StOOÉQOiëH te Iff, 1200 gulden. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. Zwemschool N.-Buitenspaarne. GEMENGD NIEOWS. Stoomvaartbericliteii. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Tweede Meid, Gevraagd TE HUUR: ling, omdat de vermoorde vrouwen meest alles zelt maakten en twee oude vrouwen, die vroeger naaiwerk voor hen verrichtten, zijn overleden. En in elk geval zou het o. i. aan menige naaister niet gemakkelijk vallen haar werk te herkennen, omdat door het alge meen gebruiken der naaimachine vooral ook by goedkoope artikelen, aan het naaiwerk van zulk een kleedicgstuk veelal geen bizondere kenteekenen aan wezig zijn. Uit een en ander blijkt voldoende, dat men zieh over het geval nog geene illusien moet maken, vooral ook niet omdat het patroon van het jakje zeer algemeen is. Evenwel wordt door de justitie het onderzoek met kracht en ijver gevoerd. Moge het succes hebben! De volontairs der Militaire school van het ae studiejaar ter sterkte van 19 onderofficieren worden van 19—22 Juni a. s. gedetacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek tot bijwoning der practische oefeningen aldaar. Was het Zaterdag 10 dezer bij gele genheid van de eerste afdeellng van den zwemwedstrijd gehouden in de zwem en badinrichting vaa den heer Sprenger, tamelyk frisch, heden bij de tweede atdeeiing hadden de deelnemers niet te klagen over gebrek aan warmte in het water zoowel als in de atmosfeer. Voor het eerste nummer „Borstzwem men, baan 2oo meter, voor deelnemers boven 16 jaar hadden zich 15 personen aangegeven. De prijs, eene buste, werd behaald door den heer W. Mlddelberg die de a00 m. aflegde in 3 min. 39V& sec.de premie werd behaald door den heer van Genderen serg. vol. der Mil. School ia 4 min. ioVs sec,de ae (extra) premie door den heer A. Remmert,in 4 min. 27 */n sec. de poedelprijs door C. Veld in 5 min. 56 sec. Zwemmen op den rug, baan 50 meter, voor deelnemers boven 16 jaar. Een was de heer W. Middelberg dïe een tijd maakte van 52V5 sec. en als prys een reistasch verwierf; de pre mie een sigarenkoker werd verworven door den heerB. Lingeman in 57V6 sec. Voor dit nummer waren 12 deelnemers. Het volgende nummer was belang wekkend. Duiken voor deelnemers, die in den kortBten tijd een mandje met gewicht van den grond ophalen en bij de trap brengen, die bij de gewone springplank is geplaatst. Het aantal deelnemers was 11, van wie de heer W. L. M. van Ghert, serg. vol. der Mil. School den prijs, een beschilderde schaal, verwierf en een tijd maakte van 26 sec. De premie, cognac- stel, werd behaald door den heer H. Tromp in 35V6 sec. De Poedelprijs viel ten deel aan A. de Kanter met 43 seconden. Middelberg heelt zich weer flink ge houden. Hy zwemt niet alleen snel, maar ook zeer correct. Ook van Gen- deren bij het borstzwemmen en Linge man bij het rugzwemmen werkten goed. Voorts lette men, ter eere van van Ghert, op het tijdsverschil bij het duiken. Ten einde geen vertraging te hebben In het tijdstip van verschijning der Courant, deelea wij den uitslag van het Balvaagen in ons volgend nummer mee. Wegens gebrek aan plaatsruimte moet het verslag van de vergadering, Vrij dagavond gehouden door de afd. Haar lem en omstreken van den Volksbond, tot een volgend nummer blijven liggen. Vrydagmorgen is uit het Zuider-Bui- tenspaarne opgehaald het lijk van een 2jarig meisje, wier ouders woonachtig zijn aan de Dubbelebuurt, dat sedert 1.1. Maandagavond werd vermist. Een met buskruit geladen vaartuig lag Donderdagavond en Vrijdag aan de Spierlngbrug bij Halfweg, tegen den straatweg en in de onmiddellyke nabij heid der spoorlijn, waarover zooveel treinen passeeren. Die ligplaats is niet zonder gevaarnog dezer dagen ge beurde het dat kleedingstukken op ge lijken afstand van de lijn op een bleek veld liggende, door een vonk der lo comotief in brand raakten. De heer K. Cz. de Boer, burgemees ter van Assendelft, heeft aan het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging aldaar medegedeeld, dat hij zich uit den aan staanden