WEDSTRIJDEN Koninginnefeesfc sich in de stad hoogst losbandig te gedragen, door in navol ging van het laagste gepeupel op den openbaren weg liederen te galmen, die andersdenkenden grieven en kwetsen, en dus als handhavers der openbare orde, de orde in hooge mate te verstoren. De Militaire Bond is o. a. opgericht met het doel bij u militaire deugden op te wekken. Onder die militaire deug den bekleeden orde en tucht een voor' name plaats; velen uwer hebbea die met voeten getreden esa daarom besluit het bestuur de eerstvolgende maanden geen feestelijkheden te organiseeren." De gondeloptocht, of liever de vaart van een zestal zolderschuiten omstuwd door een aantal kleinere vaar tuigjes, alle op sleeptouw van een drietal haven- o! sleepbooteD, door de Priasea- gracht, was ongetwijfeld de grootste aan trekkelykheid en het best geslaagde van de feesten, die Donderdag te Amsterdam ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin aan het volk der hoofdstad zijn aangeboden. Die zolderschuiten waren alle van een stevig hekwerk voor zien, zoodat alle gevaar voor eeue in dompeling in de gracht was weggenomen terwijl daaraan rondom verlichte ballons van gekleurd papier waren gefeaogen, Op drie dezer schuiten lieten de staf- muziek van 70 reg. inf., der schutterij, benevens alle tamboers, trompetters ea pijpers, aldaar in garnizoen, zich bij afwisseling gedurende des geheelen tocht hooien. De plaats van afvaart was de werf van de firma Hk. Jonker ea Zonen aan het Westerdok. Daar het programma als tijdstip van vertrek half acht vermeld hid, bewogen zich reeds lang vóór dat uur duizenden ■feuwsgierigen aan weerszijden der gracht. Hun geduld werd op eene harde proef gesteld. Het was ruim half 9 uur toen de sluis aan het begin der gracht ge passeerd was. Daar naderde de vloot. Een fraaie groote salonboot, roadom a giorno verlicht, sas boord waarvan heer en be stuursleden met hunne dames, voorop, met een aantal kleiae scheepjes daar achter. Onmiddellijk daarna twee sleep booten die de zolderschuiten en andere ranke schuitjes trokken. Nauwelijks was men de gracht inge- stoomd of van booten en de schuiten, alsmede uit huizen aan weerszijden der gracht, werd overvloedig beagaalsch vuur of klein vuurwerk ontstoken, dat aan de pleziervaart ea de geheele om geving een phantastisch aanzien gat. Schel en krachtig bespeelden pijpers en tamboers hun instrument onophoude lijk afgewisseld door de opwekkende muziek der beide genoemde korpsen. Nu waren de massa's niet meer te overzien die zich voor of chter of naast de schepen op de gracht voortbewogen, terwijl daarenboven menigeen in boom of lantaarnpaal zich eenen goeden uit kijk had weten te bemachtigen ea geen raam of dak van een huis onbezet was. Te elf uur ongeveer had men den Amstel bereikt. Dit was het oogeablik waarop het vuurwerk werd afgestoken, dat duizenden en duizenden naar de Amsteloevers had gelokt. Zoowel hier als overal elders in de stad heerschte de beste en meest opge wekte stemmiog, die zich lucht gaf ia populaire liederen. Een der twee luchtballons werd tegen half vijf opgelaten en kwam ongeveer haltzes in de nabijheid van 's Graven land neer. Zooals altijd op een feestdag, was ook des avonds niet alles vreugde. Hier en daar raakten de contramiueurs in bot sing met de Oranjeklantjes en dan werd er dikwijls leelijk geklopt. Vooral in den omtrek van de Nieuwstraat, bij het bekende café der socialisten, was het zeer woelig. Ook raakten de verschillend-gezinden slaags op het Nassaupleio, in de Spui straat en op den Heüigenweg. De politie