NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang-. Vrijdag 23 Juni 1893, No. 3058. STADSNIEUWS. f Woensdag is door den architect S. J. W. Mons alhier aanbesteed, het ver bouwen van het perceel aan de Bake- aessergracht no. 25. Ingeleverd zijn 16 biljetten. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, J. C. Kluit, aan- aemer alhier, voor ƒ3345. ArrBndissements-Hechtbank. BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 21 Juni. HAARLR&fj 22 Juni 1S93. Vara r ege het Ministerie van Wa terstaat, (Hacdel en Nijverheid werd heden aan het gebouw vaa het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed io. H-t leveren van brik en steen en het bestesten der Heldersehe zeewering, bekooreDüe tot de Rijkszeewerken in i de provincie Noord-Holland, ia twee iperceelen. Raming ie perceel f2570, se perceel i 15430. P Voor het ie perceel kwamen in 4 biljetten waarvan dat van D. de Vries te den Helder het laagst voor f2436, Voor het 2e perceel 4 biljetten en waarvaa dat van de Basalt-Maatschap pij: te Rotterdam het laagst voor f 14055, 20. Het verbeteren van de toegangs wegen naar de haven beoosten het Oude Schild op Texel. Raming f1600. Hiervoor kwamen eveneens 4 biljetten in en was dat van D. de Viies te den Helder het laagst voor f1536. Naar aanleidiag van eea ingediend voorstel vaa den heer generaal majoor inspecteur van het militair onderwijs, heeft Zijae Excellentie de minister van Oorlog goedgevonden om de onder officieren van het 2e studiejaar van den hoofdcursus, voor zoover die worden opgeleid tot 20 luitenant der infanterie by het leger in Oost-Indië, ten getale van i7, onder geleide van den ie luite nant K. van der Msaten, leer&ar aan die inlichting, op 30 Juni en 1 Juli e. k, het tort te IJmuiden ea het Koloniaal Museum alhier te doen bezichtigen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot substituut griffier bij het gerechtshof te Leeuwarder), mr. P. J J. Scholten thans substituut-griffier bij de arr.-rechtbank alhier. De combinatie van kiezers hier ter stede,jj gewoonlijk aangeduid met den naamvan „de Kieskring", heett voo- de vacature die in den Raad zal ont staan door het aftreden vau dea heer Stoel, drie voorloopige candidaten ge steld, t. w. de heeren D. E. L. van den Arend, J. Smits CJzu. ea W. D. Haitsma Muiier. Heden vergadert mea tot het ver kiezen uit dit drietal van eea definitie- ven candidaat. De leenïng van f 150.000, uitgeschre ven door de Sociëteit „Vereeniging", is naar wij vernemen meer dan volteekend. De zoo noodige verbouwing der Socië teit is derhalve zeker. Wij meldden reeds, dat ook de Socië teit „de Kroou" eene ieeniag tot ver bouwing wii uitschrijven. Onder voorbehoud deelen wij mede, dat ons bij geruchte ter oore kwam, dat ook „Trou moet Blijcken" den- zelfden maatregel zou willen nemea en wel tot verbouwing van hare buitea- societeit in den Hout. Naar wij vernemen zal Zondag s. s. het groote jaarlijksche feest van de Roomsch-Katholieke Militairen Vereeai- ging alhier gevierd worden. Het kerke lijke feest zal des avonds tea 6 ure worden gehouden is de St. Janskerk, terwyl verder den geheelea dag reünie ia in het gebouw in de Zoetestraat. Zooals gewoonlijk zal het bij deze ge legenheid aan belangstelling in deze nuttige instelling niet ontbreken. Het „Leidsch Dagbl." vermeldt om trent het Dinsdagavond door ons Gem. Muziekkorps in „Zomerzorg" te [Leiden gegeven concert, het volgende Het gemeentelijk muziekkorps van Haarlem, onder leiding vaa den iulte- aant-directeur Ch. P. W. Kriens, opende Dinsdagavond, na zijne