verkiezingsstrijd terugtrekt, ten einde aan de beginselen der radicale partij geen afbreuk te doen en omdat het mede behandelen der kiesrecht-ont werpen gerust aan den bekwamen can- didaat der centrale liberale kiesvereeni ging, den heer dr. Van Loeaen Marti net, kan worden toevertrouwd. Koningia Wilhelmina ei de Konir gin-Regentes der Nederlanden kwamen Vrijdagavond te Augsburg ana. HH. MM. zouden heden, des namid dags naar Neurenberg vertrekken, waar zij te 8.35 zullen aankomen, en alsdan haren Intrek zullen nemen in het hotel „Die Drei Mohren." Donderdagavond omstreeks half zeven is in de Taanstraat te Am sterdam een tweejarig jongetje nit het raam van de derde verdieping gevallen. De moeder, die het ongeluk zag, schrikte zoo hevig, dat zij het bewustzijn verloor. Een buurvrouw, die naar beneden ging om het kind op te nemen, kwam het jongetje reeds midden op de trap tegen. Het ventje had, hoe het mogelijk Is, is onbegrijpelijk hoegenaamd geen letsel bekomen. Men schrijft uit Eibergen d°. 16 dezer: Ontzaglijke rookwolken in het Oosten deden g!steren vermoeden dat er brand op het Haak8bergsche veen moest zijn, wat zich spoedig bevestigde door den benauwden veendamp die over ons dorp trok. Door den Oostenwind aangewak kerd brandt het veen, met alles wat er op slaat, altijd nog voort en blijft over de geheele oppervlakte in gloed, zoodat bij het keeren van den wind het Buur sche veen waar de grootere verveners liggen, gevaar loopt. Intusschen laat men bet vuur maar rustig doorbranden, zoodat alles op het veen zich zelf moet redden. Bij eenige zorg had de brand in den beginne ge makkelijk kunnen gebluscht worden, terwijl nu voor eene groote waarde ver loren gaat en tal van menschen hun gerief van turf missen. De bewoners van de hnizen onder den wind stikken bijna door den heeten damp, die voortdurend door hunne woning trekt, welke ook verhindert nog wat van de tnrf te bergen. Op de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en nitgnven der provincie Drente voor 1894, door Ged. Staten aan de Prov. Staten aangeboden, is een memoriepost uitgetrokken voor kosten van ontvangst ter gelegenheid van een voorgenomen bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes in dat jaar aan Assen. De dienstmeid van den landbouwer J. de Vries té Nieuwe Pe- kela moest jl. Zaterdagavond voor haren meester een briefkaart bezorgen in de hnlpbus der posterijen. Op de terugreis de woning passeerende van Adam Rave, noodigde een dnar aanwezig zijnd gezel schap de meid om binnen te komen, waaraan gereedeljjk gevolg werd gegeven. Het ging er zoo vroolijk toe, dat de meid geheel vergat om tijdig naar huis te gaan. Toen zjj dan ook 's nacht bij het huis kwam, was de deur gesloten en hadden de bewoners zich reeds ter ruste begeven. Op herhaald kloppen deed eindelijk de knecht haar de deur open en deze ging toen weer te bed. De Vries, die inmiddels door het kloppen ook wak ker geworden was, hoorde een tijdlang later tamelijk hard spreken in het karn huis en wilde zich overtuigen wat daar gaande was. In het karnhuis gekomen zat de meid met eenen vrijer, dien ae zeker opgeloopen had bij bovengenoem- den R. De Vries sommeerde het jong mensch om direct zijn huis te verlzten, aangezien hjj geen nzchtelijke bezoeken verlaagde. Dit scheen de vrijer allerminst van plan te zijn, ten minste hij dreigde te blijven De Vries moest hem er maar uitgooien. Deze liet zich dit geen twee maal zeggen, en ofschoon het in het vertrek donker was, greep hij den knaap aan, om hem de deur nit te zeiten. Nauwelijks echter was de worsteling be gonnen of De Vries voelde dat hem in den mg werd gestoken. Toch werd hij meester over zijn tegenstander en met veel moeite kreeg hij hem buiten de deur. Daar buitenkoelde de woestaard zijn nederlaag, door nog eenige malen met het mes in de deur te steken, waar na hij aftrok. Den gewonde De Vries gutste in middels het bloed uit de toegebrachte wond en direct werd om heelkundige hulp gezonden. De toestzad van De Vries is zeer zorgeijk; het