lie Jaargang. Woensdag 23 Augustus 1893. No. 3110. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier.. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOffi. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suee., Pargs 31 bis Faubourg Montmartre Haarlem, 22 Aug. 1893. Vandaag of morgen zal de Sociëteit „dtr, Kroon", naar aanleiding ran de onlangs aan den Burgemeester gedane sommatie, een request verzenden aan den Gemeenteraad, met verzoek om schadevergoeding voor de door den Burgemeester verboden voorstellingen. De heer D. Storm bericht ons, dat in een der hier verschonende weekbla den het door hem aan den Raad ge lichte adres, tot teruggaaf van faeca- liën-belasting, onjuist is weergegeven en verzoekt, ons, daar bedoeld blad niet vóór de Raadsvergadering verschijnt, de juiste toedracht der zaak te vermelden. Door de vennootschap Storm en van der Gragt is niet f 75.betaald aan de faecalien-belastisg maar 113.90. De terugvraag betreft alleen de put ten van de huizen aan de Leidschevaart en Oranjestraat, alwaar door Burge meester en Wethouders indertijd ver gunningen zyn verleend, onder beding dat èa deze putten èn de daarin ko mende faecaliëa het eigendom van de Gemeente werdenalleen op dien grond is door de vennootschap S. en v. d. G. de betaling betwist (dit nu is eene som van f 75.die zij terug vragen). Toen genoemde heeren bleven wei geren qm ook voor genoemde putten ie betalen, hebben Burgemeester en Wethouders niet geaarzeld om hun de vergunningen tot het hebben van die putten op te zeggen, niettegenstaande de vennootschap had verzocht dat de bevoegde rechter zou beslissen wie gelyk had; eerst na deze officieele opzegging is door de heeren S. en v. d. G. be taald daar zy, naar hunne meeniag, hiertoe geheel ten onrechte werden ge dwongen. Zij vragen alzoo de f 75.terug, aiet omdat eea ander de faecaliëa-be- lastiog nog niet heeft betaald, want dan jouden zij teruggave moeten vragen van de di or hen betaalde som van/113.90, maar alleen de volgens hunne meening afgedwongen 75.van putten èa laeca- liën, die het eigendom van de Stad zyn. Wanneer de Stad haar eigen putten en de haar in eigendom toebehoorende i&ec&lien ruimt, zal men dit toch zeker aiet kunnen noemen „diensten aan an deren bewezen door de gemeeste-reini- gisg", temeer daar het stedelijk bestuur self die voorwaarden aan de vergunning heeft verbonden. Dat de Gemeente de putten zou heb ben laten volloopen en dat de heeren 3. en v. d. G. daarna, betaald zouden hebben, is onwaar. De kapitein C. F. van den ïïoff, van het 7e reg. inf., wordt met ingang van 16 Sept. eervol ontheven uit de functiën van kapitein voor speciale diensten en overgeplaatst bij het 4e reg. inf. alhier. Onder de jongelieden die geslaagd zijn voor het toelatingsexamen der ka- dettenschool te Alkmaar bevinden zich 4, die te Haarlem wonen of er schóól- gingen. Het zijn Th. de .Joegh van Arkel, B. ten Broecke Hoekstra, W. J. D. Havelaar en A. Hackstroh. By de Maandagavond gehouden aan besteding van 52 woonhuizen te bouwen aan de Leidschevaart door den archi tect M. A. Poel, zijn ingekomen vyf biljetten als volgt H. London f 169,850. Giebels van [Servellen „165.000. J. van Ek Zoon 164.887. G. P. J. Beccarl 163.736. B. Zuithof 162.850. Morgen, Woensdag, zullen de jongelui van Spuit 10 zooals wij bereids meldden, het 25 jarig bestaan der spuit feestelijk herdenken en de viering aanvangen met een rijtoer door de stad. De toren van de Groote Kerk zal gevlagd zijn. Gaarne wekken wij Haar lems ingezetenen op, ook hunnerzyds door het uitsteken der vlag, een bewijs te geven va® hunne sympathie vooir „de jongens van Spuit 10." De heer A. Bükers, huismeester van het gesticht Meereaberg, heeft wegens gezondheidsredenen zijn ontslag