Letteren en Kunst. WEDSTRIJDEN handen en achter slot en grendel ge bracht. Door de firma C. Kooyker te Leiden is jl. Zondag eene briefkaart ontvangenwelke den i3en Februari 1878 uit Dordrecht verzonden werd en aleoo ruim 15 jaren onderweg is ge weest Omtrent den brand der Hervormde kerk te Asseadelft meldt men nog Om 9 uur werd men den brand ge waar en te ruim n uur stortte met yreeselijk geweld de toren naar bene den, evenwel zonder ongelukken te veroorzaken aan de belendende percee len. Uit voorzichtigheid gaf men voor den val geen water. De kerk is ver zekerd voor f36,000. Vóór 4 jaren plaatste men een orgel daarin voor pl. m. f9 000. Aande Bocrenvlschmarkt te Rotterdam dreigde Dinsdag iemand met een geladen revolver, nadat hij te voren met zijne vrouw, met wie hij se dert kort gehuwd is, eene «enigszins heftige woordenwisseling gehad had. Zijne vrouw trachtte met behulp van een knecht hem het wapen te ontsemen, doch dit gelakte niet. Er viel een schot, doch zonder te raken, doch een tweede schot, kort daarop gelost, trof den knecht in het been. Politie werd in de zaak gemengd en de knecht naar het ziekenhuis gebracht, waar de wonde niet van ernstigen aard bleek te zijn Van welwillende zijde wordt aan de Tel. het volgende mee gedeeld Men hoort veel klagen, dat w|j Hol landers zoo gaarne inkoopea doen bij onze buren, ten koste van eigen indu trie en welvaart. Het valt niet te ontkennen, dat het onmogelijk is om alles uit den eigen lande te betrekken, maar wat denkt men van de volgende groot iadustrieele curiosa, die in enkele kringen welbe kend, maar dit bij 't groote publiek niet zyn? Eenige jaren geleden kwam een nieuw gebouwde rammonitor uit Enge land, waar hij voor rekening onzer re geeriog was gebouwd. Alles stroomde naar Den Helder om het nieHwe schip te bewonderen, en reeds voor men het gezien had, roem de men inrichting, constructie enz, enz., zeker reeds onder den invloed van het denkbeeld dat het Engelsch werk was Wij zullen hier verder niets aan toe voegen, das alleen, dat er vijftiendui zend Hollandsche guldens noodig wa ren om het vaartuig door Hollandsche werklui voor onze marine bruikbaar te maken. De Engelschen hadden het ons intu8sohen als "prima" werk, prima laten betalen en afgeleverd. Een ander oorlogsschip, door Enge land aan ons geleverd, had op de stoomcilinders vierentwintig lappen; ze ker pleit dit niet voor 't Engelsche gietwerk. De pantsering aan het schip had zulke geweldige naden, dat men die met stopverf had aangevuld om ze onzichtbaar te maken, en toen het schip er dientengevolge niet mooier op werd, heeft men de geheele buiten huid netjes bepleisterd, zeker nooit vertoond in de annalen der p&ntsergc- schledenis. Iedereen heeft er verbaasd overgestaan, dat dit schip zyne bestem ming, Indien goed en wel heeft be reikt. Het volgende ïs mede der vermei ding waardig: Men klaagde er over, dat wannee de in HoUand aangebouwde torpedo booten fuil-speed hadden gestoomd en dan tot stilstand werden gebracht, de vlampijpen zoo geweldig lek werden dat reparatie en algeheele herziening dringend noodig was. De booten waren in Holland (Am sterdam) gebouwd, en dat was naart véler meening de oorzaak; had men in Engeland laten bouwen, dan kon dit niet het geval zijn geweest. Daar om werd besloten een boot in Enge land met gegarandeerd waterproof vlampijpen te laten bouwen. De boot komt en