een beschrijving behelst van de zeereis, door den Noor Lief „den gelukkige" voor negen eeuwen ondernomen en waarop de Noormannen Winland (thans Massachusetts en Rock Island) ontdek ten. Eerst bestond het plan het kostbaar handschriit zelf, onder de noodige voor zorgen, met een oorlogsschip naar Ame rika te zenden, en voor het mogelijke geval van verlies werd er een photo- graphische albeelding van gemaakt. La ter echter heeft de Deensche Regeering het voorzichtiger gescht het oorspron kelijk ftuk de koninklijke bibliotheek van Kopenhagen niet te doen verlaten, en den phoiographischca afdruk naar Chicago te zenden. De liefhebbers die het stuk inkijken, zullen niet veel anders zie® danGothische letterteekenade oud-IJslandache taal waarin het geschreven is, maakt het bovendien voor slechts enkelen ver staanbaar. Daarom heelt de Deensche regeering van het gedeelte dat over de ontdekking van Winland en de vesti ging der Noormannen aidaar handelt, een afschrift laten maken in latijnsche letterteekens en er een letterlijke verta ling ia het Engelsen en het Deensch bij laten voegen. Uit een vergelijking met het oorspronkelijke blijkt dan, dat een groot aantal oud-IJslandsche woor den nog in het Engelsch en in de Noor- sche talen worden aangetroffen. Financieele Mededeelingsn. Het Weekblad van Broekman en Bonders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante load- sen, in de week, tot den datum van 20 Juni loopende, door hun tusschen komst erhandeld. Aand. Northwestern en Pacific Hypotheekb., Serie A (volgefours.) Aand. Maatsch. tot exploi tatie van het Poolsche Koffiehuis Aand. Volksblad „De Echo" Aand. 's-Gravenhaagsche Hypotheekb. voor Nederland Aand. Billiton-Mij, ae ru briek te 's Hage Aand. Ned.-Asahan Cult.- Maatschappij Aand. Rotterdam Deli- Maatsch&ppij Aand. Haagsche Tramw.- Maatcchappij Aand. Ha&rl. Tramw.- Maatochappij Aand. Ned. Rynspoorw.- Maatij. Restanten 3 Aand. Het Concertgebouw te Amsterdam 20 Aand. Ned. Alg. Maatsch. van Levensverzekering „Con- servatiix" 9* J. Telkens geraakte De F, onder. Nu wil het ongeluk, dat De F. '0 avonds van den 16a Mei ziek wordt en 's nachts sterft. Het publieke gerucht sprak al spoedig van een „moord". De justitie bemoeide er zich mede, maar het onder zoek door de doctoren De Voogt en Hooft toonde aan, dat de jongen ge storven was aan eene plotseling ontstane longontsteking, die zeer hevig was en bloedvulling van de longen veroor zaakte, gevolgd door den dood door verstikking. Dit constateerden de doctoren en be vestigden zij ter terechtzitting van de rechtbank. Het bleek uit het getuigenverhoor, dat De F. na de vechtpartij noch aan zijn moeder, noch bij zijn baas had ge klaagd. Wel wachtte hij 's avonds nog laat, of hij de joagens nog eena te pak ken kon krijgen. Den volgende dag had hij nog een koe naar het weiland ge bracht. Het O. M. achtte het bewezen, dat de dood ia geen verband stocd met de vechtpartijhst eischte intusschen 25 boete tegen ieder der beide joagens ter z&ke van mishandeling. De advocaat Roes achtte het van be- teekenis dat de openbare behandeling dezer zaak de gelegenheid had gesckon ken om een einde te maken aan het gerucht, dat er een moord was gepleegd: hij bracht daarom dank aan het O. M, dat het deze zaak bij de rechtbank aan hangig had gemaakt. Hij betwijfelde voorts of deze gewone vechtpartij ais mishandeling zou kunnen worden be schouwd. De uitspraak is bepaald op 2 7 dezer, -Oalaogs werd voor ds arrondtase- ments-rcchtbask te 's-Gravenhage de zaak behandeld van een „handigen' /1410. 75 pet. 47* 1 in* ƒ2250. 