als zoo danig moeten aanvragen. Velen zullen dit met leedwezen ver nemen, daar de heer Bükers in deniet gemakkelijke betrekking die hij te ver vullen had, door allen die hem kenden zeer werd geacht. Ongeveer 19 jaar was hij in deze functie werkzaam. Ia de Maandagavond gehouden ver gadering van ds letterl. vereeniging Hildebrand" zijn benoemd tot secre- taris de heer Ger. Smits en tot pen ningmeester de heer W. A. Tuyl Schui temaker. President was reeds de heer A. J. C. van Es. De jeugdige vereeni ging is druk aan het repeteeren voor eene soirée, die in de maand October of November gehouden zal worden ten bate der vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen". Het programma dier soirée zai be staan uit eene reeks voordrachten (ko mische en dramatische) en het opvoeren van een tooneelstukje. Bij vonnis der Arr. Rechtbank dd. 22 Augustus zijn failliet verklaard. ie. Jan de Graaff groothandelaar in gedistilleerd en wijnhandelaar, wonende te Purmerend met ingang van 16 Augus tus jl. Rechter commissaris de heer Mr. C. L. Kronenberg, advocaat en procureur, curator de heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, alhier. se. Henri Bückman, restaurateur en hotelhouder te Zandvoort, met ingang van 17 Augustus jl. Rechter Commissaris de heer Mr. A. E. A. S. van Strale», advocaat en pro cureur, curator dc heer Mr. M. G. P. del Court vaa Krimpen, alhier. No. 35 van het Geïllustreerd Zondags- bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haar lends Dagblad wordt geleverd, zal bevatten: De horlogemaker en zijn vrouw I. (geïllustreerde novelle, naar het engelsch door A. K.) Eea nieuw internatio naal geschilpunt (met twee illustraties). Voor 't eerst naar school (met illu stratie). Hendrik IV en Falstsfl (met illustratie). Thusnelda en Germaaicus (met illustratie). Een huiselyk tafe reel (met acht illustraties). Voor de huishouding. De stadhouder van den Khalief. De prijswinners van de Raadsels XLVIII en XLIX. 'tls maar een uitdrukking (met illustraties). De bevolking der Europeesche Sta ten. Hoe wij elkaar begroeten. Anecdotes. Hoe de slangmensch goedkoop met zijn kinderen reist (met drie illustraties). Een antwoord van Talleyr&nd. -Gedachten ter overwe ging. Dat is minder (met illustratie). Nieuw prijsraadsel LX. Die dub belganger. De bekroonde Anecdote- proeve No. 16. Schaakrubriek. Mededeelingen. Zie vervolg: Stadsnieuws 3èpagina.) De vierde feestavond vaa het comité tot bevordering van het gezellig ver keer te Zandvoort zal plaats hebben op Zaterdag a. s. in de kurzaal aldaar. Alsdan zal o. a. optreden de Zandvoort- sche aangvereeniging in Zandvoortsch costuum. Te Zandvoort zijn voorgekomen vier gevallen van vlekziekte onder de var kens. Het geborgene gedeelte campdchehout van het ia het voorjaar te Zandvoort gestrande schip „Lugia Radivo" is verkocht voor 4.10 de 50 K.G. Te Wormerveer is Zaterdag het badhuis, door de vereeniging „Volks gezondheid" gesticht, in de Weverstraat geopend. In de ie kl. viadt men 2 kuip- ea 4 douchebaden, in de 2e kl. 1 kuip en 5 douchebaden. Deze nieuwe stichting, werkelyk eea sieraad voor de gemeente, is aangesloten &&a de Zaasü. duinwaterleiding. De pryzen zya ie kl. 30 en 25 ct., 20 kl. 20 en 6 centbij abonnement lager. Zondagavond stond een der vele voortreinen tusschen Delft en Schie dam plotseling stil, ten gevolge van een defect aan de machine. De daarachter volgende trein No. 57 van Amsterdam kon daardoor vaa Delft niet vertrekken, en is, na een half uur aan het station Delft gestaan te hebben en nadat 2 achtereenvolgende treinen uit Rotterdam, Delft gepasseerd waren, op verkeerd Bpoor naar Schiedam ver trokken. Van Rotterdam werd eene ma chine ontboden ter ophaling van dea voortrein, waarna trein No. 