stoomt, en al weldra lekten de pijpen, dat het een liefhebberij was. Nu kregen de Hollandsche ingeni eurs courage. De Engelschea kunnen het ook niet! (Wat een hypnotisch verlammende werking oefent die En gelsche industrie toch op de oaze uit) noerak I Nu zullen wij het probeeren. En ze wagen het vlampijpen van nieu wen vorm te maken, geheel nieuw, eigen vinding, verbeeld-je, vlampijpen zooals die aog niet in 't buiten land bestonden en het vraagstuk is opgelost, de pijpen lekken niet meer Het moet zuivere waarheid zijn, dat de Engelschen het erg mooi vonden. het aiet „the fault of the Duch'" dat wij zoo bij de Engelschen in naam ten achter staan? Maandagavond is de stati- onschef te Deventer, terwijl h|j zijn dienst deed op het stations-emplacement aldaar, plotseling overledenmen zegt, dat een hartader is gesprongen. Woensdagmorgen geraakte tusschen Laageweg en Breda eene koe onder de machine van een en goede rentrein. De bagagewagen achter de locomotief ontspoorde dientengevolge De sneltrein, welke te 8.22 vm. van Rotterdam te Breda aankomt, onder vond daardoor vertraging. Dinsdagmiddag werd aan de deur van het stembureau te Oude- Pekela een zak vastgebonden, waarin drie springlevende katjes. Een briefje was er bij, waarop het volgende met groote letters te lezen stond: „Heeren van het stembureau, Hier ontvangt gij een cadeau Drie nieuwe candidates Gehoorzaam als soldaten. Edelachtbare Heeren I Wat kunt ge meer begeeren Zij brommen en krabben wei, Maar- blijven toch van uw vel, Als g|j deze katertjes Overtuigd u eventjes Zonder aanzien des persoons, Bejegent als uw zoons. Ten behoeve van H. Pouts- a. die te Utrecht gevangen zit, is door zijne echtgenoo'ce een request om gratie aan H. M. de Koningin-Regen tes gezonden. Geeft God wat Godes en den keizer wat des keizers is! schrijft een onbekende aan den gemeente-ont vanger te Groenloo, ten geleide eener som van 133,70 wegens te min be taalde inkomstenbelasting. Onlangs las eene schip persvrouw, onder Poortugaal, dat een jongen, op verzoek, een horloge van H. M. de Koningin gekregen had. De schuit moest op de [helling, de schipperij was in dea laatsten tijd slap geweest, het gezin was groot, de finan- cieele omstandigheden waren slecht. Buiten medeweten van haren man on dernam de vrouw het ook eens aan Haie Majesteit te schrijven, met ver zoek om eenigen bijstand. Deze week werd haar door tusschenkomst van den burgemeester, namens H. M., eene gift van ƒ60 ter hand gesteld. In de kleine, maar nij vere stad Bols ward is Woensdag een ten toonstelling geopend van petroleum en petroleum-verbruik voor verlichting, verwarming en drijfkracht. Al spaarde de regen de inzenders en feestvierenden niet, toch was de stemming bij een ieder zeer opgewekt, want de ontvangst, zoowel van de zijde der autoriteiten, tentoonstelling- en feestcommissie, van alle inwoners zelfs, was meer dan har elijk. Ten 1 uur had de tentoonstellings commissie zich vereeaigd ia De Doelen, van waar zij zich tea il/t uur naar het stadhuis begaf, waar allen werden wel kom geheeten door een der wethou ders als waarnemend burgemeester. Daarna sprak de heer Eisma, voor zitter der „Vereeaigiag ter bevordering van Handel eu Nijverheid" teBolsward de aanwezigen toe. De vereenigiag, zeide hij, heelt het reeds zoover gebracht, dat onze aloude Hanzestad reeds vermaard door hare historische herinneringen, door