NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. it sb im issi mstMi. lie Jaarjrang. Donder lag 24 Augustus 1893. No, 3111. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. H faUlLLET ONi HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maandan 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem; 23 Aug, 1893, j^Bij gelegenheid van dea verjaardag van H. M. de Kouiagia, zullen tijdeas het kampeeren van het 4e reg. inl. iu de legerplaats bij Laren op 31 Aug. a. s. aldaar volksspelen plaats hebben, be staande ia overwinnen van hindernissen, tonsteken, boegsprietloopen, mastklim- me&,blaastrappen, potslaan en zakloopen. De sergeant majoor P, van Sloten van het 4e reg. inf. alhier, heeft met gunstig gevolg deelgenomen aan een te Leiden gehouden examen voor adjudant-onder officier. Geslaagd te Amsterdam voor het examen hoofdacts de heer J. Mulder alhier. "In het bericht voorkomende in ons vorig nummer over de ingekomen vyf biljetten van de Maandagavond gehou den aanbesteding voor hef bouwen van 52 woonhuizen aan de Léidschevaart, .ïija eenige onjuistheden geslopen. De [opgaven moeten zijn als volgt: Zuithol 157.450 Giebels en van Servellen 162 850 G. P. J. Beccari 163.736 J. van Ek <fc Zoon 164.887 H. London 165.420 Sedert de vorige opgave werden door de Vereenigiag „Weldadigheid naar Vermogen* de volgende giften en gaven ontvangenVaa mr. v. O. 10, van 2ï, N. fiüo, van mr. W. van Hulat (opbrengst verkoop programma's zwem wedstrijd) ƒ3.96, van mevr. H. C. B. ƒ25, van W. f 10, van N. N.ƒ1000., van bus Stadhuis ƒ10.37, de Mij tot exploitatie van het Zondagsblad 76,42. Door het uitsteken der vlaggen had den vele ingezeteraeia heden van hun symphathie doen blijken voor het feest dat zooals bekend is heden door spuit No. 10 wordt gevierd. De feestelijkheden begonnen hedenmid dag met eene bijeenkomst op den Doe len waar een buitengewone vergade- dering gehouden werd, welke de heer Abr. Meijer, voorzitter vaa de Vereeni giag van Spuit 10 opende met een woord van welkom, waarna de eerewijn werd rondgediend. Hierna nam de heer Meijer nogmaals het woord om een korten terugblik te geven op het 25 jarig bestaan van de Spuit, waarbij hij allereerst wijiee den heer van Ek herdacht, als de man die het initiatief nam tot de oprichting. Hierna sprak hij toe den heer D. E. L. van den Arend, commandast van den Staf, de aanwezige oud-kapiteins en den tégenwoordigen kapitein, den heer H. J. D. Daudey, om ten slotte schriftelijke blijkea vaa waardeering over het 25-jarig jubileum van Spuit No. 10 voor te lezen, uitgegaan van bet Dagelyksch Bestuur van Haarlem, van Vm Amstel, geëmployeerde van de Spuit, van de agenten van politie te dézer stede enz. Hierna nam de heer D. E. L. van den Arend het woord, die wees op het schoon verleden van Spuit No. 10 en die zijn zeer toegejuichte rede eindigde met de woorden„Leve de kapitein, leve de officieren, leve de vrijwillers van Spuit 10 \u Nadat de heer Westerveld oud kapitein van de spuit ia eenige goedgekozen bewoordingen eea woord van sympathie voor de feestvierende vereenigiag had gesproken, ea de heer H. J. D. Daudeij een kort woord tot des staf had gericht, werd na dankbe tuiging aan de pers, de vergadering door den voorzitter gesloten. Hierna bestegen de feestvierenden de elk met 2 paaiden bespannen rijtuigen en begaven zich naar de Groote Markt, waar eea groote menigte om de versierde spuit en voor het versierde spuithuisje verzameld ston den. Terwijl de rijtuigen eenige malen over de Markt rondreden,werd er dank zy de mildheid van de heeren Gebr. Brink man» door de feestvierenden champagne gedronkea, gelijktijdig dat de spuit water gaf. Voor het spuithuis prykte te midden vm groen het portret vaa den heer y&n Ek, niet geteekesd door den heer P. van Looy, zooals wij hoor' den vertellen. Ongeveer half drie verlieten