NIEUWS-,EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Zaterdag 8 Juli 1893, IV., 3071. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Provinciale Staten van Noord-Holland. B 1 N N E N L A N D. FEUILLETON De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Barry's Levensdrankdoor Henry Her man. Een slimme verdediging Haarlemmer Halletjes No, CLXIX. Binnen- en Buitenlandse he berich ten' Varia. Advertentiën enz., STADSNIEUWS. B/ublïm, 7 Juli 1893. Vaa wege 's Rijks waterstaat werd Don derdag door het Ptovinciaal bestuur aan besteed het verdiepen van eenige ge deelte» van het Noord-Hollaadsch Ka naal. Rataing 14500. Van de vier inschrijvers was het laagst J. Goedkoop Dan., te Amsterdam voor Z"567- Bij de Donderdag in het Stationskof fiehuis van dea heer Knijpers gebonden aanbcstedifig door den [architect Raman te IJmniden, voor het verbouwen van het winkelhuis van den heer van Thiel Spekstraat No. 8, waren ingekomen 6 biljetten. Laagste inschrijver de heer Rinkema voor f 5290, aan wien het werk is gegund. Zitting van heden Vrijdag 10uur. Behalve de ontwerp begroolingen voor 1894 van de kosten van rijksbestuur en van enkel provinciale inkomsten en uit gaven, werden ook nog door de daartoe benoemde corn missiën gunstige rappor ten uitgebracht over de voorstellen tot het veileenen van subsidies aan de navol gende instellingende industrieschool, de kweekschool voor machinisten, het conservatorium en de zeevaartkundige school te Amsterdamvoorts de tee- kenschool der gemeente Edam en over den stoombootdiecst Enkhuizen—Urk Kampea. Terwijl evenwel Ged, Staten voor laatstgenoemde stichting een subsidie van ƒ1000 voor 3 jaar voorstellen, ad viseert de commissie die slechts voor éen jaar te veileenen. De commis&ien vereesigen zich met het gevoelen van Ged. Staten, waar deze voorstellen ai te wijzen: 10. een ver zoek van kerkvoogden van de Herv. kerk te Necierhorst den Berg, om sub sidie voor de herstelling van kerk en toren en 20. een brief van de afd. Am sterdam van de vereen, ter bevord. van fabrieks- en handwerksnijverheid in Ne derland, waarin verzocht wordt de voor- loopig toegekende subsidie alsnog te verleenen. De commissie oordeelt gunstig over het voorstel van Ged. Staten om voor ƒ1000.uit de nalatenschap van wjjlen mr. Jacob! verschillende docu menten, betrekking hebbende op de geschiedenis der waterschappen iaNoord- Holland aan te koopen. De verschillende commissiën advisee- ren gunstig op voorstellen tot goed keuring van de ontwerp begrootiog van prov. bestuur 1894, van de rekening van Meerenberg over 1892, suppletoire begrooting van idem voor 1893, vrijstelling over 1894 va a idem van de verplichting tot teruggaaf van rente en aflossing van de ten behoeve van Meerenbêrg aangegane geldlecning en begrooting van idem voor 1894. In verband met deze voorstellen om trent Meerenberg adviseert de Comm. gunstig op het voorstel tot verhooging eer provinciale opcenten op het perso neel, vsn 4 tot 5. Voorts adviseeren de commissiën over voorstellen tot wijziging van polder reglementen en brengen gunstig rapport uit over een voorstel van Ged. Staten tot beschikbaarstelling van 1700. voor behardieg van een gedeelte weg over den dijk laags zij kanaal C. Hierna werd behandeld het ontwerp- reglement op de wegen in Noordhol land, waarbij Ged. Staten de amende menten der speciale Commissie over namen. Over de algemeene strekking vsa het voorstel werd niet gesproken, waaruit blijkt dat al de leden het wen- scheiijke inzagen van het maken van een ligger op die wegen. Het volgende adres is door de Ver- eeniging tegen het mishandelen van dieren alhier aan den Burgemeester van Zandvoort verzonden. „De vereeniging tegen het mishande