Letteren en Kunst. WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. HEMEN8D NIEUWS. over rijn buurman-pianist. Helpt dat niet, dan ral hij zich per request tot H. M. de Koningin-Regentes wenden en tegelijkertijd een afschrift daarvan aan de leden der Staten-Generaal renden. De Vereeniglng tot vere deling van het volksvermaak te Am sterdam, die ook vorige jaren de Fees ten op Koninginnedag regelde, ral op den 31 Augustus weder een groote Feestviering op het getouw zetten. Op de terreinen achter het Rijksmu seum zullen Volksspelen worden ge houden, tot de regeling waarvan de me dewerking van heeren Gymnastiek-on- derwyzers ral worden ingeroepen. Op den Amstel worden des namiddags Volksroeiwedsirijden gehouden, voorts wordt een groot avondfeest gegeven. Met miliiaire Muziekkorpsen én de tamboers, pijpers, trompetters en hoorn blazers der verschillende wapens zal een watertocht worden gehouden door de Prinsengracht en successievelijk aan de Noordermarkt, de Westermaikt en het Amstelveld een groote militaire Taptoe op de vaartuigen worden uitge voerd. De tocht zal verder worden voortgezet door de Prinsengracht naar den Amstel, alwaar bij aankomst een luisterrijk vuurwerk zal worden ont stoken. Zondag kon men teSche- veningen eene watervélocipède in open ree zien drijven, keeren en wenden. Het was een ijzeren driewieler, en om dezen geschikt te maken voor het doel, zijn de wielen gesloten in eene kast van don plaatijzer, waardoor de helft op de golven blijft drijven. Deomklee ding van de achterwielen gelijkt veel op de raderkast van eene stoomboot. Tusschen die halfronde kasten zit de bestuurder, die de boven water uitko mende pedalen trapt en daardoor het vaarwiel in beweging brengt, met be hulp van de schepraderen buiten aan de cylinderkast bevestigd. Het kostte nog al inspanning, de logge watertricycle over de golven heen te brengen, vooral stroomopwaarts. Duizenden waren langs den zeekant geschaard om den man met deze nieuwerwetsche machine op de baren te zien werken. De machine rust op wielen, waardoor zij ook geschikt is om over land te rollen. Bij gelegenheid der kermis te Helmond is aldaar geducht met het mee gevochten. De bierbrouwersknecht M. v. d. V. bekwam negen messneden over het hoofd, waarvan twee levens gevaarlijk. Zondagnacht omstreeks 3 uur meende de koster der Oosterkerk te Zwolle onraad te bespeuren in het kerkgebouw. Hy riep daarop de hulp in van de politie aan de Diezerpoort, die naar het politie-b nreau en naar het wachthuisje aan de Sassenpoort telepho- neerde, waarop in eeo oogenblik een zevental agenten bijeen waren. Toen men werkelijk beweging in de kerk hoorde, ging men er op los. Men slaag de er echter niet in den inbreker te vangen. Het bleek dat het een groote vleermuis was, die in de kerk rond vloog en vruchteloos poogde er uit te komen. Men meldt ons uit Finster wolde Zondagavond is te Belliagwolds een moord gepleegd op het meisje Grietje Ijzer. Er ontstond twist tusschen haar en een zekeren Van der Laan, met het gevolg, dat de laatBte zijn mes gebruikte om deze vrouw het leven te benemen, De dader is gevat. Zondagochtend omstreeks 10 uur is te Winschoten de boerenplaats van den landbouwer R. afgebrand, en Maandagochtend omstreeks denzeltden tijd stond die van den heer D. in lichte laaie. Bijzonderheden zyn nog niet be kend, doch algemeen wordt als oorzaak