NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang, Dinsdag 25 Juli 1893. No. 3085, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Stukken van den Raad. BINNENLAND. FEUIL TON HU» HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs Blbis Faubourg Montmartre: HaisLxu, 24 Juli 1893. Naar wjj vernemen, Is de heer W. J. F. Travagiino alhier door Z.M. den Koning van Zweden en Noorwegen be noemd tot ridder der orde van St. Olaf. C' De heer Jan Smits CJzn. heelt zich voor de herstemming voor lid van den gemeenteraad teruggetrokken als can- didaat. Geslaagd voor het acte-»xamen voor hoofdonderwijzeres, gehouden 21 en 22 dezer te Amsterdam, is geslaagd, mej. C. J. B, C. Voget alhier. Beuoemd tot onderwijzer aan de R. K, Parochiale school alhier de heer J. Schuld te Hoorn. De Comm. van fiaancie* adviseert: lo. om des door A. Wesnekes Jr. gevraagdea grond aan den Scheepma ker sdijk te verkoopea voor fcie» gulden; 2o. het aaa de gemeente foebehoo- rend huis in de Koningstraat te verhu ren aan den agent van politie G. L. Reemer voor 9,per maand; 30. goed te keuren een suppl. be groeting voor 1893 vaa het St. Barbara Gasthuis 40. goed te keurea aea verzoek vaa des heer H. J. Geijl, nameas mej. J, Groenewegen, om een gewijzigde rooi lijn voor de schuttingen bij haar erf op het Wijde Geldeloozepad. Koopprys j 5,— per Ma. 5e. goed te keuren het maken van een trottoir hoek Schouwtjeslaan en Wagen weg ea van bestrating voor de percee- len gebouwd aas den Wagenweg door des heer Wolbers ea die aan deazelf- den weg, gebouwd door den heer Mons (Eoutlust). Voor de geldleeoiag der sociëteit „De Kroon", groot ƒ90,000, is geteekend voor 95,300 98 pCt. Uit de rij van de oud-strydera in den oorlog van de jaren 1830/31, is weder om een man ten grave gedaald, name lijk de heer J. J. W. van Leeuwaarden alhier. Hij bereikte den teeltijd van ruim S3 jaren en was drager van het Metalen Kruis. Zooals gemeld is, zou Zondag de amsteidamsche hardlooper Snoek van Amsterdam naar Leiden en terug loopea. .Daar hij hierbij Haarlem zou passeeren was ZondagAvosd ongeveer ten 7 ure eene groote menigte nieuwsgierigen toe gestroomd naar het Houtplein en den Wagenweg om hem te zien voorbij gaan. Het was er zoo vol dat toen on geveer kwartier voor achten Saoek door een viertal wielrijders vergezeld, kwam aanloopen zij zich met moeite een weg door de menigte konden banen. Van de twee personen, die met hem om i 500 zouden loopea, was geea spoor te zien. Men schrijft ons: De haarlemsche maQneuzaagvereesi- ging „Crescendo" stak Zondagmorgen hall negen va» wal, om met een prachtig gesierde boot ee» reis laags de Vecht tot Breukelen te maken. De boot was ai dadelijk bij 't afvaren weerspaanig, door de roerketting te ver breken en zoo roerloos Haarlems wallen stak te vare*. Doch „Crescendo" heeft vaa dien stoot weiaig gevoeld, alleen eenig oponthoud; de kettiag hersteld zijnde, gaf de stoomfluit dea diapason Normaal aas en de boot beloofde aan Grescendo's verlangen te voldoen. „Cres cendo" had dus ook dezen weerspannige het respect afgedwongen. Door het schoonste weêf begunstigd ging de tocht door de Zuiderzee; een geïmproviseerd bal was zeker op die Zuiderzee geen alledaagache geschiede nis; bij het fort „Pampus" werd 'b „Wilhelmus" aangeheven, deaamwezige militairen op het fort salueerden ea overtuigden zich dat onze hollaadsche vlag eene echt feestvierende zangers- schaar begeleidde. Zoo werd da reis voortgezet om door onzen schoonstea waterweg „De Vecht" tot Breukelen te varen. Nadat men door de welwillend heid van den heer Willink van Collen in de gelegenheid was gesteld, nog eens een prachtige buitenplaats, ia den echt oud-hollandschen trant te bezichtigen, ging mea na een kert opoathoud weer terug. Op verschillende plaatsen waar de boot een oogenblik moest vertoeven, verdrongen de bewoners