WEDSTRIJDEN rüLlTIEK OVERZICHT. A. s. Zondig til de wedloo- per Snoek met den nog onbekenden hnrdlooper Johan Pieteree een wende- ling van Alkmaar op Amsterdam maken» Beide haidloopsrs vertrekken Zondag om io nnr nit het lokaal „Diligent!»" te Alk maar, loopende volgendetnijze Krom menie, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Haarlem, Hallweg, Sloterdijk, Haarlem- merstraten, Nieuwendijk, Dam, Vijgen dam, Warmoesstraat 160, (calé Wil- helmin».") Snoek wordt tusschen a—3 aan bovengenoemd lokaal verwachthij l" Alam.ar naar Amsterdam met een Nederlandsche vlag in de hand ziin weg afleggen. Onder vele blijken van deelneming werd Donderdag ochtend op de begraafplaats aan de Groenesteeg te Leiden ter aarde besteld het stoflelijk overschot van wijlen den heer H. H. de Roode, deser dagen te Katwijk ver dronken. Het vertrek van den lijkstoet, bestaande uit den lijkwagen en twee volgkoetsen, van de ouderlijke woning aan den Vliet, werd door onderschei dene personen bijgewoond, en ook op den doodenakker ontbrak het niet aan hen die den doode de laatste eer wilden bewljzee. Onder hen bevonden zich, met den directeur, dr. D. de Loos, tal van leerlingen der hoogere bu gerschool voor jongens en anderen van des over ledenen vrienden. Sinds een paardagen ver- toeft in 't hotel |„Dcn Ouden Doelen" te 's Gravonhage een jspaasch geleerde, de heer Sahei Ohashi, een der voor naamste uitgevers in Japan, die een europeesche reis ondernam om zijn re- latiën uit te breiden en zich op de hoogte te stellen van hetgeen in de voornaamste landen van Europa op 't gebied van den boekhandel voorvalt. De heer Ohashi is eigenaar van de Ha knbunkwan, een huis dat U Tokyo een twaalftal verschillende dagbladen uit geeft en sedert zijn oprichting, nu eenige jaren geleden, reeds meer dan aooo werken op verschillend gebied het licht heeft doen zien, waarvan sommigen reeds hun aoen druk beleven. Ter drukkerij von de Hakubunkwan werken dan ook 6000 werklieden. Deze japansche Hachette, die de redactie van het haagBche Dagblad op haar bu reau de eer van een bezoek aandeed 84' ee". 'ateressant overzicht Van het zijn firma alzoo op verschillend gebied heeft uitgegeven, waarbij het hoofddoel voorop staat, om door de boekwerken zeer goedkoop uit te geven nuttige kennis op verschillend gebied zoo algemeen mogelijk te verspr ide» Ohashi is klein van postuur, eer stroef dan levendig van beweging, met den eigenaardig doordringenden oogop siag der Japanners, niet zeer vlug vreemde talen sprekende, overigens de type van een geleerde. HIJ was hierheen gekomen uit Antwerpen. Daar en te Brussel had hij vele relatiëa aange knoopt en hij hoopte dat ook hier te lande te doen. Onze uitgevers en druk kers kunnen wellicht hun voordeel doen met de tegenwoordigheid van den ja- paaschen confière.om relatiën met Japan te vestigen of uit te breiden, i Wat ons vooral interesseerde uit zij mededeelingen, is het feit, dat het huis Hakubunkwan zijn groote populariteit te danken heeft aan het verstandig en veelvuldig adverteeren. Jaarlijks wordt door dat huls 30.000 dollars aan adver- tentiën uitgegeven. Zegt het voort I Toen de vrn Harwich naa Antwerpen bestemde Harwichboot Nor wich Donderdagmorgen vroeg Vlissln- gen passeerde, was er een tijger aan boord losgebroken; alle aangewende pogingen om hem weer te vangen, waren tot dusver vruchteloos gebleven zoodat men hem nog tusschen de aan boord zijnde paarden rond zag loopen Al het vleesch van de equipage was hem al reeds toegeworpen en door hem verorberd. Weldra werd hij echter ze- vangen. 6 J0'jeid8 voormiddag te balt twaalf ongeveer ontspoorden te Til- burg de machine en pakwagen van eenen naar Oosterwijk vertrekkende» goederen- trein. De treinen van Breda naar Bokstel en omgekeerd ondervonden daardoor alle meer of minder vertraging, doordien de hoofdlpnen voor die richtingen ver- sperd waren. Het déraillement was te 7 urenn.m, weggeruimd. e. 1 j rige G,, werkzaam m de bierbrouwerij der paters trappisten te Tilburg, had Donderdag het ongeluk, bij het werpen van een drjjfiiem over eene as gegrepen en rondgeslingerd te worden. Een arm en een been werden op twee plaatsen gebroken en even na zijne opneming in het Ziekenhuis over leed hjj aan de bekomen verwon dingen. Donderdagochtend 0 m- slreeks 9 uren brak er in de boerderij van de weduwe Langenhulsen te Ber- likum (N.