NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 14 Juni 1893. No. 3050. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVEETENTIÈN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 316is Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Juai 1893. fiïa de Maandag 12 Juai 1893 te Am sterdam gehouden vergadering van het Yoorloopisr Comité voor des aanleg van den Noordholiandsch-Utrechtschen lokaalspoorweg is besloten zich te cou- stitueeren tot een definitief comité. jZondag had te Leerdam een korps- kegeiwedstrijd plaats, waarvoor 18 clubs hadden ingeschreven. De derde prijs, verg. zilv. medaille werd gewonnen door „Hard gaat ie" alhier met 129 houten in 30 worpen. [3 f Met genoegen kunnen wij mededee- jlen, dat bij den op Zondag jl. op den iljsel gehouden roeiwcdstriid, uitgeschre ven door de swolsche Zeil- en Roei- Tereenigiug, de Roei- ea Zeilvereentg. „Het Spaame" als „jonge twee" dea ;2en prys (3 silv. meel) heeft behaald. 1 Voor dit nnmmer lieten zich 8 ver- jtenigingen inschrijven, w. o.„De Deutsche Turn u. Ruder-Vereln.", Rot terdam „de Hoop," „Neptunus" en „Willem III", Amsterdam; „Njord", Leiden; „Baventria", Deventer; „Zwol- ;:sche Zeil- en Roei-Ver." Zwolle, allen geduchte concurrenten, en „Het Spaar de", Haarlem. jij Wanneer wij de vele moeilijkheden, i waarin onze roeiers door de hun bij de loting toegewezen boei, als in den wind, stroom en golfslag, geplaats werden, in aanmerking nemea, dan mag zeer zeker de behaalde prijs als een groot succes beschouwd worden. Niettegenstaande die pdjs met de grootste inspanning was verkregen, toch deden zij zich voor het nummer „oude twee" opnieuw in schrijven en ook hierin zoude hun waarschijnlijk het succes verzekerd zijn (na 150 Meter te hebben sfgelegd, was zij reeds een giek-lengte voor) ware zij niet door het breken van een der spoor- planken genoodzaakt den strijd op te geven. Warme hulde brengen wij de Ver- seniglng en hare roeiers. Dat zij uit een volgenden strijd met nieuwe lauwe ren moge terugkeeren 1 Zie voor volledig verslag onder „Wedstrijden". WALDHOORN QUARTET. Maandagavond gaf het „Hanoversch Waldhoorn quartet" eea concert voor de leden der sociëteit „Vereeniging". De tuin was goed bezet. 't Is algemeen bekend, dat de wald hoorn e n zeer moeilijk instrument is en dit ia aanmerking genomen, valt het concert zeer te loves. Immers, het en semble was zeer zuiver, de toon die we*d voortgebracht in het miaat niet ruw, maar integendeel fijn, ja soms wat al te zacht. Toch zou allicht het quar tet met deze eigenaardige, ietwat roe- lancolieke tonea°het publiek geen twee uren hebben kunnen boeien, zonder de medewerking van een solo-pistoanist, die zijn instrument in alle opzichten machtig was ea met goede smaak een vijftal nummers zeer verdienstelijk voor droeg. Als afwisseling is [zulk een wat men aoemt „specialiteitenconcert" zeker velen met ons welkom geweest en het bestuur der sociëteit komt een woord van dank dan ook zeker tos. Aanstaanden Maandag geeft ons Ste delijk Muziekkorps weer een concert. Voor Woensdag 21 Juni e. k. des avonds, kondigen de heeren J. J. Rog- mans, tenor, Johau Steenman, viool, en Louis Hoog, orgel, een concert aan in da Groote Kerk. De steendrukker E. Swart, werkzaam bij de (Irma Emrik Bioger alhier, herdacht onlangs den dag, waarop hy voor 40 jaar als twaalfjarige knaap bij haar in dienst was getreden en zijne patroons verzochten aan het departe ment Haarlem [van de Maats, tot Nut van 't Algemeen, om hem het diploma te willen uitreiken, dat de Maatschappij voor langduriger» dienst verkrijgbaar stelt. Na het [gebruikelijk onderzoek werd in de Maandagavond gehouden verga dering van het departement het net geëncadreerde diploma aan Swart over handigd. De waarnemend