genoemdaangestoken door kwaadwil ligheid. Men meldt ons: Zondagavond brandde te Blyham eene kapitale boerenbehuizing af van den heer E. Roelofs. Als oorzaak wordt het broeien van hooi genoemd. Maandag morgen vergiüg weder eene prachtige boerenplaats in dezelfde plaats in de vlammen. Biunen korten tijd lag ook dat gebouw in puin. Oorzaak onbekend. Op de wereldtentoonstelling te Chi cago zijn aan de volgende nederlaod- sche schilders medailles toegekeud: N. Bastert. J. Kever, D. de la Mar en G. Poggeabeek, allen te Amsterdam; B. Blommers ea P. Gabriel, beiden te ScheveningeaTh. de Bock, Jacob Maris, Albert Neuhnijs, Ph. Sadée, W. Tholen en Jan Vrolijk, allen te'sGra- venhageWillem Maris, Marguerite Roosenboom en H. Melis, allen te Voor* burg T. Oflermans, te Charlols. Aqua rellen: P. de JoBselin de Jong, M. van der Maarei en Albert jNcuhuys, allen te 's GravenhageJ. Weissenbruch, te Laren en J. Kever, te Amsterdam. Zaterdag is van Parijs uit eon wieier- wegwedstrijd gehouden naar Brussel. De Belgische wielrijder Henrie Audré, een nieuweling, maar die zich dit jaar plotseling naam maakte door den wed strijd Brussel—Spa te winnen, is van alle 117 mededingers het eerst in de Velodrome te BruasJ aangekomen. De weg van 407 km. heeft hij in 17 uur 55 min. afgeiegd. Te Brussel, waar de eerste rijders Zondagavond verwacht werden, heer&ch- te buitengewone belangstelling. Een on telbare menigte was er bijeen. Ook de koning, die met het oog op de hevige warmte zich bezorgd toonde over het lot der rijders. Ook in het bois de Cambre was het verbazend drnk langs den weg waar de ryders langs zouden komen. Zaterdagavond om 10 uur waren de rijders uit Parijs vertrokken. Een me nigte die men tenminste op 4000 per sonen schat, deed hen uitgeleide. //Leve Rarys 1" riepen de Belgen en „Leve Brussel was het antwoord. De favorites warenAndié en Mul lens (Belgen), Czrette (Fransenman), Ddancey-Dodds en Jefferson (Engel- scheo), Borrisowski (Rus), Lecaille en Stephae Wise (Eiageischen), en Gins- dort (Duitscher), De twee Belgen, An dié en Mullens reden het eerst door Chilean Hieny en tegen 5 uur reed André die nog steeds de eerste was door Reims. Te Heer-Agmont, by de grens, hielden de rijders halt. Aadié, hoewel hevig bezweet, scheen niet ver moeid. Doen zijn rechtervoet was door den trapper gekwetst en zeer pijnlijk. De geneesueerea die in de coutióle- halte aanwezig waren wie ven den voet en wikkelden dien in verbandlinnen. André dronk koud water en daarna koude koffie. Hy dronk eeaige kannen vleeechaat en „verscheurde toen'* zoo schrijft een ooggetuige, een kippepoot. Onderwijl zag een douane-beambte zyn goed na: hy mocht eens smokkelwaar bij zich hebben 1 Nadat ook zijn knieën gemasseerd waren, zette André den tocht voort. Hij had de leiding sinds St. Ger maio. Te Rethel brak zijn machine) weldra echter had hij weer een ander Toen André door Anderghem kwam. was de geestdrift zoo groot, dat men een der 5 trainers, die voorop reden omver liep. Om 5 uur 55 min. arri veerde hij in het Velodrome. Daverend waren de toejuichingen toen de kranige rijder daar aankwam. Wie het dichtst bij waren snelden op hem toe om hem de hand te drukken. Hoeden en zak doeken werden gewuifd. Er heerschte groote geestdrift. André won dus de 3 pryzende Sè- vrescup van president Carnot, de prijs van koning Leopold en den door de Indépendanve