de rij tuigen de Markt, om de feestvierenden na eea rijtoer op Velseread te brengen, waar de dag verder zal worden door gebracht. Vaa een vertrouwbaar persoon ont vingen wij eene mededeeling die ons aanleiding geeft jongelingen te waarschuwen tegen hun onbekende personen, net gekleed, die hes op straat mochten aanspreken en kennis met hen trachten te makea. Er zwerven hier ter stede naar het schijnt lieden rond, die deze coanectiën aarschijnlijk met zeer verkeerde bedoelingen trachten aan te kaoopea. Bij vonnis der Arr. Rechtbank dd. 22 Augustus zijn failliet verklaard. ie. Jan de Graaff groothandelaar in gedistilleerd en wijnhandelaar, wonende te Purmerend met ingang van 16 Aug. jl. Rechter commissaris de heer Mr. M. G. P. del Court vaa Krimpen, curator de heer Mr. A. E. A. S. van Stralen, advocaat en procureur alhier. 2e. Henri Bïckmann, restaurateur en hotelhouder te Zaedvoort, met ingang van 17 Augustus jl. Rechter Commissaris de heer Mr.M. G. P. del Court van Krimpen, curator de heer Mr. L. C. Kronenberg, advo caat en procureur alhier. {Herplaatst wegens misstelling Het lijk 11. Zondagnacht in deaKia- derhuissingel opgehaald, is herkend voor dat van C. H., oud 45 jarera, hout draaier, alhier woonachtig. Men ver moedt dat hij op weg naar zijne woning bij ongeluk te water is geraakt. Op de Sioter paardenmarkt waren circa 300 paarden aangevoerd; de han del was vlug, vooral in werkpaarden de prijzen liepen van 75 tot ƒ400. Als een zeldzaam geval ia den tegen- woordigen tijd, mag zeker 'vermeid worden, dat de hoofdelijke omslag te Uithoorn met ƒ1000 is verminderd. In hst Hotel des lades, te te 's Graveahage, is aangekomen graaf Wilhelm von Bismarck, regeeringspresi- dent van Hanover, tweede tzoon van den vroegerea rijkskaaselier. Slachtoffers van den Hart jesdag te AmsterdamWy ontvangen niet minder dan drie berichten van mannen, die in door dea drank bene velden toestand Maandagnacht te water geraakten en later levenloos werden op gehaald. Eea lijk werd gevonden in de Haarlemmervaart bij de gasfabriek, een in de Baangracht bij de Willemstraat es een ia den Amstei bij de Halve maansteeg. Hbld. Twee engelsche dames, die ook van de feestelijkheden op Hartjesdag te Amsterdam hadden gehoord, gingen Maandagavond een kijkje nemen in de Willemstraat. Terwyl zij met belaag stelling naar een groepje dansende jon gens en meisjes zagen en luisterden naar het gesis van de voetzoekers en het knallen van de zevenklappers, kwam er plotseling eea groote voetzoeker op de kleediag van eea der dames terecht, waardoor haar toilet is braad geraakte. Terwijl een paar omstanders toescho ten om de vlam te dooven, begaf zich de andere dame naar den Haarlemmer dijk, om eea dokter te zoeken. Zy scheids by een geneesheer aan. De meid deed open maar verstond de engelsche dame niet die ongelukkig op haar beurt geen woord hollandsch kon spreken. Het dienstmeisje dacht dat de engelsche dame haar voor den mal hield en gaf haar een klap in 'c gezicht. De engel sche dame, niet onbedreven in de boks- kunst, sloeg flink terug en een oogen- blik later, rolden de twee vrouwen over den grond. Gelukkig kwam er nu een man aan, die het dienstmeisje aan 't verstand bracht, wat de wensch der dame was. Het dienstmeisje, geheel verslagen, bood haar verontschuldigingen aan. De engelsche dame schikte haar verfom faaid costuum, bekeek met treurige» blik haar bedorven goed, en keerde met een dokter terug naar haar vrien din, die na voorioopige behandeling harer wonden naar het ziekenhuis werd gebracht. Bij ee&en paardenslachter in de Haarlemmer Houttuinen te Am sterdam drongen met geweld een vijf tal personen, onder welke ook een stads reiniger, naar binnen en elschten op hoogen toon een stuk vJeesch, onder bedrijging den slager, als aan hun ver zoek niet werd voldaan, een pak slaag te zullen geven. De