NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang-. Maandag 17 Juli 1893. No. 3078. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. Museum van Kunstnijverheid. üen nieuwe Fabriek. FEUILLETON De dood van Richard Grantham. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 fris Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil. Zondagsblad hateekenden, No. 29 van dat tïjdschrilt toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Door deze heb ik de eer, mijn hartelijken dank te betuigen aan allen, die bij het 10-jarig bestaan van Haarlem's Dagblad van hunne gewaardeerde belangstelling heb ben doen blijken. J. C. PEEREBOOM. Directeur Uitgever STADSK1EÜ W S. Haarlku, 15 Juli 1893. Zondag den i6n Juli zullen voor het laatst de teekêniagen, schilderstudiën en werkstukken van de leerlingen der school voor Kunstnijverheid, in de la- kalen der school tentoongesteld sïjn. De verzamelieg van engelsche prent kunst, die op -het Museum tentoonge steld is, zal eveneens weidra gesloten sijsa. De boekerij van het Museum zal wegens afwezigheid van den conserva tor,'tot 1 September aanstaande gesloten blijven. Bij de firma de Ervea F. Boha te Haarlem is een geïllustreerd werk ter perse, waarvan de uitgave den neder- lasdschen boekhandel eer zal aandoen, terwijl genoemde firma door hare krach tige medewerking om ds boekillustratie en den boekdruk uit het verval, waarin belde kunsten hier te lande zijn geraakt, wede? op te heffen, zich een blijvend gedenkstuk sticht. Voor de nieuwe uitgave van des GIjsbrecht vaa Amstel worden kosten soch moeite gespaard. Het inleidend woord heeft L. Simon op zich genomen en de muziek i3 aan Beiaard Zweers toevertrouwdverder zullen de ia het werk voorkomende teekeninges der tooneeldecoratie door H. P. Berlage, en de boekversiering door A. L Der- kiadeien ontworpen worden. t De uitgever van dit prachtwerk was zoo welwillend toezegging te yerleesen om in het najaar op het Museum vaa Kunstnijverheid te Haarlem eene ten toonstelling te organiserenteneinde deze zeldzame uitgave hare onder- deelen te doen zien en het ontstaan van het geheel in zijne verschillende bizon- derheden aara te toonen. Hetgeen in het Museum zal worden tentoongesteld ssl omvatten: le. den letterdruk waaraan bisou dere zorg wordt besteed. De tekst van het tooneelstuk zal in drie kleuren wor den gedrukt de eigenlijke tekst zwart alle eerste letters der regels groen behalve de beginletters vaa sommige perioden, die bruns geel sul len zijn. Door den heer Derkioderen werd uitsluitend! hiertoe een aiphabeth geteekead, dat bij de firma Enschedé te Haarlem gestokea wordt. 2e. den steendruk die op de werk- plaats dsr firma Tre-sling te Amsterdam wordt gemaakt voor de reproductie van de eerste plaat vm den heer Ber- lsgc wordea elf steenea gebruikt. De heer Derkïndexen heeft de stessa op eene bïzondere wijze bewerkt s hp heeft er gewoon op geaquareld, waar door het eentonige vaa den steendruk vermeden wordtj de reproductiëa zijn dan ook uitstekend gelakt. Hij zal veertig teekeaiagen m&kenbenevens e«ne groote iiulveisieriag es de ver siering der verschillende voornaamste onderdeelea der uitgave alsook het ontwerp voor den baad. Dg voorstel lingen zullen niet zoo zeer de episoden van het drama, illustreeren, doch het drama als boekverschpaiag trachten te maken tot eea sierlijk kuustwerk. Dat de nieuwe uitgave van den Gïjs brecht van Amstel, het schouwspel, dat dea 3 Januari 1638 het eerst werd op gevoerd, toen de Coster-academie op de keizersgracht te Amsterdam werd inge wijd, voor welker gelegeheid het stuk opzettelijk door Vondel werd vervaar digd dus dat een bij uitstek natio naal werk, uitsluitend door nationale krachten zal wordea