len van dieren te Haarlem en Omstre ken neemt d,e vrijheid het volgende onder Uwe aandacht te brengen „dat haar van verschillende zijden wordt gewezen op de ruwe wijze, waarop sommige ezeldrijvers aan het strand te Zandvoort hunne dieren behandelen dat die behandeling menigmaal over slaat tot mishandeling en met weerzin door de bezoekers van het strand wordt gadegeslagen. „Redenen waarom de vereeniging bo ven genoemd U beleefd verzoekt, indien zulks mogelijks is, aan bedoeld kwaad paal en perk te stellen, „In verband met dit verzoek heeft de vereeniging de eer U te berichten, dat door haar een premie van ƒ2,50 beschikbaar wordt gesteld voor elke bekeuring van dierenmishandeling en zij deze premie ook gaarne wil uitkeeren aan de gemeente- en rijkspolitiebeambten, welke in Uwe gemeente tegen dieren mishandeling proces verbaal opmaken." Het zoontje van G. v. d. Beek, oud 3 jaar, is al spelende voor de woning in den Aalsmeerderwcg te Haarlemmer meer te water geraakt en weinige oogenblikken later er levenloos uitge haald. Een zoontje van W. de Groot, oud 7 jaar, is, terwijl hij stond te visscheD, in de Ringvaart bij Burgerveen te Haar lemmermeer in het water gevallen en verdronken. Voor enkele dagen deelden onder scheidene bladen het bericht mede, dat by het graven van den nieuwe sluis- put te IJmuiden overblijfselen van een voorwereldlijk dier zouden gevonden zijn, waarschijnlijk van eenen mammouth. Dr. H. Blink heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan dit graafwerk, om hier eenige geologische onderzoekingen te doen naar de wording der duinen. Het gevonden gebeente nu bleek geens zins van eenen mammouth afkomstig te zijn, maar is waarschijnlijk het over blijfsel van den schedel van een wal- vischachïig dier, iets waf de zoölogen nader kannen uitmaken. Het gebeente werd gevonden midden in de duinen, en op eenigen afstand was vroeger eene zware rib gevonden, waarschijnlijk een overblijfsel van hetzelfde dier. De hoog te, waarop het lag was ongeveer gel. A. P., en de laag, waarin het gebeente begra ven was, bestond bijna geheel uit zeeschelpen. Langs de geheele ingraving was de schelpenlaag op eene hoogte van ongeveer gel. A. P. duidelijk waar te nemen. Boven die schelpenlaag be staat het duin ;uit gewoon duinzand, met enkele schelpen vermengd, zonder dat hier echter sprake kan zijn van een bepaalde schelpenlaag. Op een hoogte van 3 4meterbov. A. P. wordt het duinzand plotseling af gebroken door eene veenlaag die pi. m. 1 M. dik is. De veenlaag heeft eene structuur en samenstelling overeenko mende met het goed ontwikkelde laag- veen. Op eenigen afstand waren op deze hoogte en lager tot gel. A. P. ook overblijfselen van boomen in het duin gevonden. Boven de veenlaag werd weer een laag gewoon duinzand gevon- den, dat echter, reeds was afgegraven, doch welke bedekking volgens opgaven eene dikte van pl. m. 6- meter moet gehad hebben. Uit deze waarnemingen, in verhand met vroegere, trekt, de heer Blink de volgende consluslën. De schelpenlaag in het duin op gel. A. P. wijst er op dat hier eenmaal het strand geweest moei zijn. Alleen op het strand, zooals dit nog tegenwoordig geschiedt, kannen dergelijke lagen van schelpen aangevoerd worden. Het genoemde gebeente dan is het overblijfsel van een zeedier dat in dien tijd op het strand is aangespoeld, zooals dat nog telkens geschiedt. Hier is het lijk vergaan en bij hoog water uit el kander geslagen, waardoor dan ook en kele beenderen op korten afstand ge vonden werden. Men ziet hieruit, dat ia vroegerea tijd het strand op deze plaats eenige honderden meter verder landwaarts moet gelegen hebben, en ongeveer midden ia het duia gevonden werd. Hieruit blijkt, dat het duia