eerste kennis making, de nieuwe reeks. De tuin was goed bezet en bood we der denzelfden aanblik van vroeger, al had er in de natuur sedert den6vorigen avond eece belangrijke afkoeling plaats gevonden. Zelfs de wind hinderde niet erg, want in dezen lusthof is men vrijwel beschut. Het concert voldeed ook nu uitmun tend, Na menig nommer volgde een luid applaus;; wat o. a. vooral het geval was na Donjoa's „Rondo" voor kleine fluit, eene solo-partij, onder eene dood- sche stilte zoo heerlijk, zoo beschaafd, zoo gevoelvol voorgedragen, dat de so list zich als een kunstenaar van den waren stempel deed kennen. Dat hij na de daverende en aanhoudende toejuichin gen haar niet herhaalde, zal men hem, wegens de uitgebreidheid en het ver moeiende er van, niet euvel hebben geduid. Tro wens, de leden met huane dames ontvingen hiervoor ruimschoots ^vergoe ding in de volgende groote fantaisie op motieven van Meyerbeer's opera „l'Afri- caine", met bare niet minder keurige verschillende solo partijen, waarbij zich ook het orkest andermaal artistiek van zyne laak kweet. In het kort, het orkest heeft zijne acht concerten op waardige en aller tevredenheid wekkende wijze geopend. Woensdagmorgen is ia de Lange hoek Korte Boogaardslraat bij bet afbreken vaa een perceel een ongeveer 3 meter hooge zijmuur ingestort, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Hsden stond terecht Hendrik Willem Böhmers, oud 30 jaar, geboren ea 0- nende te Amsterdam, vroeger boekbin der, later kellner op eene zeeboot, ter zake van poging tot afpersing door middei van een brandbrief. Op den eersttn Juni naméljjk heeft beklaagde onder den naam vaa J. G. Lucas den navolgenden brief geschre ven aan den emeritus-predikant der Doopsgezinde Gemeente, den heer H. A. van Gelder alhier. „Mijnheer, daar ondergeteekende drin gende hulp behoeft, wendt ik ray tot UEd. met een verzoek tot hulp van eea som van f50.groot, daar ik mij daarvan dan kan helpen, zoo hoop ik dat UEd. aan dit verzoek wil gehoor geven, aangezien u hulp zeer noodig is, hoop ik dat dezelfde beantwoord mag worden, nog hedenavond omstreeks 10 uur, ik zal mij hedenavond wachtende houden op de Groote Markt ia de na bijheid der Jaasstraat. Mocht UEd. aan mij verzoek niet willen voldoen, zoo zal ik genoodzaakt zijn my te moeten wreken door middel van dwang op een Uwer huisgeaootcn (dat wil zeggen door poging tot moord) ik hoop daarom dat mij verzoek niet zal tegenstreven, want dat zou onaangenaam afloopen, hopende het beste noem ik mij J. G. Lucas. Mijne kleeding om te herkennen is donker costuum met hoed." Toen de heer vaa Gelder dezen brief ontving, gaf hy daarvan kennis aan de politie. Te 10 uur bigaf hij zich volgens afspraak met de politie naar de aange wezen plek van de Groote Markt, ter wijl de beide rechercheurs Verkerk en Van Halst in den omtrek surveilleerden en weldra zagen, dat een persoon den heer van Gelder volgde. Deze persjon werd daarop door hen gearresteerd. Aanvankelijk bleef hij volhouden Lucas te heeten en deze houding heeft een verklaarbare redea. Toen namelijk bleek, dat hij Böhmers heette, kwam ook uit, dat de man drie veroordeelra- gen achter den rug heeft, twee wegens soortgelijks misdrijven en eea wegens diefstal. Op dit oogenblik bekent hij volmon dig het fait te hebben gepleegd. Dat hij zich juist tot den heer Van Gelder richtte, was een toeval, hij kende dezen Diet. De subs. off. van just. mr. Joh. P. van Outeren requi- reert zijae veroordeeling tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 18 maanden. Daar beklaagde in