NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 22 Juni 1893. No 3057 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. WATERFEEST. BINNENLAND. uilleton. De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12&. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAÜBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. Ha»blem, 31 Juni 1893. Bij den Rjad is heden ingekomen [het ontwerp eeaer gemeentelijke inkom- istenbelastin?, ingediend door de com missie van financiën. Dit ontwerp is naar de afdeelingen ter overweging verzonden. Si 'Bij de Koniskl. Liedertafei „Zaag en [Vriendschap" was het plan geopperd, [om een zomerfeest te houden voor de [werkende leden met hunne dames.Een ■tot regeling daarvan gevormde commis- sie heeft thans een plan ontworpen tot een Waterfeest, waartoe niet alleen wer kende leden met dames, maar vermoe- delijk ook donateurs ea kunstlievende leden (wellicht met een dame) zullen worden uitgenoodigd. ~Het voornemen is een aantal groote ca stevige vaartuigen met elkander te verbinden, in het midden een dansvloer 'te leggen ea het geheel met groen en lampions t« versieren. Natunrlgk zal de muziek niet ontbreken en er voor een behoorlijk bufiei wordea gezorgd. Ge trokken door een sleepbootje zal men door het Spasme varenterwijl een flinke roeiboot gelegenheid zal geven, de diyyea e feestzaal te bereiken of te ver laten. Voor de veiligheid zullen natuur lijk goede maatregelen worden genomes. D° ontwerpers meeaea, dat aan iooo 1200 personen plaats zal kunnen wor den aangeboden. Voorloopig is böBloten het feest te doen plaats hebben op Zon dag 9 Juli, doch bij ongunstig weer zal het worden uitgesteld. N.o 26 van het Geïllustreerd Zondags blad, dat in Haarlem uitsluitend aan Geab nneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Op de veranda (naar het deéasch van Lars Dillings.) Hongersnood in Al geria (met Illustratie). Pierre Auguste Mori® (met portret). Nieuwe water- vermaken te Londen (met illustratie). -De uitiusting voor het eerste tour sooi (met illustratie). De macht der raenschen over bet dier (met iliusb atie). Water-overvloed. De tentoonstel ling te Chicago (met twee illustraties). Kifider-dausles (met illustratie). Van finantieel standpunt. Drie nieuwe prijsvragen. Ter seede opgemerkt. Oplossing van prijsraadsel XLVHI. De kracht van een waterdroppel. Inkomsten en voedsel. Om eea binids-bouquet. Puzzle. De win ners der prijsraadsels XLÏII en XLIV. Groote prijswedstrljd. Nog zoo kwaad niet gezien. Napoleon op St. Helena. - Een welgelijkend portret (met twee illustraties). Anecdotes. Nieuw prijsraadsel LIL Vochtige sigaren. Schaakrubriek. Bp de Dinsdag te Bloemendasl gehou den verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, in de plaats vaa wijlen den heer J. C. Gehrels, is gekozen de heer H. Kramer met 143 stemmen. Op den heer A. Koolhoven werden 103 stemmen uitgebracht. Men meldt oas uit Zaadvoort Dinsdagmorgen is door den inspecteur van politie J. A. W. Hisbendaal sn den gemeente-veldwachter S. Behrecs alhier aangehouden Augustius Richard Sehuiz, geboren en wonende te Gent, die zich alhier aan oplichterij schuldig maakte. Genoemde persoon heeft - evenals onlangs te Diepenveen getracht op de navolgende wijze inwoners op te lichten. Bij zekeren P. Stokman kwam S. bin nen en vroeg inzage vaa de assurantie- polis, voorgevende controleur der maat schappij te sijn. Bewerende, dat de verzekerde sedert jaren te veel betaald had ea belovende dat bedrag door zijne zorg te zullen restitueeren, vroeg S. om 4 14 ter bestrljdiag vaa noodzakelijke onkosten, welk bedrag hem ter hand werd gesteld. Des middags is S. gevankelijk naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van den officier van jastitie gesteld. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor eea lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Beverwijk, zijn van de 2595 geldige stemmen uitgebracht: 698 op den heer vm Locum Marti net; 691 op den heer Borret229 op den heer Waller335 op den heer de Boer en 622 op den heer Hartsen, zoo dat herstemming moet plaats hebben tusschen van Loenen Martinet en Borret. Aanstaanden Zaterdag, na aankomst van Hare Majesteiten op het Loo, keert de dienst, welke de Koning innen in het buitenland vergezelde, Baar 's-Gravenhage terug, en zal van dien dag af de dienst op Het Loo wor den waargenomen door den kapitein ter zee baros Van Hogendorp, adju dant door jhr. Van Pabst van Bia- gerden, kamerheer, en door baron Van Sytzema, ordonnance-officier. De hofmaarschalk van H. M.. baron Taets van Amerongen van Natewisch, zal tijdens het verblijf van H.H. M.M. op hu Loo aldaar geïa&talkerd zijn, voorloopig tot half Juli» H. K. H. de Groothertogin van Sak een komt 27 Juni op het Loo. In verband metdentoene- menden aanvoer vaa Russische land verhuizers is door de miaister vaa justi tie aaa de procureurs-gener., fungeeren- de directeuren va® politie, onder ver wijzing naar vroegere, circulaires eene missive gericht, waarie, met het oog op dien toevoer en de vrees voor eene besmettelijke ziekte, is bepaald, dat al leen dan, wanneer Russische lanöver- huize s zijn voorzien van vervoerbiljet- ten naar de Vereenigde Staten vaa Noord-Amerika met de Nederlandsch-■ Amerikaaosche Stoomraartaiaatachappij zy kunnen wordes toegelatenzoo niet ciaa behooren zij aan de grens te wor den teruggewezen of onmiddelijk langs denzelfden weg waarlangs zij gekomen gijn te worden uitgeleid. Deze landver huizer moeten bovendien voorzien zyn van voldoende middelen om de enkele dagen, die zij hier vertoeven, in hun onderhoud te kunnen voorzien. In deze missive zegt de minister, dat volgens ingekomen berichten, binnen enkele we ken nog ongeveer 50,000 deser lieden aan de grenzen van ons land te wachten zij». Maandag aog prijkte het winkelhuis der oekende firma C. M. van Gogh aan de Keizersgracht teAmsterdam bij de Leidschestraat, met zwaar kope ren iffuniagen voor het vensterglas Maandagnacht zija zij verdwenen, ont vreemd, waarschij alijk door een viertal jongelui, op wie de politie reeds sedert lang het oog heeft. Dezelfde knapen toch worden verdacht, ds hand te heb ben gehad ia den diefstal der metalen borden boven de brievenbussen, waar van onlangs melding is gem&akt. Het is de politie nog niet gelukt de gauwdieven op heeterdaad te betrap pen, niettegenstaande er meer dan een maal agenten in burgerkleeding bij de brievenbussen op post werden gesteld juist de bussen, die men het veiligst waande, bij voorbeeld die in de onmid dellijke nabijheid van politiebureau's werd-ui dan van hare borden beroofd. De vermoedelijke aanvoerder der kleine bende, eea smiciskuechï, i3 reeds een maal voor den commissaris gebracht, daar hij bij nacht en onty een zak ko per naar huis droeg. Daar hij evenwel beweerde het zakje op straat „gevonden" te hebben, moest men den man ter stond weder vrijisteu. Een hevige brand legde Dinsdagmiddag omstreeks half vyf een tweetal nog in aanbouw zijnde huizen in de 2e Da-Costa-straat te Amsterdam in de asch. De brandende perceelen, gebouwd voor rekening van den heer Kioots, maakten deel uit van een blok nieuwe woningen, te zamem verzekerd voor een bedrag van 70,000 gulden. Hoewel de brandweer spoedig met veel materieel ter plaatse verscheen, vermocht zij niet de perceelen te redden en moest zij integendeel het veraieliogs- werk, door het vuur aangevangen, in de hand werken es de muren omverhalen, ten einde grooter ongeluk te voorkomen. Omtrent de oorzaak is nog weinig met zekerheid te zeggen. Onder het publiek wist men te vertellen, dat eea der in het huis bazige werklieden on voorzichtig met vuur was geweest. Het open terrein, waaraan de nieuwe straat grenst, bood den bewoners der buurt uitstekende gelegenheid om deu brand ea de manoeuvres der brandweer op hun gemak te aanschouwen. De politie zorgde, dat men op voldoenden afstand bleef en moest nog een kwaadwllige in verzekerde bewaring nemen. De Zui dho 11 an d