38^40 160-162 70 70 ƒ21. RECHTSZAKEN- Op de Groote Markt te Arnhem, voor het Paleis van Justitie, was het Dins dag eene heele drukte. Vele vrouwen uit het volk wachtten met ongeduld af wat er geëlscht zou worden tegen de „moordenaars" van den jongen DeFre- merie, die door W. A. C. en L. W. J., belden 15 jaar, ia een vechtpartij op de borst zou zijn getrapt enz. Toen het publiek vernam, dat er slechts 25,— boete was geëischt, schold en tierde men en de ouders van de knapen moes ten evenals deze bij het naar huis gsaa door de politie beschermd worden. Het geval deed zich voor op deu 15a Mei. Genoemde jongens werden door De Fremerie met een rotten aardappel gegooid, waa-op de vechtpartij ontstond, j van den postdirecteur te Sittard, eene ge vangenisstraf van 3 maanden gerequi- reerd. Men zal zich herinneren dat vooic de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan een jeugdig man, die een sigaren- en ia een boekwinkeltje successievelijk had gevraagd voor 4 ea voor 5 gulden aan postzegels, die zegels in eene enveloppe liet doen, waarop hij een vijfcents zegel plakken liet oin ze, gelijk hij zeide, te verzenden en dan, ouder beweriag geen geld bij zich te hebben dit te gaan ualen, eene enveloppe met opgeplakte» postzegel en een stukje wit papier er in ter hand stelde aan den winkelier, die dan te laat bemerkte be drogen te zijn. De rechtb&sk ontsloeg den bekl, van rechtsvervolgiag, voor zoover hij te dier zake beschuldigd was van oplichting en sprak hem vrij voor hetgeen gold den subsidhiren eisch tot veroordeeliug wegens verduistering. Het O. M. rtqaircerde Donderdag voor het hof 's-Givavenhage, als ap pellant van dit vonnis, dat het zou worden vernietigd. Mr. A. Tciders trachtte uit voerig aan te toonen, nadat de getuigen waren gehoord en beklaagde volledige be kentenis had afgelegd gelijk hij reeds voor de rechtbank had gedaan) dat hier eene reeks van lastige kunstgrepen, dat hier een samenweefsel van verdichtsels bestond, waarin de enkele daad van verwisseling der enveloppe wel de voor naamste, maar toch siecats éea schakel w&s. Het requisitoir luidde veroordee ling tot negen maanden gevangenisstraf. Mr. P. Scholten, de verdediger, vond het wei treurig, maar moest toch zeg gen dat we hier te maken hadden met eene leemte in de wet, gelijk aan die waardoor „flesschentrekkers" vrij ioopea, Hij concludeerde tot ontslag van rechts- klant, die onder voorspiegelingen van vervolging en vrijspraak ea bracht den iemand aan eeae betrekklag „bij het Ministerie" te zullen helpen, zich voor daartoe gemaakte kosten, enz. geleien deed afgeven welke hij zich toeeigende, terwijl hij zijne belofte niet vervulde. De bedoerde persoon, Th. V., wonen de te Delft, had zich Donderdag we derom voor de Haagsche rechtbank ter zake van eene dergelijke oplichting te verantwoorden. Hy had zich nu bij eene te Delft wonende weduwe van eenen ambtenaar aangemeld en haar de .verblijdende tijding" gebracht, dat zij uit den post „onvoorziene uitgaven" van de begrootiag van binnenlandsche zaken eeae» j&arlüjkschea onderstand kon bekomen ten bedrage van 1500. Om dit evenwel voor haar te verkrijgen moest hij evenwel eenige vergoeding hebben voor reiskosten, enz. Deze ver goeding (een klein bedrag slechts) werd hem verstrekt door den vader der we duwe, die evenals zijne dochter, aan vankelijk geloof hechtte aan de opgave van V., te meer daar deze verklaarde ambtenaar aan een der ministeries en zwager van een der ministers te zija. Beklaagde beweerde zich van zijne hindelingen niet veel meer te herin neren, maar bekende in hoofdzaak zijne schuld, als verschooning opgevende, dat hij ten gevolge van tegenspoed en te gen wesking in eenigszins abnormalen toestand was geraakt. Substituut officier van justitie, mr. Ven Buttingha Wichers, meende, dat, al had bekl. zich thans slechts een zeer gering bedrag doen afgeven, nochtans, het oog op de herhaling van mis dry f, eene ernstige straf moest worden opga* legd. Hij vorderde daarom veroordce- ling tot zes maanden gevangenisstraf. Mr. C. W. Schllngemena, verdediger, achtte het overtuigend bewijs niet ge leverd en wees op de zonderlinge licht- geloovigheid van de getuigen. Door het O. M. bij de arrondisse- ments-rechtbank te Maastricht is tegen D. W., uitgever van den „Katholieken Waarheidvriend" te Sittard, aangeklaagd het indienen eener valsche klacht bove het verzoek over van bekl. om onmiddellijk in vrijheid te worden ge steld. Na re» en dupliek ging het hof in