NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie «Jaargraiisr. Maandag 4 September 1893. No. 3120. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. BTAD8NIKU W 8, FEUILLETON. IE HEM. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die np het Geil. Zondagsblad inteekenden, No. 36 van het tijdschrift toegeeondeE. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 2 Sept. 1893. VERG ADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Dinsdag 5 September 1893, des namiddags te 1 uur De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. i. BtCedigiog en Installatie nieuw be- aoemde leden2. Mededeelingea en in gekomen stukken. Goedgekeurde be sluiten. OnSalag lid Commissie van toezicht lager onderwijs3. Miss. B. ea W.W. en rapport Comm. fin. gemeente- jekesicg 1892 4. Voorstel B. en W.W. wijziging voorwaaiden verkoop bouw terreinen 5. Id. id. adressen om terug gaaf betaalde vergoedingen gemeente reiniging6. Id. id. dempiag sloot bewesten Leidache Vaart en verlenging iiool Kennemerstraat7. Id. id. rap port Comm. van fin. Staat af- en over schrijving dienst 1893; 8. Rapport Comm. van fin, begrootiag 1894 Bur gerlyk Armbestuur9. Id. id. begroo- "ting Schutterijio.Voorstei B. en W. W. bevordering onderwijzer ie Opl. school 11. Id. id. bevordering onderwijzer ae ld.; 12. Gasrapport over Juli; I3. Be noeming Wethouders14. Id. vaste Gommissen. 15. Id. Ambtenaar v. d. Burgerlijken Stand; 16. ld. Commissaris sen over de Stads-Apotheek17. Id. Commissaris Stads Bank vac Leening; 18. Id. Lid Commissie tot de loting voor de Schutterij; 19. Id.Plaatsvervangend lid idem; 20 ld. Lid. v. h. bestuurder Kweekschool voor Onderwijzeressen. Naar aanleiding van het daarover verhandelde in de vorige Raadsverga dering, stellen B. en W. voor om in alle door den Raad genomen besluiten omtrent verkoop vaa bouwgrond, waar- In Is bepaald dat op open grond niet zal mogen worden gebouwd zonder ver gunning van Burgemeester en Wethouder de diie gecursiveerde woorden te ver vangen door „den Raad;" Ingevolge den wcnsch van sommige leden zal, by aanneming van dit voor stel, de beslissing over dergelijke ver zoeken berusten bij den Raad. Dit geldt ook voor alle reeds genomen beslui ten. De Commissie v«a financiën stelt voor de begrooting der schutterij voor 1894 goed te keuren tot een totaal van uitgaven van f7460.50], waartegen in mioderiog komen contributies k f 20 en boeten k 1200 zoodat uit de ge meentekas benoodigd is f 7240.50. B. en W. stellen voor, dera onder wijzer 3e kl, aan de ae opleidingsschool voor jongeas H. A. Meerburg, te be vorderen tot onderwijzer 2e klasse. Als aandeel ia de kwade posten der Rijks directe belastingen, zal de Gemeente dit jaar aan 't Ryk f 1147.67 hebben uit tekeeren. De heer P. J. Backman vraagt ontslag als lid der Commissie van toe zicht op het lager onderwijs. De Comm. van Fin. adviseert tot goedkeuring van de begrooting voor 1894 ingediend door het Burgerlijk Armbestuur, geraamd op f 19.130 aan uitgaven en op f3715 aan inkomsten, zoodat een som van f15.415 uit de ge meentekas zal noodig zijn. Vrijdag zijn te Utrecht geslaagd voor het examen Gymnastiek L, O. mej Tit en de heer Schuil, beiden alhier. Vrijdagavond hield de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" on der voorzitterschap van den heer Ed. de Laaoy, hare gewone jaarvergadering. Door Secretaris en Penningmeester werden uitvoerige verslagen uitgebracht, de toestand van de financiën der lie dertafel is gezond. De rekeniog werd goedgekeurd evenals die der spaarkas, die slechts sedert een jaar in werking, zich toch reeds in het bezit van een aardig rond sommetje verheugen mag. Er werden 25 aandeelen der rente- looze leening van 1891 uitgeloot. Her kozen werden de drie altredende be stuursleden, de heeren H. van Breemen Hzn., J. van Breemen Jz. en T. C. Niephaus. Daarna werd herbenoemd