gres gehoudea in antwoord op de in terpellatie over den laatsten opstand van Catamarca. KOLONIËN. BATAVIA, 10—12 Mei. Uit de „Atjehsche Courant» van 3 dezer Te Melaboeh werd ia den nacht van den 8n op den 90 April jl. de benting aldaar beschoten vaa het Westerstrand, Patrouilles werden des volgenden morgen uitgezonden, die den vijand in zjjn pas opgeworpen veldwerk aantast- ten en hem met een verlies van 4doo- dcn en 5 gewonden daaruit verdreven. Het veldwerk werd daarna geslecht. Uit Bagoh werd ons gemeld, dat de gedei aldaar, die bewaakt werd door volk uit Djolok, door kwaadwilligen in brand is gestoken, vermoedelijk door het volk van Toekoe Bintara Pekac. Van de Noordkust ontvingen wij het bericht dat op den 200 April jl. ia te genwoordigheid van eenige vorsten van de Noordkust door dea civiel en militair goeverneur te Telok Semavé de gcheepvaartregeling voor de Noordkust van Diamantspunt ai tot aan de kwala Beratjan, ia werking is verklaard onder het gebulder van 21 kanonschoten. Heden werd Toekoe Megoi onder het gebulder vaa 13 kanonschoten ge ïnstalleerd als hosïoebalang van Gïgien. Uit Beneden-Lasgkat komea nog steeds klachten over onveiligheid. De zich in de Maleische kampongs aan de Wampoe-rivier en in de buuu van den Soengei-Matie ophoudende vrije Banja- reezen, van nature reeds een roof- en vechtlustig volkje, zijn daarvan hoofdza kelijk de oorzaak. Niet alleen kunnen de planters geen Javaan vinden, die brani is als bode aaar Tandjong Poera te gaan en wor den alleen Bengaleezen bereid gevon den hun hachje te wagen, doch ook aan den jongen boschaanplant wordt vaak schade toegebracht, doordien zij, herten willende vangen, het bosch in brand steken. (DeliCtr.) SEMEN© NiEOWS. De lord ms^or van Londen gaf Woensdag in Mansion House een lunch ter eere der buite&landsch?, brandweermannen onder de 150 gasten waien ook eenige Nederlanders en Bel gen. De straten waarlangs men Mansion House bereikt, stonden vol toeschou wers, die de brandweermannen, welke op spuiten kwamen aanrijden, met geest drift begroetten. De gasten weraen door den lord mayor en de lady mayoress ontvangen. Te Par ij s zijn twee mannen, ten gevolge van de hitte, dood neerge vallen op straat. Ook in het zuiden van Frankrijk is de hitte buitengewoontoch luiden de berichten over de cholera-epüdemie gunstiger. Te Cette en te Alais kwamen Maandag slechts twee sterfgevallen voor. Een groot aantal welgestelde families hebben niettemin laatstgenoemde stad verlaten. Het Openbaar Gezondheidscomité hield Dinsdag vergadering in het mi nisterie van bisneolandsche zaken te Parijs. Dr. Monod bracht verslag uit over den gezondheidstoestand des lands, en zeide o. a.dat de cholera in Mor- bihan scheen geweken zijn. Lijnrecht daarmede ia tegenspraak zijn de be richten der engelsche consuls. Volgens de rapporten die bij den Local Government Board zijn ingekomen van de engelsche consuls, kwamen in de laatste weken in Lorient 500 ge vallen voor, waarvan 178 met doode- lijken afloop. In het departement Mor bihan werden Woensdag opnieuw twee gevallen aangegeven. In het volgende jaar zal een begin gemaakt worden met den bouw van 32 nieuwe schepen voor de fransche zeemacht, waaronder drie ie kl. oorlogsschepen en vijf ae kl. kruisers. Een man en een jongevrouw, die voorgaven Henri Leslavant enMa- thilde Forty te heeten, huurden een kamer in een hotel te Belleville. Na eenigen tijd hoorde men in de kamer een revolverschot en