sedert dien tijd aan den buitenkant moet zijn toegenomen zoodaf de zeegrens des lauds verder zeewaarts verplaatst is. Dit stemt overeen met de vroegere waarnemingen van dr. Lorié, dat de binnenduineu ouder zjja dan de buitenduinen, waarmede de heer Blink ia zijn werk „Nederland en zijn Bewoners" instemming betuigt. De algemeen heerschende meening van de landwaarts wandelende duinen, die een gedeelte van het Hollaudsche laagveea zouden bedekken, is reeds vroeger door de heeren Lorié en Blink bestreden, en wordt hier door de feiten gelogenstraft. Op het strand, waarop de schelpen laag was neergelegd, had misschien mede onder den invloed eener negatieve niveauverandering (lager worden van den zeespiegel) nieuwe en verdere duin vorming plaats. Zoo breidde het duin zich zeewaarts uit, en de schelpenlaag werd onder het nieuwe duin begraven. Daardoor kwam jdeze laag met de op strand aangespoelde voorwerpen midden in het duin te liggen. Na eene periode van duinvorming, die hier eene lasg duinen van pl. m. 3 M. deed ontstaan, gaf de vorm van het duin alhier en waarschijnlijk ook eene periode vau groote atmospherische voch tigheid, zooals men die uit verschillende andere verschijnselen kan constateeren, aanleiding tot rijker plantengroei op deze duinen, en zelfs eenigen boomgroei. De vochtigheid, die den plantengroei be vorderde, was tevens gunstig voor de veen vorming. En in dit duin werd daar door, op de wijze als thans nog in duinvalleien geschiedt, de veenlaag ge vormd, die wy boven beschreven. Dat er geen of weinig zand door dit veen gevonden wordt wijst er op, dat er in dien tijd weinig verstuiving plaats had, en dus, dat vochtigheid en plan tengroei het duin vastlegden. Eerst in latere perioden van groote diuugte geraakte het zand «veder aan het verstuiven, en werd de veenlaag door lagen duinzand bedekt, die er in de tegen woordige periode nog op gevonden worden. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Juni 11892 Reizigers 17498.75, in 1893 f6790.70, verschü f 708.05. Goederen in 1892 f 585 48», in] [1893 f762.775, verschil f177 29. i^rJ Tezamen vervoer in 1892 f8084.28®, in 1898 f 7553.47®, verschil f 530 76. g Vorige maanden in 1892 f34391.79®, ia 1893 140276.21®, verschil f5884.42. Vervoer sedeit 1 Jan in 1892 f 42476.03, in 1893 f 47829 69, verschil f 5353.66. Diversen in 1892 f 6202.526, in 1898 f 3995.606, verschil f2206.92. Totale opbrengst in 1892 f48678.556, in 1893 f 51825.296, voordeelig verschil f3146.74. Per dag kilometer in 1892 f9.552, in 1893 f 10.226, voordeelig verschil f 0.674. De Regeering heeft, inzon derheid ook namens den minister van marine en het personeel der koninklijke Nederlandsche marine, hare deelneming doen overbrengen aan het britsche goe- vernement, naar aanleiding van de ramp overkomen aan het britsche oorlogs schip Victoria. Het britsche goeverne- ment heeft daarop met een brief van dankbetuiging geantwoord. Over de benoeming vanjhr Van Panhuys tot vice-voorzitter van den Raad van State hebben verschillen de bladen hunne verwondering betuigd, gepaard met slechts matige iogeaomen- heid, daar mea verwacht had, dat iemand met meer parlementaire onder vinding zou zyn benoemd. Daartegenover betuigt „De Amster dammer" hare ingenomenheid met deze benoemingmet recht maakt ze er den anderen bladen een verwijt van, dat deze geen van alle er aan hebben her innerd, dat Jhr. Van Panhuys als com missaris van Groningen zich zoo gun stig heeft doen kennen door de circu laire welke hij in het begin van dit jaar aan de burgemeesters van zijn provincie heeft gericht over de sociale nooden in dat gewest. Hij toonde daardoor oog te hebben voor den ernst der tijden. „Te weten» dat de man die volkomen