NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. iüe Jaargarag;* Maandag 26 Juni 1893, No, 3060. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer liestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Jubileum van spuit 10. De ïïaarl. Waterleïding»Rwestie. EE uJ I iiEE IQ NT De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefooillinmilier 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïl. Zondagsblad laieekenden, No. 26 van dat tijdschrift toegezonden. J. G. PEEREBOOM. HaarlsKj 24 Juni 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 28 juni 1893, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W.W. verhoogiag schoolgeld twee hoogste klassen H. B. schooi met 5 j. cursus. 3. Idem idem wijziging reglement gyms&sium. 4. Rapp. comm. v. haaiden rekening 3892 S'.. Elisabeth's- of Groote Gasthuis. 5. Idem idem idem idem voormalige corporaties voor seringen, ambachten ea bedrijven. 6. Voorstel B. en W.W. rekest M. A. Poel terrein «de Phoeni»". 7. Idem idem met rapp. Comm. v, financiën rekest S. J. W. Moas verkoop grond met verplaatsing brandspuithuigje Wagenweg. 8. Idem idem met ontwerp-overeen- komst verhuring Vleeschhal. 9. Idem idem met rapport Comm. v. financiën verhuring grond Papentorens- vest aaa D. Mercns Dz. 10. Idem idem rekest H. C. Kriege aankoop grond Rozenstraat. 11. Idem idem opruiming pomp Kruisstraat. 12. Idem idem afschaffing schoolban ken enz, Proveniershuis. 13. Idem idem algemeene vrije dag. 14. Idem idem benoeming twee tij delijfce leeraars H. B, schooi met 5 j. cursus. 15 Id. id. benoeming assistenten Bur geravondschool. 16. Id. id. herbenoeming gemeente vroedvrouw. 17. G*s*apport over April. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zijn de verschillende zoo zeer aantrekkelijke periodieke tentoonstellin gen, waarvan voorheen reeds meermalen melding werd gemaakt, Zondag aan staande nog geopend. De officie? van gezondheid der se kl. van het 8e reg. ïnf. te Deventer, Deknatel wordt overgeplaatst naar dezer gemeente. Bjj de leening van de Sociëteit „Ver eenigisg" is door de na te aoemea irma's ingeschreven voor de achter hunne namen gestelde cijfers: Brinkman Co. ƒ43800. Mees Riaema 27900. H. C. Tombergh 23700. Qaarl. Baskvereen. 19000. J. J. S. vaa Hamel 18700. Weyenbergh Bouwmeester 7000. Guepin van der Vlugt 600c. Van der Linden Co. 4900. Laaee ét v. Bemmel 3500* P. vaa Brederode 3400. Du Rieu <fc Co. u 2900. Oolgaardt P.oot 2600. Huet ca Co. u 2200. Westerkappel Hoofd 1600. A. H. Poortman 1000. CUassen Beuns 200. Op den 19de» Augustus van het jaar 1868 werd door den Gemeenteraad be sloten tot het aankoopes van een nieuwe spuit, die zou worden bediend door vrijwilligers. Het was de thans zoo welbekende spuit 10, die daarmede ia het leven werd geroepen, en dat de Raad destijds een goed besluit heeft genomen, is zeker door de geschiedenis vaa de laatste 25 jaren voldoende bewezen. De vrijwilligers van spuit io, allen jongelui met ferme vuisten en beenen die vlug voort konden als het moest, hebben in deze kwarteeuw bij vele branden uitnemende diensten bewezen en waren niet zelden de eersten, die bij een brand water gaven. Dit had ook nog het voordeel, dat er een soort wedstrijd ontstond wie het eerst op het terrein zou wezen, een wedloop die voor de goede zaak niet anders dan bevorderlijk kon zijn. Vrijdagavond (gisteren) vergaderden de vrijwilligers van spuit 10 om te be raadslagen op welke wijze zij het jubi leum zouden vieren. De staf van den brandweer was daarbij voor een ge deelte tegenwoordig. Tea slotte werd besloten zich te bepalen tot een huis