Financieels Mededeelingen. POLITIEK Q7ESÏÏGHT. GEMENGD NIEUWS Of art. 959 Hij, die veroordeeld is, omdat hij den erflater heeft omgebracht; enz. waar het „bij" steeds is uitgelegd in dien zin, dat daarmede ook bedoeld werd „tij" die enz. Met verschuldigde hoogachting, Ondertekeningen.) Het volgend adres is aan den Raad van 'sGravenhage gericht: #Eeael en Achtbaare Heer en Burge meester onser gemeente van Hage. UE. onderdanige Dienaar Johannes Adrianus Spaan vraagt UE. om zij» wettig Regt om in de muur van de gemeente school in te Biote want ik hep er Regt op daar de gemeenschap muur met moetwil is omgeworpen en op die muur is het school opgetrokken ik kan de getuig brengen die er tien galden aan verdient heeft toen hij niet jte Huis waare hebben zij hem omgetrokte en hep ik het door vlijt verkregen daar de Here God mij het voorregt schonk om geduurer ruim 20 jear drankvrij te zijn nu op myn oude dag word ik in ellende gebragt daar ik geen Raad weet van de Rook van de Schoorsteen en in donker zit wegen die hooge muur nu moet ik dc uitbouw verplaatse om Ligt te krijgen de water good hep ik ook een boel onkosten aan gemaakt alles is verzakt door het grafen van de von- deeiing au is mijn verzoek vriendelijk zoo ik niet in mag binten om schade vergoeding van van de gemeenschap muur want ik moet nu andes nietnoc- dig nu kosten maken en op m^jn oude dag daar 45 jaar getrouwd Ben en zoo vljjg niet meer ben in de ellende zitten nu WE achtbaare Heeren Burgervader en Raad op UE Deelneming in mijn toestand w&gtende aoem ik mij UWE dienst waardigge Dienaar, enz. De justitie doet onderzoek naar de oorzaak van den dood van den Amsterdamschen hoofdagent van politie Delleman en heeft beslag gelegd op het lijk, dat Zaterdag voorover in de Lia- dengracht gevonden is. Naar het schijnt, is sinds de dagen van bet palingoproer reeds meermalen een aanslag op dezen politiedienaar beproefd. Door de ijverige naaporiEi gen der politie te Zaandam is aan het licht gekomen, dat bij den diefstal van 2 koeien ui*, de weide van Herm. Schoen, ook G. S., los werkman aldaar, is be trokken. Hij heeft in vereenigiog met J. B. den diefstal gepleegd en is nu ook naar het huis van arrest te Haar lem overgebracht. Het Haagsche Dagblad schrijft Alle bladen verkondigen in den laat- sten tijd den lof van een wonderkind, dat op zo-jarigen leeftijd reeds in staat is de lessen van het gymnasium te volgen. Het moet zeker gebrek aan stof zijn, dat men geen kraut in handen kan ne men, of men vindt een halve kolom aan dit pbenomeen gewijd, maar ik vind het voor den knaap zeiven wel te betreuren, dat men zijn begaafdheden zoo aan de groote klok hangt. Zoo'n vlugge jongen zal toch zeker ook al wel eens een krant lezen, en wat moet er een eigenwaan in dat jeugdige hart ontstaan, als hij zich zoo ten voorbeeld ziet gesteld aan al de Hollandsche jongens Het is te hopeD, dat de knaap nede rig blyve onder al dat geschetter te zijner eere, want bij al zijn gelukkige begaafdheden, zou dit zeker de geluk kigste mogen geheetea worden. Misschien kan het hem en zijn te recht zoo fiere ouders tot een heilzame overweging dienen, dat ik ook eens zoo'n vluggen knaap persoonlijk gekend heb. Die jongen overtrof de stou'ste verwachtingen. Hij was op nauwelijks 16-jarigen leeftijd student en thans is hij 42 jaar oud en. hij is nogstu dent. Onder begunstiging van mooi weer had Dinsdag de oefening in het overtrekken eener rivier, in cssu de Maas, nabij Bokhoven plaats. Het ie, 4e en 5e bataillon infanterie, onder commando van majoor Verstegen en het 3e en 4e escadron huzaren uit 's Her togenbosch, onder bevel van majoor van Lelyveld, die mede de ie