raadkamer, vond daarna geen termen om de onmiddellijke invrijheidstelling te gelasten en bepaalde de uitspraak op Zaterdag a. s. POLITIEK 0VrËSi3IÜHT. De heer John Redmond verklaarde voorstel te zullen bestrijden, daar het Ierland gedurende zes jaren het recht ontzegt de belastingen te innen, te be- heeren en te cootroleeren. Dit achtte hij onrechtvaardig en vernederend. Ia zake de kwestie van de gestolen documenten zal de fransche regeering elk debat en elke enquête daarover weigeren. Het onderzoek zal door den rechter moeten geschieden. De president van den ministerraad de minister van justitie, hebben een onderhoud gr had met den procureur der republiek Roullier. Men zegt dat de zoogenaamde documenten zouden aas- tooaen dat fransche politici en journa listen geld hebben ontvangen v&a het engelsche gezantschap, en dat zij ge kocht zouden zij a van een Engelschmaa, die ze zelf zou hebben vervaardigd. Door het engelsche gezantschap is verklaard, dat er geen stukken zijn ge- stole». Woensdag is te Madrid eeu minister raad gehouden, die tot 3 uur des nachts duurde. Door de ministers is besloten de be- grooiing, zooris die door hen is opge maakt, onveranderd te haadhavea. Om daarop de goedkeuring der Ka mer te verkrijgen zal de regeering de zitting der Cortes zoolang mogelijk ver lengen. In de itali*ansche Kamer heeft de mi nister van buitenf. zaken, in antwoord op eene vraag betreffende het voorge vallene te Bern, verklaard dat de bonds autoriteiten de vrijheid va» arbeid der italiaansche werklieden krachtig hebben verdedigd. De Kamer heeft uacte genomen van deze verklaring. De „Sauptchiaa" te Belgrado, heeft het adies van antwoord op de troonrede aangenomen. Ia dit antwoord wordt het vorige regeecstelsel der liberalen heftig aangevallen en verklaard dat van het constitutioneele recht gebruik moet ge maakt worden ter vervolging van het vorige ministerie.; De Herald verneemt uit Valparaiso! dat het Peruaansche leger de «pstande lingen onder Saraiva heeft verslagen. De opstandciiagea trokken zich naar de grenzen en konden hierin niet worden verhinderd, doordien de staatstroepen geene ruiterij beschikten. Eerst De F. met C. daarop De F. met I bij den minister van waterstaat tegen De „Reichsaazeiger" bevat een kei zerlyk bevelschrift, waarbij de dultsche Rijksdag tegen 4 Juli zal worden op geroepen. Naar de „Norddeutsche Allg. Ztg". verzekert zal de keizer persoonlijk deu Rijksdag openen. Voor de socialisten is de eerste her stemming en wel te Lübeck niet gunBtig geweest. De sociaaldemocraat S-diwar*, die in den vorigen Ryksdag zitting bad is bij herstemming verdrongen door den vrijzinnigen candidaat, die eene kleine meerderheid had. Ia het engelsch Lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat de re geering voorstelt de finaaciëele artikelen ia de bill betreffende Homerule in Ier land als volgt te veranderen10. Ge durende zes jaren zal de lersche wet geving niet gemachtigd zijn de belas tingen, behoorende tot het tegeawoor digê belastingstelsel, te bepalen, te ad- ministreeren en te innen2a. aan Ierland wordt de bevoegdheid gegeven om be lastingen vast te stellen voor zich zelf 30. de bijdrage van Ierland wordt be paald op een derde der tegenwoordige ontvangsten, doch deze mogen niet voortvloeien uit belastingen, bid door het ryksparlement iu het bizonder be stemd kunnen worden voor oorlog de landsverdediging. Na afloop der jaren zal die regeling aan eene herzie nisg worden onderworpen en zal Ierland bevoegd zijn zyne eigen belastingen innen en te beheeren, met uitzondering van de tolrechten, de accijnzen ea de ontvangsten der posterij. ÖMENÖJD NIEUWS. In een part. corrcsponde tie van de N. RCL uit Weenen le zen wy het volgende over keizer Frans Josef. Onder de Europeesche vorsten is er steilig geen vorst, die zijne regeeriags- taak ernstiger opvat dan keizer Fran* Jozef, in weerwil dat het omslachtige bestuur in OüBtearyk-Huagarije zooveel meer werk van hem eiucht. Met 19 mi nisters te confereerea, eea groot ieger te besturen, familiehoofu