WEDSTRIJDEN. Zondag 18 Juni heeft te Amsterdam een vergadering plaats ge had van afgevaardigden der verschillende afdeelingen van den Nederlandschen Brieven en Telegrambestellersbond voor het kiezen van een Hoofdbestuur ea het vaststellen der statuten en reglemen ten. Voor het Hoofdbestuur zijn be noemd ie voorzitter, Prise, Amsterdam, brie venbestellerae voorzitter, Meijer, Bot terdam, brievenbestellerie secretaris, Aarsen, Amsterdam, btievenbssteller ae secretaris, Weber Sr., Alkmaar, brie venbestellerie penningmeester, Frijs- berg, Rotterdam, brievenbesteller2e penniegmeester, Oadewortel, Amster dam, telegrambestellerie comm. van toezicht, Severijase, Haarlem, brieven besteller zo comm. van toezicht, Kerk hof, Amsterdam, telegrambesteller; ie comm. van orde, van Rossum, Haarlem, brievenbesteller2e comm. van orde, Segers, Alkmaar, brievenbesteller. Omstreeks 12 uur Maandag middag zette zich een man van mid delbaren leeftijd in de achterkamer van een klein koffiehuis op den Nieuwen dijk te Amsterdam neder en bestelde een glas limonade. By den eersten slok echter werd de man onwel hoewel hij geen blyk gaf reeds te veel gedronken te hebben. De kellner die te hnlp kwam, zag hem toen plotseling een revolver nit den broekzak voor den dag halen, die voor den mond brengen en af trekken. De kogel drong door de mond holte tot In de hersenen,. Onmiddellijk werd de hulp der po litie ingeroepen en eenige oogenblikken later droeg men den ongelukkige het huis uit en werd hij per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. Hoewel in hoogst bedenkelijken toestand gaf hij nog tee kenen van leven. Voor zooveel men uit de papieren die de man bij zich droeg kon opmaken, had men te doen met een zekeren Willem D., een schil dersbaas, waarschijnlijk van Duitschen oorsprong. Geregeld wordt te Amstel- veen het bronwater aangevoerd der N.-Amstelsche waterleiding, terwijl de bewoners van den Amstelveenscheweg hun water betrekken van het paviljoen, waar een standpijp is geplaatst. Ver moedelijk zal ia de eerstvolgende raads vergadering van N.-Arastel besloten worden tot uitbreiding van de water leiding tot Amstelveen. Door het gemeentebestuur van Edam wordt duinwater uit Amsterdam aange voerd; de behoefte daaraan is groot. Uit Dokkum schrijft men „Na er in deze stad gebrek aan water is, moet de Bonifaciusbron de geheele stad voorzien. Dagelijks worden gemiddeld 3200 emmers opgepompt. Daar het blijkt, dat de bron per etmaal die hoeveelheid water niet cioorloopend kan opwe.ken, is den ingezetenen spaar zaamheid aanbevolen. Om noodeloos gebruik te voorkomen, wordt de pomp des n&chts afgesloten en staat zij des daags onder toezicht van gemeente wege". Zaterdagmiddag ruim 12 uur, vielen te Amersfoort twee kinderen van den hoofdagent De Jager, respec tievelijk 7 ea s jaren oud, achter de ouderlijke woning aan de Bloemendaal- sche poort te Amersfoort, al spelende in de Beek. Het oudste kind werd gered door de tegenwoordigheid van geest van de twaalfjarige Ida Wesseling, die zich ge kleed te water begafhet jongste werd eenige oogenblikken later door twee mannen, die zich ook te water begaven, dood opgehaald. Men kan zich de mar teling der moeder voorstellen, die als radeloos van uit een schnitje met een stok vruchteloos pogingen aanwendde haar kind te redden en, ware het niet, dat zij tegengehouden was geworden en bad bijgestaan, zij zou zeker bij haar Hevelingen in het water zijn gesprongen. Zondagnacht brak te Hoorn brand uit in de loods der hoornsche Stoomboot-Maatschappij op 't Hoofd. In éen uur tijds was het gebouw, dat .n hout was opgetrokken, en waarin nog eenige koopmansgoederen waren opgesLgen, den vorigen avond door de boot aangebracht, tot den grond afge brand. Het gebouw was verzekerd, de daarin opgeslagen goederen niet. De brand is vermoedelijk ontstaan door een mand met ontplof bare stoffen, die in de loods was geborgen, en reeds den vorigen avond ia brand was ge raakt: waarschijnlijk is het vuur toen niet voldoende gebluscht. In de Maandag gehouden vergadering van den Utrechtschen ge meenteraad werd tot opheffing