NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. lie J aanhang. Dinsdfi Dinsdag 1 Augustus 1893. Mo. 3091. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Blbis Faubourg Montmartre Hauhlbh, 31 Juli 1893. Bij aanschrijving van het Departement ran Oorlog zjjn de miliciens van de lichting 1890 woonachtig in de provincie Limburg, wegens het epidemisch heer- ichen van „Diphteritas" in die pro- rincie, voorloopig vrijgesteld om voor ïerhalings-oefeningcn onder de wapenen e komen. Ter voorziening in den garnizoens- lienst tijdens het bataljon infanterie dhier aan de oefeningen in de leger plaats bij Laren deelneemt, zal van 29 Augustus tot 13 September d. a. v. een letzchement uit Gouda van het 5e Ktaljon 4e regiment infanterie ter sterkte 'as 1 luitenant, 5 sergeasten, 10 kor- totaals, 1 tamboer en 26 soldaten in lien dienst voorzien. Geslaagd te 's Gravenhage en te Ara- terdam voor het examen hoofdacte op 8 en 29 Juli, de heeren P. B. Elfiers n J. J. A. Bolkestein alhier. STederlandsclie Schermbond. De uitslag van den personeelea scherm- Zaterdag gehouden, is in zijn êheel als volgt Degen onderwijzers vier deelnemers, e prijs, H. Koopman Jr., van 'sGra- enhage; 2e prijs, W. H. Hengelvelt, an id,; 3e piijs, G. Hesse, van Am- ierdam. Degen meester-liefhebbersdertien selnemers, ie prijs, L. van Volen, van tmsterdam; 2e prijs, M. Juliard, van 35 prijs, J. voa Kerckhof, au Amsterdam. Degen prévotstwintig deelnemers, prijs C. S. Lugt van Haarlem2e rijs S. Drukker van Amsterdam3e J. Stijndera van Amsterdam. Degen, nieuwelingenie prijs H. F. agelhard van Haarlem, 2e prys M. de Eetz van Amsterdam. Sabel onderwijzers: ie prys A. J. [eyerink van Haarlem, 2e prijs H. oopman Jr. van 's Gravenhage. Sabelmeesters (liefhebbers): ieprys Hessels, van Haarlem, 2e prijs Schrij- van Amsterdam. Korte stokpiérots: ie prijs, J. van erckhof, van Amsterdam; 2e prijs S. rukker, van Amsterdam 3e prijs J, r. H. Huykmaa van Haarlem. Korte stoknieuwelingen, ie prijs, H. Engelhard te Haarlem, 2e prijs J. O. Veen, Haarlem, 3e prijs Hoek, den Haag. Door vrij goed weer begunstigd had Zaterdagavond de boottocht plaats, den bondsleden aangeboden door de Haarl. Schermvereeniging „Thor". Tusschen het café „de Kikkert" en Spaarndam werd door de met lampions fraai ver sierde boot langzaam heen en weer ge varen, en werd de tijd doorgebracht met het houden van voordrachten en het af steken van speechen ea vuurwerk. Voort durend heerschte een zeer gezellige geest aan boord. De dag van Zondag was gewijd aan de korps- en colonae-wedstrijden, afge wisseld door partijen schoonschermen van een 14-tal van de beste onderwij zers en amateurs eea dag by uitne mendheid das voor kenners ea liefheb bers van het schermen om schoons partijen te ziea m^ken, daar immers de 6 vereenigiagsn, die in den kopswed- strljd mededongen, hunne beste krach ten (drie voor iedere vereeniging) had den doen opkomen. Na een boeienden strijd werd iaden korpswedstiijd de overwinning behaald door de Haarl. Schermvereen. „Thor*, vertegenwoordigd door de heeren A. J. Meyeriak, J. M. Klinkhamer ea W. van den Eycde. Dea tweeden prijs verwierf „Hellas" uit den Haag. Voor den colonnewedstryd bestond de deelname uit slechts 2 vereenigiagen, ami. „Thor" en „Door Oefening Sterker" (7e reg. infanterie) te Amsterdam. „Thor" kwam het eerst uit met een zeer schoon uitgevoerde koloaae-degen. Deze vereeniging was in haar kolonne- lange stok minder gelukkig. „Door Oefening Sterker" behaalde veel succes met haar colonne-lange stok en vooral na de flick uitgevoerde koloane-geweer, welke zy bepakt uitmuntend uitvoerde, weerklonk er een daverend applau?. Met 188 punten verwierf „Thor" den aden prijs voor haar colonne-degen. Maximum 231 p. „Door Oefening Sterker" ontving voor kolonae-geweer dea isten prijs, ea voor kolouae-lange stok