zich aaa de oevers om te hooren, hoe schoon door „Crescendo" werd gezongen het bekende „Zondag op 't Meer van Heinze" eea choral vaa Pretorius, als ook de voor zulk eene gelegenheid zoo bizonder ge schikte volksliederen „Haarlemsch en Zaanlsndsch liedeke" van dea heer C. Andriessen. Tevreden en voldaan van dezen tocht kwam meu laat in den avond Haarlem binnenvaren. Zoowel de dames als de heeren die dezen tocht mede maakten zijn zeker overtuigd dat men dankbaar een compliment moet maken aan de ledea der commissie, die zoo onverbeterlijk dezen dag voor „Crescendo" hebben bereid. Tegen een 15-jarigên slagersknecht W. v. d. K. is procesverbaal opgemaakt wegens verduistering ten nadeele van zijn patroon, van gelden die hij by de klanten had ontvangen. Zondagnamiddag ten 5 ure Is een paard gespannen voor een rijtuig aan den Tol onder O verveen op hol geslagen, ea aan den spooroverweg aan den Zyl- weg gegrepen door den heer P. Coule, oud 24 jare», wosende op de Badhoeve te Haarlemmermeer, die met buitenge wone kracht het paard ia volle» ren bij de teugels greep en tot staan bracht. Ia het rijtuig waren gezeten twee vrou we» ea ee» kind die geen letsel hebben bekomen. De koetsier A. Luiten, die het rijtuig had verlaten en met het hol lende paard was medegelaopen is ge valles waarbij het rijtuig over zijne beeaen ea borst is gereden, maar oogen- schijnlijk heeft hij zich weinig bezeerd. Het rytnig was aan het liakerachterwiel beschadigd. Zaterdagnamiddag is in het Spasme aan de Houtmarkt eea knaap en Zon dagnamiddag ia de G&renkokersluis aaa den Kiaderhuissingel een 4-jaïfge knaap te water gevallen die beiden zijn gered, de eerste door de voorbijgangers en de laatste door zijn vader. Hedenmiddag werd een knaap van ongeveer 15 jaar, wonende ia de Lange Poellaaa, op des Gasthuisvest aange reden door eea bierwagen, waarbij hy a^n zijn linkerarm ea been werd ge kwetst. Hierna werd de knaap naar het politiebureau en vervolgens naar huis gebracht. Te Sloten (N.-H.) komen weer enkele gevallen van besmettelijke varkensziekte (vlekziekte) voor. Thans is ze geconstateerd bij eea varken vaa dea veehouder Verkalk. Door de verslagen der Staatsenquête ia 1887 en 1892 is de aandacht gevestigd op het treurig lot, dat aan tai van winkeljuffrouwen is be schoren. Niet alleen dat sommigen ge doemd zyn 14 urea per dag in dienst te zijn, doch den meesten wordt de ge legenheid onthouden een oogenblik uit te rusten. Het zitten is verboden. Mej. Cornelie Huygees heeft een pc ging gewaagd om den toestand harer zusters te verbeteren. Ia het Soc. Wbl. deelt zij daaromtrent een en ander mede, waaraan het volgende is ontleend. Wel erkent zy, dat reeds een enkele uitzon dering is te viadendoch ook daarbij moet schijn vaa werkelijkheid worden onderscheiden. Mej. Huygens geeft een verslag van verscheidene bezoeken, afgelegd ia ma gazijnen te Amsterdam en van de ve lerlei ondervindingen daarby betreffende deze zaak opgedaan. Verscheidene chefs vaa groote magazijnen stonden de win keljuffrouwen niet toe een oogenblik te rusten, omdat het niet kleedde voor den winkel, of omdat hij het niet gaarne zag. Een ander vond het voor hen ge heel onnoodig, enz, Duidelyk is dus gebleken, aldus ein digt mej. Huygens hare mededeelkag, dat, althaas in de hoofdstad, het parti culier initiatief te dien opzichte totaal machteloos is, dat er in den bestosndsa toestand, die, volgens de getnigeais van geneeskundigen, de gezondheid vaa vele vrouwen ernstig ee blijvend benadeelt, geea verandering zal koines, vóórdat de wetgever er toe dwisgt. Ook de onder wijzeressen, wien het zitten thaias ver oorloofd is, zyn aldus beschermd. Laten wij hopen, dat ook weldra voor het zoo talrijk winkelpersoneel in den lande op dezelfde wijze zal werden gezorgd. „Dan zal niet laager, zooals nu, het gevoel van elke waarachtig beschaafde