hulpgeroep, ter wijl weldra een der gasten vertelde, dat Lestavant de jonge vrouw na op haar een schot gelost te hebben uit het venster geworpen had. Dit was inder daad geschied. Men trachtte de deur der kamer van Lestavant binnen te dringen, ze was echter gebarricadeerd en de bewoner dreigde iedereen neer te schieten, die het waagde binnen te komen. Met behulp der politie werd de deur geopend; nadat Lestavant de revolver uit de hand geslagen was, maakte men zich van hem meester en voerde de politie hem naar het com missariaat. De volksmenigte, die den moordenaar lynchen» wilde, maakte het haar daarbij zeer lastig. Het slachtoffer leefde nog. Zij werd overgebracht naar het hospitaal St. Louis. Lestavant verklaarde, dat de vrouw hem wilde beroovea; Mathilde Forty -daarentegen verzekerde, dat de man, die reeds een dergelijke misdaad ge pleegd heeft, van plan was haar te aooden. Woensdag is aan alle ham- burgsche reederijen, scheepsbevrachters, agenten voor land verhuizing en loge menthouders een besluit van den Senaat toegezonden, volgens hetwelk de Senaat besloten heeft, ^teneinde de besmetting der cholera re voorkomen, dat de on danks het uitdrukkelijk verbod steeds voortdurende toevoer van russsische landverhuizers Kaar Hamburg met in gang van 16 dezer te verbieden, cd dat alle russische landverhuizers, die na 15 Juni per spoor, te voet of langs dea Waterweg daarheen komen, het betre den van het h&mburgsche gebied door de politie te doen weigeren, ock indien zy van geldige spoorwegbiljetten en vol doende geldmiddelen voorzien mochten zijn. Reizigers uit Rusland, die voor zien zijn van directe biljetten els kajuit- passagier naar Amerika, worden van dit verbod buitengesloten. De inzameling voor een kerk ter nagedachtenis ran keizer Wil helm I is geëindigd. Zij heeft 620.000 Mrk. opgebracht, waarvan de konink lijke familie 196,000 M. bijgedragen heeft. Bovendien hebben enkele perso nen voorwerpen voor de inwendige in richting der kerk geschonken, die een waarde van 87,000 Mrk. vertegenwoor digen. Een voor de médische- en chirurgische wetenschap belangrijk feit, heeft volgens de Frankforter Zeitung onlangs plaats gehad. Eene krankzinnige, die sinds vijf jaren in een gesticht had doorgebracht, werd plotseling van het gezicht beroofd. De operatie, welke men haar liet ondergaan, gaf de dame niet alleen het gezicht weer, maar tevens ook haar gezond verstand, zoo dat zij weder in den familiekring kon terugkeeren. Uit Hamburg wordt gemeld dat de Senaat een beslait heeft geno men waarbij de besproeiing van straten weer geoorloofd wordt, echter In ge ringe matetuinbesproeiïng blyft evén wel Verboden Met het uitreiken van gekookt water houdt men ook op, nu het water inde waterleiding gefiltreerd is, zoodat de houten gebouwtjes waarvan melding werd gemaakt, worden afgebroken. In de laatste dagen is El- zas-Lotharingen overstroomd met strooi- biljetjes uit Frankrijk. In het Fiansch ea Dultsch, op zeer dun papier ge drukt, worden zij in brieven of brieven- couverta ter uïtdeeling aan de kiezers toegezonden. Er zijn er nn eenige open lijk bekend geworden, en daaruit blijkt, dat, gelijk men wel reeds kon bega pen, het te doen is om onder de Elzas- sers en Lofcfearingers ia antl-Duitschen geest op de verkiezingen te werken. Ziehier een paar staaltjes van den geest dezer blaadjes: „Eeuwig kan de heerschappij van het ruwe geweld niet duren weldra zal de dag aanbreken, die de zege der gerech tigheid zal