slager, tegen de bende niet opgewassen, vluchtte achter in de slagerij, maar werd achtervolgd, waarbij een van de huisgenooten nog eene slag tegen de kin kreeg met den boom van eene kar, waarvan een der geweldenaars zich had meester gemaakt. Om zijn vervolgers va» zich af te houden, had de slager zich met een hakmes gewapend. Een wonder is het dat er geen ongelukken gebeurden. De stadsreiniger en een der andere kor nuiten werden by de komst der politie naar het bureau geleid, waar tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Amst In de n nacht van M aanüag op Diasdag ontstond er braad in het gebouw der openbare school te Mui den, met dat gevolg, dat school en woonhuis geheel vernield zijn en de bewoners van dit laatste nauwlijks tijd hadden om zich te redden. Maandagavond stonden bij de Wijkerbrug te Voorburg twee da mes te wachten op de IJseistoomtram naar Den Haag. Een van haar, mej. P., wonende te Amsterdam, was reeds op het tramry- tuig gestapt, terwijl de andere nog op den weg bleef staan, omdat zij te voet huiswaarts wilde keeren. De juf frouw, die zich reeds op de tram be vond, sprong er toen af, terwyl het rijtuig reeds in beweging was, met het ongelukkige gevolg, dat zij struikelde en de wielen haar over een arm en de beide beeneta gingen, welke lichaams- deelen verbrijzeld werden. De verwonde werd per rijtuig ge transporteerd naar Voorburg, alwaar een geneesheer het eerste verband legde, waarna zij verder vervoerd is naar het ziekenhuis in den Haag, waar de jufirouw nog denzelfden avond overleed. Het volgende jaar zal te Scheveningen begonnen; worden met den bouw van een nieuw, groot stationsge bouw van den Staatsspoorweg. Het te genwoordige staat rechthoekig op het Gevers Deynootpleiahet nieuwe zal cu evenwijdig aan dat plein verrijzen. Maandagavond begaven zich een 7-tal personen in eene zeilboot op den Kralingschen plas om te spele varen. In het midden van den plas waar het zeer diep is, sloeg de boot ten ge volge van een rukwind om. De werk lieden Cornells Boer en Pieter Eerland, die het ongeval aan de Langekade zagen, spoedden zich [naar de plaats van het ongeval en slaagden met moeite er in twee van de drenkelingen te red den. De overige vijf verdronken. Dinsdagochtend is nabij het station Mook het verminkte lijk van een manspersoon gevonden, die vermoedelijk Maandagavond door een der treinen is overreden. Ter gelegenheid der ker mis te Oudenbosch hebben Zondag al daar ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Ia een koffiehuis op de markt werden jongelieden handgemeen, waarbij tafels en glaswerk omver werden ge worpen en verbrijzeld, terwijl men el kaar met kruiken -te lijf ging. Het fat soenlijke publiek ontvluchtte met moeite de zaal. Kreten vaa moord werden ge hoord, en werkelijk werd door de toe geschoten politie eea 32-jarig man ge heel bebloed en vol wonden aan hoofd ?n handen uit het gevecht te voorschijn gehaald. In een buitengewoon poli- tieblad wordt bericht dat op 16 Aug. jl. des voormiddags ten 10% uur door Mr. J. G. de Witt Hamer op het post kantoor te Goes is bezorgd een brief inhoudende eenige pachtcontracteD, een bankbiljet van 100, gemerkt C. Y. No. 9884 en een muntbiljet van 50, gemerkt D. No. 02176, geadresseerd aan Mr. C. de Witt Hamer, advocaat en procureur te Middelburg, welke niet aan het adres is bezorgd. De officier van justitie te Middelburg verzoekt op sporing en bericht. Maandag is by eene plaat* gehad hebbende harddraverij teLonne- ker de landbouwer H. Kromhof, oud 65 jaar, door eenen der rijders omver gereden. De man kreeg eene hersen schudding en is Dinsdagochtend over leden. De zaak is in handen der justitie. Te Zundert (N.-B.) is een kind bij het eten eener pruim door eene wesp in de keel gestoken. Ge neeskundige hulp kon niet baten, zoo dat het kind tengevolge vaa het op zetten der keel onder vreeselijk lijden is gestikt. Zondagavond vertelde te Uit het engelsch VAN EARNEST DE LAN CE Y PIERSON. 