had dus nog al wat werk. Eenige vechtersbazen werden licht gewond, anderen uaar het bureau gebracht om er wat te bekoelen. In het gedrang, om den Watertocht te zien, gebeurden eenige ongelukken. Zoo verdronken op de Korte Prinsen gracht ea bij het Westerdok twee kinderen. Een jongen bezeerde zich deerlijk, doordat hij op de Noorder- markt uit een boom viel. Dinsdagavond omstreeks 11 uur vielen in de Warmoesstraat te Amsterdam twee personen plotseling een politie agent aan, en gaven hem zulk een slag ia het gezicht, dat hij bewuste loos e eer viel. Hiermede was het echter niet gedaan. Op ergerlijke wijze werd hjj getrapt en mishandeld, zoodat de agent in denzelfden toestand naar het Binnen-Gasthuis moest vervoerd worden. Het treurig geval bracht heel wat men- echen op de been, die geen van allen de partij voor den agent opnamen. De reden der mishandeling is onbekend. In Recht voor Alle 71 wordt geantwoord op het verzoek der bewo ners van Vijgendam, Damstraat en Oude Doelenstraat te Amsterdam, om mede werking ter voorkoming van de voor hen zoo nadeelige ongeregeldheden bij het venten van bladen. De schuld wordt geworpen niet op de venters, maar op „het publiek en de politie." JEvenmin als die winkeliers beaa deëld willen worde», evenmin die ven ters. En dus komt mén aan 't ver keerde adres. Iedereen tracht zija waar aan den man te brengen op de wijze die hem geschikt lijkt. Zoo ergeren wij ons b. v. aan de manier, waarop Van Marken alle stations ontsiert met zijn reclame niet alleen, maar dit doet op eene wijze, waardoor men bijna niet weet te vinden waar de naam van het station te lezen staat. Daarom, het gaat niet aan om die venters voor te schrij ven wat zij roepen moeten, want daar aan ligt juist de meerdere of mindere verkoop. Die winkeliers kunaen toch niet verwachten dat men hun zal vra gen wat de venters al en wat zij niet mogen roepen 1 Dat gaat wat al te ver. Buitendien daaraan ligt het niet. Ea verder verzoeken zij dat men een meer uitgebreid terrein zal nemen voor den verkoop. Nu dat is niet aan ons adres, want wij trachten ons blad de geheele stad door te verkoopen. Elk zoekt na- tuur lijk het terrein wat hem 't geschiktst voorkomt. Het spijt ons dat die winkeliers schade zouden hebben in huu zaken, want ze zitten reeds op zulke hooge lasten, maar zij richten zich aan 't ver - keerde adres." Aan het Noorderstraad, van Texel, niet ver van den vuurtoren, is Donderdag een klein wrak aangespoeld, waaraan noch iets van een naam, noch iets anders dat de herkomst kan aanduiden, eenig spoor gevonden werd. Uit 3 - G r a v e n h ag e wordt gemeld dat de kinderfeesten Donderdag door droog weder begunstigd uitne mend zijn geslaagd. Na een optocht met de muziek aan het hoofd veresnigden de kleinen zich ia „De Bataaf", waar een ongekende pret heerschte. Ook het kin derfeest in den Dierentuin liep goed stapel. In het Kurhaus was het aactal kinderen het grootst, waarschijn lijk omdat daar het feest binnenshuis werd gegeven. De zaal waarin eea bal gegeven werd, was keurig versierd, Ook der kermis in het Voorhout viel een druk bezoek ten deel. Donderdagavond vereenigde de mi nister van buitenlandsche zaken de versehillende leden van het corps di plomatique aan een galadiner te zijnen huize. Tegen alle verwachting slaagde ook het avondfeest uitmuntend. De ver- schilleade verlichtingen voor de rijks- en gemeentegebouwen, alsmede de il luminatie van sommige winkels brand den uitmuntend. De dierentuin bood een inderdaad verrassenden aanblik met zyae parterre- en guiilande-verlichtingook