te zijn van eene talrijke familie als de Habsburgers, een groot particulier vermogen te ad- ministreerea, audiënties tej verleenen, kennis te nemen vaa de te onderteeke- ncn stukken, bij tal van plechtigheden aanwezig te zijn, enz. enz., dit alles vordert veel tijd, en zoo is het geeu wonder dat de Keizer léeds bij het krie ken van den dag aan de schryftafel zit. Zelf van een ij ter sterk gestel en tegen vermoeienissen geaard, moeten echter zijne adjudanten ea zijne on middellijke omgeving zich eerst aan al die krachtsinspanning gewennen. Alge meen wordt van den Keizer gezegd dat hij by al den ernst, waarmede hy zijne taak opvat, een opgeruimden aard heeft. Veel vreugde evenwel heeft üy in zijn leven niet gehad, maar desniet tegenstaande is hij voor luimigheden zeer toegankelijk gebleveD, De kant- teekeningea op de door hem ingezieae stukken getuigen er somtijds van. Hij is vooral een nauwgezet lezer vaa de stukken der Oostenrijksch-Hongaarsche vertegenwoordigers bij de buitenland- sche noven en critiseert die dikwijls vrij scherp. Zoo schreef hij eens op een dier missives: „zeer pompeus maar niet veel zaaks". Men verhaalt dat de rappor van Kalnoky den Keizer zóózeer bevielen, ook toen deze nog een jong diplomaat was, dat alleen daaraan de graaf te danken heeft, dat de Keizer hem tot von Haymerle's opvolger koos. Behalve voor de jacht en voor het leger heeft de Keizer geen gepronon ceerde liefhebberijenkaartspelen doet niet, hij is zeer matig in het eten, drinken en rooken, ea voor lectuur ont breekt hem de tijd. Naar het heet, zou de Keizer ia de laatste 20 jaren geeu enkelen roman meer gelezen hebben. Den ministerraad woont hij trouw bij en presideert hij. Alle ministers moeten op hun beurt hun gevoelen te kennen geven, de Keizer leidt het debat zonder daaraan deel te nemen ea sluit dit ale hy de zaak voldoende toegelicht acht, waarop hij eene beslissing neemt. Hoe vriendelijk en minzaam de Keizer ook zij, toch weet hij zich zeifs tegenover zijne naaste omgeving op eenen afstaud te houden; familiariteiten hebben er niet plaats, en niemand, hetzij hoog o( laag, zou het wagen met dea Keizer over iets anders dan over dieasczakeu te spreken. Franz Jozef is een scherp opmerker en amuseert zich vaak met de kleine onhandigheden, welke er op de audiënties wel voorkomen, maar toch is hij weer veel te veel gentleman om dit te laten merken. Zoo zija er menschen die het beter weten, maar die uit verlegenheid hem wei met „Excellentie" aanspreken of weer aaderen die in hunne woorden blijven steken of die, als de Keizer met een wenk het gehoor geëindigd ver klaart, nog met een „k propos, ik heb dit of dat vergeten" opnieuw aan het praten gaan. De boeren zeggen in hunne eenvoudigheid wel eens „du Kaiser", die vertrouwelijkheid wordt altijd goed opgenomen. Waar het noodig ia, maakt de Keizer op het overhandigde stuk eene aasteekeaiag, maar veelal ge» beurt het ook dat hij dadelijk eene beslissing neemt. Het is hier eene volks gewoonte om ia gevallen van nood, onverschuldigd ongeluk of geleden on- recjit naar dea Keizer te gaan, die, zooals de eenvoudigen van geest raesnenc natuurlijk wel helpen Nu, veeltijds doet Frans Jozef dat ook. Behalve zyn voortreffelijke eigen schappen wordt keizer Frans Jozef ge roemd wegens zyn stipt plichtbssef, zija gelatenheid ea zijn geduld ia het doorstaan der wederwaardigheden des levens; zijne grootmoedigheid in het vergeven en vergeten zyne kinderlijke vroomheid en zijn zin voor weldoen; zijne zelfstandigheid, waardoor gunste lingen nimmer v&t op hem hebben kuonen krijgen; zijae eenvoudigheid ia handel en wandel en zijnen afkeer vaa praai en pronk. Het is niet ia de laatste plaats aan die goede eigenschappen van den vorst te danken dat na elk ong< luk, na elke catastrophe, waaraan zljae regeering ryker is geweest dan die van eenig anderen manarch, zijae popular! teit steeds is toegenomen ea in het buitenland dea Keizer van Oostenrijk de hoogste achting wordt toegedragen, Keizer Frans Jozef bekleedt wegeus