Lsttsran en üunit. POLITIES OVERZICHT. Diasdsg a. s. zal de luchtrei- aiger Deaijs te Amsterdam voor de tweede maal opstijgen, met eenea bil- loa, die een vijftal personen zal kun nen medenemen. Waarschijnlijk volgen dan Donderdag en Zaterdag een derde en vierde tocht. Zij, die in „Artis" de kan goeroes wel eens hebben gadegeslagen, zullen achter deze gemoedelijke sprin gers zeker geen boksers gezocht hebben. En misschien dat de bezoekers vzn „Victoria" die het „boksende" exem plaar bewonderd hebben, nog niet ge heet van die meening zijn teruggekomen, Toch wzs de vertooning kostelijk. Op het tooneel werd een netwerk gezet. Het had toch eens kunnen gebeuren, dat de kangoeroe, trotsch op rijn overwin ning, er van door had willen gaan. En misschien, dat de eea ot ander in ziju onbevattelijkheid voor kangoeroe-trots het aan benauwdheid had toegeschreven. Achter dit netwerk dan verschenen tegen hall-elf kangoeroe en bokser, bei de met handschoenen aan de voorste ledematen. Het duurde cenigen tijd, voor het dier ziju plicht bewust werd en menigen dnw liet hij zich welgeval len, eer hij zelf eea uitval deed, al scheen ook zijn geopende bek oenlge verontwaardiging te toonen. Maar ein delijk liet hij deze passieve houding varen en begon hij zich te weren. Dat deed hjj op twee wijzen. Vooreerst sloeg hij met de beide voorpooten van aich at. Dit bednidde echter niet veel en,scheen meer als waarschnwingssein op gevat te moeten worden voor de slagen die hij als springende met de achter- pooten toebracht. Die vegen zullen zeker wel aangekomen zijn. Het dnel had met alle formaliteiten plaats en heel deftig riep de „umpire" telkens na afloop „time". Dit scheen echter niet het kangoeroe-dialect te zijn Het beest gaf ten minste nog wel eens een mep na verboden tijd, wat niet wegnam, dat de boksers met een vriend schappelijke» handdruk scheidden. Zooals we reeds zeiden de vertoo ning was niet onvermakelijk en men kan haar gerust gaan zien. Van dieren mishandeling is geen sprake en ook de bokser komt er best af. Wei viel hij eea paar maal door de „geweldige' slagen van het beest, maar hij deed daarbij sterk denken aan den grooten jongen, die zich door zijn driejarig broertje laat omduwen. Tel, Te Nijmegen is Woensdag avond bij het zwemmen in de Waal verdronken zekere Vos, soldaat bij de koloniale reserve aldaar. Zijn hulpge roep werd op een voorbijvarend schip gehoord, doch op de plaats gekomen van waar men meende dat de stem kwam, was de ongelukkige reeds in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd cenigen tijd later tusschen de kribben gevon den. Naar aanleiding van he aan de „Zieiiks. N.bode" ontleende be richt, als zoude de Sequah maatschappij hare betalingen gestaazt hebben, wordt aan het „Handelsblad" van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht min der juist is. De maatschappij klaagt, dat de heer Davenport de belangen, die hem lijn toevertrouwd, niet met ge ■oegzamen ijver behartigt. Vandaar eenige moeilijkheden van persoonlijken aard, die geen verband hebben met het krediet der maatschappij. Op de bem eigen wijze schijnt de heer Davenport op ée» zijner voorstellingen te Zieriksee de kwestie uiteengezet te hebben, waarbij de maatschappij, welke hem zoo lang voor zich liet optreden, na tunrlijk het moest ontgelden, nu zjj reden tot klagen over haren vertegen woordfger meent te hebben. Het zesjarig zoontje va den heer J. van den Berg, te