de tent in het Haagsche Bosch maakte met haar schitterende verlichting een fraai effect. Het vuurwerk In de Maliebaan, waar duizenden en duizenden bijeen warêo, vormde een waardig slot van den feestdag. Het bestuur van den Neder- landschen Eoomsch-Kathollekea Volks bond heeft aan H. M. de Regentes eea adres gezonde», waarin medegedeeld worden de conclusiës, welke op het congres van Katholieke vakverenigin gen, te Rotterdam gehouden, zjju ge nomen. Al vleien adressanten zich niet, dat onmiddellijk aan alle daarin geformu leerde weascheta zal worden te gemoet gekomen, vestigen zij toch bijzonder de aandacht op de conclusie», waarin de weaschelljkheid is uitgesproken van de oprichting van kamers van arbeid, van bestrijding der werkeloosheid door o. a, de landswerken in Nederland te doen hebben en door betere regeliag van den geraogeaisarbeid en bevordering van dea bouw van arbeiderswoningen. Volgens de officieele me dedeeling zyu iu Rotterdam Donderdag aangegevenals overleden aan Aziati sche cholera geen, en als daaraan lij dende 2 personen. Een dezer personea, een schipper van een vaartuig, liggende ia de Kateodrechtsche haven, is naar de barak ia Crooswijk overgebracht. De andere, een bewoner van eea pand aan den Schiemoad (Delftshaven), werd nasr de barak aan den Oost Kousdljk vervoerd. Ia het geheel hebben zich aldaar, van het ontstaan der ziekte op 21 Augustus af 13 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 8 met doodelijken afloop, ter wyl 5 ia behandeling blijven. Te Gorinchem is Woensdag eea geval van cholera asiatica geconstateerd bij een koleadrager. De patient is na eeoige uren overleden. Te Kraliugen heeft zich Donder dagavond een geval van cholera asia- tica met doodelijken afloop voorgedaan by eenen molenaarsknecht, wonende in de Waterloostraat. Door den burgemeester zijn onmid dellijk voorbehoedmaatregelen genomen. Voor de woning van den overledene is een politiepost geplaatst. Van Woensdagochtend tot Don derdagavond zijn te Leerdam 4 perso nen aangegeven als lijdende aan Azia tische cholera; 1 lijder is gestorven. Een sergeant met 6 hospitaal-soldaten doen dienst als deslnfecteurs. Woensdagnacht had op het goederenstatian Rotterdam—Feyeaoord bij het rangeeren, tengevolge van het door onveilig sigaaal rijden van een der machines, eene botsing plaats, waarbij vrij wat materieel belangrijk werd be schadigd. Uit Apeldoorn wordt ge meld over het feest van Donderdag Het kinderdefi'.é voor het paleis „Het Loo" is uitstekend geslaagd. De Konin ginnen kwamen op het bordes enspra ken de weeskinderen en de provincie meisjes toe en reikten aan sommigen de hand. Van half twee tot ruim twee uren waren de Koniagiaien en haar gevolg op het feestterrein. HH. MM. versche nen in eea rijtuig, au daumont gereden met jockeys ia wit satijn. De muziek korpsen speelden de volksliederen ea onder alle aanwezigen was het eea luid gejubel. De volksspelen bestonden in kuipjes stekeu, hardloopeo, koekslaaa,zakloopenv enz. Nadat HH. MM. eenigea tijd op het terrein hadden vertoefd, maakten zij eenen rit door het versierde dorp. Te Utrecht had Donderdag en eene moedereene der zusters leefdt gescheiden van haren man. a het Oraujepark de eigenaardige plechtigheid" plaats van het overreiken van een geschenk aan de bekende vrouw Blommers. Omstreeks half-vier verschenen dele den van het centraal-comité ia het park waar dr. Schubart eea woord richtte tot de vele aanwezige belangstellenden en ia het bijzonder tot vrouw Blommers die „de liefde voor Oranje steeds hoog houdt" 6 Namens eenige