NIEUWS- EN ADYEETENTIEBLAD. lie Jaargang. Donderdag 27 Juli 1893 Mo. 3087 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON II lililMlll MAAT. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij -Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOÏL Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE tS; Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi. Faubourg Montmartre: Haaklkm, 26 Juli 1893. Voordracht onderwijzer 3e kl. school C, R. Kiestra, St. Jacobi Parochie; P. Ros Pz., Holwert; G. B. Fontein, Alk- maar. Voordracht onderwijzer 2e kl. aaa de aea tusschenschoolJ. Jassen, Haarlem; G. J.^ Vos, Huizen; W. Hoekstra, Haarlem. CT Dinsdag had 't bekende kinderieest plaats, dat jaarlijks door dea heer L. E. Gerdessen aan de kinderen der open bare scholen in deze gemeente wordt gegeven. Dit jaar bestond het feest in •een boottocht langs Amsterdam naar Zsandara. 's Morgens verzamelden zich de 500 kindereD, begeleid door vele onderwij zers, op de Paviljoenslaan en vandaar ging 't in optocht naar het huis van den feestgever op het Plein. Hier zongen de kinderen onder leiding van den heer Franse de schoon e kindercantate „Naar Buiten" van Van Millinge». Esa tiental muzikanten van hetSfcedelftk Muziekkorps was de instrumentale begeleiding opge dragen, die door den heer Kriens voor deze gelegenheid bewerkt was. Na deze ovatie aan den heer en me vrouw Gerdessen ging 't naar de boo ten, die bij de Bakkerstraat aan wal lagea, en toen ging 't onder luide hoe- ra's en boezee's voorwaarts. Het weer, dat bij 't begin een drei gend aai zien had, helderde meer ea meer op en de stemming werd, dank zy de vele versnaperingen als krentebolle- tjes, broodjes met koek ea rookvleesch enz,, al vroolijker en vroolijker. Na genoten te hebben van 'fc fraaie gezicht over 't IJ naar Amsterdam keerden de beide versierde booten langs 't Droogdok terug naar Zaandam. Hier werd aan wal gestapt. Commissaris eo inspecteurs geleidden de kinderen door Zaandam en zorgden dat de van alle kanten tcestroomeade Zaandammers een plein openlieten, waar de kinderen nog- maals^de cantate zongen. Inmiddels was ■ook de burgemeester van Zaandam, den heer Gerdessen komen welkom heeten. Daarna wandelden de kinderen nog ©enigen tijd langs het water om zich vervolgens weer aan boord te begeven. Was de stemming op den heenreis vroolijk, thans ging 't er nog lustiger naar toe. Gelukkig dat de booten van Bus de gelijk gebouwd zijo, anders had 'tdek 't hard te verantwoorden gehad onder 't gestamp der honderden kindervoetjes begeleid door 't „tarara boemdié," Ongeveer te half vyf was men weer in Haarlem. Door de Damstraat ging 'tsaar „de Kroon" waar de kinderen hun dank aan den heer Gerdessen brachten door nogmaals de cantate te zingen. Zeker is 't dat den heer Gerdessen een woord van dank toekomt voor den heerlijken dag, die hij aaa de 500 kin derea verschatt heeft en zeker is 't ook, dat dit aaagename iegst lang ia de ge dachtenis der kleinen zal blijven. Op de heden gehouden g-roote paar denmarkt alhier zijn aangevoerd 819 paarden en 6 veulens. De prijzen vari eerdea van 40,tot f 8co, By een zeer levendige» handel muntte deze- markt uit door zeer fraaie paar den er werd veel door fraasche en duitsche kooplieden gekocht. Hedenmorgen stond de heer W. van Diere» Bijvoet, bleeker te Bloemendaal, terecht voor het kantongerecht hier ter stede, wegens het overtreden der ar beidswet. Het feit is, dat de heer By voet negentien meisjes in zijne bleekerij heeft laten wei ken na zeven uur des avonds. De beklaagde desgevraagd verklaarde dat hij wist dat hij de arbeidswet over trad. De reden was, dat hij den vol genden dag een wasch moest afleveren aan de Maatschappij Nederland met wie by contract had. Ware dit aiefc gereed gekomen, dan had hij 300 boete moe ten betalen. Vandaar, dat