NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaarg'anjc. Vrijdag 14 Juli 1893. No. 3076 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. HET WATERFEEST „Zang; en Vriendschap". FEUILLETON» De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37*. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenfciën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem; 13 Juli 1893. ■T Bij kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Neckrlandschee Leeuw, de majoor L. de Vlaming, van den staf der iafaaterie. Ia vervolg op het bericht in ons vorig summer dieae, dat de heer J. Verkore® gistere» 12% jaar het ambt van opzichter der gemeente-reiniging (sedert ©enigen tijd is de titel ia hoofd opzichter veranderd) heelt bekleed. In zijne tegenover het publiek dik wijls niet gemakkelijke taak, heeft de heer Verkoren steeds blijken gegeven van welwillendheid, hulpvaardigheid, eigenschappen die bij den gemeente ambtenaar van zulke onschatbare waarde sya. van de Koninkl. Liedertafel Toen onlaags de bovengenoemde lie- dertefel vergaderd was na hare over winning te GioDiagen, waar zy met al- gemeens stemmen van de jury den eersfcesa prijs in de hoogste afdeeliag mocht vei werven, toen werd er gespro ken over een leest, waarmede men dat succes aog eens zou herdenken. Eeae commissie werd daartoe gevormd ea deze, overleg plegende, kwam weldra tot de conclusie, dat eea waterfeest ia de Spaaraestad goed zou passen. Hoe dat vaartuig zou zijn samenge steld? De vice president van de lieder- tafe), de heer H. van Breemen Hzü., wist daar raad op. Hij stelde zes groote schuiten met groot draagvermogen beschikbaar, een ander lid der commissie stelde welwil lend het Hoodige .hout voor dea vloer beschikbaar en weldra lagen in de bocht van het Spaarae bij het buiten van den heer Caoop Koopmans de schuiten voor anker en werd onder de leidiog van de heeren J. van Breemen Jz. en G. A. van Breemen, door een twintigtal tim merlieden, dit zestal vaartuigen eerBt door ijzeren kettingen en daarna met stevige balken verbonden. Er werd een solide vloer gelegd en toen fsldus de basis goed ea vertrouwbaar was, glog men aan het decoreeren. De Burgemeester verleende toestem ming en gaf tevens de noodige assisten tie der politie, want het was te voorzien dat die noodjg wezen zou. Het rijden aan de drukke zijde vaa het Spaarne was verbodes, en de liedertafel had ver lof ontvangen, om wanneer door slecht weer het feest eventueel niet kon door gaan, dit dcor afwimpeling van den toren bekend ts maken. Woensdagmorgen zag het er uit, alsof men inderdaad van dat verlof gebruik zou moeten maken, maar gelukkig was de feestcommissie optimistisch en re kende op goed weer. Des avonds was het weer dasa ook zoo geschikt voor de tocht als men raa&r wesschea kon. On geveer zeven uur kwam het feest vaar tuig, door een sleepbootje getiokken, langzaam aanvarea naar de Laugebrug, waar de feestvierenden san boord zou den komen en werd daar naar dea wal gebracht. Het was een alleraardigst schouwspel, toen het vaartuig daar kwam aandrijven, majestueus en zóo vast op het water, dat ieder feesteling zich volmaakt veilig kon gevoelen. Het was dan ook een flinke ruimte, de vloer was 26 bij 15 Meter. Tot eea hoogte van twaalf meter uit de waterlijn verhief zich een sierlijke balustrade, waarvan door ve?siexiag met groen en vlaggen, eea aantal keurige eerepoorteu waren gemaakt. Bovenop prijkte de lier, behangen met een lau werkrans. Op het vaartuig en in het midden daarvan was een keurig salon netje getimmerd voor het bestuur, waarin zelfs een piano stond en dat met nette gordijnen was gedrapeerd. Een lier en een Z. en V. van bloemen, hadden daardoor een vriendelijke eereplaats ge vonden. Bovendien was het vaartuig versierd met de wapens der nederlaadsche pro vinciën en met die van Haarlem ea Groningen naast elkaar. Vlak tegenover dit salonnetje prijkte een flink buffet, waarin bier werd afgele verd. Daarin was eeae