kinaplanters uit de Preaoger regentschappen, „kennis geno men hebbende van de Oranje-liefde en trouw en het voorgaan van vrouw B.", bood spr. vervolgens haar een geschenk aan, zijnde een inschrijving van f 100 op ces spaarbankboekje. Vrouw Blommers bedankte met eenige hartelijke woorden en ook een harer huiagenooten sprak nog een woord vol geestdrift, dat met instemming door de omstanders werd aangehoord. Met een wandellag door des tuin met muziek aan het hoofd werd deza „huldiging" besloten. Uit Arnhem wordt aan de NRCl. het volgende gemeld Het was te voorzien dat het sameu- vallem f van dea natioaaleu feestdag, die Donde dag werd gevierd, met de fees telijke bijeenkomsten van het 22ste Ne- derl. Taal- en Letterkundig Congres tot eenige te waardeeren uitiages vac liefde voor Koningia en Vaderland aanleiding zou gev&B. De verwachting is op elgea- aardige ^ijze vervuld, toen Woensdag nacht bi) den eersten der twaalf slagen die het aanbreken van den nieuwen dag aankondigden, een der feestgenootea in de groote zaal van „Masis" de estrade beklom en met het gas in de hand hulde aan H. M. bracht. Belangwekkend als uiting vaa de ge voelens ea meetdagen onzer derkndffche" broeders wat eea „toost", door dr. Paul Fredericq uit Gent ge houden, Het wares woorden vol uitslui tende liefde voor het tradidëarijke ge slacht der Oranje's, waaria de spreker van de gebeurtenissen van 1830 als uit grove ondankbaarheid voortgesproten, gewaagde. Veel, zeide hij, heeft Zuid- Nederiand aan Willem I, aan „vader Willem", te danken gehad. Ea wat heb bea niet al de Oranje's in en voor Zuid-Nederland gedaaa I Aan de glorie rijke figuren van den Zwijger en van Willem III, Koniog van Eagelaud, werd in kernlge woorden hulde gebracht, en daarop kwam spreker op den nu leven- de a „Oranjebloesem, die niet alieea is de hoop van het Noordea, maar ook van het Zaiden. Ons Kindje vaa de Hollanders, is ook Ons Kindje va* de Vlamingen. Het kindje zal een meisje, het meisje eene vrouw worden.... Ea nu hebben wy, Vlamingen, ook een kindjede Hollanders hebbea een meisje de Vlamingen hebben een jongeling, !k aal er niets meer van zeggen".... Uit Ter Neuzen wordt van 30 Augustus gemeld; De Duitsche stoomboot Beinrich kapitein Schrader, van Riga met hout naar Gent bestemd; is heden namiddag met oageveer hoog water, aaa de Oost- havendam alhier omhoog gevaren. Door twee sleepbooten zija pogingen aange wend tot afbrenging, doch vruchteloos, Men Is bezig de lading in tjalken te lossen, terwijl het grootste gedeelte van den deklast over boord is gewor pen en drijvende is op de rivier. Het schip zit zeer gevaarlijk. Een schaapherder te Groe- de, Woensdag nacht gewekt door het geblaf van zijnen hond, vond buiten gekomen de drie ljjkea van zijne buur- vrouwen, twee buiten en één binnens huis, allen met afgeaedea hals. De moordenaar is nog onbekend, evenals de aanleiding tot den moord. De men- schen moesten door veldarbeid in hun onderhoud voorziengeld was er dus niet. De vermoorden zijn twee zusters Ter gelegenheid der Tentoonstelling der Noor brabantsche Maatschappij vaa Landbouw te 's-Hertogenbosch hul Woensdagmorgen te 10 uren de volgens het programma onder den weidsche» naam van „Ghymkha»a-race3" aange- kondigde wedstrijden plaat3. Het eerste nommer vaa het program ma was een verrasslngs-race. De verrassing bestond daarin dat de rijders aan den eiidpaal afstegen, een hemd en slaapmuts aantrokken ea dan terugholden. Bij de engagements-race koten tij eene aangekleeds stroopop, trokken die bij zich op het paard en galoppeerden er mede