een ommezien uitgebiand aan den grond lag- Niets kou gered wordeu. Alleen het huis w*s verzekerd. Uit Surhuisterveen meldt men Voornamelijk boven de heide alhier woedde Diusdag een zoo hevig on we der, langen tijd aaneen, dat drie wo ningen ia de heide er door in brand geraakten en eeoe koe werd gedood. De gebroeders S., te Ven- raai, die van eene naburige kermis huiswaarts keerden, werden verraderlijk aangevallen en een hunner levensge vaarlijk gewond. Toen deze bloedend nederiag en zyn broeder zich nog ver dedigen wilde, werd ook deze zwaar gewoad. wAarna de aanvallers de vlucht namen. De eer3te heeft een schedel breuk bekomen. De tweede heeft eenen dader herkend, en op zijne aanwijsing Is zekere v. S. uit Venraai gearresteerd. Op het bij Gorinchem gele- gen fort Vuren bevindt zich tegenwoor dig een machinist en slotenmaker van beroep, die naar de N. Gor, Ct. mededeelt door zijn gedrag teikeas aanleiöir g geelt tot straf en afzondering, doch dan ook met elke sluiting spot. Seeds 17 s oten van verschillende samen stelling, tot handboeien toe, heeft hij *chte een volgens verbrokea, zonder dat men ont lekken kan, waarmede of hoe hij het kunststuk verricht. Sedert eenigen tijd varen er van 't friesche do>p Oosterzee twee stoombooten op Heerenveea. Belde ka piteins zoeken elkander er onder te werken ea zoo heeft de kapitein van de stoomboot de Eendracht besloten de passagiers nu heen ea terug kosteloos te vervoeren. Dat daardoor de andere boot veel passagiers verliest, ligt voor de hand en nieuwsgierig ziet men uit ■aar 't besluit dat deze boot nu zal ne men om 't kosteloos vervoer van passa giers te overtreffen. Misschien geeft die wel geld of con sumptie toe, of laat hij wat wel eens meer gebeurd is, een muziekkorps aan boord spelen. De bemanning van het in de Oostzee door eene engelache stoom boot overzeilde schip Nicolaas is te Harlingen aangekomen, zonder iets van kleeding of andere bezittingen te heb ben gered. Van Kopenhagen, waar zij aangebracht wareD, hadden zij eene reiskaart van den consul op Lubeck; door toedoen van den consul aldaar werden ze tot Hamburg vervoerd en van Hamburg tot aan Nieuweschans, Hier, op nederlandschen bodem, wer den ze «ls landloopeis behandeld. De burgemeester van Nieuwescbans zond ze naar zijnen collega te Winschoten, deze zou ze zeker op die van Gronln gen hebben geëndosseerd, enz. enz. indien ze te Winschoten niet gelukkig hunnen kapitein hadden gevonden, die vooruit was gereisd. Deze nu had nog geld genoeg, om zijne makkers in het ongeluk naar Harlingen te doen trans- porteeren. Uit J o u r e (Fr. schrijlt men van Maandag aan het Handelsblad Ongeveer honderd arbeiders van heinde en verre zag men hier op de week markt, om zich te verhuren bij de boe ren voor den maai- ea hooitijd. Er waren er onder, die 7 8 uur hadden geloopen. Bitter werden zij teleurgesteld, want slechts 10 konden geplaatst wor den en dan nog tegen lager loon dan anders. gedurende het tweede bedrijf werd het publiek onrustig en hoorde mensarcas tische opmerkingen over de onbegrijpe lijke karakters, daar de symboliek de Italianen geheel koud Het. Dit beirijf werd met gesis cn gcfla t ontvangen, evenals het laatste dat onder een vooit- durend rumoerig gepraat werd atge speeld. uitoétening zyner bediening (art. 180 W. Financieels Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fond sen, in de week, tot dea datum van 6 Juni loopende, door hun tusschen- aomst verhandeld. Oblig. Ma&tsij. tot exploit. vAkj de Brakke Grond, Hyp. ieeniüg tot Aand. Diamantslijpe-ij-Mij. Mjj. tot expl. van onroer. goederen Aaud. Mij. tot expl. v. h. Poolsche Koffiehuis Aaud. Groninger Waterl. Neg. „Land is zekere bezitt." te 's-Hage Aand. Assahan Tabak- Maatschappij Oblig. Ned. Assahan Cul tuur-Maatschappij Wiast-Aand. Nederl.