voorloopige hech tenis is, heeft men hem ambtshalve een verdediger toegevoegd. Mr. C. G. von Reekeu, als zoodanig optredende, roept de clementie der rechtbank in, voornamelijk op grond dat het beklaagde alleen te dGen was, om zich op de een of andere wijze geld te verschaffen, volstrekt niet om de bedreiging in den brief uit te voeren. Uitspraak heden over 8 dagen. De Rechtbank, uitspraak doende in de zaak van den anarchist Methöfer, (die Zaterdag terecht stond wegens op- ruiïng tot misdryf en tegen wien de ambtenaar van het O. M. destijds eene gevangenisstraf van 6 weken requireerde) ontsloeg hem van jrechtsver volging, op grond dat de eerste volzin in de dag vaarding ten laste gelegd (wij anar chisten verkiezen den weg des gewelds) alleen een verklaring is van de begin selen der anarchisten, terwijl de vol zinnen sub 2tot 40 wel een beslist opruiend karakter dragen, doch niet opruien tot een bepaald feit, waarvan de uitvoering strafbaar zou zijn. Het Openbaar Ministerie komt van dit vonnis zeer zeker in hooger beroep. Later stond terecht een broodslijter uit Haarlem Johannes van der Bant, beschuldigd van ontvreemding van steenes uit Wijk aan Zee, toebehoorende aan de badmaafsch&ppij aldaar. Naar het schyat had hij een party tje halve steenea gekocht van een wegwerker, maar in zijn broodwagen waren ook heele steenen, v/aarop hij geen recht had. Beklaagde legt een document over, dat gesteld is door zekeren Hugenet ea waarin wordt geïnsinueerd, dat de ge- heele vervolging voortspruit uit wraak van den veldwachter van Benoekom, omdat beklaagde dezen geen brood meer had willen leveren, daar hij tekort schoot in zijne betaling. „Ieder die zijoe physionomie ziet", aldus staat in deze schriftuur te lezen over Van Bennekom, ziet in hem den man des wraaks. Zijae oogen gloeien als phosphorus etc. De subs. off. van just., requisitoir nemende, keurt de houding van deo beklaagde zesr af. Herhisüd ijk werden er steenen vermist vóór van der Bunt werd gesnapt en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag, juist de dagen waarop deze beklaagde met de broodkar te Wyk aan Zee kwam. De eisch is veroordeeling tot gevan genisstraf voor den tijd van eene maand. Uitspraak heden over 8 dagen. Een treurige figuur was de volgende beklaagde, een vrouw van 38 jaar, Anna Maria Borst, die in de Haarlem mermeer zwervende en bedelende is aangetroffen ea volgens hare eigen ver klaring reeds een jaar cf drie vier aldus rondzwierf. Tweemaal is zij reeds naar de Rijkswerkinrichting geweest en vindt zelf maar het beste, dat zij er weer voor een poosje heengaat. De subs. off. van jast. vordert dan ook bare opzen ding voor d$n tyd van 3 jaren. Bij een veentparty te Velsen is zekere M. V. met een stuk ijzer zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij niet buiten gevaar verkeert. Met spoed worden te Spaarndam de werkzaamheden voortgezel, voor het maken van de hulpsluis, teneinde de twee stoom-baggermachines te kunnen doorlaten. Ia het begin der volgende week hoopt men met dit werk gereed te zijn. Inplaats van den heer H. van Schaik is tot hoofö-ingeiand van den Sloter biunen- en Middelveldsche gecombi neerde polders, benoemd de heer P. Vlug te Sloten. Uitslag van de overgangs- examens der cadets aan de Kon. Mil. Academie van het 3e naar het 4e studiejaar. Geslaagd lef. h. t. 1.I. Alma, G. H. E. Bergsraa, J. J. Beïjerman, M. Th. H. de Brouwer, A. Dohma, *fl. W. J. Dutry van flaeften, *H. P. J. baron van Heemstra, C. Koning, P. A. R. C. van Linden Tol, P. J. van Muanekrede, P. W. Pfeiffer, F. J. Qaaujer, P. H. A. de