JL TAN DAM, TE HAARLEM TE HEER: w G. VROOM, GEMENGD NIEUWS Letteren en Kunst. POLITIEK OVERZICHT. Stoomvaartberichten. Sociëteit „Vereeniging". Aangeboden Betrekkingen ia Nederland. Advertenüën. Dankbetuiging. Overcompleet! Burgerlijke Staiid. ANEGANG 18. HAARLEMSCHE SPAARBANK. Een mooi Bovenhuis, Aanspreker eu Lijfeorier, Voopzorgstraat 54, HAARLEM. men verneemt moet dit hoog bewonderde artikel de vorige week per Harwich- boot aaar Engeland zjjn getransporteerd. Geen volle zalen, geen maaltijden, geen .leesten, geen rijtoeren meer, alleen nog verkoop van de wonderdadige olie tegen zooveel per flcschje. Sic trancit Janus Maksel, een Holland- sche boerenzoon had last om de wijde jrereld in te gaan. Daar leest hij „in de krant" een aan kondiging, waarin gevraagd werd:„een tuinknecht, kunnende melken en zoo noodig vertrouwd met paarden." Aanstonds neemt hij jpen eu papier en schrijft aan het adres van den azn- yrager Hoog achic Waarde Vriend l Hier nevens moet ik berichten, dat ik u atvertenzie gelezen gezien heb in de Haarlemse krantu verzoek is om van goede getuigen voorzien te zijn, maar die heb ik niet onrede, dat ik beat altelt thuis geweest, dus gediend heb ik nooit. Maar bij ons thuis zijn we groot boerrijen dat kan ik net zooals u dat hebben wilmelken dat heb ik nooit anders gedaan als dat das dat is het minste dat zal wel uit komen. Nu, het tuinwerk, dat is heel gemakkelijkspitten, poten en dan ver ders een vlugge nettigheid. Dus Meheer, melken, rijden, al was het er met drie paarden en alle tuin werk, daar heb ik niets geen bezwaar in. Ik ben van mijn beroep Boerren Zoon Die gelukkig alles goed geleerd hebMaar Meheer, ik weet het goed geschikt, u kan dat net doen zoo u Wil; als ik u niet bevalt en ook niet geschikt ben voor die tuinknecht dienst, dan vertrekt ik maar weer naar huis ik doet het maar voor plezier; ik wil de weije wereld is in, dan leer je ou dervindiog krijgen; trouwen doe ik vooreerst nog niet, want om boer te worden is het geen beste tjjt. Dus indien als het is, dat u daar zinnigheid in heb, schrijf zoo spoedig mogelijk. Want daar heb ik liefhebberij voor en veel respek als daar iemand zin in heb, dat komt al ligt goed uit.' Mjjn persoon is vlug nog kloek en zwaar, ouderdom 25 jaren. En bjj de rede en attent voor de zaak. Ik heb mijn tweede stiefvader Mjjn adres is Janus Maksel (Landbouwer Maarsseveen Maarsseveen, 24 Juni 1893. Het Rotlerd. Bil. verhaalt, dat iemand op de gedachte is gekomen, een stoommensch te vervaardigen, een reclame-pop, die zich door eigen inner lijke kracht door de straten zal voott- bewegen. De stoommensch is een ijzeren figuur, een geharnaste en gehelmde ridder met eene sigaar in den mond (0, anachro nisme I), waaruit de stoom ontsnapt. Een andere weg daarvoor is de helm, die op die wijze versierd wordt met stoompluimen. De stoom voor de me chaniek wordt natuurlijk gemaakt in een kleiaen ketel, welke de borstkas van den „mensch* vult en die wordt verwarmd door gasolln. Reeds is een dergelijk stoommensch geconstrueerd, met eene lengte van een gewoon groot mensch (1 meter 80 een timeter) en bij de proeven bleek, dat twee mannen die zich in den weg stelden, den loop van de machine niet ophouden konden. De gewone snelheid wordt berekend op 5 tot 8 KM. per nur. zij er niet in slaagden zich staande te houden. Noordkust. In en om Telok- Semawé viel niets bizonders voor. Den lsten dezer, des morgens om half 8, toen een detachement van Hr. Ms. Lombok, onder bevel van den lui tenant ter zee Fock, op den linkeroever van de Segli-rivier aan het schijfschie ten was, sprong een voorbijgaande Atjeher, gewapend met klewang en rentjong, te midden van de schutters en verwondde, behalve genoemden officier nog drie minderen, waarvan een onmiddellijk daarop overleed. De toestand der gewonden is zeer gunstig. Ter Westkust viel niets meldens waardigs voor. De weersgesteldheid was warm, nu en dan door regen afgewisseld. De gezondheidstoestand was op de zeeposten redelijk goed. In onze hoofdvesting in Groot-Atjeh was de toestand ongunstiger. Het gemiddelde ziektedjfer bedroeg 25, tegen 21 en dat van beriberi 9, tegen 8 gedurende den vorigen ver slaglij d. Het sterftecijfer was hooger. Aan het Bat. Hbld. is den I7den Juni uit Kota-Radja getelegrafeerdToe koe Moeda Soleiman, voogd van den minderjarigen Panglima Polim, sagl- hoofd der XXII moekims, heeft heden den eed van getrouwheid gezworen aan het Ned.