bloedver lies heeft den man zeer verzwakt. De politiemet de misdaad ia kennis ge- brachsheeft dadelijk een onderzoek ingesteld en er is proces-verbaal opge maakt tegen den vermoedelijken bedrij ver, zekeren H. Schrik. Het lemmet van het mes, waarmede waarschijnlijk de daad is bedreven, is bij de woning van De Vries gevonden, bevlekt met bloed. De uitslag der verkiezingen In Duitsch- land was Vrijdagavond bekend in 312 districten. Gekozen zijn: 33 conservatieven, 15 nationaal liberale», 6 leden der Rijks- partij, 3 leden der vrijzinnige vereeni- ging ea 5 der vryzinnige volkspartij, 1 wilde, ao sociaal-democraten, 2 antise mieten, 14 Polen, 6 Elzassers en 1 Deen. By de 149 herstemmingen zijn betrokken 67 nationaal-liberalen, 70 so ciaal-democraten, 48 conservatieven, 12 der vrijzinnige vereeniging, 27 der vrij zinnige volkspartij, 7 Polen, 5 van den grondbezittersbond, 27 der centrum partij, 3 Welfen, 8 der volkspartij, 6 der Rijkspartij, 1 ElzasBer ea 15 anti semieten. Terwijl de Nordd. AllgZe it. den uitslag der verkiezingen als vry gunstig beschouwt voor het legerontwerp, zien de liberale bladen van den linkervleugel, b. v. Richters Freisinnige Zeit.daarin een plebisciet tegen 's Keizers militaire plannen, omdat de stemmencijfers der gezamenlijke oppositie-partijen de meer derheid vormen. Kalm oordeelt de Ger- mania, die schrijft„de kansen voor het legerontwerp hangen hiervan af, hoeveel zetels Richters's partij bij de herstemmingen verkrijgt." De verkiezing van Ahlwardt wordt als zeker beschouwd in twee districten, namelijk Arnswalde,-Friedeberg en Neu- stettin. Het resultaat van de verkiezingen heeft den socialisten reden tot juichen gegeven niet juist zoozeer door het aan tal behaalde zetels, dan wel door de groote aanwinst van stemmen. Ditmaal schijnen zy over het geheele rijk 2 miliioen stemmen te hebben ge had, tegen 1% miliioen bij verkiezingen in 1890. Hun partijorgaan juicht„De dag van Donderdag is een roemrijke dag voor het Duitsche proletariaat, een dag die in de geschiedboeken der toe komst alle bloedige zegepralen der aan bidders van den Moloch ea den Mam mon grootelijks zal overstralen De Servische „skuptschina" werd Vrij dag te Belgrado geopend door den jongen koning met eenë troonrede, waarin hy verklaarde, dat hij door zich den zen April meerderjarig te verklaren een en plicht had vervuld, die onvermijdelijk was, omdat niet kon worden geduld dat de beginselen werden geschonden, waarop de grondwet rust. In het engelsche Lagerhuis ia het amendement-Darwin, om de iersche wetgevende macht te verbieden schade loosstelling te verleenen wegens ver richte of nagelaten handelingen met 238 tegen 220 stemmen verworpen. Een amendement van Horace Plunkett, om de iersche wetgevende macht te verbieden, openbare ambtenaren te ont slaan, dïe in functie zyn op het ooges- blik dat deze wet in werking treedt, werd verworpen rast 253 tegen 211 stemmes. Door Gladstone werd medegedeeld dat de regeerïog niet voornemens is, den dag des huwelyks van den hertog van York tot een nationalen feestdag te maken. In het Huis der Lords is behandeld de wet, welke den arbeidstijd van spoor wegbeambten aan een maximum bindt. Lord Balfour of Barleigh stelde een amendement voor, volgens hetwelk de wet niet zal gelden voor beambten, die volgens het oordeel van den minister van handel niet middellijk noch on middellijk betrokken zijn by den dienst van loopende treinen. De regeering be streed het amendement, hetwelk echter aangenomen werd met 64 tegen 26 stemmen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Bij de felle hitte dezer d gen, kan men zich het genoegen voorstellen, het welk de jongelieden smaken met het nemen van een bad, doch met een ver ontwaardigden blik ziet men in welk water men zich dompelt, geheel bedekt met olie- en teervlekkenafkomstig uit de in den omtrek liggende fabrieken waartoe niet gezorgd voor ten minste helder waterafgezien nog van de ont- kleedkamers, daar mist men alles wat reinheid betreft, de spinrage» zijn daar ruim