tot stand gebracht, verdient ons aller waardeerisg en zal hen, die het schoons en aantrekkelijke van een met smaak en kunstzin samen gesteld boekwerk weten op prijs te stel len, ïen zeerste verheugen. Overgenomen uit „De Np verheid" van 12 Juli 1883. Aan de toelatiogs-skamens aan het Gymnasium alhier, is deelgenomen door 23 candidaten voor de üfce klasse en door 1 candidaat voor hoogere klassen Toegelaten zija voor de iste klasse J. J. van Apeldoorn, A. R. Baas, J. A. Barbas, A. H. J. Burgers, F. J. C. van Dusseldorp, E. Francis, S. Fijan, C H. Heaay, R, J. K. Hoogenraad, H. P. de Kanter, T. Kuiper, J. A. Lodewijks, E. Prins, P. Veen. Voorwaardelijk H. T. Tromp. Tot de 3de clause is toegelaten D. Sepp. OH. Ct.) Na gehouden examens zijn cp de H. B. School met 5-j. c. toegelaten. Tot de ie kl*sseA. G. L. Adelbert, P. A. F. Appelboom, B. Barends, C. Beelaerts, I. A. Bckouw, P. Barss, H. I. Borgerhoff va.wi den Bsrgh, G. Bran der 4 Brae dis, W. v. d. Broek, C. M. Bruijns, W, J. Bu-ck, D. v. Capsilen, J. de Clercq, J. G. Cramer, Aafke Croli, Ansa Duijfjes, K. Eek, E. J. Gel dorp, H, J. GeijJ, J. B. Gsijl, N. Go mes, W. F. A. Hackstïoh, J. v. Heusde, M. Hoeffelm^o, W. A. Hofstee, Klazins. Holwerda, G. F. v. Hoogennuize, J. Ieswiet, P. C. H. v. Ittersuru, Titia Kes- per, J. Wittop Kosisg, E. Bailsman Kijlstra, F. v. Laar, J. G. Larive, A. J. Om de Lkden, I. B. v. Loghem, G. S. Lij 0kamp, G. J. v. Maaaum, F.. L. E. Maurenbrecher, A. J. L. Mauren- brecher, F. Mensink, j. C. Mu&k, R. Middelberg, W. P. I. v. Ooysn, J. J. Roog, K. Roog, P. PL L, Schouien- dorp, A, Soesman, E. L. v. Soa, L, N. van de Stadt, S. I. vaa Limburg Stirum, P. C. Stol. R. va Vloten, E. F. Wieme?, R. Wilson, P. M. de Wolf. Voorwaardelijk F. C. Brakel. J. Brunt, J. C. Duijf, C. Harder, A. Hees, B W. Parker, K. Saoeck, J, K. H. v. Stêya v. Haasbroek, M. L. Visser, N. R, van der Viugt. Tot ds 2 de klasse. Voorwaardelijk 1 A. C. Gebhard, J. v. Gogh, Th. C. E. van Maneat, C. E. Sepp, Tot de 3de klasseH. W. Dammers, J. Woideringh. Voorwaardelijk M. A. J. v» Msnes. Tot de 4de klasse C. F. E, Metsch, VoorwaardelijkL. W. vaa Suchtelen. MOTIE. De vereeniging vaa Iadusirieelen en Kooplieden betreffende Bouwkunde en Aanverwante Vakkeo, gevestigd te Haar- lem, goedgekeurd bij kon. besluit van 16 Dec. 1887 no. 24, in bui algemeeae vergadering van 11 Juli 1893 met groote belangstelling kennis genomen hebbende van de in de zitting van de Tweede Karae? der Staten-Geaeraal cp den 21 Juni 11., door den heer mr. A. J. W. FAMCombe Sanders tot zijn excellentie den minister van Binnenlandsche Zaken gerichte vragen betreffende het stadium waarin de onteigeningswet ten behoeve van de haarlsmsche waterleidiag ver keert, en van hetgeen daarop door zijn excellentie dea miu. van Bicnenl. Zaken is geantwoord; spreekt den wesschuit, dat deze saak die voor de gemeente Haarlem vaa zoo overwegend belang is, zoo spoedig mogelijk met hulp van de beide kamers der Staten-Gsneraal tot een voor die gemeente gewenscht einde moge worden gebracht. Wij vernemen, dat de nieuwe R. K. School welke men hier ter stede voor nemens is op te richten, niet alleea leer school voor meisjes, maar ook bewaar school voor jongens en meisjes worden zal. Ia het heden verschenen nummer van het orgaan van den Bond van Oud-Onderofficierenlezen wij een groet aan Haarlem, van de hand van dea heer Jean Wild -Sr., dien wij gaarne zouden overnemen, indien onze eeuwige vijaad, plaatsgebrek dat niet belette. Nu moeten wij met een woord van lof aan dat warm geschreven arti kel volstaan. Reeds vroeger hebben wij iu dit blad eene beschrijving gegeven van de fabriek der firma Cons. Sipfces ea daarbij hoofdzakelijk een overzicht gegeven van de