terug. De moord race bestond daarla dat ieder der ruiters een stuk van eea sol daat, een arm, een been cf het hoofd als zegatrofee moest medebrengen. Bij de pistache race moest elk der heeren een grooten koker te paard van I de tafel neme», dien openen en met een vlaggetje daaruit terug rennen. Door de to groote vaart liep een der paarden nog tegen het aan het eind gespannen touw, wierp zyn ruiter afen sloeg zelf op dea grond. Een angstig oogeablik was het, toen men den ruiter zag opstaan en onmid dellijk terugvallen. Ieder dacht minstens aan eene beenbreuk, doch gelukkig was het slechts eene voorbijgaande flauwte, die door koud water genezing vond. De laatste rubriek was een springes Zuidae- /der paarden over eene heideba?rière, waarbij sommige gepensioneerde cava- leriepaarden zich goed hieldendoch waarvan anderen een onoverkomelijken afkeer schenen te hebbea. Een der paarden was, trots zweep en spoor, niet tot dea sprong te bewagea, wist steeds door eea zijsprong ds bar rfère te ontgaan en Het ten slotte zijn ruiter afglijden. Door bet vroege uur was er nog niet veel publiek, wat echter jjtegen en sa den middag vermeerderde en omstreeks 2 uren voor het concours bipptque tot eene ontzaglijke menigte aangroeide. Het concouts-hlppique is schitterend geslaagd. Er was veel belangstelling, de tribune was stampvol. De jury bestoad uit de heeren E. van Loon te Ruosen- daal, jhr. de Jonge van Zwijn bergen te Heivoort en G. M. van der Kwijlen te 's-Gravenhage. Vooral in (de eerste ea tweede afd. was de deelneming zeer groot. De uitslag was als volgt 1. Concours voor het schoonste rij- tuigpaard, ingeschreven 11. Ie prij3 J. Koniog Dz. te R*am8donk2 e pr. L. J. C. Bogaerts te 's-Bosch 3e pr. mevr, Cuijper8Störm te Ginneken. 2. Concours voor het schoonste ry- tuigpurd, waarbij ook het rijtuig beoor deeld wordt, ingeschreven 18. Ie prijs Bogaerts te VBosch; 2e pr. G. Jar- gens te Oss; 35 pr. mevr. Gulpers— Storm te Ginneken. 3. Concours voor het best gaande rijpaard, ingeschreven 7. Ie prijs J. G. Steenkamp le Breda; 2e pr. Bogaerts 's-Bosch, 3e pr. jhr. E. J. B. WIttert, te Breda. 4. Concours van het schoolste twee span, ingeschreven 4 opgekomen 3. Ie prijs ea 3e pr. Bogaerts 'g-Bosch; 2e pr. Anton Jurgens, Oss. 5. Concours voor 't schooaste twee span, waarbij ook 't rijtuig beoordeeld wordtingeschreven 3. le prijs Anton Jurgens, Oss2e en 3e pr. L. J. C. Bogaerts, Bosch. Bij de roeiwed8trijden op den Amstel te Amsterdam wekte de wedstrijd van vierriems-sloepeo, geroeid //Maar zy zullen mjj het eerst verbranden! O hemel!" riep Joe, toen hij zag, dat de wilden de houtsplinters bij zijne voeten aanstaken. //Zeg en doe niets; wacht slechts tot zij bjj mjj komen," zeide Sneak zeer kalm. //Houd uw mond maar, het zal lang duren vóór zij het hout aangestoken hebben en hef vuur uwe beenen verbrandt." *0 genadige hemel 1 Mijne knieCn worden reeds warm. Heb medelijden, mijn goede heer Osage," riep Joe, voor nog de vlam zoo groot was als zijn hand en nog meer dan drie voet van hem verwijderd. Daar het meeste hout groen was, vorderde het vuur slechts weinig, en de wilden moesten bestendig nieuwe splinters er in steken, opdat het niet uitging. Eindelijk, toen de brandstof ver teerd en meermalen was aangeblazen, begon het zwaardere hout in Joe's houthoop langzaam vuur te vatten, en toen nam de oude Indiaan een brandend stuk hout en ging naar Sneak. *Kom maar, boosaardige ratelslang, ik zal u wat anders toonen zeide Sneak. //Dappere kerel u spoedig verbranden," zeide de wilde, ter wijl hij bet vuur