NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IT?«' Jaargang-, Woensdag 21 Juni 1893. HV>. 3056 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlsm; 20 Juni 1893. §|De heer^Mr. H. J. D. D.Enschedé, Is heden 20 Juni door de zrr.-rechtbank alhier beëedigd als ambtenaar van het Openbaars Ministerie bij de kantonge rechten te Haarlem, Haarlemmermeer, Zaandam en Purmerend. fè Tengevolge van de bespreking van de .aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen in de afdeelisgen van de kiesver eniging „Vooruitgang", heelt het Be stuur de volgende heeren gebracht op de lijst der voorloopige candidates, naar de volgorde van het aantal door hen in die sfdeelinges verkregen stemmen. De met een sterretje gemerkte namen sgn die van periodiek aftredende leden. ttG. J. van Dieren Bijvoet hetzelfde *Mr. J. de Clsrcq van Weel aantal *Mr. A. A. van der Mersch stemmen. *Dr. D. de Haan hfZe!'fe H. D. Tjeenk Willink *C. Prins Sa. *J. A. Lodewijks. *J. Krol Kza. *H. van den Berg. J. Smits C J zn. G. E. L. Hij mans. F. G. N. Haitsma Muiier. H. J. Geijl J.Csa. 33. L. Janssen van Raay H. F. van Thiel hetzelfde aantal stemmen. g|De ledenvergadering tot verkiezing van defisdti&ve candidafen aai vermoe delijk worden gehouden op 28 Jusi. De antirevolutionaire kiesvereenl ging „Nederland en Oranje" heeft een lijst opgemaakt van ^voorloopige candi dates voor de a. s. gemeenteraadsver- Meziag. Hierop bevindt zich geen enkele der aftredende leden, daar de anti-re volutionaire partjj bij deze verkiezing alet samengaat met de Roomsch Ka tholieken terwijl zij de liberale candi- daten niet wil steunen, omdat de kies vereniging „Vooruitgang" gee» caadi- datuur wil aanbieden aan een antirevo lutionair. Het lijstje, door „Nederland en Oranje" opgemaakt, bevat de namen van de hee ren A. van Huizen, H. van Blaaderen, Jobs. de Jong, dr. A. E. van Royen, R. Baas Azn., J. de Jong, (hoofd der Groen van Piinsterer school) G. van der Most van Spijk, Andrles J. Winkler, GJ Bos, D. Hogenbirk, F. M. baron van Lijnden, Jacs. Post en Lamarre. In de op Dinsdag 27 dezer te houden vergadering zullen definitief candidate» worden gesteld. De Katholieke kiesvereenigiog heeft nog niet vergaderd. De luitenant-kolonel N. W. Hofstede, commandant van het 3e bataljon, 4e regiment infanterie wordt 24 Juli a. 8. gedetacheerd in de legerplzatst bij Ol* denbroek, tot het bijwonen der oefe ningen van de bereden artillerie. Verpleging van Dienstboden in het Gasthuis. De verpleging van hier in betrekking zijnde dienstboden in het St. Elizabeths Gasthuis was vroeger voor de Regeoten van het gesticht een eenigszlns moeilijke zaak en wel doordat in de meeste ge vallen de meester of meesteres der zieke dienstbode haar spoedig genoeg ter ver pleging naar het Gasthuis «ouden, doch weinig lust hadden om de verpleegkos- ten, die soms tamelijk hoog waren, te betalen. Het moet gezegd, dat dit niet altijd onwil, maar ook wel eens onmacht was. Menschen met groote gezinnen, die wegens de uitgebreidheid hunner familie assistentie in de huishouding niet kon den ontberen, konden onmogelijk de kosten der verpleging betalen, hoe gaarne zij dat ook hadden willen doen. Om nu de kosten van verpleging van zieke dienstboden voor het Gasthuis minder drukkend en de betaling daar van ook voor onbemiddelden mogelijk te maken, hebben Regenten onlangs de goedkeuring van den Raad gevraagd en verkregen op een soort van assuran tie, waaraan zij die een of meer dienst boden hebben,kunnen deelnemen. Tegen betaling van f 3 per jaar en per dienst bode verbindt zich n. 1. het Bestuur van het Gasthuis tot kostelooze verple