NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 5 Juli 1893. No. 3068. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUWS. Provinciale Staten. BINNENLAND. FEUILLETON. De dood van Richard Grantham. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 128. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOK, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE GoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: HitRLBU,' 4 Juli 1893. i~Door den Commissaris der Koningin Is Noordholland is ter kennis gebracht j dat de jacht op waterwild zal worden geopendin de» kring begrepen binnen de Wesi-Friescken cmringdijk in de ge meente Petten, in de gemeente Cal- lantsocg, alsmede la het gedeelte van jrien polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder op Zaterdag 15 Juli.;893 met zonsopgang, op het eiland Texel met uitzondering van den polder (Eijerland op Vrijdag 1 September 1893 f met zonsopgang, en in de overige dcelen ider provincie dus ook in den polder Ejjerlzvd op Texel op Dinsdag 1 Augus tus 1893 met zonsopgang. Zitting van heden Dinsdag 12 uur. Voorzitter; Jh*. Ma. J. W. M. SCHORER. ^De Vcorz. herdenkt na de opening dei vergadering met een enkel woord deverdiensten van de overleden leden vaa Provinciale Staten W. Bos, A. W. va» Eeghen ea F. J. W. H. Schmitz ea Mr. A. Iordens die wegens ves* tiging in eene andere provincie heeft bedankt. Dit wordt door de leden der Staten met applaus toegejuicht. Eece commissie, bestaande uit de heerea Cordes, 't Hooft- en Rendorp, onderzoekt de geloofsbrieven van de 4 nieuw inkomende lede» de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreei van Hogelaadea, H. J. Hijmans, T. H. van Esghea ea Mr. J. P. Kraakman en adviseeit tot hunne toelating. Dienovereenkomstig wordt besloten en de vier nieuwbe noemde leden na aflegging der voorge schreven eeden gëinstalleerd. Nog zijn ingekomen adressen om sub sidie vaa het Rundveestamboek Noord Holland te Scbellinkhout (f 5000) van de aid. Noord Holland vaa ketNcderl. Rundveestsmboek (f 5000) van de Prin ses Wilhelminabewaarschool te Oude schild (f 100) en van de bestuurders dor vormschool te Amsterdam (f 500 per jaar voor 3 jaar). ,%-Iogekomea is een schrijven van den heer Mr. J. Kappeyae van de Coppello met bericht dat deze voor eene herkie- dag als lid der le Kamer niet in aan merking weascht te komen. De verschillende adressen werden ge steld in handen van Commissie» ea de volgende vergadering bepaald op Vrij dag e. k. te 10^ uur tot uitbrenging der rapporten en tot behandeling van de voorstellen betreflende een reglement op de wegen. Dinsdagmorgen bezochten wij de ge wone jaariijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen vaa de School voor Kuustnijverheid, vervaardigd iu het af- geloopen jaar. Er bleek ons opnieuw, dat door de leerlingen onder bekwame leiding goed is gestudeerd. Zoowel het werk van de aanstaande decoratieschilders, als dat van de leerling- beeldhouwers (ia hout) en van de dames van de kuastnaald- werkkiasse, verdient bezichtigd te wor den wegens de keurige behandeling ea afwerking en niet minder om het loffe lijk streven, dat er uit blijkt, naar oor spronkelijkheid, met verwijdering zooveel dat mogelijk is van het geest- eainitia- tief-doodende copieeren. Plaatsruimte verhindert ons tot ons leedwezen, hierover uitvoeriger te kan delen. Dit weinige zij genoeg, om ieder die belang stelt ia de ontwikkeling van den leerling tot „artisan", op te wekken tot een bezoek vau de tentoonstelling. Zy is dit zeker overwaard. Door de politie alhier is aangehouden een 35 jarige man P. W., die in de Koningstraat in een winkel een paar dameslaarzen had ontvreemd, volgens zyae opgave alléén om in de gevangenis te geraken daar hij sedert geruimen tijd zonder middel van bestaan en huisves ting rondzwierf. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem van 1 Juli 1893 is in staat van faillissement verklaard, Jan Simonszoon Oosterhoora, timmerman en metselaar te Edam, met ingang van 29 Juni 1893. Tot rechter-commissaris is benoemd de rechter Jhr. mr. A. G. van Llntelo de Geer en tot curator mr. Z. W. Straatman advocaat en procureur alhier, Ds. Waardenburg, predikant te Vel- sen, heeft het beroep naar Etten en Henaaard (Fr.) aangenomen. Uit Halfweg wordt ons gemeld: Maandagavond is de hoofdbuis der waterleiding geheel afgesloten en in den afgeloopen nacht de onlangs gebersten buis vernieuwd. Hedenmorgen te 8 uur kon de leiding weder worden ontsloten. Ter aanvulling van het bericht ia ons Zaterdagavond nummer voorgekomen, omtrent de morgen, "Woensdagmiddag, te houden harddraveryen op de baaa van den heer H. va» Wickevoort Crommelin, nabij ds Crucquis te Haarlemmermeer, kunnen wy nog mededeelen dat er na afloop der reeds bepaalde matches, hoogstwaarschijnlijk nog een match zal geloopea worden tusschen de ameri ksaasche hengst „Athertoa" van dea heer CGets de Bossoa te Amersfoort en de bekende „Crucquis" van den heer H. vaa Wickevoorfc Crommelia, De toialisator zal even als de vorige keerea op het terrein aanwezig zijn. De Eerste Kamer komt 19 dezer bijeea ter afdoening van eenige ontwcrpgE, waaronder het haadelstrac- taafc met Spanje en tot het afdeelinga- oaderzoek der bedrijfsbelastipg. De heer mr. J. Kappeyne vaa de Coppello, die in September als lid der Eerste Kamer voor Noord-Holknd aan de beurt van aftreding is, zal zich niet herkiesbaar stelles. Volgens een bericht, dat het „Berliner Tageblatt" uit ons laad ontvasgt, zou de Czsrewïtch op zijn terugreis uit Engeland onze Koningin nen op Het Loo bezoeken. Thans is de kwestie v«d de benoemisg der juryleden voor de ten toonstelling te Chicago opgelost* Voor Nederland zijn behalve voor de af- deeliag Schoone Kunsten benoemd de heeren D. Blooker, lid der firma J. C. Blooker, te Amsterdam H. T. Wil- keas, chef der firma Van Duiken Wei land Co., te RotterdamE. H. Kte- lage, lid der firma E. H. Krelage Zoon, te Haarlem en E. Von Sahef, directeur van het Museum van kunst nijverheid van de „Ned. Maatsch. tot bevordering van nijverheid", te Haarlem. In „De Nederlzndsche Po litiegids" orgaan van den nederland- schea Politiebond van Juli 1893 (No. 91) is het volgende antwoord gegeven op een vraag, in dat orgaan gesteld, welke luidt als volgt: „Wat kaa ge daan worden om het socialisme en anarchisme onder onze politieagenten tegen te gaan?" Dit antwoord is door den voorzitter van den Politiebond zelf gegeven. Vraag 219. Om deze vraag te kunnen beantwoorden moet eerst vaststaan, dat het socialisme en anarchisme onder de politic-agenten heerscht. Door deze vraag op te nemen in dezen vorm heeft de redactie reeds aangenomen, dat het vaststaat, dat on der de bewaarders van orde ea rust de verfoeilijke begrippen en denkbeelden, die socialisme en anarchisme in de we reld breages, wortel hebben geschoten. Eu dat dost mij genoegen, dat de redactie er zoo over denkt. Want het s waar, het i b e«ae treu rige waarheid, dat onder de politie ambtenaren en beambten ia Nederland socialisme en anarchisme een vrucht baren bodera ter bewerking hebben, en er reeds velen, ja zeer velen door zijn aangetast. Eu niet alleen weet ik d&t het bij de mindere beambten zoo gesteld is, zelfs bij de hoogers politiê-ambteaaren tiert het kwaad welig en zal het spoe dig voor goed wortel schieten. Treurig, maar waar, helaas l Aaa wie of wien de schuld Misschien dat ik daar later het ant woord op geven zal, nu is het vol doende antwoord op de vraag te geven; „Wat kan gedaan worden om het sGcialisme en anarchisme onder''onze politie-ggenten tegen te gaan", maar laat ons dan niet noemen „politieagen ten", maar daarvoor in de plaats stel len „ambtenaren en beambten van politie". De beantwoording dier vraag kan zeer kort zijn: 1. Invoering eeser Politiewet ia Ne derland. 