NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag- 7 Juni 1893. No. 3044. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: BINNIHLAN D. b~ E U L L E T ON. De dood van Richard Grantham. Oir Jaar^asnar HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOÏÏ, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS, FuarleuS, 6 Juai 1893, Het navolgende adres zal dezer dagen ia .de gemeente clrculeeren Aan den EdelAchtbarèn Gemeenteraad van Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekendes, isgezete- aen der Gemeente Haarlem f dat alj met leedwezen het praead- vies hebben gelezen door het College van Burgemeester en Wethouders uit gebracht op verzoek vaa het College van 'Commissarissen over het Gemeen telijk Muziekkorps, om in de plaats van eene vaste subsidie van tienduizend golden, aan hen een crediet tot hetzelf de bedrag te willen toestaan, tot instand houding van genoemd Muziekkorps; dat zij meenen, dat eene groote ea bloeiende gemeente als Haarlem, welker bevolking van meer dan 50,000 zielen, ngo jaariyks aanmerkelijk toeneemt, noodwendig moet bezitten eea eigen Gemeentelijk Muziekkorps en sulks ta meer, daar alhier geew militair Muziek korps in garnizoen is; dat zij mderd&ad vreezen, dat het opheffen van het te recht zoo gunstig be kende Korps, onder leidietg van den ïjverigen Directeur C. P. W. KRIENS, hoogst ongunstig zal werken op de ves tiging van nieuwe gezinnen ia deze Ge meente, daar zoowel de Uitvoeringen in den zomer inden Hout als de Volks concerten In den winter, aan tal van ingezetenen een groot muzikaal genot verschaffen. Redenen waarom zij met ernst er bij uwen Raad op aandringen, dat het U moge behagen, in het welbegrepen belang dezer Gemeente, het voorstel van Burgemeester ea Wethouders te verwerpen en het verzoekvan het College vaa Commissi- rissen over het gemeentel ij k Muziekkorps in te willigen, 't Welk doende, ScLoolgeldïerhooging. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer betreffeude een voorstel tot schoolgeldverhooging in de 4e en 5e kl. van de H. B. S. met 5 j. c., herin neren wij er aan, dat voor eenigen tijd door den hear H. van den Berg aanB. en W. werd verzocht, een voorstel te doen tot verhooging der schoolgelden aan verschillende inrichtingen van on derwijs. Feitelijk komt dus deze verhooging alleen op die van het schoolgeld in de iwee hoogste klassen van den 5 jarigen cursus meer, die een bate van ƒ1800 zal opleveren. De Burgeravondschool blijft buiten behandeling. Ees evenredig schoolgeld, sooals de heer Van den Berg aanvan kelijk wenschte, zou wellicht tengevolge hebben, dat de opbrengst aaa de jon gens en meisjes hoogere burgerscholen niet steeg, maar daalde. Eea algemeeae verhooging aan die scholen stelien B. en W. daarom niet voor, omdat de ingezetene» geen keus hebben tusschen zulke scholen met zeer uiteenloopesd schoolgeld. Verhoogiög vaa het schoolgeld met 20 vaa de meisjes Hoogere Burger school- (in de 2 hoogste klasse») zou ƒ1000 opleveren. B. en W. durven dit echter niet aanraden. Bij vonnissen der Arrondissement»- Rechtbank te Haarlem vaa den 6en Juai 1893, zijn in staat van faillissement verklaard i». P. W. Diekman, winkelier sa krui denierswaren te Haarlem (Laage Anna» straat), met ingang vaa 31 Mei 1893, curator rar. H. J. D. D. Enschedé, ad vokaat alhier. 2°. D. de Joeg, winkelier ia schoenen te Haarlem (Groote Hout straat 143), met ingang van 2 Juai 1893, curator mr. A. Kist, advokaat en pro cureur alhier. 30. J. Melis wed. L. de Pagter, tapster te IJmuiden met ingang van 1 Juai 1893, curator mr. J. Spoor, advokaat en procureur alhier. In alle 3 genoemde faillissementen is tot rechter commissaris benoemd, de rechter mr. J. de Clercq van Weel. in 1898 f 90 46.676, verschil f 1270.85. Vorige maanden in 1892 f 26615.97, in 1893 i 31245.97, verschil f4.630.