Letteren en Kunst. POLITIEK 0VEEZICHT. GEMEN8D NIEUWS. wel weer terecht ui komen. Dit slles beweegt den schrijver om tuin lijne Israëlitische medeburgers den raad te geren, dit fatalisme te laten veren en ilch te geen toeleggen op an dere rekken des weedn ijj tot dnsyer hun brood verdienen. Schr. is niet blind voor een groot beewaer, det tich hierbij voordoet, nemelijk het feit, det vele I«- reëlieten er ven worden teruggehouden hunne kinderee een embecht te leten leeren, wijl zij des Zaterdegs niet mogen werken. HIJ meent echter, dat dit be swaar wel te overwinnen is en dringt er op aan, dat gebroken worde met de gewoonte om den Zaterdag iIb rustdag te beschouwen. Te Ënkhniiea was Dinsdag een oppassend werkman beilg met pe ren te plakken. Hij viel uit den boom. buk den ruggegrnat en was na korten tijd overleden. Te Zaandam verbrandde Woensdagavond de pelmolen „De Wal vlsch" met bijbehoorende schuren, ataande in het Westiijderveid en toebe hoorende aan de heeren Van Waveren en Dekker. Gebouwen en goederen afzonderlijk wnren verzekerd bij de „Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij." Volgens kennisgeving van den burgemeester te Rotterdam, zijn Dinsdag en Woensdag aangegevenéén persoor; als overleden aan Aziatische cholera en drie personen nis daaraan lijdende, zoodat drie lijders in behande ling zjjn. De luchtreiziger Léon Ma ry, die Dinsdag pnet zijn ballon „Ko ningin Wilhelmina" op de plaats van de sociëteit „Harmonie" (Doele) te Rotterdam opsteeg, heelt eene fraaie reis gemaakt. De ballon ging te 5Ü uur op en be reikte boven de stad eene hoogte vaa 2500 meter. Hij zette koers naar Gonda en trok over Ondewater en Woerden langs den Leidschen Rijn naar Utrecht. Steeds stijgende, bereikte de balLn, bo ven Utrecht zwevende, eene hoogte van 3600 meter. Toen .veranderde hij van koers en dreel voort in de richting van Amsterdam. De kapitein besloot echter te dalen, en omstreeks 6 oren kwam de ballon te Maartensdijk behouden neer. Drie duiven van den heer H. Derek Steenhorst, te Rotterdam, die met den ballon medegegeven warenkwamen Woensdagmorgen om 7 nur op baar bok terug. Men meldt uit Nederweert De maréchaussées van Weert zjjn al weder in aanraking geweest met eene bende kwaadwilligen, die tot laat ia den nacht bet gansche dorp onveilig maakten, de politie met steenen gooi den en door het geschreeuw van „brood"! de maiéchanssées sarden. Door dezen werd een schot gelost zonder iemand te trefisn. In den wedloop die vervolgens plaats had tnsschea de handhavers der wet en de bende is een hoed bult ge maakt, die de politie op het spoor ge bracht heelt der baldadigen. De kermis is verzet en dat geeft aan leiding tot veel rumoer. Vorige jaren had de parochie Nederweert en de pa rochie Ospel gezamenlijk kermis, thans echter is de kermis te Nederweert ge zet op 17 September, die te Ospel in October. Vroeger beleefden wij maar eenmaal per jzar tooneelen van woestheid en rnw geweld, thans zullen wij die twee maal per jaar kunnen genieten. Vroe ger klaagden de boeren over de groote onkosten die de kermis veroorzaakte, thans zullen zij tweemaal over de brng moeten komen. Een burgemeester In Li in buig ontving den volgenden brief Bergerstraeze den 9 hochgustns 1S93. bitie Heer burgemeesrer tioebbe zljt zoo goed en schik mjj den heimaad- schijn zoo vort beternel K die moet ik zoo voit hebben. Na zijt goed en schik mij dat zoo wooahalt Konraad Berger. De moerassen rondomhet