NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Woensdag 28 Juni 1893, No. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31Ms Faubourg Montmartre Hairlkm, 27 Juni 1893. p:Bij gelegenheid van den Zondag te Oosterwjjk gehouden wielerwedstrijd, werd door den heer J. J. Ede® alhier, een eerste prijs, verg. silv. med. be haald, over den afstand van 25 K.M. Onder begunstiging van heerlijk zo merweer, hield de gymnastiek-vereemi- ging „Concordia" oader leiding van haren directeur den heer A. J. Meije- riak, Zondag esn wandeltocht door 't Gooi. *8 Morgens te kwart voor zes werd 't verzamelen ia de Jacobijaestraat ge blazen en klokke zes marcheerden een vijf en dertigtal jongelui met flinken pas voorafgegaan door 2 hoornblazers en een tamboer, naar 't station,om weldra Hilversum te bereiken. Na een stevig ontbijt gingen wij op weg. Op 't hoogst van 't kruis, op „de hoombok" en op „de zwaluwenberg* genoten we veel van de prachtige vergezichten. De gymnastiek toestellen aan de® koepel vm Ruisch werden aiefc vergeten. Op „de overbrug" hadden we een schoon panorama langs heidegrond en sparrenbocch, bereikten we „de lage vuursche" waar we een welverdiende rust hielden en zorgden voer dea in- wendigen mensch. Achtereenvolgens bezochten we de dolmin, de grot, de kapel, da vischkom en beklommen den konijnenberg met xyn prachtige echoweer gingen wy op marsch en wel ia de richting Soestdijk, welwillend verkregen w« toestemming om het paleis van Hare Majesteit de Koningin inwendig te bezichtigen. Door de Koniagslaan bezochten we 't Water loo-monument en van daar naar „de Eult" om ons te verkwikken. Door de berceuse naar de Lindenkom en de groote vijver in 'tBaarnsche boach gin gen we langs Peking en Kanton naar de Eenwesserberg. Op den terugweg naar Hilversum deden we nog even „de Roskam" aan. De trein bracht ons te half 10 in de opgewektste stemming in Haarlem. Dat er vóór 't schelden nog een hartelijk woord van dank aan den directeur voor zyne leiding werd ge bracht spreekt van zeiven. De „Maas Cricket-Club" is Zondag door de Haarlemsche C. C. „Rood en Wit" geslagen met innings ea 12 runs. In* de ie innings maakte „de Maas" (die zonder Timmermans en De B«üi, met 9 maa speelde) 39, waarvan Hooykaas 13. „R. en W." maakte daarop 90 (Hoeffelmin 25, Westerveld 14, Van Manen 13 en de Haas 12) hetgeen „De Maas" opnieuw met 39 beantwoordde. Voor de „M. C. C." nam v. d. Pot 6 wickets voor 18, Posthuma voor Haar lem 12 w. voor 42. Bij vonnissen van de Arrondïssemems- Rechtb&uk alhier vaa den 27^11 Jnni 1893 zijn in staat van faillissement ver klaard 10. Nicolaas Johannes Wessels, win kelier in sigsres en koopman, wonende te Edam, met iagaDg van 21 Juni 1893. Rechtercommissaris Mr. J. de Clercq van Weel, curator Mr. H. Ph. de Kan ter, advocaat-procureur alhier. 20. Naanisg Visser, winkelier In ma nufacturen, wonende te Monnikendam, met ingang van 23 Juni 1893. Rechter commissaris Mr. J. de Clercq van Weel, curator Mr. H. Ph. de Kaster, advocaat procureur alhier. No. 27 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Eea Aijeh-tragedie, oorspronkelijke novelle. Een kloekmoedige verdedi ging (met illustratie). De tentoon stelling te Chicago (met 2 illustraties). Zwakheden van beroemde personen. Het naspel in het Panama-proces ia de gevangenis van Etampes (met illustra tie). Een echtgeaoot-filosoof (met illustratie). Challemel Lacour (met portret). Losgebroken godea ia Birramh (met illastratie), Anecdotea. Ook een engagement (met 2 illustra ties). Puzzle. Dames-Rubriek. Mode. Afgedwoagea vaderlaads- lieide. Twee dooven of de vergis sing vaa een