POLITIEK OVERZICHT. <ae Zeevaartkundige School In het Zee manshuis te Amsterdam. Bij de Prov. Staten is ingekomen een uitvoerig rapport van de commissie in wier handen is gesteld het ontwerp van een reglement op de wegen in Noord Holland. Bij hare overwegingen zijn de vol gende vragen op den voorgrond getre deni°. Is het vaststellen van een re glement op de wegen in onze provin cie geweascht? 2o. Zya Provinciale Staten tot het maken van een dei gelijk reglement bevoegd? 30. Welke zal vol gens het ontworpen reglement de rechts kracht der liggers zijn? De eerste vraag gaf tot beschouwingen aanleiding, waarbij de reeds meermalen aangevoerde bezwaren tegen ds invoe ring van een zoodanig reglement weder te berde werden gebracht, maar ook tegenspraak daarvan niet achterwege bleef. Maar nog veel meer dan deze be schouwingen hebben de feiten omtrent plaats gevonden inkortingen en toeëlge- ningen van openbare wegen de com missie geleid de wenachelijkheid vaa een reglement op de wegen te erkennen. Hier en daar is in den loop der tijden een groot getal wegen en voetpaden aan het publiek verkeer onttrokken en gevoegd bij den eigendom der daaraan grenzende terreinen. Glads weder zijn zoowei wegens gemis van onderhoud, als wegens onvoldoend toezicht wegen verdwenen, welke op kaarten vijftig jaar geleden opgemaakt, als rijwegen aange- teekend staan. Elders zijn de bermen geleidelijk bij de aangrenzende gronden getrokken, en aan den openbaren weg ontnomen, terwijl de gemeentebesturen zich daartegen niet verzet hebben of omdat zij niet genegen waren over den eigendom dier bermen een proces te voeren, of omdat zy bezwaar hadden tegen hen, die zich de bermen onrecht matig hadden toegeëigend, op te treden, En menig geval zal aan leden van Prov. Staten bekend zijn, waarin hetzy door bebouwing, hetzij door afgraving der bermen, de wegen zoo versmald zijn, dat zij slechts noode voor een druk verkeer kunnen dienen en bestaan heb- bende voetpaden afgebrokkeld of lang zamerhand vergraven zijn. Bij vaststelling van een ligger nu meent de commissie natuurlijk groo tendeels voor de toekomst werkende, bestaat het vooruitzicht, dat herhaling van dergelijke feiten voorkomen wordt, De ligger, vastgesteld op de aaagewe zen wijze en gegrond op een reglement, geeft het plaatselijke gezag steun, meer vrijmoedigheid en kracht om, waar het noodig is, op te treden. Eene toestemmende beantwoording van de tweede vraag acht de commissie boven twijfel verheven. De derde vraag gaf tot zeer uitvoe rige beraadslagingen aanleiding, dieniet geleid hebben tot het indienen van een voorstel tot principieele wijziging der art. 15 en 20 alinea 2 en evenmin tot het doen vervallen dier artikelen, want zij meent, dat een strafbepaling in he! reglement niet mag ontbreken. In hoe ver echter bij de toepassing dier arti keien rechtskracht aan den ligger moet worden toegekend, is den rechter ter beslissing overgelaten. De heer J. C o en z Ko a z, g e disqualificeerd bij den wandelwedstrijd, is daarover verontwaardigd, en hij be treurt het, dat allen werden toegejuicht, die medekamptea, behalve hij. 