uitgeloofden chronometer. Audré Is a3 jaar. Het is een ruwe, krachtig gebouwde kerel, een athleet, die, door zwaren arbeid gehard, een bewonderenswaardige volharding toonen kon. Hij is metselaar waarmede hij fr. 4.40 per dag verdient. Andié was een groot eisd op de anderen vooruit. De tweede, Deibecq, ook een Belg, was eerst te 12 u. 33 dus 1% uur later aan de grens. Hij dro&k behalve koffie een halve flssch caampagne. Apgeaault, een Fransch man was derde te 12 u. 36 m. 12 sec. - De heer W. Rademaker, uit Sche veningea, won Zoadag te Malmoe in Denemarken een eersten prijs bij de 5 mijls race; hij versloeg Eagelaad's 5 mijls kampioea Watson. Uit Leipzig seint men den on- derstaandeu uitslag der wielerwedstrij den als vervolg op de reeds meege deelde duitsche kampioenschappen: Kampioenschap op den hoogentwee- wieler 1000 M. Berah. Dreituss, 1 mis. 37 Vs sec. Kampioenschap op den veiligheids- wieier 10,000 M. Aug. Lehr, 17 min. 57Vs sec. Kampioenschap op den driewieler 1000 M., W. Fischbeia, 1 mie, 40s/e sec. Hiermede zijn dê wedstrijden atge- loopen. August Lshr, uit Frankfurt a/M., schiep Maandagavond acht uur een nieuw wereldrecord n.l. tien duizend meter per veiligheids wieier ia 14 min en 49 sec. Hij verbeterde het record van H. Fournier, te Parijs, met 9 se conden. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Juli. Van Batavia schrijft men aan de _,Loc.," dat de staatsbanneling Njac Imam Moeda Nj«q Ma-im, ook wel ge naamd Tekoe Nja Malim, in het stads verband aldaar is overleden. Die Atjeher was hoofd der moekim Latntengah (hoeloeb&laagschap der VI moekims), geboren en woonachtig in de buiten de posteahaie in Groot-Atjeh gelegen kampong Lsmtengah. Reeds lang werd hij verdacht van met den vijand te heulen, ea in het bizon der stond hij sedert eenigen tyd be kend als aanhanger van het Atjehsche bendehoofd Toekoe Oemar, dien hij zelfs met geld ea volk o&dersteunde. In November jl. trachtte hy zelfs een tot de bezetting van den post Lamtih behoorenden Europeeschea kanonnier over te halen om hem geweerpatronen te verkoopen en was hy toen op aan wijzing van dien kanonnier gevangen genomen op het oogenblik, dat hij de reeds gekochte en gedeeltelyk betaalde patronen van dezen in ontvangst zoude nemen. Daar hij wegens zyae daden een ge vaar voor de openbare rust es orde ia Atjeh opleverde, werd hij naar Batavia verbannen. Te Batavia werd hij met zijn gevolg by den kranigen hoofiddjaksa, den kra nigen zoon van een anderen balling, den beroemden Sentot, gehuisvest, maar ziekte en verdriet maakten aan zyn leven een aael einde. MEDAN, 12 Juli. De Atjehsche troebelen. De belichten uit Seroeway, loopeade tot 9 dezer, behelzen weinig bizonders. Volgens geruchten zou Nja Makam zich, toen de troepen naar Oepah oprukten, te Tandjong Semantoh bevonden hebben, en vertrok hy, toen de colonne daar aankwam, regelrecht naar Mopjopahit of hy later vas daar is teruggekeerd is onbekend. De controleur van Beneden-Langkat is met de „Slamat," welk stoomscheepje van 20 man dekking was voorzien, naar de Aroe-baai geweest, om eens pools hoogte te nemen van wat er waar was van het bericht dat 50 gewapende At- jehers zich in 15 sampans daar in den omtrek zouden ophouden. Hij keerde den 9den terug, maar had niets gezien; door marine-sloepen werden de Sim pang Ampst en Salahadji rivieren ver kend, doch ook de bemanning