NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Eerste Hnlp bij Onplntten. lie Jaargang. Zaterdag 5 Augustus 1893. No. 3095. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden .- 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte^ Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. ff, Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten'. Eene Waarschuwing. In de Betuwe (Slot). Prinses Von Bismarch. Eene Amerikaansche idylle. Bin nen- en Buitenlandsshe berichten' Varia. Advertentién enz Hairlhm; 4 Aug. <8^3. Voor het extmen hooldic'e L. O. is te Deventer op en 3 Angustus ge- slssgd, de heer D. H. Engelberts alhier. Wenken van eenpractiseerendGeneesheer, IV. De methode vbd Sylvester is niet de ©enige die wordt aangewend tot opwek king van drenkelingen, en evenmin de baste. Er zyn zeer verschillende wyzen waarop men getracht heeft de ia- en uitademing by verongelukten na te boot sen ten einde de natuurlijke ademhaling weer te heratellen. Het kan evenwel mijn doel niet zyn die alle te beschrij ven, daar vele lezers in plaats van een goed denkbeeld te krygen van wat men aan een drenkeling moet doen, daardoor juist allicht van den koers zouden ge raken. Toch is het niet myn plan er geheel over te zwygen, want het kan voorko men dat de vroeger beschreven methode niet kan worden uitgevoerd, omdat de drenkeling b. v. tegelykertyd zyn arm heeft gebroken of zyn schouder ont wricht, of een vergroeiing heeft van zijn schoudergewricht, of ook een geheelen arm mist. In zulke gevallen moet men naar een andere wel aan te wenden operatiewyze omzien. De methode van Pacini wordt door velen voor de beste gehouden. Ze ie evenwel eenigszins moeielyker uit te voeren dan die van Sylvester, omdat er eanige anatomische kennis by vereischt wordt. De houding is de gewone rugligging, zonder sterk gebogen of gestrekt hoofd. Men plaa'st zich aan het hoofdeneind en omgrypt met krachtigen greep het boven deel der bovenarmen, met den duim op den hals van het opperarwbeen en de vier overige vingers aan den achterkant. Dan trekt men de schouders naar zich toe CiT naar boven, waardoor het borstbeen door de sleutelbeenderen die dit met het schouderblad verbinden, tegelykertyd met de ribben omhoogawordt getrokken de borstkas wordt dus verruimd, er volfet dus een inademing. De uitademing ge schiedt door met trekken op te houden. Het schynt soms by herhaling van deze manoeuvre, zelfs al heeft men met een lyk te doen, als of men een levend wezen voor zich had, want men hoort dan een ademhaling als van een levende, en men krygt den indruk dat by aan wezigheid van slechts één levensvonkje dit ook weer stellig zou kunnen worden aangeblazen. Als men met een zwaar persoon te doen heeft, kan men niet met elke hand een schouder vasthouden en in beweging brengen, en moeten twee personen dit doen. Ook buitendien is deze methode ver moeiender dan de voorgaande, menige zweetdruppel wordt by zulk een poging tot wederopwekking van een schijndoode weggeveegd, maar niemand zal zich hier over beklagen, zelfs al wordt ze niet met een goeden uitslag bekroond, en des te minder nog als een zucht of een geeuw den terugkeer tot het leven aanduidt. Als minder belangrijke behandelings- wyzen die evenwel soms aangewezen zul len zyn (zie boven) noemen wy de in blazing met lucht met of zonder afwis selende samendrukking van de borstkas, en dit laatste alleen. Om het eerste toe te passen wordt een pypje waaraan een buis is verbonden in een der neusgaten gebracht, de mond geslote» en de neus dichtgeknepen. Men blaast dan door het buisje lucht in de longen van den ver ongelukte, en een