'tDoet 'm innig leed, dat niemand voor hem In 't krijt trad. „Telenrsteliing alleen werd mya deel in plaats van de eer die ik waarlijk verdiende," zoo schrijft hij ons. „Mijn persoon was de 3e man die terug was, en moest feitelijk een bekroning ont vangen. Ik werd beschuldigd in een draf te hebben geloopen, doch laat hij opkomen, die dat beweren durft staven. Het is mij onbewust, niemand kan het bewijs Vèvetenr, en het zou toch direct' in het oog geloopen zijn. Laat hij, die mij zoo onbillijk beschuldigt, zeggen waar ik in een draf liep. Men mocht wel bedenken, dat znlk een gewichtig moment van mijn jeugdig leven, niet dan na het nauwkeurigst onderzoek, in discredlet mocht worden gebracht. Recht heb ik op, dat ik nu nog, nu alles is fgeloopen, word gerehabiliteerd. Wie kon iets aanmerken op my n houding, mijn fierheid en mijn flink terugkomen Zag men daarbij den heer Adalfs, den prys winner Die kwam armzalig terug. Be- teekent dat dan ook niets En bedenke men wel, dat wanneer ik in sneller draf had geloopen, dat ik dan vermoeid zou geweest zijn. Had dan gesproken, zegt men misschien, op den avond dat de bekroningen werden uitgereikt. Eilieve, toen kropten mij mijne zenuwen op in de keel van verontwaardiging, wantik werd bestolen van datgene wat mij eerlijk toekwam. Reeds voor den wed strijd werd ik door eenige heeren on- reuéiyk behandeld, toen men mijn kwa liteit vernam: diamantslijper ben ik, maar dan zeker toch een die het vak geen oneer aandoet. Want bij de eerste de beste gelegenheid zal ik toonen wie ik ben, mits er goede controle aanwe zig is." Door eenige ingezetenen te Amsterdam is aan den Gemeenteraad een adres gezonden, waarin zy zeggen ,da& zy tot de wetenschap zyn geko men, dat het Abattoir ontaard is in eene folterplaats, waar het siachterswerk vaak door onkundigen op de meest strafbare en schandelijke manier wordt verricht," bepaaldelijk wat betreft de kalveren daar ter plaatse voor export naar Engelaud geslacht en dat zelfs slachters, die jaren lang het bedrijf heb ben uitgeoefend, verklaren: „een der gelijke marteling niet te kunnen aan zien." Daarom verzoeken zij: a. het afmaken van vee door daartoe onbekwame personen te beletten; b. in te voeren het slachtmasker, zoo als dit met succes gebruikt wordt, o. a. aan boord van de Kon. Ned. Marine te verbieden het menschonteerend martelen van kalveren, voor export naar Engeland geslacht; d. evenals te Rotterdam, vast te stel len een reglement, voorschrijvende de wijze waarop de verschillende soorten van vee geslacht moeten worden. Aldus zal worden voorkomen„dat het Abattoir ontaarde in een „Kweek school voor bloeddorstigen en wreed aards", die later gevaarlijk worden voor de Maatschappij". In den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam steeg Woensdagmiddag te ongeveer 5 uur de belgischc lnchtschipper Denijs met zijn ballon „La Belgique" op, vergezeld van zijn luitenant Scnippereijn, een Am sterdammer van geboorte, maar sedert eenigen tydte Brussel woonachtig. De luchtvaart, de 457e van den heer Denijs reeds, ving by oostelyken wind onder de gunstigste voorteekenen aan. Te half zes ongeveer daalden de lucht reizigers op een weiland bezuiden Half weg neder en bereikten goed ea wel den beganen grond. Dinsdagnamiddag werd op 's Rijkswerf te Amsterdam de eerste nagel geklonken aan het pantserschip Korte- naer". Veie autoriteiten der marine woonden deze plechtigheid bij. De vice- admiraal N. Mac Leod hield een korte, kernachtige toespraak, waarin bij allen, die aan den bouw van dezen bodem zouden medewerken, aanspoorde tot krachtige samenwerking, den werklieden, van wie dikwijls veel werd gevergd, sprak hij lust en volharding in, opdat, wanneer deze bodem, evenals die van den zeeheld Kortenaer, met roem over