2. Wettelijke waarborg vaa benoe ming en ontslag. 3. Geen willekeurige handelingen van Burgemeesters. 4. Gesa benoemingen van personen tot hoogere rangen, die buiten het po litievak staan. 5. Gelydelijke opklimming tot hoogere rangen, met dien verstande, dat wel ca paciteiten in aanmerking worden geno men,maar anciënniteit den doorslag moet geven. 6. Het vertrouwen in het recht vaardig handelen van hooger auto riteit aankweeken, in plaats van, zoo als thans meermalen geschiedt, het rechtvaardigheidsgevoel van den politie ambtenaar te kwetsen en te beleedigec, (w. g.) J. W. TUINENBURG, Commissaris van politie. Hilversum. Maandagmorgen werd de amsterdamache brandweer te ongeveer vijf uur gealarmeerd voor een brand, die zich ernstig liet aanzien, nl. in de BlauwlakenBteeg aan den O. Z, Voor burgwal. Wanneer men die nauwe steeg tot het einde door gaat, komt men rechts gaande wederom door een steegje, en dan heeft men toegang tot de berg plaatsen en drukkerijen van de firma Amand, die haar magazijnen en kan toren, zoosls bekend, gevestigd heeft ia de Warmoesstraat 147. Op het bovengenoemde uur werd ia de drukkerij brand ontdekt, ontstaan op eene voer het geheele personeel on verklaarbare wijze. De brandweer stond bij haar komst voor een zoo verstik- kendea rook, dat zij op verschillende plaatsen ruiten had stuk te slaan, wilde zij in staat gesteld worden te overzien wat het vuur bad uitgericht. Het blusschingswerk werd dadelijk met kracht ter hand genome», wat in die nauwe straatjes juist niet zoo heel gemakkelyk ging, maar binnen een halfuur was men den brand met be hulp van drie Vechtkranen meester. De schade is vrij aanzienlijk. De ge heele boekbinderij met de naai - en snij machines is uitgebrand, ook hetpapier- magazijs, waar onder anderen een gioote hoeveelheid preatenboekea ter aflevering gereed hg en waar men nu van ochtend een grooten hoop verbrand en verschroeid papier zag liggen. Het aan de binderij grenzende ketel huis bekwam mede veel schade de ke tel bieef behouden, doch de gereed schappen van den machinist zijn bedor ven. In de daaraangresRzende steendruk kerij hebben de machines door waters schade vrij veel geleden, terwijl ook daarboven op de handpersdrukkerij nog al waterschade is aangericht. De schade aan een en ander is vrij aanzienlijk, doch bij becadesing te be- grootes: alles was verzekerd, dochuit- teraard veroorzaakte dit ongeval Maan dag op de drukkerij zeer groot ongerief, daar een groot deel van de werkzaam heden moest worden gestaakt. Hbld. Maandagmorgen sprong de heer W., agent in granen, van het dak van het bierhuis „Zur Guten Quelle„ aan het Rembrandtplein te Amsterdam. De heer W. bewoonde met zijne huishoudster, mej. J., eenige vertrekken op de 2e étage boven het café „Het Gouden Hoofd, dat daarnaast is ge legen. Wat de oorzaak van het ongeval is geweest, kan niet met zekerheid gezegd worden, doch wel is bekend, dat de heer W. met zijne hulshoudster spoedig in 't huwelijk zou treden en dat som tijds hevige ruzie, zelfs vechtpartijen tusRchen hen voorkwamen. Toen omstreeks 12 uur een politie? beambte den heer W. wilde spreken, werd deze ten antwoord gestaan door de huishoudster, daar haar meester met typhus te bed lag. Het ligt voor de hand, dat de heer W. in een vlaag van koorts ongekleed naar den zolder is geloopen, uit een 27) HOOFDSTUK X; Een slachtoffer Aan het hoofdkwartier konden de hongerigen zich verzadigen, 00 hunne fantasie-kleeding verwisselden zy voor die van een meer deftiger kleur. Aldus keerden zy naar Clifford's Inn terug om hun sollen weer te