NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaarg-amg. Woensdag 2 Augustus 1893. No. 3092 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. MOORDAANSLAG. BINNENLAND. FEUILLETON lli Mi iü MilMi» DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J,. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuec., Parijs 31 Ens Faubourg Montmartre: H&iRLKU; I Aug, 1893. f Bij kon. besluit is benoemd tot subst, griffier bij de arr. rechtbank alhier, de heer mr. B. J. Rstsch, thans griffier bjj het kantongerecht te Helmond. ÊsiV'k 'By kon. besluit is» als blijk van goed- ksariog en tevredenheid, de bronzen medaille ea een loffelijk getuigschrift nitgereikt san C. L. van Wijk, werkman Ie.Amsterdam, wegens het met levens gevaar reddea van een knaap uit het water aan den Heerensiigel alhier op 24 April jl. Het volgende adres is verzonden aan de Hoofden vaa Ministerieele Departe menten, Gedeputeerde Staten der Pro vinciën, Besturen van Gemeenten, van Polders en van Waterschappen, en voorts aan allen die dit zullen zien of hooren lezen en in de gelegenheid zija aan het, ia dit adres voorkomende, verzoek te voldoen. Geeft met verschuldigde hoogachting te kennen: Het Hoofdbestuur van den „Alge- meenen Nederlandschen Timmerlieden- verbozsd", (welke op heden tracht voor genoemden Bond, de Koninklijke goed keuring te erlangen); dat iogevolge besprekingen ea be sluiten der jaarvergadering van genoem den Bond, welke gehouden is te Arn hem op den sistea en aasten Mei j.l., adressant verplicht is, het volgende on der Uwe welwillende aandacht te bren gen; dat sedert jaren de arbeidende klas- 32a, en, onder hea niet het minst de bouwvakken, veel te lijden hebben vaa de, telkens is grootere mate terugkee- ïeade werkeloosheid, een werkeloosheid die een groot en werkzaam deel der bevolking, vast en zeker tot geheelea •ondeigaBg doemt; dat de daardoor ontstane achteruit gang van zeer velen ook van zelf achteruitgang vaa de geheele maat schappij tengevolge heeft, en dat adres- sast vertrouwt dat de bedoeling vanU zeer zeker zal zijn, te trachten het alge meen belang te bevorderen dat adressant overtuigd is, dat een der beste middelen, om het bestaande euvel te keeren, is» het invoeren van een verkorten arbeidsdag met een daaraan geëvenredigd loon. Redenen waarom adressant tot U komt met het verzoek Uwe gewaardeerde medewerking ie verleenen, en voortaan ia de bestekken van werken die U aan gaan, bepalingen op te nemen, waardoor den werklieden een minimum loon en een maximum werktjjd verzekerd wor den, evenals dat door verschillende Col- legiën en particulieren ai is gedaan. Hetwelk doende, Het Hoofdbestuur van den w.Algemeenen Nederlandschen Timmerlieden Bond*. Volgen handteekeningen. Maandagavond ten ruim 8^ uur is alhier in perceel No. 28 aan de Kleine Houtstraat, bewoond do^r den sigaren maker Mooning, een moordaanslag ge pleegd. Een 18-jarige zoon uit dat ge zin, heeft op zija stiefvader M. voor noemd, twee revolverschoten gelost, waarvan ééa hem in de borat heeft ge troffen. Kort te voren was tusschen hea hevige twist ontstaaD, over de voortdu rende mishandeling, die M. op zij se vrouw pleegde, voor wie de zoon partij trok, zoo ook Maandagavond, waarop M. zyn zoon, met een vork verwonding in het aangezicht en hals heeft toege bracht. De zoon is daarop naar boven gegaan en teruggekeerd met ees revol ver, die met zes patronen geladen was, met het voornemen, volgens zijne op gave, om zijn vader dood te schieten» aan welk voornemen hij begin van uit voering heeft gegeven, door twee scho ten op hem te lossen. De dader is spoe- "j gearresteerd. De getroffene is nog in leven, maar zijn toestand is gevaarlijk. No. 32 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Een vredelievende ontmoetiag van FraBSche en Duitache Soldaten (met illustratie). De Arbeidsbeurs te Pa rijs (met illustratie). Het