laden uit den strijd moge terugkeeren, zy met trots konden zeggen, dat is ons werk, daar hebben wij aan gearbeid! Een driewerf hoera! weerklonk uit bon derden koelen, waarop de bont werd geslagen en het naambord door den hoofdingenieur P. J. Turk, den ingenieur se kl. jhr. H. Rappard en den opzichter Feij werd vastgehecht. Dinsdagavond tegen zes uur liep op den Zeedijk te Amsterdam een maiiaier, die een paar borreltjes ophad en niet geheel nuchter was. Een persoon waarschuwde hem, voor zichtig te zijn, daar zijn gouden horlo geketting zichtbaar was. S.raks zullen ze 'm rollen", heette het. Je hoort te genwoordig van niet anders. En weet je hoe ze het doen?" De marinier wist dat niet en won het wel eens zien. Zeer voorzichtig maakte de man den haak van den ketting los, wipte het horloge uit den zak en zeide ,zoo nemen ze 'm" en3 daarna plotse- iiag wegloopend. „En zoo spatten ze 'm." De marinier, die op een zoo in alle onderdeelen juiste naDootsing niet ge steld was, trachtte den vrieadelijken waarschuwer te vervolgen, doch bene veld als hy was, viel hij op den grond. Den man met zijn gouden horloge en ketting heeft hy niet weer gezien. Dinsdagnacht is by het naar zee gaan van het Engelsche stoomschip Victoria door dit schip nabij den Hoek van Holland een joi van den aldaar gestationeerden loods- kotter overstoomd; de joi was uitge zonden om den loods af te halen en werd doormidden geloopen, met het on gelukkig gevolg, dat de matroos J. Lau gendoen verdronkde zich ook in de boot bevindende matroos H. van Es wist zich aan het stuk der boot vastte houden en drijvende te blijven, totdat hy door de bemanning van den loodskot ter, die eene tweede jol had uitgezet, ,werd gered. Dag aan dag neemt het aan tal landverhuizers toe, die op hunnen doortocht naar Amerika of Engeland zich eeuige dagen te Rotterdam op houden. Hoofdzakelijk zijn dit Israëlie tea, uit Rusland ultgeweien. Bijna al deze lieden zijn van passagebiljetten voorzien, die zy zich in den vreemde verschaften, doch velen hebben bij aan komst aldaar gebrek aan geld om zich gedurende die enkele dagen van het noodige voedsel en logies te voorzien. Dit heeft tengevolge, dat het meeren- deel der behoeftigsten des nachts een onderkomen zoeken in het Toevluchts huis van het Heilsleger op de Delftsche vaart, waarvoor slechts 5 cent per persoon betaald wordt. Deze inrichting moeten zij echter des morgens ten 8 ure verlaten, opdat men aldaar behoor lijk gelegenheid tot reiniging hebbe, en zy kannen die inrichting een paar uren op den dag uitgezonderd, niet weder betrekken vóór des avonds. Hierdoor zoeken zij hun toevlucht op straat en legeren zich bij voorkeur in de Baglj- nenhofstraat achter de inrichting van het Heilsleger. Deze straat is daardoor als het ware in een bivouac herschapenzuigelingen, kinderen, mannen en vrouwen, alles krioelt dooreen op de steenen ten ge tale van 50 en meer wachtende tot tijd en wijle zy hun nachtverblijf weder kunnen opzoeken. Een dergelijke toe stand is ook op andere plaatsen in de stad waar te nemen. Hoewel er nu wekelijks honderden per scheepsgele genheid vertrekken, vermeerdert het aantal der aankomenden nog altijd, zoodat deze toestand bestendigd dreigt te worden, want men verwacht nog ettelijke duizenden dezer landverhuizers De logementen zijn alle met land verhuizers, ook van andere national! teiten, gevuld. N. Rt CU Een tweetal jonge dame_ van uiterst nette familie te Breda maak