beklaagde de overtreding verkoos. Als getuigen waren opgeroepen Helena Hoogeadorp te Bloemeadaal, hoofd strijkster en Agnes Schaat, te Haarlem woonachtig. Beiden verklaarden, dat zij weioig met de arbeidswet zyn ingenomen, daar deze aan het overwerk, dat goed betaald werd, een einde heeft gemaakt. De ambtenaar van het O. M., Mr. H, J. D, D. Enschedé, requireert de veroordeeling van den beklaagde wegens negentien overtredingen van de arbeids wet tot een geldboete vaa 50, bij niet betaling, te vervangen door 8 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dinsdagnamiddag heeft de stalhou dersknecht G. Duios, oud 31 jaren, wo- aeade Wijde Geldelooze pad, bij het mojasterea van paarden aan het Hout plein, van een paard een trap tegen de buik gekregen en is met inwendige kseu- zingen naar zijne woning overgebracht. Dinsdagnamiddag Is een ro-jarige knaap, wonende Burgwal, die aldaar op den wal eat te visschea, voorover te water gevallen. Het ongeluk werd gezien door den ageai van politie Sanders, die den knaap spoedig heeft gered. No, 31 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Talbot en de gravin d'Auvergne (met illustratie). Een zomerplaag. Een slechte berekening (met twee illustra ties). Het ontbijt volgens dressuur (met illustraties). Het honderdjarige herdenkingsfeest van Basel's toetreden tot het Zwitsersch Eedverbond (met il lustratie). Juies Soufflot (met portret ea illustratie). Twist, na&r Melsso- nier (met illustratie). Chry3antemums. Het bedriegelijk spiegelbeeld (illus tratie). Puzzle. Een cadeau van een millioen. Als de dieren ziek sijn. Oplossing Prysraadsel LIII. Een welsprekend opschrift. Oas briefgeheim. Een zelfgekozen straf (met illustratie). Ooverdraagelijk (met illustratie). De Prijswinuer van Raad sel LI. Nieuwe Prijsraadsel LVI. Een Appelkuur, Een diepzinnige vraag (met illustratie). De Manzaailla- boom. Een woord van Gounod. Een probaat middel. Oog om oog, tand om tand. Anecdoteaproeve No. 19. Twee klassen. Schaakrubriek. Mededeelingen. Op de paardenmarkt te Hoofddorp 25 Juli waren aangevoerd.: 350 paarden ea veulens, 18 hitten. Er waren vele vreemde kooplieden. De prijzen varieer den van 50 tot 700 gulden. Te Abenes (Haarlemmermeer) heeft eene droevige plechtigheid plaats ge had. Mevr. Zervaas-Heïje, dochter van wijlen den gevierden volksdichter J. P. Heije werd onder vele blijken van deelneming in 't familiegraf alhier bij gezet. Te Keulen, haar woonplaats, over leden werd het lijk naar hier gebracht. Aan de groeve werden onderschei dene toespraken gehouden, afgewisseld door gezang der schoolkinderen. De Minister van Binnen- iandsche Zaken heeft de aandacht van de Ged. Staten gevestigd op het in de „Nederlandsche Staatscourant" van 15 Juli 1893 opgenomen advies aan de landbouwers van de vergadering, die de inspecteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouw scholen, te Utrecht heeft gehouden met de rijkslandbouwleeraren, welk advies betreft de middelen, die aangewend, kunnen worden om te voorzien in de beboette aan veevoeder, met verzoek dit advies ter kennis te brengen van de landbouwende bevolking in Zuid-Holland Hieraan voldoende, hebben Gsdepu- teerue Staren dezer provincie tevens de burgemeesters in dit gewest uitgenoo- digd, den inhoud daarvan spoedig ter kennis te brengen van de landbouwende bevolking ïn hunne gemeente. Het volgende adres is ver zouden Aan de Leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden, uitmakende het Bestuur der „Vrije Vrouwenvereniging" te Amsterdam opgericht met het doel de belangen der vrouw in Neder land voor te staan en uitgaande van het standpuntgelykheid voor de wet van aiie meerderjarige ingezetenen, in deze opkomende voor genoemde ver- eeniging volgens besluit, genomen op de vergadering van 19 Ju!i 1.1., gezien hebbende het door U