eenigen ifstiad lag een schip met dy namiet, waarvan de schipper, naar mes aegt, is angst de duinen was lngesneld. Ijlings werd het schip is veiligheid ge bracht, doch met moeite waren er man- sen te vladen, die met het gevaarvolle bluEschingswerk dnriden beginnen. Ten slotte waagden aich enkelen, die met brandspuit en brandbluBChgranaten ten laatste het vuur rondom den ketel meester werden. De fabriek is geheel uitgebrand. Men schrijft uit Hellevoet- sluls Een ongewoon militair schouwspel trok Dinsdagmiddag tusschen half drie en half vier de aandacht van een over groote schare menschen. Drie sectiën van de bootmansleer lfngon, bemanning van Hr. Ms. instruc- tiekorvct Nautilus, trokken onder ara voering van hunne officieren en eenige adelborsten naar het Voornsche kanaal, voorafgegaan door de muziek, die ook uit leerlingen bestaat. In volle wapenrusting sprong op het gegeven commando de i« sectie in bet kanaal om, gedekt door het vuur der ne sectie, ecu veronderstelden vijaud op de glacis aan te vallen en te ver drijven. Toen de i° sectie aan des over kant was gekomen, werd aij op de zelfde wijze gevolgd door de as sectie die op hare beurt de overtocht vol. bracht, gedekt door het vuur der 30 sectie. Deze volgde na behouden aan komst van de tweede. Bewonderenswaardig was de houding van officieren, adelborsten en bootmans leerlingen. De manoeuvre liep dan ook uitstekend af, cn werd door onderschei dene kennersoogeu gevolgd. Wij noe men den heer G. Doorman, schout-bij nacht, en den commandant der korvet Nautilm, deu kapt. luit- ter zee C. Vteede. Alleen een paar geweren raak ten verloren, maar werden na afloop spoedig opgedregd. Gedurende het merkwaardig spiegel gevecht blies de kapel van Nautilus velschillende marschen en liederen, en alleraardigst was het te zien, hoe pp de beide oevers van het kanaal de ver schillende Vlaamsche visschers, die hier tijdelijk vertoeven, hnnne nationale dansen uitvoerden. Maar afgescheiden daarvan was de algemeene indruk, dat de bootsmans- leerllngen kranige jongeos zijn, dank zij het flink voorbeeld van hunnen com mandant en hunne officieren. Op een half uur afstands vin Barneveld is in een jong desnen- bosch een hol gevonden van eenen meter diepte en van verscheidene meter in omtrek, hetwelk boven geheel was dichtgemaakt, zoodat het bijna niet was te vinden. Daar de bodem met eeae laag strooisel bedekt was, en er spijlen uit eenen bijenkorf in gevonden zjjn, gelooft meu algemeen dat dit hol tot verblijfplaats van landioopers gediend heeft, te meer daar juist dezer dagen bij een landbouwer in de nabijheid een bijenkorf met honing gestolen is. Een inwoner vanKmiain- gen kreeg van H. M. de Koningin Regentes f 48, om daarvoor eene abcs nemenlskaart op het traject Vlake- Goes te koopen voor sjjn aoon, die te Goes eene school bezoekt. Dinsdag zijn twee arbei- derswoniugen te Rothem-Meersen eeue prooi der vlammen geworden. Oorzaak onbekend. Naar meu verneemt, zouden de bewoners hunne goederen niet ver zekerd hebben. Ia eene novelle in het jong- ste nommer van een onser tijdschriften verhaalt de schrijver van den hoofdper soon „Ha"siste hij. Het komt ons voor dat deze auteur aan aijne geesteskinderen te zware eischen stelt. (Arnh. Cl.) Financieels Mededselingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende opgave van minder couraate of Incourante fond sen, in de week, tot den datnm van S Augustus loopeade, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Overijsselsche Kanal. Maatschappij (pref.) 37 pet Aand. Maatsch. tot exploi tatie van „De Brakke Grond" Hypoth. leeniug. 20 Aand. Crediet-Vereeniging (f 500) 108 Aand. Nederl. Maatsch. van kunstmatige Oesterteelt, te Bergen-op-Zjom 93 Aand. Haagsche Tramw,- M&atechappij 70 Aand. Nedcri. Tramw.