brengen. Uwe broeders in Frankrijk, zij hebben u niet vergeten. Van ganscher harte zija zij u trouw ge bleven. Hunne gedachten zijn altoos bij u. Inaig leedwezen gevoelen zij over uwe aanhoudende zware verdrukking. Ia stilte maken zij zich gereed om zooveel mogelijk de komst te bespoedigen van den dag, die u in den schoot van het u liefhebbende Fransche vaderland zal terugbrengen. Geloof de Dultschers niet, die u vleiend zullen zeggen, dat Frank rijk zijn Elzas-Lotharingen heeft ver geten want dat is leugentaalAan u wordt steeds gedacht en steeds zal men waakzaam blijven tot er zich eenmaal eene gunstige gelegenheid voordoet om u eindelijk aan de klauwen van den Pruisischen adelaar te ontrukken Politiek en sperthebben niets met elkaar te maken, zou men zeggen, maar wie dit denkt houdt geen rekening met de fransche chauvinisten. Het feit dat aan den internationalen wed ren op a.s. Zondag het renpaard //Fun ny Face", eigendom van een Duitgch officier, zal deelnemen en vooral dat de eigenaar het zelf zal bereiden, is vol doende om de gemoederen reeds bij voorbaat in gisting te brengen. De Germinal voorspelt zelfs, dat het tot ernBtige verwikkelingen aanleiding zal geven, want onverschillig of het paard wint of verliest, men kan stellig verwachten dat zijn berijder zal uitgejouwd worden. Daarom dringt het blad er op aan, dat de dnitscher van den wedstrijd zal worden uitgesloten. Verscheidene fransche officieren hebben reeds ver klaard dat zij niet mee znllen rijden, als het duitsche paard toegelaten wordt. Hetnoorsche Viking-schip is, volgens Reuier Woensdagochtend be houden te New-London (Connecticut) aangekomen ea aldaar met geestdrift ontvangen. Het vaartuig verkeerde in uitstekenden toestand, aan boord was alles wel. De „Times" verneemt dat de Russische grootvorst-troonopvolger de huwelijksplechtigheid van den hertog van York zal by wonen. Het blad zegt dat dit het eerste bezoek van den Chare- witch aan Londen is en dat hij van eene hartelijke ontvangst kan verzekerd ziju. Te Nice is een Italiaan gevangen genomen verdacht vaa spi- onuage. Eene militaire ksart van de Alpenpassen en foïten is ia zyn bezit gevonden. Het oproer onder de ge va n- genen te Tourab, bij Caïro, blijkt reeds lang te hebben gebroeid. Herhaalde lijk waren dergelijke georganiseerde po gingen tot ontsnapping voorgekomen ea ie omstandigheid dat de bewakers ge straft werden wanneer zij vluchtelingen doodschoten, heeft blijkbaar den oproe riger! geest zeer aangewakkerd. Bet jongste voorval geschiedde als volgt. Zooals gewoonlijk hadden de gevan genen, ten getale 600, gearbeid in steengroeven op eenigen afstand van de gevangenis en zij keerden terug in af- deeliagen van 50, terwijl de geheele troep door 36 gewapendes werd bege leid. Toen de achterste afdeelingea een spoorlijn kruisten op weg naar de ge vangeais, hetgeen met enkele wijzigin gen ia de marschorde gepaard ging, werd er op eeos een afgesproken sein gegeven, waarop de 50 gevangenen zich op de 2 achterste bewakers wierpen en dezen, hoewel ze te paard zaten, ia een oogwenk neersloegen en hun de gewe ren ontrukten. Toen maakten alle 50 zich uit de voeten. Elf van de bewa kers, die de rest van den troep bege leidden, zetten de vluchtelingen na, ter wijl de overigen over de hoofden van de 550 andere gevangenen salvo's vuur den om hun vrees aan te jagendit gelukte dan ook en niemand duride zich verroeren. Intusschen werden de vluchtelingen weldra ingehaald