Groningsche grensplaztsje Boerrnnge hebben thans zulk eene gedaantever wisseling endergaan, dat men er tegen woordig welige korenvelden en goede welderljen nantreft. De rijkswaterstaat heeft dat weik ten uitvoer gebracht door het daarstellen van eenen ringdijk met de noodige schutsluizen om als waterkeeringen te dienen. Tengevolge dezer verbetering, is het dorp Boertaage tbans een welvarende grensplaats met veel handel ook over de grenzen. Uitslag der loting, gehouden Koog d. Zaan voor den quarfcet-wedstdjil op 10 Sspt. e. k., uitgeschreven door .Zaanland's Maneefcoor." No. 1. „St. Cecilia Inter nos," Am sterdam 2. „Amlcitiae," Dordrecht 3. „Nationale Zangschool," Amsterdam 4. „Erato," id.5. „Zanglust," Delft 6. „Rotte's Mannenkoor,4* Rotterdam 7. „Kunst êa Broederschap," Amater dam; 8. „Eintracht," idem; 9. „Werk manslustKrommenie10. „Con Araore,* Haarlem n. Orpheus," Am sterdam; 12. „Wormerveers Mannen koor," Wormerveer; 13. „Crescendo,' Haarlem; 14. Harmonie/' Beemster. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Juli. Het „Bat. Hbl." zegt dat de benoe ming van den nieuwen goeverneur-geae raai door zijne „vrienden, en hnn aan tal is legio" met zeltzuchtige vreugde begroet is en daarentegen door hen. die met jhr. Van der Wijck op ge spannen of koelen voet staanmet vrees. _,Van daar het verschijnsel, dat zijne verneffiag tot de oppermacht verre van algeouene tevredenheid opwekt en door niet weinigen wordt aangemerkt als een treurige voorbode, omdat niets slechter werkt en meer tweedracht en haat zaait, vooral in koloniën, dan gunstbewijs. De aftredende goevesneur-generaa^ mr. C. P^jaacker Ho.dijk, heeft getoond dit ten volle in te zien, door zelfs bij de kleinste benoeming of beschikking op requester de aanspraken der postu lanten, schier zonder voorbeeld, nauw gezet te overwegen. Hierdoor heeft hij zich de a gemeeae achting verworven en kan hij ladie verlaten met opge- richten hoofde en een gerust geweten, daar hij steeds naar rechtvaardigheid gestreefd en tevens haar betracht neeit, voor zoover hij niet misleid is, wat ge lukkig slechts zelden is voorgekomen, dank zij de scherpzinnige critiek, welke hij steeds heeft uitgeoefend op alles wat hem werd voorgelegd. De regeeringatijdperkvoorafgegaan aan de periode, welke de heer Van der Wijck gaat openen, heeft uitgemunt door eerqjkheid en loyaliteit, los als zij is geweest van allen aanziens des per soon*-». Van daar dat men zich afvraagt, of het zal worden voortgezet, nn het bewind overgaat op eenen man, met zoovelen intiem en zoo nauw betrokken by ééae der grootste ondernemingen in Indië, de Koninklijke Paketvaart." Van den nieuwen goeverneur-gene- raai zegt het biad nog„het ontbreekt den nieuw benoemde zeker niet aan kennis vaa zaken en personen, en soms is gebleken, dat achter zijne bonhomie en camaraderie zelfstandigheid schuilde. De „Deli Ct." schrijft: 1 Of het heengaan van den tegenwoor digen goeverneur-gener&al moet betreurd worden, valt te betwijfelen. Hij heelt in elk geval van weinig initiatief en zelfstandigheid blijk gegeven, en zijn bestuur heeft iniet beantwoord aan de verwachtingen van hen, die meenden dat iemand die nimmer ia Indië was ge weest een meer onbevangen blik zou hebben op de toestanden alhier en onafhankelijker van zijn omgeving zou optreden. Wel is iedereen het er over eens, dat hij een door en door rechtschapen maa was, die van nepotisme niets wilde weten, maar dat j alleen maakt iemand nog niet