helper oefent vervol gens een druk uit op de borstkas. Een nadeel van deze manier is dat veel van de ingeblazen lucht den ver keerden weg opgaat es in de maag terecht komt, en ten tweede dat die lucht niet zoo zuiver is als die in de atmosfeer. De eenvoudige samendrukking van de borstkas wordt uitgevoerd door iemand, die schrijlings over den schijndoode heen op de knieön ligt en nu om de 8 of 4 seconden met alle kracht de ribben naar elkaar toe en tegen den rug drukt, terwijl laatstgenoemde met een kussen in de lenden en de armen uitgespreid is neergelegd. Door de veerkrachtigheid van de ribben herstelt zich, als de druk heeft opgehouden, de borstkas weer in haar vroegeren vorm, en heeft hier dus de inademing vanzelf plaats, in tegenstelling van de Pacinische methode, Het spreekt van zelf dat combinatie van deze twee de uitwerking krachtiger zal maken. Onnoodig is het nog te doen opmer ken, dat welke manier men ook kiezen mocht, altyd moet gezorgd worden voor irissche lucht, warme wry vingen of an dere huidprikkels en reinheid van neus en mond, terwyl de tong nooit op de keelopening mag drukken. In het tegen overgestelde geval zouden alle pogingen hoe krachtig en langdurig ook aangewend, nutteloos zijn. Hiermee genoeg over de behandeling van een schyndooden drenkeling. Nog zy opgemerkt dat het plaatsen van zoo iemand op het hoofd zooals nu en dan wel eens gedaan wordt, met het doel het ingedrongen water weg te doen loopen, een gevaarlijke, volkomen niet aan het doel beantwoordende wyze van handelen is, en dus moet worden nage laten. P. W. P. Het concert Donderdagavond in den tuin der sociëteit „Vereenigiog* gege ven door het Stedelyk Muziekkorps, werd niet door den heer Kriens gedi rigeerd, doordat hij by een klein inci dent iets in het oog heeft gekregen, waardoor dit zoo gevoelige lichaamsdeel pijnlijk is getroffen. Voor den heer Kriens en het Muziekkorps is het Se hope», dat het oog spoedig zal zyn genezen, en dit ongeval geen gevolgen zal hebben. Naar aanleiding van ziektegevallen, die zich alhier bij kiaderen hebben voorgedaan, zijn verschillende caout- chouc-speenfcjcs door het lid van den geneeskundigen* 'raad Vaa Ledden Hul- sebosch onderzocht. Het is gebleken, dat in een grijzen speen 27.34 pCt. zink-oxyde aanwezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspecteur van N.-Holland, acht het dus van belang het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van grijze caoutchcuc-spenen. T. Hedenmorgen ten n ure zijn de glazenwasschers Rozenheek en Breet, werkzaam aan den voorgevel van eene woning aas de Paviljoenslaan, door het breken van dea ladder van 26 sporten, naar beneden getuimeld, laatstgenoemde door een spiegelruit. Beiden hebben zich weinig bezeerd. By den veehouder C. van Beem te Sloten zijn thans reeds acht runderen aan miltvnur gestorven en op last van den district-veearts verbrand. De stoomschepen „Ariel" en „Mer curius" zijn op het Noordzeekanaal met elkaar in aanvaring geweest, waarby laatstgenoemd stoomschip averij bekwam. De tweede soireé van het Comité ter bevordering van het gezellig verkeer te Zaatvoort zal plaats hebben op Za terdag fr Aug. e. k. in het hotel Kur- zaal aldaar. Na afloop van het concert, enz., zal er gelegenheid zijn tot dansen. Werdonlangs in een der bladen een kort woord teruggegeven uit den Raad der gemeente Ouder- Amstel, in de jongste vergadering ging het er meer puntig en heftig naartoe; 0. a. zegt de heer De Grauw, dat tegen het beweren in van den voorzitter, de gespannen verhoudiag tusschen burge meester en dokter nadeelig is voor de gemeente, want alles wat de burge meester voor