comp. van het bataljon pontonniers uit Dordrecht commandeerde, waren aanwezig en met bekwamen spoed en in de volmaakste orde werden infanterie en cavalerie ia paarsgewijze vastgekoppelde pontons overgezet. Terwijl deze troepen daarop een tirailleursgevecht openden, werd door de pontonniers eene brug over de rivier geslagen. Binnen anderhalf uur was dit werk gereed. De infanterie keerde in pontons, de cavalerie over de brug naar den Zuideroever terug, en nadat ook bet eerstgenoemde wapen eene wandeling heen en weer over de brug gemaakt had, werd de terugtocht naar 's Hertogenbosch aanvaard. De oefening, die van ongeveer zo tot ruim 1 uur duurde, werd bijgewoond door kolonel Van der Noordaa, luit.-kolonel Schumann en vele andere militaire au toriteiten en tal van toeschouwers uit 's Hertogenbosch en omstreken. De troe pen waren welgemoed, flink en onver moeid toen zij Den Bosch weer binnen trokken. Op de tienden-verpachting te Vlijmen, Dinsdag gehouden of be proefd te houden, ging het zoo rumoe rig toe, dat er van verpachten niets is kunnen komen. Nadat de verpachting was onmogelijk gemaakt, gingen de boe vergaderen en namen het besluit om zich tegen het inhalen van den tiend, bepaald en met klem te verzetten. Te Sprang trok men terzelfder tijd zingende en tierende door de gemeente, waaraan slechts revolverschoten der maréchausséss een einde vermochten te maken. Men vreest op beide plaatsen voor meer ongeregeldheden. Donderdagavond is trein No. 8 mailtreia Vlissingen—Oberhau- sen, aan een groot (gevaar ontsnapt. Even voor het binnenrijden van den sneltrein te Rozeadaal stond op het kruispunt eese rangeermachine, welke niet tij dig genoeg uit den wsg kon ko men. Dn wisselwachter ia het blokhuis bemerkte het en haalde snel den wissel over, waardoor de sneltrein op eea an der spoor liep. Toen de rangeermaching nit den weg was, kon de sneltrein we der op het goede spoor komen. Door de flinkheid van den blokhuïswachter is dus een groot ongeluk voorkomen. Te Nieuw-Lekkerland kwa men twee jongens op het land een wespennest voorbij. Eea van de twee stak met een stok in het nestin een oogenblik weiden zij door eea grootee zwerm wespen aangevallen. Een van de jongens wist te ontkomen. Op het angst- geschrei van den ander schoten eenige mannen toe welke hem met veel moeite uit zijnen netelige» toestand bevrijdden, Hij had aan het hoofd zooveel steken bekomen, dat zijn toestand bedeake- lgk is. Onze opmerking betreffen- de het verkenen van gratie aan Poutsma lokte eene mededeeling uit, die wij gaarde vermelden, omdat de persoon van wie ze afkomstig is, ten volle vertrouwen verdient„Poutsma**, zoo luidt ze, „zal zich eene eventueele gratie wél waardig betoooen. Het verblijf in de gevangenis en de bijkomende omstandigheden zijn voor hem eene afdoende les geweest. Hij is vas£ besloten de betreurenswaar dige kennismaking met de rechterlijke overheden niet te hernieuwen. Meer dan ooit beseft hij thans, dat hij in de eerste plaats aan zijn gezin behoort en zich ten aanzien van de woelingen in het Noorden met de rol van toeschouwer moet vergenoegen." Tevens vernemen wij, dat de autori teiten, die in deze zijn betrokken, allen gu&stig voor het verzoek van Pomsma's gade gestemd zijn, wat hoop geeft dat de gratie zal worden verleend. drnkCt.) logscontrabaade volkomen zal afgeslo ten zijn, en dat zij voor zekere soort van handelsverkeer kan verminderd worden, waardoor de ioternatioaale kust vrij zou blijven; tevens ware hiermede aangetoond, dat de blokkade zoowel de belangen kan dienen als benadee- lea. In zekere kringen wordt de blok kade echter afgekeurd, ea beweert men dat eea bombardement en de inneming