Osch, speelde Woensdag met eea knoopje en stak dit in den mond. Het kind is er gestikt. Toen de hulp van den ge neesheer werd ingeroepen, was het reeds overleden. Dinsdag avond stapte het station te Zwolle nit den van Groningen komenden trein een jonge Dultscher. Daar hij haastig aan voerlieden en reizigers naar een logement vroeg, trok dit de aandacht van den aldaar statio- neerenden politieagent, die op zich nam hem terecht te wijten. Daarna maakte een medereiziger dien politieagent opmerkzaam, dat bedoelde Dnitscher een plaatskaartje 30 klasse GroningenAmsterdam fhad, an hij in den trein had te kennen gegeven, dat hem de banken te hard waren en hij te Utrecht wilde uitstappen om daar een kaartje 10 klasse te nemen. Denkende te Utrecht te aijn, was hij hier uitgestapt. De politieagent bracht hem eerst voor den commissaris van politie, die hem logies aan het bnrean verstrekte en Woensdagochtend aan de politie te Bremen telegrapheerde, om dat uit brieven uit Bremen, die de rei ziger bij zich had, breek dat hij aldaar wegens bedrog werd jgezocht en hij voornemens was de wijk te nemen naar New-York, waarvoor hij onderweg van zijne betrekkingen het noodige reisgeld had ontvangen. Volgens bekomen ant woord werd de zi-jatige L. H. H. Schmidt aldaar wegens bedrog vervolgd, moet bjj worden aangehouden en werd zijne uitlevering azngevraagd. In het gezin van eenen landbouwer te Welsrijp (Fr.) ziju deze, zijne vrouw en twee kinderen vergiltigd door het slzpen in pzs geverfde ver trekken. De vader en een tweejarig knaapje zijn overleden, de moeder en het andere kind zijn niet bniten gevaar. De overige hnisgenojten, die in andere vertrekken sliepen, bleven ongedeerd. RECHTSZAKEN- De colporteur Kramer is door de rechtbank te Amsterdam wegens belee- digicg der Koninginnen veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. In het strooibiljet dat Mathöfer heeft helpen verspreiden komen niet enkele beleedigende uitdrukkingen voor tegenover den Dnitschen Keizer, mzar er wordt daarin tot bepaald strafbare feiten opgeruid. De mijnarbeiders van Dnitschlaad worden er namelijk O. a. in aangezet om de mijnen met geweld in bezit te nemen en wanneer alsdan militairen tegen hen mochten afgezon den worden, deze te doodcn door dyna- mietbommen in hunne colonnes te wer pen. Dit laatste is ook het hoofdfeit waarvoor Methüfer terecht zal staan. VISSCHEEIJ. Enkhuizen, 15 Jnnl. Tengevolge van de zeer oavoidutnde vangst is het aantal vaartuigen, dat van hier ter ansjovlsvisscherij uitvaart, gedurende de laatste dagen verminderd. Gisteren werd alhier door 35 vaar- inigen 500 tot 5000 stuks, ca heden 600 tot ;ooo stuks ansjovis per vaartuig aangebracht ea tegen marktprijs aan de zonterjjen afgeleverd. Nog werd gisteren aangevoerd 2000 pond bot, prijs 10, beden 3900 pond bot, prijs 8.25 per 100 pond. Nienwediep, 15 Juni. Door 35 korders werden hier heden 20 tot 100 tongen, 5 tot 23 kleine id., 6 tarbotten tot 8 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schai, door beugers 40 roggen en door trekkers 5otal haring aangevoerd; tong gold 30 25 c., kleine ld. 10 c., tarbot 5 h 4, rog 45 40 c. per stnk, kl. scnol ƒ1.50 per mandje, schar ƒ3.50 £3 per mand en haring 2 per tal. aan het rapport van den gezagvoerder van een in het oostelijk gedeelte van onzen zrchipel varend stoomschip het volgende te oatleenen; 11 Op mijne reis van Amboina ont moette ik op de reede van Dobo (Aroe- eilanden) twee Eagelsche schoeners, welke in Australië thuis behoorden. Beide schepen waren van Australië ge zeild, met bestemmiug nzar de Aroe- eilanden om zldaar paarlemoer-schelpen te zonken. De eene genaamd „Mavis," kapt. Ale xander Mockellar, had bij zich zeven kleine vaartuigen, z. g. kottersieder vzn deze vaartuigen was voorzien vzn een duikertoestel en duiker om daarmede rond de eilanden paarlemoer-schelpen te zoeken. De andere genaamd „Harriet" had eenen kotter bjj zich die eveneens van een duikertoestel en duiker was voorzien en ook paarlemoer-schelpen zocht. Kapt. A. Mockellar verhaalde mij dat hij van Januari tot April negen-en-twia- tOB paarlemoer-schelpen verzouden Uit 's Gravenhage wordt gemeld aan de N. R. CU Ds vroege zomer, een warme dag, de koelte aan zee, het wederzien van den musiek-directeur Frans Mannst&it, eene 5-jarige afwezigheid al deze factoren werkten mede om den eersten avond in het Karhaus te Scheveningen bezoek te verzekeren, zoo buiten gewoon druk als nog zelden het con cert bij terugkeer van het lang verbeide philharmonisch orkest ten deel viel. De orkestleden maakten weer uit de ferentie voor het publiek dat hunne ta lenten zoo hoog waardeert, in deftige avondkleeding (zwarten rok ea witten das), hunne rentree, en hun directeur werd, behalve door een schier algemeen applaus, als kunstenaar doer de directie van het Kurhaus verwelkomd met een groenen lauwer, die zijnen muziekles senaar omkranste. Als naar gewoonte werd met het pro gramma niet aangevangen voordat de buitenlandsche kun stenaarsschare het hollandsche auditorium met zijn volks lied had begroet. Bij het ten gehoore brengen van het „Wien Neerlandsch Bloed" door een sterk bezet orkest als het Kurhaus-kapel welke de wanden der zaal als doet dreunen onder zyne krachtige en mach tige tonen, verwekte ookDonderdagavond geestdrift onder de overtalryke bezoe kers, die, evenals de musici tijdens het spelen van het volkslied, allen van hunne plaatsen waren opgestaan. Op de langdurige toejuichingen volgde de aanbieding van eenen reuzenkrans, met rozen doorvlochten, aan professor Mannstadt, die vol bezieling en vast heid op dit eerste concert het orkest weer aanvoerde. KOLONIËN- BATAVIA, 16 Mei. De „Jav. Ct." bericht Onder dagteekeniïg van 4 dezer als Soesoehoeaan van Soerakarta beves tigd de op 30 Maart jl. tot die waar digheid verheven vorst, onder den saam van Pakoe Boewono Seaopati logalogo Ngabdoer Rachman Saidin Panoto Gomo den Xden. Van den resident van Timor en On derhoorighêden is het volgende tele gram ontvangen, gedagteekend Koe pang 1 dezer „Geen bizoaderheden. Gezondheids toestand op Soemba, Rotti en Savoe minder gunstig." De „Java Bode" schrijft dd. 15 Mei. De vice-president van den raad van Nederlandsch-Iadiè, de heer Kroesen die sedert eenigen tyd tot herstel Yan gezondheid te Soekaboemi vertoeft, doch daar geen baat vindt, ziet zich geaood- zaakt wegens ziekte naar Europa gaan en zal waarschijnlijk reeds met de Feaasche mail van aanstaanden Zaterdag vertrekken. In tegenspraak met hetgeen de „Loc." onlangs meedeelde, bericht de „Soer. Ct." dat de regeering in begia- sel tot het ontsLg van den resident van Bezoeki, den heer De Wit, heeft be sloten. Misschien zegt de „Java Bode' ligt ook hier de waarheid wel in het midden en weet de regeering nog niet wat zij zal doen. Bij hét klein ambtenaars-examen zijn geslaagd met goed L. E. Scailling en