- Maatscb. te Utrecht 36 VISSCHERIJ. Schevcningen, 8 Augustus. De aanvoer van versche visch beliep heden 140 manden, waarvoor de volgende prij zen werden besteed: tongen ki. 15 4 25, gr. 65 70 c.tarbot 2 4 4, gr. ƒ6 4 7, griet 75 80 c,lauiens 60 4 70 c.rog 25 4 30 per stuk schol f 3 4 3 50scharren f 4 7 hasea ƒ2.50 k 3.50; pieterman 1.75 4 2.25 per mand. Van de haringvis* schery kwam aan, de „Petronella Ma ria," sch. K. Pronk, met 370 ton pekel haring en 5000 sfceurhaiiag. Nieuwediep, 8 Augustus. Door 50 korders werden hier heden 5 tot 25 groote-, 2 tot 10 kl. tongen, 1 tot 5 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 6} 4 55 cent, kl. iaem 25 cent, rog 90 c. per stuk, kl. schol 1 4 50 cent per mandje ea schar f2.50 per mand. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Leeuwarden heelt den notaris, die iu eene openbare vei ling vergillen had verkocht en deswege door den kantonrechter was vrijgespro ken, veroordeeld tot 2 geldbpetea, ieder van f 10. roest en bibitziekte tengevolge had, ter wijl het ia de tweede helft der maand, vooral op de lager gelegen estates, wel wat rykelijk droog was, waardoor het gewas zich niet voldoende kon ontwik kelen ea de tabak te vroeg rijp werd. De regens in de eerste dagen dezer maand hebben daar echter weer veel goed gemaakt. Den noen Juni, in den namiddag, werd een groot gedeelte van Deli en Langkat door een zwarea storm geteis terd, welke hier en daar nog al schade aan het te veld staande gewas toebracht. Het planten is op nagenoeg alle on dernemingen afgeloopca en op weinige uitzonderingen na is men overal aan het snijden; op verscheidene onderne mingen kwam reeds droge tabak ia de lermenteerschuur, die er goed uitziet. Op vele estates is men met extra werk volk bezig aau het inzamelen der voet- 01 zoogenaamde randbladen, welke dit jaar prachtige prijzen opbrachten. Op enkele estaies in Deli woedde de bibitziekte zoo hevig, dat bijna al de benoodigde jonge piaatjes van elders moesten worden aangevoerd. Over het algemeen is zoowel ia Deli als ia Lsagkat de stand van het gewas zeer bevredigend en hoopt me a wind en weer dienende op eca Hinken oogst. {D. Ct.) De 2©-luit. der inf. D. Tóekatnp Lammers, die bij dispositie van den krijgsraad te Kotta Radja ongegrond is verklaard in zijn reclame over een hem door zijn korpscommandant, den majoor der inf. L. L, A. Maurenbrecher, op gelegde straf van acht dagen eenvoudig arrest wegens {gebrek aan beleefdheids vormen, is bij beschikking van het hoog militair gerechtshof gegrond ver klaard in zijn reclame. Overgeplaatst van het 2e garnizoens bataljon (detachement te Lampencroet) naar Kota-Radja, de 2e-luitcaant der art. A. C. W. Janssen. Van Koto-Radja naar het ae garn.-bat. (oetachement te Lampeneroet), de ae luitenant der art F. van Wagealagen. KOLONIE N. De „Sum. Ct." van 26 Juni schrijft: Gisterennamidd&g is de hoofdingenieur Yzerman per ss. „Maetsuycker" van de xeis alhier teruggekeerd. Niettegenstaande het regenachtige weder was de landings plaats in de Emmahaven goed bezet üoot ambtenaten en beambten van den diesst der staatsspoorwegen alhier. Naar wij vernemen, voldoet Poeloe Way aan ;de hoofdvoorwaarden, welke aan een kolenstation met een te ver wachten druk verkeer kunnen gesteld worden. De bouwkundige ambtenaar Lindhout is aldaar tot het verrichten van andere opmetingen achtergebleven, doch keert waarschijnlijk met Je eerst volgende bootgelegenheid ook terug. Particuliere berichten uit Atjeh ont vangen luiden zeer gunstig. Óver het geheel is het er rustig en eene gunstige verandering van den algemeenen toe stand merkbaar. Men verzekert ons, dat de gouverneur Deijkerhoff de toe komst met vertrouwen tegemoetziet. Oogst- en Weerbericht. (Juni 1893.) Uit de ons via vele zijden welwil lend verstrekte inlichtingen bljjkt, dit het weder gedurende de ifgeioopen maand over 't algemeen zeer gunstig was. Op sommige boven ondernemin gen in Deli viel echter gedurende de eerste helft wel wat veel regen, hetgeen rang verliezen. Wat betrof de rehabilitatie van het ailver door internationale samenwerking, zoo staat het vast dat Amerika een voorstel in die richting niet kan doen zoolang het tracht dit resultaat alléén tot stand te brengen. Cleveland voegde er bij, dat de tegen woordige toestand gebrek aan verirou- wen wekt en commercieele