haar architectonisch schoon en vele andere merkwaardigheden, door haar nooit ge noeg volprezen graveurs en vermaarden Frieschen dichter, ook gekead wordt door hare onderscheidene tentoonstel lingen. Bolsward, „de stad der tentoon stellingen", zoo zei men onlangs. Wel nu, d&t strekt Bolsward niet tot schande, Integendeel, daar zijn we trotsch op! Verleden jaar een gas-teatoonstelliog, dit ja&r een petrolenm-tentoosstelliag. Ia kleine plaatsen en ten platte-lande is dc opgerichting eener gasfabriek veelal on mogelijk, daar moet petroleum derhalve het middel zija voor braad, verwarming en drijfkracht. Bols ward was de aange wezen plaats voor zulk een tentoon stelling met het oog op de talrijke om liggende kleine fabrieksplaatsen. De spre ker wijdde daarop uit over de ver schillende toepassingen, die er tegen woordig van de petroleum zijn gemaakt, b. v. ter bereiding van het samenge perst transportabele lichtgas in spoor- wegwaggons, vaartuigen enz., ca ook voor drijfkracht van machines ie klei nere industiieele Inrichtingen. „Eeuwen in den schoot der aarde verborgen geweest, heeft mes de slib- bige, ruwe massa te voorschija ge bracht en gezuiverd, ea daarna, het vloeiende dua overgebracht naar alle oorden der wereld, waardoor men nu overal in bosch en veld de petroleum- fakkel kan ontsteken, haar licht en warmtegloed kan genieten." Dinsdagnamiddag zageen stemmeajager een stemgerechtigd bur gertje. Hij gaat hem tegemoet met de viaag Mag ik je wat aanbieden? Heel graag. Zij gaaa eea koffiehuis in, waar spoedig twee „bellen" klare véór hen staan. Nog eentje? Asjeblief. Men schonk de glaasjes weer vol. Na het tweede glaasje klare zegt de stemgerechtigde Ik viad dat goed erg flauw. Wil je wat anders? Ja. Wat wil je - Als ik het voor 'fc zeggen heb, een glaasje brandewijn. Aasnemen Aannemen, mijnheerroept de buftetjoagen terug. Twee brandewijntjes Men dronk er nog twee en toen sprak de stemmesjager, die vond, dat het nu wel genoeg was: Korn nu gaan we. Goed, zei de stemgerechtigde, Z|j gingen de markt op. Maar waar breng je me eigen lijk naar toe? Naar 't stadhuis. Om te stemmen Wat anders 1 Dat kan nietik hebvan morgen ai gestemd. Van dt 3 candidaten zijn geslaagd voor plano (Middelbaar Onderwijs) me vrouw J, H. Gallay—Sanders uit Til burg. De 14e jaarlijksche examens der Ned. Toonkunstenaars-vereeniging [zija Woensdag te 'sGravenhage voortgezet. Van de 4 caadidaten, waarvan één voor piano (middelbaar onderwys) ea drie voor piaao (Uger onderwijs), is ge slaagd mej. A. A. A. Ohmstede, uit Alkmaar. De 14e jaarlijksche examens der Ne- derlandsche Toonkunstenaarsvereeniging werden Woensdag te 's-Gr&venhage in *t lokaal „Diligentia" voortgezet. Men weet dat Boerhaave zulk een be roemdheid bezat, dat brieven eenvoudig gedresseerd aan „Boerhave, Europa* iiem geregeld in handen kwamen. Nederland telt onder zijne burgers van onze dagen ook een man, die bij de posterijen zulk eeae bekendheid bezit, dat de brieven op de onmoge lijkste wijze geadresseerd, geregeld aan hem wordesa opgezonden en dan altijd blijken juist bezorgd te zijn. Zoo werd voor eenigen tijd in een der Amster- damsche brievenbussen eea brief ge vonden, alleen geadresseerd„Aan den wereld wandelaar". Gelijk eea losgelaten postduif eerst in het luchtruim enkele malen rondvliegt, schijnbaar oczeker aan den weg, die naar huis leidt, om dan op eens