houdelijk feest, dat bestaan zal uit een diner op Duialust op 19 Augustus e. k. voorafgegaan of gevolgd door een rijtoer. Bij den boekhandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, is geëxpo seerd een schilderij van den heer H. Saviij, voorstellende eene weide met vee. Men mtldt ons In de algemeene vergadering der So ciëteit „de Kroon" alhier, j.l. Diusdag- avoisd gehouden, werden de plassen van het bestuur om tot een verbouwing der societeitslokalen over te gaan en daarvoor eene leeair-g ,te sluiten van f 90,000, met algemeene stemmen goed gekeurd. Voor deze leeaing zullen wor den uitgegeven obligatiëe vaa 100, 500 ea 1000 gulden 4 pet. De bestaande aandeden k 30,000, 5 pet. rente, zul len worden ingelost, de hypotheek op gezegd en verdere schulden gedelgd. De inschrijving tegen den koers van 98 k 4 pet. zal eerlang worden open gesteld. Tegenwoordige aandeelhouders hebben de prefïrentie bij het conver- teeren hunaer 5 pet. stukken. Wanneer ds voorgenomen leening is volteekeiad, zal een prijsvraag worden uitgeschreven voor de restauratie van het gebouw aan de Groote Markt, alsmede gedeeltelik de concertzaal en tooaeel, een hoofd ingang tot de concertzaal ia deSmede- straat, met ruime koffiekamers daar boven enz. Zooals gemeld is heeft de afgevaar digde der 20 Kamer der Staten-Generaal, de heer Farncombe Sanders in de Woeasdag j.l. gehouden vergadering de kwestie van de Haarlemsche Water leiding behandeld. A&a hef verslag van hetgsena door hem gesproken en door deu minister van biaaealaadsehe zaken geantwoord is oatleenen wij het vol gende. De heer Fame. Sauders begon met er op te wijzen dat reeds 29 September 1892 een voorloopig verslag is uitgebraent omtrent het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve vaa eene waterleiding te Haarlem. Sedert 1868 is de gemeente Haarlem aangesloten aan de waterleiding van de Amsterdamache Duiawatermaatschappij. Tot 1885 ging alles goed en kon, al naar gelang de behoeften, zoo in de ;ve> schillende deelen der stad als in de nieuwe, zich uitbreidende wijkea, aan sluiting aan die waterleiding worden verkregen. In 1885 is daarin echter groote verandering gekomen. De Maat schappij was namelijk wel bevoegd, maar niet verplicht om uitbreiding aan hare bnizenleiding te geven, zoodat ia 1885 het gemeentebestuur van Amster dam, gebruik makende van zijne be voegdheid, het bestuur van die Maat schappij verbood om elders dan in de gemeente Amsterdam meer w*«ter te le veren dan waartoe zij verplicht was. Sedert 1885 is de toestand in Haar lem hoe langer hoe erger geworden, daar met het oog op de groote uitbrei ding, de behoefte aan nieuwe terreinen voor goed drinkwater steeds dringender wordt. Vooral voor rijksgebouwen, zie kenhuizen en de cavsleriekazerne doet de behoefte aan verandering zich ge voelen. Ia Juli 1890 is door den gemeente raad vaa Haarlem besloten zich tot de regseriug te wenden om te trachten eea wet tot onteigening te verkrijgen ten behoeve van eene zelfstandige waterlef ding. Ged. Staten hebben geconcludeerd, dat de waterlaldiag hoog noodig is, en adviseerden tot indiening van een ont werp tot onteigening. Aan eenige be zwaren van dea minister o. a. betref fende de buizenleiding van Amsterdam op Haarlems grondgebied, is de ge* meente Haarlem te gemoet gekomen, zoodat de minister de voordracht aan de Kamer ia besliste termen aanbeval. Nu men echter alle verwachtingen op een goeden uitslag had, worden in het Voorloopig Verslag bezwaren ge opperd, reeds door Ged. Staten ea den misister onderzocht. Naar aanleiding hiervan wenschte de heer Sanders de