L. L. H. R. Scipio Blumemet voldoendeA. W. Wasch, J. Wits en E. J. J. Vcrdooren. Men stelt ons welwillend in gelegenheid zegt de „Java Bode" had naar Londen. De prijs vaa deze schelpen is gewoonlijk te Macasser f 105 a f 110 per pikol, neem aan van 105 per pikol, dan wordt 29 ton Is 464 pikols a ƒ105, eene waarde van f 48720. Hierbij komt nog de waarde van de paarlen die gevonden zijn inde schelpen, wat zeker ook een groot kapi taal vertegenwoordigt, maar moeielijk te bepalen is, daar de prijzen zich regelen naar den vorm, de kleur en de groote der paarlen, Naar aanleiding van het bovenstaande doe ik de vraag, of er geen onderne mende personen zijn in Nederlandsch- Indië of Nederland, die eveneens de schatten van de zee rondom onze eiian- den kuanen vergaderen, instede dat er nu vreemden met zulke groote kapitalen gaan strijken. Het is niet alleen rond de Aroe-ei- landen waar paarlemoer-scheipen zijn te vindenook bij de Tanimber of Timor-Lzoef eilanden, Wardenburg- groep (ZW. kust N. Guinea) in de na bijheid van de eilanden Salewatti en Waingapoe (N. Guinea), in de Weda- baai en baai van Kaoe (Halmahera) zijn overal paarlemoer schelpen en aizoo ook paarlen te vinden." In de „Deli Ct." leest men: Iedereen zal zeker verbaasd geweest zijn over het uiteeuloopea der prijzen, op de eerste inschrijving van Sumatra- tabak voor de verschillende partijen be steed terwijl 4.01 per half kilo voor 545 pakaea van de Oud. Bskalla be taaid werd, brachten 382 pakken van Namoe-Oeker slechts 67 cent per half kilo. Uit de merkenlijsten van de ver schillende partijen moet opgemaakt wor den, dat het minder de kwaliteit, dan wel de kleur vao de tabak was, die in vloed op den prijs heeft uitgeoefend: lichte kleuren brachten nog nimmer bestede fancy prijzen op, donkere daar entegen waren weinig gewild. Met inbe grip van bovenvermelden verkoop wer den in het geheel 6964 pakken verkocht tot een doorsneeprijs van 2o8g/io ct. Hoewel één zwaluw nog geen zomer maakt, is dus het begin van deze cam pagne zeer bemoedigend. Zooals wel te verwachten was, zijn er ia de verkiezingen van Woensdag voor den duitschen Rijksdag weinig be slissingen gevallen, es zijn er voor het meerendeel herstemmingen te consta teren. Bij benadering is becijferd, dat van de 397 kiesdistricten in ongeveer 170 de verkiezing is uitgevallen zooals die zich liet verwachten, ea wel: 70 leden van het centrum, 30 conservatieven, 17 socialisten, 13 Polen, 10 midden partijen en enkele vrijzinnigen enz, Ia 86 districten valt er van denuitslag weinig te zeggen, terwijl in 141 distric ten de uitkomst geheel onbereken baar is. De vrijzinnige pa: tij van Richter schijnt zeer zwak te zullen staan tegen over de vele agrariërs, socialisten en antisemieten. In de groote steden hebben de socialisten veel gewonnen. In het vierde en zesde kiesdistrict van Berlijn hebben de socialisten Llebknecht et Singer met overgroote meerderheid ge zegepraald. In de overige vier districten kornet de sociaal-democratische candidaten ia herstemming met die vaa Richter's vrij zinnige volkspartij, waarbij de kansen voor de sociaal-democraten tamelijk goed staan. Virchow bijv. kreeg ongeveer 15,000 stemmen, doch de socialistische lette*.zetter Fischer 25,700, en de coa servatief, professor Wsgener (e;n ge matigd antisemiet), ongeveer 13,003 stemmen. Onder deze omstandigheden hangt de verkiezing vaa Virchow er va» af, of de anti semitische kiezers