ais een pijl uit den boog „liaea recta" op „hok", san te vlicgeü, zoo zwierf die brief een paar dagen van de eene plaats naar de andere, om toen op eenmaal af te gaaa op „hok", op Slangevecht te Breukelen, waar de heer L. C. Dadok de Wit woont. De naam van den „wereldwandelaar" is hier dus reeds geaoemd en niet te© onrechte heeft men den heer Da Wit dien titel gegeven. Daar zija weiaig plekjes op onze aarde, die hij niet heeft bezocat; ge heel het eilaad Java wandelde hij af van het éene einde tot het andere; hij doorliep de Minahassahij wandelde in het rijk der Japa&ogezenhij wandelde met de Tankeeshij schreed van Am sterdam naar Weeaes en van Amster dam naar Parijshij doorliep Nederland voor het grootste gedeelte, om niet te spreken van die deeie& der wereld waar hij per spoor, per rijwiel, per boot reisde. En niet alleen reisde om te kunnen zeggen: ik ben daar en daar geweest, maat' ook op te merken, en van hetgeen hij zag ook anderen te doen genieten en leezen. Op ai zijn reizen bracht hij eeae verzameiiag voorwerpen op ethnogra- phisch gebied, eea aantal photogra phies» bijeen, die door kenners van laad- en volkenkunde geroemd worden, En al die voorwerpen bracht hij stel selmatig onder dak in een klein, doch goed ingericht museum, dat hij bouwde naast syu bulten aan de oevers van de Vecht, en dat ieder kan bezichtigen tegen een kwartje toegangsgeld, met welke toegangsgelden 's winters de Brenkelsche armea met booaen, ryst, dekens of brandstof bedeeld worden. Wij weten niet of er een gids be staat voor uitstapjes langs onze schilder achtige Vecht, doch wordt zij gemaakt, dan zal het Museum van Siangenvecht zeker niet vergeten worden. De huiskamer en aangrenzende „sa lon" bevatten eene verzameling curiosa op allerlei gebied, die iemand bij het eerste bezoek de hadden in elkaar doen slaan en een glimlach op het gelaat brengen. Zijn hit is er eene, die met de gEootste bedaardheid op commando de kamer komt binnen wandelen en ia elk opzicht is hy eea man, die de sport aanmoedigt op elk gebied. Verleden jaar liet hij een aantal gouden en zilveren medailles slaan en noodlgde de groote roeivereenigingea in den lande hun jongens te zenden de Vecht en er hun krachten te meten in de ranke gieken. Gretig werd aan die roepstem gevolg gegeven en al trof men het erg slecht met het weer het regende dat het goot men vermaakte zich kostelijk. Geen wonder dat de mare „Op Sian genvecht wordt eer» zwemwedstrijd in de Vecht georganiseerd!" gevolgd werd door talrijke aanmeldingen om op 19 Juli den kamp te komen wagen. Dat de wandelaar een zwemwedstrijd op het getouw zette, zal zeker geen verwondering baren, als men weet dat hij zelf een goed zwemmer is; als men weet dal hij dag in, dag uit, zomer ea winter, de kwikkolom moge 700 ;bovea of 200 onder het vriespunt staan, 's mor gens vroeg in de Vecht „kruipt", daarin eenigen tijd rondspartclt en er steeds wel bij vaart. Een zwemwedstrijd kan hem dus bekoren. Weder liet hij medailles voor den wedstrijd slaaneene regelingscommis sie werd benoemd ea de beste zwem mers uit den laade meldde® zich aaa om mede te diogea. Reeds vroeg in den morgen brachten de treinen van Amsterdam en Utrecht Woensdag sportiiefhebbers ea vriendea aan, die getuigen wilden zija van de wedstrijden. Leden der jury waren de heeren C. A. A. Dudok de Wit, voorz.; D. Vr|j° dag ea P. J. Appel, te Amsterdam; J. de