NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. Jaargang. Vrijdasr 16 Juni 1893. No. 3052. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: I STADSNIEUWS. Algemeene Vergadering van I de Ambachtsschool. ZONDAGSRUST. BINNENLAND, FEUILLET O N De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. •Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre: Haarlem, 15 Juni 1893. den Raad der gemeente, wordt sen adres gezonden, voorzien van 509 handteekeoingen van ingezetenen, strek kende om het praead?ies van B. en W.W. om «de subsidia van het Sted. muziekkorps te verminderen niet, en het verzoek van het College van Commis sarissen over het muziekkorps wel aan te nemen. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Ny verheid werd heden aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed giio. Het maken en leveren van 150 betonblokken voor de zeebrekers van de havenhoofden te IJmuiden, behoo- rende tot de werken van het Noordzee- kacaal. Raming ƒ12500. iBgekomen n biljetten en dat van M. C. van Wyaga&rden te Oudewafcer .het laagst voor 10435. 20. Het maken van een verkenwerk of kaap teveas dienende tot toevluchts oord voor schipbreukelisge» op de ;£ïoorderhaaks genaamd „Onrust". Ra ming f 7.700, ji Ingekomen 11 biljetten en dat van D. de Vries te den Helder het laagst voor 1945. Van de 112 voor eigea nommer ia- gelijlde loteliogen van Haarlem, zijn tot dusverre 31 of bijna 28 percent bij de Storpsen afgekeurd. Hedenmiddag te 2 uur hield boven genoemde Vereeniging hare eerste jaar vergadering in de bovenzaal der sociëteit '„Vereeniging". I Nadat de voorzitter de heer P. Klel- iweg Dyserink, de vergadering had ge opend erlangde de secretaris der ver- seniging, de heer G. L. van Lennep, ;het woord om het jaarverslag uit te ibrengen. Wij vermelden hiervan het ^navolgende. Nadat al dadelyk bij de opening 42 leerlingen zich hadden aangemeld be droeg het aantal ia Mei 1.1.67, verdeeld alsfevolgt33 smedea, 16 timmerlieden, S meubelmakers ea 10 schilders. Dat de smeden het talrijkst zyn, is zeker soe te schrijven aan de aanwezigheid der werkplaatsen hier ter stede van de Holl. Spoorw. Mpïj., werf Conrad, Gebr. Figee, J. J. BeiJneB, W. H. Jacobs. Ij .Aan genoemde firma's is verzocht om hun financieelea steun, daar vele der leerlingen na afloop van den leertijd op hunne werkplaatsen zullen worden geplaatst en het dus ia hun belang is dat het onderwijs degelijk en grondig zij. Er is eea fonds gesticht, waaruit de schoolgelden voor onvermogende leer lingen zullen worden bekostigd, De heer H. T. Peltenburg is hiervan penning meester. De Vereen, van Industrleelen en kooplieden in bouwkunde en aan verwante vakken heeft voor 2 leerlin gen de schoolgelden gedurende 3 jaar voor hare rekening genomen. Het gehalte der leerlingen is over het algemeen zeer bevredigend. Directeur is de heer [F. van Erkel, leeraars zya de heeren J. M. Raasveldt voor tim meren, J. Baron, voor meubelmaken, C. B. van Vliet voor schilderen, M. E. Nalis voor smeden, J. Gtühschraidt, as sistent bankwerker, terwijl het teeken- onderwijs wordt gegeven door de heeren J. Kuiper, F. Poggenbeek en den di recteur. Met het herhalings-onderwijs heeft zich de heer M. L. van Gemert belast. Voorwaarden van toelating zij», wan neer men niet kan overleggen het be wijs dat men de lagere school heeft af- geloopen a. vlug en nauwkeurig lezea van een voudig proza. b. schrijven van goed leesbaar schrift. c. de hoofdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen, gewone en tiendeelige breuken. Eenig begrip van het metrieke stelsel. De toepassing der hoofdbewerkingen op eenvoudige