-Indisch goevernement en werd in het goevernemenlskêtel ais onder worpen aan ons gezag ontvangen. hare elschen, bij de onderhandelingen in Maart gesteld, vast te houden. Examens der Nederl. Toonkunste naars-Vereenigiug te 's Gravenhage. Van de 4 candidaten zijn Vrijdag geslaagd voor piano, lager onderwijs, mej, J. C. Roelfsema, uit Groningen en mej. G. van Merkesteijn, uit Arnhem. KOLONIËN. BATAVIA, 1720 Juni. Atj e b. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het goever nement Atjeh en onderhoorigheden, loo- pende van 26 Mei jl. tot en met 8 dezer, wordt door de Jav.-Ct. het volgende ontleend Groot-Atjeh. Scheen de vijand het al niet bepaald op onze posten ge munt te hebben, een enkele maal bleek dit wel het geval te zijn op de werkers op het terrein daarbuiten en op onze bewegingen aan de binnenzijde lange de ceintuurbaan. Het vuur toch, hoe wel op groote afstanden gegeven, be zorgde ons één licht gewonde bij eene marcheerende brigade marechanssées. Buiten onze liaie hadden eenige ma len kleine gevechten plaats tusschen kwaadwilligen en passergangers, met het doei dezen van hunne goederen te berooven. Den jagsten Mei werd de Radja van Kroeng Pasei (Gedong) te Kota-Radja beëedigd en geïnstalleerd. Onderhoorigheden. Oost kust. In den politiekeu toestand kwam geen wijziging. In het Bzgohsche is de rust weder een paar malen verstoord geworden doorgNja Haroen en de zijnen, hoewel De Fransche Kamer heeft beslist om- ia strijd met het advies vab dea presi- dent-mioister Dupuy op de staatsbes grootiag eea bedrag va» 500,000 franc, uittetrekken voor het personeel der posterijen. Naar aanleiding hiervan heeft Peytral, mioister van financiën, verklaard dat hij eene begrooting zou iadieaea met een tekort van 500.000 fraacs. Deze begrooting is aaar de commissie verzonden en daarna aange nomen met 370 tegen 6 stemmen na dat een nieutfe bron was gevonden, waaruit het tekort zal worden gedekt. Het antwoord der Siameesche regee ring op Frankrijks ultimatum wordt hedenavond of Zondagochtend te Parijs verwacht. Een Havas-telegram uit Bangkok, gedateerd 20 Juli, meldt dat er groote spanning heerscht aan het hof. Er is een sterke partij die zich tegen Frank rijk wil verzetten, maar omtrent de plannen der regeeriog is nog niets be kend. De koning en het hof nemen op in 't oog loopende wijze maatregelen om de stad te verlaten5 men vermoedt dat dit met opzet geschiedt, om een paniek onder de bevolking te veroor zaken, en daardoor aan versehillende mogendheden een motief aan de hand te doen, om krijgsvolk aan land te zetten. In de provincie Battambang moet onder de bevolking eene beweging ten gunste van Frankrijk heerschen, wes halve de siameesche regeering troepen en artillerie daarheen heeft gezonden, Een telegram uit Tientsin bevestigt dat eenige mandarijnen, die Frankrijk vijandig gezind zijn, de Chineesche re geering trachten over te halen om de zaak van Siam te steunen. Bij het de- tachement van het vreemdelingenlegi oen, dat Vrijdag te Oran is ingescheept met bestemming naar Siam, (500 man sterk)bevindt zich ook een gewezen officier van het Engelsche leger die vroeger in Birmah gediend heeft en volkomen met de Siameesche zeden bekend is. De Siameezen hebben de telegrafi sche verbinding tusschen Bangkok eu Saigon afgesneden. In het eugelsehe Lagerhuis heeft Sir