ten bij alle banketbakkers kennis, door herhaaldelijk voor eene kleinigheid te koopen. Eenige winkeliers vermisten na het bezoek gewoonlijk iets van hetgeen stond uitgestald, doch hoewel er ver moeden was, bewijzen waren er niet. Zaterdag was een banketbakker geluk kiger hij bemerkte, dat een doos bon bons verdwenen was in den tijd, dat de dametjes vóór de toonbank hadden ge staan. Hij vroeg de doos terug en deed proces-verbaal opmaken. Het geval maakt nogal sensatie. Eenjaarof twaa1fge1eden werd heel ons land in beroering ge bracht door de even brutale als veel vuldige diefstallen met braak, die toen werden gepleegd. Heden was het in het noorden, te Leeuwarden, waar op ze keren dag in eene villa al het goud- en zilverwerk werd ontvreemd, morgen geschiedde hetzelfde in het zuiden, te Maastricht. Wat stoutheid betreft, daar van getuigt het meest de indertijd in de bladen breedvoerig omschreven inbraak etc. te Heemstede. De dief, Friedrich Mohme, werd gevat den 31 en Mei 1881 en veroordeeld tot 14 jaar gevangenis straf. Den 29eu September daaraanvol gende kreeg hij er nog 2 jaar bij, we gens een, sedert aan het licht gekomen, ook door hem gepleegden roof. Bijna een dozijn jaren waren van zijn langen straftijd verstreken, toen de man zoo- daaig ziek werd, dat de geneesheer aan het tuchthuis te Leeuwarden hier was hy ingesloten geen hoop meer had op zijn herstel. Toen volgden her haalde smeekschriften van zyne. in Duitschland wonende moeder, om haar kind in vrijheid te stellen en hem ten harent te laten sterven. Op 16 Maart jl. werd daaraan eindelijk toegegeven, na dat de dokter had verklaard, dat de patient, indien hij dadelijk werd ontsla gen, nog zou mogen worden vervoerd, maar eene week later niet meer. Zoo bekwam de man dan ontheffing van zijn verderen straftijd en bracht men hem in den gemakkelijksten brancard en met de grootste zorg per Staatsspoorweg maatschappij over de Hannovetsche grenzen, in den schoot zijner bedroefde familie. Dezelfde man nu, die bijna drie maanden geleden als ongeneeslijke zieke werd ontslagen, is den 7en jl. te Am sterdam in preventieve hechtenis ge bracht, als verdacht van diefstal met braak enz., op dien datum te Nieuwer AmBtel gepleegd. Amst Dinsdag heeft voor de arrondis- sements-rechtbank te Arnhem terecht gestaan G. W. G., wonende te Eist, thans gedetineerd, beschuldigd van het schrijven van een artikel in het socia listisch blad Voorwaartshoogst beiee- digend voor den burgemeester van Eist. Tegen hem werd eene gevangenisstraf van 9 maanden geëischt. KECHTSZAKEN- In de terechtzitting van Woensdag der arr.-rechtbank te Zutfen werd be handeld de zaak van den veel gerucht gemaakt hebbenden horloge diefstal, in April 11. te Apeldoorn gepleegd. De eisch van het O. M. tegen den be klaagde V. is 4 jarentegen den be klaagde T., wegens heling of begunsti- ging, 1 jaar en 6 md. hechtenis. Aan de bekl. was als verdediger ambtshalve toegevoegd mr. W. Cost Bndde, van Deventer, die verzachtende omstandigheden pleitte. Uitspraak over acht dagen. In zake de aanklacht van den heer mr. G. W. baron van Dedem, lid der 2e Kamer en kantonrechter te Wa geningen, contra den heer Van Dam van Brakel, oud-wet houder aldaar, is Dinsdag door de rechtbank te Arnhem bepaald, dat de pleidooien op 7 Sep tember zullen plaats vinden. In zake den eisch tegen denultgever van de „Nieuwe Wageningsche Courant" werd opnieuw uitstel verleend tot be antwoording van