de zieken-barak heeft aan geschaft is veel te duur. De voorzitter beweert, dat dit juist het omgekeerde is en merkt voorts op, dat de heer G. altijd spreekt van doctor, doctorde man is geen doctor en nooit geweesthy is maar arts. De heer G. houdt zyn bewering vol water, dat onderzocht is geworden door tusscheakomst van den burgemeester, kostte f 10; vanwege den dokter zou dit slechts f 1 gekost hebben. De arts kost zooveel geld, zegt de. voorzitter en niet hij het zal goed zijn als er een tweede geneesheer komt, dan is het uit. Nog beter zou het zyn, herneemt de heer De G., dat er een andere burge meester komt, dat is noodig 1 Een onweersbui met gewei- dlgen stortregen veroorzaakte te Hilver sum Woensdagnamiddag niet weinig on verwachte drukte en beweging. Rijtuigen van het station komende gingen op de Groest tot aan de assen door het water en zij die te voet kwamen konden niet dan langs een omweg hunne woningen aan de Veenstraat enz. bereiken. Op de markt was het een algemeen redden wat er te redden Iviel en menig arti keltje is verloren geraakt of bedorven. Aan het Achterom zijn keukens en kel ders onder- en vol geloopen, gootbe- dekkingen weggedreven. De afvoerbuis onder den spoorweg door, bleek weder geen voldoende capaciteit te hebben. De verbazende watermassa steeg tot onge veer een meter boven den bovenkant der buis 1 't Is te hopen, dat het bij den Raad aanhangig plan tot verbetering van den waterafvoer spoedig tot uitvoe- risg kome. Wij vernemen van welinge- lichte zijde: Te Zaandam is dezer dagen bij een inwoner een verdacht ziektegeval voor gekomen, dat, na bacteriologisch onder zoek, door den hoogleeraar Forster te Amsterdam geconstateerd is te zijn „cho lera asiatica". De patient is reeds hersteld, en het geval blijkt geheel op zichzelf te staan. Op geenerlei wij ze is gebleken, dat of hoe de ziekte van elders zou kunnen zijn aangevoerd. De officieel© mededeeling van den burgemeester kan elk oogenblik verwacht worden, zoo ze niet reeds heeft plaats gehad. Tel Het 4e Internationaal Ma tigheid-Congres, tegen het misbruik van sterke dranken, komt van 16-18 Au gustus a. s. te 's-Gravenhage bijeen. De volgende onderwerpen worden door de daarbij aangegeven rapporteurs ingeleid. Physiologische werking der alcohol: sir dr. Dyce Duckworth. Londendr. C. P. Walburgh Schmidt, Amsterdam dr. A. Schmitz, Bon en pi of. A. Forel, Zurich. Het lichamelijke en zedelijke bederf door den handel in sterke drasken by de onbeschaafde volkenrev. J. Grant Mills. Londen. De invloed van het het misbruik op sterfte, misdaad on krankzinnigheid: dr. A. Baer, Berlyndr. Cowan, Dor drecht. De invloed en werking der matig- tigheids-genootschappen in verschillende landen Eardley Wilmot, Londen; Lars O. Jensen, Christiania; ds. Rochat, Ge- nèveprof. A. Forel, Zurich en dr. P. Spaiack, Apeldoorn. De geheel-oathoudingDs. C. S. Adams van Scheltema, Arnhemdr. H. J. A. M. Schaepman, Driebergen. De medewerking der kerk ia den strijd tegen het alcoholisme: Eardley Wilmot, Londen. Het aandeel der vrouw in dien strijd: Mej. Charlotte Gray, Londen Mevr. E. Selmer, Kopenhagen. De invloed der jpers ia dien atryd: F. Sherlock, Londen en Dr. Belvaï, Biuesel. De drinkgewoonteProf. Valeton, Ameifoort en Dr. Petithan, Luik. De schooljeugd als bondgenoot in den strijd tegen het alcoholismeDr. Robijos, Hasselt en Charles Wakely, Londen. De behasdeling der dronkaards en de dronkaardsasyls prof. J. P. T. van der Lith, Utrecht en dr. A. de Jong, 's-Gravenhage. De volkskoffiehuizendr. W. P. Ruysch, 's-Gravenhage. De bierbelz8ting en de belasting op het gedistilleerd: H. E. Berner, Chiis- tiania en G. H. van Soest, 's-Graven hage. Bestrijding van het alcoholisme in het leger kapt. W. J. G. van der Veur, Heilevoetsluis. 