sche bier brouwerij in de Noordstraat te 's Gra- venhage, verkeerde bij eene vechtpartij Maandagavond in staat van beleg. De oorzaak van het oploopje was dat een man, vader van een ontslagen werkman, tweemaal door des machinemeester met geweid op straat was gezet. De volks menigte, uit het kabaal dat de verwij derde maakte, denkende dat hij erg mishandeld was, heeeft uit wraak bijna alle ruiten der fabriek ingegooid en de hoofdpoort gerameid. De politie moest later de straat met gebruikmaking van den wapenstok ont ruimen, waarna de orde hersteld werd. Sprekende over het op werpen vaa grieven tegen stichting te Neerbosch, die „De Standaard" minstens overdreven acht, oppert het blad het denkbeeld, de zaak iu handen te stel len van eea commissie van onderzoek, wier aanstelling b. v. aan de redactiën der voornaamste bladen kon verzocht worden, opdat eik vermoeden yaa par tijdigheid ware uitgesloten. //Natuurlijk weet men vooruit, zegt „De Standaard", dat er ook op Neer bosch wel een ea ander mankeert. Wie zal van zija eigen huishoudiag zeggen: bij mij mankeert niets? Ook is onze redactie, gelijk men weet, principieel tegen groote stichtingen voor weezen gekant, daar deze o. i. tegen de natuur van het kinderlijk leven ingaan." „De Standaard" gelooft dat een com missie van onderzoek veeleer tot de slotsom zou komen, dat de heer Van 't LiadeEhout gedaan heeft wat men voor zulk een masrie stichting en met de voorhanden middelen doen kon evenals de rechter bij gewijsde zou ver klaren, dat alle aanklacht van oneer lijkheid in het beheer eenvoudig laster is. Maar juist omdat het hier bijna zeker van is, zag het blad die dubbele uit spraak zoo gaarne tegemoet. De A rnh. Cl. meldt: Gedurende het Maandagnacht hier en daar waargenomen onweder is, volgens verschillende ter markt gekomen boeren, een zonderlinge soort regen gevallen. Terwijl aan hunne weide nagenoeg aiefc meer was te bespeure®, dat het had geregend, glommen de daarin grazende paarden en koeien van het nat. Bij aan raking dezer dieren kleefden de haren alle aan elkander era was hef, alsof ze met lijm waren ingesmeerd. Van schrik ges t or v en. Een iawoner vanRosendaai bemerkte 's nachts braad in de woning vaa zijn buurman. Hij verschrikte hiervan z<5é herig, dat hij kort d&arop overleden is. In de jongste raadszitting te 's-Hertogetbosch kwam o. a. aan de orde de kweekschool-geldleenisg en de benoeming van eea lid van den Raad tot lid van het college vaia regenten over de godshuizen eo, de algemeene armea. De vergadering, die aanvanke lijk eea kalm verloop had gehad, werd rumoerig, toen deze punten in behan deling kwamen. Hierover schrijft men uit Den Bosch „Tot dusver was alles nogal kalmpjes gegaan. Daarna evenwol, toen het plan eeter geldleening, groot ƒ150,000 (kweekschool) aan de orde werd ge steld, geraakten de gemoederen der aati-kweekschool-maanen blijkbaar op nieuw iu gisting en op voorgaan van den wethouder Van der Steen en met goed vis den der vergaderi&g octhielden zij zich vau stemming. Het plan der leening werd natuurlijk vastgesteld. Wij waren er echter nog niet. De oppositie namelijk wilde, toen de v'erkiezing v an een raadslid tot lid van het college van regenten over de gods huizen, enz. aan de orde werd gesteld, met alle macht die keuze uitgesteld zien tot na de verkiezingen van Juli. De meerderheid zag daarvoor de nood zakelijkheid niet in. Het lid mr. Alphons van Rijckevorsel vraagt, waarom juist nu die keuze moet gedaan worden. Het antwoordt luidt: omdat de vacature reeds meer dan 3 maanden bestaat en tcch eecs dient aangevuld te worden. Het lid Meuwese zegt, dat er vol strekt geen haast bij isde vorige titularis mr. Thooft woonde uiterst zel den de vergaderingen van genoemd college bij en 'fcgifig toch goed. Het lid jhr. mr. Van Meeuwen pro testeert tegen de woorden des vorigen sprekers, die iemand, niet meer aan wezig, iets ten laste leggen. De voor zitter stelt voor te stemmen over al of-ciet-bebandeliag van