vergflaa vaa het Engelsche oorlogschip Victoria. Eenige bizoaderheden naar aaalei- ding van het vergaan der Victoria mei een portret vaa Admiraal Tryon, van de Victoria en de Camperdown ea met twee illustraties van de ramp). De Padjache troebelen (met drie illustraties). De Ptijswiaaer van Raadsel Lil. Eigen taxatie. Een kleine dienst (met illustratie). Puzzle. Anec dote». Een daad van de Keizerin van Oostenrijk. Een goede lijm. Oplossing van Prijsraadsel LIV. Man en vrouw, beide honderdjarigen. Ge dachten ter overweging. Verschillend staadpunt (met illustratie.) E&n Siameesch Minister. Bladeren als voedsel. Een vraag omgekeerd (met illustratie). Nieuw prijsraadsel LVI. Frederik de Groote als scheidsrech ter. Schaakrubriek. Mededee- lingen. De raad der gemesate Haarlemmer- liede en Spaarnwoude heeft besloten aan het comité voor den aanleg van een locaalspoo? Haarlem—Utrecht geen subsidie te verleenen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3é pagina.) Heden werden de koning en de koningin van Saksen te Amster dam om 10.55 per extra trein uit Den Haag verwacht. Zij zouden afstappen in het „Amstel-Hètel." Woensdag zullen de vorstelijke per sonen het eiland Marken bezoeken en 's avonds naar Scheveaingen terugkeeren. Het vertrek uit Scheveningen is defi nitief bepaald op 7 Augustus des och tends. De koning en de koningin heb ben het voornemen een bezoek te breagea aan HH. MM. op het Loo, voordat zij naar het buitenland terug- keeren. In deafgeloopenweekzyn voor het notarieel, exzmen geslaagd voor het eerste gedeelte: F. van Gils, te Waalwijk J. Cremers, te Gabeek Bets, te DordrechtJ. Swaae, te 's Her togenbosch en J. Leinarts, te Sittard. Voor het tweede gedeelte J. Tuij- melaar, te Haarlem; P. Eschweiler, te Oudeabosch; A. Bas Backer, te Apel doorn C. Bredius, te Utrecht. De zittingen van den ge- meenteraad van Ouder-Amstel kenmer ken zich door onaangename debatten, waarbij de burgemeester niet alleen van de raadsleden, doch zelfs van de wet houders aanmerkingen moet -hooren over zijn beheer. De gemeente-genees heer, die ook al niet tot de vrienden van den burgemeester behoort, levert geregeld de stof voor die soort bespre kingen. Zoo ook weder Zaterdag, toen de toestand der ziekenbarak ter sprake kwam. Nadat de burgemeester die voor voldoende had verklaard, en de heer De Grauw op gezag van den dokter het tegendeel volhield, werd op uitnoo- diging van den voorzitter een bezoek aan het gebouwtje gebracht. Alle leden gingen mede, en nu von den zy aldus meldt de „Reizende Nieuwsbode*® een gebouw zonder eenige gordijnen voor de ramenin plaats daarvoor talrijke spinnawebben, een vuilem viezera vloer; in een kamer hing het behang er bij, potten en pan nen opgestapeld op den grond, een oude roestige kachel onder een tafel, een waterfornuis zonder pijpen voor den schoorsteen, een lamp niet gereed gemaakt ia een kast liggende, enz." Hbtd. Maandagmiddag viel te Wormeivesr het driejarig kindje vaa den heer v. d. Sch. van een der sluismuren in 't water der Zuiderslniseen gevaar lijk punt dus De sluiswachter Jan Bolding, had de onverschrokkenheid om over een der smalle sluisdeuren ter reddiag toe te snellen, en zoo mocht hij de voldoening smaken, de kleine te redden. Het eiland Scbïermonnik- oog is verkocht aan eenen Duitschen graaf, namelijk graaf B. Bernstorff, te Dömitz. Even buiten de vesting Naarden ontspoorde Zaterdagavond de Gooische stoomtram, doordien eene koe werd overreden. Dg machine kantelde geheel onderstboven, terwijl de goede renwagen daar bovenop werd geschoven es het balcon van den voorsten wagen geheel afknapte. Van de baan waren óp twee plaatsen de rails gebroken ea op andere kromgebogen. De materieels schade is zeer groot. De passagiers kwa men met den schrik vrij, doch de ma chinist werd 's avonds nog naar Am sterdam vervoerd. Zondagmorgen 5 uur