NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. - Eerste Hulp liij Onplita •i liBiiamil «mi. lie Jaargang. Vrijdag 21 Juli 1893. No. 3082. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,0o. 0,30. 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOHL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: ÜAABLBM, 20 Juli 1893. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nij verheid werd heden aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het uitvoeren van baggerweik ia ds Rijkszeebaven bet Nieuwedtep tussckeo de peilraaien VII en X. Van de 5 ingekomen biljetten was dat van G. D. v.ia Doorn te Amsterdam het laagst voor de som van 3840. In 1 hare Woensdagavond gehouden algemeen e vergadering heelt de Veree- niging tot verfraaiing vaa Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer, be sloten de koninklijke goedkeuring op hare statuten aan te vragen. Het voornemen deser vereeaigiag om door een ia de nabijheid wonend persoon stoelen om de musfektent in den Hout te doen plaatsen om dese te verhuren, dat voornemen is op den goeden weg om lot uitvoering te ge raken. B, en W. van Haarlem en van Heemstede hebben daartoe reeds hunne toestemmi&g verleend en omtrent de verdere uitvoering van het plan is eene commissie van drie leden benoemd, die dezer dagen vergadert. Naar het schijnt, is men nog ia twijfel over de vraag of die stoelen voor vijf dan wel voor tien cents zullen worden verhuurd. Het laatste schijnt oks wat hoog, met het oog op het publiek dat van de stoelen gebruik zal maken. Bovendien is over 't algemeen een uurtje op een stoel zitten met vijf cents wel betaald. Zoodra meer wordt gevergd, zuilen de meesten liever in een der koffiehuizen gaan eu eene veifris- sching nemen. Wenken van een fractiseerendGeneesheer. Het is ons plan, is dit en eenige volgende nummers eenige korte ver handelingen te geven over de meest voorkomende opgevallen, waaraan de mensch in onze samenleving bloot staat. Daaraan zulle» worden toegevoegd eenige voorschriften omtrent de eerste behandeling van dergelijke gevallen. Voor veiên onzer lezers zullen ze weinig of geen nieuws bevatten. Anderen even wel zullen misschien gaarne iets daar over willen vernemen, opdat zij by een ongeluk dat thun naaste overkomt, niet met de handen in 't haar behoeven te zittera. Het spreekt vanzelf dat alleen die aandoeningen zullen worden besproken, die oogenblikkelijke hulp vereischen, welke ia geval van nood ook door den nfet-mediens kan worden verleend. Dit laatste te kunnen is dunkt ons voor ieder een aangenaam idee, en het te doen een groote genoegdoening. En voor hes die door een ongeluk is ge troffen, is het een groote gerustheid als zich onder de omstanders iemand be vindt die, omdat hij weet en begrijpt wat gedaas of nagelaten moet worden, met kalmte de opgewonden en angstige harten geruststelt ot doet bedaren en de noodige maatregelen neemt voordat de dokter komt. Wat we hier tea beste zullen geven maakt aanspraak op weten schappelijkheid noch volledigheid. Even min kan de keunis er van den medicus doen ontberen zooals van zelf spreekt. Plet doel is alken het geven van prak tische wenkea. Wil men een overzicht van de hier te besprekeo plotseltegc ongevallen, die een oogenblikkelijke hulp vereischen of gewenscht maken, welke den measch kannen treffen, dan kannen we ale ver deden in Ongevallen, 10. door de onmogelijk heid vaa voor het leven geschikte lucht in te sdemes>, dus stikking. 20. door bloedingen en door uitwen dig geweld veroorzaakte aandoeningen (wonden, beenbreuken, kneuzingen enz.) 30. dour te hooge of te lage tempe ratuur (bevriezing, zonneateekj. 