van de Bank van Leeniag besloten, terwijl tot lïquidateur werd gekozen mr. G. van Blom. De voordracht tot het uitkeeren eener bezoldiging aan den Hqaidateur werd met 15 tegen 12 stemmen ver worpen, waardoor is uitgemaakt, dat deze zijn honorarium in rekening moet brengen aan de Bank en niet aan de gemeente. Te Utrecht is Maandag ochtend een werkman uit de lood zinkpletterij van de Gebr. Hambarger onder het zwemmen verdronken. Bij het baden ia de Maas is Zondag te Roermond verdronken een 1 i-jarig zoontje van den spoorweg- wachter G. B. Het lyk is nog niet ge vonden. Zondagnamiddag heeft by een twist voor de herberg „Het Linde boomje" naby Zutfen, iemand die voor eenige dagen dienst had genomen bij het Indische leger, zijn tegenstander, men zegt uit zelfverdediging, met een revolverschot in de borst getroffen. De toestand van den gewonde, die terstond naar het Zlekeahuis werd vervoerd, moet zeer ernstig zijn. De dader is in hechtenis. Z o n d a g e a m i d d a g is n a b Breda een i8-jarig jongeling uit Uiven hout met zwemmen in de rivier de Mark verdronken. ontboden, op het terrein kwamen, was alles tot rust wedergekeerd. Aan het bovenstaande wordt nog toe gevoegd, dat alles zoo snel plaats had, dat men niet precies weet, waarom Van der Ploeg geschoten heeft. Naar gezegd ordt, zou de marechaussee Zeevaart, toen hij bekneld was, toch zijn sabel hebben kunnen trekken en een der aan vallers aan het hoofd gewond hebben. Van der Ploeg, zenuwachtig van aard, zou toen bij het zien van bloed, een revolver getrokken ea geschoten heb ben. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat aanleiding tot de botsing is gege ven door een der sprekers, Polak. Deze voerde, sprekende over klassen justitie zulk een heftige taal, dat de brigadier tusschen beide meende te moeten komen, Daarop ontstond het gedraag, dat zulk een oagelukkigen afloop had. De koe van een arbeider te Finsterwolde moest dezer dagen geslacht worden, omdat het dier sedert lang niet gezond was. Niet weinig ver wonderde men zich, toen het geslachte beest eene iange stopnaald in zijn hart had. Een dergelijk geval kwam onlangs cok by een landbouwer te dezer woon plaats voor. Maandagochtend krege te Den Bosch twee leerjongens van eenen koperslager in de werkplaats twist over het ruilen vaa zakmessen, waarbij de eerste, ouiiz jaar, den aadere, oud j5 jaar, met een knipmes in de borst stak. De gewonde is naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. De dader is voorloopig in hechtenis gesteld. Op het terrein der Zonda_ te Stiens gehouden meeting waren aan wezig de marechaussees Zeevaart Knol van St. Anna-parochie. Eenige jongelieden uit Leeuwarden schenen hen tot mikpunt te wilien nemen hunner plagerijen en sarden hen zoolang tot de brigadier Zeevaart tegen een hunner proces-vet baal wilde opmaken. Oogei blikkelijk was hij omringd, waarop hij trachtte zich ruimte te maken door met de revolver in de hand om zich heen te slaan. Het wapen werd hierdoor on bruikbaar, terwyl hij te veel bekneld was om zijn sabel te trekken. Daar komt zeker Jippe van der Ploeg, voorzitter van de afd. St.'Anna-parochie van den Soc.Dem. Bond toeschieten en lost eenige schoten op Zeevaart, die gelukkig on gedeerd blijft. Thans trekt Knol zijn revolver en schiet Van der Ploeg met het tweede schot door de hand, waarop de beambten zich verder ruim baan konden maken. Op het hooren dier schoten was het publiek gevlucht van het terrein en toen de te St. Anna- Zondag had te Parijs op de Seine bij de brug van Asnières de intersatio n&ie roeiwedstrijd plaats, welke georga niseerd was door de „Fédération des socléiés nauliques parisicnnes." Het wa3 een ware internationale wedstrijd, meer internationaal dan eeni ge roeiwedstrijd te Parys sinds 1837, Eenige Engelsche, eenige Belgische, en een paar Italiaanse ie roeivereeaigingen hebben naast de vereenigingen nlt de provincie met de Parijsche roeiers den kampstrijd ondernomen. Byna was ook Nederland vertegenwoordigd geweest en wel in het nieuwe nummer dezer „té gates," dat een groote toekomst voor zich heeft: de internationale