op heden te be handelen ministerieele wetsontwerp in zake kiesrecht, en daaruit vernomen hebbende, .dat U, Mijne Heeren, voor gesteld wordt tot wet te bekrachtigen het kiesrecht van alle meer der jarige burgers, die niet behoorec^tot de cathe- goriebedeelden, vaa burgerrecht ver- stokenen of militairen beneden den rang van officier, nemen de vrijheid U, Myne Heeren, te wijzen op een in dit wetsontwerp voorkomende leemte de algeheele uitsluiting der vrouw eene leemte, die volgens haar dient te worden opgeheven en dat wel om de navolgende redenen: 1. Dat haar dit niet alleen onbillijk, maar ook zeer ten nadeeie der alge- raeene belangen toescbynt. 2. Dat toch door aanneming van dit wetsontwerp vele onbekwame', allen vooruitgang tegenhoudende, zelfs wegens dronkenschap veroordeelde mannen me de hun aandeel in de regeling van 's lands zaken zullen verkrijgen. 3. Dat eea corps ontwikkelde, nijvere vrouwen-kiezers daar tegenover geplaatst slechts gunstig zou kunnen werken op den loop der zakea. 4. {Dat, met het oog [op den heer- schenden, scherpen jconcurrentie-geest en het vermoedelijk spoedig ter tafel komen van „Kamers van Arbeid" en „Arbeidswetten," een dergelijk eenzijdig kiesrecht vooral moet uitloopen op het nadeel vaa dat deel der vrouwen, dat by arbeid en nijverheid betrokken is. Redenen te over, waarom zij ver- meenen bij Uw hoog college te moeten aankloppen met het verzoek ook vrou wen patentplichtigen, vrouwen, val lende onder eene met hst patent gelijk staande belasting en arbeidsters het kiesrecht te verleenen. Zij richten dit verzoek tot U met volle kennis van nrtt. 80, 127, en 143 der Ned. Grondwetdoch hel daarin voorkomend „mannelijke" in dien zin opvattende, dat daarmede wordt aange duid een andere, veel gebruikte expres sie voor ons „kloek" en dat dus hier niet is bedoeld alleen „mannen" het kiesrecht te geven, maar allen „kloeken" ingezetenen, waaronder voorzeker ook de door ons voorgestelde vrouwen gerekend kunnen worden. Zij worden in deze opvatting gesteund door de uitlegging, steeds gegeven aan artikelen zaoals art. 885 (B. W.): Als „onwaardig" om erfgenaam te zijn, worden beschouwd en als zoodanig van de erfenis uitgesloten x. Hij, die veroordeeld is, ter zake dat hy den overledene heeft omgebracht of gerracht heeft om te brengen; enz. Uit het eng els ch DOOR A. CON AN DOYLE. Het gelaat, dat zy naar ons toewendde, had een zonderlinge wasachtige kleur, terwyl de gelaatstrekken geheel zonder uitdruk king waren. Een oogenblik later was het geheim opgelost. Lachende bracht Holmes zijn hand achter het oor van het kind, eeD masker viel voor haar gelaat weg, en eene kleine, gitzwarte negerin keek ons mot lachend gelaat, waarbij zy hare witte tanden liet zien, aan. Ik barstte in lachen uit, toen ik het kind zoo vroolyk zag, maar Grant Munro stond het aan te staren, met zyn hand aan zyn keel. .vMyn God, wat moet dat beteekenen?" riep hy uit. j/Dat zal ik u vertellen," riep de dame uit, terwyl zy met ont steld gelaat, maar vastberaden de kamer binnentrad. „Gy hebt my, ondanks myne waarschuwing, gedwongen het u te vertellen. Myn schtgenoot is te Atlanta gestorven, maar myn kind is blijven leven." j/Uw kind Zy haalde een groot, zilveren medaillon te voorschyn. //Gy hebt dit nooit open gezien." *ïk dacht dat het niet open kon." Zy drukte op een veer, en het medaillon ging open. Daarin be vond zich het portret van een man met een opvallend knap en schrander gelaat, maar in zyne gelaatstrekken de onmiskenbare teekenen vertoonende, dat hy van afrikaansche afkomst waB. //Dit is John Hebron van Atlanta," zeide de dame, //en een edeler mensch heeft niet geleefd. Door met hem te huwen heb ik mijn ras verloochend, maar geen oogenblik heb ik er berouw over gevoeld. Het was ons ongeluk, dat ons eenig kind meer de ken- teekenen droeg van