Jaargansr. Donderdag 29 Juni 1893 No, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWE Grenadiers en Jagers. Nederlandsche Maatschappij ter bs- vorderinq der Pharmacie. BINNEN LA N D. FEUILLETON. De dood van Kichard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Rij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G, L. BATJBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre: Haarlem, 28 Juni 2893. ggln Dinsdagavond door de anti revolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje" gehouden vergadering Is besloten voor de a. s. verkiezingen voo? leden van den gemeenteraad éen caadidaat te stellen, en wel dss heer A. vaa Huizen. Jongstleden Dinsdagavond werden de leden der sociëteit „Vereenighsg" es hunne dames onthaald op eeae muziek uitvoering door de Kon. Militaire Kapel van hel Reg, Grenadiers en Jagers onder directie van den heer W. v. d. Lindes. Ik woonde ees gedeelte van dit eoEcsrt bij en wat ik bij mija komst al aanstonds bevond was, dat hst alom bekend corps, mocht het ook al, volgens sommiger beweriog, zij a vroegere» roem niet ten volle hebben gehandhaafd, nog altijd een sterke aantrekkingskracht blij it uitoefenen. Ia den tuis was geen stoei oabezet en tal van bezoekers moesten zich met een meer of minder gunstig plaatsje in eea der aangrenzende zalen tevreden stellen. Hiertoe behoorde eenige zelf verloochening, althaas in de omgeving waar ik na lang dwalen en zoeken ge legenheid gevonden hsd mija anker uit te wespen, want het lieflijk geklinkklauk van flbsschea en glazen, het stappen sa schuifelen van keilners enz. enz. maakte het vrijwel onmogelijk die andere muziek, daarginds in den tent zooal niet te hoo- re» dan toch te volgen en te genieten. Ziedaar dan de reden wsarom ik mij niet zal wagen aan een eeaigszias scherp belijad oordeei over de capaciteiten van het tegenwoordig in verschillenden zin besproken corps. Dit kan ik althans met gerustheid verklaren: al wat ik hoorde droeg m. i. den stempel van echte mu zikaliteit. Iedes: afzonderlijk optredend Instrument werd blijkbaar door een welgeoefende hand bespeeld en de voort* gebrachte toon liet aan beschaving sn adel zoo goed als niets te wenschsn over. Dst de zuiverheid ia het eusemble geheel en al boven bedenking was kan ik echter niet zeggen en bizoxider te roemsa over de macht en dé» glans va» dat ensemble zou mij ook aiet vaa harte gaan. Het laatste kan mijn slechte plaats nu eens buiten rekening gelaten evenwel zeer goed het gevolg van het eerste zijn. Laat om een voorbeeld 'te gevsn een trombone en een ssxo- phone denzelfden toon (ia union) aan blazen, dan zal de klank der trombone door dien der saxophone eeaigszias weeker, warmer en voller worden mits de overeenstemming van diapason vol komen zijin het andere geval ontstaat een onaangenaam troebele toon. Hét zelfde vindt plaats bij samenwerking vau cornetten ea hobo's, v&a hoorns en clarine'iea enz. Ea zoo wordt dus hst middel om een schoonem, weeken samen klank te verkrijgen tevens een gevaar voor de klaarheid, de doorhoorbaarheid vau het geheel. Het zou onbillijk zij» ara de &l o! niet waaraemiag van een dergelijke onvolmaaktheid de verdiensten van een muziekcorps te toetser?, want de invloed van temperatuur, tocht enz. speelt hierbp een voorname rol. Behou dens het hier aangestipte kan ik niet anders dan met groote ingenomenheid gewag maken van wat de haagsche kun stsaaars hier ten gehoore brachten. Ook het publiek toonde zich ten zeerste vol daan en bracht door herhaalde toejuichin gen dank en hulde aan des heer W. v. d. Linden en zya voortreffelijk corps. PHILIP LOOTS. De 42ste Algemeens Vergadsriag van bovengenoemde Maatschappij werd he den te 10 uur ia Hotel Scholten ge opend door den algemeen-voorzitter, Prof. W. H. Wefsrs