vraag stukken uit het dagelijksch leven. d. eenige kennis der zins- en rede- deelen, de voornaamste vormveranderin gen der lidwoorden, naam- en werk woorden. ealgemeene begrippen van de aard rijkskunde van Nederland. Van verschillende zijden heeft het bestuur, zoowel moreelen als financiee lea steun ondervonden. Toch is de fiaaacieele toestand niet gunstig. Het bestuur zal verplicht zijn, hoogere sub- sidiën bij Rijk, Provincie en Gemeente aan te vragen. Om de uitgaven te doen overeenstemmen met de inkomsten, moest het restant van het kapitaal ad 1642.72, beBtemd voor inrichtings kosten, alsmede het overgebleven kapi taal voor oprichtingskosten ad 1582.28 alzoo totaal ƒ26.25.ten offer worden gebracht. De vereeniging telt 29 donateurs en 101 leden. Overigens bevat het verslag een aan tal mededeelingen over de totstandko ming en den gang der school, welke reeds vroeger door ons werden mede gedeeld. Nadat de rekening en verantwoording was goedgekeurd en de begrooting voor 1893 vastgesteld, werd verkozen tot be stuurslid in de plaats van den neer D. de Clercq, die naar het buitenland is vertrokken, de heer J. Merens. Met volle overtuiging vestigen wij de aandacht onzer lezers op het groote nut, dat de Ambachtsschool stichten kas en ook zeker stichten zal en wekken hen er gaarne toe op, om zich als donateur of lid bij de vereeniging aan te sluiten. Donateur is men voor eene bijdrage van f 5.lid tegen eene contributie van minsteas f 10.terwijl men zich behalve by de overige bestuursleden, kan aan melden bij den penningmeester, des heer H. J. Geijl JCzn. Zooals door ons is medegedeeld, heeft onve bekende sfcadgenoote, mej, Jeaane Landré, als sopraan-soliste medegewerkt op het muziekfeest, dat Zaterdag en Zondag jl. werd gegeven te Amersfocrt vanwege de afdeeliog van de Maatsch. t. bevord. der Toonkunst aldaar. In verschillende muziekverslagen wordt met lol gewaagd ove* het door mej. Laadré ten gehoore gebracht, zoowel in hare solo voordrachten als bij de duo's met den heer Rogmans en met mej. Hol gezongen. Daniel de Lange roemt in zijn rauzika- len kroniek hare natuurlijke wijze van vertolking, terwijl men in haar zang kan opmerken hoe zij met vracht ernstige studies heeft gemaakt. Ook de verslaggever van het Utr Dagbl. spreekt met groote waardeering over haar zingen. Tot de menschen die op Zondag moe ten werken, behooren ook de barbiers en kappers. Wanneer zij des Zaterdags tot middernacht, ja later nog, het pu bliek van overtolligen haargroei hebbea benijd, staan des Zondagsmorgens te zeven uur weer andere klanten voor de deur en kunnen zy tot twaalf uur, half een in den middag aan hef werk blijven. Eerst dan begint voor hen de Zondag en daarmee de Zondagsrust. Wij zijn daaraan gewoon op Zondag te kunnen worden geschoren en daarom boet de barbier zijn halven rustdag in voor ons plezier. Immers, noodig is het niet. Niemand heeft het zoo druk, of hij kan op Zaterdag wel een kwartier tje, laat ons zeggen een halfuurtje uit breken, om zich te laten scheren. En is er al een enkele, die daartoe volstrekt geen tijd kan vinden, nu dan zal de barbier dezen wellicht aan zijn huis of aan zij a kantoor wiilën helpen. Wat is Zondagsrust? Niet, dat men een middag en een avond vrijaf heeft, maar dat men vryelijk beschikken kan over zijn ganschen Zondag. Dat gevoel van volstrekt eigen meester te zijn over zijn tijd, maakt zelfs den Zaterdagavond ai zoo genoeglijk. Nu zal men misschien zeggen: „ja ik wil mij wel op Zaterdag laten knip pen of scheren, maar myn barbier blijft Zondags tóch open." Dit nu is niet juist. Wij meenen te weten, dat de kappers en