vertegenwoordigd en de beschut gordijnen vuil en?., doch helder water is No. 1. Heeft men daar geen oogen voor? VON TRETTIC. Bij een hevig onweder, dat in de golf van Biscaye woedde, is de bliksem geslagen in een zeilschip dat in volle zee was tegenover Deva (noord kust van Spanje). Er werden 4 mannen gedood van de 12, waaruit de beman ning bestond. Volgens een bericht aan Vindépendancezou het comité van de tentoonstelling te Chicago den wensch uitgesproken hebben, dat de hertog van York en prinses Mary van Teek op hun huwelijksreis ook de tentoonstel ling1 met een bezoek mochten vereeren, VIndépendance noemt dit een echt amerikaansch denkbeeld. Het comité, zegt het blad, zou zeker ook gaarne zien, dat andere europeesche vorsten Chicago bezochten, om hen dan in een afzonderlijk gebouw in groot kostuum en met kunse kronen en scepters, ten toon te stellen tegen een betaling van 20 cents boven net entréegeid De Fall Mall deelt mede dat Albert van Gelder, „zoon van graaf van Gelder van Amsterdam" Woens dag te Chicago in hechtenis is geno men, beschuldigd van 1500 dollars dia manten op de tentoonstelling ontvreemd te hebben. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Amsterdam via New- York naar Baltimore, arriveerde Don derdag 15 Juni te Baltimore. Het stoomschip Mam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, arriveerde Vrijdag 16 Juni te Newyork. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 20 Juni 1893, des na middags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Bach. 2. Mélodie No. 2. Guilmant. 3. Sonate No. 3 Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. AndaDte tranqnillo. 4. Ave Maria Schubert. 5. Finale. Bevallen; 16 Jusi. G. G. v, Bsek Flipsen z. C. A. Goedenv. Gaart d. - 17. M. E. Staphorstv. Leeuwen d. Overleden: 16 Juni. M. M. v. Wie- ringen 4 rad. d. KI. Heerenatr. - C. M. ZalsmanMazzola 64 j. Spaarnw. str. - W. de Bie 7 md. d. N. Geld. pad. - D. J. Bloemzaad 2 md. z. Breestr. - J. J. v. d. Meer 6 j. z. Kennemerstr. - 17. G. Polakv. d. Hoek 78 j. O. Groenm. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Juni. S. M. Man- helm en S. J. Grunwald, Den Helder. - 15. C. Kossen en M. A. S. de Gooyer, Utrecht. - M. G. Ramondt en C. J. Engels, Vrlezenveen. - J. P. Waalkens en E. A. baronesse van Ittersum, Utrecht. Geboorten: 15 Juni. A. Pinkhof- De Beer 1. Amst. - A. E. Schaap Brandt z. Wormerveer. - 16. S. C. Tittel—Kuhnel d. Den Haag. - J. E. DingerTancrelle d. Nieuwer Amstel. Overleden: 13 Juni. P. A. P. van Groniugen 75 j. Amst. - 14, D. H. GroeaendaalGielen 50 j. Amst. - J. M. Rappard 43 j. Leiden. - 15. F. Beckerhoff 64 j. Den Haag. - G. Ver- voorn jd. 42 j. Brakel. - Wed. Gleu- steenPos 72 j. Leeuwarden. - J. A. van Dam jd. 24 j. Bodegrave. - J. R. C. Lannoy jd. 9 j. Nieuwer-Amstel. De Burgemeester vaa Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de 4e kwartaals patenten, dienst 1893, in gevuld gereed liggen ter gemeente-secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats hebben, op Vrijdag, Zaterdag en Maandag, 16, 17 en 19 Jnni aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 uur. Belanghebbenden worden nitgenoodigd het aanslagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde patenten en afschriften door de deurwaarders der directe belastin en aan de patentplichtigen zullen worden uitgereikt, tegen betaling van 10 cents terwijl eene boete van 15,zal wor den gevorderd van hen die, daartoe aangemaand wordende, hun patent of afschrift daarvan niet kHnnen vertoonen. Haarlem, 15 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op de milicien-verlofgangers Johannes llondrik Warnier, Thomas Nicolaas Rees, Jilles van Wa- veren, Theodoras Sorgdragor en Cornelia Donclcer, allen van de Uchting 1891 en Martin Middel burg, van de lichtiiig 1892, uit de gemeente Haarlem, behoorende tot het 4e regimont infan terie, om zich op Maandag, 10 Juli aanstaande, des namiddags vdói vier ure, te bevinden te Haarlem bij hun korps, voorzien van al de voor werpen van kleediDg en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 3 van de Koninklijke hesluiten van 4 Nov. 1890 No. 121 en van 26 Oct. 1891 No. 36, in werkelijken dienst te wor den gesteld. WdBF~ Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne kuisgenootenworden aan Tiet Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen Abonnês buiten Haarlem ontvangen inlich ting tegen toezending van postzegel 1. Conpen8e, met 1 Juli, volk. met cost, en mant. bek., zelfst. kunn. werk., teg kost, inw. en sal. 2. Cand.