wij ze, waarop zij hare limonadesiropen, jams, cocfitu^ea en zoo meer vervaar digt. Sedert dien tijd is de firma uit de Kleine Houtstraat naar den Koudenhorn vertrokken en heeft daar eene fabriek gesticht, die aan alle eischen van dezen tijd kan voldoen. Met den firmant die ons geleidt be treden wij eerst het magszija, een flinke ruimte met steeneza vloer en waar rondom op flinke stellingen talrijke reeksen van flesschen es potjes op ver zending staan te wachten. Hieraan grenst eene pakkamer, die met schuiframen met het magazijn correspondeert. Het tweede lokaal, dat veel grooter is, bevat de voor he'c vak benoodigde machines. Daaronder trekt behalve een kookketel, waarin door stoom vruchten tot moes wordea gebracht, vooral onze aandacht eene pulpmzchise, waar van boven bessen met stelen worden inge worpen, terwyl binnen in door een zeer eenvoudige combinatie van een zeef met een schuier, de gekneusde bessen aan de eene zijde er uitvloeien, terwijl de steel tjes aan den anderen kant worden uit geworpen. We gaan verder, maar houd u nu goed. Daar zyn de stoven, twee kleine vertrekken die door middel vaa stoom zoo heet worden gestookt, dat de con fituren er lekker, maar menschen er onlekker in worden. Het is oss das een gevoel van verlichting dat oas bevangt, wanneer we de nette machinekamer betreden en daar de machine bekijken, die een capaciteit heeft van 12 paar- dekracht. Maar hier is nog meer te zien. Naast de sioomtaachiuc staat ee-u oyuamo voor electrisch licht. Inderdaad zijn fabriek en kantoor hiermede verlicht, terwijl buiten een booglamp het terrein beschijnt. In fa briek en kantoor zijn 42 vlammen aan gebracht, die op het schakelbord ia de machinekamer ia 3 afdeelbgen zijn verdeeld, terwijl de machinist steeds kan zien hoeveel lichten al dan niet branden. Dit licht is sutunrlpk het meest noo- dig in den kelder, die voor een zaak als deze een allereerste behoefte is. Terecht heeft men dan ook een kelder laten maken van kolossale afmetingen. De vierkante oppervlakte is 250 M», (25 M. lang en 10 M. breed) terwijl de hoogte toelaat, dat iemand van ge middelde lengte rechtop den kelder doorgaat. Aan de wanden zijn hokken, waarin veertigduizend flesschen kunnen wordea geborgen en in het midden is een flinke ruimte voor water. Dc ruime zolder is verdeeld in drie bergplaatsen, eene voor blikken, potten en dergelijkeeen voor beiging van schoor e flesschen en een voor hooi en manden. Op de plaats vindt men nog hokken voor leege flesschen en daaibij een spoelhok, waar al de ledige fl schen met een krachtig opspringende straal frisch duinwater helder worden nage spoeld. Het geheel maakt een indruk van welvaart en netheid, die aangenaam aandoet. Laat ons, sa nog vermeld te hebben, dat alles in de Lbriek voor zoover dat mogelijk was, uit eigen land betrokken is, de fhma Slpkes toewen- schen, dat de bloei harer onderneming, die haar noopte deze fraaie fabtiek te stichten, in steeds klimmende mate lang zal voortduren. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat schappij. Geciureade de maacd Maart 1893 Opbrengst reizigers f 978,015 idem goederen 374,60 idem diversen 64,15 Te zamen f 1416,765 Per dag en per kilometer 5.37s. Door de politie is aangehouden eea 21 jarige man, H. G. S., die in eea tapperij in de Hagestraat 3 biljartballen had ontvreemd. Hedenmiddag was Pieter Boe, schil- derskneckt, wonende LaDge Heerenvest, op een ladder staande, werkzaam aaa de overkapping van het station alhier, toen de ladder door een trein werd omver geworpen, zoodat B. viel en inwendig 37. HOOFDSTUK XV: Eet testament van Marchmount. #Maar hjj heeft haar immers het bedrag van den verkoop over handigd «Juist, maar dat is een deel van zijn schelmenstreek. Op denzelfden dag, dat de aandeelen op hem werden overgeschreven, beleende hij ze tjjdeljjk. Hy loste ze eenige dagen later weer in, onge twijfeld met hetzelfde geld, dat by op zpn onderpand had ont vangen.