Letteren en Kunst. andere uitdrukkelijk geademde gevallen verkeerea. Daarom kan het niet-bedeeld zijn niet nog eeas dienst doen als een keiteeken of bewijs van een kenteeken van welstand, terwijl men door gebrek aan welstand niet van de bevolkingsre gister wordt geweerd. Naar andere kenleekenea toekende hebben de voor stellers getracht, alles bijeen te brengen wat als kenteeken van geschiktheid en maatschappelijken welstand of, zoo men wil, als bewijs van zoodanig ken teeken dienst zon kunnen doen. Ook de heerea M, Mackay en Van Alphen hebben hnnne amendementen toegelicht. Zij hebben geene wijziging van art. i voorgesteld, niet omdat ijj daardoor geacht willen worden aich te vereenigen met den door de Rsgeerisg voorgesteld".» leeftijd van 33 jaren, maar omdat verschillende amendementen zijn ingediend, waardoor do Kamer in de gelegenheid wordt gesteld aangaande den leeftijd eene beslissing te nemen. De voorstellers achten het wenschelijk de keateekeaen van geschiktheid en maatschappelijken welstand in ééa ar tikel te vereenigen. Zij hebben overwegend bezwaar tegen het door de Regeering voorgestelde ken teeken, omdat zjj dit geheel ongeschikt achten om van geschiktheid bij den kiezer te doen blijken, terwijl zij vree zen, te rade gaande met onzen volks aard, dat door de wijze, waarop de schrijfproef zal moeten worden afgelegd en beoordeeld, vele geschikte kiezers van de stembns zuilen worden geweerd. Zij stellen voor als kenteekeo van ge scblktheid en maatschappelijken wel- stand aan te merken het als hoold van een gezin voorzien ln eigen onderhond en dat van het gezis. Als hoofd van het gezin wenschen zjj aangemerkt te zien hen, die als zoodanig voorkomen op de bevolkingsregisters, dns zoowel hoofden van eigenlijk ge zegde gezinnen, als personen, die, hoe wel bij anderen inwonende, afzonderlijk leven. Zjj stellen voor, dat de aanslag in de belasting gedurende twee achtereenvol gende jaren zal moeten voldaan zjjn, ten einde zooveel mogelijk geknoei en kiezersteelt te voorkomen, waartoe be perking tot één jaar aanleiding zou geven. Zij zijn verder van oordeel, dat naast de bedeelden dienen genoemd te worden ijj, die veroordeeld zijn wegens bede- larjj, landlooperij of dronkenschap bjj recidive, en zij, die verblijf hebben ge houden in een Rijkswerkinrichting. Zp stellen hierbij een termijn niet van één maar van twee jaren, niet alléén omdat deze termijn niet te lang kan geacht worden, maar ook omdat het anders niet zelden zal gebeuren, dat de bepaling haar effect zal missen. Het tweede amendement stelt voor de litt. b, c ea d van art. 5 te doen vervallen. Zelfs voor bet geval ontkend mocht worden, dat de Grondwet niet toelaat ln dit wetsontwerp aan de door den grondwetgever vastgestelde uitslui tingen andere toe te voegen, achten zjj de aanneming van dit amendement wenschelijk. De uitvoering jl. Maandag ten Ipaleize 't Loc door een achttal artisten van den heer Frits van Haarlem en een tweetal van den heer Carré had plaats ter eers van den verjaardag der Koningin in de comediezaal van het paleis en voldeed buitengemeen. Hare Majesteiten waren vergezeld van de freules Van der Poll, Vanlttersum, en Rengers en van miss Saxton Winter terwijl behalve de heeren van het gevolg ook ,eea dertigtal genoodigde kinderen tegenwoordig waren. Miss Saxton Winter is voor den verjaardag van H. M. de Koningin van een korte verlofreis nit Engeland teruggekeerd. Thans is freule Van de Poll met verlol vertrokken. In de afdeellng landbouw der wereldtentoonstelling te Chicago heeft, volgens telegram van Reuter de nederlandsche inzending twee bekro ningen verkregei. De heer mr. J. G. Schölvinck heeft zijne benoeming tol wethouder van Amsterdam aangenomen, mr. Fa- bins daarentegen heeft bedankt. Hij grondt zijn bedanken op art. 89 en 6a der gemeentewet, volgens welke „wet houders niet tevens mogen zijn hoog leeraar aan eene instelling van hooger onderwps". Een bootwerker is Woens dagmiddag te Amsterdam voorover in hec ruim der stoomboot Schiedamvan de Noord-Amer. Sioomv.