de coaclusiën en feiten tot 26 Juni. De arrondissements-rechtbaak te Maastricht heeft den brander-chemist, die jenever onder de benaming van cognac had vervoerd, veroordeeld tot eene geldboete van 25De vervolging van deze zaak, die door den veroor deelde was uitgelokt, zal ongetwijfeld by den Hoogen Raad hare eindbeslis sing vinden. De democratische linkerzijde van de belgische Kamer en den Senaat heeft Woensdagochtend opnieuw vergadering gehouden in eene der zalen van het nationaal paleis te Brussel, om over de organisatie van den Senaat te beraad slagen. Er waren 17 Kamerleden en 8 Senatoren tegenwoordig. Na eene lange discussie werd met 15 tegen ésne stem het beginsel aangenomen der belan genvertegenwoordiging en, als gevolg daarvan, de vermeerdering van het aantal Senaatsleden. Aan de stemming werd niet deelgenomen door de aanwezige Senaatsleden. Uit Londen wordt gemeld dat Sexton, op zya besluit om ontslag te nemen is teruggekomen wijl de iersche partij te ruggekomen is van het besluit, dat hem daartoe aanleiding gaf. De conservatieve bladen vermeenen dat deze verzoening van Sexton met zijne partij, slechts van tydelijken aard zal kannen zijn, en dat het verschil van inzichten tnsschen de iersche clcricalen en de iersche gematigden later ernstige moeilijkheden in het leven zal roepen. Heden is het in Duitschland de ge wichtige dag der verkiezingen. Zooais; wel te begrijpen is behelsden alle bladen Woensdag opgeschroefde artikelen, waa-in wordt gewezen op de gewichtige beslissing van heden. Opmerkelijk is her, dat bij deze be schouwingen de legerwet bya geheel op den achtergrond treedt bij het gevaar, waarmede de sociaal-democraten alle partijen gemeenschappelijk bedreigen want algemeen is men beducht, dat de sociaal-democraten het meeste voordeel van den verkiezingsatt ijd zullen trekken. Vandaar, dat de sociaal-democraten bij de herstemmingen geen hulp van eenige andere partij te wachten hebben. Voor de 397 mandaten, welke ver vuld moeten worden, zijn ongeveer 2000 candidates gesteld. Vandaar, dat natuurlijk een buitengewoon groot aantal herstemmingen noodig zal wezen. Mis schien wordt heden zelfs over niet meer dan der zetels beslist. De eigen lijke beslissing volgt dan eerst den 240 Juni, wanneer de herstemmingen plaats hebben. Te Berlijn heerschc bijzondere span ning, omdat men in het onzekere ver keert, of in het tweede kiesdistrict de liberale candidaat Virchow, of de con servatieve caadidaat professor Wagner met de sociaal-democraten in herstem ming zal komen. Wagner hield Dinsdag eene redevoering, waarin hij het tabaks monopolie aanbeval en zoo heftig uit voer tegen de Israëlieten, dat hij daar door wel den steun der anti-semieten zal hebben verworven. In dea Oostenrijksche delegatie zeide graaf Kalmoky dat bij den tegenwoordige» toestand niet alg een ideaaltoestand beschouwt, maar dat daarvoor het drie voudig verbond niet aansprakelijk mag gesteld worden. Hij voegde er aan toe dat de politiek van Oostenrijk-Honga- rije nooit aanvallend zal zijn. Graaf Kalnoky besloot met te zeggen, dat de aanvullingen zijner vroeger afgelegde verklaringen hebben gediend om alle misverstand uit den weg te ruimen. Op verlangen van den president der republiek Argentinië heeft de minister van binnenl. zaken Escalante zijn ont slag genomen. De reden hiervan was de tegenstand, door hem ondervonden bij en na de rede, door hem in het Con- //Vier en twintig jaar." z/Gehowd