Groot P«n., te Rotterdam ea W, E. Bredius W.Etn., secretaris. Het regenachtige ea wiaderige weder was in den ochtend voor den wedstrijd aiet gunstig. Toch waren uit verschil lende plaatsen gasten, waaronder vele dames, aangekomen en de beiersche kapel blies er lustig op los. Het eerste nommer isrugzwenmen op een baan van 60 M. Iageschrevea zija 26 deelnemers. Opgekomen waren er 16. De prijs (gouden med.) wordt behaald door dea heer Karis, van Rot- terdam, ia 48 sec., de tweede pr. (zilv. med.) door J. F. Vogel, te Rotterdam, in 49s/s aec., de derde H. Deutmaa te Zwolle in 52 sec. Bloemen van Rouaaa kwam twee aaa, doch werd gidisquali- ficeerd, daar hij het verplichte bonds- costuum niet droeg. 2e. Snelzwemmen op een baan van 180 M. logeschrevea 22, opgekomen 9 deelnemers. Pry's (goud. med.) J. D, Bloemen te Ronaaa in 3 min. 1s4/s sec.; eerste premie (zilv. med.) H. Deutmaa te Zwolle in 3 min. 231/» sec.; tweede premie H. A. Schouten te Amsterdam) in 3 min. 32 sec. 3*. Duiken. (3% meter). Ingeschreven 25> opgekomen 14 deelnemers. Prijs (goud. med.) Herm. Doyer te Breuke len, in 27l/fi sec. Eerste premie J. Zee gers te Amsterdam, in 28, tweede Karis te Rotterdam, in 28% sec, 4e. Tóbben-wedstrijd. Zeven deelee- mers. Prijs (kunstvoorwerp) F. Saur te Amsterdam, in 49'/» sec. 5e. Snelzwemmen op een baan vaa 100 M. Ingeschreven 33, opgekomea 17 deelnemers. Prijs (gouden med.) J. D. Bloemen te Rouaan, in 2 min. 40% sec.; eerste premie (zilv. med,), W. N. Engelberts te Amsterdam, ia 1 min 43V# sec.; tweede premie (broezen med.), H. Deutmann te Zwolle, in 1 min. 43V5 sec, 6e. Paardentornooi. Prijs een kunst voorwerp, de heer J. F. Vogel, van Rotterdam, na een belaugwekkenden en Ungdurigen strijd met A. Deutman te Zwolle. 7e. Lansentornooi. Prijs een kunst voorwerp, de heer J, F. de Vogel, vaa Rotterdam. Een extra-prijs (kunstvoorwerp) voor het eigenaardigste costuum by de wa- terspeleo, toegekend door ees jury uil dames gevormd, werd behaald door den heer C. W. vaa Hasselt, van Rotterdam. De heerea Th. va® Heemstede Obelt en A. Abspoel van Amsterdam hadden belangloos de baan ingericht. Na afloop van dea wedstrijd reikt* dan voor hetzelfde geld een nieuwe te koopen," „Is er ook iets meer aan te ontdekken?" vroeg ik, want Hol mes draaide het voorwerp in z|jne hand om en beschouwde het met z|jn eigenaardig peinzenden blik. Hy hield het voor zich en klopte er op met z|jn langen, mage- ren wijsvinger als een professor, die over het een of ander been eene verhandeling houdt. „Pijpen zijn meestal zeer belangwekkend," zeide hy//Niets toont meer individualiteit, wellicht uitgezonderd horloges en schoen zolen. Hier zyn de aanwijzingen echter niet kenmerkend, noch bizonder belangrijk. De eigenaar is blijkbaar een gespierd persoon, links, met een uitstekend gebit, aohteloos in zijne manieren, en niet in de noodzakelijkheid verkeerende om zuinig te zy'n." M|jn vriend zeide dit op zeer achteloozen toon, maar ik zag, dat hy een schuinschen blik op my wierp om te zien of ikzyne woorden goed had gevolgd. //Gij zijt van oordeel, dat een man bemiddeld moet z|jn als hij rookt uit een pyp van vijf gulden?" zeide ik. „Dit is gemengde Grosvenor-tabak van acht stuivers het ons," gaf Holmes ten antwoord, terw|jl hy een weinig op den palm z|jner hand uitstortte. „Voor den halven pry's zou hij nog uit stekenden tabak kunnen krygen; hy