ea de conservatieven bij de herstemming op Virchow znllen stemmen. O/k ia het derde en het vierde kiesdistrict kregei de zuiver anti-semitische candidaten professor Förster en de rijksadvocaat Hertwig 4400 en 5100 stemmen, terwijl de candidaten der vrijzinnigen, Baum- bach en Muackël er ieder slechts 8000 op zich vereenigden. Te München is Vollmar, de leide? der socialisten gekozen. In een artikel, waarin, de duitsche rcgeerïng heftig aangevallen wordt, geeft de Kreuzzeiiung den inhoud naar zij voorgeeft uit de beste bronnen geput der laatste voorstellen van Rusland in zake het handelsverdrag. Volgens dit artikel zou Rusland bij toepassing van hel overeengekomen Duitsche tarief zijne invoerrechten niet verlagen maar met 20 of 30 pCt. ver- hoogen, alleen voor die landen, die wei geren Rusland als het begunstigde land te behandelen. Aan het eind van het artikel, dat klaarblijkelijk een verkiezingsmanoevrê is, merkt de Kreuzz. zelf op, dat het misschien niet ©p de laatste betrekking heeft, maar op vorige reeds afgeslagen voorstellen. Ciprivi zelf logenstraft in de Kreuz zeitune; dit opzienbarende bericht. Ook verklaart de officieele Retchs Anzeiger dat Ruslaad nooit dat voorstel of een daarop gelijkend voorstel, heeSl gedaan. Het blad spreekt hierbij echte het vermoeden uit, dat de redactie de Rreuzzeittung misschien inzage heef genad in een ontwerp van een Rus sisch maximum-tarief. De Kreuzzeiiung verklaart naar as® leiding hiervan, te hopen dat Rusland er thans wel van zal afzien zijneteges voorstellen officieel aan de wereld be keod te maken. In het eagelsche Hoogerhuis is het wetsontwerp betreffende de ten ultvoe legging van de internationale conventie ten opzichte van den verkoop vanste ken drank op de Noordzee, in derds lezing aangenomen. Lord Rosebe*y ontkende, getracht Ss hebben moeïelijkheden te verwekken tusschen Frankrijk en Siam. Blijkens de laatste inlichtingen, weet Siam nog niet nauwkeurig welke eischen Frankrijk stelt. Frankrijk verzekert dat de Si» meezen de districten, waarover het ge schil loopt, niet zoo lang in hun beci hebben gehad, als zij beweren, en da* Frankrijk enkel en alleen bezit neem van hetgeen haar toebehoort. Lord Rosebery verklaarde voorts gelooven, dat de concessie, aan Russ sche onderdanen gegeven voor het raz, ken van openbare werken in Perzië slechts eene vernieuwing vormt van eee gedeelte eeaer in 1890 toegekende con cessie, welke vervallen was, doordien binnen den gestelden termijn geen ge dat het of een geval van zelfmoord, of van een slnw overlegden moord is. ïk ben geneigd om het laatste te denken. Verder kan ik er niets van zeggen. Ik moet nu weg." //Een oogenblik. Is miss Rose hier vanavond ook geweest?" //Zeker. Hebt gy haar niet gezien //Ik heb eene leelijke vrouw met een rood gelaat gezien, die met n teekenen scheen te wisselen, maar zy was toch zeker de dame niet, die ik van morgen heb gezien? Wat zon haar kannen bewegen zich zoo te vermommen //Omdat alleen de soort vrouwen, die zjj voorstelde, een verhoor op zulk een uur zou by wonen. In haar gewoon kostuum zou zy te veel de aandacht trekken. Vergeet niet om Newbuiy te ver zoeken by tajj te komen. Adieu HOOFDSTUK V. George Dalton. De teebenen van verstandhouding, gewisseld tusschen Spiceren zijne eersto assistente, de vrouw met het roode gelaat, beduidde iets meer dan eene wederzydsche mededeeling van indrukken. Zy hielden er een bizonder stelsel van