ging van de zieke. Onzes inziens kan deze maatregel niet anders dan by val vinden. Hij verlicht het Gasthuis in de groote kosten welke noodwendig aan de inrichting zijn ver bonden, terwijl hij aan de andere zijde het publiek in de gelegenheid stelt, der zieke dienstbode tegen een luttele bij drage, een goede verpleging te ver schaffen. Bij den huismeester van het Gasthuis zyn formulieren verkrijgbaar, waarop men kan verklaren voor zijne dienst bode^) bedoeld abonnement te nemen. De hnismee8ter geeft daarna een kaart af bywijze van quitaratie, terwijl alsdan voor opname in het Gasthuis alleen de verklaring van den dokter noodig is. In de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 32 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Mei van het vorige jaar was dit getal 38 das 6 meer. Uit Haarlemmermeer komt het vol gende landbouwbericht Het weer is verrukkelijk schoon, maar droog zooals slechts enkele voor- jaten zijn. Toch is Haarlemmermeer door de lage ligging vau het maaiveld nog gezegend boven vele andere stre ken van buiten kan uitmuntend water worden ingelaten. Jammer maar, dat onze landbouwers wel alles doen, om het water van het land te krijgen, hoogst zelden iets verrichten om het er op te brengen. Hoe menig weiland, dat nu vaal en verschroeid ligt, zou bij matige besproeiing een heerlijk grastapijt kun nen zya Hier en daar heeft men nog getracht te hooien, maar het voornaamste, het gras, ontbrakoverigens was alles in orde. Voor de veeboeren ziet het er zeer donker uit. Waar moet het wintervoer vandaan komen De mannen der theorie raadden den verbouw van voedergewassen asm om in te kuilen, maar om die ge wassen aan den groei te krijgen, moet er water zyo, en de Hollandsche boer lijdt geducht aan watervrees. Als hij nu een jong zaaisel zal natmaken, dan had hij het ook zijn wei- en hooiland kunnen doen. Nu behoeft niemand daar zoo licht over te denken. Wanneer men het land wil drenken met eene hoeveelheid water, welke gelijkstaat met een regenval van 1 c. M., daa moet er 1000 H.L. water worden verplaatst voor een hectare land. Maar het laad zou ook bij hef ver krijgen van eene kleinere gift zeer dank baar zijn. Met eene verplaatsbare pomp, met eene spuit of een sproeiwagen en een paar flinke mannen en een sterk paard kon zeer veel gedaan worden. Zoover als het nu is, moest het ia ons waterland nooit komen. De gras zode is op vele landen verschroeid en krygt die zode vocht, dan duurt het toch veie dagen vóór ze gras kan zijn. In Haarlemmermeer is de oogst be gonnen met snijden der karwij. Dit ge was is middelmatig gegroeid en de rup sen hebben er deerlyk in huisgehouden. Overigens zal Haarlemmermeer nog niet van de slechtste conditie zijn. Het wintergewas, de tarwe en rogge zullen niet tegenvallen. Door de zwaarte van de aren strijkt het gewas van enkele landbouwers dcor de zonnewarmte ter aarde. Maar toch zijn er onder de tarwe- akkers en roggevelden ook vele stukken, waarop te weinig planten staan. Van de zomergewassen kunnen som mige stukken boonen gosd genoemd wordeu, terwijl anderen geen half gewas beloven. De haver zal het door de droogte waarschijnlijk te kwaad krijgen, een enkel stuk suikerbieten zal depen- wortels diep genoeg in de aarde kunnen steken, maar de meeste bietenakkers zien er uit als een slordig tuinpad. Hier en daar een bosje onkruid en eene enkele bieteplant, maar de meerderheid absent, wegens gebrek aan water. De vraag iswat zal er van bet vee worden in den naasten winter 't Is nu de langste dag, er kan bij het noodige vocht nog veel groeien ia zes weken, vooral op het weiland. Voor alle