daarvan ontdekte niets verdachtsevenmin wer den op de eiDndea Poeloe Kompey en Poeloe Sembilaa vyaaden gezien. By informatie bleek, dat de Datoe van Besitang het bericht omtrent die vyandelij ke bende ontving tvan eeaen spioa, die het gehoord had vaaiandere lui, welke van eeaes Atjeher vereomen hadden dat het plan bestond op die wijze eenen inval te doen. Wij zullen er dus maar het beste van hopen, want dat ai ,die sloepen den vijand niet zagen, is daarom nog geen teilig bewijs dat hy er niet was. Toen dea 3den Juni eene colonne on der bevel vau dea luit. adj. Lecndertz van Boekit Koeboe naar Boeklt Mas trok om den vijand op te zoeken, zag zij ook niets dezer dagen vernamen wij echter, dat de Atjeher* zich toen in het bosch hadden teruggetrokken en onze troepen, op misschien niet meer dan vijftig pas afsiauds, lieten passeeren. De vijand heeft het terrein geheel ia zijn voordeel, en het 00 Jog voeren al daar is voor onze troepen hoogst be zwaarlyk. Het detachement te Tandjong Poe toes onder bevel van den ie lalt. Mun ter wordt verlegd naar Tandjong Sla mat, omdat deze onderneming meer ln het midden van de aan de Patang Serangan gelegen estates ligt, en de troep daar ook beter gelegerd is dan te Tandjong Poetes. (Leli Ctl) Uit Kota Radja wordt aan de Deli Ct.0 door iemand, die jaren lang ia Atjeh verblijf hield en ook op dc West- en Oostkust goed bekend is, ge schreven, dat wapenen en munitie niet rechtstreeks in Atjeh worden binnenge smokkeld, maar via deze residentie. Assahaa en Batoe Bahra zouden de hoofd kwartieren der smokkelaars zijn, van waar de goederen met prauwen naar Tamiang worden vervoerd, om van daar over laad Edi en Groot-Atjeh te bereiken. Er bestaan volgens den brief schrijver geen de minste .controle op het prauwenverkeer ter Oostkust. De tolkantoren liggen nergens aan zee en er is dus geen oog te houden op hetgeen met die iaiandsche Yaaituigem wordt vervoerd. De blokkade maakte het bioaea- smokkelen van wapenen etc. op de Noord- en Oostkust bijna onmogelijk, maar de in bovengenoemde afdeeiingen van Deli gevestigde en snel toenemende bevolking van Atjehsche visschera ea peperplanters, hield zich zoo druk met dien invoer bezig, dat b. v. in den omtrek van Edi voor 1 dollar onge veer 30 patronen voor repeteergeweren bij Atjehers waren te bekomen. In de tweede helft van Juni werden altijd volgens den berichtgever ongeveer 60 Atjehers door Nja Makam's lieden getintjaugd, omdat zij de zijde van Radja B&edahara hielden, waut deze Inval is niet zoozeer alleen een oorlog tegen de Indische regeeriag, ais ook tegen alle Atjehers, die op hare hand zijn. De Sultan moet gezegd heb ben al wie niet voor mij is, is tegen mij, en daarom moeten alle zooge naamde beviiende Atjehers het ontgel den. De bevolking van Edi zal hij dit jaar ook laten tachtigen. De „Atjeh Cï." meldt Den 24a Juni overleed in de XIH moekims Toekoe Moeda Royoet, schoon vader van Toekoe Tjoet Toengkoep ea Toekoe Nja Banta van Lamreng. Toe koe Moeda Rayoet was een der ener gieke toekoos, die de XIII eu XXVI moekims in bedwang wist te houden. Te Berlija loopt het gerucht, dat lord Roseberry, eegelsch minister ran bui- tenlaudscbe zaken, in September een onderhoud met keizer Wilhelm zal heb ben iu staatkundige kringen wordt aas deze conferentie veel gewicht gehecht. Volgens dea Betiïjnschen correspon dent van de „New-Toik