NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 16 Augustus 1893. No- 3104 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: jjtte Kennis-opstootjes. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON li! MSI 1181 Mil!®». HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PMEIBOO: Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre: pMaaadagavoud is de rast bewaard gebleven zonder dat de hulp der hu zaren behoefde te worden ingeroepen. Weliswaar stonden wederom twee pe lotons onder de luitenants Wrangel ea van Oldenoeel in het Kenaupark opge steld, doch de gebeurtenissen in de stad waren zoo onbeduidend, dat de politie het wel alleen af kon. Hier en daar inoest een troepje kwajongens uiteen worden gejaagd, rasair dat geschiedde zonder eenige moeite. Ruiten werden niet ingeworpen. De politie maakte zich meester van drie opgeschoten knapen, die haar als belha mels waren gesignaleerd en bracht hen naar het hoofdbureau in de Zijlstraat. Des nachts werden ajj echter weer los gelaten. Hoewel de menigte op de Groote Markt nu en dan talrijker was dan Zondag, verliep zij te ongeveer halfelf vrij spoedig. Het was duidelyk te zien dat de aanwezigen su bestonden uit kwajongens, meerendeels „als een vuist zoo groot" en nieuwsgierigen, die wachtten of er ook iets zon gebeuren. Twee dingen zouden de relletjes on middellijk doen eindigen en aan het midden der stad zijn gewone aanzien hergevennamelijk dat alle ouders des avonds hunne kinderen thuishielden en daar zelf bij bleven. Deze waarlijk siet onuitvoerbare maat regelen geven wij in overweging aan allen, die met ons van meeuiag zijn dat het voor ernstige menschea de moeite niet waard is, om te gaan kijken naar eventneele balddadigheöen van kinderen, die neg i:kt recht beseflen wat zij doen. De leden van „de Kroon" hebben met hunne dames nog eene voorstelliug van Frits van Haarlems specialiteiten gezelschap genoten en zpn daarna bijeen gebleven c-p een geanimeerd bal. Aan. de heeren Van Haarlem en Abr. de Winter werden door don president der sociëteit, namens bestuur en leden, lauwerkransen aangeboden en met een woord van hartelijken dank door hen aanvaard. De adjuact-inspecteur Wolffram was in politiek tegenwoordig, doch verliet reeds te 8 uur de zaal en keerde niet terug. ti Behalve de ovaties aan de heeren van Haarlem en de Winter, werd in den vorm van fraaie bouquetten ook aan de dames van het gezelschap hulde ge bracht. De Winter had van de gelegenheid gebruik gemaakt, om in zijne coupletten enkele pijlen af te schieten op de Raads leden van zekere gemeente, die bij het pnbliek zeer in de smaak vielen. Haarlem, 15 Aug. 1893. De burgemeester dezer gemeente te heden met verlof vertrokken ea zal on geveer half September e.k. hier terug- keereo. Naar wij vernemen heeft de burge meester Maandagavond aan den com missaris van politie verzocht om nameos hem aan de politie zijne tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop zij zich vooral In de laatste moeielijke dagen van haar taak heeft gekweten. Dit is door den commissaris bij dagorder aan de politiebeambten vermeld. Het bestuur der Bccieteit „de Kroon" heeft gistere» dea Burgemeester dezer gemeente gesommeerd tot schadever goeding wegens het door Z.E.A. ver bieden van de feestea welke deze sociëteit had willen geven op Zaterdag en Zondag 1.1. Naar wij veraemea is aan spuit 10 hier ter stede, de vereenigisg die aan den vooravond staat van haar vijf ea twiatig jarig bestaan, een stoffelijk be wijs vaa w&strdeering vereerd door de Haariemsche Brarad verzekering Maat schappij, voor den ijver en goede diea sten door haar in al die jaren betoond. Zondag werd alhier ;de j aarlij ksche vergadering gehouden van de vereeni- giag „Kantoren van Vaste Goederen ia Nederland", o. a. werd beslotea rot de uitgave vaa dea 4n jaargang ^Geïllus treerde woninggids voor Nederland", terwijl