of ongehuwd?" //Ongehuwd." //Wopnt hy bij u in huis?" //Ja." //Heeft hy hedennacht by u thuis geslapen?" z/Neen." ffWeet gy dan waar hij den nacht heeft doorgebracht?" //Dat weet ik niet." z/Verwachttet gy hem thuis als gewoonlijk?" /Ja-" ^Wanneer hebt gy hem het laatst gezien?" //Gisterenmorgen by het ontbijt." «Is er iets gebeurd, waaraan gy zyne afwezigheid toeschrijft?" z/Voor zoover ik weet niet." i/Hebt gy ook sedert hem het laatst gezien te hebben direct of indirect belicht van hem ontvangen?" //Neen niets." z/Weet of denkt gy ook, waar hy nu kan zyn?* //Neen, dat weet ik niet." //Waar is hij in betrekking?" z/Hy is provisor by de heeren Dryden Baiters." /yDa grossiers in chemicaliën?" //Ja mynheer." z/Hebt gij de medèdeelingen van den laatsten getuige geboord yJa mijnheer." zrZoudt gjj niet denken, dat de beschrijving door hem gegeven van den jongen man, dien hij met den overledene zag spreken, een tamelyk juiste beschryving is van uw zoon z/Ja mynheer," yStond uw zóón op vriendechappelyken voet met den over ledene //Ja mynheer." z/En met zyne dochter, miss Grantham z/Ja, van hunne jeugd af wares zy met elkaar bevriend." //Keurde de overledene het goed, dat die vriendschap bleef bestaan z/Zeer zeker." ,/Hebt gy ook reden om te gelooven, dat er iets meer dan vriendschap tnsschen hen bestond?" z/Neen volstrekt niet." ,Uw zoon 16 gisteren verdwenen onmiddellijk nadat een persoon, wiens beschrijving beantwoordt aan zya uiterlijk met den over ledene samen was gezien, en voor zoover wij weten, was deze de laatste persoon die met hem heeft gesproken alvorens hy het be wustzijn verloor?" ,/Dat schynt zoo." z/Hebt gy ook de mededeeling gehoord van den inspeoteur Greenhill over de verdwijning van mies Grantham uit huis on middellijk nadat het bericht bekend werd, wat haar vader was overkomen z/Ja mynheer." //Verondersteld, dat er tusschen uw zoon en miss Grantham iets meer bestond dan vriendschap, zou de overledene volgens uw oordeel er dan zyne goedkeuring aan hebben gehecht i/Dat weet ik niet." //Zon het volgens uwe meening de goedkeuring vaa de moeder der jonge dame hebben weggedragen z/Dat denk ik niet." i/Zou het uw© goedkeuring hebben weggedragen z/Ja zeker, maar ik heb dat denkbeeld nog nooit gekoesterd." z/Hebt gy den brief gelezen, gevonden op de schrijftaüeLv&nden overledene en aan zyne dochter geadresseerd z/Ja mynheer, en ik herhaal u, dat ik er zeker van ben, dat hy hem niet heeft geschreven." z/Wy zullen dat punt voor het oogenblik laten rusten. Het-be vat den wensch, dat miss Grantham zich in eene zaak, die niet genoemd, maar waarop wel gezinspeeld wordt, zal laten leiden door hare moeder." zrja, dat is zoo," z/Hebt gy ook eene opinie gevormd over de bedoeling daarvan z/Ik ben er niet op voorbereid deze vraag te beantwoorden. Ik geloof, dat de brief valsch is." wMaar laat ons dan voor het oogenblik eens aannemen, dat gif u vergist, en dat hy door den overledene is geschreven?" #Dan mynheer geloof ik met aller eerbied, dat de jonge dame zelve of by hare afwezigheid hare moeder de persoon zou zyn om over dit onderwerp ondervraagd te worden." z/Gy zyt geheel in uw recht door dit te antwoorden. Ik wil nog eene vraag doen. Gy wist, dat uw zoon gisteren op onverklaar bare wyze is verdwenen. Hebt gy, toen gy vernaamt dat miss Grantham ook weg was, deze twee feiten niet met elkaar in ver- band gebracht Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2