als bestuurder der spaarkas de heer Mon- tauban en in de plaats van wijlen den heer J. H. Vos gekozen de heer G. J. Kok. Door den directeur, den heer W. Ro bert, werd medegedeeld dat de twee winterconcerten zyn bepaald op 23 No vember en 14 Maart e. k. Aan het einde der vergadering bracht de heer F. J. A. Paesi een welsprekend woord van hulde aan de nagedachtenis van het dit jaar overleden lid, den heer J. H. Vos, waarin hij diens groote verdiensten als lid der liedertafel herdacht en zijne ge waardeerde eigenschappen als menEcb. Ten slotte werd door den Voorzitter medegedeeld, dat de heer Robert 10 jaar geleden als directeur der vereeisi- ging optrad. Hij richtte naar aanleiding hiervan eenige woorden van hulde en waardeering tot den directeur wat door een luid applaus werd begroet. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie vaa den heer C. So- mers, onderwijzer aan de leerschool ver bonden met de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, waarin hy be kend maakt, dat de lessen in karton- en houtbewerking weder den 16den S?p- tember een aanvang nemen. De school is gevestigd Nassaulaaa 29. Op de aardappelen- en botermarkten te Haarlem zijn in de maand Augustus jh aangev. verk. laagste hoogste pr Boter 504 KG. 504 KG. 1,30 f 1.70. Biggen 450 st. 450 st. f 5-f 12. Schrammen 245 st. 293 st. f 12.f20.00 Aardapp. 1940 HL. 1761 HL. (1— f4.50. Appelen 905 HL. 733 HL. 1.— 5. - Peeren 1692 H.L. 1509 H.L. 1.57 5.— Naar wij vernemen, bestaat er ge grond uitzicht, dat de rijksbijdrage voor het vergrooten der sluizen te Spsarad&m zal worden verleend, waardoor zee schepen Haarlem kunnen bereiken. Ook Haarlem en Rijnland zullen in de kosten bijdragen. 7el. Trein 74 werd Vrydag even voorbij het station Halfweg door een ruk aan de noodrem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek dat aan genoemd station een hond den bagagewagen was ontsprongen en thans met den trein meeliep. Zijne meesteres dit ziende, weifelde geen oogenblik om op deze wijze zich weder in het bezit van het dier te stellen. Er werd van de zaak proces-verbaal opgemaakt. Te Heemstede is tot gemeente-ge neeskundige benoemd de heer E. A. H. Droog, arts te Maastricht. Behalve de reeds vermelde, treden Dinsdag als wethouders nog af de heeren H. van der Vossen te Bennebroek, H. Th. Schwertz te Haarlemmetliede, P. van Schie te Schoten en C. Prins te Spaarndam. Bij de harddraverij te Bennebroek werd de prijs f 100 behaald door „Re jected" eigenaar Th. Dop, bestuurder B. Scpippers en de premie f30 door „Boacie I" van en bestuurd door A. v. d. Lee. BINNENLAND. Bij kon. besluit van 30 Aug. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Statera-Generaal, gedurende de zit ting die zal aanvangen op den derden Dinsdag ia September, benoemd mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Het hoofdbestuur van den Oraijebond van Orde heeft aan den nationale© feestdag van 31 Augustus 1893 willen verbinden het gedenkwaar dige feit der oprichting eener instelling tot heideontginningbesloten is, als grondslag eenier toekomstige onderne ming op groote schaal, tot den bouw van zes arbeiderswoningen op de heide bij Apeldoorn, waartoe zes bunders grond zullen worden aangekocht, en zulks overeenkomstig de plannen, oat- wikkeld door den heer P. B. Bruin vaa Rozenburg te Apeldoorn. Ten be hoeve dezer instelling is besloten tot het aangaan sener geidleenisg, en tot voorloopig beheerder benoemd de heer P. B. Bruin van Rozenburg. Naar ons wordt gemeldis in het Zuidelyk deel dezer provincie vermindering van pacht toegestaan aan meerdere veehouders, wyl deze met het oog op den geringen voorraad veevoeder genoodzaakt zouden zijn vee te ver- koopen. Naar te verwachten is zal de groote aanvoer de pryzen doen dalen. Vrij dagochtend te half zes uur is in de bun van een in de Riedijk- haven te Dordrecht liggenden