— Vervoer sedert 1 Jan. in 1892 f 34391.79s, in 1893 f 40292.646, verschil f 5900.85. Diversen in 1892 f 5389.89, in 1893 f 3280.995, verschil f 2108.895. Totale opbrengst in 1892 f 39781.685, i® 1893 f43573.64, voordeelig verschil f 3791.955. Per dag kilometer ia 1892 f 9.347, in 1893 f 10.305, voordeelig verschil f 0.958. Zondag namiddag omstreeks 5 ure is aan de Nieuwe Gracht een knaap van 9 jaren overreden door een rijtuig be spannen met een paard, waarbij hij in wendige kneuzing en linkerdij breuk heeft bekomen, aan de gevolgen waarvan hij reeds Zondagnacht in het St. Ehsabeths- Gasthuis is overleden. Door eea verzuim is dit bericht oas eerst heden geworden. Door de politie is aangehouden eene 42-jarige werkvrouw die zich in een klein logement waarin zij verblijf hield had 'schuldig gemaakt aan diefstal van een molton deken en bedlakea. Zij heeft reeds vroeger ter zake diefstal gevan genisstraf ondergaan. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Mei 1892/3 Reizigers f 7151.74s, in 1893 f 8345.65s, verschil f1193.91. Goederen in 1892 f 624.08, in 1893 f701.02, verschil f76.94. Tezamen vervoer in 1892 f 777Ö.825, De minister van Financiën maakt bekend, dat gedurende het jaar 1892 aan "s rijks munt vervaardigd en afgeleverd zijn A. voor rekening van den staat: io. Nederland2,500,000 guldens 800,000 25-centsmkken2,000,000 10- c^»t8tukken 5,000,000 centen20. over- zeesche bezittingen: 1,000,000guldens; B voor rekening van particulieren 61 lo-guldenstukkcn uïtms.kende eene nominale waarde van 3i95Q»6io« Daar hefc invullen der bi 1- jetten voor de vermogensbelasting hier en daar nog al bezwaarlik schijnt te gaan, meenen wij goed te doen met het volgende overtenemen uit het N. v. d. B. van 5 dezer De inspecteurs van de registratie hebbeo, zooals wij aankondigde», deze week zitting gehouden in het O.-I. Huis te Amsterdam, om inlichtingen te geven aan ieder, die hot wenschte. Die zit dagen duren trouwens nog deze geheele maand. Het publiek heeft van deze ge legenheid tot dusver reeds druk gebruik gemaakt. Bij deze bezoeken is het gebleken, dat er vooral omtrent drie belangrijke punten nog misvatting bestaat. Hoewel er nu verschillende handleidingen be staan en de nieuwe belasting vaa alle kaaten is toegelicht, achten we het toch niet ondienstig de aandacht van het publiek op deze onjuiste opvattingen te vestigen. Wellicht bespaart menigeen zich daardoor een visite bij de inspec-' teurs, die het publiek gaarne te woord staan, maar waar men toch, wegens het drukke bezoek, soms lang moet wachten. De bedoelde drie punten zyn de volgende le. De aftrek der ƒ10,000. Volgens art. 10 der wet bedraagt de belasÜBg f 1.25 voor elke ƒ1000, waar mede het vermogen ƒ10,000 te boven gaat. Die ƒ10,000 blijven dus oabe- last. Daaruit leiden sommigen af, dat zij van hun vermogen ƒ10,000 mogen aitrckken en dus alleen het restecreade behoeven aan te geven. Dit is onjuist. Het geheele vermogen moet in de aan gifte opgenomen worden. De aftrek der f 10,000 geschiedt door den inspecteur bij de vaststelling van den aanslag. 2e. De waardeberehetiing van het onroerend goed. Men heeft de keus om öf zelf de waarde te schatten en die schatting in de aangifte op te nemen, óf wel de waarde saar de kadastrale huurwaarde te bepalen. In het eerste geval kaa de administratie, als zy de waarde te laag vindt, haar hooger stellen; ia het tweede geval moet zij er genoegen mede aemes, ook al is de werkelijke waarde hooger. De berekening naar de kadastrale huurwaarde geschiedt als volgt (wij nemen hier het te Amsterdam meest voorkomende geval, dat men eea of meer huizen bezit, met of zonder tuin) Méa neemt het aanslagbiljet voGr de grondbelasting over 1893, Daaruit ziet men, dat het huis is aangeslagen naar eene belastbare opbrengst, wegens gebouwde eigendomuier, van bijv. 1000, waarvan de belasting bedraagt byv. 90, en wegens ongebouwde eigen dommen van 4.50, waarvan de be lasting bedraagt f.80. Nu berekent men als volgt: Gebouwd ƒ1000. af Groadbeï. 