van Paknam gemakkelyker en meer at doende souden zijn. De „Figaro" zegt Dinsdagmorgen in eea hoofdartikel, dat men op voet van oorlog met Sism gaat verkeeren zonder de toestemming der wetgevende macht. De gebeurtenissen giogea sneller dan de diplomatie, maar indien deze dade lijk had gehandeld toen op de verbor gen gevaren werd gewezeo, zouden de vijandelijkheden voorkomen zijn. Voeg daarbij nog de houding van de Engel- sche regeering, zegt het blad, 6h ver geet niet dat het kabinet van Gladstone, bovenal bezorgd is voor zijn parlemen taïre positie en nu op in 't oogvallende wijze zijn geestkracht toont, om de zwakke raeerdejheid, waarover het be schikt, te behouden. De fransche vertegenwoordiger te Bangkok, de heer Pavie, heeft met de drie fraasche k&noaseerbootea Dissdag de stad verlaten. Alles is rustig. De siameesche gezant, prios W&dhaaa, vertrekt uit Parijs naar Londen. Aau de handelsschepen voor B'mg kok zal waarschijnlijk een uitstel wor den toegestaan om zee te kiezen. De chiueeacie regeering is verwon derd over Fraokrijks eisch betreflende het grondgebied aan den linkeroever der Mekong tot 230 noorderbreedte, De regeering beweert dat de beide oevers van deze rivier tot een punt ver beneden den 23en graad aan China toebehooren, en dat Siam bijgevolg j-dit gebied Liet kan alstaau. De anti-fransch- geziede mandarijnen trachten de regee ring te dwingen, in het geschil tusschen beide te komen. tweede werd blind en door granaat scherven met wonden overdekt, een derde kreeg eene granaatscherf tegen den arm en daardoor eeae groote wond, en allen spn onkenbaar gemaakt door de verschrikkelijke uitwerking van het kruit. Aan eerstgenoemde heeft men de armen moeten afzetten. ME DAN, 24 Juni. De Atjehsche troebelen. Uit de „Deli-Ct." van 17 Juni: Het nieuws uit Beaeden-Langkat is SI A M. Maandagavond is aan de mogendhe den officieel kennis gegeven van de voorgenomen blokkade en zijn de Fransche agenten in het buitenland daarvan verwittigd. In het engelsche Lagerhuis deelde Dinsdag de vice-minister Grey mede, een mondelinge kennisgeving te hebben ontvangen, dat de Fransche regeering van plan is de kust van Siam te blok keerea. Wij stellen ons voor, zeide de heer Grey, op den bestaanden voet voort te gaan met de bescherming van de personen en eigendommen der En- gelschen in Bangkokin het algemeen belang achten wij het niet wenscheljjk, heden een andere verklaring af te leg gen. De divisie van admiraal Humann welke de kust zal blokkeeren, bestaat uit het pantserschip „Triomphante," de adviesjachten „Inconstant," „Forfait" Papin"," de kanonneerbooten „Coraète" jLutin," „Alouette" en „Vipère," en eenige torpedobooten. Zoodra de admi< iaal voor Paknam is aangekomen, zal hij geheel volgens den vorm kennis ge ven van de opening der blokkade. In verschelden Parijsche bladen komt het volgende bericht voor: De regee ring heeft heden (Dinsdag) geen enkele dépêche betreflende Siam aan de pers medegedeeld. De minister van marine heeft Dinsdagmorgen een lang telegram van admiraal Humaan ontvangen, maar de minister heelt besloten, den inhoud daarvan niet aan de pers mede te dee len. De politieke wereld in Frankrijk houdt zich meer en meer bezig met de Siam aangelegenheid, ondanks de verkiezings periode. Alle berichten uit het uiterste Oosten worden met de grootste belang stelling tegemoet gezien. De pers slaat een krachtigen toon aan, en spoort de regeering aan bij hare eischen te vol harden, ondanks het „geschetter" van de Engelsche pers, waaraan de regeering zich niet Btoren moet. De opening der blokkade wordt Don derdag verwacht. Men is het er alge meen over eens, dat de blokkade waar Bchijnlljk