strijd tus schen de studenten-ioeivereenigingen, ,Njord* uit Leiden had zich hiervoor laten inschrijven, doch is niet opge komen, omdat //Nereus" het op het Spaarne te Haarlem verslagen heeft en het dus niet op haar weg lag in het buitenland de Nederkndsche vlag te verdedigen. Om eeuzelfde reden is de Parysche „aocieté nautique des etudiants' ook niet uitgekomen, ea bleef de strijd dus tusschea de „Royal sport nautique' van Brussel, ea de „Sociefh deiCaaot tieri Ceiea" van Turijn, welke laatste op 21 Mei in de universiteitsrace der itaüaansche hoogescholea te Pavia den prijs behaald had. De Brusselaars hebben gewonnen en de prys bestaande nit een kunst voorwerp, aangeboden door den presi dent de? Republiek en vijf zilveren coupes, is dus naar België gegaan. RECH rSZAKEN. voormelde jongejuffrouw haar zoo flink 1 parochie gebleven marechanssées, ijlings In den avond van 26 Februari 1892 werd zekere Satija, beambte bij de spoorwegmaatschappij G aud Central Beige, bij het aanhaken van wagons aan rangeertreinen nabij het spoorweg station te Maastricht verwond, aan welke verwonding tij den volgenden dag is overleden. Zijn weduwe beweert, dat dit ongeval het gevolg is geweest van de nalatigheid der Maatschappij, o. a. ea vooral, omdat het terrein, waar ran geerdienst werd verricht, niet genoeg zaam verlicht was. Zij daagde dienten gevolge die Maatschappij voor de rechtbank te Maastricht om zich te hooren veroordeelen tot betaling eener schadevergoeding. De gedaagde Maatschappij voerde daartegen aan, dat het ongeval alleen wijten was aan het ongelukkig toe val, dat Satijn gevallen en zoo onder de wagons is geraakt. Het O. M., van oordeel zijnde, dat eischeresse heeft bewezen, dat het ongeval alleen is toe te schrijven aan de slechte verlichting van het terrein, waar Satija is gebleven, concludeerde Zaterdag jl. veroordeeling der gedaagde maatschappij tot betaling eener schade vergoeding van f 10.000. Uitspraak op 25 Juli e. k. Voor de arrond.-rechtbank te Maastricht werd Maandag behandeld de zaak tegen J. H. L. Russel, druk ker en uitgever, wonende te Weert Meersen, beschuldigd van in het aati- semietisch weekblad„ Waarheid enRecht" waarvan hij drukker en uitgever is, te hebben opgenomen, met het doel de eer den goeden naam van den heer A. Wertheim, lid der Eerste Kamer, aan te randen, een schryven in den vorm van een brief, aan de redactie van genoemd weekblad, onderteekend A. C. Wertheim, lid der Eerste Kamer en eere-voorzitter der „Alliance Israé- lite" in Nederland, waarvan hij wist, dat het niet afkomstig was van geaoem den heer Wertheim, maar valscheiijk aan dezen werd toegedicht, terwyl de inhoud beleedigeod was, Behalve de beklaagde, die niet ter terechtzitting was verschenen en tegen wien verstek werd veleend, was ook eea der getuigen niet opgekomen, zoo dat na voorlesing der op de zaak be trekkelijke stukken en het hooren van den heer Wertheim, de verdere behaa deling der zaak is verdaagd tot Maandag 26 Juni a. s. Zooals men zich waarschijnlijk herianerea zal, werd onlangs voor de arrocdissements-rechtbank te 's Graven- hage in hooger beroep behandeld de zaak van W. L., bierhuishonder aldaar, door den kantonrechter veroordeeld wegens het tappen zonder vergunning. Door verschillende getuigen was ter terechtzittiag verklaard: dat de agent van politie Hooft, ia burgerkleeding, den tapper geprovoceerd had om hem sterken drank te schenken en tegen den agent, die dit pertinent ontkende, werd door het O. M. rechtsingang met in hechtenisneming gevorderd. De reent- bank bepaalde zich tot het gelasten van een nader onderzoek, ea als gevolg daarvan werd deze zaak Maandag op nieuw voor de arrondissemeats-recht- bank aldaar behandeld Door eenen getuige die toevallig ook in de herberg zoude geweest zijn op den bewusten avond maar het bleek niet juist of dit den avond in quaestie 14 Febr. '93 is geweest, werd verklaard: „dat de tapper aan den agent eea glas bitter had geschonken zonder dat deze had opgespeeld of ge vloekt, dus dat hem sterke drank was geschonken zonder eenig bezwaar of zonder eenig aandringen