24) Hoofdstuk X. Tantalus Een keer was ik dien nacht genoodzaakt den slapende wakker to maken, en hem zijn geneesmiddel te geven. Hy zag mij aan fflaar zeïde niets, en was een oogenblik later weer ingeslapen. Ik opende de luiken en keek naar buiten. Een gele mist hing over de stad als de voorbode van een nieuwen, donkeren dag. Op ©enigen afstand zag ik in een hoog huiB een licht branden, helder glinsterende als een ster, en ik verbeeldde my, dat dit licht in Sylvia's kamer scheen. Ik kon haar geen oogenblik uit myne ge dachten stellen. Haar gelaat zweefde my steeds voor den geest, totdat ik meende, dat dit my tot krankzinnigheid zou leiden, tien maal erger dan die van den armen Henley. Uit iederen hoek der kamer staarden hare zachte, blauwe oogen mij aan, en uit den somberen hemel scheen ik haar stem, uit het geluid van den wind het ruischen van hare kleeren te hooren. Zou ik steeds op die wijze door haar worden vervolgd bedacht ik met eene huivering. Ik begreep, dat als zy op dat oogenblik met toornig gelaat en bittere woorden op de lippen voor mij was verschenen, dit voor mij minder pijnlyk ware geweest. In dezen half droomenden toestand schenen hare lippen echter steeds te moeten glimlachen, terwijl een warme, liefdevolle blik uit hare oogen straalde en zy hare armen als een welkomstgroet naar my uitstrekte. Nu kwamen de oude booze gedachten weer terug, hoezeer ik ze ook had bestreden de oude verzoeking om haar toch voor mij te behouden. Neenneenneen I Ik zou haar niet bedriegen, ofschoon myn levensgeluk er by op het spel stond. Later mocht de her innering aan my geen droevige gedachten by haar opwekken. Zy zou begrypeD, dat het groote ofier, dat ik deed, geheel uit liefde voor haar was; zy zou myne liofde op die wyze leeren waardee- ren, eene liefde, die alles gaf en niets vroeg dan eene herinnering eene liefde, die voor alles op haar geluk was gericht. Deze daad van zelfverloochening, dat begreep ik, zou my in hare achting doen stijgen; misschien zou zy den armen zwerver vergiffenis schenken, die zonder er zich zelf iets van bewust te zyn, zyn weg in haar huis had gevonden en nu weer alleen de wereld in moest. Nu zou hem de laBt nog moeielyker vallen om te dragen, hoewel zyn hart meer was gelouterd. Hij was nog wel een vagebond, maar een vagebond in het bezit van zijn eer. //O God!" zeide ik en strekte myne handen uit naar het som bere hemelgewelf, ^schenk haar Uwe eeuwigdurende liefde. Laat steeds geluk haar deel zyn, en wees my, armen zondaar, genadig." Ik boog het hoofd en verborg mijn gelaat achter myne handen, waarna ik begon te schreien. «Hoophoop I* zeide een stem dicht by my. Ik keek op. Do man op de matras sliep nog en toch was ik er zeker van, dat het zyne stem was, die deze woorden my In het oor had ge fluisterd. z/Hoop?" mompelde ik werktuigelijk. //Welke hoop is er voor mjj?" Toen ik my omkeerde, zag ik dat de gele mist was wegge» vaagd en de stralen der morgenzon wierpen een zee van licht ia het vertrek. HOOFDSTUK XI. Vaarwel Ik ga weg! Dit was de eenige gedachte, die my dien morgen door het hoofd speelde, toen ik naar huis ging en my op mijn bed neerwierp om een paar uur te slapen. In mijne onrustige droomen was het a$ zelfs oi er voortdurend iemand my het bevel gillend toevoegde, dat ik moest vertrekken, totdat ik ten laatste met eene huivering; wakker werd en de klank van Sylvia's stem hoorde, die mty voor de dear van myne kamer toeriep, dat het ontbijt reeds langyoor my gereed stond. Ik kan my niet begrijpen, hoe een man, die spoedig opgehangen moet worden nog in staat is als het ware met den galg vodr oogen voedsel te gebruiken. Ik was slechts veroordeeld tot eene verban-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1