voorzitter, de heer dr. E. van derVen, voerde daarbij het woord. Hij weea er op, hoe Swart een uitstekend voorbeeld heeft gegeven, welke houding de werkman behoort aan te nemen tegenover zijn patroon. Dit is gebleken uit het feit, dat de hee ren Emrik Bioger zeiven het diploma hebben aangevraagd, maar bovendien is uit het door het departement ingestelde onderzoek gebleken, dat Swart niet al leen als werkman, maar ook als huis vader en burger een van die mannes is, van wie men zou wenschea dat Haar lem gansch vervuld ware. Daarop herdacht spreker den bloei van de firma Emrik Binger, die Swart heeft bijgewoond en meege maakt en sprak ten slotte den wensch uit, dat het diploma, hem thans toege dacht, in zijne woning opgehangen, velen ten voorbeeld zou strekkea en later, ah hy er niet meer zija zou, zijne nagedachtenis in eere zou doen houden. De jubilaris zelf ea na hem een zijner patroons, de heer Ch. Binger, spraken hun dank uit voor het geschenk. Tot lid van de commissie van con- tróle bedoeld in art. 41 van de wet der Maatschappij, werd benoemd de heer mr. H. J. D. D. Enschedé. Ten slotte sprak de heer P. Dyserinck dee heer van der Ven toe, die als be stuurslid aftrad en volgens het reglement niet herkiesbaar was. Spreker herinnerde aaa het vele, wat door den heer van der Ven in de af geloopen 3 jaar wederom voor het de partement was gedaan en bracht hem daarvoor een woord van dank, waarmee de aanwezigen door applaus instemden. De heer van der Ven, antwoordende, verklaarde steeds bereid te zijn naar zijne krachten da belangen van het de partement te bevorderen. Bij vonnissen der Arrondissements Rechtbank alhier van den 13a Juai jl. zijn in staat van faillissement verklaard. 10. Frauciscus Murk, bloemboilea- kweeker, koopman en bierhuishouder wonende te Hillegom met ingang vaa 12 Juai 1893. Tot Rechter Commissaris is benoemd mr. M. G. P. del Court van Krimpen eu tot curator, mr. W. van Hulst advokaat en procureur te Haar lem. 20. Cornells de Hollander aanne mer en koopman te IJmuiden gemeente Velsea met ingang van 3 Juni 1893. Rechter commissaris mr. W. A. 't Hooft, curator mr. Th. de Haan Hugenholtz, advokaat en procureur te Haarlem. 30. J. Zwart Czu. koopman te Zaan dam met ingang van 9 Juni 1893. Rech ter commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen, curator mr. W. Caoop Koopmans advokaat en procureur te Haarlem. Op het 4-tal voor hoofd van school no. 4 te Haarlemmermeer zijn geplaatst de heerenBertram te Delft, Klaver te Goedereede, Prakker te Usquert (Gro ningen) en Zuidema te Winsen, idem. ^"D e Koninginnen zullen op 16 dezer Flims verlaten en vertrekken van daar naar Augsburg, waar HE MM. ééa dag zullen verblijven. Vau 17 tot 20 dezer zullen HH. MM. zich ophouden te Neurenberg, en van 20 tot 24 dezer een bezoek brengen te AroUen. In den avond van den 240a zullen HH. MM. op het Loo terugkeeren. In de a.s. zomerzitting de1 Provinciale Staten van Noord-Hollaud komt aan de orde het ontwerp „Re glement op de wegen", in de najaars vergadering door Gedeputeerde Staten ingediend: Aan een commissie uit de staten, bestaande uit de heeren Asser, de Boer, Bos, Calkoen, van Hamel, Henny, Jordens, de Lf£o Luguna en Mouthaan werd het ontwerp in Novem ber j.l. ter onderzoek verzonden. Die commissie kwam thans gereed met haar rapport, zoodat de zaak rijp is voor openbare behandeling. In de vergadering vaa het hoofdbestuur van den Bond van Orde en Hervorming, Zaterdag j.l. te Win schoten gehouden, kwam o.a. aan de orde eene nitnoodiging om aan eenige leden van het hoofdbestuur op te dra gen pogingen te doen tot de oprichting van eene afdeeling in de hoofdstad, omdat daar wel sympbatie voor den bond bestaat. Het H. B. besloot, dut op Zaterdag den i7den dezer in «Dili- gentia" te 'sGravenhage eene vergade ring zal worden gehouden, waartoe de le den der kiesvereniging „De Grondwet," „'s Gravenhage# en „Nederland en Oran je" znllen worden uitgenoodigd en waar de voorzitter van dcu Bond, mr. A. H. Koning te Fmsterwolde, hét streven van den Bond zal uiteenzetten. Als al gevaardigden van het hoofdbestuur naar de vergadering zijn bahalve de voor zitter nog gekozen de heeren H. J. Wichers te Winschoten, M. Kingma te Wilderv&nk, S. W. Schortiughuis te Wiu schoten en H. J. Tiemersma te Gronin gen. De oud-kapitein derinfan- terie C. Roelants, over wiens optreden als midderaachtzendeling te Arnhem, tijdens hy nog in dienst was, zooveel te doen is geweest, meldt in DeStatidaard^ dat hij sedert April 1892 te vergeefs eenen werkkring zoekt, om in het on derhoud van zyn groot gezin te voor zien. Thans is hij als vertegenwoordiger eener steenkolenfirma opgetreden. Een reiziger in de locaal- spoor die Maandag middag van Bus- sum naar Amsterdam ging, was ver plicht een pijnlijk tooneel te aanschou wen. By een der spoorwegbruggen zag hij een man te water liggen, blijkbaar wor stelend tegen den dood, terwijl aan den kant een klein jongetje luid scbreeu wend hulp riep. Niemand in de nabij heid, in staat hulp te verleenen, scheen den drenkeling op te merken. Daar de trein geen noodrem had, moest de rei- ziger het verschrikkelijk schouwspel aan- zieD, zonder e enigen bijstand te kunnen verlescea. ;,Ii Zondagnacht heeft te Hoorn een brutale diefstal plaats gehad. De dief sneed een suit uit, kwam alzoo in het achterhuis, wist het kan toor te bereiken en vond daar f1600 aan papier. In de wandeling door het huis verloor hij echter reeds een bank biljet van 1000, zoodat hij/600heeft medegenomen. Van den dief is nog niets bekend. De politie doet onderzoek. Aan de „Hoornsche Cronyk^ is het volgende ontleend In het jaar 1540 was ihet zoo heete droge zomer als men niet veel gezien heeft, dies de rivieren en slooten weinig water hadden en de beesten veel leden bij gebrek aan drinken als van voeder, dat door de droogte niet veel wies. De lerensmiddelen stegen zeer in prijs, duizenden muizen vraten het land kaal, zoodat de nood hoog steegi In 1556 vielen zeer weinig regens, zoo in Holland, West-Friesland, Gelder land, ja overal; zoodat dit geheel jaar door de ellende zeer groot was. In 1601 was de zomer uitermate droog, en het gras was zoo weinig, dat de beesten op vele plaatsen van den honger vergingen en er weinig boter en kaas gemaakt werd. In 1612 bleef de droogte tot a6 Juni aanhouden, daar op dien dag eea vree- selljke stosra vele ongelukken veroor zaakte. Ook in 1624 was de zomer droog; in het najaar stierven tengevolge daar van vele menschen door onderscheidene soorten van ziekten. jj^Het" Kamerlid baron Mi- chiels van Verduijnen had Maandag, op zijn rijwiel huiswaarts koerende, op het Tournooiveld, te 's Gravenhage, nabij zijne woning, het ongeluk met een zijner voeten tusschen het wiel beklemd te raken, tengevolge waarvan bij met de machine cmsloeg en zijn voet ter hoogte van den enkel biak. Hij werd naar zijne woni&g gedragen, alwaar dr. Vinkhuij- zen het eerste verband legde. Zijn toe stand is bevredigend. De agenten van politieHer- mes en Van Arkel te Rotterdam wa ren Zaterdag nacht te omstreeks 12% uur op surveillance aan de Linker Rotte kade, toen zij aldaar een groepje zingende Duitschers, werkzaam in Heineken's bierbrouwerij, ontmoetten. [Aangemaand om het zingen te staken, voldeden zy hieraan niet, maar gingen daarmede, ook na herhaalde aanmaningen der po litie, voort. Dit had ten gevolge dat de agenten poogden den belhamel te ar. re8teeren, doch dit lokte een hevig ver. 10 HOOFDSTUK III. Een zonderling huwelijk «Ik begryp u en zal zoo omzichtig mogelyk zjjn.