vrouw worden beleedigd bij het zien, op drukke voorjaars- en najaarsmidda gen, van al die rusteloos heen en weer ijlende, zware pakken op ea neder tor- scheztde, op eiken wenk van den chef vliegende, menschelyke verkoop-werk tuigen, zonder rustplaats, aan den essen kant ea de vele stoelen voor het goed uitgerust, elegant gekleed, den tijd met winkelen zoekbrengend dames-pu bliek aan den anderen kant van de toonbank. Dan zal althans wser één dier schrille tegenstellingen, die in een maatschappij ais de onze den denkenden mensch het leven tot een voortdurende moreele kwelling maken, wellicht iets minder wreed en ondragelijk wordes." De kiearech t-m e e t i n g Z o a- dag op een weiland aan de Linnaeus- straat te Amsterdam gehouden, mocht zich in schoon weer en een druk bezoek verheugen. Een 20.000 tal personen zijn stellig wel op het terrein geweest. On danks dit groote publiek had de de monstratie een kalm verloop. Ten éea ure werd de bijeenkomst geopend met eea kort woord, uitgespro ken door den heer Rot. Er waren vijf spreekgestoelten opge richt, en om half twee traden te gelijker tijd op de heeren Helsdingen, Vitus Bruinsma, Hermans, Gerhard ea mej. Keiler. Het publiek verdeelde zich ia vijf groote groepen, die afwisselend kleiner en grootec werden, naarmate men met meer oi miadcr genoegen de sprekers hoorde. Om half-drie werd er pauze gehou den; in dien tussckentyd werden ver schillende muziek- en zangnummers uit gevoerd, die wel niet over het geheele weiland waren te hooren, maar tcch veel bijbrachten om de stemming opgewekt te houden. Na de pauze voerden vijf andere sprekers het woord, namelijk de heeren Schaper, Van der Zwaag, Polak, Troel stra en mevr. Schook-Haver. Protesteerea en nog eens protesteeren was het karakter van de betoogingwe komen hier niet, zei de heer Rot reeds bij zijn opening, om iets te vragen, maar om te protesteeren tegen de hou ding der ïoo heerea in Den Haag. En dis was de grondtoon bij alle Bprekers. De kieswet-Tak voldeed niemand, maar nog minder zou het voldoen, als zij niet werd aaa genomen. Het was een mini mum, waarmee men zou trachten meer te bereiken, Om half vijf begon msa met het op stellen van den vaaHdeloptocht, 'tgeen op het naastgelegen weiland geschiedde. De stoet had een aanmerkelijke lengte en ongeveer óo vaandels, waaronder zeer fraaie, gaven teekening aan de in dichte drommen voortschrijdende menigte. Eenige malen werd het weiland rond getrokken, waarbij au en dan eenige liederen werden aangeheven. Tegen vyf uur stonden allen voor de groote tent. Rot sloot op dehemeige» joviale wijze de bijeenkomst. „Er is geen geen wanklank vernomen, sprak hy, be halve dat er drie leege porteruonnaies bij het hesiuur bezorgd zijn. Laat ook het einde vaa de betoogiag ordelijk ge schieden. Ea met een woord v&n dank aan allen, die tot het succes hadden bijgedragen, ook a An de politie van Nieuwer-Amstel sloot hij de meeting. lel Ook te 'sGrsvenhage had Zondag een kiesrechtmeeting plaats, uit geschreven door het Centraal-besluur van het Alg. Nederl. Werklieden-Ver bond, in het „Gebouw van Kunsten en Wetenschappen". Na langdu.ige bespre kingen over de kieswet voorstellenTak werd de volgende motie door het Cen- traal-bestuur voorgesteld: „De vergaderisg, uitgeschreven door het Centraal-bestuur van het „Algem. Nederiaadsch Werklieden-Verbond", op 23 Juli 1893 te 's Gravenhage bijeen gekomen, „vaa oordeel „dat uitbreiding van kiesbevoegdheid, zoover de Grondwet toelaat, is een eisch der rechtvaardigheid, zoowel als van politiek beleid en politieke eerlijkheid; „dat de uitbreiding de noodzakelijke voorwaarde is van dringende politieke 11 Uit het engelsch DOOR A. CONAN DOYLE. i) #Ik begaf .my naar het Crystal Palace, vertoefde een uur in den tuin en was om een uur weer in Norbury terug. Myn weg leidde mij voorby het bewuste huis en ik