zijne voortreffelyko gaven van hoofden hart eene eereplaats onder de tegen woordige souvereinen, waardoor ook het aanzien van zijn land aanmerkelijk verhoogd wordt. Niemand inderdaad die het //noblesse oblige" beter verstaat dan Keizer Frans Jozef. Eea Belg exposeerde te Chicago panorama's uit Iadië, China en Japan, maar niemand kwam ze zien, hoewel het aan reclame niet had //Zeer dikwyls, in den laatsten tijd misschien twee oi drie keer per week." //En vroeger." «Toen niet zooveel misschien een in de acht of tien dagen." #Ea kwamen ze langzamerhand veelvuldiger z/Ja." //Waren ze te oordeelen naar het adres door een man ge schreven //Ja, daaraan was niet te twyfelen." //Droegen zy steede denzelfden poststempel?" z/Neen, somtyds waren zy te Paddington, somtyds aan het Strand afgestempeld." //Maar toch altijd hetzelfde schrift?" z/Ja altijd, en altyd hetzelfde zegel; zij waren altyd met een lak8tempel voorzien." //Kunt gy ook een beschrijving van den stempel geven?" z/Hy stelde een leeuwenkop voor, of tenminste den kop van een of ander verscheurend dier." //Scheen zy steeds zeer verheugdwanneer zy er een ontving //Ja." //En teleurgesteld als er geen was wanneer zy u kwam be zoeken z/Zy was nooit teleurgesteld. Zy seheen precies te weten wanneer zy een brief kon verwachten." z/Ik begryp u. En hoe waren zij geadresseerd //Aan miss Atherton." //Dat is immers de naam harer moeder //Ja. Ik kende haar moeder alvorens zy huwde met mijnheer Grantham." z/En hoe scheen zij den laatsten tyrï, dat gy haar hebt gezien, te zyn; opgewekt of niet?" z/Eenigen tyd geleden scheen zy nog al droefgeestig gestemd. De brieven schenen haar, naar ik dacht, eenigszins troost te schenken. Toen zij hier de laatste maal kwam seheen zij eehter zeer opgewonden en gejaagd." //Heeft zy u ooit in haar vertrouwen genomen, en u iets mede gedeeld over den schrijver van den brief?" z/Neen, nooit; zy zeide alleen, dat zy nu en dan iets van een kennis verwachtte te hooren en verzocht mij of ik de brieven, die hier kwamen, geadresseerd aan miss Atherton, in ontvangst wilde nemen." //Hebt gy sedert zij de laatste maal hier is geweest nog een of meer brieven voor haar ontvangen?" u Neen." z/En dat is een week k tien dagen geleden z/Ik heb meen ik gezegd, dat het een week tien dagen gele den was, maar ik hen er nu zeker van, dat het nog geen week geleden is." z/En hebt gy haar sedert dien tijd niet gezien noch iets van haar gehoord?" z/Neen." //Heeft zy ook iets gezegd, waaruit door u was af te leiden, dat het de laatste brief was, dien men hier aan haar had ge zonden P" u Neen." z/Hebt gij sedert haar laatste bezoek Millie Boyd hier ook ge zien, of eenig bericht van haar gehad?" //Neen." //Liet miss Grantham hare brieven wel eens door Millie halen //Nooit." H Was het. voor zoover gy weet, Millie onbekend, dat hare jonge meesteres hier brieven voor haar liet bezorgen z/Ja, en als zy het wist, dan heeft zy er wanneer zy hier kwam er nooit op gezinspeeld. Zij ie een goed en buitengewoon bescheiden meisje." z/Nu juffrouw Blake, ik heb reden om te gelooven, dat zy er alles van wist, en ik vermoed, dat zy meent, dat gij haar eenige inlichtiogen betreffende hare jonge meesteres zult kunnen geven." //Ik kan haar in dit opzicht niet van dienst zyn. Ik heb u alles medegedeeld wat ik weet. Kyk daar is zy riep juffrouw Blake uit, en stond haastig op en keek over het gordijntje, dat voor de glazen deur van den winkel hing, die tot kantoor was ingericht, z/Als gy my voor een minuut wilt verontschuldigen, dan zal ik haar even ontvangen." z/Zeg haar, dat ik hier ben en haar gaarne een paar minuten zou willen spreken." z/Dat zal ik. Laat haar maar aan my ®ver, ik zal hef wel voot u klaarspelen. Zij zal alles doen wanneer ik haar zeg, dat gy hare jonge meesteres goed gezind zyt." Miss Rose had maar juist den tijd om eenige aanteekeniDgen in haar zakboekje neer te schryven, toen juffrouw Blake terug keerde, vergezeld door Millie Boyd. Worth vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2