behoeft dus niet zuinig te leven." „En de andere punten „H|j had de gewoonte om zijn pyp aan lampen en gasvlammen aan te steken. Gy kunt zien, dat zij aan den eenen kant geheel verschroeid is. Natuurlijk kan dit niet met een lucifer zy'n ver oorzaakt. Waarom zou men een brandenden lucifer tegen den rand van den kop houden Men kan echter de pyp niet aansteken aan een lamp zonder den kop scheef te houden. En nu is alleen de rechterkant verbrand. Daaruit maak ik op, dat hy links is. Houd uw eigen pyp eens boven de lamp, dan zult gy zien, dat gy, die rechts zyfc, werktuigelijk den linkerkant boven de vlam houdt. Eenmaal zoudt gy het misschien anders doen, maar niet geregeld. Deze is alfcyd op dezelfde manier vastgehouden. Bovendien heeft hij in het barnsteen gebeten. Een gespierde, krachtige man met een flink gebit is hiertoe slechts instaat. Als ik my, echter niet vergis, dan hoor ik hem daar op de trap, zoodat w|j wat belang rijkere dan zjjn pijp zullen hebben te bestudeeren." Een oogenblik daarna werd de deur geopend en trad een slanke jonge man het vertrek binnen. H|j was net maar eenvoudig ge kleed in een donkergrijs pak en hield een bruinen, slappen hoed in zyne hand. Ik zou zy'n leeftyd op dertig jaar hebben geschat, hoewel hy in werkelijkheid eenige jaren ouder was. „Neem mij niet kwalyk," zeide hy eenigszins verlegen, „ik ge loof, dat ik had moeten kloppen. Ja natuurljjk had ik moeten kloppen. Ik ben wat gejaagd en in de war, daar komt het van." Hij streek met zijne hand over zy'n voorhoofd, als een man, die half verbijsterd is, en zette zich, of liever, viel nesr op een stoel. „Ik kan zien, dat gij een paar nachten niet hebt geslapen," zeide Holmes op dien gemakkelijker toon hem zoo eigen. „Dat verslapt het zenuwgestel van een menech nog meer dan voortdu rend te werken of te genieten. Mag ik u vragen, in welk opzicht ik u kan helpen?" „Ik had uw raad noodig mijnheer. Ik weet niet wat ik doen moet, en myn geheele leven schynt voor my verwoest te zya." „Gy wenscht m|j als detective te raadplegen „Dat niet alleen. Ik verzoek u om nw oordeel als een ervarei man een man van de wereld. Ik wilde gaarne weten wat ml te doen staat. Ik hoop by den hemel, dat gy het m|j zult kunne: zeggen." Hy sprak luid met kort afgebroken woorden, en het scheen m| toe, dat het spreken hem moeite kostte en dat hy zich moest in spannen om zyne zelfbeheersching niet te verliezen. „Het is een zeer kiesche zaak," zeide hy. „Men spreekt niet gaarne tegenover vreemden van zyne huiselijke aangelegenheden, Het komt my vreeselyk voor om met twee mannen, die ik nooi heb gezien over het gedrag van myne vrouw te spreken. Het ii verschrikkelijk om dat te moeten doen. Ik moet echter door dei zuren appel heenbyten, om u om raad te kunnen verzoeken." „Myn waarde mijnheer Grant Munro begon Holmes, Onze bezoeker sprong uit zijn stoel op. „Hoeriep hy uit „G|j kent mijn naam?" „Als gy uw incognito wenscht te bewaren," zeide Holmes me een glimlach, „dan zou ik u aanraden om uw naam niet binnei in uw hoed te dragen, of anders, dat gij den binnenkant niet toe keert naar den persoon, met wien gy spreekt. Ik wilde u zeggei dot mijn vriend en ik in deze kamer verscheidene zonderlinge ge heimen hebben gehoord, terwyl wij het geluk hebben gehad velet hun zielsrust te hebben kunnen teruggeven. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2