NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. aai bii aaatiwaaL lie Jaargang, Vrijdag 1 September 1893. Mo. 3118. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank, BINNENLAND. FEUILLETON. AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Beclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 3ïbis Faubourg Montmartre Haarlem, 31 Aug. 1893. Tot officier in de orde Oranje-Nassau s bq kou. besluit van 28 es 29 Augus benoemd de heer S. J„ grasi vaa Stirum* voorzitter van de vaa Nijverheid; tot ridder in diezelfde orde, de heer E. vaa Ijs stationschef, beiden alhier. Tevens ie de eere-medaille der orde ran Orarqe-Nassau is goud geschoukea C. Steenhoek alhier, sluiswachter kl. bij de H. IJ. S. M., ea in saa J. van der Schaar, oud-ma- sbiaist, thans wagenmaker by de H. S. M. By de Woensdag alhier gehouden voor de levering vanfou- ten behoeve der troepen te paard raa 1 Nov. 1893 tot ultimo October was de minste inschrijver de firma Vermeulen Zoon te Waspik, en voor hooi f62. per 1000 kilo's poor stroo f 27. per 1000 kilo's ea haver ƒ8. per 100 kilo's. De is dadelyk gegund. By vonnissen der Arrondissemests- aihier dd. 31 Augustus 1893 tijn in staat van faillissement verklaart 10. Doncé Gerard Derkx, winkelier in wonende te Purme- met ingang van 21 Augustus 1893. Rechter commissat is Mr. J. de Clercq Weel, curator Mr. A. J. van Thiel en procureur alhier. 20. Jan Kroon en Jctcob Kroos, han delende or der de firma Gebroeders timmerlieden en aannemers, de ie bovendien winkelier in kruideniers' waren, de 20 bovendien bierhuishouder, wonende te Assendelft, met ia- gas g van 21 Augustus 1893. Rechter commissaris Mr. J. de Clercq van Weel curator Mr. A. J. van Thiel, advocaat ca procureur alhier. Zittisg van Donderdag 31 Augustus. Hedea stond terecht de heer C. J. Pennemaeckeis Pontbier, 47 jaar ge boren te Vervlers en woonachtig alhier. Deze heeft op Vrijdag 7 Jnll 1.1. in de Barteljorlsstiaat met een stok zooals de dagvaarding zegt „uit louter moedwil" ten hond slagen met een stok toege bracht. Twee omwonendea hebbes dat gezien en verklaren dat de heer Ponthier er erg op toegeslagen heeft. Het gaat utet wet aan de omstandig heden mede te deelen. Wij volstaan dan ook met de opmerking, dat het ge- stagen dier de hond was van den heer Ponthier zelf, die hem eene bestraffing wilde toedienen. De subs. off. v. just., Mr. Johs. P. vaa Onteretr, het felt be wezen achtende, reqnireert volgens art. 254 van het W. v. S. de veroordeeling van des beklaagde tot gevangenisstraf voor den tijd vaa 3 dagen. Uitspraak over 8 dagen. In dezelfde zitting stond terecht een zeventienjarige knaap uit Velsen, Wil lem Smit. Deze jongen is pas onlangs ontslagen nlt het St. Elizabeths Gasthuis, waarin hij was opgenomen wegens het afrijden van zijn been. Den 4den Mei moest hij zich weer in het Gasthuis vervoegen en een dag van te voren ging hij ia hetbosch van Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, waar men vrije wandeling heeft, lelletjes van dalen plukken om die aan den dokter van het gasthuis te geven, ten teeken zijner dankbaarheid. Voor dat bloemenplukken staat hij au terecht I De wet noemt dat diefstal. De subs. off. van justitie sprak de hoop uit, dat bij eventueel. wijziging van het W. v. S. dergelijke feiten ter berech ting zullen [worden verwezen nzar den kantonrechter, niet meer zoo als nu naar de Rechtbank. Wegens de omstandig heden, waaronder het feit is gepleegd, reqnireert spreker de veroordeelisg van Smit tot betaling van een geldboete 4 1.sab. a dagen hechtenis. Woensdagnamiddag is door de politie alhier aangehouden Jacob Polak, oud 21 jaren, woonachtig te Zaandam, die trachtte een rijwiel te verkoopen, dat al spoedig bleek te Amsterdam ont vreemd te zijn. Ook is hij