door de 11 bereden bewakers en schoten toen de twee buit gemaakte geweren op hun vervolgers af. Twee paarden werden gedood en de berijders buiten gevecht gesteld. Maar- de wachters opendeu nu zelf het vuur op de gevangenen, met het gevolg, dat zij niet minder dan 39 man doodden. De overige 11 ontsnapten. Öp Sicilië is de druifluis nu ook verschenen in de wijnbergen der provincie Trapani, waarin Marsala ligt. Tot nu toe was dit de eenige provincie van het eiland, die van de plaag verschoond was gebleven. De re- geering heeft eene commissie daarheen gezonden om de noodige maatregelen te nemen. Uit Philadelphia wordt aan de Times bericht, dat verscheidene industrieelen te Chicago, die bij gele genheid der tentoonstelling hotels en familie-pensions hadden opgericht, feiliet zijn gegaan. Ophet vrouwencongreste Chicago zijn natst de elegantste toiletten de zonderlingste kleederdrachten te aanschouwen van dames, die de vrou- weakkeding willen hervormen. Zekere raw. Ada Tharrien is la een kleeder dracht verschenen, welke zij assyrisch noemt: een breedgerande hoed, een lang wit nachthemd met groenen gordel. Mw. Richel Avery, de presidente der Liga tot hervorming der vrouwenklee- diug, draagt een schotsche blouse, oen blauwen korten rok tot aan de knie en gele slobkousen. De leden eener andere vereeniging dragen in plaats van den korten rok eeu wyden blauwen broek, die aan de knie met een gesp wordt gesloten, lunge zwarte kousen en geregen schoenen uit geel leder. By slecht weer worden slobkousen uit zwart leer of laken over de kousen geknoopt. Deze kleeding moet er volstrekt niet slecht uitzien en in het geheel geen „onvrou welijk en" indruk maken. Sommige dames hebben korte metten gemaakt en zyn eenvoudig ia heereakleeding verschenen. De opval lendste verschijning onder deze laatsten is eea oude dame, met kortgeknipt wit haar en gouden lorgnet; zij draagt een donker hceren costuum, een roode das met brillanten speldeen ronden vilten hoed en een wandelstok volmaken haar toilet. Volgens de eenen is zij predi kant in het Westen, volgens anderen geeft zy daar een conrant uit. Haar man is eigenaar van een fabriek en niet weinig trotsch op de rol welke zijn vrouw speelt. Van de vrouwen-aldeeling der tentoonstelling te Chicago zyn 30 stukken kant gestolen, waaronder de kostbare inzending van de koningin van Italië. De remstang van een tram wagen brak op de helling van een via duct te Chicago, zoodat de wagen met verbazende snelheid de helling: afliep. Bij een bocht aan bet einde der straat ontspoorde en liep de wagen tegeneen standpijp der brandweer op. Vijf reizi gers werden gedood en ao gewond. Vil Zuid-Afrik a. De jongste Presidentsverkiezing, die getoond heeft dat er heel wat ontevredenheid in de Republiek heeischt, heeft Krüger andermaal de teugels van het bewind in handen gegeven. Hoewel de Republiek thans in een tydperk vau vrede leeft, schijnt het toch, dat de moeilijkste jaren van zijn presidentschap nog moeten aanbreken. Immers, de oppositie neemt steeds toe, men wil veranderingen en hervormingen, die de regeering niet schijat aan te durvos, ea daarvan moet de oorzaak waarschijnlijk schuilen in de te sterke centralisatie, die dea hoofd ambtenaren te weinig bevoegdheid en zelfstandig optreden geeft. Ook de rechtsprasik, kat veel te woaschen over een goed uitgewerkt vonnis is aldaar een witte raaf te noemen, zoodat wel te begrijpen valt dat de achting voor de justitie niet groot