van den po litieman". Een tweede getuige bevestigde dit gedeeltelijk. Hij wist ook niet of eea en ander, waarvan In deze zaak sprake was, op 14 Februari is voorgevallen evenmin oê den politieagent een glas bitter was geschonken. Alleen koa hij verklaren dat de agent althans op den avond dat hij met hem in de her berg was niet gevloekt of aange drongen had om sterken drank krijgen. De tapper ontkende pertinent dat die twee getuigen in zijne tapperij geweest waren op dea 14 Febr. en toeval lig, die getuigen waren, volgens hunne eigene verklaring, slechts e e n m a a juist op dien bewusten avond, in de herberg geweest, Behalve de 4 getuigen die dit reeds bij de vorige behandeling hadden ver tuige, die volhield dat de agent dè& tapper geprovoceerd had, en dat de twee getuigen die Maandag ter verde diging van den agent optraden, zelfs niet in de herberg waren geweest op den meer besproken avond. Zoo stond de partij 6 tegen 3. De beklaagde met 5 getuigen die de provocatie volhielden de agent met 2 getuigen die haar ont kenden. Het O. M. wees er op dat het von nis van den kantonrechter juist is ge wezen, daar de bekl. sterken drank ge schonken heeft. Is dit door provocatie geschied? Volgens de 5 getuigen ja. Later is ech ter gebleken, dat de betrouwbaarheid dier getuigen niet boven alle twijfel is verhevea, en hoe gevaarlyk het vooe het O. M. is om staande de terecht zitting getuigen toe te latera omtrent wie geea voldoende inlichtingen konden worden ingewonnen. Het O. M. achtte het vonnis van dea kantonrechter juist gewezen, vorderde bevestiging daarvan en achtte niet be wezen dat de agent zich aaa provocatir zou hebbea schuldig gemaakt of hiet eene valsche verklaring zou hebben af gelegd. Uitspraak over 8 dagen. KOLONIËN- MEDAN, 20 Mei Bij eene verkenning, dezer dagea door eene der beide mobiele colonnes te Seroeway gedassn, werden vier met geweren gewapende Atjehers ontmoet en neergeschoten. Naar aanleidiag van de verschij ning in de „Government Gazette" van de vertaling der Ned.-Iad. regeerings besluiten betreffende de scheep/aartre geling in Atjeh, zegt de „Straits Ti mes"* Niettemin is dit eene verbetering van de tot nog toe gevolgde praktijk. Tot na toe werd de Atjehache kust veron dersteld te zijn geblokkeerd, terwijl ten gevolge van de onvoldoendheid van het blokkade-eskader het den Atjeher ge lakte toevoer van wapenen en ammuni tie van zee te ontvangen. De theoretische blokkade wekte nt« tuurlijk de ontevredenheid op van de vreemde natiën, of ten minste van de vreemde handelaren. Tegelijkertijd verbitterde het belette® van handel de Afjehers tegen het Ne- derlandsch Indische goevernement, dat hen reeds twintig jaren tevergeefs be proeft te onderwerpen. Dc eeuwigdurende krygsdienst schijn? thans dea Atjehers hunne verdeeldhe den te doen vergeten en heeft hen op nieuw tegen den Hollandschcn overwel diger vereenigd. Zulke resultaten konden niet nalatea eene frontverandering by de Hollanders te doen volgen, en deze vond inder daad plaats, en wel jin eene scheepvaart- regeling dis den internationalen htnde! op zekere havens toeliet. Het doel is op die wyze de naburige Atjehsche hooi den tot onderwerping te brengen, door het in het belang van dezen te maken door die onderwerping zekere commer cieele voorrechten te erlangen. Men wenscht ook de inkomsten door bei&s- tivgea hooger op te voeren. Tot nu toe heeft deze nieuwe rich ting reeds de toenadering van vele, tot nu toe vij&ndelyke of twijfelachtige At jehsche hoofden ten gevolge gehad, is dus de vrede eenen stap nader. Toch moet men in gedachte houden, dat eene groote partij in Atjeh slechts bij den oorlog profiteert en hare macht alleen door het voortzetten daarvan kas behouden. Deze zal natuurlijk al het mogelijke doen om ds scheepvaartregeiing te knot ten en de vijandige gezindheid onder het volk tegen de tegen de Hollanders aan kiaard, kwam er Maandag nog een ge- kweeken. Aylmer zon naar Leyton worden gezonden met de instructies om Myrtle Cottage en mevrouw George Dalton in het oog te honden. Als zy van haar voornemen liet blyken om naar Londen te