-B.) een felle brand uit. Voor een groot gedeelte werd de niet verze kerde inboedel gered. Het nuls echter dat voor /1600 verzekerd was, brand de geheel uit. Bij het wegwer pen van gereedschappen ontving de heer Jelgersma, kapelaan, een diepe wonde in het been. Gelukkig was ge neeskundige hulp spoedig ter plaatse aanwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. Een opperwachtmeester der huzaren, te 's-Hertogenbosch ii garnizoen, deed onlangs een mislukte poging tot zelfmoord. Hij werd toen ia het ziekenhuis opgenomen. Naar men verneemt is Maandag de kolonel jhr. Meijer van het regiment huzaren, te Venloo in garnizoen, vergezeld van den ritmeester-adjudant, te 's Hertogenbosch geweest, ten einde een onderzoek in te stellen in deze treurige zaak. Naar „De Noord Brab." mededeelt, zou dit onder zoek door den minister van oorlog zijn gelast en verband houden met den In houd van een schrijven door den wacht meester enkele oogenblikken voor hii de wanhopige daad pleegde aan den majoor van het regiment verzonnen. Te Eist (Betuwe) kreeg Woensdagavond de vrouw van den koet sier R, woordenwisseling met den 63- jatigen buurman K. Toen haar man dit vernam, ontstak hij dermate in toorn, dat hjj, gewapend met eene mestvoik. zich naar de woning van K. begaf en dezen met genoemd wapen dusdanig verwondde, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. Fraaie taalkennis. Van wege het post- en telegraafkantoor in een gemeente van Zeeuwsch-Vlaande rca is de volgende bekendmaking in de herbergen opgehangen: het Postkantoor teis oopen voor Bjjdediensten op werkdaagen 7—30 tot en met n—30 voor de midag nade midag 1—30 tot 3—30 van 4-30 tot 6 uur op Zondaagen van 's morgens 7—30 tot 8—30 voormidags naar de midag :2—30 tot 1—30. Vertrek der Posten 's morgens 6—15 enz. Naar België 7 uur 35 Naar hoiand 11—15 voor de midag. Naar de midag voor België 2.10 voor hoiand 2.50 en S-43- Aokomst van hoiand 's morgens 7 uur 30 Belgtë 8 uur 45 's morgens 2.10 Belgie 5.50 hoiand 8.ro. Na B, werkdagen 1.50 op Zondaagen 1050 s morgeus. Dit blijft tot 1 October on verandert. Donderdag is door trein 3499 ouder Harmeien bij blok 3 een wagen en paard aangeredenhet paard is gedood. Verdere ongelukken hadden niet pl»ats. Door de msrfchaussées te, de gevangenis te Roer mond overgebracht de landbouwer P. de dienstknecht W. K., beiden melilki v"d*cht v" 'ware licha melijke mishandeling met voorbedachten rade gepleegd te hebben op den arbei- v£rta' W'enS "V" ia ge" Toen Donderdag de jacht opzichter van den heer Verbruggen, te Gratkem op surveillance was, had hij V" 5trnik Keposteerd, ten nar hJ ?°r hem "erd"hten stroo- per beter in het oog te kunnen houden. Nauwelijks eenige minuten daar staande hoorde hij een schot en kreeg hij eene volle lading hagel in hand en been. Niettegenstaande hij ook onmiddellijk «f schoten loste tn de richting van waar het eerste schot was gekomen, zoo scheen toch niemand te zijn geriakh althans van den dader was niets te be speuren. Me" schrijft uit Leeuwar den, dd. 8 Aug.Aan het einde van a hfdeTmidd»g gehouden nadsver gadering heeft de heer Vaa .Ketwlch Verschuur verlof gevraagd en verkregen eene vraag aau B. en W. te doen, vreemd aan de orde van den dig. Hii had onlangs in de Leeuwarder Courant het navolgende bericht gelezen bericht^" "Vtd'" VOlgeDd Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Leeuwarden definitief geweigerd gevolg te geven aan den aandrang van den districtsschoolopziener te Leeuwar den, om den van soc.