was de baan weer vry. Zondagochtend reed een boer, die te Utrecht ter kerk geweest was, met zijn oliewagentje stapvoets huiswaarts» Op den Singel gekomen, ontvouwde hij met de eene hand een oude courant, legde die naast zich op het bankje en begon teeten niet het brood der wijsheid, dat waar schijnlijk ook wel in die courant zal te vinden geweest zijn, maar een gewonen boerenboterham met een dik stuk ham er tusschen. Dit laatste „ameublement" vooral trok de aandacht van een straat jongen een echten Utrechtschen „gamin" en nauw had de boer een hap van zyn ontbijt genomen, of het watertanden werd den jongen te mach tig. Hij deed een weidoordachten sprong naar de hand, die het brood omklemd hield, en weg was des boeren boterham. Deze, de boer, in rechtmatigen toorn ontvlamd, sprong uit zijn wagen en ijlde den jongen na, maar staakte zyne vergeefsche vervolging weldra op een waarschuwend geroep van baas 1 baas dat hem nog bijtijds deed omzien, om er getnige van te zijn, dat een tweede jongen met zijne andere en laatste bo terham, die nog op het rijtuigbankje lag, aan deu haal ging. De man stond een wijl versuft, en keek nu eens in de eene dan in de an dere richting zyn geroofd ontbijt na. Toen steeg hy in zijn rijtuig, dreigde een derden knaap, die hem nog om een stuiver vroeg voor het vasthouden van zijn paard, met de zweep en reed voort, terwyl hij met een kernachtig woord verzekerde, dat hem dat aan de Blauwcapel niet gebeuren zou! Twee hecren, die het geval lachend hadden aangezien, werden plotseling ernstig by dit woordzij ksikten elkaar diepzinnig toe en het wares zeker kiezers zeiden: dat „leit" aan den gemeenteraad IUtr. Dbl.) Te Deventer wilde een be schonken persoon eens laten zien hoe goed hij zwemmen kon. Hij sprong van eene boot in den IJ&sei en verdronk. Omtrent het gebeurde te Roermond, waar de heer Bax uit Zaan dam een rede zou houden, meldt de Nieuwe Koerier 0. a. nog het volgende „De socialen gingen terug en wat met hen gebeurd is op den terugweg van het Mansterplein naar het station, ging alle petken te buiten. Men sloeg op hen los met vuisten en stokken, men wierp hen met alle mogelijke projectielen en toen zij zich verzetten, werd het nog erger. Er was een oogenblik, dat ds. Bax bijna onder den voet raakle, wat echter door het optreden van een bur ger verhinderd werd. Herhaaldelijk poog den zij in huis te vluchten, doch overal sloot men de denren uit vrees voor de menigte. „Ds. Bax had het meest te lijden herhaaldelijk werd hij op het hoofd ge slagen en eene bloedende w..nde aan het hoofd moet door een steenworp ver oorzaakt zijn. De hoeden waren bijna niet kenbaar meer." Zaterdagavond bleef hel te Vlijmen rustig. Zondagavond hadden er weer ongeregeldheden plaats. Een troep van, meest mandemskers kwam zingende aas, en posteerde zich voor de woniag van een der inwoners, die zich met het tiend had ingelaten. Ver mits dit huis goed werd bewaakt, werden er geen ruiten ingegooid maar van 10—11 uren bleven zij door allerlei ge schreeuw de geheele buurt ia onrust brengen. Een joelende menigte spoorde die schreeuwers aan. Maandag gingen twee wageas geës corteerd door 4 marechaussees te paard uit. om de tienden te halen. De tiend- heffers gi&gen zelf mee in een rijtuig. Er is Zaterdag nog een proces-verbaal gemaakt tegen iemand, die het tiend in huis wilde laten brengen. In het jongste nummer vaa He Nieuwe Tijd komt een artikeltje voor, onderteekead met J., ouder het opschrift: „Gratie voor Poutsma", naar aanleiding van het bekende bericht uit de Arnhemsche Courant. Daarin wordt o. a. gezegd: „Wat w(j echter wel weten is, dat Poutsma onlangs, toen wij hem in tegenwoordigheid van den directeur der gevangenis bezoch ten, zich cog dezelfde vurige socialist betoonde, die hy was, toen hij de cel betrad." I Eu na eenige uitweiding, dat gratie Uit het cngclsch EARNEST DE LANCET PIERSON. 