den 2den prijs met 187 pusten. De uitslag werd medegedeeld door den heer J. S. G. Disse, uit Rotterdam, lid der Jury, die een hartelijk woord van dank lichtte aan het bestuur van den Ned. Schermbond voor de uitstekende wjjze, waarop het dit feest had geor ganiseerd. Door dea heer D. L, Wolfson Jr, voor zitter van den Bond werden hierna de prijzen uitgereikt, bestaande in kunst voorwerpen, medailles en diploma's. TevenB dankte hij de gevers der prijzen voor hunne geschenken en de Jury en het Eere-comiié voor hare bemoeiingen en belangstelling. Hiermede waren officieel de wed strijden geëindigd, die ongetwijfeld tot aller genoegen hebben plaats gehad. Te Heemstede is tot onderwijzer be noemd de heer W. L. H. Wolfs te Eist. De synode der Ned. Harv. Kerken heeft afwijzend beschikt [op een adres vaa den Kerkera&d te Houtrijk ea Po- lanen om eese geldelijke toelage ten einde eeae nieuwe pastorie te bouwen de tegenwoordige is onbewoonbaar. Lnndbouwbericht uit Haarlemmer meer Hadden enkele zomergewassen hier aaavaakeiyk nog al te lijden door de aanhoudende ea buitengewone lang durige droogte, de wintergewassen op goede gronden hielden zich daarentegen heel goed. Koolzaad, wiotergerst, rogge, tarwe en karwij beloven meerendeds eea goed beschot. Wat de zamervruchten aangaat, geven haver, gerst, erwten, mosterd en aardappelen op geringe uitzonderin gen na reden tot tevredenheid. Minder is dit echter het geval over het algemeen met vlas, suikerbieten, uien, duiven en paardenbooaen, waaraan zoo hier en daar nog al ernstige gebreken sijn eo onder dergelijke omstandigheden allicht met verlies zullen zijn verbouwd. 8 warme dagen van ruim 8o« Farenh. en 1 van 90° maakten dat veel graan rijp was, voordat dit door sommige teeldérs scheen opgemerkt te zija, waar door veel schade ia beloopen. Aan winter veevoeder is groote be hoefte. Thans ia aan zomerveevoeder evenwel overvloed. Achteruitgang in den landbouw blijft ook hier nog maar voortdurend schier overal doorschemeren en van verbete ring is nog niets ia 't zicht. Bshalve haver blijven de overige graanprijzen ten minste nog maar laag en gedrukt evenals de veeprijzen 'tgeen de exploi tatie van den landbouw niet vergemak kelijkt. Bij gemis aan voldoend oprich- tisgs- en bedrijfskapitaal moet vaak veel worden nagelaten wat ter verkrijging van betere resultaten allernoodzake lijkst gedaan zou behoorea te worden. Van 15 Augustus tot 15 September zal dagelijks een extratrcin rydeu van Zandvoort naar Haarlem in aansluiting op trein 102 naar Amsterdam. Vertrek van Zandvoort 7 uur 34 min, voorm. By den veehouder C. van Beem te Sloterdijk zijn thans reeds zes runderen aan miltvuur gestorven en op last van den district-veearts verbrand. UIT DE BETUWE. 11. I. het jaar 1828 woonde te Lienden de bütoa Van Brakell, destijds een jonge man, op eene boerderij waarbij eene groote uitgestrektheid gronds be hoorde. Toen hij In 1829 in het huwe lijk trad, liet hij een groot huis bouwen en bewoonde dat met zijne echtgenoote jaren en jaren. Hjj stieri eerst en de douairière bleef op het huis en verwis selde nu twee jaar geleden het tijdelijke met het eeuwige. In den Iaaisteu t{jd van haar leven was de arme dame vol slagen blindzij was dan ook, zooals men zich denken kan, boog bejaard. Allerwege hoort men in Lienden nog thans hare groote weldadigheid roemen. Elke week kwamen meer dan honderd armen ia een daarvoor speciaal bestemde kamer de blijken harer liefdadigheid in ontvangst nemen en ook haar personeel placht zij mildelijk te bedenken. Zoo ontving elke dienstbode die er een jaar had gediend, een fooi van vijftig gulden. Het huis telt niet minder dan 23 (groote en kleine) kamers, jwaarvan op de eerste verdieping zeven naast elkan der gelegen zijn en op den gang en in elkander uitkomen. Het huis mag niet modern zijn Ingericht, de