Ridder, *1. E. Th. Roelants, F. J. B. Sanders, *L. Schutte, E. D. van der Sleesen, P. E. Tegelberg, J, Ter- steeg, jhr. J. A. Tulleken, J. P. Wee gerwijs. Cavalerie h. t. 1.E. P. M. Claveran, J. A. van Gellecum, W. J. van Hoyte- 18) HOOFDSTUK VI. Ralph Newbnry als assistent van Spicer. vGy kent zijne gewoonten eenigszins?" üja, zoo ongeveer wel." «Gy vermoedt, dat hij een nog onverklaarbaar belang heeft by de zaak, maar niet op dezelfde wyze als met u het geval is?" yJa, dat ia zoo." n'Welnu, ala gy er nietB tegen hebt, dan zou ik hem geheel aan uw aandacht willen toevertrouwen. Gy zult beter dan ©en van myne assistenten kunnen ontdekken, welke zyne bedoelingen zyn. Nu, wat zegt gij hiervan?* ï>Ik ben volkomen biertoe bereid." «Uitstekend; dus dan zult gy alleen een onderzoek instellen naar hetgeen hem betreft?" »Ja,// «En gy zult niemand behalve my, iets mededeelen van hetgeen gy ontdekt?" »Neen //Natuurlyk zult gij, wanneer gy toevallig iets verneemt van iemand anders, die by de zaak betrokken is, het mij dadelyk laten weten?" &Q stellig." #Nu ten slotte nog iets. Spreek er vooral de politie niet over. Laat Greenhill niet weten, dat gyzelf ook een onderzoek instelt. Laat hem aan my over. Ik zal hem wel op de hoogte brengen, wanneer de tyd daar is." //Ik zal uwe instructies letterlyk volgen." //Dank u. En vergeet niet, dat wanneer wy elkaar op straat of ergens elders in het publiek ontmoeten, gij my niet kent, wan neer ik tenminste niet eerst laat blyken dat elkaar kennen." i/Uitstekend, ik begryp u." //Dat is goed, en nu moet ik van hier." HOOFDSTUK VIL Het onderzoek van miss Rose Ervaren visschers kunnen met weinig moeite die plaatsen vin den, waar zfj naar alle waarschijnlijkheid de grootste vangst kun nen maken. Zy zijn vertrouwd geraakt met de gewoonten en meest geliefde verblijfplaatsen van de verschillende vischsoorten en zyn daardoor in staat hen met slimheid en overleg te ver schalken. Ervaren detectives maken met dezelfde slimheid en hetzelfde overleg van hunne kennis gebruik. Zy hebben de gewoonten, smaken, verblijfplaatsen en eigenaardigheden van mannen en vrou wen uit allerlei rang en stand bestudeerd, en kennen de plaatsen, waar zy zich naar alle waarschijnlijkheid de meeste inlichtingen kunnen verschaffen. Zy wandelen nooit doelloos rond, in de hoop toevallig hier of daar iets te vernemen. Te South Kensington Station zeide miss Rose tot Jones, dat hij No. 20 Bushey Park Gardens moest bespionneeren totdat z$ hem zou komen opzoeken. Zy begaf zich onmiddellijk naar juf frouw Mortimer, die in Cantlow Place een verhuurkantoor voor dienstboden hield. //O, zijt gij daar miss Courtenay zeide de eigenares van de zaak. //Treed maar binnen in mijn kantoortje; het schynt wel een eeuw geleden, dat ik u de laatste maal heb gezien." MiBs Rose was een goedhartig meisje, dat gaarne vrienden maakte en behield. Zij kende verscheidene verhuursters van dienst boden, en het deed hun altijd genoegen haar te zien en haar alle mogelyke inlichtingen te kunnen geven, wel wetende dat zy nooit door misbruik vau vertrouwen hunne belangen zou schaden. Bovendien was zij dikwyls in staat wederkeerig ook hen te z/Wel, wat hebt gij nu op uw hart?" vroeg juffrouw Mortimer» toen zy in het gezellige, kleine achterkamertje zaten. //Ik wilde gaarne iets weten omtrent een of meer der dienst boden van No. 20 Bushey Park Gardens." /yVan de familie Grantham?" ffJa, kent gy ze?" z/Ik ken de Granthams by naam wie kent hen hier niet?

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1