# «Nu nog iets. Wanneer wy u vanavond niet aanspreken, doe dan alsof gy ons niet kent. Draag de jas, die gy nu draagt, of tenminste een met buitenzakken; laten ze leeg zyn, zoodat wan neer gy er een vreemde hand in voelt glydeo, gy niet voor zak kenrollers behoeft bang te zyn en een opstandje te veroorzaken; voel alleen maar in uw zak of er iets wordt ingestopt. Gedurende het verhoor kan het noodig zyn, dat ik u iets moet meedeelen, en de gemakkelijkste manier daarvoor zal zyn om een kort briefje in nw zak te laten glyden.# z/Ik begryp u volkomen.# «Uitstekend; my dunkt, dat wjj nu onze toebereidselen maar moesten gaan maken.# Zoodia Branson was vertrokken, deelde Spicer mee, welke zyn plannen waren, die wy hier met ean paar woorden kunnen weer geven. Hijzelf zou onder het verhoor de getuigen gadeslaan, bijgestaan door Jones. Miss Rose zou tegenover hem eene standplaats innemen en de wachtende getuigen voor en na hun verhoor gadeslaan, om te zien welke nitwerking de verklaringen van de andere getuigen op hen hadden. Aylmer zou haar hierin bijstaan. Peters en Wilkes moesten gereed staan om zoodra zy daartoe het bevel ontvingen als spionnen te fungeeren. Om de kans niet te loopen, dat zy zouden worden herkend, zouden zy buiten bly- ven om daar wellicht nog het een en ander van hetgeen er ver teld werd, op te vangen. Spicer ontbood nu de vier genoemde assistenten, en na hun in korte woorden de hoofdpunten van de zaak te hebben medegedeeld, zeide hij, wat ieder hunner te doen had. Daarna zond hy hen weg om voedsel te gaan gebruiken en hunne toebereidselen te maken voor het werk, dat hen wachtte. z/En na Rose,# zeide hij, //zullen wy dadelyk naar «The Hol- born# gaan om het menu eens te onderzoeken, waarna ik myzelf ga vermommen; inspecteur Greenhill kent my goed, en als hy mij daar vanavond zag, zou hy lont ruiken en waarschynlyk mijne gangen door een paar zyner ondergeschikten laten nagaan. Gaat gy mee HOOFDSTUK IV. Twee raadtelachtige verdwijningen Branson begon zich angstig te gevoelen en bewoog zich onrus tig op zyn stoel. Hij had zorgvuldig degenen, die voor hem waren gekomen, gadegeslagen, en had iederen nieuw aangekomene bespied, maar hy had geen spoor van Spicer of zijne eerste assistente gezien. Van de vrouwelyke sekse waren er weinig in het vertrek aan wezig. Naar haar uiterlyk te oordeelen moesten zy schoonmaak sters en huisbewaarsters zyn, door nieuwsgierigheid hierheen gedreven. Een barer eene vroaw met wanordelijk haar en rood gelaat; dat deed vermoeden, dat zy niet afkeerig was van drank, over het algemeen sterker dan mineraalwater, stond aan den anderen kant van de tafel bijna tegenover hem. Zy droeg een versleten, zwart mutsje, eenigszins achteloos opgezet, een ouden, brninen mantel, waaraan een paar knoopen ontbraken, die zy haastig scheen te hebben omgeslagen om haar werkpak te bedekken. Zy scheen achteloos om zich heen te kyken zonder bizondere belangstelling te koesteren voor hetgeen er om haar heen gebeurde. Toen hy steeds zyn blik door het vertrek liet gaan, zoekende naar de personen, die hy daar verwachtte, meende hy, dat zij een vluchtigen blik van verstandhouding wisselde met een ouden, armoedig uitzienden man, het type van een afgeleefden kantoor klerk, die achter hem stond. Slechts een oogenblik bleef zyn blik op hem rusten, waarna hy weer verder rondkeek, want hy begon werkelijk angstig te worden. Als Spicer nog komen moest, dan werd zyn tyd. De jury had den eed afgelegd, het lyk was onderzocht, de namen der juryleden waren weer opgeroepen en de eerste ge tuige, Edwin Sangstre, was ontboden en had den eed afgelegd. Branson verhief zich half van zyn stoel om nogmaals goed

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1