegevierde. De tijd door deze kranige ploeg, be staande uit de heeren A. K. van Leeu wen (slag), J. C. E. Mohr, J. G. J. Blaisse, G. H. Mulder (boeg) en R. J. Th. Meurer (stuurman), gemaakt was 11 min. 83/e sec. „Triton" kwam tweede aan met een verschil van 2bootiengten. De over winnaars werden onmiddellijk gekuwerd en lulde toegejuicht toen zy weer de tribune passeerden. Op het tweede nummer tweeriems imigged gieken (juniores) had „Njord" haar hoop en vertrouwen gevestigd. Immers het was bekend, welke kranige roeiers zij in de ploeg „Bébé" had in de heeren H. J. Lycklama Nyeholt (slag) en C. Beelserts van Blokland, (boeg), van wie het bekend was, dat zij zelfs de „oude twee" aankonden. Deze ploeg ea die van „Nereus" kwamen al leen uit. De baan was 3200 meter met een draaiboei. Reeds spoedig na de afvaart was „Njord" voor en de onderliage afstand werd steeds grooter zoodat „Nereus" het na 6s/< min. opgaf. Kalm roeide „Njord" door, en kwam in 15 m. 37V5 sec. aan. Nummer 3, Sinhle Sculling outrigged, waann ook alleen Amsterdam en Lei den uitkwamen, was niet zeer belang rijk doordat de heer Lin Njat Fa van „Njord" in de palingfuiken terecht kwam en den strijd moest opgeven. De heer B. W. Th. Nuyens legde de rechte baan van 1600 M. af in 6 min. 55V» seconden. Voor het volgende nummer Twee riems inrigged gieken (seniores) wa ren ook maar twee deelnemers, „Njord'ï en „Nereus". Er werd zeer mooi geroeid, maar „Njord" kon „Nereus" niet hou den. By den draaiboei was het ver schil 4 A 5 bootlengten, maar doordat de ploeg van „Njord" haar draai mooier nam dan de andere, werd de e nder- linge afstand weer iets kleiner. „Njord" kon echter niet ophalen, „Nereus" was ©en, in 15 min. 40 sec. Het meest spannende nummer was het laatste. De vierriems icrlgged gieken oer jueiores van „Njord" „Triton" en „Nereus" bleven heen prachtig aan elkaar hangen. „Njord" nam het eerst de boei ea be hield de leiding. „Triton" kwam twee aan, „Nereus" drie. De tijden van dé twee eerstaaügekomen waren 13 ra. 38 s. en 14 min. Ook nu was de baan 3200 meter. Ea hiermede was de belangwekkende wedstrijd afgeloopen, welke zeer zeker in alle opzichten uitstekend geslaagd kan worden genoemd en heeft aange toond, dat „Nereus" de baas is der Seniores en „Njord" der Juniores. De jury bestond uit de heeren H. Ie Coultre, van „Njord," J. de Bruin Kops, van „Laga," L. P. van Le'yveld, van „Tritou," S. Ruitenga, van „Nereus," E. Kol en J. A. H. Jockin. De heer Dudok de Wit fungeerde als tijdwaar- nemer. Door de aanwezigheid van vele stu denten in de st»d, was het des avonds nog al druk vooral in de jHout, waar in „Trou moetj B'ycken*! Mann's kapel een concert gaf. Vau bui tengewoon rumier en herrie merkten wij echter niets. Naar men verneemt is het perceel in de Jaasstraat, laatst bewoond geweest door nu wijlen den notaris Merens, aan gekocht ten behoeve van het Bisschop pelijk Museum alhier, dat daarin zal worden overgebracht. Zaterdagmiddag verdiepte men zich te Hoofddorp in gissingen. Een paard zonder tuig, bespannen voor een glazen brik, in eigendom behoorende aan den heer Sistermans aldaar, kwam m gere- gelden draf aanloopen. Aan de brug te 3) HOOFDSTUK I. Een treurspel in Londen. «Welke ongeldig is wanneer de verzekerde zelfmoord begaat of sterft door de hand der justitie,' antwoordde, Branson somber, «en dan heb ik niets anders dan Newbury's accept. Ik geloof werkelyk niet, dat hy een zelfmoord heeft begaan, en als gy iets kunt vinden om te b e w y ze n, dat hy dit niet