90 rest 910 ml. 15 f 13,650. Ongebouwd ƒ4.50 af Grondbel. o.8o r«st 3.70 ml. 20 74. Samen f 13,724. Die som van 13,724 kan men in de aangifte als de waarde vermelden. Acht men ïatusschen de werkelijke waarde lager, dsn kan mea deze opgeven, zoo ais hierboven gezegd is. Inaien men deze becijfering zelf niet kan doen, dan wende men zich tot den inspecteur, maar vergete dan niet, zijn aanslagbiljetten voor de grondbelasting over 1893 mede te brengen. 3e. Be aftrek wegens kosten van onderhoud. Art. 8 No. 2 der wet spreekt van een aftrek van „het 20-voudig jaar- lyksch bedrag der uitgaven van den belastingplichtige voor verschuldigde verstrekkingen van levensonderhoud, huisvesting of andere zaken". Door deze, voor een leek niet zeer heldere zinsnede is men tot de meenieg gekomen, dat men iets mocht aftrekken voor kosten van huishouding. Dit is echter niet de bedoeling van het wets ontwerp, dat alleen het oog heeft op gevallen, as: de beiastingplictitlge inge volge de wet of krachtens een testa ment of een contract verplicht is tot het doen eener vaste uitkeer iag aan een derde voor diens levensonderhoud, bijv. een kind aan zijn behoeftige ouders, huishuur of kost en inwoniag aan een vroegere dienstbode en dergelijke. Voor eigen levensonderhoud mag men niets aftrekken. Dit volgt trouwens van zelf uit het stelsel der wet, die een be lasting heft vaa iemands vertnogen op 1 Mei, van hetgeen men op dien dag bezat. Dit is geheel iets anders dan de plaatselijke belasting, die iemands in komsten tot grondslag heeft. Een niet onaardige ont moeting had Zondagavond ia de Kal- verstraai te Amsterdam plaats. Een heer, die daar in gezelschap van eeoïge vrien den wandelde, kwam zijne dienstbode tegen, die..de japon van zyne vrouw aan had 1 De verontwaardigde heer des huizes gaf hierover zijne ontevredenheid aan de meid te kennen en verzocht haar spoedig naar huis te gaan. Zijne woorden werden door eenige omstanders opgevangen, die hartelijk om de ge schiedenis lachten. Door kerkvoogden en nota belen der Herv. Gem. te Purmerland is aan den architect Biummelkamp te Amsterdam opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand van het kerkgebouw dat door den hellenden toren zooveel geleden heeft. Genoemde bouwkundige heeft de fundamenten on derzocht en bevonden, dat deze thans belangrijk boven het waterpeil zijn ge legen. Deze en andere redenen zullen eene slooping waarschijnlijk ten gevolge hebben. Van den toren is nog ongeveer vier Meters te zien. Men is dus zeer ver langend te weten, wat de oorzaak van zij» helling geweest is, wanneer de fun damenten eerlang zullen blootgelegd worden. Aan het einde van het Tien- hovenschc Kanaal, achter „Hoorneboeg" onder Hilversum, woedde Zondagmid dag een zware boschbrand, aangestoken door een paar twaalfjarige kaapen. Of- schcoa de boschwachter Van Garderen er onmiddellijk bij was, grepen bij de felle droogte de vlammen zoo soel om zich heen, dat aan stuiten niet te den ken viel dan nadat krachtige hulp was komen opdïgen. Ongeveer 6 HA. heide en dennebosch, het eigendom van den heer C. J. Temmiuck, is vernield. De woning van den wegwerker Drienbuizen en het door den grintweg afgescheiden bosch van den heer Iusinger liepen een tijd lang gevaar, doch