volgende vragen tot dea minister te richtea 10 jzijn er inderdaad nieuwe bezwa* rsn gerezen, die deze groote vertraging teweegbrengen 20 kaa men zich vleien, dat het on derzoek van die bezwaren zoover ge vorderd is, dat wij spoedig eene Me morie van Antwoord van den minister te wachten hebbes De minister vaa bïnnenl. zaken ant woordde hierop het navolgende Ia het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den aaaleg van eene duin waterlei ding ia de gemeente Haarlem, dat on der dagteekening van 29 September 11. door de commissie vas Rapporteurs is uitgebracht, kwamen vragen en beschou wingen voor vaa topographi&chen en technischen aard, welke eeae nadere raadpleging van het gemeentebestuur van Haarlem noodzakelijk maakten. Het voorloopig verslag is daartoe ia handen gesteld van dat bestuur, hetwelk door tüsschenkom3i vaa Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in den aanvang vaa dit jaar zijn antwoord aan de regeering deed toekomen. Ongeveer terzelfder tijd trad de toenmalige burgemeester van Haarlem af. Zyu opvolger had als lid van deze K&mer, bepaaldelijk als rappor teur over dltwetsonrwerp.ee a zeer werk zaam aandeel aan de voorbereiding der zaak genomen. Het kwam der Regeering om verschillende redeaen wenschelijk voor, alsnog te onderzoeken in hoever de optreding van den nieuwen burge meester tot eenige gewijzigde beschou wing kon geven. Op de daartoe door iubscnenuoinst Gwuc,pu.u».ic.e ü.zten van Noord-Hcllaud aan het gemeente bestuur vaa Haarlem gerichte vraag is op 13i Mei jl. het antwoord ontvangen. Sedert ,heb ik last gegeven, dat de Memorie vaa Antwoord op het wetsont werp zoude worden in gereedheid ge bracht. Ik vlei mij dat, waaneer enkele technische punten, die neg opheldering behoeven, tot klaarheid zyn gebracht, deze Memorb binnen een niet al te lang tijdsverloop de Kamer kan bereiken. Ik hoop door deze mededeeiing op de vragen van den geachten interpellant eea voldoend antwoord te hebben ge geven. In den afgeloopen nacht bemerkte eea agent vaa politie, dat een man bezig was naar het scheen, aan de klep van de brievenbus op de Ksaumarkf alhier. Op het zien vaa den agent nam de man de vlucht es werd aan de Amsterdam- sche vaart achterhaald, echter niet dan aadat hij iets in het water hsd gewor pen. Daar bij onderzoek bleek, dat de koperen kiep van de brievenbus was verdwenen, is dit waarschijnlijk het weggeworpen voorwerp. De m&a werd naar het bu eau van politie gebracht ea gaf 0p te heeten W, R., geboortig van hier, doch pas sinds korten tijd te Haarlem terugge keerd. Daar hij zonder geld en zonder middel vaa bestaaa was, is hij wegens laadlooperij in bewaring gehouden. Donderdag werd te Lisse bij de politie aangifte gedaan door B. Mastenbroek, koopman ia matten en kieeden, enz. aldaar, dat van een wagen was ont vreemd eea aan hem toebehoorend stuk wasdoek, ter grootte van ongeveer 3 meter. Als dader werd genoemd een persoon van tusschea 50 en 60 jaren oud, gekleed met eene lange jas, waar onder gedragen werd een iaschje. Na een langdurig onderzoek werd de aangeduide persoon eindelijk aangetrof fen bjj een alaapsteehouder te Hiilegom. Het was zekere Willem Van der Kley, koopman in lucifers en schoensmeer te 's Grsvenhage. De dader was nog in het bezit vaa het gestole.se. Hoewel hij op verschillende wijze de daad trachtte te ontkennen, waren de aa&wyzingen te duidelijk, dan dat hem dit kon baten. Van de zaak is proces-verbaal opge maakt en het ia beslag genomen stak wasdoek opgezonden aan den officier van justitie te Haarlem, om te dienen als stuk van overtuiging. 