hervatten. In hunne afwezigheid had hun man niets van zich laten zien, soodafc miss Robo tijd en gelegenheid genoeg had om zich op de hoogte te stellen der omgeving van den ingang van no. 98. Na te zijn ontheven van haar post, die zoo kort had geduurd, keerde zy naar het hoofdkwartier terug, en liet wat thee zetten. Tsrwyl zij dezen drank, by de meesten harer seks© zoo geliefd, nuttigde, bracht JohDstone haar een telegram vaa Aylmer. Hot was kort maar duideiyk uHedenavond een brief ontvangen. Naar Fenchurch Street met treia 6.36. Wanhoop groot." #De trein uit Leytoa van 6,36 komt zeven uur te Fenchurch Street," voegde Johnstone er bij, in een spoorboekje ziende. z/Dank u," gaf zy ten antwoord. #Zeg als 'tu blieft aan Jones, dat hy binnen tien minuten gereed moet zyn om my te verge zellen. Laat Carter met een copie van dit telegram naar Peters gaan, die het aan mijnheer Spicer kan overhandigen." Twintig minuten later keerde zy weer naar haar post naby St. Dunstan's Church terug, terwyl Jones Fleet Street doorwandelde en scherp uitkeek naar Aylmer. Alle omnibussen, die in weste lijke richting gingen, trokken zyne aandaoht. De klokken hadden juist het halve uur aangekondigd toen Jones kwam toesnellen met het bericht, dat Aylmer aankwam op een omnibus. //Het is goed," antwoordde miss Rose. wZeg hem, dat ik me vrouw Dalton zal voorgaan, en dat hy haar moet volgen, en by de deur blyven staan. Gy blyft in de gang van de Inn." tfDaar is hy," riep Jones uit, en wees op een omnibus, die naderde. Miss Rose ging westwaarts en wachtte naby den ingaDg van de Inn, tot zy eene jonge vrouw met een kind in hare armen uit een omnibus zag sty gen, gevolgd door Aylmer. Daarna begaf zy zich kalm naar No. 98 en ging de eerste trap op. Hier bleef zy staan om een geschreven bericht te lezen, dat aan de deur was geplakt, waarop de naam /7Mr. George Dalton" stond, dat ver meldde, dat hy afwezig was, en eerst over een week of tien dagen zou terugkeeren. Zy hoorde een lichten voetstap in de gang beneden en besteeg toen de tweede trap tot op tweederde der hoogte, waar zy met haar rug tegen den muur geleund, een goed gezicht had op het portaal der eerste verdieping, zonder het gevaar te loopen door iemand daar te worden gezien. Nauwelyks had ay deze plek opgezocht toen de jonge dam6 met het kind verscheen, en met onvaste schreden op de deur van Daltons kamers toetrad. Met baar hand op den klopper, las zy het geschreven bericht van zyn vertrek; daarna zeeg zy onder het uiten van een zachten kreet bewusteloos neer. In een oogwenk lag de vrouwelyke detective geknield naast haar. Yoorzichtig nam zij het kind uit hare machtelooze armen en zette het in een hoek op den grond neer, zoodat het geen ge vaar kon; daarna ylde zy de trap af en riep Aylmer; zy beval hem Jones een rytuig te laten bestellen en haar vervolgens te komen helpen. Daarna snelde ay naar boven om als eene ervaren verpleegster haar aandacht te wyden aan het bewustelooze meisje want meer scheen zij niet te zyn. De woorden ^wanhoop groot" in Aylmers telegram hadden haar de mogelijkheid aan zulk een ongeval doen voorzien. Zij had een fleschje sterkriekend vlugzout en een klein fleschje met bran dewijn gevuld by zich. Het eerstgenoemde fleschje hield zy de bewustelooze onder de neus, en na verloop van eenige minuten merkte zy teekenen van een terugkeerend bewustzyn op. Zy wilde juist wat van het geestryke vocht tusschen de koude, bleeke lip pen gieten, toen eene huishoudster met zware schreden de trap kwam opBtrompelen. Dit geraas deed het slapende kind ontwaken en het begon luidkeels te schreien. De vrouw, wier hoofd juist boven den vloer van het trappor taal verscheen hoorde het kindergeschrei, een geluid zeer onge.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1