decoratieve ver grooting geschilderd van hel oude insigne der liedertafel, de lier.In een hoek van het vaartuig was eea ander buffet, o.a. voor wijn en eetwaren opgeslagen. Ruim vijf honderd stoelen waren voorioopig op het dek gereed gezet. In een der hoeken vaa het vaartuig bestond voor de aanwezigen gelegenheid om hunne haodteekening te plaatsen op losae bladen papier, die tot een herin- neriugsalbum zullen worden samenge steld. Terwijl de wallen vaa het Spaarne aan alle zijden zwart waren van mea- schen, kwamen ook langzamerhand de opvarenden, om het zoo eens te noe men, donateurs, kunstlievende leden era werkende leden met hunne dames aan boord. Nauwelijks had de kiok acht ge slagen, of het sein tot vertrekken werd gegeven. Het stoombootje deed zijn plicht era statig dreef het feestvaartuig over het door gees zuchtje gerimpelde water. Bij de eerste tocht naar de Langebrug werden verscheidene photografische op- u&men van hst waterkasteel genomen. Maar het voer niet alleen. Aan alle karaten dreven er mee, vaartuigen van allerlei grootte, met en zonder stoom, de meeaten versierd met vlaggen en lampioas. Een man op een watervelo cipède trok zeer de aandacht. Zoover het oog reikte waven de wallen zwart van measchexa. ïq de huisjas a&sa den Schalkwijkerweg staken zelfs hoofden door de daken heen. Voor de feestgs notea was het panorama onder de met groen en vlaggen getooide eerebogea door, onvergetelijk schoon. Daar hief de liedertafel het Wilhel mus en dadelijk daarna het Wien Neer- lasdsch Bloed aas. Het feest was aan gevlogen, de tongen raakten loc. Boven da hoofden welfde zich de heldere blauwe lucht, met welgevallen bleef het oog ruste 5 op dea groeoea linkeroever en vermeide zich in het spiegelende water het was eea avond uit dui zenden. Het spreekt vanzelf, dat de vaart niet snel ging. Het was dan ook een uur later, toen men het punt van aankomst (het land achter de boerderij vaa Ver- brugge in den Hout) bereikte. De lie dertafel had intusschen „de Landbou- wers*% het koor waarmede zy in Brussel tea vorigen jare den aden prys ver wierf, geaoagea. Allengs viel de duis ternis. Het blauw van dea hemel ver donkerde, hier en daar glansden reeds lampions op andere vaartuigen. Het werd tijd voor de illuminatie ea wel haast waren tal vaa handen bezig, om de duizeade vetglaasjes, die rondom de balustrade in eenige rijen onder elkaar warea opgehangen, aaa te steken. Toen werd het schouwspel inderdaad tooverachtig schoon. Van den wal be schouwd was het feestvaartuig ia een groot vierkant van licht gehuld. Chi neesche lampions in slingers daaronder en over het midden opgehangen, ver hoogden het fantastischs van het toc- neel. Geen wiadje was er, dat het saood op deze eenige versiering kon gemunt hebben. Ia sea oseiadige afwisseling schoten rondom het groote vaartuig, de kleinere booten schuitjes met lampions in allerlei kleur, die door de bewsgisg van het roeien, van verre gezien, over het water schenen te hup pelen. De voorzitter, de heer Ed. de Lanoy, verscheen inmiddels aan boord en werd daar toegesproken door den voorzitter vaa de feestcommissie, den heer A. Haartman, die den heer de Lanoy dan kende voor zjja bezoek, hulde bracht aan zijne verdiensten tegenover de lie dertafel. Deselfde spreker sprak daarop sen zeker welverdiend woord van erkente lijkheid tot dsn heer H. van Breemen, zonder wien dit feest zeker aiet zou zijn geslaagd. Met laatstgemelde hulde vereenigde zich ook de heer de Lanoy in zijn antwoord en een ddewerf „er lebe hoch" bewees, hoe de leden der lieder tafel met deze ovatie instemden. Wat daarop werd vertoond was voor bijna alle» eeoe verrassing. Op een groot vlot werden door den heer D. H. Blok met een reuzeotooverkataara tal vaa portretten op een groot doek voorgesteld. Het waren de afbeeldingen van bekende componisten en van personen, die zich in vroeger of later tijd voor de vereenfging verdienstelijk hebben gemaakt. Men zag er het wel