crisissen veroorzaakt, wier gevaar men niet ge ring mag tellen. Ten slotte verklaarde hij dat, hoewel de kwestie van de her ziening der invoerrechten hare speciale belaagrpheid niet heelt verloren, er vóór alle dingen aandacht moet gewpd worden aan den fieancieelea toestand des lands. Levendig beval hij het Con gres aan, de Sherman-wet te herroepen asdere maatregelen te nemen, die geen twijfel zullen laten omtrent het voornemen der Regeeriog om zfch van hare geldelijke verplichtingen te kwijten in geldspeciën, door alle beschaafde landen erkend. Uit Bangkok wordt gemeld dat Pavie, de fransche gezant, Diasdag aldaar zoa der admiraal Hnmann is teruggekeerd. Van het fort Paknam werd hij meteen salvo vaa dertien kauonschoteu begroet, wat door zya schip „Alouette" werd beantwoord. Van net getxraw der legatie wappert weer de fransche vlag. De koninklijke commissarissen zijn Maandag uit Bangkok naar Chantaboon vertrokken, om aldaar gedurende de Fiaasche nezetting te bljjven. De „Times" behelst een artikel over het Swazi land vraagstuk, waarin atj be vestigt dat het nieuwe Engelsch-Traaa vaalsehe tractaat aan Transvaal het pro1 tecloraat geeft over Swaziland, met zekere waarborgen voor de Koningin en de inboorlingenwaartegenover POLITIEK OVËtiZi'JHT. Dinsdag hebben t<> Frankfurt a/M gedachteawisseliagea plaats gebad van de verlegeawoertiigers der verbonden regeeringen over de algemeene grond slagen eencr hervorming van de Haan- ciecie aangelegenheden van het duitsche rijk. Hierbij ueed zich het verblijdende teeken voor, dat er algemeene overeen stemming van denkbeelden bestonden. President Cleveland heeft Dinsdag het Congres te Washington geopend mei een lange boodschap, waarin hij o. a< het volgende zegt „Het ontstaan van eenea zorgwek- kenden en buitengewoaea staat van zaken, rakende den rijkdom en de wel vaart van ons volk, neeft mij genoopt eene buitengewone zitting van het Con gres bijeen te roepen, opdat de tegen woordige euvelen gelenigd en de gevaren afgewend mogen worden door eene wijze en vaderlandslievende wetgeving." De President gat vervolgens een over zicht vaa de commercieele en financieele misstanden en oaneileu, en uitte de meening, dat deze hoofdzakelijk zijn toe te schrijven aan de wet betreffende het aankoopen ea aaumunten van zilver. Breedvoerig weidde Cleveland uit over de aooalottige gevolgen der Sher man-wet. Daaruit sproot voort dat de goud-reserve verminderd is, om die van andere natiën te stijven. Van 1 Juli 1890 tot 15 Juli 1893 is het goua in de schatkist verminderd met 132,000,000 d., terwijl hef zilver met 147,000,000 ie toegenomen. Indien dit zoo voortging, zou men alle verplichtingen van het Goevernement in gedeprecieerd zilver moeten voldoen. Amerika zou aldus zijne plaats onder de natiën van den eersten hebben met algemeene stemmei beslo ten, aan de werkstaking deel te neme». Zeven overlevenden van de „Victoria'1 zijn in Eageland aange komen. Onder hen bevindt zich Bourke, de kapitein vaa het verongelukte schip, wiens zenuwgestel zwaar geschokt is. De onthullingen vanDnpag betreffende Artoa hebben nog altijd geen tegenspraak van beteekenis uitge lokt, en naar de ochtendbladen vau Dinsdag te oordeelen, zou men gaas gelooven, dat die tegenspraak ook niet zal worden gegeven. Enkel Ribot heeft, wat hem betreft, het boekje van Dupas eea weefsel van onwaarheden genoemd, msar, zooals de Figaro aan dit diplo matieke schrijven toevoegt, wy hebben daaraan niet genoeg. Indien de mede gedeelde dingen onwaar zijn, moet de heer Dupas voor den rechter ver volgd worden. Ongelukkig genoeg, luidt het schamper, heeft Dupas, zooals men zegt (het staat ook in het boekje te lezen) de photopraphische groep van Arton, den genoemden W. en Dupas zelf, welke met eenige andere bewyzea elke ontkenning tot zwygea brengen. Van Loubet is nog niets gehoord. Ia de Justice komt PIchoa de mi nisters Dupuy ea Develle opvorderen, anders niet zoo traag om eene onjuist held hen betreffende tegen te spreken, om zich te verklaren omtrent de woor den, welke hua Zaterdag in dea mond zijn gelegd door de beschuldigden en getuigen in de zaak Norton-Ducret. Of de ministers, besluit Pichon, heb ben niets gezegd van hetgeen men hun aanwrijft, en dat zij het dan tegenspre ken, df zjj hebben het wil gezegd, en dan dienen zy eene opheldering te geven. Dat is volgens de eigen uit Tranavaal aanneemt de opneming ia drukking vaa Dupuy, eea dilemma, Vif»i- Tal.fa.U-.» JiVlfif IfGDr 7*7?? f?f) vrlihniil nnrvinn Knm het Zmdaf;ika*asche Tolverbond, en af ziet vau het recht om eenen spoorweg aan te leggen naar de kust. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de{ nieuwe gouverneur, gewezen voor zitter van het Wetgevend Lichaam, het Nationale bewind om deszclfs tusschea- komst verzocht. De minister van oorlog is aan boord van eene kanonneerboot met troepen. Te Ensenada herstellen de opstandelingen de spoorwegen en bruggen, ten einde hunne strijdkrachten over te brengen naar La Plata. Het gouvernement van La Plata verlangt eenen wapeastilstand totdat het Congres zal beslist hebben omtrent het vraagstuk van interventie. De opstandelingen ston den Dinsdag op vijf mijlen van La Plata. De radicalen prociameeren een voorloo- pig bewind, dat echter met erkend wordt. NIEJW3. V y ftig tegen éen. Toen Zon dagavond de heer C. De K., van Kra liagea, van zijn tocht per velocipéde huiswaarts keerde, wera hij aan den Boschweg door een vijftigtal belhamels, met stokken gewapend, aangevallen. Geen uitweg wetende, ging hij een vijftig passen achteruit ea reed met volle vaart door dea troep waarop zij hem op stokslagen onthaalden, en hij integendeel een der belhamels omver reed, en ia vliegende vaart de vlucht nam. Laffe kerels die met hun allen éen persoon te lijf gaan 1 De eigenaars der m ij oen in Durham hebben geweigerd het loon te verhoogen met 15% pCt., wat gelijk zou staan met de verlagingen die het loon sinds 2 jaren onderging. Zij stel dea voor, het geschil door een scheids gerecht te doen uitmaken. Waarschijn lijk zullen de arbeiders het voorstel ver werpen. De mijnwerkers van Northumberland waarvoor wij de vrijheid nemen hem te stellen. De vrienden van Ducret hielden zich zoo vast overtuigd, dat hü door het hof van assises te Parije vrij zon worden gesproken, dat xybft voorbaat een souper te Neuilly voor hem gereed hadden laten maken, waar aan hij zich bij zijne terugkomst uit de gerechtszaal met hen te goed had kun nen doen. Bovendien hadden zij de eet zaal ruim getooid met bloemen. Op die wijze zou zjjne invrijheidstelling gevierd worden. Behalve de gevangenisstraf van een jaar, heeft Ducret nóg iets te zij se® laste: eee gevangenisstraf bij lijfsdwang wegens het niet betalen eener boete van 6,700 fr., waartoe hij den 12en Mei 1892 door het hof van appèl veroor deeld was. Mea moet namelijk weten, dat de lijfsdwang in Frankrijk wel afgeschaft ie ten bate van particulieren, maar niet als de staat wegens boete of anderszins schuldeischer is. Door hel springen van een buskruitfabriek te Canton zijn ongeveer xooo huizen verwoest en omstreeks 5000 personen gedood. De ramp werd veroorzaakt door de zorgeloosheid van eenige soldaten, die per ongeluk brand stichtten ia een schuur bij de fabriek. Vier dorpen in de buurt zijn door de uitbarsting geheel verwoest. Naar men wil heeft deze ontploffing meer menschenlevens gekost en ver woesting aangericht, dan de sterkste aardbevingen ia de laatste 10 jaar. Cornelius Herz schijnt noch te kunnen herstellen, w&t men meer ziet gebeuren, noch te kunnen sterven. Er zijn keraversche berichten te zijnen aanzien uit Bournemouth ontvangen, namelyk van den 7den dezer. Daarin wordt gemeld, dat dr. Frazer hem dien dag driemaal heelt bezocht. Hij ligt steeds te bed. De geneesheer is van meening, dat elke verplaatsing dea dood ten gevolge zou hebben. Herz lijdt aan eene hartkwaal en is veel geplaagd met Nadat ik den jnisten stand had aangenomen om den bewoner der andere kamer te zien, dnurde het eenigen tjjd, alvorens ik hem in de halve duisternis kon onderscheiden. Er bewoog zich iets in den hoek, dat