57 weder op gewoon spoor van Delft is kunnen vertrekken. Ook die trein ondervond eenige vertraging. Ongelukken hadaen niet plaats. Te Rotterdam heeft zich een geval van cholera asiatica metdoo- delijken afloop voorgedaan. Het kwam voor op een vaartuig in den Haring vliet. Door de bevoegde autoriteiten zijn, evenals het vorige jaar, alle maat regelen genomen, noodig tot de bestrij ding van de gevreesde ziekte. Zondagmiddag is te Dcu- tichem, in den Ouden IJsel, de 22-jarige K. bij het baden verdronken, terwijl hy trachtte een ander te redden. De heeren half-celibatairs te Musselkanaal waren onvoorzichtig ge noeg, niet met de dames in overleg te treden, Is 't wonder, dat een meisje van drie zesjes hare hand weigert aan een tweeëndertiger Eendrachtig zyn dan ook ds dames overeengekomen, om elke huwelijksaanvrage van „zoo'n ouden knaster" te wijzen van de hand. Bij W. Eibers, Papendalte Arnhem, had de kat twee jongen ge worpen. Zijn zoontje vond een paar pas geboren konijntjes en bergde die in een stoof in hetzelfde vertrek, maar toen men er naar kwam kyken, waren de diertjes verdwenen. Zij werden in het nest van de kat teruggevonden. Toen zij daaruit verwijderd en in een ander vertrek waren geborgen, wist de kat ze weder op te sporen en nogmaals in haar nest te brengen, waar zij nu met de twee katjes door de moeder van deze gezoogd worden. A. O Terwijl een jongen te Mor tel (N.-Br.) bezig was met zijn jonger broertje een kruiwagen zand uit de heide te delven, geraakte het jongste kind door afschuiving van zand daar onder. Wel ging de jongen hulp halen, maar die kwam te laat. Het kind was al gestikt. Twee schepen uit België, aan boord waarvan zich plotselinge sterfgevallen voordeden, worden te Honsweerd ontsmet. Beiden zijn ledig en behooren thuis te Bergen-op-Zoom. Een bejaarde knecht van schipper Touw is Maandag ziek in de barak op genomen. Zondag heeft te Oranjewoud de meeting „voor de afschaffing van het privaat bezit", op een weiland, toe behoorende aan den heer W. Hepkema, plaats gehad. Het weder was gunstig, maar de zon brandde soms erg op den rug. Het getal bezoekers wo?dt geschat op ongeveer 10.000. Met de vaandels omhoog toog de stoet met muziek voorop door Heerenveen naar Oranje woud. Ik telde, schryft een berichtgever, 122 vaandels van den S. D. Bond en van den Bond voor A. K. en S., de meesten uit Friesland en Groningen en verder uitAmsterdam, Hex geloo, Mep- pel, Zwolle, Deventer, Arnhem, Delft, Utrecht, Easche e, Groningea enz. De tribune, waaraan alle vaandels werden opgehangen, maakte eek schilderachtig effect. Voorop stonden de woorden van Marx„Arbeiders van alle landen ver- eeoigt u". Door verschillende personen werden socialistische bladen en brochures gecolporteerd. Er kwamen 15 telegram men van adhaesie, o. a. een van den heer Van Kol nit Zwitserland. De meeting werd geopend door den voorzitter Knyper, die allen welkom heette. „Op dezen bodem zeide hij, „onder de roode vaan, gevoelen we ons allen éen. Wij zeggen „weg met het privaat bezitDen burgemeester van Schoterland zy een woord van dank gebracht voor zijn bereidwilligheid. De spoorwegmaatschappijen hebben ons echter tegengewerkt, anders ware de opkomst dubbel zoo groot geweest". Spr. besloot met de profetie„Alles zal zich eens naar uw almachtigen wil schikken, socialisten. Houdt daarom vol met demonstreeren". Op deze rede volgde de uifvoeiing van het „Vrijheidslied" door een mu ziekkorps. Dit liet zich ook nog later hooren, terwijl mede verschillende zang verenigingen optraden ter afwisseling der sprekers. Deze warenH. Polak, Van Emmenes, V. d. Zwaag, mej. Keiler, Troelstra, Spiekman, Heisdia- 23) Uit het engelsch van EARNEST DE LANCEY PIERSON. Hoofdstuk X. Tantalus. »0 Jack, als ik u eens