-Iud. Landbouw Maatschappij Aand. Kon. Ned. Locaal- Spoorw.-Mij. te Apeldoorn Oblig. Ie hyp. Westland- sche Stoomtramweg-Maats. Aand. Zuider Stoomtramweg- Maatschappij Aand. Nad. Fabr. v. Werkt, en Spooiwegmat. B. Oblig. Vereen, ten behoeve der aibeid.-klasse Aand. Oost-Ind. Zee- en Brandassuran tic-Maatschappij. 85 pet 27^ 72Ï "3 26S ex. 93-94 3335 1 f 25. 46 99 5 39 98 85 35 Letten 85 Het vroeger afgesprongen plan van een nieuw bezoek door het orkest- Lamoureux aan Nederland, zal nu in het aanstaande najaar zeker doorgaan, en wel van 15 October tot 1 No vember. Ibsen's «Bouwmeester Solnesz" is te Rome door een Italiaansch gezel' schap gespeeld, maar geheel mislukt. Het eerste bedrijf werd toegejuicht, maar KECMTSZAKÊIM- Ter kenschetsing van de verhouding van den on gegradueerden militair tut de maréchaussés is de volgende beslissing genomen door het Hoog Militair Ge rechtshof te Utrecht, zeker niet onbe langrijk. Een milicien-stukrijder van 't 3 e regi. veld-art. had te 's Hertogenboscn voor den krijgsraad terechtgestaan, beklaagd dat hü in den nacht van 1 April te Bokstel daden vaa geweld had gepleegd tegen den marechaussee van Royeis, door dezen bij de kleederen te grijpen ea te trekken, met het opzet hem te noodzaken een beschonken burger, diea de mar. in 't belaag der openbare orde en veiligheid had aangehouden, op vrije voeten te stellen. De krijgsraad, de feiten bewezen ach tende, verklaarde bekl. schuldig aan „misdrijf tegen den dienst en de subor dinatie, door zica met opzet met de daad te verzetten tegen zijn meerdere in rang4* en veroordeelde hem te dier zake tot eene maand militaire gevangenisstraf. Van deze uitspraak kwam de advo caat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en land macht in hooger beroepnaar zijne zienswijze was in deze ten onrechte artikel 100 van 'tCrim. Wetboek vooic 't krijgsvolk te lande toegepast, daar toch een marechaussee, al draagt hij de korporaals strepen, geen graad bekleedt, omdat by geen der Kon. besluiten be treffende de organisatie der marechaus see aau de maiechaussees een graad is toegekend, en slechts in eene bijlage onder de bijzondere bepalingen is ver meld, dat de marechaussees zijn gelijk gesteld aan den graad van korporaal, zonder dat échter dien graad hun wer kelijk is verleend. Op dien grond eischte de adv.-fiscaal verbeteriog van's Krijgs- raads vonnis, door den bekl, schuldig te verklaren aan „weerspannigheid, door 'tzich met geweld verzetten tegen een ambtenaar, werkzaam in de rechtmatige strafr.)' Het hof heeft zich met deze ziens wy ze vereenigd. De bekende socialistische uitgever en colporteur Johs. W. Kramer had zich Dinsdag voor de 4e kamer van de arrondissements-rechtbauk te Amsterdam verantwoorden wegens opzettelyke beleediging H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes aangedaan. In den loop van de maand April, althans vóir de komst der Koninginnen daar ter stede, was door bekl. een vlug schrift in de wereld gezonden, getiteld: ,Zevende Oproei kraaier's Vlugschrift, De feestelijke ontvangst van twee dure poppen in de hoofdstad" en onder tee