zekerheid evenwel zij men spaarzaam met het stroo. De koeiea ia Haarlemmermeer etea voor drievierde deel gewoonlijk niet veel anders. Met wat bieten, uitschot en een beetje kracht voeder haalt men toch het voorj sar. Maar het bests voedersfcroo. dat vaa de haver, zal wel niet veel opleveren bij dit weer. Niet alleen zijn de dagen heet en droog, maar ook in den Dacht valt er slechts zelden dauw. Die maakte in 1886 zooveel goed, zonder dat er veel vau gemerkt wordt. Misschien kunnen de aardappelvelden wel wat veevoeder leveren. Zij staan er over 't geheel weer ouderwetsch voor. Voor krachtvoeder bestaat geene vrees, daarvoor zorgt de geheele wereld. In den tuin groeien boonen, erwten, augurken en komkommers dat het een lust is. Maar de tuinman heeft ook een gieter, welken de boer nog altijd mist. Kersen, pruimen, abrikozen, perziken en druiven zullen er genoeg komen de hoeveelheid peren zal niet groot worden, maar de appelen zullen in groo- ten overvloed op de markt komen. In den Zondag tueschen „Achilles" (Leiden) en „Rood en Wit" (Haarlem) te Heemstede gespeelden cricketwed strijd i(ie kl. compctite( is de overwin- aiag behaald door „R. en W." met 7 wickets. In de eerste innings maakte «Achil- les" 82 punten (C. de Groot 58). R. en W." 74 (Gerth v. Wijck 15. Van Ma nen 15, Westerveid 13,) Ia de tweede ia sings scoorde „Achilles" 16 (De Groot 10) en „R. en W." 27 voor 3 wicket's (Posthuma 12 not out). Leiden speelde met slechts 9 man. Ingevolge het bepaalde bij art. 88 der kieswet, zal den tweeden Dinsdag ia Juli door de Staten der onderscheidene provinciën de verkiezing plaats hebben van leden der Eerste Kamer (een derde), ter voorziening in de vacature van hen, die met den der den Dinsdag van September moeten af treden. De aftredenden zya ia de pro vincieNoord-Brabantde heeren mr. P. J. A. Smitz en J. Th. Smits van Oyen. Gelderlandde heeren mr. J. Thooft en mr. J, E. H. baron van Nagell van Ampaen. Zuid-Holland: de heeren T. P. Viruly, I. D* Fransen van de Putte en J. van der Breggen. Noord Hollandde heeren A. C. Wertheim, mr. J. Kappeijne van de Coppello en J. Breebaart Kz. Zeelandde heer jhr. mr. W. Six. Utrecht: de heer jhr. mr. L. C. C. O. M. van Nispen, Friesland.* de heer jhr. mr. J. H. F. K. van Son deren. Oeerijsel: de heer C. F. Sterk. Groningende heer mr. B. van Royen. Drentede heer mr. H. van Lier. Limburgde heer W. H. Pyls. De Indische mail tot 19 Mei 11. Zaterdagavond hier te lande ontvangen bracht o. m. hef volgende courantenbericht „Te Padaeg is den 9a Mei overleden de sedert 28 April van Atjeh geëvacu eerde xe-luitenant der inf. G, P, Hofman. Het stoffelijk overschot van den over ledene werd den ion Mei met militaire honneurs aan den schoot der aarde toevertrouwd". De te Dordrecht woonachtige ouders van dezen in zoo jeugdigen leeftijd overleden oHficier moesten deze voor hen zoo ontzettende tijding vernemen uit de dagbladen. „Officieel wisten en weten zij van het lot huns zoons hoegenaamd niets Wel werd te hunnent in den avond van de® 150 Juni jl. een schi ij ven ont vangen uit P&dang dd. 19 Mei, waarin ds. J. Tydeman aldaar hen condoleerde met het verlies van hunnen zoon, dqcb, daar het adres van dit schrijven onvol ledig was en de overledene, dien de ouders gezond en wel te Kota-Radja dachten, noch bij naam, noch bij kwali teit werd aangeduid, was het zeer goed mogelijk dat de brief aan een ander adres thuisbeboorde. Niettemin werd onmiddellijk een brief geschreven aan den minister van koloniën, met eerbie dig verzoek om zoo spoedig mogelijk in dezen te worden ingelicht. Zondag avond was op dit schrijven aan den minister dat om geen tijd te ver liezen niet op zegel kon worden ge schreven nog geen antwoord ont vangen. Hier doet zich dus weder het geval voor dat men van legeerlagswege de betrek kingen hier te lande onkundig laat van het overlijden van een bloedverwant, die het land gediend heeft. 