melkboer (met 2 illustra ties). Eea lesje in 't weldoen. Oplossing van Prijsraadsel XLIX. De steen van den Generale» staf. Groote prijswedstiijd. Taalkennis aan de hovan. Huwelijksgift-verze kering. De Prijswinners der Raad sels XLV en XLVI. Over onze dranken. Zomerfat naar de nieuwste mode, (met illustratie). Dat is wat anders. Hoe bloedzuigers gevangen worden. Anecdoten-proeve No. 16. De nieuwste telefoon. Nieuwe prijsraadsel LIII. Ook een recensie. Schaakrubriek. Met spoed is de laatste dagen aan de sluizen te Spaaradam doorgewerkt ook Zondag werd de arbeid niet ge staakt. Aanzienlijk zijn de kosten door de vertraging der machines en diefbuiten- gewone werkzaamheden veroorzaakt. Op de internationale hondententoon stelling van „Nimrod0 te Arnhem zijn door eenige inzenders uit Haarlem en omstreken prijzen behaald: In de open klasse van engelsche setters, reuën, de eerste prijs (reserve) ea eerv. verm. door den heer G. J. van der Vliet, te Overyeenin de af- deeling teven,de 2de prijs door denzelfde ia de nieuwelingskl&sse, reuën, de eerste en 2de prijs, door denzelfdein de jeugd- kla8se, reuëa en teven, 2de en 3de prijs door denzelfde in de koppelklasse, 1ste piijs en in de teamklasse, de 1ste prijs door denzelfde. Ia de openklasse,«teven, de 2de prijs door de heeren Gebr. Brinkmaan, al hier in de nieuwelbgsklasse, reuën en teven, een eerv. verm., door dezelfden; ia de jeugdklasse reuën en teven, de 2de prijs door dezelfden, en res. de heer L. Wurfbaio te Bloemendaal. Met de Clumber Spaniels, verwierf de heer G. J. v. d. Vliet, O verveen, den lsten prijs, den 2den prijs J. W. v. R. Wilson te Bloemendaal, en res. de heer J. v. Stolk, te Heemstede. In de afdeeling buldoggen (oieuwe- lings klasse) teven, de heer L. Wurf- bain te Bloemendaal de allerhoogste onderscheiding de heer K. v. d. Vliet verwierf met zijne kezen den lsten en eereprijs ia die afdeelingterwijl de heer Wurfbain van Bloemendaal in de afdeeling jachthonden, (erkende rassen) voor zijn exemplaar eervpl werd ver meld. Men meldt ons s De auti-revolutionaire partij in het district Beverwijk zal bij de a.s. her stemming de eaadidatuur van den heer Borret steunen. Bij den veehouder Winkel aan den Sloterstraatweg is bij een i gestorven varken de besmettelijke vlekziekte ge constateerd. Op last van den district veearts zijn de vereischte maatregelen genomen. Zondagavond is het paard van den postkar vau Amsterdam op Leidea, ter wijl de koeteier het tuig in orde bracht en de conducteur in het kantoor ver toefde, te Sloterdijk op hol gegaan ea eerst te Halfweg, waar men per tele- phoon was gewaarschuwd, gegrepen. De wagen was niet beschadigd tn de beide postbeambten, per tilbury van Sloterdijk naar Halfweg gereden, konden van hier de reis naar Haarlem, met hun eigen paard en wagen en eene vertra ging van een kwartier weder vervolgen. Aan den minister vaa oor- log is het volgende adres verzonden: Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Johannes Heemskerk, bouw man, wonende te Hazerswoude dat hy, adressant, het vorige jaar, tij dens zijne bouwhoeve door soldaten werd afgezet, wegens de ondêr zijn rundvee heerscheade [mond- en klauw- ziekte met innig en diep leedwezen kennis heeft genomen van het toenemend zedenbederf onder het Nederlandsche leger dat hij sedert door een nauwkeurig onderzoek in die droeve ervaring ver sterkt is geworden en hij tot de weten schap kwam, dat juist daardoor het ze delijk peil van het leger gedaald is, doordat eea groot gedeelte bestaat uit jongelingen van dea vierden stand, die door de sociale tijdsomstandigheden maatschappelijk geen