gelijkend portret van den heer P. van der Eist, eea der oprichters, dat van onzen oud burgemeester den heer Jor- dens, vaa den directeur den heer W. Robert ea van den heer W. H. C. Schmöliag en dat van den tegeuwoordigen beschermheer der vereenlging, Jhr, Mr. J. W. G. Boresl van Hog elanden, van dea directeur ea wie zou dsen ver geten van den vicepresident. Aaa deze reeks was een afbeelding van het vaandel en eene van de liedertafel zelve toegevoegd. Dese aardige verrassing, die nitne- j mead slaagde, wekte, zeer de feestvreugde op. De liedsrtaiel had intusschen „In het Bosch" van Verhuist en „die falsche Pepita" uitgevoerd. Ongeveer haifelf kwam de muziek, twaalf man vaa het Stedelijk Muziekkorps (na afloop van het concert ia den Hou?) aan boord. Men kaa zich begrijpen, dat er zooveel mogelijk op de beschikbare ruimtewas bezuinigd en zoo had raea dsn ook voor de muzikanten een plaats gemaakt bovenop het salonnetje. Nogal eea eereplaats, zou men zoo zeggen, maat drie van de heeren musici hadden tegen die plaatsing bezwaar en verkozen niet ie biazen. Hun werd derhalve beleef delijk uitgeleide gedaan en wij vermoe den dat zij daarop drie groote koppen saliemelk hebbes genomen, zich daarep den slaapmuts over de ooren hebben getrokken en in het veilig bed ter ruste zijn gegaan. Jammer en zeer eigenaardig is het, dat de eenige wanklank die er op het feest was, aldus te wijten is aan de muziek I Maar daarom niet getreurd, de negen anderen vroolyktcn de feestelingen met hun muziek uitnemend op. Aardige attenties hadden de heer G, Oosten broek ea de feestcommissie verzonnen. Eerstgenoemde reikte aan al de dames een waaier uit, waarop met gulden let ters „Souvenir aaa het Waterfeest" ge drukt stond. De heer vsa der Velden had 500 bouqueljes bij zich en deelde die namens de feestcommissie eveneens aam de leden der schoone sekse uit. Dat deze attentie door de feestelingen gewaardeerd is geworden, zal den goe den gevers wel gebleken zij» door dé stormachtige manier, waarop velen zich kwamen aanmelden om een waaier ol bouquet]e te ontvangen. Langzaam dreef het feestvaartuig weer van den wal af, nu niet meer getrokken maar geduwd door de stoomboot. Nu en dan maakte het gevaarte een draaiende beweging en dan had men van de wal het schoonste gezicht erop. Het was nu ongeveer elf uur, maar evenmin ais de feestvierenden wisten de toeschouwers van heengaan. Van het feestvaartuig gezien, waren de duizeade kijkers éene bewegende massa, nu en dan hel ver licht door het roode schijnsel van ben- gaalsch vuur. De zangers brachten nog „de Roos" van Gheluwe ten gehoore. Voor de Bakkerstraat bleef men een poos liggen, later weer voor de bier brouwerij, een goede maatregel, daar anders het op- en afgaan wel wat moeie- lijk zou syn geweest. Stilliggende kon men gemakkelijk met het daarvoor be stemde ijzeren schuitje of over andere schuiten heen, dea wal bereiken. De vroolijkheid nam toe, toen de danslus- tige jeugd op het midden vaa het vaar tuig ee.n vroolijk dansje begon. Op dit puvt gebeurde het eenige on geluk, dat er den ganschen avond Is voorgevallen. Drie jongelieden die, naar wij veraamen, wat heel druk ware» in hun wrakke schuit, sloegen daarmee om en verdwenen onder water, zoodat de omstanders het ergste vreesden. De politie was met dreggen dadelyk ter plaatse, een schuit voer er direct heèn, planken werden van den wal af aan de drenkelingen toegestoken en zoo waren zij in zeer korten tijd weer op het droge ea kwamen met den schrik vrij. Nu voer men langzaam weer naar de Langebrug, die In weerwil van hetl ate uur, (éen uur na middernacht; nog vol nieuwsgierigen stond. Men had van daar dan ook op het geïllumineerde schip het mooiste gezicht. Bij het aanleggen aan de wal verlie ten velen het vaartuig, maar er bleven er ook nog velen over, die metgezelli- gen kout onder de tonen der muziek, of wel met eea dansje het feeat deden voortduren tot 4 uur ia den morgen. Voorzeker zal dit