4e. dooi plotseling optredende ern stige verschijnselen van inwendige ziek ten (beroerte, stuipen, flauwte eaz.) 5e. door vergiftigingen van het bloed veroorzaakt door invloeden van buiten. Het is onnoodig te zeggee, dat even als bijna elke verdeeling van elk hoofd stuk vaa de kennis der natuur, deze indeeling zeer willekeurig ea onjuist is. Voor het gemakkelijker overzicht i3 ze evenwel vsa eenig belang. I. Ongevallen, door de onmogelijk heid van voor het leven geschikte lucht in te ademen, dus stikking. Ieder weet wat men onder stikking verstaat en teanaastenbij hoe dit in zijn werk gaat. Elk levend organisme, ten minste alie hoogere vormen, hebben vrije zuurstof uit de lucht noodig, die door de ademhaling in de "longen ge bracht ia het bloed wordt opgenomen terwijl dit zijn koolzuur, een der voor naamste producten van de stofwisseling, aan de buitenlucht afstaat. Waar deze twee processen niet, of niet voldoende, kunnen plaats hebben, sterft het individu. Welke oorzaken daarbij alzoo in het spel kunnen zyn, zuilen we achtereen voïgeas nagaan. De meeat voorkomende wijze van stikkingsdood is zeker het verdrinken. Bij zwemmen, schaatsenrijden ea door andere ongelukken, zijn onze wateren dikwijls de oorzaak van het verlies van menschealevens. Wat sullen we doen als een onzer naasten dreigt te verdrin ken? ie, hem naar de wal of op het droge brengen, 2e. hem bijbrengen als het noodig is. Natuurlijk, maar de wijze waarop dit te deen Vooral het tweede punt moet ons hier beltEgstelliBg inboezemen, maar toch is het eerste van niet minder ge wicht. Weliswaar zal iemand die niet kan zwemmen, geen drenkeling redden die op eeuigea afstand van den wal dreigt het leven er bij in te schieten, als er schuiten noch haken noch ander reddisgtuig aanwezig is, zelfs al weet hij ook in theorie precies wat hij doen moet Maar het komt ook voor dat z$ die de zwemkunst wel verstaau, dit evenmin zonder gevaar voor hun eigen leven kunnen volvoeren, want de drenkeling zelf is voor den redder een gevaarlijk individu, een vijand. Is de eerste niet bewusteloos dan zal hij den zwemmer met alle krachten beetpakken, hem verhinderen te zwem- meïfl, hem meesleuren naar de diepte als de ander zich niet met geweld weet te bevrijden, ea er zullen twee mea- schenleveas verloren zyn. Om dit te verraydes heeft men aangeraden den verongelukte zoolang te laten spartelen tot hij door het water reeds voor drie kwart is gestikt en bewusteloos onder gaat, of hem een slag of schop tegen het hoofd te geven die hem voor korten tijd verdoofd, waarna de redding die dus zscr zonderling begonnen is weder kan worden volbracht. Dit zijn beide voor dea verdrinkende gevaarlijke methoden. Een minuut lan ger onder water en de ademhaling kan opgehouden zijn, en als ze later ook al weer ia gang te brengen is toch mis schien hiertoe uren tijd noodig. Haarlem, Juli 1893. Pm. Een onzer geaboaneerdea verzoekt ons plaatsing voor het navolgende X. vraagt waarom, zooals nog zeer onlangs by de militaire oefeningen in dea Hout, moet worden gevloekt. Keurt de militaire overheid dit goed Zoo »een, da» vertrouwt hy dat maatregelen zullen worden genomen, opdat zij die daar komen om te genieten aiet weder worden geërgerd en ontstemd. Door de politie alhier is ia beslag genomen een valsche rijksdaalder, voe rende de beeltenis van Koning Willem III ea het jaartal 1893, blijkbaar be staande uit rood koper dat verzilverd Bij de Woensdag te Houtrijk en Po- lanen gehouden hardrïjdery, werd de prijs f 50, gewonnen door „Malle Jan" van J. B. Lijnkamp, bestuurd door hemzelf. De premie ad f 20 verkreeg _,WiIhslmine„ van J. Roodeaburg te IJpoider; 10 deelnemers waren inge schreven. By den veehouder Beera te Sloterdijk is weder miltvuur geconstateerd. Aan de Oranjebiug is in zijkanaal C een geladen zandbak door aanvaring gezonkcB, va© rijkswege is aldaar voor- loopig een baken