onvoldoende zal zijn en dat het bezetten van de provinciën Battam bang en Angkor het eerste werk moet wezen zoodra de versterkingen zijn aan gekomen. Echter gelooft men dat door de blokkade waarschijnlijk alleen oor Het Weekblad van Broekman Hosders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fond sen, in de week, tot dea datum van 25 Juli loopende, door hun tusschen Komst verhandeld. Aand. Ned. Bouw-Mij* Aand. Goudsche Water- leiding-Maatsch. te Gouda Aand. Landbouw-Maatsch. .Getas" Aand. Haagsche Tramweg- Maatschappij Aaad. H&arlemsche Tram- weg-Maatschappy Ned. Tramw.-Maatsch. te Utrecht Aand. Westl. Stoomtramw.- Maatschappij Aand. Zuider Stoomtramw.- Maatschappy Aand. Nederbetuwsche Beetwortelsuiker-fabriek Aand. Assur.-Maatsch. teg. Brandschade „De Nederlan den" van 1845 Aand. Vennootschap „Ne derland" f"3i- 105 pet. 150 70 70 35 50 39 9° 207^ f 35°' KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juni. Van den resident van Menado is het volgende telegram ontvangen: Menado, 6 Juni. „Politieke toestand naar wensch. Berg Lokon blijft rocken Overigens niets merkwaardigs te melden. De „Java-Bode" ontving 22 Juni uit Medan dit telegram: Eene nieuwe bende Atjehers, 500 man sterk, is ia Tamiang gevallen. En dieazelfden dag uit Soerabaja: De „G. G. Loudon," die van Pïajoe op Lombok hier is aangekomen, bracht de tjjding mee, dat den 16a Juni door de troepen van den vorst van Lombok een aanval is gedaan op de Sasaks, die hen met een verlies van 300 dooden terugsloegen, terwijl de Sasaks, metre peteergeweren gewapend, maar 5 dooden en 20 gewonden kregen. Den 23a Juni zouden de Sasaks een aanval doen op de troepen van den vorst. Ten gevolge van de onlusten kon men op Lombok koeien en paarden koopen voor 10 12 per stuk. De „G. G. Loudon" gaat heden met 287 koeien en 25 paarden naar Batavia. Omtrent den inval van 500 At jehers in Tamiang, door ons gemeld, zijn bij de regeering geen nadere be richten ontvangea. Van den inval zelf kreeg zij wel bericht. iJ.-B.) Aan het „Bat. Nbld." is uit Batoe Djadjar een treurig ongeval gemeld. Zaterdag ]1. is namelijk bij het proef- vurea met een 12 cM. achterlaad, eene granaat in dien vuurmond gesprongen, ten gevolge waarvan de geheele bedie ■ing, bestaande uit vier Europeeache kanonniers en een inlandschen kanonnier onder eea Europeeschen korporaal deer lijk werden verwond. Een der kanon niers werden de handen afgeslagen, een dit keer schaarsch. De kolonne ondér kapitein Van der Hart maakte dee 12s eene verkenning in de richting van Aloer-Doewa, doch bespeurde niets van dea vy&nd. Volgens spioanen-berichten hadden lieden va® dea Datoe van Besitan op den nn eene bende Atjehers, sterk ongeveer 40 man, te Pantel Ga dong, aan dea rechteroever van de Be sita», boven Boekit Mas en ook boven Boekit Kayoe geziea. De 3e kolonne, onder bevel van den kapitein der in faaterie Visser en waarbij de luits. Muller en Heidens en de luits. Roever, K'ödcr en Timmer zjjn inge deeld, te Seroeway door de mobiele kolonne uit Java afgelost, arriveerde gisteren per ss. „Pelikaan" ea „Soengei Rawa" te Balawaa en kwam per trein van 12.57 alhier aan. Zij werd met muziek van het station afgehaald. Over het algemeen zagen de manschappen er flink uit. Uit de „D.