op de maat van het vioolspel heen en weer zwaaide. Langzamerhand kwam het dichter by het venster en stond weldra in het volle licht en speelde een droeve melodie, niet ongelyk aan het zacht gehuil van den wind. Was deze oude man in die gescheurde kleeren werkelijk Jack Henley? Als hij geen viool by zich had, dan zou ik gemeend hebben my te hebben vergist, en dat ik in eene andere kamer keek. Wy konden nauwelyks meer dan een jaar in leeflyd ver schillen, en daar ik een verre van kalm leven had gehad, zou men in my zeer gemakkelijk iemand van vier en dertig jaar hebben gezien. Deze man voor my zag er echter uit als iemand van zestig. Onbeschrijfelijk moest zyn leed geweest zyn in den nacht van den brand, want zyn krullend haar was byna wit geworden. Zyn gelaat kon ik niet goed opnemen, want het was met een stoppe- ligen baard begroeid. Zyne trekken waren regelmatig en zijn mond was niet half geopend, zooals men dat van een idioot zou kunnen verwachten. Wanneer hy echter zijne oogen naar het licht wendde, dan kon ik zien, dat zy koud en zonder uitdrukking waren. Nu en dan wanneer hij op de viool speelde, zong hy voort durend deze melancholische woorden Ligt gy eenzaam in uw graf? Ligt gy koud in duisternis? Sta toch op, maak plaats voor my, Miserere Domino." In deze kamer byna daister als het graf gat het vage, grijze licht, dat op den zanger viel, hem een spookachtig aanzien, zoo dat ik eene huivering niet kon onderdrukken. Het volgende oogenblik had hy zyn somber lied gestaakt, en neuriede en speelde eene vroolijke wy'e uit een opera. Terwyl hy heen en weer zwaaide op de vlngge maat der muziek, lag er een glimlach op zyn gelaat. Juist die vroolyke trek was zoo in tegenstelling met de overigens rampzalige verschyning, dat ik vurig wenschte, dat zijn gelaat weer een sombere uitdrukking zou aannemen. Terwyl hij, beschenen door het grauwe licht, dat door het yenster naar binnen drong, zich van links naar rechts bewoog, riep ik hem by zijn naam. //Henley, Jack Henley," zeide ik zacht en toch duidelyk. Hy. schrikte echter niet op, ofeehoon ik wist, dat hij my goed moest hebben verstaan. Hy hield een oogenblik op met spelen, en keek aandachtig in de kamer rond. Blykbaar herkende hy den klank van zyn eigen naam niet, want zyne oogen bleven even dof. Daar ik niets meer zeide, nam hy de viool weer ter hand en ging voort met de droevige melodie. Somber gestemd keerde ik naar Fogarty's kamer terug. Ik droeg een diep schuldbesef by my, terwyl ik dacht aan den ar men, ongelukkigen man, die daar in de schemering alleen zat te spelen. *Mynheer Fogarty," zeide ik, toen ik weer by het vuur was gaan zitten, //ik ken dezen armen man in het geheel niet; Voor vandaag heb ik hem nog nooit gezien, maar ik stel belang in hem en wil voor zoover in myn vermogen is, alles voor hem doen." Fogarty knikte en deed stilzwygend eenige halen aan zyn pijp- z/Ik was zelf by den brand," vervolgde ik, non niet zonder eene huivering kan ik er aan denken, dat ik nu in zyne plaats zoen kunnen zijn, als ik niet zoo wonderdadig gered ware geworden Mij dunkt dat ik hiervoor niet beter mijne dankbaarheid kan toonen, dan te doen wat ik kan, voor hoe noemt gy hem //Ja, ik noem hem Heywood," zeide Eogarty. Mijn eigen naam!" wGij moet weten," voegde hij er bij, //dat men eenige dagen na den brand het gastenboek van het hotel heeft gevonden, en daarin stond de naam Heywood en de man, die zoo heette, werd niet gevonden, vandaar dat ik hem dien naam maar heb gege ven," hy wees met zijn pyp weer in de richting yan de viool speler. Dat was hier een zonderlinge samenloop van toevallige omstan digheden. Wy waren van namen verwisseld. Wanneer majoor Carriston mijn geheim zou trachten te doorgronden, dan zou hij er totaal niets van begrypen. Myne positie werd steeds zekerder. z/En begrypt hy u, wanneer gy hem bij zyn naam noemt?" //In den beginne keek de arme man alsof hy den naam Hey wood nog nooit had gehoord, maar nu schynt hij het toch wel te weten." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2