geplaatst. Gemeenteraadsverkiezingen. is. Dit valsche geldstuk is met zoig nagemaakt, verschilt weinig in klank met een echten ryksdaalder, maar is veel lichter. VELSEN. Tot leden van den gemeenteraad zijn herkozen ;de heeren E. C. Platvoet, C. P. v. d. Does, B. J. Klauwers en T. Schuit. SLOTEN. Tot leden van den gemeenteraad wer den herkozên de heerenP. Lambert en A. C. Bakhuijzea. Herstemming tus- schen de heeren W. van Weerdenburg, G. van Troojea, W. H. Schouten, A. Berahart, A. Troost, J. Hermans en J. van den Boogaard. HAARLEMMERMEER. Uitgebrachte stemmen 434. Gekozen T. C. Los 392, J. IJ. Kan 382, P. de Break 380, G. B. 't Hooft 373, P.Ver- kuyl 365 st. SCHOTEN. Met algemeeae stemmen herkozen da heeren G. A. Ritsema, P. J. H. Lou- werse en R. W. Nelis Gzn. BENNEBROEK. Tot lid van den gemeenteraad herko zen de heer W. van Liërop Jza., vaca ture Rijaeveld herstemming tusschen de heeren J. F. Reijdon en S. Roozec. AMSTERDAM. Als leden van den gemeenteraad zyn gekozen de heeren Hugo Muller, P. Noltiag, Ea. J. J. Kuinders, W. Hovy, rar. F. S. van Nlerop, mr. M. J. Pijn appel, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, mr. F. J. Mi A. Ree kers en Daniel Schut. OmUent de overige plaatsen is de strijd neg onbeslist. Tsl van herstem mingen zullen denkelijk noodig blijken. In de Woensdag te Amster dam gehouden vergadering der Vrije- Vrouwen-vereeniging deelde mevrouw Schook mede, dat op de voorlaatste vergadering der „Unie" was beslotei in „Cosstantia" eene vergadering te houden ter voorbereiding van de meeting voor aanstaanden Zondag. De Vrije- Vrouwea-vereeniging zou daaraan deel nemen als er algemeen stemrecht voor man en vrouw wordt gevraagd. Met algeraeene steramen werd besloten daar aan mede te doen. Mevr. Drucker deelde mede dat er in Eageland eene internationale „Union" is gesticht en dat zy uitgenoodigd is daarvan vice-presidente te zijn. Zij stelde nu de vraag ot de leden de aanneming goedvinden. De moeilijkheid is, dat de presidente niet vice-presidente eener andere vereeniging mag zijn. Besloten wordt, dat de presidente zich eerst op de hoogte zal stellen. De leden vinden overigeas geen bezwaar in de vereeni- ging der betrekkinges van presidente der Vrije-vrouwen-vereeaiging en vice- president der „International Union". Voor de meeting van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond, Zondag aanstaande ij$ uur in het gebouw voor kunsten en weten schappen in Den Haag te houden, ten gunste der kiesrechts-ontwerpen, hebben zich thans reeds 105 deelnemende ver- eeeigingen aangemeld. Een grappenmaker heeft uit den Haag aan de Indépendance ge seind, dat „Maurita" benoemd was tot goevemeur-generaal van Ncd.-Indië! Twee mannen, die voor eigen rekenicg in Den Haag deglazen- wasscheiij uitoefenden en dus niet in dienst waren van eene onderneming van dien aard, maakten schromelijk misbruik van het hun geschonken ver trouwen. Met hun werk bezig aan eene wo ning in het noordelijk deel der stad, klom een hunner door het openge schoven venster de kamer der boven verdieping binnen en stal daaruit ver scheidene voorwerpen, als antiquiteiten en sieraden, welke te Leiden werden verkocht. Nadat de opbrengst van het gestolene grootendeels verteerd was, keerden de associés aldaar terug, maar het duurde niet lang, of de politie had de oneerlijks glazenwasschers in Uit het engelsch door A. CON AN DOYLE; By het in druk doen verschijnen van die kleine schetsjes, han delende over de talrijke {geheimzinnige zaken, die myn vriend Sherlock HolmeB met zyne zeldzame gaven heeft behandeld, waar in wy optraden in het een of ander zonderling drama, is het niet meer dan natuurlijk, dat ik liever uitweid over die ge beurtenissen, welke hy met succes heeft behandeld, dan die, waarby hy een misslag beging. Dit deed