eigenaardige feest nog lang bij Haarlems ingezetenen in herinnering blyven. Velen hebben tot het totstand komen daarvan de een wat meer, de ander wat minder, medege.. werkt maar zeker is het, dat de heex 35) HOOFDSTUK XIV: Het testament van Marchmount. De inspecteur en de geneesheer bekeken het papier op hun beurt, en moesten de juistheid van Spicers opmerking erkennen. „Hebt gy de vloeirol op Granthams schryftafel gezien vroeg Spicer. pik heb die zorgvuldig onderzocht, maar er geen bizondere sporen op ontdekt," antwoordde de inspecteur. „Hoe was het vloeipapier gekleurd?" „Wit," „Nu, bekyk den brief nogeens goed. Houd het gbus er op een Ainken afstand van afgij behoeft maar een klein gedeelte tegelyk te onderzoeken." „Welnu?" „Ziet gy die zwarte vlekken, bestaande uit met inkt doortrok ken vezels van het vloeipapier, klevende aan de letters in de vouw //Ja, ik zie ze." //Welnu, daarboven ziet gij nog meer van die vezels." z/Ja, ik zie ze maar ze zijn rood I" //Juist. Daar was de inkt byna droog, toen de brief werd afge vloeid. Hy was echter nog vochtig genoeg om die te doortrekken. Dokter, leg even een weinigje onder de microscoop." De geneesheer deed dit en de roode vezels waren duidelyk zichtbaar. //Waarlijk mijnheer Spicer," riep de inspecteur uit, men noemt u met recht //Robert de Duivel 1" neem mij niet kwalyk." z/Geen verontschuldigingen als Hu blieft; het is my zeer goed bekend welken bynaam men my geeft. Laat my nu de enveloppe eens zien." De inspecteur gaf hem die en hy stelde een langdurig en zorg vuldig onderzoek in, vooral wat betreft de hoeken. Blykbaar voldaan legde hy ze neer, wendde zich tot den dokter en zeide pLaat my nu het papier eens zien, dat het poeder bevatte. Ik heb het reeds gezien, toen het by het eerste verhoor te voorschyn werd gehaald, maar ik wilde het wat nauwkeuriger beschouwen." z/Hier is het" antwoordde de geneesheer, terwyi hy een klein kartonnen doosje opende en daaruit een gevouwen papier te voorschyn haalde. Ik heb het poeder onderzocht, het is in acetas morfini in gekristalliseerde suiker, verkregen uit de wei van koeienmelk, waarin dikwijls kleine hoeveelheden van het een of ander poeder worden vermengd." „Dank u voor de inlichting," zeide Spicer en wendde zich toen tot den inspecteur: „Gy kunt toch moeilyk veronderstellen dat de joDge Sangetre de morphine in dezen vorm zou hebben aangewend. Dat het vergif aldus in de koffie is gebracht, leidt tot de veron - derstelling, dat het vergif was verschaft door een geneesheer of apotheker, blykbaar als geneesmiddel, en als ik my niet zeer ver gis, zal ik het recept, waarop het is ontvangen, kunnen toonen en den apotheker aanwyzen, by wien het gehaald is." „Ik laat mij hangen als ik het geloof," riep de inspecteur uit. „Dat zegt gy wel wat voorbarig," zeide Spicer met een glim lach, „maar ik denk wel, dat het met Granthams moordenaar zal gebeuren 1 Laten wy du eens kyken, hoe het papier er van buiten uitziet." De inspecteur sloeg hem aandachtig gade, terwijl hy metkriti- schen blik het gevouwen papiertje beschouwde en hy meende een zweem van een glimlach van voldoening op zijn gelaat te aan schouwen; In deze meening werd hy versterkt, toen Spicer het papier weer in het kartonnen doosje legde en zeide„Draag er de grootst mogelyke isorg voor en laat het niet gekreukt of ruw behandeld worden. Het is een van de beste bewijsstukken, en ik heb den sleutel of liever het pendant er van in myn bezit." „Ik zal het als eene kostbaarheid bewaren," antwoordde de inspecteur. „En er ook zorgvuldig op bedacht zyn, dat niemand er een woord over hoort. Raadpleeg alleen u zelf, zwyg als het graf over feiten, maar zinspeel zooveel mogelyk op vermoedens." „Vermoedens! Hoe bedoelt gy?" „Dat zal ik u verklaren," antwoordde Spicer. „De verdenking is op den jongen Sangstre gevallen, laat dit zoo blyven,en tracht niet hem van de verdenking te ontheffen."

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1