bagger molen drijvende gevonden het lyk van den daar in dienst zijnden 56-jarigen stoker H. D., geboren te Tessel, woon achtig te Beverwijk, die vermoedelijk ia den afgeloopea nacht bij het aan boord gaan in het water gevallen en verdronken is. Donderdagmiddag is een knaapje van drie jaar te Nieuwerkerk a/d IJsel, dicht bij de ouderlijke woning aan 's-Gravenweg, in het water gevallen en verdronken. Vr ij dagavond is naar de ba rak te Crooswijk gebracht als lydende aan Aziatische cholera een bewoner van pand ao. 53 aan de Ketenstraat te Rotterdam. Ook te Alblasserdam hebben zich in het gezin van eenen werkman twee gevallen van cholera, vermoedelijk nostrasvoorgedaan. De twee hul3gc- nooten, moeder en zoon, zijn Donder dag aangetast en Vrijdag beiden over leden. Door de politie wordt het huis bewaakt. Vrijdag zijn te Leerdam aange geven als overleden aan de Aziatische cholera 1 persoon, en als daaraan lij dende ook 1 persoon. Donderdagavond heeft er eene oproerige manifestatie plaats gehad voor het huls van den burgemeester te Brielle. Met zijne goedkeuring was enkele dagen geleden bepaald, dat door het muziekkorps van de daar bestaande Tamvereeniging, onder leiding van eenen onderwijzer, des heer Drost, op eene In de Maaslandsche haven liggende stoom boot op den avond vaa 31 Augustus eese muziekuitvoering zou worden ge geven, terwijl alsdzn met de boot de havenzyden zouden worden verlicht. Doordat op het Maasland een kind ernstig ziek werd en al die drukte niet velen kon, kon het bepaalde niet ten uitvoer worden gebracht. De directie der genoemde vereeniging wenschte toen eene uitvoering op het marktplein te geven en verzocht, wijl de vroeger ge bruikte tent verkocht bleek te zijn, een plankier te laten maken op dat plein. De burgemeester zei dat op het plein muziek kon worden gemaakt, verklaarde zich echter met het oog op de voor één avond te maken kosten nïet-bereid een plankier te laten maken en gaf den lieden in overweging wat ook vroeger wel waB gebeurd, zich zonder plankier op het marktplein of op de stoep vaa het raadhuis te posteeren of, wat meer- geschied is, het muziekkorps eenen wandeltocht te laten maken door de stad. Het een en ander schijnt den heeren niet naar den zin te zijn geweest. Althans het muziekkorps liet zich op den gewonen tijd niet hoorem op den avond vaa 31 Augustus. Een zeker soort van publiek, in des waan ver- keereade dat de burgemeester geweigerd had zijne toestemming tot het houden van eene muziekuitvoering te geven, liep daarop, voorafgegaan door eenen troep jongens, te hoop, en maakte ka baal voor het huis van den burge meester, uitroepende: muziek moet er zyv! en nu en dan eeae ruit ingooiende. Voor het grootste deel trok de menigte circa 12 uur af. Het muziekkorps, in allerijl samengeroepen, deed zijne vroo- lijke tonen hooren, en voort ging de drom naar het marktplein. Aan de be treurenswaardige manifestatie kwam daar door een einde. Betreffende den moord te Marolleput (zie tweede blad) meldt de MiddCt. de volgende bijzonderheden: Het geheele land van Cadzand is in beroerieg tengevolge van de vi-eesely- ke misdaad, die in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegd is op het gehucht Marolleput, ongeveer drie kwartier van Oostburg en bijna op gelijken afstand van Nieuwvliet ge legen. Daar huisden in eene kleine woning, die, behalve dat zij gre©3t aan een on bewoond huis, geheel alleen staat, drie vrouwen, de giyze weduwe Bart en hare twee dochters, van wie de oudste gehuwd was met zekeren M. Lampier, en de jongste, eenigszins gebrekkig, Naar het engehch VAN F'L ORENGE WARDEN. 