had moeten verliezen als ik u eens had moeten verliezen,# mompelde zy. Al myn terughoudendheid was nu verdwenen. Ik vergat wat ak was, en wat ik was geweest. Myne voornemens waren als kaf voor den wind verstoven. //Sylvia,# riep ik uit, //waren al die schoone tranen voor my Gij schreidet omdat myn waardeloos leven in gevaar verkeerde Zy boog het hoofd op haar borst en glimlachte te midden van hare tranen. //Niet waardeloos, dierbare Jack. Onschatbaar voor mij, omdat ik u liefheb lief heb,# zy vleide haar hoofd tegen mijne horst, met een betooverenden blik ia bare oogen. //Neen neen riep ik hartstochtelijk uit, toen zij hare lachte armen om myn hals sloeg en ik een zwakke poging deed om ze weg te duwen. //Ik ben uwer onwaardig Sylvia! Myn leven, alles wat ik gedaan heb was slecht. Ik heb my aan den drank overgegeven, ik heb gedobbeld, ik ben nog erger dan slecht geweest; gy moet uw schoone toekomst niet aan my opofferen. Neen, neen, dat moogt gy niet 1# het was mijne laatste poging om mijn genomen besluit niet te verzaken. //Toch kan ik zonder n niet gelukkig zyn,# smeekte zy met teedere stem, //want gy lieveling, zyt het licht myns levens.# En meegesleept door de bekoring harer woorden, drukte ik het bekoorlijk hoofdje aan myne borst, en drukte telkens weer een kus op de bevende lippen. //Lievelinglieveling was alles wat ik kon zeggeD, terwijl ik mijne armen om haar middel sloeg en haar hart onstuimig tegen het myne voelde kloppen. Het verleden was vergeten. Ik leefde slechts in de bekoring van het heden. Hoe verrukten hare kussen my die jaren lang naar oprechte, innige liefde had gesmacht. Het slaan der klok deed my ontstellen. Ik schrikte op als een inbreker, die in een huis is binnengeslopen. Wat was ik anders dan een dief, die bij deze vreedzame familie was binnengedrongen en de rijkste schat had gestolen? Ik had haar lief. Ja, de goede God weet hoe innig, en terwille van myne vurige liefde zou ik van haar afstand doen. Zy mocht haar jong, rein leven niet offeren op het altaar van mijn ver woeste jeugd. Yoor my duisternis, voor haar licht. Ik stond op en drukte een teederen kus op haar voorhoofd. Bevende legde zy haar hand op myn arm. //Jack, wat scheelt er aan Toe, vertel het my l# z/Neen, vanavond niet,# zeide ik droevig. //Morgen Sylvia, zult gij alles weteü.# Daarna verlaat ik de kamer; het bloed schynt in myne aderen te koken, myne oogen zyn door tranen verblind, terwijl ik me 4 wankelende schreden de straat opzoek. Allerlei gedachten warrel den in mijn brein rond. Welk recht had ik om haar myne liefd te bekennen ik, de vagebond, de verworpeling En toch droeg ik haar eene eerbiedige liefde tee; in dit opzicht kon zij my niets euvel duiden, zelfs al wist zy de geheele waarheid. De minste bedelaar heeft immers het recht om voor zich het voorwerp zyner aanbidding te kiezen. De nachtlucht deed mijn bloed koeler worden, maar zij bracht geen lafenis aan myn overspannen brein. Ik wist, dat het uur naby was, dat ik myn plan moest ten uitvoer brengen. Morgen zoazy allee weten. Voor altijd zou ik haar en haar huis verlaten. Indo groote draaikolk zou ik verdwijnen, om weer een stukje dryfhout te worden dat zonder doel in den maalstroom wordt heen en weer geslingerd, O, hoe kwellend was de gedachte voor my, dat ik dezen hof van Eden moest verlaten, om weer in de wildernis rond te dolen, hongerende en dorstende naar liefde het gemis waarvan zich na het tooneel van zooeven met Sylvia nog sterker zou doen gevoelen 1 De kwellingen van Tantalus leerde ik kennen. Om den beker zoo dicht bij de lippen te hebben, en dan genoodzaakt te zyn hem weg te duwen, juist op het oogenblik, dat mijne lippen den rand beroerden

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1