onder zeker voorbehoud Gouda als lid der vereeelging werd aasgenomen. Bij dea heer Jac. Post, Ged. O. Gracht alhier zijn verkrijgbaar gesteld porselei nen borden, fraai in olieverf uit de hand beschilderd, versierd met bloemen, vo gels enz. ea voorzien van bijbelteksten 1st vergulde letters. De uitvoering vaa dit voor Haarlem nieuwe artikel is zeer fraai. Men kan zelf opgeven wat men op de borden geschilderd wil hebben. Heden had op het terrein der „Phoe nix" het groote kinderfeest plaats, dat aan een duizendtal kinderen van de kostelooze scholen alhier werd aange boden door de Maaïscbij. totExpl. van het Zondagsblad. Ongeveer ten io1/* ure trok uit het Pand de groote, lange stoet van kin deren onder toezicht van hunne onder wijzers naar het feestterrein om zich daar den geheelen dag op verschillende wijze te vermaken. Er was een halve kermis, bestaande uit draaimolen, pof fertjeskramen, messentent enz., terwijl er op verschillende pusten van het terrein wedstrijden werden gehouden in m&stklimmen, hardioopec, zakloopen, tonnetjesstekea enz. Vooral dit laatste spel verwekte bij de toeschouwers in en om het terreia veel hilariteit, w5jl zoovele jongens een nat pak opliepen. Voor dese wedstrijden zijn 500 prijzen uitgeloofd, waaronder eenige goede hoofdprijzen, terwijl bovendien een tombola wordt gehouden, die voor ieder kiad een of ander geschenk oplevert. Ook op andere wijzs werden ds kinderen niet vergeten, daar zij bonnetjes kregen voor krentenbrood, taartjes, koek, bier, melk, limonade enz., zoodat het hun aas niets ontbrak. Een muziekkorps verhoogde de gezelligheid op de „Phoeaix". De heeren, die het op zich hadden genomen de kinderen van con sumptie te voorzien, h&ddea een druk, en bij deze temperatuur ook eea warm baantje, maar de vroolijke gezichten der kinderen beloossden hen voor hunne moeite. Hedenavond groot coccert en vuurwerk. No. 34 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlenïs Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: Keizer Wilhelm (met portret). De dochter van Lovetski (geïllustreerde ao veile naar het engelsch (met vier illus traties). Een hachelijk incident (il lustratie). De oorspronkelijke bewo ners vaa het vijfde werelddeel (met twee illustraties). Portret schilderes a la iniaute (met vier illustraties). Een doeltreffend middel. Puzzle, j Voor slapelooze nachten. Auecdote- proeve No. ao. Voor de huishou ding. Oplossing prijsraadsel LVL Uit het jaar 1848. Doof of blind Middel tegen schipbreuken. De uitvinding vaa de spreekbuis (met twee illustraties). Nieuw prijsraadsel LIX Alles in rook vervlogen. Het kon toch nog erger (met illustratie). Als die eeas het werk staakten. De haar- markt te Morlans. Eea beleefde ult- noodiging (met illustratie). Goed gemeend. De eerste geïllustreerde eagelsche roman. Schaakrubriek.— Mededeelingea. Zondag was het stampvol in Zandvoort. Ieder wiide badea. In den namiddag waagde een Amsterdammer, voor een dag overgekomen, zich te ver. Hij was van voor het groote Badhuis een heel eind Noordwaarts afgedreven en ge raakte toen in een mui, gelyk de diep ten, gevormd door het snelsiroomend afloopen vaa het vloedwater, genoemd worden. Hy was reeds zinkeide toen Willem Draaier, de badman van wien wij Za terdag spraken, naar hem toezwom en hem omhoog bracht en ophield. De bekende sportsman, de heer Pan der, zag van het strand het onheil ook, sprong dadelijk ia het water en zwom de zee ia om Willem Draaier te hel pen. Zy brachten den drenkeling strand- waarts ea legden hem in een door Keur Sr. in het water gebrachte vlet. Zandvoort's gewaardeerde en kundige geneesheer, dr. Gerke, was binnen twee minuten bij den man, wiens leven be houden werd. Den heer Pander hulde voor zijn snel besluit, zijn ffinke daad! We be nijden hem het aangename, gelukkige gevoel waarmede hij huiswaarts zal zijn gereden op zijn twee