-democratische gevoelens betichten onderwijzer Dijkstra te ontslaan." De juistheid van dit bericht is bij onderzoek gebleken. I*1? dit hëticht maakt het tot een half ufficieele mededeeling Waar nu in dat bericht aan den districts schoolopziener wordt toegeschreven, dat van hem zou zijn uitgegaan een aandrang om den onderwijzer Dijkstra te ontslaan wegens zgoe soc.-democratische gevoe lens, heeft het kenneljjk de strekking, althans zeer zeker het gevolg, een on gunstig licht op den distrlcts-schoolop- ziener te werpen. De onderwijzer Dijkstra nu, werkzaam aan eene openbare school in deze ge- meente, is geen hoofd dier inrichting. Dewijl nu art. 29 der wet op het 1. 0. de voordracht tot ontslag van onderwij zers overlaat aan den arrondlss. school- opi. en de dislr. schoolopz. alleen voor- dracht kan doen tot ontslag van het hoofd eener school, kan dit bericht niet juist zijn; bovendien is aan spre ker bekend dat een aandrang, als hier bedoeld, van den arrondlssementsschool- opziener jhr. van Swioderen niet is uït- gegaan. bpreker zou dus gaarne van den voorzitter inlichting aangaande de waarheid van bedoeld bericht oat- vangen. De voorzitter, mr. J. S. baron van Harlaxma thoe Slooten is bereid den geachten interpellant onmiddellijk te be antwoorden en kan daarbjj kort zijn Deze heeft volkomen juist in het licht gesteld, dat bedoeld courantenbericht de kenmerken in zich draagt van on juistheid omdat voor den onderwijzer, dien het hier geldt, het advies van den districts schoolopziener niet gevraagd is Spreker kan hierbij voegen, dat van aandrang van den districts- of van den arrondissements-schoolopziener geen spra ke Is; er is nimmer aandrang geschied, het is eenvoudig een punt van overwe ging geweest. -k?" sPrekerverzekeren,dat of nflW t L*""™1"8' "n o'ficieel o officieus karakter draagt, want het is de, c°™"« gebracht van een zijde die ingelicht kon zijn. Hii con stateert uitdrukkelijk, dat Van aandrang geen sprake is geweest. De aideeling Neder-Ve 1 uwe der Geld. Overijs. maatsch. vaa land bouw, heeft op haar verzoek om in lichtingen, omtrent de methode vaa den heer Bertels, betreffende dea teelt vau groeavoeder en de veevoederpers, van dr. A. M. Prins, iijkslaadbouwleeraar te Deventer, een antwoord ontvangen, waarin deze o. m. mededeelt dat het niet gemakkelijk is zich een juist oor deel te vormen over het stelsel-Bertels en het verkeerde of waardelooze te scheiden van dat wat blijken kan eenige waarde te bezitten. De heer Bertels schynt z. i. het oude stelsel van voederbouw met stalvoediog voor te staan, doch zijne opgaven laten niet toe, zich hiervan een juist beeld te vormen. Wat de persmethode en Bertels kracht- voederplant betreft, kan by uitgebrei der» voederbouw onder bepaalde om standigheden noodzakelijk worden ge noemd, dat dit voeder ook voorlateren tyd bewaard wordt zonder het te moeten hooien. Behalve het terugkeeren tot de oude manier van persen beveelt de heer Ber tels ook zijn krachtvoederpUnt aan, zonder aan te geven wat dit voor een wonderplant is. Ik wensch de motieven voor deze geheimzinnigheid niet te zoeken en te beoordeelen. Het komt rny echter voor dat deze altijd in stryd moeten zyn met het doel waarvoor de plant wordt aanbevolen, namelijk het wegnemen van honger en angst in 18931894. De krachtvoederplaat heet echter te Barneveld uitstekend te slagen, zooals te zien is. Bewijst echter deze proelne ming dat dit ook elaers het geval zal zijn? Bijna geheel Gelderland heeft de serradella gebouwd en afgeschaft en ook deze groeit te Barneveld goed. la tijden van nood grijpt de boer het eerst naar zijn zekere vrachten. Proefnemingen kunnen uitstekend zijn, doch op een an deren tijd, niet als een middel tegen honger en angst Zijn de inlichtingen van den heer Prins juist, dan heet de geheimzinnige voederplant „chineesch radijszaad". Met dit gewas zijn voor ruim een vijftigtal jaren in Nederland proeven genomen, ierw\jl het vroeger ook op kleine schaal in Twente is gebouwd. Zoo min bij ons als in het buitenland heeft het chineesch radijszaad vasten voet als voederplant kunnen verkrijgenals oliegewas komt het nog voor. Deze voorliefde voor het oude zou nu echter zeer goed met wat nieuws