Hersid" (Pa- >ijache uitgave) staan dc rijkskanselier en de secretaris van het departement van buitealandsche zaken op zeer ge spannen voet met elkaar. Het schijnt, dat de secretaris, baron Von Bieber stcin, met wien nogal dikwijls de draak gestoken werd, ten slotte niet meer voor ledepop wilde spelen en een eigen- staatknnde ging volgen. Na het bezoek van den keizer azn Rome, waarbij hy den keiter vergezelde, gaf Von Bieber steiü bljjken van een zeer vergevings gezinde stemming ten opzichte van het centrum, eene gezindheid die den rijks kanselier, naar het schjjat, niet aange naam was. Bovendien werd de secre taris in stilte tegengewerkt door baron Voa Holstein. Voorhees, de voorzitter der fiaanci- eele commissie uit den Senaat der Ver. Staten heeft een wetsvoorstel ingediend, houdende dat de nationale Banken, welke rentegevende schuldbrieven der Vereenlgde Staten in depot geven, in bankbiljetten eene som ontvangen over eenkomende met de nominale waarde der gedeponeerde schuldbrieven, mits het gestorte kapitaal der Bank niet lager zij dan deze som. Tot dusver konden de nationale Ban ken geen hooger som in omloop bren gen dan 90 pCt. van de nationale waarde der gedeponeerde schuldbrieven. Carlisle, die het voorstelt goedkeurt, schatte de vermeerdering der geldcircu latie, welke er het gevolg van zon we zen, op 19 millioen dollar. De seantor Vest heelt zijnerzijds het voorstel gedaan tot vermeerdering der circulatie van de Banken en tot het munten van het zil ver, hetwelk thans in de schatkist ligt. Uit Argentinië wordt gemeld, dat de samenstelling van het nienwe kabinet een zeer goeden indruk maakt. De val van het vorige ministerie werd veroor zaakt door onderlinge oneenigheid tus schen de ministers. Met het oog op gevaar voor oproer zijn tot versterking van het garnizoen 2000 man Buenos- Ayres binnengetrokken. Het vreemdste van de veie zonderliage voorvallen ia vei baud met het veroagelukken der Victoria is dat hetwelk thans vermeld wordt. Nadat het schip gezonken was, voad men twee artikelen uit de hut van admiraal Tr/on drijvende. Een daarvan was de verrekyker, de ander de berichtendoos van den admiraal. Deze doos is van by zonderen vorm. Daar de seinen die deze doos bevat niet in de hand van den vyand mogen vallen, is de doos volgens bijzondere voorschriften met lood zwaar gemaakt en is de bodem doorboord, zoodat zij in 't water zou moeten zinken. Maar wat gebeurde P Het groote schip, waaraan al het vernuft der wetenschap was ten koste gelegd om het drijvende te honden, zonk als een steen. En de doos die als 't ware gemaakt was om de flesch met medieijn van den schoorsteenmantel, stak een kaars aan en saelde de deur uit. Ik was bizonder kalm geworden na ik wist, dat de arme Ier buiten gevaar was, maar de opwinding de schok aan myn zenuwgestel toegebracht had mijne krach ten geheel uitgeput. Ik wankelde meer dan ik liep door de gang. Als ik eens te laaf kwam om daar nog van dienst te kunnen zyn Het denkbeeld om myn leven lang vervolgd te worden door de donkere schaduw van dien armen waanzinnige, was vreeselijk voor mij. Onwillekeurig versnelde ik myne schreden. Ik opende de deur en trad binnen. Er heerschte eene diepe stilte, zoodat myne hoop weer werd verlevendigd. Hy sliep klaarblykelyk en bevond zich dns niet in dien toestand van wildheid, die het gevolg moest zyn van een verzuim in het