tot een geschikt landvoogd, van de vele andere daarvoor ver eischte eigenschappen is volgens veler oordeel niet genoegzaam gebleken. Het „Bat. Nbl." schrijft: Over den nieuwen goeveraeur-gene- raai behoeven wy niets te zeggen, bij zeer bekend in Indië; algemeen èa als landsdienaar èa als mensch van hoogst gunstige zijde. Ia zoover kunnen wij niet anders d&n l i die met deze nieuwe koninklijke vertegenwoordiging geluk wenschen. Een bekwaam, yverig, onkreukbaar en achtenswaardig man zullen wy hebben ia den goeveraeur generaal Van den Wyck, gelijk wij hebben gehad in den goeverneur-gene raai Pijnacker Hordijk. Op vele reorga nisaties en hervormingen, zeer wensche lijk, zoo op ambtelijk als op ander ge bied, durven wy echter ook thans niet hopn. Gelijk bekend is, is sedert eeaige jaren begonnen met de herbewoudiag van enkele streken van Java, ter he vorderingen van klimatologische belan gen. Nu reeds zou, naar gemeld wordt, de Invloed dier herbewouding zich be ginnen ts openbaren. In het bizonder op de hellingen van den Meraboe. Het volgende feit wordt tot staving daarvan aangevoerd. Ten Z. O., op circa 200 meter afstand van de keet Andong Tjemara gelegen, midden in het gereboiseerde terrein, ligt eene bron, welke, tot voor een paar jaar, in den drogen tijd nagenoeg geen water opleverde. Zij is aan alle zijden omgeven door jong plantsoen en daar mede is eene merkwaardige vermeerde ring van water uit de bron gepaard ge gaan, welke zich vooral openbaarde door het aanhoudend vloeien van het water. Gedurende den zeer drogen oostmoes sen van 1891 was er voortdurend wa ter geweest, terwijl daarentegen de bui ten het gereboiseerde terrein gelegen bron maanden lang droog bleef. De residenten van Java worden achtereenvolgens naar Batavia opgsroe pen om met den directeur van binnen- landsch bestuur en den wetenschappe lijker! adviseur dr. Brack te confereeren over de plannen tot reorganisatie van den koffiecultuur. De residenten van Besoekl en Probolinggo, in welke ge westen men met proefnemingen wil be ginnen, zijn reeds hier. De residenten hebben er een zwaar hoofd in. (7. B.) Men schrijft nan het „B. N.*! i Bantam Zelden teer zeiter heeft een hoofd van plaatselijk bestuur zijne afdeeliag verlaten met meer bewjjten van werke lijke sympathie van de zijde van hoof den en bevolking, dan den afgetreden adsistent resident van Lebak, den heer A, van der Ven, ten deel vielen, toen hij de reis naar Malang, zijne nieuwe bestemming, ondernam. Duizenden bij duizenden inlanders, neergehurkt in de nette kampongs ter zijde van den weg, brachten hem hunne hulde in den vorm van het spelen op angklongs, terbangs en gamelans, en het uitroepen van „salam" door de mindere dessageestelij- ken, en zoo meer. En toch, de afgetreden adsistent- resident liet niet met zich spotten, waar het gold den arbeid aan wegen en wa terleidingen. Fersoonljjk met den re gent surveilleerde bij die werkzaamhe den, met het resultaat, dat thans de afdeeling Lebak, het klassieke land van Mnltatuli, het althoekje van Java, tot model mag strekken voor geheel Ban tam en misschien nog wei voor menig andere residentie op Java. Met zelfvoldoening mag de heer Van der Ven aan zijn bijna 5—Jarig bestuur over Lebak terugdenken. Veel tegen werking is door hem ondervonden, maar met wilskracht en moed heeft hij allen tegenstand overwonnen. Jammer vóór Lebak, dat eene zoo krachtige per soonlijkheid die aldeeüng verlaten moet zonder het begonnen