heeft gedaan, dan is de zaak, voor zoover het my betreft, in orde, en gebeurt ai niet, dan staat het er treurig voor mij bij.' «Ongetwijfeld," zeide Spicer, «als tenminste ayne vaste goede- n niet genoeg opbrengen, om daarmee de pretentie te kunnen isen." «Ik ben er voor my zeker vaa, dat dit niet het geval is,' twoordde Branson. «En wat betreft zyne voorspelling over de zaken aan deefloo- nbeurs?" vroeg miss Rose. «Is die reeds vervuld?" «Ja, volkomen. Gisteren waren «Pine Ridges" niet veel meer waard dan scheurpapier. De ontdekking van een rijken goudader werd vanmorgen bekend, en de aandeelen zyn plotseling zeer ge stegen en werden tegen een hooge premie gevraagd. Bovendien heeft Sangstie mij gezegd, dat eene dame Maynard genaamd Grantham eergisteren heeft bezocht en hem vroeg een gioot pak aandeelen van haar te koopen, wat hy weigerde tegen eiken prys." «Wie is Sangstre?" «De eerste klerk." «En heeft hy gisteren de aandeelen van haar kunnen koopen vroeg Spicer. «Neen, maar Sangstre heeft mij verteld, dat zoodra hy het telegram ontving, dat aan mevrouw Grantham was geadresseerd, hy een briefje schreef, en het liet wegbrengen aan het adresj van mevrouw Maynard te Croydon." «Ja?" zeide miss Rose vragend, «en vond de persoon, die den brief bracht haar thuis «Neen, zy was op reis gegaan naar het noorden naar Newcastle geloof ik een uur voordat hy kwam." «Ah zoo!" riep Spicer uit, «dat moet een vreeselyke slag zyn geweest voor Grantham" en zonder Branson tjjd te hebben gegeven om te antwoorden, ik ben zeer bevreesd veor uwe hoep, dat hy geen zelfmoord zal blijken te hebben begaande feiten wyzen alle aan. «Maar viel Branson hem in de rede. «Neen, neen, laat m(j uitsproken," zeide Spicer haastig, want het denkbeeld was b$ hom opgekomen, dat in deze zaak zyne diensten overbodig zouden zyn, zoodat de hoop, dat hy toch nog met zyne bekoorlijke gezellin een riviertochtje zou kunnen maken, weer bij hem verlevendigde. «Gy hebt my gezegd, dat gy den overledene zeer goed hebt gekend; vertel my als 'tn blieft eens of dit juist is." Hy nam de krant op en begon langzaam en duidelyk te lezen. «Het was sedert eenigen tyd in handelskringen reeds een publiek geheim, dat de overledene zeer groote verliezen had geleden en zich in ftnancieele moeielykheden bevond?" «Ja, dat is volkomen waar, maar «Een oogenblik," viel Spicer hem in de rede, «en dit: Io de laatste dagen liepen er nog ernstiger geruchten, en het is bekend genoeg, dat hy vruchtelooze pogingen heeft aangewend om geld te verkregen en een zeer noodlottigen crisis te voorkomen, waar van de oorzaak met tamelyk veel zekerheid werd gegist?" «Ja, dat is helaas ook juist, maar hoe die geruchten zyn ont~ staan, kan ik my niet voorstellen er schuilt ergens verraad aohter. Laat ik u echter verklaren «Neen, neen, mynheer Bransoo, laat ray eerst eindigen; daarna kan ik hooren wat gij te zeggen hebt: «Uit goede bron wordt vermeld, dat een goede kennis van de familie zioh belangryke geldelyke ofiera heeft getroost om te trachten hem uit de moeielyke positie, waarin hy geplaatst was, te redden «Ja, dat is ook juist," zeide Branson op een toon van gelaten heid. «Ga als 'tu blieft voort, mynheer Spicer." «Op de schrijftafel, waarvoor de oveiledene in bewusteloozen toestand werd gevonden, vond men een kort schryven van zyne hand. Het was gericht aan ztfne dochter. Het bevindt zich nu in de handen der politie, die weige/t inlichtingen te geven over den

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1