vooruitzicht heb ben en iaa de gelederen van het leger dienst nemen teneinde erger te voor komen; dat daardoor het leger een samen raapsel wordt van hen, die maatschap pelijk en zedelijk fiasco hebben gemaakt, en waardoor zelfs de betere elementen onder de miliciens worden bedorven dat in dezen treurige® es onhoudba- :ea toestand verbetering te brengen is door aan het vrijwillig dieastaemes een premie te verbinden, door aan hen, die het leger trouw en eervol dienen uit zicht te geven na het verstrijken van een mixiraum diensttijd in burgelijke staatsbetrekking sun staatsspoorwegen, posterij, telegraphie esz. over te gaan dat daardoor het zedelijk zelfbewust zijn bij den soldaat zou ontwaken en een onderlinge wedijver zou ontstaan om door getrouwe plichtsbetrachting zich eene eervolle positie in het maat schappelijke leven te verwerven; dat daar, waar tot heden de discipline te wenschen overliet, orde en .tucht voorbeeldig gehandhaafd zullen kunnen worden; en de Nederlandsche soldaat, alsdan, de traditie getrouw, zedig en vroom in tijd van vrede en moedig ea dapper als een leeuw in den oorlog, het vaderland tot roem zal kunnen verstrek ken weshalve adressant op grond van het aangevoerde zeer nederig de vrijheid neemt, zich tot uwe Excellentie te wen den, met het eerbiedige verzoek, dat het Hoogstdezelve behagen moge, door eene herziening van de Wet op de Natio aale Militie, al die bepalingen te maken, waardoor het vrijwillige dienstnemen in hst vooruitzicht van later in burgerlijke staatsbetrekking over fe 'gaan, zooveel mogelijk worde bevorderd. Hetwelk doende met den diepsten eerbied, J. HEEMSKERK. HazerswoudeJuni 1893. Bij den Raad van State i 1 een nieuwe regeling van buitenlandsche verloven voor officieren van het Indisch leger aanhangig, waarbij zij na tien jarigen dienst recht bekomen opéén j aar verlof naar Europa. Ook de positie der eerste- en tweede-luiteraats-verlof- gangers wordt daarbij verbeterd, De heer deSonnaz, Italie's diplomatiek vertegenwoordiger te Scfia, wordt als zoodanig verplaatst naar 's Giavenhage. Wij vernemen, dat een scher per toezicht is verordend op de zee schepen in verband met het wede- voorkomen van gevallen van cholera in het zuiden van Frankrijk. Ebld. Er is voor Amsterdam weer een nieuw beurspla® ingediend, thans geheel afwijkende vaa alle vorige, waarby steeds asm eene vrijstaande Beurs werd gedacht. Het nieuwe plan stelt voor de Beurs te bouwen met een achtergevel in de rooilijn vaa de Warmoesstraat tusschen de perceelen no. 68 en no. 112, deze beide perceelen niet inbegrepen. De Oudebrugsteeg blyft dan ongerept en zal verlengd worden tot zoover als de Beurs op het Damrak vooruitspringt. Aan het Damrak komt de hoofdingang. Van het Damrak zal overblijven een flinke breede straat. Het ongedempte deel van het Dam rak met een deel van het water aan de Prins Hendrikkade is als bouwterrein gedacht. Zij, die dit plan bij Burg. en Weth. hebben iugediend, hebben, volgens De Tijdde daarvoor noodige percee len aan de Warmoesstraat in handen en doen tegelijkertijd voor de beschik baar komende terreinen een bod, over eenkomende met de raming der waarde dier terreinen, zooala die door hen in het plan is opgenomen. Men herinnert zich de muskietenplaag te Amsterdam van za jaren geleden, die de „Rietlanden" be kend maakte. Een dergelijke plaag heerscht op den Amstelveenschenweg, Sommige aan de oostzijde gelegen gevels van eenige huizen zijn met millioenen muskieten bedekt. Het zijn aiet gewone muggen, doch een soort watermuskieten die niet steken en door den regen na eenige droogte plotseling zijn te voorschijn