is. Met de financies springt men hier wonderlijk om duizenden ponden ster ling worden onverantwoord gelatea, en uit de jaarlijksche begrooticgea kan men moeilijk wys wordenterwijl ook het fijaaneieel beheerover zulk eea groot gebied eveneeos te gecentra liseerd is. Gelukkig gaat het onderwys vooruit, hoewei uiterst langzaam. Het is te hopen dat de heer Maasveidt, ver leden jaar tot „superintendent" benoemd, daarom lang die betrekking moge be- kleeden. Aaa het spoorwegwezen dient door de regeering betere zorg te worden be steed, nog meer aan het mijnwezen, dat in eea slechten toestand verkeert. Het ie ergerlijk met welk eeu onver schilligheid hier de noodzakelijkste za ken worden behandeld. Het loerende Engeland wacht slechts op ee.ne gele genheid om zich met de bicnenlandsche aangelegenheden te kansen bemoeien, als zij het ten minste niet reeds iu stilte gedaan heeft. Men denke aan de Joubert commissie. Hoe moet dit alles nog afloopen? VARIA. Moeder: Ernst, waarom zie ik je nooit eens met een vriend loopen Heb je er geen Ernst: Neen. Moeder: In 'tgeheel geen E r s tO ja, éen heb ik er maar dien kan ik niet uitstaan RECLAMES. 20 Cents per regel. Wereld Columbiaansche Tentoonstelling. Wie heefl Amerika ontdekt? Deze is de kwestie die al de Ame rikanen pogen op te lossen. Er blijft geen twijfel over dat de ontdekking van Columbus tot de volksplanting op dea balven west- aardbol door bet kaukasiscb ras ge leid heeft, maar er blijft nog over te weten of Columbus waarlijk de eerste Europeaan was, die den voet op bet noord-amerikaansch vaste land beeft geplaatst. Terwijl aan Columbua voor zijne volharding en voor zijne krachts inspanningen om den weg naar Oost-Indie langs bet Westen te vinden, de grootste eer bewezen wordt, moeten de Amerikanen zoo als iedereen, de groote waarschijn lijkheid eener veel oudere ontdek king van Noord-Amerika aannemen. Bij Cambridge (Massacbussets) recht over bet kerkhof waar de overblijf.elen van den beroemden dichter James Lowell rusten, staat eene plaat van graniet met bet vol gende opschrift: «Hier, in 'tjaar 1000 bouwde Leif Erikson zijne woning in Vineland.. De Engelsche Encyclopedie meent dat Norseman, lang voor Columbus, in den Staat van Bode Island aan landde en de schrijver van «Apple- ton's Encyclopedie, denkt dat, vol gens alle waarschijnlijkheid, Leif Erikson, die uit Zweden door zee kwam, de eerste was die Noord- Amerika ontdekte. Er zijn ook hedendaagsehe ont dekkingen die van de grootste be langrijkheid voor hetgansche mensch dom zijn, zooals men bet door de volgende regelen zien kan M. Van Geel, 248 Josaphatstraat, Schaar beek bij Brussel, zegtVoor eenige maanden bad ik eene erge water- opstopping die mij veel gedurende eenige weken lijden deed. Na van sommige geneesmiddelen genomen te hebben en zonder mijne pijnen te kunnen verzachten, nam ik Warner's Safe Cure volgens den raad van een mijner vrienden. Na twee ftesscben genomen te hebben was ik zoo gelukkig te ontdekken, dat mijne pijnen ganscb verdwenen wa ren. Volgens mijn geweten kan ik verklaren dat mijne genezing en mijn huidige toestand van goede gezondheid, gansch aan dit genees middel te danken zijn. Te koop bijM. CLEBAN Co., te Amsterdam, C. J. W. SNA- BILIE, te Rotterdam en bij den algemeen depót A. L. SAUT Co., Den Haag. Postkantoor te Haarlem. Opgave vati de door* dit kantoor verzonden brieven en briefkaar tenbestemd voor onbekende personenwelke stukken thans doo? afzenders