20; HOOFDSTUK VII. Het onderzoek van miss Rose, «Wilt u mij spreken miss?* vroeg het meisje. //Ja, gaarne,* antwoordde miss Rose. „Ik begrjjp, dat gy er vurig naar verlangt om te weten te komon wat er van miss Grantham is geworden?* „Juist miss, maar ik zou u niet willen helpen om haar te vin dt», als gy iets kwaads tegen haar beoogt, juffrouw Blake heelt mij echter gezegd, dat dit niet zoo is.* „Dat is ook niet zoo miss Boyd. Ik wilde ook gaarne haar vevblyfplaats te weten komen, maar niet met het doH om haar dan in verlegenheid te brengen; ik beloof n, dat het u nooit zal berouwen my uw vertrouwen te hebben geschonken. Ga zitten en vertel mij eens op welke wyze zy haar huis heeft verlaten op den dag, dat haar vader stierf. Vertel my zoo uitvoerig mogelijk alles wat er gebeurd is in huis kort voor haar vertrek.* „Ik begaf my naar hare kamer om haar zooals gewoonlyk te helpen bij het kieeden. Terwyl ik haar haar opmaakte kon ik haar gelaat in den spiegel zien en meende dat zij er opgewonden nitzag, en zy scheen wat rusteloos, alsof zy wilde, dat ik wat haast zon maken.* „Scheen zy naar haar uiterlyk te oordeelen angstig ef ver drietig „Misschien angstig, maar niet verdrietig. O neen, zy zag er volstrekt niet verdrietig uit. Zoodra ik haar het haar had opge maakt, zeide zy„Dank a Millie, nn kan ik my verder alleen wel helpen.* Ik begreep, dat zy my om de een of andere reden kwyt wilde zyn, en na te hebben rondgekeken of zy alles had wat zy noodig kon hebben, verliet ik de kamer en zag haar voor het ontbyt niet weer.* „Verkeerde zy gedurende het ontbyt nog in dien toestand van spanning „Ja, en het viel mij op, dat zy haar blik voortdurend op de pendule op den schoorsteenmantel hield gevestigd. Mjjnheer stond het eerst van tafel op en gaf haar een kus, hetgeen hy altijd deed alvorens naar de City te gaan. Zy sloeg hare armen om zijn hals en kuste hem naar my dacht met meer teederheid dan ge woonlyk.* „Was hunne verstandhouding gewoonlijk nog al innig?* „O ja, zeer innig. Zij hielden veel van elkaar.* „Was hy ook teederder dan geweonlyk?* „Neen, dat geloof ik niet.* „Zyt gy van oordeel, dat hare buitengewone teederheid het ge- olg was van xyne houding tegenover haar „Neen, dat geloof ik niet.* „Ga voort als 't u blieft.* „Byna onmiddellyk nadat mynheer weg was, snelde mynejong* meesteres naar haar kamer en kleedde zich om uit te gaan. Toen zy door de gang naar de voordeur liep zag ik haar op haar hor loge kyken.* „En toen?* „Eenigen tfld nadat zij vertrokken was, ongeveer een half uur later, kwam er een telegram voor mevrouw Grantham. Ik brach het haar en zy scheen er geruimen tyd voor noodig te hebben om het te lezen. Ik bleef wachten omdat de telegrambesteller ook wachtte of hjj wellieht een antwoord moest meenemen,* „En kreeg hy dat mee?* „Neen. Zy zeide: „Geen antwoord; zeg Henry, dat hy zoo spoedig mogelyk het ryteig laat voorkomen.* Zy was voor de komst van het rytuig gereed en gekleed en liep de gang op en neer alsof zy zeer ongeduldig was. Zoodra het kwam siapto zy ia en reed weg.* „Kunt gy mij ook «enigszins hare gemoedsstemming beschryven?* „Ja, zy scheen zeer opgewonden, en ik vermoedde, dat het tele gram haar een goed bericht had gebracht.* „Kwam miss Grantham voor of na hare moeder terug?* „Eenigen tijd na haar. Als ik my goed herinner, dan kwam zy eerst terug, nadat mjjnheer Newbury het berieht kwam bren gen wat er met den armen mijnheer Grantham was gebeurd, maar met zekerheid kan ik het niet zeggen, wij waren dien dag allen zo» in de war.* Wordt vervolgdi)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1