zyn ras dan van het mijne. Dat komt meer voor in dergelyke huwelyken en de kleine Lucy is zelfs donkerder van tint dan haar vader was. Maar, zwart of blank, zy is myne kleine lieveling de lieveling van hare moeder." Het kind snelde by deze woorden op haar toe, en vleide haar hoofdje tegen haar aan. z/Ik heb haar in Amerika achtergelaten," vervolgde zij, //alleen omdat zy zoo zwak was en de verandering van lucht haar te veel zon schaden. Zij werd toevertrouwd aan de hoede van eene trouwe, schotsche vrouw, die haar reeds lang had verzorgd. Geen oogenblik heb ik er aan gedacht om haar als mijn kind te ver loochenen. Toen het toeval ons by elkaar bracht Jack, en ik u leerde liefhebben, durfde ik u niet over myn kind spreken. God vergeve het. my maar ik vreesde dat ik n zou verliezen, zoodat ik niet de moed had het u te zeggen. Ik had te kiezen tusschen u en mijn kind, en in myne zwakheid gaf Ik myn eigen kind prijs. Drie jaar lang heb ik haar bestaan voor u geheim gehou den, maar ik kreeg bericht van hare verzorgster, en wist dat het haar goed ging. Ten laatste kwam echter een overweldigend ver langen bij my op om het kind nog eens te zien. Ik verzette er mij met alle macht tegen, maar tevergeefs. Ofschoon ik het ge vaarlyke ervan besefte besloot ik om het kind over te laten komen al was het slechts voor een paar weken. Ik stuurde een honderd pond sterling naar hare verzorgster, en gaf haar de noodige inlichtingen betreffende hel bewonen van dit huis, zoodat zy in myne nabyheid kon wonen, zonder dat het uitlekte, dat ik op de een of andere wyze tot haar in relatie stond. Ik dreef mijne omzichtigheid zoover, dat ik haar beval het kind overdag in huis te houden, en haar gelaat en handen te bedekken, zoodat zelfs degenen, die haar voor het venster zagen, niet zouden ver tellen, dat er een zwart meisje in de nabyheid woonde. Als ik minder omzichtig ware geweest, dan had ik ongetwyfeld ver standiger gehandeld, maar ik werd half waanzinnig van angst b# d@ gedachte, dat gy iets zoudt ontdekken. //Gy hebt mij het eerst medegedeeld, dat het huis bewoond was. Ik had tot den volgenden morgen moeten wachten, maar van opgewondenheid kon ik niet slapen, zoodat ik ten laatste wegsloop wetende hoe vast gy sliept. Gy hebt my echter zien gaan, en dat was het begin van myn ellende. Den volgenden dag lag het in uwe macht myn geheim te ontdekken, maar gij waart zoo edel moedig om van uwe overmacht geen gebruik te maken. Drie dagen later wist de verpleegster met het kind nog juist bytijds uit de achterdeur te ontsnappen, terwijl gy door de voordeur het hu ie binnensneldet. En nu, hedenavond, weet gy ten laatste alles, en vraag ik u wat er van ons, myn kind en mij moet worden Zy vouwde de handen en wachtte op het antwoord. Er verliepen een paar minuten, die ons] zeerjlang toeschenen, al vorens Grant Munro het stilzwygen verbrak, en het antwoord, dat hy gaf, getuigde van liefde. Hy hief het kind op, kuste het en het steeds op zyn arm houdende, reikte hy zyne vrouw de an dere hand, en wendde aich vervolgens naar de deur. //Daarover kunnen wij thuis kalmer praten," zeide hy. //Ik ben geen goed mensch, Efüe, maar ik meen toch beter te zyn dan gy denkt." Holmes en ik volgde hen in de laan, en myn vriend hield mij bij den arm vast, toen wy die uitkwamen. //Mij dankt dat wyin Londen van meer nut kunnen zyn dan hier in Norbury." Verder sprak hy met geen enkel woord over deze zaak, tot op het oogenblik, dat hy zyn kaars opstak om zich naar bed te be geven. Watson," zeide hij, //als het u soms eens mocht opvallen, dat ik wat te veel op myne krachten vertrouw, of te lichtvaardi myne denkbeelden in de een of andere zaak verkondig, fluister my dan als 't u blieft in het oor //Norbury" en ik zal u dan zeer verplicht zyn. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1