bouw is zóo dat nog geen enkele vloer den bezoe ker vrees aanjzagt. Maar wat het meest treft, dat is de verbazende uitgestrektheid van de gron den, die tot de bezitting behooren. Het zijn niet minder dan r32 bunders, deels bosch, deels bouwgrond, deels boom gaard. Het is een genot, in de prachtige lanen en voetpaden te dwalen en de kolossale boomen te bewonderen, wier omvang duidelijk aantoont, dat zij er zijn geweest vórr het huis werd ge bouwd. Als een soort van natuurwon der wordt den bezoeker een boom ge toond, die met een geweldig dikken stam aanvangende, zich op een meter afstznd van den grond in acht nog kloeke stammen splitst. In de meeste haarlemsche tuinen zou deze boom geen plazts kunnen vinden. Mzzr toch, er drukte een zorg op deze przchtige bezitting. Bzron van Brakell had geen nakomelingen, zijn echt bleef kinderloos. Geen rappe kin dervoetjes trippelden op het zachte mos, geen liefelijk kinderstemmetje joeg de schuwe vogels op van hunne takken. Het was dus geen wonder, dat de barones, toen zij stierf, het geheele goed vermaakte aan de armen van Lienden, voor wie haar goed hart altjjd zoo warm had geklopt. Voorwaar geen klein geschenkZulk een bezitting te Haarlem zou de Lien- deusche armen voor goed tot bemid delden hebben gemaakt. En zelts te Lienden wil de gift nogal iets zeggen. Alles wat productief is, de boomgaard, de graanakker, wordt voor niet onbe- teekenende sommen verpacht. Alleen van bet huis ziet men geen kans rente te trekken. Ieder die weet hoe tnk de fiscus is op deuren en vensters zal gemakkelijk begrjjpen dat het belastingbiljet voor dat kloeke huis de huurders afschrikt, voor zoover zij al een gezin hebben dat gröot genoeg is voor zoo'n kasteel en zij de uoodige middelen bezitten, om het behoorlijk te meubileeren. Alleen een zeer rijk man zou zich deze weelde kunnen veroorloven en hij, die op deze quaiificatie kan aanspraak maken, koopt of huurt zich liever een buiten te Hilversum, Bloemesdaal of Baarn, want het valt niet te ontken nen Lienden is wat afgelegen. Het einde zal dan ook wel zijn, dat het huis voor amotie wordt verkocht. Voor in het prachtige, goed onder houden bosch, is een hoog eilandje in een vjjver, die door zijne fraaie water planten, een poëtisch voorkomen heeft. Op dat eilandje zijn de baron Van Brahrll en zijne echtgenoote begraven, maar hun naam wordt nog met eerbied genoemd door de velen, die zij tijdens hun leven en zelfs na hun dood nog aan zich hebben verplicht. Wie eenige dagen in Lienden door brengt, zal allicht spoedig aan een tochtje naar Rheaen denken. Het ligt het dichtste bij en is door het prachtige gezicht op den Rijn, en door de onmid dellijke nabijheid aan de Greb door ons gansche land welbekend. Van Lienden brengt een wandeling van ruim anderhalf uur ons aan den pont die ons brengt over den Rijn. Die wandeling levert behalve uitgestrekte vergezichten en een mooi kijaje op het tegen hoogten gebouwde Rhenen, weinig merkwaardfgs op. Alleen zal een vee kenner zich verwonderen (althans wan neer hij uit Noordholland komt) over de talrijke roodbonte koeien en Isabel kleurige paarden, nuances die men in andere provinciën zoo niet aantreft. Daar zijn we dus aan de pont. Lang zaam komt deze van den overkant aan drijven. De bestuurder haalt het linker of rechter zwaard op naar gelang van de richting die hjj uitgaat en de stroo ming drijft het zware vaartuig voort alsof het een notedopje ware, terwijl vier roeischuitjes, op verschillende af standen geankerd en met de pont door kettingen verbonden, die ia de juiste lichting houden. Bij hoog water, zoonis FEUILLET O N 11 Ml lil Uit het tngelsch yan EARNEST DE LANCET PIERSON. Hoofdstuk II. Mijn droom wordt bewaarheid. Onschuldige engel! als ik u er de helft maar van vertelde, dan fldt gQ u in afgryzen van my afwendengy zoudt mij