bleef een oogenblik ataan en keek naar de vensters om te zien of ik het vreemde ge laat ook zag, dat my den vorigen dag had aangestaard. Terwyl ik daar stond, stel u myne verbazing voor mynheer Holmes, toen de deur plotseling werd geopend en myne vrouw naar buiten trad Ah was als verlamd van verbazing toen ik haar zag, maar myne ontroering was nog niets vergeleken by de hare, zooals bleek uit de uitdrukking van haar gelaat, toen onze blikken elkaar ontmoetten. Een oogenblik scheen zy weer in huis te willen vluchten, maar begrypende hoe nutteloos het was om zich te ver bergen, kwam zy met een doodsbleek gelaat en angst in hare oogen, die den glimlach op hare lippen logenstraften, op my toe. „O Jackzeide zy, //ik ben daar zooeven geweest om te zien of ik onze nieuwe buren ook in het een of ander van dienst kan zyn. Waarom kijkt g\j my zoo aan Gy zyt toch niet boos op mij »Zoo," zeide ik, /,zyt gy daarom van nacht weg geweest //Wat bedoelt gy?" riep zy uit. z/Gy zyt hier geweest. Daarvan ben ik overtuigd. Wie zyn die menschen, die gy op zulk een uur bezoekt //Ik ben hier nog niet eerder geweest." z/Hoe kunt gy my iets zeggen, dat gij weet, dat een leugen is," riep ik uit. #Zelfs uwe stem is anders nu gy zoo spreekt. Wanneer heb ik ooit een geheim voor u gehad? Ik ga dat huis binnen en zal de zaak grondig onderzoeken." z/Neen, neeD, om Godswil niet Jackriep zij uit, met niet te bedwingen ontroering. Toen ik daarna op de deur toetrad greep zij my bij myn mouw, en hield my met de kracht der wanhoop vast. z/Ik smeek u Jack, dat niet te doen," riep zy weerwik zweer u, dat ik het u den een of anderen dag zal mededeelen, maar door dat hnis binnen te dringen, kan slechts ellende uw deel worden." Toen ik haar daarna van mij af trachtte te schudden, omklemde zij my met alle kracht, waarover zij kon beschikken. ^Vertrouw my Jack 1" riep zy uit. //Vertrouw my slechts dezen eenen keer. Het zal u niet berouwen. Gij weet dat ik geen ge heim voor u zou bewaren als het niet om uw bestwil was. Ons levensgeluk staat hier op het spel, Als gjj met my naar huis gaat, dan zal alles goed afloopen. Dringt gy het huis binnen, dan is alles tusschen ons uit." z/Er sprak zulk eöu ernst, zulk een wanhoop uit haar gelaat dat hare woorden my tegen hielden, en ik aarzelend voor de deur bleef staan. z/Ik zal u vertrouwen op eene voorwaarde, en op deze voor waarde alleen," zeide ik eindelyk. //Die is dat de geheimzinnig heden van nu af ophouden. Het staat u vrij om uw geheim te bewaren, maar gy moet my beloveD, dat er geen nachielyke be zoeken, noch andere voor my geheimzinnige zaken, meer plaats vinden." wIk was er zeker van, dat gij mij zoudt vertrouwen," riep zij uit met een zucht van verlichting. //Het zal geschieden naar uw wensch. Ga nu mee, weg van dit huis! My nog steeds bij den mouw vasthoudende, leidde zij mij weg. Toen wy ons ver wijderden keek ik nog eens achter my en zag dat gele, bleeke gelaat weer achter een der bovenramen. Welk punt van aanraking bestond er tusschen dat menschelyk wezen en myne vrouw? Ol in welke betrekking stond die ruwe, lompe vrouw, die ik den vorigen avond had gezien, tot haar? Het was een zonderling raadsel en ik wiet dal de kalmte van voorheen nooit meer by my zou terugkeeren alvorens het was opgelost. z/Na het gebeurde bleef ik twee dagen thuis, en myne vrouw scheen zich trouw aan de overeenkomst fce houden, want voor zoover ik my bewust was, verliet zy geen oogenblik het huis. Den derden dag ontving ik echter het duidelyk bewijs, dat haar plech tige belofte niet sterk genoeg was om haar te vrijwaren voorden geheimen invloed, die haar haar echtgenoot en haar plicht deed vergeten. z/Ik waB dien dag Daar Londen gegaan, maar keerde met den trein van 2.40 in plaats van zooals gewoonlijk met disn van 3.36

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1