werk geheel te hebben kannen voltooien. Alle duitsche bladen wijden ar, tikelen aan hertog Ernst van Sak sen- Cobnrg-Gotha, en erkennen met dankbaarheid de belangrijke rol, die hij bij het streven naar üe duitsche eenheid in de jaren van 1850 tot 1870 gespeeld heeft; ook worden zijn echte duitsche aard, zijn groote geestesgaven en zijn artistieke aanleg geroemd. Met verrassing wordt in Berlijn het bericht vernomen, dat de hertog van Edlnbnrg de troonopvolging heelt aan vaard. Reeds in 1885 verdedigde Bis marck in de pers en vermoedelijk ook bij de staatsrcchtelijk-diplomatieke on derhandelingen, met het oog op Co burg-Goths, ten opzichte van de ver volging in Brunswjjk de stelling dat geen .iet-dnltsche vorst oi prins den troon van een dnitscnen bondsstaat macht bestijgen. Sedert had men alge meen aangenomen, dat de hertog van Edlnbnrg afstand zon doen ten gunste van zjjn zoon prins Alfred, die zijn opvoeding voor het grootste deel in Duitschland heelt genoten. Prins Alfred is weliswaar naar vorstenreent op 18- jarigen leeftijd meerderjarig verklaard, maar volgens de grondwet van Coburg Gotha wordt hij na zijn zie jaar eerst mondig om te regeerendas moet ilji vader, die afstand had gedaan, alsdan het regentschap aanvaarden. Dit geval is in de grondwet niet voorzien. Dan zon zijn moeder, een zuster van den rnssischeo Czaar, als regentes in aan merking komen; maar zij fs Grieksch- katholiek, en de grondwet bepaalt, dat de regent protestant moet zijn. Deze en dergelijke staatsrechtelijke beswaren schijnt men daardoor te ontwijken, dat de hertog van Edinburg aelf de troon opvolging heelt aanvaard. Woensdag woonden de dnitsche kei zer op bizonder verlangen van hertog Alfred van Saksen-Coburg-Gotha het afleggen van diens eed op de constitutie bij wat te-Reiahardsbrnan op plechtige wijze ten aaahoore van de miaisters plaats vond. De minister Strange dankte den keizer voor zjjoe tegenwoordigheid. Spionnen van de Znld-Alrlkaausche maatschappij melden, dat twee legers van de Matabeles gekampeerd zijn, het eene aan de rivier Towke, westelijk van Fort. Victoria, en het andere aan de rivier Sebaki, halverwege tusschen Salisbury en Bnluways. Jameson, de administrateur van Mas- honaland, heeft de aankomst van een leger aan de rivier Sebaki aangekondigd. Het heeft een razzia aangerictit op het grondgebied der maatschappij, waar het Mashoaas heeft gedood. Het beelt ook slaven medegevoerd. De toestand moet ondraaglijk zijn en eene beteugeling is hoogst noodzakelijk. Uit Bueaos-Ayres wordt gemeld, dat de opstandelingen in Argentinië kolonel Acnna bij Corrientes hebben aangeval len en na een gevecht van 6 uren op de vlucht gejaagd. Bij dit gevecht zijn zo personen gedood. De gouverneur met een duizendtal aanhangers naat Paraguay gevlucht. Een voorloopig goe vernement is door de opstandelingen gevestigd tot afdoening van aanhangige zaken, in afwachting van de komst vaa een nationalen commissaris. Op de conferentie te Lon den vaa den mynwerkersbond is beslo tens dat, als d@ eigenaars er van afzie» het loon met 25 pCt. te verminderen, de mijnwerkers onmiddellijk het werk zonden hervattenzy zonden dan geen loonsverhoogiog vragen voordat de steen kool weer op dei prijs van 1890 geko men is. Maar ook werd besioter, dat men volstrekt geen vermindering van loon zou aanvaarden, en dat de bij de» bond aangesloten werklieden in geen enkele mijn het werk zullen hervatten* alvorens een algemeene overeenkomst