bleven nog behouden. De Fabrieksbode maakt mel ding van een bezoek, op Zondag 28 4) HOOFDSTUK I. Een treurspel in Londen Zy eene leerlinge van my las blykbaar mijne gedachten en bewees my een dienst door myn aandacht op de dreigende voorteekenen van een naderend onweer te vestigen.7' «Dus is miss Rose werkelyk detective?" „Zeker is zy detective; dat zon ik denken 1 Dacht gy, dat ik c iets wys maakte, toen ik haar myn eerste assistente noemde." «Ja mynheer Spioer, neem het niet kwaljjk, en openhartig gesproken, kan ik nu nauwelijks iets anders gelooven, dan dat het maar scherts van u is. Zjj is zoo geheel anders dan ik my eene vronwelyke detective had voorgesteld." «Ik scherts werkelyk niet mynheer Branson. Zij is, ik aarzel niet het te zeggen, de bekwaamste vrouwelijke detective van den tegenwoordigen tyd," «Ik hoop, dat zy het my zal vergeven, dat ik het zeg, maar zy ziet er geheel niet naar uit." «Het u vergeven I Wel myn waarde heer, gy hebt haar daar mee het mooiste kompliment gebracht. Detectiven hetzy van hare sekse of van de onze die er als detectiven uitzien, zijn niet veel waard, en het is maar beter, dat zy een anderen werk kring zoeken." «Om op de bewuste zaak terug te komen," zeide Branson, «denkt gy ook niet, dat wy beter doen met «Op den terugkeer van miss Rose te wachten," antwoordde Spicer, hem in de rede vallende. Branson keek op zyn horloge. «O, zy zal ons niet lang laten wachten, dat verzeker ik u; zy heeft geen week noodig om haar toilet te maken." «Woont zy hier in de nabyheid «Neen, zy woont, of liever gezegd, heeft kamers ia Norfolk Street, maar hier heeft zy een eigen kamer en eene garderobe. Wij verspillen geen tyd door op baar te wachten. Zjj zal onder het verkleeden de zaak overdenken, en wy zullen voordeel trek ken ait het resultaat van hare overpeinzingen het vermogen om gevolgtrekkingen te maken is bij eene vrouw zooveel sterker ontwikkeld en zooveel scherper dan by een man. Uit éen blik op de kleeding die eQ aanheeft, kan ik opmaken, of zij meent, dat er iets voor ons te doen is of niet. Ah 1 daar ia zy reeds 1" HOOFDSTUK H. Een vlugge, lichte voetstap, eeu zacht, waarschuwend kloppen an de deur en mis6 Rose trad de kamer binnen en ging kalm aan de tafel zitten. Haar japon zat haar zeer goed en was van een donkergrijze kleur zonder eenigen opschik. «Zoo 1" zeide Spicer met een veelbeteekeneoden glimlach, «ik zie dat gij van plan zyt om aan het werk te gaan. Hebt gy, ter- wyl gy van Meeding verwisseldet, over de zaak nagedacht?" «Natuurlyk," gaf zy ten antwoord. «En hebt gy reeds een beslist oordeel gevormd?" «Voor zoover dit mogelijk was met de aanwyzingen, die voor handen zy, ja." «Wees dan zoo goed om ons in te lichten." «Uit het bericht der krant is niets anders op te maken, dan dat het een geval van zelfmoord met voorbedachten rade zou zijn; hetgeen mynheer Branson ons evenwel heeft verteld, is zeer in stryd met deze theorie." «Gij hebt gelyk miss Rose, dat Is zoo," zeide Branson, eenigs- zins opgewonden. «Als er geen zelfmoord in het spel is," vervolgde zjj, «dan moet er hier naar my dnnkt aan niets anders worden gedacht dan aan een moord, vooraf beraamd." «Moord I" riep Branson ontsteld nit, «moord I Maar de oorzaak van den dood kan wel zjjn eene vergiftiging door eene noodlottige vergis sing of een plotseling ongeluk, dat komt mij veel waarschynlyker voor." «Dat denk ik niet. Ik ga natuurlyk van de veronderstelling nit, dat het bericht, voor zoover het de voornaamste punten be treft, geheel juist is. Dat is immers uw oordeel nietwaar «Ja." «Welnu, er staat iu vermeld, dat hy is overleden aan een be dwelmend vergif."

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1