kcad „De Oproerkraaiers." In dit artikel werd o. a. gesproken van „een dure pop ea een duur popje," tentoongesteld om den reus het volk zand in de oogen te strooien," terwijl deschrij ver ten aanzien van dea overleden ko ning uitdrukkingen had gebezigd, al te stuitend om te herhalen. Van dit fraais had bekl. bij den ge tuige Sloot circa 13000 exemplaren doen drukken, welke ète Amsterdam en ook elders, o. a. ie Alkmaar en lydens een meeting te Arnhem, verspreid werden, Kramer erkende het getuigschrift opge steld en verspreid te hebben; maar loochende, dat hij met de beide dure poppen de Koaingmaen zou hebben be doeld. Er waren zooveel dure poppen, „Jawel," zeide de voorz., mr. De Bas „maar u spreekt van twee en alle dure poppen worden toch niet feestelijk ont vangen." Maar bekl. bleef ontkennen HH. MM. op het oog te hebben gehad cn de ko ning, waarover in het aitikel gesproken werd, was een schildeisba&ts aie zoo I heette. De beide getuigen Pjuhorst en ^Verbeek verklaarden, dat werkelijk een schilder, Koning genaamd, hier ter stede gewoond had de maa moet sedert lang naar Argentinië zijn vertrok ken maar in ieder geval zeiPan- horst was deze schilder niet getrouwd met „een Duitsche vrouw," zooals in het bewuste geschrift vermeld stond. De beide rechercheurs deelden ver der nog mede, dat zij bekl. bij het ven ten van zijn blaadje hadden hooren roepen„Twee du*e poppen, waarvoor de burgerij belasting moet betalen." Overigens leverde het getuigenverhoor weinig belangrijks op. De drukker A. J. Sloot en de colporteur A. Comeiissen beide socialisten, die den eed onder protest aflegden hielden vol niet te weten, of Kramer het geïncrimineerde artikel gcschieven had. Het O. M., waargenomen door mr. Peierin, toonde uitvoerig het beieedi- gende aan, dat het gesenrift voor HH. MM. bevatte. Volgens zijn oordcel moet bekl., vaa wiea niet te verwachten was, dat hy, weder in vrijheid, zijn measch- ontcerend lasteren zou staken, zeer streng werden gestraft. PI. eischte dus voor hem een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger (toegevoegd) mr. K, Zwaardemaker, pleitte ontslag van rechts' vervolging op grond, dat volgens art. 113 der strafwei, waarop men zich o. a. beriep, bekl. niet gestraft kon worden, daar dit artikel eiscute, dat een afzon derlijk punt van vervolging in de dag vaarding moet zijn gemaakt van het ver spreiden van het geschrift, en dit in casu niet was geschied. Ook ontbrak ia het bevelschrift van verwijzing de toevoeging „met het oogmerk om te beleedigen," en alleen met een qualificatie van het misdrijf kon men, volgens de wet, niet volstaan. Ten overvloede zag pl. het beleedigende van de uitdrukkingen „een duur pop petje" ea „een dure pop" niet ia. Een poppetje kon men eik aardig, tenger klad noemen en de qualificztie „duur" niet eens te duurwas ook geen beleediglng te achten; had bekl.„goed koop" geschreven, dan zou dit zeker ongepaster zyn geweest. Voorts kon een tegenstander van den constitutioaeelen regeer ings vorm een vorst „een dure pop" noemen, zonder daarmede een persoonlijke beleediging te bedoelen. De kwetsende woorden, ten aanzien van den doode gebezigd, konden volgens de wet niet in aanmerking worden genomen bij het vaststellen vaa het von nis van bekl. Deze was een arm, wei nig ontwikkeld mas, van slechte op voeding en werd door anderen als werktuig gebruikt; daarom drong pl. voor hem, indien de rechtbank oor deelde, dat hij niet kon worden