uit eigen beweging iu strijd met de gewoonte 30 HOOFDSTUK XI. Bet slachtoffer van George Dalton. De trein, waarmee hy zou vertrekken, verliet London Bridge Station ongeveer terzelfdertyd, dat uw trein te Fenchurch Street aankwam. Ongetwyfeld is hy op het oogenblik reeds by de dame." #De dame, met wie hy voor den vorm wil huwen?" wDat moet nog bewezen worden, maar ik hoop, dat zyn ver- foeielyk plan mislukt." «O hy is een laag, wreedaardig mensch. Ea om te moeten denken, dat ik hem zoo heb liefgehad, en terwille daarvan in het geheim met hem ben gehnwd. Ik ben zyn slachtoffer geweest en nu heeft hy my verlaten om een tweede te zoekenKan ik haar op de een of andere manier niet waarschuwen? en op die manier beletten, dat hy weer iemand ongelukkig maakt?" «rZoudt gy hem dat beletten als gy daartoe in staat waart?" „Dat zou ik, ja dat zou ik. Hy is een onmensch. Ik gevoel nu, dat ik hem haat. Zyn brief is opzettelijk wreed wreedaardig heeft hy mij tegelijkertijd twee hevige slagen toegediend. Ja, hoe innig had ik hem liefZyn vermoedelijk slachtoffer zou ik gaarne voor zyne listen willen behoeden." ,/Zoudt gy dat willen?" //Ja zeker." //Help my dan voor zooveel het in uwe macht ligt, want ik ben bezig te trachten hem het uitvoeren zyner slechte plannen te be letten, en door my te helpen zult gy wellicht een deel van het geld, dat hy zeg t, dat door uwe moeder is verloren, nog redden. Ik sta eenigszins op de hoogte van zyne sluiksche streken en ik stel geen vertrouwen in zyne verklaring be tranende de geldelijke ramp, die uwe moeder treft. Hot is best mogelyk, dat bet geheel onwaar is." z/Wat bedoelt gy daarmee dat haar geld misschien niet ver loren is?" zyHy kan in deze zaak wel gelogen hebben zooals hy in andere zaken heeft gelogen. Vertel mij alles wat gy van hem weet, en ik zal dan beter in staat zyn om er een oordeel over te vellen. Gij hebt er niets v£i te vreezen, wel van te hopen, als gy my vrijmoedig alles toevertrouwt." z/Gij hebt beloofd als eene zuster voor my te zyn." En ik herhaal myne belofte. Dat zal ik." ffDan «al ik u alles vertellen. Gy zyt voor my iet» wonder baarlijks, iets geheimzinnigs, maar ik geloof, dat gy goed en op recht zijt. Draai het gas neer en kom dan bi) my zitten, dan zal ik u vertellen, hoe ik de vrouw en dus het slachtoffer van dien man ben geworden." HOOFDSTUK XII. Bet verhaal van Olive. //Ik ben een eenig kind. Mijn vader civiel ingenieur stierf, toen ik vyftien jaar oud was, en liet myne moeder, die toen reeds by na blind was eeD vermogen van tusschen de tien en elf duizend pond na, belegd in aandeelen, die een tamelyk goede rente afwierpen en eene kleine grondbezitting, die ons ongeveer veertig pond jaarlijks opbracht. z/Twee jaren na den dood xnyns vaders werd myne moeder totaal blind, en op raad van een kennis, die nu dood is, verhuis den wy naar naby Redhill, Surrey. Weldra gaf ik aldaar les aan de leerlingen der Zondagsschool ea leerde by die gelegenheid Dalton kennen, die directeur van de school was, ua en dan wel eens preekte, en het orgel bespeelde, daar hy zeer muzikaal was Een ieder zag hoog tegen hem op en hield hem voor zeer braaf. Hy verrichtte vele goede werken, en diende veleo met raad en by stand." Een oogenblik," zeide miss Rose, wgy zult er toch wel niets op tegen hebben, dat ik een paar punten opschryf, waarmee ik later myn geheugen kan tegemoet komen //Zeker niet." Miss Rose haalde haar aotitieboekje te voorschijn en schreef een paar korte aanteekeningen op. Hierna zeide zy«-Heb ik u goed verstaan, dat gij omstreeks achttien jaar oud waart, toen gy Dalton leerdet kennen?" //Tusschen achttien en negentien jaar."

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1