kunnen worden terug gevraagd. BRIEVEN. E. K. Kruismau, F. G. L. Keijzer, mevr. M. C. Meyer, A. Malzer, L. Zaidweg, C. C. M. Hommes, Brinkman Ploeg, mev. S. M« Weiss man, allen te Arasterdam. Draaisms, Delft. A. Lam- raers, Diüksperloo. K. Korsmas, 's Gra- veahage, W. J. de Joa^, Haarlem. Z. B. Spa&rae 117, Haarlem. Zuster Iaa, Hil versum. E. Jansen, Rotterdam. Paters Dominicanen, Udec. A. J. C. van Weel, Wormerveer. J. v. d. Jacht mevr. M. Morren M. v. Veen BRIEFKAARTEN. B. Huyerman, de Groot, Groenen- berg, C. A. v. Hooi wei fi, F. Leopold, A. Plascj, mevr. v. d. Putte», alten te Amsterdam. W. M. Duya, Blosmen- daal. H. Peltzcr, 's Gra»eahage. mev. de Groot du Cloux, Baam. Naar 't Buitenland verzonden geweest. G. J. Wolvekamp, Berlin. L. K. Harmser, Esziingea, L. Bijleveld, Hout- boschdorf. Burgerlijke Staal Ondertrouwd 15 Juni. J. J. Blank- water en C. G. v. Poeteren. Getrouwd: A. M. Vogel en M. R. J. v. Gurtzgen. Bevallen 14 Juai. S. J. Waning- v. Hoaschotea z. - A, M. Voogesv. Geneegea z. E. VermeerRobfn z. N. Siege ristv. Dillen z. Overleden: 13 Juni. H. P. Traksel 1 md. z. Burgwal. Wstgeyende Macht. TWEEDE KAMER. (Zitting van Donderdag 14 Juni.) Bedrijfsbelasting. Per Telegraaf. Altijd waren nog in behandeling het tarief en de voorstellen om dit te verlagen of milder te maken voor de kleinere inkomsten en de hoofden van gezinnen. De heer Pyttersen beweerde dat de wet impopulair zou zyn werd geen rekening gehouden met de geziastalrijk- heid. De heer Dobbelmann verhoogde ietwat zijn tarief dat progressie van de aangeslagene!» ia de vermogensbelasting uitsluit, na terugneming der opcenten door den Minister. De Min. van Financiën ver beterde eenige onregelmatigheden ic het belaetii gbedrag van hen,' die over f 13000 tot i 15000 vermogensbelasting betalen. De heer Poelman wilde althans tegen te zware belasting der kleinere standen waken nu de Min. het perso neel aan de gemeente wil overdragen. De heer de Beaufort (Amst.)was tegen verhooging van het belastoaar minimum tot f700 omdat uitbreiding van politleken invloed onder de lagere standen gepaard moet gaan met belas ting betalen. Da heer Bor gesius verdedigde zijn amendement om de belastbaarheid bij f 700 te beginnen met een schets van de zware belastingen die menschcn met 11500 inkomen en die reeds zuinig leven, reedB moeten opbrengen. De heer Rutgers heeft aangedron gen op een**- splitsing van het araènde- ment Borgeslus, daar hij de verhooging van het vrijgesteld bedrag afkeurde. De heer Heemskerk verdedigde de amendement ea der heeren Pyttersen en Van der Oye om rekening te houden met het gezin. De heer A. VanDedem heeft volgehouden, dat dit niet by deze wet kon geschieden. De heer Schimmelpenninck heeft overgenomen een gedeelte van het subamendement-Van Vlijmen ter zake de vermindering voor weduwen met kinderen. De minister bleef volhouden, dat een aftrek wegens het gezin thans niet kan geschieden, maar wel bij de her ziening van het personeel en dat het amend.-Borgesius een offer van 6 H 7 ton gouds aan de schatkist zou kosten. In de Tweede Kamer is overgenomen he t amend, van bet tarief van buitenland' scbe handelsreizigers te bepalen op/ 15, aangenomen het amend.-Borgesius (lager tarief en /650 vry.) EERSTE KAMER. De Eerste Kamer behandeld morgen (Vrydag) 11 uur verschillende ont werpen. MARKTNIEUWS. Schiedam, -14 Moutwijn f9,—; Jenever 114,50» Amst. Proef 1x5.75

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3