-Ct." vaa 21 Jaai Het schijnt op dit oogenblik rustig in het petroleum-district, want de 2e compagnie, onder kapitein Van der Hart, keert waarschijnlijk heden van Pangkallan Braudan te Tandjong Poera terug. Volgens berichten vaa dea controleur van Seroeway bevindt de vijand zich weer in het Tamiangsche. Een gerucht kwam ons ter oore, volgens hetwelk, afgaande op spionnenberichtec, de vij and wel 300 man sterk zou zijn. Dit vereischt echter nog bevestiging, evenals de mededeeliog, dat de kapitein van de „Soeagei Rawa," de rivier afvarende, zou hebben hoorec schieten. Omtrent de terugkomst der troepen vaa Tandjong Slamat is nog niets met zekerheid be paaid. Van den Kedjoeroean Karang en v&n Radja Soetan Moeda zijn door den controleur te Seroeway brieven ontvan gen, waaruit eene toenadering van deze hoofden valt op te makea. Uit de „D.-Ct." van 24 JuniDe tweede kolonne, die den 21a te Tand jong Poera zou terugkeeren, bleet te Pangkallan Brandan, omdat men van particuliere zijde spionneaberichten ont ving, volgens welke er nog Atjehers te Kebon Pisang tusschen Boekit Koeboe en Boekit Mas zouden zitten. Majoor Meuleman ging den 2in zelf naar de BesLang, doch vernam daar, dat sedert 14 Juni geen vijand meer was gezien. Het detachement onder adj. O O. Arrïeus, 20 man sterk, kon dus uit zijne bsetiag naar Boekit Koeboe terug keeren. De aaj. O. O. Aniens kwam gisteren te Medan terug. De laatste berichten van Seroeway loopen tot 20 Juni; volgens gerucht zouden de Atjehers versterkingen opge worpen hebben bij Gedong Biara en Loeboe Batil. De uitgerukte patrouilles keerden echter teleurgesteld huiswaarts sporen van versterkingen werden niet aangetroffen. Bij éene gelegenheid zag men eenige Atjehers, die overhaast de vlucht namen. De sultan van Djokjakarta heeft, naar men van daar aan de „Loc.1 meldt, raden toemenggoeng Dhanoe Koesoemo, behoorende tot de voor name ambtenaren aidaar, wegens het aangaan van schalden boven zijne finan- cieeie krachten en het heulen met dieven en roovers, uit Z. H.'s gebied verban nen met gelijktijdige ontneming v&n den rang van toemenggoeng. Naar aanleiding daarvan heeft de G.-G., na den Raad van Indiê te hebben gehoord, goedge vonden en verstaan aan raden Dhanoe Koesoemo v. d. gedurende zijn ver baaning de hoofdplaats Koepang op Timor als verblijf aan te wijzen, onder genot van een uit 's lands kas aldaar uit te betalen onderstand van f 30 's maands, in te houden van des sultans inkomsten. De resident van Djokjakarta is verder gemachtigd om het noodige te verrichten ten einde meergenoemden raden c. q. met z|jn wettig gezin en hoogstens twee volgelingen voor reke ning van den lande naar de plaats zijner bestemming te doen overvoeren. Uit Atjeh schrijft „Bonjour" aan de „Soer. Ct.": Er wordt gemompeld over het voornemen des vijands, om eenen inval te doen, doch ik kan er niet aan gelooven. Wel weten de Atjehers met wijs overleg verschansingen op te werpen, bij troepjes aan te vallen, hin derlagen te leggen, enz., in eea woord, uitmuntend den guerilla te voeren, doch om „en masse" tegen geregelde troepen te ageeren, neea, die kunst verstaan zij gelukkig nog niet, anders hadden wf het hard te verantwoorden. Pedir alleen telt 75,000 strijdbare mannen, d. i. on geveer 3 maal zooveel als de sterkte van het Indische leger I Dinsdag heeft de groep der democra tische linkerzijde uit de belgische K». mer voor den aanvang der zitting eea- bijcenkomst gebonden, waarin na uit voerige beraadslagingen is besloten om zich te vereenigen met het bemidde lingsvoorstel van de rechterzijde, strek kende om het voorstel aan te nemen van Amédeé Visart, onder voorbehoud vau ernstige concession op het stuk vin de verkiesbaarheid. Dii voorstel heelt tot strekking uitsluiting van dea leeftijd van 30 jaren voor het kiesrecht, welke leeftijd alleen bij de wet zou worden bepaald. Men hoopt dienaangaande met de rechterzijde ia overeenstemming te komen. Maandag had te Berlijn weer eea tormachtige antisemitische bijeenkomst plaats, waarin het conservatieve anti semitisme van Siöcker heftig werd aan