gesloten is. Nog 10.000 mijnwerkers in Ebbw Vale, Mertbyr en Aberdane hebben, onder bescherming dir troepen, hit werk hervat. De mijneigenaars in de Schotsche graafschappen Ayrshire en Lanarkshire hebben er Woeasdagmiddag in toege stemd, aan de mijnwerkers een loons verhoogiog van 1 shilling toe te staan. In Monmouthshire hebben 5000 mijn werkers Woensdag besloten, de werk staking voort te zetten. Tweeduizend werkstakers, die naar Swansea optrokken, geraakten Woens dag bij Morriston in botsing met de bereden politie, welke den stoet terug dreel. De groote diamant, die eenigen tijd geleden nabij Jagersfonteit gevonden werd, is te Londen op 500,000 geBcbat. Hy bezit de zoozeer gewaar- deerde blauwachtig witte kleur. De ar beider, die den diamant, welke „Excel sior" gedoopt is, vond, ontving daar voor 150, benevens een gezadeld paard. Een kleine vergissing wordt door de „Bombay Gazette" mee gedeeld. In een Briisch Indische ge meente waren twee ter dood veroor deeldenwier namen alleen door eea letter, m en n, verschilden. Beidei vroegen gratie en aan den miast schul dige der twee moordenaars werd deze verleend. De teiegraat bracht echter de» naam van den begenadigde verkeerd over en deze werd geëxecuteerd, ter wijl de erger boosdoener gespaard bleei door de kleine vergissing tusschen ra en n. Een nieuwe gerechtelijke dwaling is in Frankrijk aan den dag gekomen, die een deugdelijk argument vormt voor de in dat laad door de humanisten tot nu toe te vergeefs be pleite afschaffiag van de doodstraf. Ia November 1887 werd voor het hof van assises der Beneden-Seiae eeoe vrouw, Pauline Bruaux, beschuldigd vaa vergiftiging van haar man en haar schoonbroeder. Ondanks de heftigste ontkenning der beschuldigde veroor deelde hef hof haar tot levenslange» dwangarbeid. Eenigen tftd na de veroordeeling had ia het huis, dat zij met de overledeneu bewoond had, eea sterfgeval onder ge lijke vergiftigings-verschijnselen plaats, als zich bij de slachtoffers van Pauline Bru&ux hadden voorgedaan. Dit wekte opzien en eea laag en veelzijdig on derzoek was er het gevolg van. Eerst kort geleden echter kwam men tot de ontdekking, dat uit een tegen het huis aanliggende kalkoven ia de woning gassen doordrongen, wier giftige aard op menschen doodelijke uitwerking hsd. Nadat die oven was weggebroken, werd het huis weer bewoonbaar. Ik had besloten om niet persoonlijk afscheid van haar te nemen. Ik twijfelde er aan of mijn geestkracht groot genoeg zou zyn om zulk eene beproeving te doorstaan, want alles zou ik haar moeten vertellen; hoe kon ik nadat zy mij hare liefde had bekend haar onder vier oogen eene verklaring geven van myn bedrog Ik zou schry ven hetgeen ik te zeggen had. Nadat ik reeds ver van haar was verwijderd zou zy eerst weten hoe ik haar had liefgehad, hoe zy mfj had opgeheven uit die zondige omgeving vol zelfzucht, en my mijn eer had doen behouden. Zooals ik in huis was gekomen zou ik het verlaten. Het geld, dat ik voor myzelf had uitgegeven, zou ik teruggeven. Ik hield nota van iederen dollar door mij uitgegeven, en legde de rekening neer op eene in het oog vallende plaats op de schrijftafel, waar Henley ze ongetwijfeld spoedig na zyne komst zou vinden. Id dezelfde enveloppe deed ik een verslag tot in bizonderheden van de wyze, waarop ik hier in huis was gekomen en zijn naam had aangenomen, maar dat ik gepoogd had zyne geestvermogens te vernietigen kon ik niet aan het papier toevertrouwen. De taak