ont- sDgea van rechtsvervolging op een lichte straf aan. Zijn preventieve hechtenis, die reeds een maand geduurd had, wenschte mr. Zwaardemaker opgeheven te zien. Ont vluchten zou Kramer niet en van de voortzetting vaa het door hem gepleegde misdrijf was geen gevaar voor de maat schappij te duchten. Opiaerkiüg verdient nog, aat de ver dediger het beter vond dergclyke feiten, als waarvoor Kramer terecatstond, niet te vei volgen, ten einde niet aoodeioos aanleiding te geven tot verbittering. Uitspraak volgt later. uUÏ'iM OVMZICMT. Over de jongste, jegens Rusland zoo viiendschappelijke redevoering vaü den OoeUüiijüüch - Hoag&arscaen minister Kalnoky, laat de Duitsche National Zeitungi die dikwijls tot poiiiieke uitin gen van haogerhami gebezigd wordt, zich Diasdag zeer wrevelig uit. Voor zeker, meent zij, kunnen w&ntruiiwige gemoederen zich eeaigermaie gerustge steld voelen. Oostenryk bevindt zich in den overgang tot den goudeu standaard ee heeft daarom „vasie" Earopeesche beutzen aoodig. Indien eenter iu het drievoudig verbond op Duitscniand niet alleen de zwaarste militaire offers, maar ook de gespannen iatematioaale ver houdingen moeten valles, dan kan Duuschla„ d wei terugkeeren tot de oude politiek, volgens welke er tusschen DuttschUad en Rusland geene natuur lijke strijdigheid van beiaegen in de hooge politiek bestaat. Italië zou met zulk ce&e vereenvoudiging van dea Europeeschen toestand vermoedelijk te vreden zyc. Deze wrevelige uiting v*n de National Zeitung bewijst hoezeer Kalnoky's vrede lievende en jsgeas Rusland zuo aange naam gestemde beschouwingen de.* voor- standers van het Duitsciie kgeroutweip thans ongelegen komen, De Bismarck- sche organen ziea in Kalnoky's rede- voerisgen een nieuw bewys dat de lei ding V-n het drievoudig verbond thaos niet meer in de handen van deBerlya- sche, maar vaa her Weener Kabinet berust, en dat Oostenrijk koelbloedig op kosten van Duitschland eenaccoord met Rusland zoekt. Sedert eenigen tijd wordt ia den duitschea verkiezingsstrijd eene zekere rol gespeeld door de beduchtheid, dat de Regeeriog het kiesrecht zal willen beperken, in geval de nieuwe verkie zingen ongunstig voor het legerontwerp mochten uitvallen. Donderdag nu weid geruststellend meegedeeld, dat zoowel de Keizer zelf alsook de Regent van Beieren beslist tegen zoodanige beper- kiagsplaunen zijn aangekant. Tot geheel deze bezorgdheid bestaat trouweus geen grondwant zonder de toestemming van den Rijksdag kan het kiesrecht niet veranderd wordenen zoo de verkie singen teu gunste van de Regeering uitvallen, bestaat er geene noodzakelijk heid vallen zij daarentegen beslist ten gunste der oppositie juit, dan bestaat er geene mogelijkheid tot zulk eene verandering. Het ook in de buitenland- sche pers doorgedrongen gerucht om trent beperking van het kiesrecht is in werkelijkheid slechts eene oer talrijke verkieziags-manoeuvres, waarmede thans aan alle kanten wordt gewerkt. Uit Weenen wordt gemeld, dat het rapport vaa Falk Dinsdag door de commissie voor buitenlandsche zaken uit de hongaarsche delegatie is aan genomen. Daarin wordt verklaard, dat de politiek van het drievoudig ver- bond de eenige buisenlandsche politiek is, die zonder voorbehoud door de Hongaren kan worden ondersteund. Volgens de delegatie is deze politiek niet ouvereenig'oaar met eene vriend schappelijke verhouding met Rusland. Kalnoky's politiek wordt in het rap port goedgekeurd en vertrouwen daarin uitgesproken. Het Journal de Si. Péiersbourg} spre kende oyer de verklaringen van graaf Kalaoky in de commissie voor de be- grooticg van baiter,laadsche zaken uit de honga&rsche delegatie, geeft te ken nen dat de openbare meening met vol doening die verklaringen zal begroeten, daar zij alleszins geschikt zijn de ge- moederen gerust te stellen en ophelde- risgen geven omtrent den tegenwoor- digea algeme.