gekomen. (HH.) Zaterdagavond omstreeks 11 uren werden te Rotterdam eenige 22) HOOFDSTUK VH. Het onderzoek van miss Rose «Waar was mevrouw Grantham terwyl haar dochter bezig was haar koffer te pakken en zich tot het vertrek gereed te maken vroeg misB Rose. fin de eetkamer met mynheer Newbury I* «Hoe lang bleef hy daar?' «Tot mevrouw Grantham uitging. Hy vergezelde haar in het rytuig.' «Wist mevrouw Grantham alvorens zij met mynheer Newbury uitging, dat hare dochter vertrokken was?' «Ja miss, toen zy naar boven ging om zich te kleeden, moet zij de kamer van de jonge miss zijn binnengegaan, waar zy alles iu wanorde vond. Zy had de bel toen bijna stuk getrokken. Ik snelde naar boven en zy keek my aan met een blik als van een verscheurend dier, terwijl zy zeide: «Wat beteekent dit?' «Ik zeide: Miss Grantham heeft wat in haar koffer gepakt.' «Waarvoor?' riep zij uit. «Om weg te gaan mevrouw,' gaf ik ten antwoord. «Om weg te gaan? Waarheen? Hoe lang is zy reeds weg? Welken weg is zy gegaan gilde zij byna, zonder my t^jd te geven een woord te antwoorden.' «Toen zy mij de gelegenheid gaf om er een woord tussehen te brengen,' zeide ik «Zjj is ongeveer een kwartier geleden weg gegaan, maar ik weet niet waarheen mevrouw. «Daarna begon zy weer als een half razende: «Waarom hebt gy haar laten gaan? Waarom zyt gy het my niet komen vertel len?' en allerlei meer, alsof het in mijne macht lag om mijne jonge meesteres terug te honden als zij wilde gaan. «Ik weet niet precies wat ik hierop ten antwoord gaf, maar zy noemde my een listig schepsel en snelde toen naar beneden waar Newbury zich bevond, en onmiddellyk daarna vertrok zy met hem in een rytuig.' «Keerde by met haar terug?' vroeg miss Rose. «Neen miss, ik heb hem daarna niet weer gezien.' «Is by dan Diet meer aan huis geweest?' «Neen miss, tenminste niet zoover my bekend is.' «Heeft mevrouw Gramham later ook nog iets gezegd over het plotselinge vertrek van hare dochter?' «Niet aan my, maar ik heb er haar met kolonel Bagster over hooren spreken. Z(j hielden op met spreken toen ik de kamer binnenkwam, zoodat ik niet kon hooren, wat zij zeiden.' «Schynt zy het zich nog al aan te trekken «Ik geloof het aiet miss. Misschien denkt zy wel, dat myne jonge meesteres spoedig zal terugkeeren. Ik wenschte wei, dat dit gebeurde, maar ik vrees er voor.' «Zoudt gy ook denken, dat mevrouw Grantham iets van hare dochter heeft vernomen «Dat is wei mogelyk. Ik kan er niets van zeggen,' «Om nu terug te keeren tot den heer met wien gy misa Grantham in Kew Gardens hebt gezien. Denkt gy, dat gy hem zoudt herkennen, als gij hem weer ontmoet «Ja miss, dat geloof ik stellig.' «Zelfs al was hy geheel anders gekleed?' «Ja miss, ik ben er zeker van, want ik heb meer naar zijn ge laat gekeken dan naar zijne kleeren.' «En denkt gy, dat uw neef de brievenbesteller hen ook zou herkennen «Ja, ik denk van stellig.' «Wilt gy het hem vragen als gij hem weer spreekt?' «Welzeker miss, als gij het wilt, en het ook is terwille van myne jonge meesteres. Yoor haar zou ik alles wel willen doen.' «Zoudt gy dat?' «Ja zeker miss, dat zou ik zeker willen.' «Nu dan, als gy iets van haar verneemt alvorens ik u heb weergezien, wilt gij het ray dan schryven miss Courtenay en de brieven hier hy juffrouw Blake brengen en laten brengen «Zeker wil ik dat.' «En nu nog een ding, en wel iets van belang. Wanneer gy uwe jonge meesteres niet in gevaar wilt brengen, houd dan alles voor u. Spreek er met niemand over, dat gy met my een onder houd hebt gehad, en wat door ons besproken is. Het kan zyn, dat

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1