innemen van het geneesmiddel. Goddank I ik kwam nog bytyds. De wind, die door een gebroken vensterruit binnen woei, dreigde de kaars, die ik droeg, uit te blazen, zoodat ik de flikkerende vlam met myn hand moest beschutten. Het was in dit vertrek duf en vochtig als in een graf. Het kostte my moeite om by het zwakke licht iete te zien. De grond was glad en vochtig en eenige malen moest ik my, om niet uit te gljjden, vasthouden. Omzichtig naderde ik de matras, die op den vloer lag, vreezende dat droefgeestige gelaat en die in lompen gehulde gestalte te zien. Met een kreet van schrik deinsde ik echter terug. Het bed was leegIk keek in de hoeken der kamer met het licht boven mjjn hoofd. Henley was verdwenen I Terwijl ik deze ontdekking deed, weerklonk een vreeaelyke kreet achter mij. Het licht werd uit myne hand geslingerd, ter- wyl een donkere schaduw van achteren naderde. Twee handen omklemden myn keel en door den waanzinnige werd ik tegen den grond geslingerd. Hy had mij zien binnentreden en had mij achtervolgd toen ik het vertrek doorzocht; door waanzin aangegrepen was hy op mij losgesprongen. Ik lag langsnit op den vloer en zyne lange vin gers omklemden mijn keel als strak gespannen koorden. Ik voelde zijn heeten adem op myn gelaat, en zyn knie werd wreedaardig op myn borst geplant. In deze ongunstige positie was ik geheel machteloos, hoewel ik al myne krachten inspande om mij nit dien vreeselijken greep te ontworstelen. Kon ik maar schreeuwen en zoodoende alarm maken I Daar zyne vingers myn strot dichtknepen, kon ik niets dan een gorgelend geluid uitbrengen, Spoedig vielen myne armen slap neer; de lucht werd dik als bloed, een gesuis als van stroomend water deed zich in myne hersenen hooren, en toen scheen er plotseling iets met een rok op zyde te worden geworpen, waarna alles duister werd. *Ik geloof dokter, dat hy den eersten tyd zyne eigen begrafe nis nog niet zal by wonen I* Het morgenlicht scheen in mijne oogen, Fogarty boog zich angstig over mij heen, met nog een anderen man naast zich. //Waar waar is hygde ik. //Daarhy wees naar den hoek. Henley lag kalm op zijn bed te slapen met een glimlach op zyne lippen, alsof hy van zyne jeugd droomde. HOOFDSTUK VHI. Twee middernachtelijke bezoeken Ik zag tante Fanny en Sylvia niet voor het ontbyt den vol* morgen. Natuurlyk was er eene verklaring noodig over mijne afwezigheid, en het was zeer gemakkelyk om hunne nieuws gierigheid te bevredigen zonder van de waarheid af te wijken. Den ganschen nacht had ik gewaakt aan het bed van een vriend, die ijlhoofdig was, en vandaar had ik zelf niet kunnen slapen. Iedereen was vol belangstelling en sympathie, behalve de majoor, die veelbeteekenend kuchte, en mij met een sardonischen glim lach aanzag. Als een verstandige voorzorgsmaatregel had ik een zyden doek om mijn hals gebonden, cm de sporen van Henley's vreeselijkc vingers te verbergen. Een ontstoken keel, verklaarde ik; het ge volg van dat naohtwaken in eene vochtige kamer, naby een toch tig raam. Ik nam dien namiddag de noodige voorzorgen om uit een ieders bereik te blyven; Ik was ziek en ellendig en een weinig bevreesd, dat de majoor my in myne zwakheid zou aanvallen en deerlyk in het nauw brengen. Tante Fanny en Sylvia waren zoo ver standig om my niet lastig te vallen met overdreven bezorgdheid. Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2