gepaard kunnen gaan en de „chineesche radijs** of „spaaosche dodder" mocht wel blijken tot het maken van persvoeruit stekend geschikt te zijn. Waar echter meermalen slechte uitkomsten zijn ver kregen met het persen van witte mosterd, daar moet met een gelijksoortige plant, zooals de radijs, voor het minst voor zichtigheid worden betracht. Naar het den heer P. voorkomt, kan dus voor het oogenblik en met het oog op den voedernood alleen waarde wor den toegekend aan het voorbeeld door den heer Bertels met het persen van groenvoer gegeven, uitsluitend echter als technische methode en vooreerst nog niet als stelsel van bedrijf. Naar wij vernemen, zulle de heeren van Eeden en Tak met October treden uit de redactie van de Nieuwe Gids Tal van prijzen zijn uitgeloofd en het uitvoereid comité vertrouwt, dat voor de personeele banen 120 140 prijzen beschikbaar zullen zijn. De wedstrijden op de banen zyn ge* heel anders ingericht dan tot heden het geval was. Men schiet zoolang tot mea éénmaal een carton van 20 cM. getrof fen heeft. De afstand van het schot tot het middelpunt van het carton wordt alsdan tot op Vso mM< nauwkeurig uit gemeten. Het vroegere stelsel van schiet- kaarten is afgeschaft en vervangen door een eenvoudiger administratie. Het schietgebouw groot 50 bij 9 M. geheel overdekt. Een afgeschoten feestterrein biedt den bezoekers ook de gelegenheid aan tot een gezellig samea- zijn in de buitenlucht, door zeilen be schut tegen wiad, regen en zou. Dage lijks wordt op dat terrein een muziek uitvoering gegeven. De opening in tegenwoordigheid vaa tal van militaire en civiele autoriteiten is bepaald op Maandag 14 Aug. te i2^ uur op het schietterrein. {Fad.) De IVe Nationale Schietwedstrijd der Veieeniging van Nederlandsche Scherp, schatters, die van 14 tot 19 Augustus te 's Gravenhage gehouden wordt belooit goed te slagen. Nog nimmer werd in den Haag een wedstrijd op 100 uitgebreiden schaal gehouden. Donderdag te vier uur zijn de beraad slagingen van de te Frankfort a. d. Malt saamgekomen ministers gesloten. Wat betreft de uitkomsten, die zeer bevre digd worden genoemd, deelt men mede dat het overgaan tot verdere voorbe- reidene werkzaamheden voor bij den Bondsraad in te dienen wetsontwerpen van alle kanten met instemming is be groet, vooral eene eventueels belasting op wijn. O. a. is ook aangeroerd het ontwerp tot het heffen eeaer belasting op adverteatiëa. Het socialistische lid van den duit* sche Rykadag Von Vollmar schijnt ern stig ongesteld te zijn. Herhaaldelijk heeft hij last van flauwten. Volgens een gerucht is er in Spanje weer een ministrieele crisis ophanden. Na zijne terugkomst in Madrid zou de minister van oorlog terstond zijn ontslag nemen. In het engelsche Lagerhuis heeft de heer Buxton medegedeeld dat hethisto lisch overzicht, in haar nummer vau den 8ea dezer door de „Times** gegeven van het Swazi-land vraagstuk, over het geheel zeer juist is. De inhoud vau de ontworpen conventie met de Transvaal* sche republiek echter, welke nog niet onderteekend is, is niet opgenomen in dat overzicht, en is nog niet openbaar gemaakt. De conventie is nog niet ge- teekend door Sir Henry Loch, en moet bovendien nog worden bekrachtigd door 1 den Volksraad. Zoodra de conventie onderteekend is, vervolgde de heer Baxton, z&l ik dienaangaande aan het Lagerhuis eene mededeeling doen en de daarbij behoorende documenten over leggen. Ik hoop dat dit nog zal kun nen geschieden alvorens de defiaitieve formeele ratificatie uit Engeland wordt verzonden. Het protectoraat van Engeland over Swazi land is niet prijs gegeven, om de eenvoudige reden dst Engeland nooit gehad heeft, noch ooit beweerd heeft, een protectoraat te be zitten. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de radicalen in La Plata zijn gekomen. Door dea Argentijnseaen minister van oorlog Delvolle is de ontwapening der beide gewapende partijen gelast. De opgestane radicalen eischen nu, dat het goevernement van Law zal worden er kend. Hiertegen is echter het congreB, waarschijnlijk zal een ministerieële cri sis het gevolg zijn. De senaat te Washington is Donder dag na een zitting te hebben gehouden welke slechts enkele minuten duurde, uiteengegaan tot Maandag a. s. De com missie voor de financiën fuit den Senaat heeft Donderdag eene bijeenkomst ge- Ik veroordeelde daardoor dien armen man, die my nooit iets had aangedaan, tot een levenden dood om zjjn leven lang in duisternis te moeten doorbrengen. In mijne zelfzuchtige overwegingen, maakte ik myzelf diets, dat de kansen op zyn herstel zeer gering waren, terwyl er voor my zooveel op het spel stond. Ik wilde de toekomst zooals het heden was; dat was de eenige hoop, waaraan ik my kon vastklemmen. Welke gevaren zou ik niet willen doorstaan om de zoo eigenaar dig gewonnen positie te behouden Een naburige klok sloeg. Ik moest ylings naar huis terugkee ren, zy wachtten op my voor het diner; Sylvia zou zich over myne lange afwezigheid verbazen. Alvorens ik goed wist wat ik deed, had ik den hal ven inhoud Van het ffeschje in de kruik uitgestort. Het geluid van voetstappen op de gang waarschuwde my; dat het myn tyd werd om weg te gaan. Ik zette myn hoed op en snelde, den adem inhoudende, de kamer uit. Toen ik de gang beneden had bereikt, hield ik een oogenblik stil om te luisteren. Het was in het geheele huis doodstil, maar toen ik weg wilde gaan, hoorde ik flauwer en droeviger de tonen van het lied: ;,Ligt gy eenzaam in uw graf? Ligt gy koud in duisternis? Sta toch op, maak plaats voor my, Miserere Domme." Een kreet ontsnapte aan myne lippen, terwijl ik wegsnelde. HOOFDSTUK VI. Bijna eene bekentenis Ik was verheugd toen dien avond het diner was afgeloopen. Het was eene vreeseiijke bezoeking om in den glans van het volle licht te zitten, en te trachten kalm en opgewekt te zyn, terwyl my voortdurend een vreeselijk beeld voor de oogen zweefde, en in myne ooren steeds het droeve lied van den waanzinnige weer klonk. Toen tante Fanny naar boven was gegaan om een brief te schryven, keerden Sylvia en ik naar de zitkamer terug ik langzaam en loom, zy als het beeld der gratie voor my uit hup pelend en een liedje neuriede. Het deed my genoegen, dat de kamer flauw verlicht was, anders had zij in myn gelaat vol schuldbesef wel gezien, dat er iets niet in den haak was. Ik zette my neer in de schaduw, plotseling door het heldere bewustzyn overvallen, dat ik iets schandelijks had verricht. Do opgewondenheid veroorzaakt door de hoop op het welslagen mijner pogingen was verdwenen. Ik had eene gewaarwording alsof alle steun my eensklaps was ontnomen. Ik was mij flauw mijo schuld bewast en zat te huive ren in myn hoek by de gedachte aan het afschuwelijk leven, waar toe een menschelyk wezen door my was veroordeeld een on gelukkig man, wiens eenige foat was, dat hy zonder het te be seffen myn pad bad gekruist. Sylvia draaide rond op het pianokrukje en sloeg nu en dan een paar vroolyke accoorden aan, die hare stemming weergaven" Na myn druk gepraat aan tafel over beuzelachtige zaken, zag zy my nu en dan verbaasd aan, terwyl ik stilzwijgend in myn hoekje zat, met myne gedachten elders. Daar ik geen woord sprak, hield zjj op met op de kruk rond te draaien en zag mij aan. //Jack, gy hebt iets op uw hart," zeide zij met iets bevelends in haar stem. ffDan toch iets zeer lichts," zeide ik met een flauwen lach, «anders zou mijn hart vanavond dieu last niet kunnen dragen." Wat zag zij er. lieftallig uit in die witte japon, van zachte, glinsterende stof, afgezet met glanzende zijde eene sneeuwgodin gelijk I O, hoe gaarne had ik voor haar neer willen knielen en haar aanbidden I «Praat er nu niet omheen," zeide zij met een bekoorlijk fronsen van haar glad voorhoofd. «Reeds verscheidene dagen geleden heb ik opgemerkt, dat gy over iets peinst. Ik geloof, dat ons gezel" schap hier u begiüt te vervelen, dat gy weer naar uw avontuur lijk levea van voorheen verlangt." Ik maakte een ontkennend gebaar, maar zij scheen het niet op te merken. (iWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2