aan het dorre hout hield, en op korten afstand van de knetterende vlam neerbukte en ze zaohtjes aanblies. Sneak wendde het hoofd zoo ver hij kon om den boom, en het volgende oogenblik ontplofte het kruit, wierp den houthoop om, en slingerde den wilde verscheidene schreden weg, waarbij ZÜQ gelaat en haar op vreeselijke wijze verzengd werden. De andere Indianen vielen oogenblikkelijk op het gelaat voorover, en uitten luide kreten. Zoo bleven zy eeoige minuten liggen, waarschijn lijk in de meening, dat de Groote Geest tusschenbeide was ge treden, om den moord op hnnne gevangenen te verhinderen. Haastig grepen de wilden hunne wapens en vloden snel heen en het gehuil over hun teleurgestelde verwachting en nederlaag klonk hunne gevangenen zoolang in de ooren, tot het wegstierf in de verte. //Haast u, Sneak. Zy konden weer terugkomen," zeide Joe. //Zy hebben mijn voet zoo vastgebonden, dat ik dien niet zoo spoedig zal kunnen losmaken," antwoordde Sneak, die den knoop poogde te verscheuren, terwijl hy een stok, dien hij van den stapel had genomen, om den Indiaan daarmede de hersens in te slaan, wanneer zijn kruitaanslag niet gelukte, tusscheu deu boom en het touw klemde, totdat de pijn hem ondragelijk werd. Op deze wijze werd de knoop allengs wijder, en terwijl hij het touw een weinig hooger opschoof, waar de spieren nog geea pjjn deden, herhaalde hiy de proef. Zoo werkte hij met een zeker, maar langzaam ge volg. Maar terwijl hy zoo bezig was, werd Joe's toestand elk oogenblik hachelijker. Het hout, dat nu gedroogd was, begon te branden. De vlammen maakten snellen voortgang en de hitte was onverdragelyk, //Om 's hemelswil, Sneak," riep Joe, //kom snel by mij, of ik word levend gebraden." //Wacht, tot ik zelf los ben," antwoordde Sneak. hO hemel, ik kan geen minuut meer wachtenMyne enkels worden verzengd," riep Joe, terwijl hy zich kromde by dè hitte Van het vuur, dat hem thans zeer dicht was genaderd en met toenemenden spoed om zich heen greep. //Nu, wacht nog maar een oogenbllkj" zeide Sneak, die eindelijk zijne voeten met eene geweldige inspanning losmaakte en met eenige moeite naar Joe strompelde, waot zyne ledematen waren nog zeer stijf. N0 Sneak, werp toch die brandende takken van myne knieën weg," zeide Joe, wïéns gelaat rood was vau pijn, z/Waarlyk, ge zyt mooi in de klem geraakt," zeide Sneakg ter° wijl hij het brandende hout uiteen wierp. z/Nu Sneak, snijd mij los, en laat ons dan zoo snel mogelijk naar huis loopen." fik heb myn mes niet bij mij, anders had ik niet zoo lang noodig gehad, om zelf los te komen," zeide Sneak, terwijl Joe's handen langzaam losbond. //O hemel, wat doen myne armen my pyn," zeide Joe, toen zyne handen vry waren. //Nu Sneak, maak ook myne voeten los en dan zullen wij wegloopen." «Uw voeten zijn waarlyk even vast gebonden als de myne, met een knoop, dien geen menschelyk wezen kan losmaken. Ik zal een brandend stuk hout nemen en dien verwenschten knoop afbran den," zeide Sneak, terwijl hy een knappend stuk hout opraapte» //Pas op, dat ge mij niet brandt," zeide Joe, terwijl hyeenigfl- zins bezorgd naar de bewerking keek. Sneak's plan, om de banden van zyn makker te slaken, gelukte, Joe snelde vroolyk weg van de plek, waar hy gevangen was ge§ houden, en zonder een woord te zeggen of een oogenblik te ver toeven, verwijderden zich de bevryde makkers zoo snel mogelijk. Zij ijlden naar het huis van Glenn terug, dat Joe eerst toeD weer verliet, toen hij vast overtuigd was, dat de wilden waren afge» trokken.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2