ik niet terwille van zyn naam, want zelfs al wist hy geen uitweg meer, zyne scherpzinnigheid en geestkracht bleven steeds bewonderenswaardig, maar omdat het saaar al te dikwijls gebeurde dat waar het hem niet gelukte ook een ander niet slaagde, zoodat het raadsel onopgelost bleef. Nu en dan gebeurde het echter, dat zelfs wanneer hy geene oplossing vsnd, de waarheid toch aan hef licht kwam. Een zeetal van deze gevallen heb ik opgeteekend^waarvan dat, wat ik u nu zal ver halen, een van de belangrijkste is. Sherlock Holmes was iemand, die zeiden eene lichaamsoefening nam, terwille van de oefening zelve. Weinig menschen konden over meer spierkracht beschikken dan hy, en hy was ongetwijfeld een van de uitstekendste boksers, die ik ooit heb gezien, maar hy beschouwde lichaamsinspanning zonder doel als eene krachtsver spilling, en zelden spande hy zich in, of het moest hem by de uitoefening van zyn beroep van dienst zyn. Dan was hij ook on vermoeibaar. Merkwaardig was het, dat hy het in die omstandig heden volhield, maar hy was steeds zeer matig in alles. Hy had geen andere ondeugd, dan dat hy na en dan cocaïne gebruikte en wel als een geneesmiddel tegen de eentonigheid van zijn leven, wanneer er geen zaken waren te onderzoeken en de dagbladen niets belangryks opleverden. Op zekeren dag in het begin van de lente had ik er hem toe kunnen bewegen wet mij eene wandeling te maken in het Park, terwijl het eerste, frissche groen zich begon te vertoonen. Twee uur lang doolden wij rond meestal onder een diep stilzwijgen, zooals is te verwachten van twee mannen, die elkaar zoo goed kennen. Het was bijna vyf uur toen wy weer in Bakerstreet terugkeerden. /Mynheer," zeide onze jongen, toen hy de deur voor ons opende, z/er is een heer geweest, die naar u heeft gevraagd." Holmes zag my verwijtend aan. //Dat komt al van die middag wandeling," zeide hij. «Is die mijnheer weggegaan?" z/Ja mynheer.' ,/Hebt gy hem niet verzocht binnen te komen?" z/Ja mynheer, hy is binnen geweest." //Hoe lang heeft hy gewacht?" z/Een half uur mynheer. Hy was zeer ongeduldig, en ai den tijd, dat hij hier was, liep hy voortdurend op en neer en stampte telkens op den grond. Ik wachtte buiten de deur mynheer, en kon hem dus hooren. Op het laatst kwam bij in de gang en riep nit //Zal die man dan nooit komen?" Dat waren zyne eigen woorden mijnheer. Gy zult nog een oogenblik moeten wachten, zeide ik. z/Dan zal ik buiten maar wachten, want ik kan het hier niet langer uithouden. Ik zal niet lang wegbly ven," en daarna ging hy weg, zonder dat ik hem hier kon houden." wJa, gy hebt uw best genoeg gedaan," zeide Holmes, toen wij onze kamer binnentraden, «maar het is toch vervelend Watson. Ik had jnist zoo groote behoefte aan een onderzoek en naar het on geduld van den man te oordeelen, scheen het nogal eene zaak van belang te gelden. Kjjk, dat is niet nw pijp, die daar op tafel ligt* Die moet hy hebben achtergelaten. Een mooie, oude pijp, met een recht, lang mondstuk van barnsteen, zooals het in den winkel wordt genoemd. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel mondstuk ken van werkelijk echt barnsteen er in Londen zijn. Die man moet wel zeer verstrooid zyn geweeBt om hier een pijp te laton liggen, waaraan hy blijkbaar veel waarde hecht." «Hoe weet gyf1 dat hy er veel waarde aan hecht?" vroeg ik* «Ik schat den oorspronkelyken prys van deze pijp op een gul} den of vier. Nu is zy, zooals gy ziet, tweemaal gerepareerd, een maal in den houten steel en eenmaal in het barnsteen. Zooals g ziet is de breuk op beide plaatsen met zilveren bandjes hersteld, wat meer gekost heeft dan de pijp oorspronkelijk. De man moet de pijp dus nogal op prys stellen ea zo liever te laten repareer»a

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1