barbiers niets liever zouden doen, dan allen op Zon dag sluiten, als zij maar wisten dat het publiek er genoegen mee nemen zou. Komaan dan, gij allen die u laat sche ren en kappen iaat ons ais vaste ge woonte aannemen, dat te laten doen op Zaterdag en niet meer op Zondag! We doen er een aantal personen een groo- ten dienst door en hebben daarvoor niets op te offeren. Kan het wel ge makkelijker Een onzer coiffeurs is uit eigen be weging reeds met Zondagsluiten begon nen, nl. de heer Selle io de Anegang en in dea tijd, dat hij daarmee bezig is, (van Pinksteren af) heeft hij nog geen klanten verloren. Laat dit zijnen vakgenooten, die nog aarzelen uit vrees voor schade, een riem onder het hart steken. Een weinig wel willendheid van het publiek, eea weinig courage van de zijde der barbiers en de brandende kwestie der Zondagsrust, die wij zoo gaarne aan allen gunnen, zal weer een klein stapje vooruit zijn ge komen. Te Haarlemmermeer zyn aan de beurt voor aftreding als leden van den Raad De hh. P. Verkuijl, G. B. 't Hooft, P. de Breuk, J. IJ. Run en T. C. Los. Te Aalsmeer s de hh. W. Siraefkeik, C. v. d. Bout, D. v. Leeuwen Hzn. en A. Kapte ij q. Bij genoegzame deelneming heeft de plaatselijke schoolcommissie te Aals meer het plan, voor alle leerlingen der 5 scholen in die gemeente een kinder feest te organiseeren j voor de oudsten een uitstapje per boot en voor de jon geren een feest op de weide. Onderwijzers en kindervrienden be lasten zich de noodige gelden hiervoor in te zamelen. Te Houtrijk en Polanen worden po gingen aangewend om aldaar de vol gende maand eene harddraverij en volks spelen te honden. Nader meldt men ons uit Halfweg, dat aldaar van eene bijeenkomst van socialisten en het optreden van Nieuwen- huis en Troelstra, niet anders bekend is als zou dit plaats hebben Zondag 25 Juni. Amsterdamsche geschriften vermelden echter Zondag 18 Juni. De Staatscourant behelst het volgende: Naar aanleiding van een particulier bericht, dat eenige maanden geleden in sommige nederlaadsche nieuwsbladen werd opgenomen betrekkelijk de voor uitzichten in de Kaapkolonie voor nederlandsche landverhuizers in het algemeen en meer bepaaldelijk voor landbouwers, handwerklieden ea siga renmakers, heeft de consul-generaal te Kaapstad zich geroepen gevoeld tot het zsaden van een ambtelijk schrijven9 waaraan het volgende Is ontleend „Landbouwers die geene middelen hebben, raad ik niet aan hierheen te komen en die middelen hebben en be paald hierheen wenschen te komen, raad ik aan goede inlichtingen in te winnen of een hunner hierheen te zenr den om alles eens eerst te onderzoeken. „Hollandsche handswerksliedea zou den moeten beginnen met bij ecgelsche bazen te werken en wanneer zy daartoe al genoegzaam Eagelsch kenden, zou den de engelsche bazen aan hunne landgenooten de voorkeur geven. Maar ook aan handwerkslieden is hier over het algemeen volstrekt geen gebrek. „De tabak die hier groeit is voor het maken van sigaren totaal ongeschikt, of wel zij zou met veel meer zorg moete» toebereid worden". Bij de verkiezing voor eëa lid der Provinciale Staten van Z. Hol land in het district Leiden is gekozen de heer prof. mr. P. A. v. d. Lith (lib.) met 646 stemmen; op den heer A. E. van Kempen (antir.) waren 19 stemmen uitgebracht. De begrootïng derkosten van het provinciaal bestuur van Noord Holland, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor het dienstjaar 1894 bedraagt f 77«965> evenveel als voor 1893 werd toegestaan. Óp daartoe ingekomen verzoeken, stellen Gedeputeerde Staten voor de volgende subsidien te verleenen. Eene jaarlijk8che bijdrage van ƒ2000, voor den