E. Grey een telegram uit Bangkok voorgelezen, gevende den inhoud van het Fransche ultimatum. Hij voegde er bij, dat hij hoopte weldra van Lord Dufierln te zuilen vernemen, welke de geografische grenzen zijn van het door Frankrijk in afstand geëischte grondge bied aan den linkeroever der Mekong. Bij gevolg kon hij nog niet zeggen, of deze afstand nadeelig werken zal op de belangen en den handel van Engeland ia Boven Birma. Sir E. Grey heeft ook nog medege deeld, dat als de voorwaarden, gesteld in het fransche ultimatum, niet door Siam worden aangenomen, Bangkok door den franschec gezant verlaten en de kust onmiddellijk zal worden geblok keerd. Het „Storthing" te Christiania heeft met 61 tegen 51 stemmen besloten de tot dusver aan de staatsministers te Stockholm eu Christiania toegestane ta felgelden ten bedrage vau 25,000 kro nes, te laten vervallen. Naar meu verneemt heeft de Duit- sche regeeriug Ruslands voorstel om de onderhandelingen over het handelsver drag commissoriaal te Berlijn voort te zetten aangenomen, onder voorbehoud vau nadere afspraak over het tijdstip vaa invoering. De duitsche regeering verklaarde tevens tot enkele wijzigingen bereid te zija, maar in hoofdzaak aan De Indépendance beige deelt de volgende bijzonderheden mede over den nederlaag, welke de kapiteins Tobbak en C haltin 15 Mei 11. den Arabieren bij Stanley-Falls hebben toegebracht. Blijkens een telegram uit Saa-Thomé hebben de Belgen bij die gelegenheid 200 Arabieren gedood en 1500 krijgs gevangen gemaakt. Het Arabische op perhoofd Raschid zou ook gesneuveld zijn. Het wordt bevestigd dat kapitein Tobbak op het punt was voor de over macht te bezwijken, toea kapitein C'nal- tia hem te hulp kwam, waarna zij met vereende krachte» dea vijand versloe gen. De Vrijdag te Londen ge- houden conferentie tusschen vertegen woordigets van de mijadirectiëa ea den nationalen boad vau mijnwerkers, heeft niet tot de geweuschte uitkomst ge leid, daar de mijnwerkers eene scheids rechterlijke beslissing weigerden. Eene werkstaking vau den nationalen mija- werkersboad schijat nu onvermijdelijk. Diasdag opstaande vosd de houder vau het koffiehuis in den tain der Tulleriëa te Parijs zijn lokaal geplunderd. Op een spiegel was een stuk papier geplakt en daarop ias hij Laat een andermaal wat meer duim ktuid in de lade, dan zult ge ons ver plichten. De dranken waren goed.*1 De waard bevestigde een met zes kogels geladen revolver aan de geldlade, ia dier voege, dat, zoodra men haar open trok, het wapen af moest gaan. Woeas dagochteod heeft hij dar ook overvloe dige bloedsporen gevonden en de po litie is nu druk aan het onderzoeken Bij de eerste steenlegging voor de nieuwe haven te Dover, dooi den prins van Wales, heeft lord Duffer ia eene rede gehouden, die in de tegeu woordige omstandigheden niet oaopge merkt zal voorbijgaan. De Eogelscge gezant wees er op, dat de regeering van koningin Victoria een tijdperk van onafgebroken vrede tusschen Engeland en Frankrijk is geweest. „De belaag stelling, welke de Prios van Wales door zijne tegenwoordigneid toont voor de poging om Calais als 't ware öich ter bij Dover te breng »a, zal door het Franscue volk ongetwijfeld aangemerkt worden als een nieuw bewijs van de genegenheid en bewondering welke hij koestert voor de natie, die zooveel heeft gedaan tot verbreiding der bc schaving, die zooveel beminnelijke, edelmoedige en degelijke eigenschap pen bezit, en wie niemand meer ach ting en genegenheid toedraagt dan de prins van Wales zelf." Dat ook aan het hof va Constautiaopel de moderne gewoonten der groote wereld -ingang hebben ge vonden, blijkt hieruit, dat Dinsdag avond in het park van Yildiz een schitterende „garden party" heeft plaats gehad, die door den sultan is gegeven ter eere van zijn gast, den khedive van Egypte. Het feest werd door honderd voorname Egyptenaren die met hun vorst Tuikjjes hoofdstac bezoeken, bijgewoond en besloten door een luisterrijk diner. Het vertrek van den onderkoning zal vermoedelijk Maandag plaats vin den. In het dienstjaar den laa sten Januari geëindigd, zijn in de Ver eenigde Staten 497,936 landverhuizers aangekomen, zijnde 121,384 minder dan het vorige jaar. Onder die land verhuizers waren 96,813 Duitschers, 108.716 Britten en Ieren, 53,872 Scan dinaviërs en 72,403 Italianen. Deland verhuizing van Duitschers en Russen zeer afgenomen. 