gevallen door het lid van den Rijksdag Werner. Voor heden waren ook weer groote volksvergaderingen in dezen geest uit geschreven. De Beurs te Berlijn was Diasdag on der den indruk der officleele mededing van den pruisischen minister van koop handel aan al de Kamers van koop handel, uat Rusland op i Augustus het mtximaal-taiief tegen Duitsc.lanj zal gaan toepassen. Tengevolge yan de in- koopen welke de russische regeering deed bewerkstelligen, hielden de rus" sische waarden zich goed; daarentegen giogen iudustrieele en spoorwegwaarden (russische zuidwesters) sterk naar be neden. Enkele bladen troosten zich ermede, dat de oificieele Peterburgsche bekend making Dinsdag slechts in het algemeen van invoering van het mzximaal-tarlef op 1 Augustus spreekt, zjadcr Duit land tn noemen. Zij herinneren ook, dat het aan den Rnssischen minister van financien staat te bepalen, op welke herkomsten het maximaal-tarief toe te passen zal zijn. En aangezien nu ia de onderhandelingen over een Duitsch-Rnr sisch handelsverdrag, die thans slechts wegens de vacantles in de ministeries zijn afgebroken, weder hervat moeten worden, zoo zou misschien de toepas sing van het mixlmaal-tarief tegenover Duitschlaud aog worden verschoven. De meeste bladen echter gelooven asn het uitbreken van eenen tol oorlog, wijl Rnsland meent dat het wegens dea mislukten oogst in Dnitschland thans juist gunstige voorwaarden zal knnnea afdwingen. Doch dit wordt eene dwaling genoemd, daar de jongste belichten over den stand der veldgewassen in Duitsch land eenea beteren winterrogge-oogst doen tegemoetzien, dan men tot dusver verwachtte. De Duitsche Regeering bezit overigens van vroeger nog de wetteljjke volmacht om ten allen tijde zoogenaamde „Kamp! zölle (rechten die 50 pet. hooger zijn dan de gewone) zonder goedkeuring van het Parlement te decreteeren. Ook de politieke kringen hopen sog op een vergeljjk, aangezien de wederzijdsche handelsbelangen zoo groot zjja. Luiden! de jongste statistiek Immers beliep in 1S91 Rusland's uitvoer naar Duitschlaud ruim 191,000,000 r. (hoofdzakelijk in Rns siscae rogge,) terwijl Doitschlsnd's uitvoer naar Rusland ongeveer 103,000,000 r, bedroeg. Tertronwelijke berichten uit Peters burg zeggen, dat in de Russische regee- riugskriugen tweeerlei invloed met be trekking tot eenen tol-oorlog zich gelden doet. De belanghebbenden bij den land bouw verlangen ten dringendste naar opening van de Duitsche grens door een handelsverdrag, terwijl de indnstrl- eelen, en vooral de groote Moskauer ondernemers, tégen een verdrag agl- teeren. Uit Londen wordt geseind, dat de loodsen aan het Horcbydok te Liverpool, waarin een belangrijke hoe veelheid katoen en olie was opgeslagen, gedeeltelijk door brand zijn vernield. De schade wordt geschat op £50,000. In de omstreken van C1e rieux (dep. Drösne) hebben storm en onweder groote verwoestingen aangc richt. De te veld staande oogst heelt zwaar geleden en eea tweetal personen zijn door den bliksem getroffen, waar van een op de plaats gedood is. Het veertiende Duitsche Biandweercongres Is te Müachen ge opend. Nevens de duitsche brandweer korpsen zijn er in die bijeenkomst ook buitenlandsche vertegenwoordigd, name lijk uit Oostenrijk-Hongarije, Denemar ken ea Zwitserland. De feestelijkheden, die bij gelegenheid van dit congres plaats hebben, zijn aangevangen met het houden van eenen optocht der ge- zamenljjke brandweer-vertegenwoordi gers, verdeeld in een twaalftal afdee liegen, ieder met een muziekkorps aan het hoofd. Tevens werd de tentoonstel ling van blusch- en [reddingsmiddel» geopend. Voor de volgende dagen zija

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2