1) HOOFDSTUK I. Beste mevrouw Hoad-Blean, het spijt my, dat myne woorden a wellicht grieveD, maar er valt niet aan te twyfelen, dat die nieuwe huurders van u afschuwelijke menschen zyn." Lady Constantia Fitzjocelyn verhief zioh in hare volle lengte, als wilde zij daarmee hare rechtmatige verontwaardiging toonen van de aanzienlijke dame, die buiten woont te midden van de nederige, eenvoudige dorpbewoners, over wie zy steeds heeft ge- heerscht, en er doemt te midden van hen een familie van lage afkomst op, die weigert zich onder die heerschappij te buigen. Mevrouw Hoad-Blean was niet onnoozel, noch op de een of andere wijze afhankelijk van lady Constantia, maar zoo groot is de kracht van het oordeel van iemand, die den tooD aangeeft, dat zij mismoedig werd en het gefronst voorhoofd van de aanzienlijke lady haar vrees aanjoeg. z/Ik vrees, dat zij over het algemeen niet zoo zyn als men dat wel zou wenschen," zeide zij met een aDgstig gelaat. //Wanneer er geen dame is, die het huishouden bestuurt, dan worden de manieren al zeer gemakkelijk spoedig wat ruw. Ik verzeker u echter, dat zy ook hunne goede hoedanigheden hebben." De arme dame nitte deze laatste woorden met het vuur van de overtuiging, want de mildheid, waarmee de nieuwe huurder een deel vau de huur vooruit had betaald, zonder dat hem dit was gevraagd, moest zeer zeker gewaardeerd worden door eene moeder met vyf groote kinderen, die zy geheel moest verzorgen zonder andere inkomsten te hebben. De verontwaardiging van lady Con stantia werd evenwel nog heviger door deze verontschuldiging van die verachtelijke familie. ffEene damel" herhaalde zy. //Ik denk niet, dat eene dame het te midden van zulk volk zou uithouden. Daarvoor is hun taal, naar hetgeen men er van kan verstaan, te ruw. Ongelukkig wordt de Priory sléchts door een muur van onze bezitting gescheiden. Waarlyk, als zy het landgoed voor langen tyd in huur hadden, dan zouden wij het onze verhuren en ergens elders gaan wonen En lady Constantia sloeg hare armen over elkaar met de gewaar- wordiog, dat zy door deze bedreiging te uiten een wreedheid be ging, met het oog waarop zy al hare krachten moest inspannen om kalm te blijven. Zy was echter te ver gegaan. De twee knappe dochters van de vrouv des huizes, die te vergeefs trachtten meer dan een-let. tergrepige antwoorden te ontlokken aan lady Constantia's dochter Harriet, keken beiden op met een blos op het gelaat. Mevrouw Hoad-Blean klemde hare lippen wat vaster op elkaar, en zij ant woordde op den kalmen toon van iemand, die meent dat het tyd wordt om er een einde aan te maken: z/Het zon my spijten, als gy dat zondt moeten doen, maar zy hebben niet alleen de Priory gehuurd, maar ook voor drie jaar het jachtreeht gepacht, en ik hoop, dat het hun hier goed genoeg moge bevallen, om na dien tyd het contract te verlengen Eene uitdrukking van verlichting en van trots op hunne moeder ver spreidde zich op het gelaat van de bleeke, schoone Jane, evenals op dat van de blozende, helder-oogige Pamela, die zich in het andere einde van de niet groote kamer bevonden. pWat hun taal betreft, als gy daarby alleen doelt op de h's die de oude heer St. Rhade- guud niets uitspreekt, dau spijt mij dat. Iu ieder geval zyn de gronden om Salternes Court en de Priory beide uitgestrekt, zoodat gy, wan neer de jonge mannen op de plek zyn, waar de goederen elkaar begrenzen, zeer goed éen andere plek kunt opzoeken." Voor een oogenblik scheen de beleedigde dame getroffen door het mislukken van hare bedreiging. Toen zy echter opstond om heen te gaan, zeide zy met beleedigde waardigheid: //Het gaat niet altijd gemakkelyk om zich te laten verbannen van een deel van zijn eigendom, hoe ver dit ook van huis kan zijn verwijderd 1 Daar het toevallig dat deel is waar zich de boomgaard bevindt, denk ik dat wy voor dit jaar maar de hoop moeten opgeven op een opbrengst van de vruohtboomen. Een van die jongens heeft reeds de onbeschaamdheid gehad om Harriet aan te spreken terwyl zy gisteren bezig waB de bladeren van den abrikozenboom te verwijderen." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1