Bettiak, met een toespraak waai ia bij o. a. zeide dat de Maatschappij in bloeienden toestand ver keert. Voorts deelde spreker o. a. mede, dat het Hoofdbestuur volgens wensch van de Algem. Vergadering bij den Minister ter audieatie is geweest voor de instelling eener phaimacopoea-com- missie, doch den indruk niet ne<dt ge kregen, dat dc Regeering eene olficieele Commissie daartoe zal iostellea. Wel licht zal een verzoek van de algemeens vergadering het gewenschte resultaat hebben. De Voorz. stelt zich voor, daaromtrent een voorstel te doen. Spre ker wekte op tot bevordering van den bloei van hef ondeisteunirgsfonds. Daarna kwam aan de orde punt II van de agendamededediag van iöge- komea stukken ea rapport van den staaf der departementen. Medegedeeld werd 0. a. dat het aantal gewone leden be draagt 397, dat der buitengewone 9, dat der algemeens 3 ea dat der hono raire 13. Hierop adviseerde de Commissie, be last met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester, tot goedkeuring daarvaa. De vergade ring keurde de rekening goe-1 ea ver leende décharge aan den penningmees ter, onder dankbetuiging voor zijn beheer. Punt IV was de benoeming van drie l?den in het Hoofdbestuur ter vervan ging van de navolgends heer es, die volgens regiement niet herkiesbaar zijn Prof. Dr. H. Wefers Eettink te Utrecht en Jacobus Polak te Amster dam. Iu hunne plaats worden gekozen de heeren Dr. H. D. Krusemaa en Dr. Aakersmit. De Algem. Secretaris, de heer M. L, Q. vaa Ledden Hulsebosch, die perio diek aftreedt, doch herkiesbaar is, wordt met algemeens stemmen herbenoemd. Alle diIe de benoemden verklaren sscH bereid de benoeming te aanvaarden. Hierna werden uitgebracht da rap porten der Commissiëo voor het onder steuningsfonds voor wetenschappelijke inlichtingen, voor het Museum en voor het Opwyrda fonds. Tot lid der eerstgenoemde Commissie werd ter vervanging van den heer H. Naaniag, benoemd de heer H. J. Sic- auia le Groningen en herbenoemd de heer D. Teessen, van Harlingea. Hierna kwam ter sprake het onder werp uitschrijving eeaer prijsvraag. Hiervoor gat het Hoofdbestuur de keuze tusschsn de volgende 3 concepten. aHet iusteilea van een onderzoek naar de bests der algemeen gevolgde twee methoden van decoct-bereiding voor Cortex granati, Cortex Chtnae, Radix Senegae en Folia Uvae Ursi. b. Het instellen vaa een onder zoek naar de samenstellingen en de werking der meest algemeen ia gebruik zijnde desinfectkmiddelearuw carbol- zuur en creoliae. c. Het instellen van een onderzoek naar den aard der bsstanddeelea, die reuk, smaak of kleurreactiss geven in de vette oliën van amandelen, perziken en ricinus-zaad. Na eenig debat werd besloten tot de prijsvraag letter a met weglating der 4 woorden „der algemeen gevolgde twee" van het woord „deccct" ea v&n bijvoe ging na het woord „bereiding" van „een waterig" aftreksel. Van het Hoofdbestuur warea geene voorsteilen ter behandeling Ingekomen. Van het departement Amsterdam was ingekomen het navolgende voorstel: De algemeene vergadering benoeme eene commissie voor het instellen van een onderzoek voor de hoedanigheid der met antiseptische verbindingen be deelde verbandstoffen uit den handel en hare meest doelmatige bereiding. Als toelichting merkt de aid. daarbij op, dat de onderzoekingen van de laatste jaren het vermot dea wettigen, dat de verbandstofl@n in den handel volstrekt niet bevatten, wat de fabri kanten op de etiquette» schrijven, ter wijl de ia de Püarmacopoea gegeven voorschriften zeer ondoelmatig zijn. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Tot leden van die commissie werden benoemd de hee ren Schmidt, Egeling, Hoffman, van Italië en van Ketel. De commissie zai over f 100 hebben te beschikken. Aan de orde is au een voorstel vau het departement Rotterdam Ds Algem. Vergadering besluit dst voortaan alle gedrukte stukken van de Maatschappij uitgaande, zullen worden uitgegeven door haar zelve, zonder tusscheakomst van eens uitgevers-firma. Dit voorstel beoogt vermindering der kosten van uitgave. Een tweede voorstel van Rotter dam is: De Algemeeae Vergadering drage asm het Hoofdbestuur op, pogingen in het werk te stellen om de uitgave van de Berichtender Maatschappij te doen samengaan met die var. een Tijdschrift voor Pharmacie, orgaan der Maat schappij. Als toelichting wenscht de afd., dat door de Maatschappy een tijdschrift kan worden uitgegeven, geredigeerd door de Redactie van het „Nederi. Tijdschrift voor Chemie, pharmacie en toxicologie. Deze voorstellen worden door het Hoofdbestuur bestreden. De afd. „Rot terdam" trekt hierna de voorstellen in en wil een nader onderzoek instellen. Besloten werd dat er een pharmaco- pie-commissïe zal worden benoemd, dat daarvoor aan de regeering subsidie zal worden gevraagd en dus de Maatschap pij daarvan niet zal bijdragen. Weigert de regeering de subsidie, d&K komt de zaak weder aan de orde in de volgende vergadering. Het hoofdbestuur zal de leden der commissie benoemen. Na vaststelling der begrooting ad 1365 voor 1894 werd Rotterdam aan genomen als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden ge houden en de vergadering te ongeveer 3 uur gesloten. Dinsdagavond in de pauze van het coacert der grenadiers en jagers, aan bestuur, afgevaardigden .en leden door de sociëteit Vereeoigisg aangeboden, werden eerstgenoemde heeren op de bovenzaal der sociëteit door het depar tement Haarlem ontvangen. De heer C. G. Loomeyer Jr. voorzitter der afd., heette hen welkom. Spreker wees op de eigenaardige geschiedenis van Haar iem, waarop men fier Is, hoe rijk zy ia van stichtingen van wetenschap en kunst, hoe zij maaaen heeft voortgebracht als Beets ea Kuenesa. Het vak der pharmacie was hier steeds in hooge eere. Of leefde hier riet de medehelper van den beroemden Lavoi sier, professor Vaa Marum, de groote Linnaeus en zoovele anderen? Nadat spreker hulde had gebracht aan de feestcommissie voor wat zy heeft gedaan, deed hy topmerken dat er op de algemeene vergadering niet veel te behandelen was en sommigen het nut dezer byeenkomst wellicht problematiek zuilen vinden. Vermoedelijk heeft men in de de- partementea, wetende dat men naar Haarlem ging, gemeend de wetenschap eeaige dagen te moeten laten rusten, om zich alleen aan het natuurschoon te wijden. Spreker eindigde met den uitroep: „Lang leve de Maatschappij van phar macie De voorzitter der Maatschappij, de heer Prof. dr. H. W. Wefers Bet-lak uit Utrecht, beantwoordde deze toespraak met een woord vau dank. Hierna er langde de voorzitter der feestcommis sie, de heer dr. H. D. Kruseman, het woord, die in een vloeiend es goed voorgedragen vers de aanwezigen toe sprak. Tot ons leedwezen hebben wjj dr. Kruseman niet kunnen bewegen, het ons ter opneming in de courant af te sta^s. Nadat nog prof. Bettink had gespro ken, nam de heer Kruseman het woord om het bestuur der Soc. Vereeniging dank te zeggen voor de gulle ontvangst. Hierop antwoordde de heer C. Prins Szs, voorzitter der sociëteit met een kort maar krachtig woord. De premiekeuriag voor paarden te Hoofddorp, is door het bestuur der af- ling Noord-Holland van het Nedexl. paarden stamboek uitgesteld tot 6 Juli a.so „Staatsblad" no, 85 bevat het kon. besluit van 29 Mei jl., houdende nadere regeling va» het port der pak ketten, een gewicht v?n 5 kilogram niet te boven gaande, rechtstreeks over zee tusschen Nederland en Ned.