dit punt10 17. HOOFDSTUK VI. Ralph Newbury als assistent van Spicer. ^Misschien, maar gy weet dat het niet altyd verstandig is om oen oordeel nit te spreken, bovendien ^ou het my vreeselyk spy- ten als ik hem had veroDgelykt." //Dat is zeer juist, maar gij moet niet vergeten, dat als gij tracht het geheimzinnige, dat de misdaad omhult, te doen ver- dwynen, het byna onmogelyk is, om nu en dan niet eens valsche vermoedens te koesteren, en het echynt my toe, dat het in het belang is van die ten onrechte verdachte personen, dat zy de OQgenschynlyk verdachtmakende gegevens grondig laten onder zoeken om op die wyze hun onschuld aan het licht te doen bren gen. Zooals gy ongeveer reeds hebt gezegd, verdenkt gij er Sangstre van, dat hy iets heeft beweerd wat hijzelf niet gelooft. Gij denkt niet, dat hjj niet evenzeer aan de echtheid van den brief gelooft als gij, maar gy denkt, dat hy om de een of andere nog onverklaarbare reden aan de echtheid wil doen twytelen, en de jury wil doen gelooven, dat de overledene den brief niet geschre ven heeft? Welnu, welke reden zou hij kunnen hebben om dat te wenschen //Misschien dacht hij meer aan de jonge dame, aan wien hy was gericht, dan aan de jury. Hij wilde wellicht ook by haar wantrouwen wekken A #Ja, maar om welke reden //Kent gy den inhoud van den brief ?u tiJa, ik heb hem zeer zorgvuldig gelezen." z/Als miss Grantham geloofde, dat haar vader hem had geschre ven, dan zou zy het als haar heiligen plicht hebben beschouwd om te doen wat hy haar met den dood voor oogen had verzocht." //Welnu z/Sangstre kan een reden hebben gehad om te wenschen, dat zy er zich niet om bekommerde. Hebt gy opgemerkt hoe ontroerd hy was alvorens de verrassende opmerking te maken, dat de brief valseh was z/Ja, mijne oogen waren al dien fcyd op hem gericht." //Zoo ook de myne, en het viel my op, dat hy by zichzelf de waarschynlyke gevolgen overwoog, wanneer hy toestemde, dat het schrift, dat van wylen zyn patroon was." //Het gevolg van zyn oordeel was het verwekken van een ernstig vermoeden, dat hier een moord was gepleegd, hetgeen men zou denken, dat hy in deze omstandigheden voor alles zou willen vermijden. Wat dunkt u daarvan z/Wat ik er van denk mynheer Spicer! Wel, ik denk, dat wan neer hem de plotselinge verdwijning van zyn zoon bekend ware geweest, en dat hiernaar was onderzocht, en ak de getuige Purkis zijne verklaringen had afgelegd alvorens zijn oordeel over den brief werd gevraagd, hij beweerd zou hebben, dat die door den overledene zon zijn geschreven, en dns het denkbeeld, dat zelf moord zou zyn gepleegd, niet zou bestrydeD, en het zou my zeer verwonderen wanneer hy niet van opinie veranderde voor de zaak is afgeloopen." z/Werkelyk goed geredeneerd 1" riep Spicer met een lachje uit. z/Zoudt gy my ook willen vertellen wat u er toe bracht om naar den jongen Sangstre te onderzoeken z/Het nieuws van miss Granthams verdwyning." jylk weet, dat gy naar haar hand hebt gedongen en ik weet ook, dat hy by haar vader dikwijls aan huis kwam. Vertel my eens, of gij wel eens iets hebt gezien, dat u deed vermoeden, dat zy genegenheid voor elkaar koesterden dat er iets meer dan vriendschap tusschen hen bestond. Natuurlijk heb ik gehoord wat zyn /vader antwoordde op de vragen van den president, maar gy zjjt wellicht eene andere meening toegedaan." z/Ja, dat is zoo. Als hij by hen aan huis kwam, dan waren zy altyd by elkaar. Dikwyls als ik daar kwam zag ik hen in een hoekje vertrouwelijk met elkaar spreken, hetgeen ik haar moeder vertelde; deze lachte er echter wat om en verzekerde mij, dat het niets te beduiden had. Het was niettemin zeer pijnlyk voor mij es ik kon niet nalaten jaloersch te zyn op dio vertrouwelijkheid tusschen hen beiden." //Juist, en toen het u bekend werd, dat zy haar huis had ver laten, bracht gij de twee feiten met elkaar in verband en ver- moeddet gy, dat hy niet vreemd was aan haar plotseling vertrek,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1