tijd van drie jaren, aan de Ver eeniging tot instandhouding der indus trieschool voor vrouwelijke jeugd alhier ld. id. van 1000 aan het Conservato rium der Amsterdamsche afdeeling van „Toonkunst"; id. id. van 1000 aan Gebroeders de Groot voor den post- s t oombootdiez st Kampen-Urk-Enkhui- zen; id. id. van ƒ2000 aan de Kweek school voor machinisten te Amsterdam; eene bijdrage van ƒ800 voor 1893 aan 12' HOOFDSTUK IV. Twee raadselachtige verdwijningen. //Heeft de overledene tusschen het tydatip dat mynheer Sangstre vertrok en mynheer Newbury kwam, ook bezoek gehad «Niet naar ik weet.# //Heeft by ook iemand bij zich kunnen ontvangen zonder dat het door u werd bemerkt?" z/Niet, wanneer er van den gewonen ingang werd gebruik gemaakt." wis er dan nog een andere toegang?" «Ja, in de kamer van mynheer Sangstre is eene deur, die in verbinding staat met de gang, die voert naar de kamers van het personeel en naar een zydeur van het gebouw. Ieder, die de in richting van het huis goed kende, en mynheer Grantham of myn heer SangBtre persoonlijk wenschte te spreken, kon van dezen toegang gebruik maken." //Dank u; dit is voor het oogenblik voldoende, maar verlaat de rechtszaal nog niet." Een jongmensch met een scherpzinnig gelaat trad na voorwaartB en zeide iets tot den officier, die daaina zich tot den president wendde en zeide//Mynheer, deze heer zegt, dat hy een getuigenis kan afleggen, welke deze zaak betreft." //Uitstekend, laat hy dan den eed afleggen," antwoordde de rechter. //President: «Uw naam?" //Arthur Purkiss." nWat is uw beroep?" //Kantoorbediende bij de heeren Puffer en Isaacs." z/Wat weet gij ons mede te deelen aangaande de zaak, die wij hier behandelen //Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur het kan ook wel eenige minuten later zijn geweest bevond ik my in de bewuste gang, waarvan zooeven is gesproken. Mynheer Grantham stond in de openptaande deur en nam afscheid van een jongen man. Zy drukten elkaar de hand, en de jonge man zeide //Gy zult het niet vergeten P" waarop mynheer Grantham antwoordde //O neen, ik zal er stellig aan denken. Adieu." Daarna snelde de jonge man weg door de zydeur." z/Kunt gy ons ook eene beschry ving van zyn uiterlyk geven *Ja mynheer. Hij was wat grooter dan ik, en middelmatig ge bouwd. Bruin haar, een kort geknipten baard en knevel. Hy droeg een gryzen hoed, iichtgryze jas en donkeren pantalon. In zyn hand had hij een bruin leêren handkoffertje, en een parasol met zilveren knop." //Kunt gij ook zeggen, hoe oud hy ongeveer scheen te zijn?" //Hy was tusscheu de twintig en dertig jaar oud, meer kan Ik er niet van zeggen, want ik was niet in de gelegenheid hem goed in het gelaat te zien." Newbury hield nu fluisterend een zeer geanimeerd gesprek met den inspecteur. President: //Waart gij ook in de gelegenheid om den overledene goed op te nemen ft»Ja mynheer." //Scheen by droevig of vroolijk gestemd?" *Ik heb hem gedurende de laatste twee jaar dikwyls gezien; maar nog nooit zoo vrooljjk als nu." //Kunt gy ons nog meer mededeelen?" //Neen mijnheer." *Het is goed, voor het oogenblik zullen wy het er bij laten rusten, maar ga niet van hier." De vrouw met het roode gelaat en do armoedig gekleede, oude man, waren nog steeds bezig met hunne telegrafische blikken van verstandhouding. De inspecteur hield een kort fluisterend gesprek met den rechter, waarna laatstgenoemde zeide: z/Laat mijnheer Sangstre weer voorkomen." Sangstre verscheen en de rechter vroeg//Hebt gy een volwas sen zoon?" z/Ja mynheer." //Hoe is zyn voornaam?" //William." z/Zyn ouderdom?"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1