-Indië verzonden wordende. Dit besluit bepaalt o. m. Artikel 1. Het port der pakketten uit Nederland met bestemming naar de plaatsen in Nederlandsch-Indië, waar post- of hulppostkantoren voor den bui- tenlandschen pakketpostdienst zijn open gesteld, of uit die plaatsen met bestem miog naar Neder land, bij verzending rechtstreeks over zee, bedraagt: /o.85 voor een pakket tot een gewicht van 23) HOOFDSTUK VIII. Eene ontdekking betreffende William Sangstre «Ik ben niet geneigd om iets toe te stemmen of verder dit onderwerp te bespreken alvorens ik weet, wie gy zyt en wat het doel van uw komst is/' «Beloof my wat ik u vroeg en ik zal het u zeggeD." «Maar wanneer ik dat doe, kan ik my zelf in moeielijkheden brengen." «Mynheer Salter," antwoordde Spicer op ernstigen toon, «gy hebt niets te vreezen, dat verzeker ik u." «Dan wil ik beloven wat gij my vraagt. Ik zal dit onderhoud als strikt vertrouwelijk beschouwen." «Dank u. Myn naam is niet Jenkins, maar Spicer Robert Spicer." «De detective «Ja, zooals gy misschien weet ben ik particulier detective en behoor ik niet tot de politie. De politie koeBtert argwaan jegens uw bediende, ik niet, maar toch zou ik hem gaarne willen op sporen; alvorens ik echter eenige gegevens heb wenschte ik hem liever niet door de politie te zien opgespoord. Vindt zy hem, dan wordt hy zeker gearresteerd, en dat zou my niet passen, terwyl het voor hem drommels onaangenaam zen zijn. Heeft de inspec teur u tot geheimhouding genoopt «NeeD." «Vertel my dan eene wat hy wilde weten en welke inlichtingen gy hem hebt verschaft." «Hy vroeg mij naar de werkzaamheden van Sangstre en of hij gelegenheid bad om zich hier zonder medeweten van anderen ver gif te verschaffen." «Ja, en wat hebt gy daarop geantwoord «Ik zeide «Bedoelt gy of hy hier gelegenheid had om te stelen «Gy kunt het zoo noemen als gy dat verkiest," zeido hy met een glimlach. «Welnu dan," zeide ik, «wij hebben reden gehad om in hem het meest mogelyke vertrouwen te stellen. Wanneer hy iets voor eigen gebruik noodig heeft dan krygt hy het van den maga zijnchef, die het hem tegen grossiersprijs berekent." «Wordt er ook boek van gehouden vroeg hij. «Ja," ant woordde ik. «Laat my dat boek dan eens zien," zeide hy snel. «Ik liet het boek van den magazynchef halen en hy keek het in, «Ah zoo 1" riep hy uit, «hy schynt zich de vorige week wat morphicezont te hebben verschaft. Dat is voldoende. Ik zal ver plicht zijn mynheer Salter dit boek onder myn bereik te houden." «Ik wierp een blik in het boek en zag, dat hy een kleine hoe veelheid morphine en atropine had gekocht. «Nu wil ik uw chef gaarne eens sprekeD," zeide hy. «Ik liet Morris roepen, en in antwoord op de vragen van den inspecteur zeide hy, dat Sangstre hem had gezegd, dat hy de morphine en atropine noodig had om een preparaat te maken voor eene onderhuidsche inspuiting. Gij weet, dat Spicer medisch student is geweest?" «Dat begryp ik. Heeft inspecteur Greenhill nog meer ge vraagd «Ja, by vroeg ook of Sangstre op den morgen van zfln vertrek aan zyn adres hier ook een brief heeft gekregen «En heeft hy er een gekregen?" «Ja, hy kwam met de post van elf uur, en zoodra hy hem had gelezen kwam hy by my om verlof te vragen. Ik...." «Een oogenblik," aldus viel Spicer hem in de rede. «Ontving by den brief direct van den brievenbesteller of heeft iemand ander a hem in ontvangst genomen en hem dien gebracht?" «Mills, de bediende, die my uw kaartje bracht, heeft den brie f aangenomen en hem dien overhandigd." «Was dat de eerste brief, dien hy ooit hier heeft ontvangen?* «O neen, dat denk ik niet," «Kan ik dien mijnheer Mills een oogenblik spreken «Ja zeker. Wenscht gij hem onder vier oogen te spreken?" «Gy zult my niet in den weg staan, mijnheer Salter, matr wees zoo goed er aan te denken, dat ik Jenkins; een rechtsge» leerde ben." Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1