herkend voor den verkooper van een rijwiel op 4 dezer in die gemeente gestolen, Hij heeft reeds vroeger wegens diefstal 1 Va jaar gevangenisstraf ondergaan. Ook te Hillegom wordt een cursus geopend in „handenarbeid''. Ia de Ringvaart te Haarlemmermeer is het o'i jarig kind van E. S. ver dronken. Te Aalsmeer is opgericht eene afdee- liag der Nederlaadsche Maatschappij voor tninbonw en plantkunde. Heden hadden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Konisgin Wilhelmina volksspelen te Zandvoort plaats onder regenachtig weer. Toch was de toeloop van toeschouwers vrij groot. Op het weiland, dicht bij de school werden de vermakelijkheden gehouden, bestaande in wedloopen en rijden, klimmen, springen, boegspnetloopen [en biggenvangen, terwijl heden avond de verloting van biggen zal plaats hebben. Tevens is een groot bal georganiseerd. Werd onlangs in enkele bladen mel ding gemaakt van de plannen die be stonden tot verlegging der spoorlijn bij Halfweg, waardoor aldaar een groote kromming zon vervallen, ons wordt dienaangaande gemeld, ,dat hoewel die bocht meermalen aanleiding gaf tot on derzoek en bespreking, er ;nog geen plannen tot verplaatsing der lijn in be werking zijn. Bij koB. besluit vaa 29dezer is ssa dea gep. schout bij nac&t F. H. P. van Alphes, adjudaat ia buitenge wone» diesst vaa wijlen Z. M. den Ko- niag, met ingasg van 31 dezer, de titulaire rang van vice admiraal verleend. Aan de navolgende gepens. opper-, hoofd- en subalterne officieren van het leger zijn hoogere rasgea verleend, als: de rang vaa luit.-gsa. aan dea gep, gene- rsal-majoor J. H. Frankampde rang vaa geaer aal-majoor aan den gep. kolonel W. H. Doormaade rang van kolonel aan den gep. luit.-kol. F. Kuoote; de raag vaa majoor aan de kapiteins W. J. F. vaa der Blom, J. M. Boombergen, C. van Lemmeres, A. E. Mooijaart, G. L. Kepper en D. N. Dietzde rang van kapitein aan de eerste-luits. C. H. S. G. Gelderman, G. J. de Balbian van Doorn en J. H. ter Spill. De Woensdaggehouden vergadering van den Raad vaa State, afdediag voor de geschillen van Bestuur werd voor de eerste maal gepresideerd door des nieuw-benoemdea vice-presi dent van den Raad van State, jhr. Van Panhuys. AlvorenB tot behandeling der aan de orde zijnde zaken over te gaan, richtte de Staatsraad, jhr. Hamalda van Ey- sïaga, die tijdelijk het voorzitterschap der aideeling voor de Geschillen van Bestuur had waargenomen,, het woord tot dea nieuwen voorzitter en sprak dezen als volgt toe: Mynheer de Voorzitter. Het is nagenoeg 3 maaadea geleden, dat de aideeling harer oavergeielyken voorzitter, jhr, v. Reesen door dea dood heeft verloren. Ia onze eerste vergadering na zijn overlijden is door mij eene rechtmatige hulde aan zijne nagedachtenis gewijd. Uwe benoeming, jhr. van Paatiuys, tot vice-president van den raad vaa State is ook bepaaldelijk met het oog op het voorzitterschap dezer afdeeling, door oss mei byzondere ingenomenheid begroet. Achtereenvolgens hebt gij het voorzitterschap bekleed in twee colle- gie» van gewestelyk bestuur, wier werk kring gedeeltelijk ligt op administra- tïef—rechtelijk gebied, waarop deze zoo belangrijke afdeeiiag zich beweegt, die de gewichtige taak heeft om de uit spraken in het hoogste ressort voor te bereiden en aan de Kroon ter bekrach tiging voor te dragen. Ik meen, hoog geachte voorzitter, u de verzekering te mogea geven, dat de leden dezer af deeiiag en de haar toegevoegde ambte naren zich gelukkig achten, hunnen arbeid onder uw voorzitterschap te mogea voortzetten en het is my hoogst aangenaam u aan het einde van de tijdelijke waarnemisg onder aanbieding van mijn beste weaschea de leiding te mogea overdragen. Dé voorzitter, jhr. Vaa Panhuys, antwoordde daarop als volgt Mijnheer Humalda van Eysïngal Ik bedank