9. Id. id. id. met ld. overname en bestrating grond Schouwtjeslaan en Zjjl- weg. Id. id. Id. met ld. afstand grond Wijde Gelderlooze pad aan Ja. Groene- wegen. Id. id. id. met id. afstand grond Scheepmakersdijk aan J. A. Wennekes. 12. Id. id. id. gratificatie Instructeur Schutterij. 13. Rapport Commissie van financiën rekening 1892 Schutterij. 14 Id. id. id. suppletoire begrooting 1893 Barbara Gasthuis, 15. Gasrapport over Mei. Hedenmiddag namen wij ia de manége in de Groote Houtstraat een kjjkjevaa de aldaar tentoongestelde prijzen der aanstaande paardenloterij. Zooals bekend Is, zija er dit jaar wegens het 25-jarig bestaan dezer po pulaire verloting, zes inplaats van zooals anders vijf hoofdprijzen. Wij vonden een frarien landauer, een stem mig coupétje en een sierlijke victoria van de firma Gebroeders Kimman als vierde prijs een buggy vervaardigd door den heeE .Stam van Bennebroek, eene soliede boerenwagen van onzen stadgenoot F. H. Honnebier en eene americaine van buitenlandsch fabrikaat. Vorts eene groote collectie tuigen, dekens etc. etc. De heer J, G. Veldheer heeft het lo kaal waarin een en ander is geëposeerd keurig gedecoreerd. Zeker zal dan ook menigeen een dubbeltje bestedem om het geheel eens te gaan zien. Van Zon dag tot Woensdag heef men er toegang. Het stoomschip Burgemeester den Text van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Juli van Suez. Het stoomschip Merapivan Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Juli te Marseille. Het stoomschip Obdamvan de N. A, S. M., van New-York naar Rotter dam, passeerde Woensdag 19 Juli, des namiddags ten 5 ure 50 min., Prawle- poïnt. Het stoomschip Bromo vertrok 21 Juli van Batavia aaar Rotterdam. Het stoomschip Zuid Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 20 Juli van Marseille. Het stoomschip Prinses Wïlhélmina, van Batavia aaar Amsterdam, arriveerde 21 Juli te Suez. Het stoomschip Voorwaartsvas Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Juli Perim. CONCERT door de Kon. Militaire Kapel van het Reg. Grenadiers en Jagers, onder directie van den Heer W VAN DER LINDEN, op Dinsdag 25 Juli 1893, 's avonds te 7% uren. PROGRAMMA. 1. Marche du Cortège del'opéra„La Reine de Saba", Oh. Gounod2. „Itn Hochland" Schottische Oaverture, Niels W. Gade3. Danse Mtcabre, St. Sains Faataisie de l'opéra de R. Wagner Rienzi", F. Dunkier PAUZE. 5. Ouverture „Die Hebrideu", Felix Mendelssohn Bartholdy6. Viool-Con cert Op. 26, Max BruckVoorspel Adagio, Ftaale. Voor militaire muziek bewerkt door W. v. d. Linden; 7. Entr' act Gavotte, Gilleit b. Flirtation, Steek, arr. W. v. d. Linden8. Fan taisie de l'opéra de Meyerbeer „Les Haguenots", F. Dunkier ÜSF" Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen 'zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen inlich ting tegen toezending var, postzegel 1. Juffr. t. midd. leeft. P. G. v. gezelsch. de haieh. eu verpleg. eeaer dame op leeft., g. in form. zijn vereischten. 2. Juffr. geh. op de hoogte v. 't mantel?., ia een fijne zaak, ale directrice kunn. optred. 8. Boekh.-corresp. met de moderne talen bek. 4. Eerste bed. P. G. op een notariskanfc. 5. Bed. g. verk., met het mannf. vak bek., v. g.- get. voorz. en met opg. v. goded. en onderd» 6. Bed. in een «poorw. boekh. teg. ƒ18 aal. 'sweek en prov., ƒ150 borg kunn. storten, bij voorkeur ge pens. militairen. 