wieier. Aaa Willem Draaier wenschtea wij gaarne nog iets anders over te bresgea dan eea nieuw woord van hulde. Draaier heeft vele levens gered. Terwijl andere zeelui van Zandvoort een jaar oi twee, drie tot de bemanning van de reddingboot blijven behooren, roeit Draaier er reeds bij sa dertig jaar in Als er een schip in nood is aan de kust neemt hij plaats in de reddingboot met een zilveren fraosche medaille en een getuigschrift van de Zuid-Hollaad- sche Reddingmaatschappij werden zijn daden erkend. Hij hielp bij het redden van 200 schepelingen. Hij redde tien badgasten. Wij gelooven dat het goed is eea man, die op eenvoudige wijze zijn ge heele leven lang meer dan zijn plicht deed een bewijs van waardeering te geve®, welke hem den ouden dag ge makkelijk zal maken. Wie daartoe wil medewerken kan zijn gift zenden san den heer Weste- rousa van Meeleren, burgemeester te Zandvoort, aan het bureau van het „Handelsblad" of aan den heer Chs. Boissevain, villa Duinvliet, Zandvoort, die over hetgeen er voor Draaier in komt met den heer burgemeester van Zandvoort beschikken zal op de wijze welke zij het nuttigst voor Draaier achten. Bbld. De aftredende goeveraeur- genetaal vaa O.-I. aal met het ss. Prin set Mariedat Zaterdag van Amster dam vertrok, naar Nederland terugkee- ren. Tot ontvangst vaa dea heer Pijn- acker Hordijk is deze bodem geheel ingericht. In een bericht is oas vorig nummer over de photografische opna men van de te Amsterdam gehondea staafoeteaingen, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Ned. Gyma. Verbond, onder hoofdleiding vaa del heer Adrian, werd abnsief gemeld, dat laatstgenoemde voorzitter van het Ned. Gymn. Verb, was ia plaats vaa penning meester. Te veel muziek. D t Echt verteltEen bewoner van bet Van- Lennep-kwartier, te Amsterdam, had naast zich wonen eene familie, die er commensalen op na houdt. Nu, die families zijn er tegenwoordig, met de slechte tijden, maar bij hoopea. Ze willen gaarne netjes wonen, maar kunnen de booge huur niet betalen, ea zien nu het tekort te dekken door onderhuur. Wie kan dat hun kwalijk nemen? Maar een commensaal-buniman, zoo als de bewnste bewoner van het Vaa- Lennep kwaitier kreeg, gnasen wij nie mand. De commensaal was namelijk pianist, dat wil zeggenhjj deed zijn best bet tot die waardigheid tot hare volle vol komenheid te brengen. En wat deed nn de kerel? Hij speelde van den vroegen morgen tot den laten avond, met enkele korte tnsschenpoozen, dag aan dag, op zijn instrument allerlei vingeroefeningen. Het was om dol te worden. En onze bewoner van het Van-Lennep kwartier werd dan ook op een goeden middag dol. Hp nam eene zinken tobbe en begon daarop met een paar stokken een oor- verdoovendeu marsch te spelen, dat je hooren en zien verging. Alle buren, een kwartier in dea om trek, keken uit de verschillende ramen en dachten, dat bnurman gek was ge worden, Zij riepen hem toe, zijn ge trommel te laten de zuigelingen wer den er door wakker, enz., enz. Toen de geplaagde man eindelijk zijn vruchteloos werk moest opgeven, want de pianist was heel kalm blijven door- tiagelen, kreeg hij van velschillende kanten den wind vaa voren. Dat stemde hem natuurlijk niet kal mer. Hij nam de sicken tobbe en gooide die bij den commensaal door de open ramen en zoo over 't hoofd van den pianist, die nu zijn spel wel moest sta ken en van den schrik zeker de kramp in zijne vingertoppen hzd gekregen, want dien dag speelde bij in 't geheel niet meer. Maar den volgenden dag was 'i weer hetzelfde liedje: tin tan tin tan, enz., enz. De geplaagde Van Lennep kwartierder zal eene klacht indienen bij de politie Uit het engelsch VAN EARNEST DE LAN CE Y PIERSON. 