5) Hoofdstuk II. Mijn droom wordt bewaarheid Aan den anderen kant kon hy spoedig hersteld zyn van de kwetsuren van dien nacht. Misschien was hy nu wel op weg naar dit huis, om my er uit te werpen, en dat wel voor de oogen van Sylvia. Het was beter om na de waarheid mede te deelea, dan to wachten tot ik werd ontmaskerd, of ik kon het tijdstip af wachten, dat ik goed kon ontvluchten en hem nooit meer mijn gezicht zou laten zien. Om deze zaak te overwegen was nog geheel iets anders dan de conclusie uit te sprekeD. Telkens als ik my met deze bedoeling tot haar wendde, dan ontmoette ik haar teederen blik en vriende- lijken glimlach, en was niet in staat om te spreken. «Ik weet, waarover gy denkt," zeide zij, toen zij een paar maal bemerkte, dat ik pogingen aanwendde om haar alles te verklaren. «Gy denkt er over na, dat ik wel een zeer dom meisje moet zyn om niet te begrijpen, dat gy wilt opstaan. De dokter heeft echter gezegd, dat gij de eersie dagen de kamer niet moogt verlaten. Zoudt gy tante Fanny nn ook willen spreken P" z/Ik zoq gaarne willen wachten, tot ik myne gedachten weer wat beter in myn macht heb, en myn uiterlijk ook beter is. Met dit gelaat zou ik haar aDgst aanjagen, het is afsohuwelyk." Zij begon te lachen. z/Het is van verloren zonen te verwachten, dat zy niet zoo goed terugkomen als zy zyn heengegaan. Gy weet, dat tante Fanny u niet heeft gezien na uw twaalfde jaar; zy is natuurlijk zeer ver langend om de kennismaking te vernieuwen." Niet na mijn twaalfde jaarIk herhaal deze woorden by mij zelf. Dus niets te vreezen van eeD onderhoud met tante Fanny; zy kan mij in ieder geval niet lastig vallen met vragen over het verledene. ffZy zegt, dat gy zulk een knappe jongen waart," vervolgde Sylvia. //Welnu, als zij my nu zag, dan zou zy moeielyk kunnen zeg gen, dat wat ik in myne jeugd voor de toekomst beloofde, tot werkelijkheid is geworden," voegde ik er by met een blik op myn beeld in den spiegel. i/IJdelheid! alsof iemand er zich om bekommerde, hoe uw uiter lijk was. Wy houden van u om hetgeen gij zyt en niet omdat gij toevallig mooie oogen of ean langen knevel hebt, dwaze jongen." z/Als gij wist wat ik ben," zeg ik bij mijzelf, «dan zoudt gij my zeer zeker haten." //Kom, ik ga weg," zegt Sylvia. ffIn de kleedkamer zult gy wel kleeren vinden, en mocht gy iets noodig hebben trek dan maar aan de bel, daar in den hoek. Wilt gy tante Fanny nog niet zien //Neen, neen, nu nog niet," stamel ik. /?Ik wil eerst eens wat meer om my heen zien." z/Dat kan ik my wel voorstellen. Nu, als de dokter het toe staat, kom ik vanavond nog eens kijken." z/Doe dat," zeg ik op hartelyken toon, terwijl zij de kamer uit- snelt en daarmee de gezelligheid van het vertrek voor de helft met zich neemt. Ik ben eindelijk alleen met myn schuldig geweten. Hoewel het my spijt van Sylvia's lief gelaat niet meer voor my te zien, ge voel ik my nn niet zoo beschaamd als wanneer hare onsohuldign oogen op my gevestigd zijn. Men heeft alles gedaan om het my gemakkelijk te maken. Ia de kleedkamer vind ik een stel kleeren on een chambercloack mot bont afgezet. Ik aarzel niet met een en ander aan te trekken ea raadpleeg daarna weer den spiegel. Eene besliste verbeteringAla ik my nu nog eens heb geschoren, dan zal het terngstootende m myn gelaat, wat my zoo deed ontstellen, grootendeols zyn ver dwenen. Ik steek een sigaar aan en onder het uitblazen der rookkrio* getjes, bouw ik verscheidene doorzichtige luchtkasteelen, terwyl ik achterovergeleund lig in den gemakkelyken, zachten stoel, ea daarby bedenk hoe hard het moet zyn om deze heerlijke omgeving vaarwel te moeten zeggen en terug te keeren naar de vervelende table d'hftte, en de ongezellige, kale vertrekken van een tweede klasse hotel, en het gezelschap van Sylvia te moeten verwisselen

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1