viel my reeds moeielijk genoeg om nu nog die pynlyke bizonder. heid te vermelden. De moeielykste taak bewaarde ik voor het laatst eene verklaring aan Sylvia Hoevele malen schreef en veranderde ik de laatste woorden, die ik tot haar zou richten, terwyl myne tranen op het papier neerdruppelden, toen ik het geschrevene met bevende lippen over las En ik verbeeldde mij haar ontstelden blik te zien, terwijl zij de afscheidswoorden las, die de droefheid myns harten weerspie gelden. Zou zy schreien omdat zij my nooit weer zou zien, en myn terugkomst weuschen, hoewel ik haar bedrogen en haar liefde door bedrog gewonnen had? Haastig zette ik echter mijn arbeid voort, en durfde niet te lang by de herinnering aan haar te blyven stilstaan, om myn geestkracht niet te verliezen, want er bleef nog genoeg te do6n, waarby ik die noodig had. Zelfs toen ik haar boudoir met het blauw satijn was binnengeslopen, waarin de lucht was bezwangerd met heerlyke geuren on het licht door zachte kleuren werd ge temperd, om er den brief neer te leggen en ylings te vluchten daar waar alles van haar sprak, alles aanwees, dat dit hier haar lievelingsplek was, gevoelde ik mij plotseling door zwakte over vallen. Ik kwam in de verzoeking om op haar te wachten, my voor hare voeten neer te werpen, haar mfy'ne liefde te bekennen, en haar te smeeken my vergiffenis te schenken. Terwyl ik daar stond te talmen, scheen de met geuren bezwan gerde atmosfeer hier myne zinnen half te verdooven. In deze doodsche stilte scheen ieder voorwerp haar toebehoorende my toe te roepen om te blyven. Eindelyk na eene groote krachtsinspanning sloot ik myne oogen half, en verliet haastig de kamer zonder nog eens om te kyken. Een zucht van verlichting kwam mij over de lippen toen ik my weer op straat bevond. Ik besefte, dat ik myne zedelijke zwakheid weer had overwonnen, en was my bewust van het krachtiger worden van mijn zedelijken moed en verlangde er nu naar de taak, die ik mij gesteld had, té voleindigen. Er bleef nu niets meer te doen dan Henley te Crimmin's Rents op te zoekeD, hem over tante Fanny en Sylvia te spreken om hem daarna te brengen tot voor de deur van zyn toekomstig huis. Daar zou ik van hem afscheid nemen en hem alleen laten met zijn ge luk, terwyl ik heenging zooals ik was gekomen alleen zonder vriendennog steeds een zwerver I Den geheelen weg over herhaalde ik by myzelf de woorden, die ik tot hem zou richten en overwoog de manier, hoe ik hem zoo bekoopt mogelijk de noodige inlichtingen zou kunnen geven, wit ik hem van Sylvia en wat van tante Fanny zou vertellen, en hoe ik by die verklaringen mijn eigen persoon geheel op den achter grond zou stellen. Het was voor hem nog vroeg genoeg als hij alles omtrent mij vernam wanneer hy zyne eigen kamer had bereikt en daar myo brief, aan hem gericht, vond. Haastig liep ik nu verder, verlangend om de pynlyke taak, die ik wilde verriehten, tof een einde te brengen, want ik had op dat oogenblik een afschuw van de wereld en verlangde naar niets anders dan slaap. Terwyl ik de nauwe trap in Crimmin's Rents opsnelde, kwam ik Fogarty tegen, die zich naar beneden spoedde. z/Wat is er?" riep ik ontsteld uit, toen ik zyn ontsteld go- laat zag. z/Hy hy," was alles wat hy hygende kon zeggen, terwyl hij naar boven wees; //Is er iets niet in orde met Henley?" riep ik en schudde zijn arm woest heen en weer. z/Ja! Hy is weg!" Wordt vervolgd,J

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2