8) Uit het engelsch VAN EARNEST DE LANCEY PIERSON. HOOFDSTUK Hl. Be verlorene En loopt noordwaarts totdat gy komt.,.." Op dat oogenblik wordt er een hand op mijn arm gelegd. Met een uitroep vau toorn keer ik mij om en kijk in het gelaat van Sylvia. „Wel Jack, wie zou hebben kunnen denken, dat ik u hier zou yinden t Een oogenblik staar ik dat blozende gelaat en die glinsterende ©ogen aan, alsof ik ze nooit meer had gezien. /rik vrees, dat ik n heb doen schrikken ;/J« ja»/y eindelyk heb ik myne stem weer. „Ik heb over den brand staan praten. Ik haalde my weer eenige van die vreeselijke tooneeltjes van dien verschrikkelyken nacht voor den geest, en daardoor werd ik wat opgewonden." „Gy moet het zoover zien te krijgen, dat gij denkt, dat het in het geheel niet is gebeurd. Ga hier niet meer hèen Jack en de toon, waarop zij spreekt, en de uitdrukking in hare oogen doen het bloed weer naar myne bleeke wangen terugvloeien. Voor de eerste maal na haar plotselinge komst kyk ik op en zie dat zy niet alleen is. Een slank man, met het uiterlijk van een militair, kijkt door zyn oogglas met lustelooze belangstelling naar de puinhoopen. „Wel majoor, ik vergat u geheel en al," zegt Sylvia lachend, terwijl zy zich tot hem wendt. „Ja, dat bemerk ik." Hy lacht niet. Terwijl zijne gryze oogen op mij gericht zyn, fronst hy de wenkbrauwen. „Majoor Carriston," zegt Sylvia, „myn neef Jack. Jack Henley," aldus stelt zy my voor. „Het is my zeer aangenaam," zegt hij, en steekt mij drie licht- gebandscboende vingers toe; het schynt naar zyn uiterlijk teoor- deelen, hem volstrekt niet aangenaam te zyn. „Wie drommels is die vent vragen wy beiden aan ons zeiven af, terwyl onze argwanende blikken elkaar ontmoeten. Ondanks de bekoring, die Sylvia's aanwezigheid voor my heeft, had ik wel gewild, dat zy wat later ware gekomen. Ik moest alles te weten komen betreffende den persoon, door Fogarty op genomen. Ik kyk om my heen maar de Ier is verdwenen. „Ik hoop toch niet, dat wy u in uw gesprek hebben gestoord," zegt majoor Carriston met een sarcaatischen lach, die my volstrekt niet bevalt. Zyn gelaat bevalt my ook niet; deze man zal het my ongetwyfeld lastig maken. „Ik sprak slechts over de ongelukkigen, die by den brand zyn gekwetst. Vooral een geval boezemde my belangstelling in. Ik denk, dat ik zal trachten voor den armen man iets te kunnen doea." „Ah zoo! een philantropisch werk," vervolgde hy met den zelfden verwenschten lach. „Gy moet my eens toonen, hoe men aan de armen kan weldoen." „Ik ben er zeker van, dat hij u niet zou kunnen leeren kwaad te doen," zeide Sylvia en legde vertrouwelijk haar arm in den myne, eene gemeenzaamheid, die de aandacht van den majoor trok, en die hij met zyn blik afkeurde. „Kom," riep zy uit, „nu zullen wy gaan dineeren, ik loop tus schen u in, en dan kunt gy beiden my allerlei vertellen." Zoo babbelde zy vroolijk door tot huis toe, maar de majoor en ik hadden weinig of niets te zeggen. Ik weet, dat ik reeds be sloten heb, hem te hateD. Hoofdstuk IV. Was hei eene waarschuwing P Een verlegen meisje, dat aarzelend b$ den aanvang van het seizoen haar debuut gaat maken, kon geen onrustiger trek op het gelaat hebben, dan de persoon, die my dien avond in den spiege 1 aanstaarde. Ik stond op het punt om in myne nieuwe rol voor het eerst in het publiek te verschy nen, en ik was verbaasd over de spanning waarin ik verkeerde, en de zenuwachtigheid, die bleek uit m\jna

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1