-uen polltieken toestand. De algemeene vefkieziogen in Frank rijk zuilen volgens den „Gaulois" en ,Le XIX Siècle" den aosten Augustus plaats hebben. Dinsdag zijn ia het engelsche Lager huis verscheiden amesdeiae^sen oparU 3 dir Home Rule BUI verworpen, o.a. het amesid.-Butcher, waarbij aan het iersche parlement de legislatieve be voegdheid zou OKtcomen zija met be trekking tot samenzweringen, onwettige vereeaigiogea enz. Iu het Hoogerhuis is het ontwerp vaa dea bisschop van Chester, strek kende tot invoering vaa het gothen- burgsche stelsel met betrekking tot den verkoop van alcoholische dranken, zon der stemming verworpen. Het ontwerp, betreffende de overeen komst met Rusland omtrent de robben- vaagst in de Behringstraat, is door het Hoogerhuis bij eerste leziag aangenomen. De benden welke Navarra onveilig maakten, zyn Dinsdag geheel uit elkan der gejaagd. Ia dea franschen ministerraad heeft Delcassé eene Dinsdag uit Vosom ont vangen depêche medegedeeld, behel zende dat de Fraaschea zich meester hebben gemaakt vasa alle postea die de Siameezen bezet hadden tusschen Campo en K^mmaroh. De Siameezen werden genoodzaakt zich op den rechteroever van den Mekon terug te trekken. Kapitein Thorouï is door hen in vrij heid gesteld. De opening der servische Skupschtin* is op 16 dezer bepaald. De koning zal eene troonrede houden en den eed afleggen. Uit Bloemfontein wordt gemeld, dat de heer Reitz de nominatie voor her kiesing tot het presidentschap heeft aan vaard, onder voorwaarde vaa verhoo giag van salaris ea eenen jaarlijkschen vacantietijd. Naar uit Pretoria aan de Times ge meld werd, was de conferentie terzake vaa Swazi land verdaagd tot Dinsdag. Het blijkt dat hst vraagstuk van de behandeling der inboorliegen de voor naamste moeilijkheid oplevert. ÖMËiTOD NIEUWS. Te Messsucy (België) zyn 15 groots boerenhofstedea geheel in de asch gelegd j 3 personea bekwamen brandwonden. Alles was verzekerd, op den eigendom van een oude weduwe n*. Mea vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Het gebouw van de „Western Mail", een conservatief blad te Cardifl (Wales) verschijnt, is door het vuur geheel verwoest. De schade wordt op ^500,000 geschat. Frankrijk heeft geweigerd deel to semen aan de wereldtentoon- koffle zelf om ze te kunnen drinken op het tydstip, dat hy ver koos. Hiervoor bracht de kantoorknecht vóór de komst van den overledene een klein waterketeltje met water gevnld binnen, bovendien een kleinen nikkelen koffiefilter, een kop en schotel, een suikerpot en een spirituslicht." «Dank u." Spicer liet zyn blik nogmaals gaan over het bericht in de krant en vroeg toen«Kunt gy ons ook verdere inlichtingen geven over hetgeen de overledene en de zooevengenoemde personen korten tyd vóór zyn dood hebben verricht?" «Een weinig misschien. Ik was er by tegenwoordig toen Sangstre en eenige andere bedienden ondervraagd werden door inspecteur Grenhill, en ik heb aanteekening gehouden vau de mededeelingen, die hem werden gedaan." «Hebt gy awe aanteekeningen by n Zoo ja, haal ze dan voor den dag om