16) "HOOFDSTUK V. George Dalten O, heet het zoo?" «Ja, zoo wordt het genoemd./* «Een aardige saam." #Ja wel aardig, maar toch half niet zoo aardig als de jonge dame, die er in woont." «Zoo, zoo, dus een mooie vogel in een mooie kooi «Juist." «Hoe heet zij?" «Ja, zy heet Dalton, maar de naam van hare moeder, by wie sy inwoont, is WeBton." «Dus is zy gehuwd?" «Ja, gehuwd, en zy heeft een kind een aardig, klein meisje nog geen jaar oud." «En haar echtgenoot?" «Dien heb ik nooit gezien. Ik heb zoo hier en daar gehoord, dat hy reiziger is dus handelsreiziger zeker, maar alsditwer- kelyk zoo is, dan moet hy drommels lange reizen maken, want ik heb nog nooit gehoord, dat hy hier bij zijne vrouw en kind ia geweest, ofschoon zy hier al meer dan twaalf maanden wonen." «Wellicht is hij op reis naar het vasteland. Schijnen zy noga* in goeden doen te zyn «Tamelijk. Ik vermoed echter, dat zy betere dagen hebben ge kend, ofschoon ik niet veel van hen weet, zy zyn zeer kalm en bemoeien zich met niemand." Op dat oogenblik badden zy het station bereikt, en Peters wenechte den handhaver der rust een vriendelijk goeden avond, terwijl hij tien minuten later in den trein zat in de richting van Fenchurch Street. Aldaar aangekomen sprong hy in een cab en liet zich naar het einde van Fetter Lane brengen. Daar stapte hy nit en liep naar Temple Bar. Nabij de St. Dnnstan-kerk ontmoette hij Wilkes en vernam van hem, dat hun man de dame in de Fleet Street had gevolgd, tot zy in een omnibus was gestegen; daarna was by teruggekeerd, en de Inn binnengegaan, waar hy nog moest zyn. «Blyf dan hier," zeide Peters, «dan ga ik naar het «hoofd kwartier". Ik heb een massa inlichtingen voor den chef. Deze man heet Dalton naar ik vermoed, en in dat geval is die dame zyne vrouw. Houd uwe oogen goed open. Adieu HOOFDSTUK VI. Ralph Newbury ah assistent van Spicer. Den volgenden morgen hadden Robert Spicer en zyne bekoor lijke eerste assistente een langdurig en ernstig onderhoud. De «Vermoedelijke zelfmoord van een effectenhandelaar", wat den vorigen dag als eene zeer eenvoudige zaak werd beschouwd, was plotseling veranderd in eene «Geheimzinnige zaak". Maar hun oordeel, uit de ervaring geput, was, dat het een geheim zinnigheid van een buitengewoon karakter gold, en zij badden al de inlichtingen en gegevens, die zy zich hadden kunnen verzame len, goed overwogeD, en daarna een plan tot handeling vastgesteld. De met elkaar samenvallende verdwijningen van miss Grantham en William Sangstre op het tijdstip van Richard Granthams dood waren te merkwaardig om slechts te worden beschouwd als een bizonderen samenloop van omstandigheden, die tot elkaar in gee nerlei verband stonden. Zonder het rapport van Peters, zou de ontdekking van het verblijf der vermiste personen byna al hun aandacht hebben getrokken. Dit rapport maakte de zaak nog iu- gewikkelder, zoodat het noodig was om de werkzaamheden met het meest mogelijke doorzicht te verdeelen. Na kalm overleg, besloten zy de volgende schikkingen te maken. Miss Rose zon het noodige onderzoek instellen om miss Grant ham op te sporen. Voor dit doel zon zij dadelijk naar Kensing ton gaan en zich door den assistent Jones, als haar helper doen vergezellen. Zij zou niet later dan zes unr aan het hoofdkwartier terugkeeren.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1