-noiaris of gerout. klerk, P. G., on- geh., met Sept., in een dorp, aanb. m, opg. v. vr. werkkr., ref. en verl. aal. 3. Vertegenw. voor een sigarenfabr., teg. h. prov. met opg. v. ref. 4. Bed., R. K., met 1 Aug. in een dr. zaak, verlr. met 't laken- en bakskinvak. 5. Winkelbed. in een kleerenmagaz., met net publ. knnn. omg., teg. Aug., aanb. met opg. waar in betr. 6. Machiui&t-baLkw,, P. G., op een weverij. 7. Machinist, teg. 15 p. week, liefst met de ijsmachine bek,, aanb. met opg. v. copie getuig. Zie vervolg Advertentiën in et Tweede Slad. Heden overleed in den ouder dom van ruim 64 jaren, mijne geliefde Echtgenoote, Gfatharina Maria ïïazzola. Mede namens mijne Kinderen J. H Ph. ZALSMAN. Haarlem, 16 Juni 1893. Mevrouw JAGER GERLINGS, Alexanderstraat, verlangt met Augustus a. s. een liefst boven de 25 jaren, die goed kan naaien, mazen en stoppen en volkomen bekend is met het strij ken van overhemden enz. Zonder goede getuigen onnoodig zieh aan te melden. Een Pakhuis, geschikt voor Bier- bottelarij en Wijnhandel (geen Café). Eene kleine Woning op goeden stand, voor het doel geschikt, komt ook in aanmerking. Brieven onder motto tPaihuist francobureau von dit blad. ADRES: LEO M. DE FOUW, Alkmaar, en J. PLANIJE, Haarlem. Door verandering van zaken aan geboden een druk beklant Brood- Depót, met veel straatklanten, ge legen op een der drukste standen van den Haagdat een ruim bur ger bestaan oplevert. Verdiensten 30 gulden per week. Bewijzen van omzet voorhanden. Adres bij A. KLOOSTERMAN, Groenendalstraat 22, bij de Markt, den Haag. V A. H. POORTMAN, Ma kelaar, zal op Zaterdag 24 Juni 1893, des avonds na vijf uur, in het Verkooplokaal iDe Gouden Leeum te Haarlem, in publieke veiling bren gen en verkoopen, ten overstaan van den Notaris C. A. JOEKES: No. 1. Een Huis en Erve, waarin Tapperij en Slijterij aan de Turfmarkt, te Haarlem, get. No. 18, groot ongeveer 1 are 55 cen tiaren, zijnde een gedeelte van Sectie D No. 6793. No. 2. Een Loods en Erve, achter het voorgaande perceel met uitgang in eene gemeene poort, uit komende in de Burretstraat, groot ongeveer 98 centiaren, zijnde een gedeelte van Sectie D No. 6793. He perceelen 1 2 zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna gecom bineerd morden opgeveild en afge slagen. Zij zijn te bezichtigen des Dins dags en Donderdags ran 1 tot 4 uur. Ten overstaan vaa den Notaris B. A. v. d. MADEN. No. 3. Een voor vele doeleinden geschikt Winkelhuis, met afzon derlijk opgaande bovenwoning en Erve, aan de Z. Z. vandeSpaarn- wouderstraat, te Haarlem, get. No. 94 zwart en rood, Kad. Sectie D 2698, henevens de daarnaast ge legen gemeenschappelijke Poort, genaamd de Massalesteeg, groot 2 aren, 21 centiaren. Dit perceel is te bezichtigen des Dinsdags en Donderdags van 2 tot 4 uur. No. 4. Een Huis en Erve, aan de O. Z. van de Massalesteeg, uit komende in de Spaarnwouderstraat, te Haarlem, achter het voorgaande, get, No. 92C, Kad. Sectie D 2697, groot 22 centiaren. Ds perceelen No. 3 4 zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna gecom bineerd morden opgeveild en afge slagen. No. 5. Een Huis Erve en Tuin tje, aan de Lange Heerenvest, te Haarlem, get. No. 16, Kad- Sectie D No. 3403, groot 70 centiaren. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere informatiên bij bovenge- melden Makelaar. De bewijzen van eigendom en veilconditiën zullen drie dagen vóór en op den verkoop dag ter vicie liggen ten Kantore van de Notarissen voornoemd.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2