teekens op na, dat hen in staat stelde om een goed verstaanbaar gesprek to voeren zonder de aandacht te trekken. Op het oogenblik, dat de president zyn voornemen te kennen gaf om de zitting te verdagen, gaf zy Aylmer, haar helper, een toeken om Peters en Wilkes te waarschuwen, dat zij zichgeree moesten honden om instructies van haar te ontvangen en zij ver liet onmiddellijk het vertrek. Toen zy eenige minuten daarna naar buiten trad, wisten de twee assistenten zich behendig door de menigte een weg te banen en liepen een oogenblik met haar mee zonder haar aan te spreken. Oogensehynlyk waren zy elkaar ge heel vreemd. Op een gunstig oogenblik wees zij in de richting van een man, die haast scheen te hebben om weg te komen en haastig fluisterend zeide zy tot Peters//Volg hem met uw beiden, houdt hem goed in het oog." Wilkes, die aan den anderen kant naast haar liep, ontving een stilzwijgend teeken om bij zyn col lega te blyven, waarna zij achterbleef om op Spicer te wachten. De bevelen, hun gegeveD, waren zeer kort, maar voor hen vol doende. Zij zouden den bewusten persoon niet uit het oog verlie zen door een fout hunnerzijds, en zij zouden hun chef een breed voerig en nauwkeurig verslag doen van zyne bewegingen. Stilzwijgend en zonder te worden opgemerkt volgden zy hem op zijn kronkelenden weg tot aan den ingang van Cannon Street Station, het station van den onderaardschen spoorweg. Boven aan de trap zagen zy hem den zy-ingang naar het station van de South Eastern-lyn inslaan. Peters volgde hem terwijl WilkeB de trap opsnelde en reeds in het slation was nog voor dat de persoon aan den anderen kant binnentrad. Hy had nog juist den tyd om zich in een donkeren hoek terug te trekken, vanwaar hy het volle gezicht had op het gedeelte van het perron voor het publiek opengesteld, toen de onbekende de trap besteeg en na een vluchtigen blik om zich heen te hebben geworpen zich ijlings voor het goederenkantoor bevond, waar hy een biljet ver toonde, dat hij in de hand hield. //Ongetwijfeld een bekende op deze lyn," zeide Peters, toen zich weer by zyn makker voegde. //Als hij met den trein gast en ©en retourkaarfcje of een abonnement heeft, moeten wy dec kaartjesknipper in den arm nemen. Kyk! een handkoffer I Naas buitenVolg hem De onbekende had een koffer gehaald en ging nu den uitgang door langs het bagagebureau. Wilkes snelde hem na. Peters liep door den hoofdingang over het stationsplein naar Cannon Street juist bijtyds om hem de trappen af te zien gaan, die leidde naar het bureau van den ondergrondschen spoorweg. Wilkes volgde hem. Peters ging langs een andere trap naar beneden en wist he zoo aan te leggen, dat hij by het loket naast hem stond, waar hy hem hoorde vragen naar een //Enkele reis, eerste klasse Temple. PeterB vroeg dadelijk //twee eerste, enkele reis Chariag Cross Hy was reeds te lang in het vak om kaartjes voor hetzelfde station te vragen, terwijl de onbekende het kon hooren. Hy had reeds genoeg gezien om er van overtuigd te zyn, dat hun msu op zyn hoede was en omzichtig te werk ging. Op het perron hield hy zich wat achteraf tot de trein binnes stoomde. Zyne bespieders deden hetzelfde op eenigen afstand vaa hem. Daar gaf Peters zyn metgezel een kaartje en fluisterde heffi in het oor //Hij heeft een kaartje voor Temple; Zoek een plaats dicht by hem en let vooral op beide kanten van den trein I Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2