zoo noodig uw geheugen te verfrisschen, en geef ons een zoo dnidelyk en jnist verslag als mogelijk is," «Welnu," zeide Branson, na zyne aanteekeningen te hebben geraadpleegd. «Sangstre verscheen ongeveer tien minuten voor tien op het kantoor. Zooals gewoonlijk wachtte hem een stapel brieven. Hy las ze door en sorteerde ze. Hij zocht er die nit, welke persoonlijk door Grantham moesten worden beantwoord; hy bracht ze naar diens kamer en legde ze neer op de sehryftafel. Hy zag, dat het koffieservies zich op zijn gewone plaats bevond. Grantham verscheen op het kantoor toen het joist tien uur had geslagen, begaf zich naar zyn eigen kamer, las zyne brieven en schreef vervolgens eenige korte instrnctieB voor de bedienden. Terwyl bij hieraan bezig web liep Sangstre verscheidene malen de kamer in en uit." «Merkte mynheer Sangstre ook iets ongewoons in hem op?" vroeg miss Rose. «Neen niets. Hy scheen te zyn, zooals hy den laatsten tyd steeds was; niet op zyn gemak, alsof hem iets kwelde, maar volstrekt niet buitengewoon." «Was er onder de correspondentie ook iets, dat hem bizonder beangst kon maken?" «Volstrekt niets." «Ik dank u. Ga voort ais 't n blieft." «Omstreeks twintig minnten na tienen kwam mevrouw Gran tham haastig het kantoor binnen en zeide «Goeden morgen mijn heer Sangstre," terwijl zy zich naar de kamer van haar echtgenoot begaf. Zy sloot de deur achter zich zoodat Sangstre niet kon hoo; ren, wat er door hen werd gesproken. Eenige oogenblikken daarna trad Grantham binnen met een ge opend telegram in zyne hand, en hy zeide: «Prachtig nieuws, Sangstre, eindelyk heeft het lot zich gekeerd. Gy weet het adres van mevrouw Maynard Croydon nietwaar? Schryf dadelyk een adres voor my en laat Parker hierkomen en zeg hem, dat hy zich onmiddellyk gereed maakt om naar mevrouw Maynard te gaan." Daarna keerde ny met een van opgewonden vreugde stralend ge laat naar zjjne eigen kamer terug en sloot de deur. «Sangstre ontbood onmiddellyk den looper en sehreef het adres van mevrouw Maynard op eene enveloppe, zooals hem bevolen was. «Grantham verscheen weldra met een gevouwen brief in zyn hand, dien hyzelf in de enveloppe stak, waarna hy tot den looper «Breng dezen brief ving weg, Parker. Ga maar met een cab, als het kan, maar verlies vooral geen minnut. Geef hem haar eigenhandig en laat ze zoo mogelyk met u terugkeeren." «Daarna keerde hy naar zyn kantoor terug en een paar minutes later kwam mevrouw Grantham glimlachende en blozende van opgewondenheid er weer uit te voorsohyn en knikte Sangstre, toen zy hem voorbyliep, vriendelyk toe. «Bijna onmiddellyk daarop kwam Grantham haastig uit zyne kamer en zeide, dat hij mij ging opzoeken en in een half nar ongeveer zou zyn teruggekeerd. «Ik behoef u niet te herhalen, wat er op myn kantoor voorviel» «Klaarblykelyk ging Grantham voor zyn terugkeer ook nog ergens anders heen, waarheen is niet bekend. «Volgens Sangstre's mededeelingen, verscheen Newbury eenigen t^'d voor Grantbam en begaf zich zooals zyne gewoonte was, in diens kamer, waar hy een kwartier ongeveer wachtte en de ochtendbladen las. Toen Grantham daarna nog niet kwam hy heen en zeide spoedig te rallen terugkeeren. «Kort daarop keerde Grantham terug en verzocht Sangstre bij hem in zyne kamer te komen, waar hy hem het doel van me vrouw Granthams bezoek mededeelde. Terwyl hy sprak stak hy het spirituslicht onder den koffiefilter aan. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2