* wEn wat weet gjj van de maatechappij, waarin by beweerd had haar geld weer te hebben belegd?* #Die heeft ongeveer dertien jaar geleden opgehouden te bestaan. Het was een van die maatschappijen opgericht met behulp van de klasse, waartoe kolonel Bagster behoort. De aandeelen, die hy mevrouw Westoa gaf, waren toen niets meer dan scheurpapier.* 0 On getwijfeld zal zy de origineelo aandeelen wel weer in haar bezit kunnen krijgen,* merkte Spicer op. Dat heb ik haar dochter vandaag ook reeds gezegd.* „Hebt gij haar dan gesproken?* //Ja. Met de post van twee uur kreeg ik de brieven en het recept, die zy beloofd had mij te zullen zenden. Vyf brieven be vatten een verzoek om morphine te zenden, en er zyn er twee by, die vermelden, dat hy ze ontvangen heeft.* z/Goed,* riep Spicer uit, «/dat zyn prachtige schakels in de keten der bewijsstukken. Ga als 't u blieft voort.* «/Ik begaf my met het recept by my naar Leyton. Toen ik Myrtle Cottage voorby liep, zag ik haar voor het raam staaD, en maakte een geba&r, dat ik haar wilde spreken. Zy knikte toestem mend met het hoofd en wees met de hand In de richting van Leyton als een teeken voor my om langzaam verder te wandelen. Eenige minuten daarna kwam zy naar buiten en liep my haastig na. Eerst deelde ik haar mede, aan welke lage bedriegerij Dalton zich tegenover haar moeder met die aandeelen had schuldig ge maakt. Zij kon my byna niet gelooven, totdat ik haar de notee- ringen in de beurslijsten liet zien.* ff Dat moet voor haar eene vreeselijke openbaring zyn geweest.* //Dat was het inderdaad, en de uitwerking was vreeselyk. Zij beefde als een riet, klemde hare tanden opeen en balde de vuisten. Voor een oogenblik meende ik, dat zy een zenuwtoeval zou krij gen, en het was eene verlichting voor my, haar met eene van ontroering bevende stem te hooren zeggen//O, wat een lage ellendeling om my met overleg ongelukkig te maken om dan rnyne blinde, hulpelooze moeder te bestelen. Myne oogen zijn nu ge opend, ik doorzie zijne streken van het eerste oogenblik af, dat hy over oszen drempel trad. Nu doorzie ik het, de met hard werkejQ opgespaarde penningen van myn vader trokken hem aan. Hij smeedde een plan en voerde het koelbloedig uit. Myne vervloekin° gen zouden verspild zyn aan zulk een onmenschelyk monster, of als ik hem vloekte o hoe zou ik hem vloeken I* //Dus wy kunnen op haar als eene gewillige getuige rekenen zeide Spicer. //Dat kunnen wy; haar liefde voor hem is in haat veranderd en geen wonder.* //Dat is zeker waar. En hebt gy hatr gezegd, dat de kans be stond, dat zy de oorspronkelijke aandeelen weer in hun bezit zon den kannen krygen?* „Ja, en gelukkig liepen wij op dat oogenblik op een eenzamen weg, want zij omhelsde my zoo onstuimig, dat een toeschouwer er zich ten hoogste over verbaasd zou hebben.* //En als het er een van myn sekse geweest ware, zou hy ook jaloersch zyn geweest,* zeide Spicer. /«Wees nu niet zoo dwaas,* gaf zij ten antwoord en vervolgde daarna haar verhaal. //Welnu, toen zy weer kalm was verzocht ik haar met my naar den apotheker te gaan, die haar gewoonlyk de poeiers gaf, en er een dozyn voor my te bestellen. Hierin stemde zy onmiddellijk toe.* //Uitstekend.* z/De apotheker, Catchpole, kende baar en liet de twaalf poeiers op haar verzoek klaar maken, terwijl wij er op wachtten.* ffEn hebt gy ze Ja, hier zyn ze,* gaf zy ten antwoord, en haalde een net op gevouwen pakje onder hare aanteekeningen te voorschijn.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1