u voor de vriendelijke woorden welke u als tijdelyk voorzitter der af- deeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur tot my hebt gesproken en ik dank ook de overige leden dezer aideeling voor hunne ia- stemming met die woorden. Het is waar dat ik in mijne vorige betrekkingen bekend geworden ben met de behande ling van onderwerpen zooals die hier op den voo' grond staan, maar dit neemt aiet weg, dat ik ook onder die voor mij gunstige omstandigheden toch bij deze gelegenheid gaarde den steun in roep van de meerdere ervaring vaa de leden dezer aideeling. Nogmaals bedaek ik u voor uw wel komstgroet en geef de verzekering, dat ik op den aangename®, vriendschappe lijke» voet welke hier steeds bestond, met de heerea hoop om te gaan en het voortreffelijke voorbeeld van mijnen voorganger in alle opzichten hoop na te volgen. De vereeniging van Neder landsche steenfabriksnten heeft op eene audiëntie bij den minister van water* staat het navolgende adres aangeboden en mondeling toegelicht Geeft met gepasten eerbied te kennen de Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikaaten (erkend bij koninklijk besluit dd. 27 November 1884 Stbl. no. 24); dat zij er tot haar leedwezen op moet wijzen, dat aan werken van den staat nu o. a. in grooten getale aan de uitbreiding van het station te YHertagenbosch het gebruik van Belgische steenen wordt toegestaan; dat dit geschiedt, aihoewel uit een wetenschappelijk onderzoek, ingesteld op bevel van den ingenieur belast met de leiding der werken aldaar, de supe rioriteit der Nederlaadsche steenen by gelijke soort op afdoende wijze was ge bleken dat dit resultaat nog nader beves tigd wordt door eene enquête, gehou den bij verschillende mannen van de practijk, waarvan de vereeniging voor noemd de vrijheid neemt de resultaten hiernevens aan uwe Excellentie over te leggen dat tengevolge van het gebruik van Belgische steenen aaa bouwwerken van het rijk deze eveneens en steeds in klimmende mate aan tal van gemeente werken worden gebezigd; dat dienten gevolge de Nederlandsche steen-indus trie zoodanig wordt gedrukt, dat de steeafabrikaiïfces hun fabricage aas- merkelijk hebben moeten iakrimpea, waardoor niet slechts aaa de duizenden arbeiders daarop werkzaam een gevoe lige slag wordt toegebracht, maar even eens aan de binnenscheepvaart en aan de veenderijen, welke takken vao volks bestaan met de steenindustrie hand aan hand gaan dat toch het grootste gedeelte van den productie-prijs der steenea, zoo wel ais van den productie-prijs der turf wordt besteed aan arbeldslooaen, zcodat het ongetwijfeld eene nationale ramp mag worden genoemd, indien door het gebruik van Belgische steenen hier te lande de Nederlandsche turf- en 8teeaiadustrie zou worden versie- tgd; dat reeds in den afgeloopes winter veel ellende in de veenderijen, tenge volge van werkeloosheid, is geleden, en deze treurige toestand zich stellig spoedig zal uitstrekken ook over andere deelen van oas vaderland, waar tot dusverre onder de arbeidende klasse een betrekkelijke welvaart mocht worden waargenomen: dat het daarom in 's lands belang wenschelijk toeschijnt, dat onverwijld alles beproefd worde wat strekken kan om het dreigende gevaar af te wenden; redenen waarom de Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikantes, over tuigd van Uwer Excellence's öelang- stelling in alles wat de Nederlaadsche nijverheid betreft, Uwe Excellentie eer biedig verzoekt, onder leiding van eene voor dat doel speciaal te benoemen commissie, vergelijkende proefnemingen te doen plaats hebben tusschen beigieche en nederlandsche steenen, welke com missie in den kortst mogelijken tijd de resultaten van haar onderzoek zou moe ten bekend maken. De door deze com missie vereischte onkosten zullen tot een