7 Agenten teg fl. prov. voor een snipperfnbr. Zie vervolg Adverlentièn in het Tweede Blad. Aan het Bestuur der Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden, voor het genoten uitstapje 1.1. Don derdag aan hare leden geschonken. EENIGE LEDEN. ORGELBESPELIN G iu de Groote of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 25 Juli 1893, des na middags van 12 uur, door den Heer LOUIS HOOG, met welwillende mede werking vau Mejuffrouw AAFJE DE LANGE, violiste te Amsterdam. PROGRAMMA. 1. Priester-Marsch (Athalia). 2. Entr' Act. (König Manfred) 3. Sonate lu A dur. (viool eu orgel) 4. Toccato en Fuga. (D mol!). 3. Larghetto, Recita tief en Fuga 6. Aria (viool eu orgel) Een zoo goed als nieuw, fijn be werkt Fotografie-toestelmet opname Kabinetformaat, nieuwste momentafsluiter, aplanatisch objec tief, met prachtig, daarbij behoo- rend dubbel chassis, benevens 130 cM. boogen verstelbaren drievoet, ter overname aangeboden voor den spotprijs van f15,Genegen gegadigden de geheele behandeling kosteloos te leeren. Aanb. onder Overcompleet!, bureau van dit blad. F. Mendelssohn. C. Reinecke. G. F. Hfindel. J. S. Bach. G. F. Handel. H. Vieuxtemps. Vervolg Stadsnieuws. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 26 [uii 1893, des namiddags te r uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen eu Ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Verslagen Instellingen van Weldadigheid enz. over r892. Verzoek ontslag onderwijzer. Adressen sluiting en openstelling tappe- rijen. Benoeming gemeente-vroedvrouw Wed. D. Jochems. 2. Voorstel B. en W.W. bevordering onderwijzer 2e kl. ie Opleidingsschool. 3. Miss. id. id. met verordening tot wijziging schoolgeld Gymnasium, 4. Voorstel id. id. regeling school gelden buitengemeenten. 5. Id. ld. ld. adres Bestuur Schuur man Schimmel vau Ouieren Stichting, verlaging schoolgeld. 6. Id, id. id. adres D. van Zalen eu C. H, Kammeljer bebouwen grond Rozenlaantje. 7. Id. ld. ld. goedkeurlg plan bebou wing grond Leidsche vaart. 8. Id. id. id. en rapport Commissie vaa financiën verhuring huis Koning straat. FAMiLIÊBERICH TEN- Getrouwd 18 Juli. J. L. van der Weiden Hz. en E. H. M. Peeperkorn, Alkmaar. - 20. G. J. Hendriks en D. M. Bosman, Alkmaar. - P. Formpne en G. H. Blom, Tiel. - H. W. ter Knile en B. Scholten, Enschede. Bevallen: 20 Juli. l. Klatte Hauschildt z. Amst. - A. Portengen Van den Broeke levenl. z. Amst. - 2z D. G. van Aken—Van Aken z. Den Haag. - A. M. H. Dndok de Wit— Moltzer d. Nieuweramstel. - 22. S. H. Feitkamp—Entink zoon, Johnnnesberg (Transvaal). Overleden 9 Juli. J. L. de Boer, Blljhzm. - 16. W. D, van Berckel 38 j Amst. - 19. J. P. BroekmanLammers, Wassenaar. - A. Groenendaal jm. 9 m. Herwarden. - J. de Krnyff 82 jaar, Terwolde. - G. Ph. G. A. Scherer, Iadie. - 20. D. A, Coomans de Ruiter 64 j. Den Haag. - F. Arnoldy 68 j. Leiden. Gebjorten 20 Juli. A. G. ZwolWeanink d. - 21. C. Steetskamp v. d. Vliet z. - E. W. Meukenaarsgraf Bosman d. - H. M. v. AckerMole naar z. - M. HuibersAarts z. - P. HuijamaosBoers d. - C. J. de Gelder Visser d. - C. Wessels—Wessels z, - 22. H. v. Boogaardv. d. Werfi z. - J. Gerritsen—v. Tol z. - G. M. Kerre- bljuMelchior d. Spreekuren: van 122 en van 6—7 uur. De gelegenheid tot bijschrij ving van rente bestaat nog eiken werkdag dezer maand des voormid dags van 10 tót 11 uur, en des Dins dags, Donderdags en Vrijdags nog des namiddags van 1 tot 2 uur. De Commissaris-Boekhouder, J. A. FONTEIN. wordt bij een beschaafde familie, F. G., voor een jongen, oud 11 jaar, die de scholen aldaar moet be zoeken gevraagd: opname ill den huiselijken kring, met toe zicht. Fr. brieven onder lett. C., met opgaaf van verlangde vergoeding en referentiën bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem. van alle gemakken voorzien, mid den der stad. Huurprijs ƒ325, per jaar. Br. it. lett. T., bureau dezer Courant.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2