17) Hoofdstuk VII. Boor de duisternis Vooreerst zou ik niets zeggen. Ik bad genoeg te doen met den majoor op een afstand te houden. Zijn argwaan was opgewekt; ongetwyfeld was dikwyls de gedachte by hem opgekomen, dat ik een indringer was; hy zou zich echter wel tweemaal bedenken alvorens den neef van Sylvia van bedrog te beschuldigen. Hy was bezig bewijzen te verzamelen en vlocht heimelyk een net, waarin hjj my ten laatste hoopte te vangen, maar voor dit tydstip zou ik haar liefde gewonnen en haar voor altyd uit zyn bereik hebben gebracht. Dit waren de gedachten, die mjj bezig hielden, toen ik haastig de donkere straten doorliep. Waar zou ik aankomen aan het einde van myne reis in een woestyn of in een lustoord. Ongetwijfeld, zoo redeneerde ik by mijzelf, had de Voorzienigheid ec een bedoeling mee, met my te midden van deze menschen te plaatsen, en wat kon dit doel anders zyn, dan dat ik liefde voor Sylvia zou opvatten, om met baar te huwen en gelukkig met haat te zyn. Op dat oogenblik had ik het sombere Crimmin's Rents bereikt. Ik keek naar omhoog naar Fogarty's kamer. Er brandde geen licht. Plotseling greep een hevige angst mij aan en de gedachte vormde zich in myn breinAls Henley eens dood was Neen, dat was niet mogelyk. Ik wilde dat hij nu blpef leven. Zyn dood zou een hinderpaal zyn tusschen myne liefde en mij, die door den tijd nooit uit den weg zou kunnen worden geruimd. Ik snelde de trap op. Bij de deur van Fogarty's kamer bleef ik een oogenblik Btaan luisteren. Geen enkel geluid deed zich hooren. Ik stootte de deur open en trad binnen. Op de tafel stond de kruik ledig, en op den grond lag Fogarty bewusteloos. In koortsachtige haast sleepte ik hem naar het licht. Wanneer de dosis eens te groot was geweest Ik had in de kranten wel eens van dergelyke gevallen gelezen. Wellicht had hy een hart kwaal, zoodat het bedwelmend middel doodend voor hem was. Deze gedachte alleen deed myn hart stilstaan. Met bevende vingers stak ik de lamp aan en na groote moeite gelukte het my hem op eene legerstede in den hoek neer te leggen. Zyn gelaat was doodsbleek, met vreeselyke grauwe schaduwen. Hij lag daar roerloos als een steenklomp, zoodat het angstzweet by mij aan alle kanten uitbrak. Ik trok zijne bovenkleeren open en wierp water in zyn gelaat, maar hij bewoog zich niet. Het was vreeselijkIk wierp een zak doek over de gesloten oogen en den saamgetrokken mond, want ^ie joegen my angst aan. In koortsachtige spanning liep ik nu de kamer op en neer, niet in staat om een oogenblik op de zelfde plaats te blyven. Een der kinderen ontwaakte en begon to schreien. Ik suste het en begon wat te zingen, zoodat het weldra weer insliep. En nog lag het lichaam daar roerloos. Ik keek, aan wanhoop ten prooi, overal in de kamer rond. Was er niets to vinden, dat ik hem kou geven. Ik opende kasten en laden, smeet allerlei dingen door elkaar, brak borden en wierp flesschen om* waarvan de inhoud over de meubelen en den grond stroomde. Ik meende krankzinnig te zullen worden, daar het lichaam in da halve duisternis steeds bewegingloos lag uitgestrekt, ik had wet willen schreeuwen om die vreeselyke stilte te verbreken. Tea laatste vond ik onder in een lade een flesch brandewijn ver*» borgen. Een oogenblik daarna goot ik den inhoud met moeite tusschen zyne op 6lkaar geklemde tanden, en stortte den drank over zyn* oogen en zyu gelaat, want de flesch schudde hevig in myne bevende handen. Ik legde mijn hand op syn hart, terwyl het myne geheel scheen stil te staan. Goddank 1 het klopte flauwtjes. Op dat oogenblik weerklonk een woeste kreet in de gang een kreet, die pynlyke gedachten by my verwekte. Henley! Ik had hem door de opwinding van het oogenblik go- heel vergeten. Ik keek op de klok; verscheidene uren waren reeds verloopen sedert het geneesmiddel hem had moeten worden inge geven. Er was geen tijd te verliezen. Fogsrty herkreeg het bewustzyn; ik zag, dat er langzamerhand weer kleur op zyn gelaat kwam. Na nog een laatsten blik op hem te hebben geworpen, nam ik

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1