gaan, dan moest hy naar het hoofdkwartier seinen en haar volgen tot hij miss Hobo ontmoette of bericht van haar kreeg. Wanneer miss Rose vernam, dat mevrouw Dalton op weg was naar Londen, dan zon zy zich in de nabijheid van Cliffords Inn opstellen en op haar wachten. Peters en Wilkes moesten al hnn aandacht aan George Dalton blyven wyden, en het hoofdkwartier op de hoogte houden van zijne bewegingen. Spicer zelf zou een onderzoek instellen betreffende de verdwij ning van William Sang6tre. Met dit doel zou hy de heeren Dryden en Salter een bezoek brengen onder den Daam van //Jenkins". Daarna zou hy trachten een bezoek af te leggen by dokter Payne om eeDige nadere inlichtingen te verkrygen over het papiertje, dat veronderateld werd het vergif te hebben bevat. Zoodra dit plan was vastgesteld, vertrokken miss Rose en haar assistent naar Kensington, terwyl Spicer de instructies voor de andere assistenten opschreef. Nauwelijks had hij dit werk verricht, toen een bediende hem een paar visitekaartjes bracht. Een daarvan was van Braiason, waarop was geschreven//Introductie voor den heer Ralph New bury." Het tweede was het kaartje van laatstgenoemde, adres: z/Bloomsbury Square, W. C Na den bediende de schriftelijke instruction voor de agenten te hebben overhandigd, beval Spicer hem Newbury binnen te laten. //Goeden morgen mijnheer Spicer,zeide deze. //Mynheer Bran son heeft mij verteld, dat gy my gaarne wildet spreken in ver band met den geheimzinnige dood van myn armen vriend Richard Grantham." //Juist mynheer Newbury, ik wilde u spreken, omdat ik heb vernomen, dat de belangen van mijn cliënt, mijnheer Branson, in deze zaak ongeveer op dezelfde wyze zyn betrokken als de uwe, en dat gy eenige nasporingen hebt gedaan en aldus als amateur detective hebt gehandeld. Nu vrees ik, dat wanneer wij elk op onze eigen gelegenheid te werk gaan, wij elkaar slechts in den weg zullen staan, wat schade zal zyn voor uwe belangen en die van mijn cliënt." //En gy wilt dus, dat ik myne belangen ook aan n overdraag en dus ook uw cliënt word?" zeide Newbury snel. «Neen, dat niet; ik ben reeds verbonden aan mijnheer Branson, hetgeen voor zoovee! my aangaat voldoende ia. Natuurlyk is iedere schikking, die gy met hem wilt maken, slechts eene zaak tusschen n beiden, waarmee ik niets te maken heb, maar ter wille van myn cliënt moet ik u verklaren wolk gevaar er voor uw beider belang in schuilt, wanneer gy op uw eigen hand deze zaak gaat onder zoeken." z/Mag ik vragen, hoe het u bekend is geworden, dat ik aan het onderzoaken ben geweest z/Wel," zeide Spicer met een glimlach, //van uwe eigen lippen. Ik kon u verstaan, toen gy inspecteur Greenhill mededeeldet, dat William Sangstre verdwenen was." //Inderdaad I Ik herinner mij niet n te hebben gezien." /,Dat is best mogelijk, maar ik was er toch en werd getroffen door het overleg, door u ten toon gespreid, door hetgeen gy wist mede te deelen, juist op het goede oegenblife, toen dit het meeste effect moest maken, te vertellen. Een minder verstandig persooc üou het zich te vroeg hebben laten ontvallen, waardoor wellicht de verklaringen van een of meer getuigen, geheel anders zouden hebben geluid." z/Gy bedoelt die van mynheer Sangstre?" //Dat is best mogelijk. Wat hebt gij gedacht van zyne verkla ring ten opzichte van den aan miss Grantham geadresseerden brief z/Die vond ik zeer buitengewoon, om niet meer te zeggen. Het is waar, hy heeft Granthams schrift meer onder de oogen dan ik, maar ik heb het toch ook nog al dikwyls gezien en aar zelde geen oogenblik om te zeggen, dat het zyn schrift was." z/Na de stellige verklaringen van hem te dezen opzichte denkt gij dan nog, dat er geen bedrog in het spel is z/Ja. Alvorens van opinie te veranderen verlang ik nog iet8 meer dan zyn oordeel." //Denkt gy dan, dat het van zyn kant slechts eene vergissing in zijn oordeel is?" //Daarover weeach ik mij liever niet uit te laten." «Hetgeen hetzelfde is alsof gy wilt zeggen, dat gy het vermoe' den koestert, dat het niet slechts eene vergissing zijnerzyde was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2