verach- en het uur verwenschen, waarin uwe gedachten zich met mij hielden. Als gij ooit verneemt wat ik geweest ben, dan zal fc niet van my zyn. Ik was evenwel nog voortdurend verbaasd er de plotselinge verandering in myne positie; ik was zeer ïuwsgierig om te weten door welke zonderlinge wending van t lot ik in deze kamer in gesprek was met Sylvia Dene, fflk kan my niet goed herinneren, hoe ik hier gekomen ben,* de ik met flauwe stem en streek met mijne verschroeide hand er myn voorhoofd, als wilde ik een web wegvegen, dat zich om jn brein had gewikkeld. «Dat is geen wonder Jack, want gy waart bewusteloos in die gen, en slechts toevallig kwamen wy te weten, waar gij waart Gy zy t bewusteloos by den brand gevonden en naar het hospitaal gebracht. Uit een dagboek en eenige papieren in uw jas gevonden is men uw naam te weten gekomen. Tante Fanny las het bericht in het ochtendblad, waarna wy ons haastten u op te zoeken en hier te brengen.* //O ja,* ik zuchtte alsof ik trachtte my iets te herinneren, en keerde mijn gelaat weer naar het vuur, vanwaar de warmte my tegemoet kwam en myn gelaat weldadig aandeed. //Ik ik zou die jas gaarne eens willen zien,* zeide ik, na een oogenblik te hebben nagedacht. //Ik heb er eenige papieren van gewicht in achtergelaten, die naar ik vrees by den brand zyn vernietigd, want het laatste wat ik my herinner, is dat ik aan alle kanten in brand stond.* Nn zal ik te weten komen, hoe ik in dit kleine, aardsche parad y s kwam, dacht ik by my zelf. //Zeker,* zeide Sylvia en verliet voor een oogenblik de kamer. Terwyl ik de granaatappels aan de zoldering in fresco telde, hoopte ik, dat er in den nacht van den brand eene verandering met my bad plaats gevonden, en dat ik uit den assohe was ver» rezen in het lichaam van Jack Heniey. Spoedig was zij weer aan myne zyde, terwyl zy in de eene hand een kleedingstnk droeg, dat cr allertreurigst uitzag. Het was het overblijfsel van een jas, verzengd en vol gaten. Ik strekte mijne hand, die veel geleek op een klauw, gretig naar het armoedig kleedingstuk uit, opdat het niet in stukken zou vallen. Ik stak myne hand in den borstzak en haalde er een notitie boekje met lederen omslag, een paar brieven en eenige kaartjes uit te voorschijn, terwyl Sv'^ia my met eene ernstige uitdrukking in hare schoone oogen aanzag. Peinzend onderzocht ik alle zakken en de voering. //Herkent gy het?* vroeg zij ten laatste, vreezende, dat myn geheugen my tengevolge van den brand, nog steeds in den sleek liet. if Ja,* antwoordde ik, nog steeds in gepeins verzonken. En ik herkende dat kostbare kleedingstuk, maar als iets, dat my nooit had toebehoord. Door eeue plotselinge ingeving wist ik nu, hoe ik hier in huis kwam en hoe de vergissing had plaats gehad. Toen ik in den nacht van den brand was teruggesneld om myne kleeren te zoeken, moet ik, verbysterd door angst en door den rook een kamer aan de myne grenzende zyn binnengedrongen en de kleeren van een ander hebben meegenomen. Ik was bewuste loos gevonden, en men had gemeend myn identiteit te hebben opgespoord uit de papieren in myn jaszak, waarna myn naam in de kranten was vermeld. Het bekoorlyke meisje naast my was dadelyk haar neef te hulp gesneld, en had den vagebond in triomf by haar thuis laten brengen, om hem hier weer tot het leven op te wekken. Vol schuldbesef zag ik haar aan, meenende dat zy myne ge dachten op myn gelaat moest lezen, maar zy hield het hoofd af gewend, en keek peinzend in het vuur. Terwyl ik daar lag overwoog ik by mijzelf, dat ik niet verant. woordelyk kon worden gesteld voor hetgeen had plaats gehadg Onbewust had ik de rol van een indringer gespeeld; ze was mjj opgedrongen. Natuurlyk moest ik, zoodra ik weer «enigszins op de been was, bekennen, welke vergissing hier had plaats gehad

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1