bedrag van 1000 gaarne door de Ver- Zij hielden hun handpalm onder zijn kin en vingen de tranen op, die er afdruppelden. Toen streelden zy zachtjes zyn hoofd en schenen medelijden met den lyder te gevoelen. „Heer Indiaan, wanneer ge my wilt laten gaan, wil ik u mijn geweer en 20 dollars geven," zeide Joe en wendde zich klagend tot der gene, die hem de hand ©p het hoofd legde. De Indiaan scheen hem te verstaan en strekte zyne hand uit om het geld te ontvangen, terwyl een duivelsche lach om zijne lippen speelde. «Bind mijne handen slechts los," zeide Joe, terwyl hy beproefde om te kyken, «en ik wil gaarne naar huis gaan en het geld halen 1" «Schavuit, wilt gy wegloopen," antwoordde de Indiaan, die niet alleen Joe's woorden verstond, maar ook zelfs gebroken en- gelech sprak. «Op myn heilig eerewoord, dat wil ik niet," hernam Joe. «Gy liegt," zeide de wilde, terwijl hy Joe een bevigen slag in het gezicht gaf. «O God, mynheer de Indiaan, dat doet pijn l" «Neen, het doet geen pyn, het geschiedt slechts uit de grap," hernam de wilde, hartelijk lachend, en gaf zyn gevangene een slag op de andere zyde van het gelaat. «De duivel hale uriep Joe, terwijl hij beproefde zich los te maken, «als ik u ooit in myne handen kryg." Hier verdween zijn moed eensklaps en zyne oogen stonden weer vol tranen. «Arme kerel," zeide de ander, terwyl hy het hoofd van zyn slachtoffer streelde. «Hoeveel geeft ge voor hem?" vervolgde hy, terwijl hij op Sneak wees. «Als ge my maar wilt laten gaan, wil ik u alles geven, wat ik in de wereld bezit. Hy geeft niet zooveel om het leven als ik, en ik wil u evenveel voor my alleen geven als voor beiden!" «Je bent een ellendige kerel," zeide Sneak. «Maar het doet er niet toe. Myn zaak staat er even slecht bij als de uwe. Zy spot ten slechts met u, om te lachen. Ik heb besloten te sterven, en ik wil hun niet ten spot dienen. Gy kunt ook uw laatste gebed wel opzeggen; zy spelen slechts met u, als de kat met de muis De oude Indiaan ging naar Sneak en de anderen volgden hem. «Hoeveel wilt gy geven vroeg de wilde. «Geen denneappel," antwoordde Sneak vastberaden, «No, hoeveel vervolgde de Indiaan, terwyl hy den gevangene een slag op zyn wang gaf. «Geen roode duitl Neem uw tomahawk maar en splyt my tv hoofd, zoo suel ge kunt," zeide Sneak, terwyl hy het hoofd boog om den doodelijken slag te ontvangen. «Gy zjjt een dappere kerel," zeide de Indiaan, terwyl hy zyne gevangenen besluiteloos aanzag, of hy zyne plagerijen verder voortzetten zou of niet. Eindelijk wendden zy zich weer tot joe, «Dat is niet eerlijk, Sneak," riep Joe, toen de wilden zijn medegevangene verlieten; «gij hadt ze even lang van my af moeten houden, als ik ze van u af hield «Ik word die kwelling moede. Ik wilde, dat zy er een einde aan maakten, zonder meer grappen te maken. Als gy niet zulk een lafaard waart, zouden ze niet meer op u letten en ons dade» lijk dooden." «Ik heb liever niet dat ze ons afmaken ik wenschte liever dat zij alles ter wereld deden, behalve ons vermoorden," her nam Joe. «Wij willen u geen leed doen," zeide de oude Indiaan, terwfjl hij weer zyn hand op Joe's hoofd legde; in plaats van hem echter te streeleD, wond hy een haarlok om een zijner vingers en trok dien met een plotseliDgen ruk met de wortels er uit. «O hemelGenadige heer Indiaan 1 ik smeek u, dat niet weer te doen. Als ge my slechts wilt losbinden, wil ik u te voet vallen," riep Joe. «Arme kerel, wij willen u geen leed doen. Arm hoofd I" zeide de Indiaan, terwyl by hem nog een lok uittrok. «O hemel, lieve meneer de Indiaan, doe dat niet meer. Gy kunt u niet voorstellen, welk een pyn dat doet ik kan het niet verdragen, ik val in zwym 1" zeide Joe, terwyl hij aan alle leden idderde.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1