-Mij gevallen, Met bpua verpletterden schedel werd de ongelukkige te voorschijn gehaald. Zoo spoedig mogelijk werd geneeskun dige hulp ontboden. Men vreesde ech ter dat de man reeds het leven had verloren. Die vrees bleek echter ongegrond; hoewel in hoogst bedenkelijken toestand, kon de man naar het Binnengasthuis vervoerd worden om daar verpleegd te worden. De luchtreiziger Denys steeg Woensdagmiddag omstreeks 5 uur in zpn ballon „L'»c!air" ea vergezeld van een passagier den heer Labouchere, onder de meest gunstige omstandighe den uit den tuin van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op.Men dacht niet anders of de ballon zon in zuid oostelijke richting afdrijven. In de hoo- gere luchtlagen bleek de wind een ge heel andere richting te nemen. Tegen het vallen van den avond bevonden zich de luchtreizigers zich zés nabij de Zuiderzee dat niet meer aan ankeren op het vasteland kon worden gedacht. Eindelijk ter hoogte van het eiland Marken, was alle bailaBt uitgeworpen en daalde de ballos zoo snel, dat de kapitein Denys zien verplicht zzg het slipanker uit te werpen. Dit deed hij. Gernimen tijd bleef de ballon op ge ringen afstand van de watervlakte zwe ven, terwpl verscheidene Marker schui ten in zicat waren. Men scheen echter niet geneigd hulp te bieden, tot ten laatste de tjalk „Verwachting" schipper De Eoer, kwam opdagen. Door eene handige manoeuvre wist Denjjs zija an ker te doen grijpen. Met veel moeite geraakte men daarop aan boord en kon men het gas uit de ballon laten ontsnappen. Inmiddels was bovendien een sloep langs zij gekomen, waarmede de lucht reizigers naar Monnikendam werden gebracht; verder zetten zij per stoom boot de terugreis naar Amsterdam voort, waar zij zeer laat in den avond aan kwamen. De halion bevond zich toen nog aan boord der „Verwachting". Dank zij de handigheid van den portier van het Hotel Rolonais, te Amsterdam, is het Diasdag gelakt een handigen oplichter machtig te worden Om circa 7 uur vervoegde zich in een kleedermagazijn in de Leidsche straat een ongeveer 35jarige heer die zeemansgoed wenechte te koopen. Daar het voor een vriend was, moest het bezorgd worden in het Hotel Rolonais en verzocht hij dus een jongen mede, die dan het geld kon ontvangen. Men begaf zich naar het Rokin, waar de kooper zich met het pak naar binnen begaf en den portier vroeg naar een zeekapitein, die zich ia het café de zijde 'der Kzl verstraat moest bevinden Dit werkte de bevreemding van den portier in hooge mate op, die reeds 0 a. in Hotel Mille Colonnes ees derge lijk heer gesnapt had. Hij riep hem ia zijn kantoortje en wenkte daarop den jongen, dien hij opdroeg da politie te balen. Het bleek na dat de gezochte scheeps kapitein gewoon gefingeerd was en de oplichter werd door 3 agenten naar het bureau St. Pietershal geleid. (Aast.) Sinds Woensdagmorgen heeft men te Rotterdam ,op verschil lende uren in den ,loop van den dag de ongelukkige slachtoffers van de ramp op de Rotte ter aarde besteld. De lijken waren te voreu in kisten naar de woningen van de nagelaten be trekkingen gebracht, waaruit de begra- ienis plaats had. Het eerst werden Woens dag-morgen op de R.-K. begraafplaats vóór 9 uur ter aarde besteld de stoffe lijke overblijfsels van de gebroeders Pieter en Cornells Fiipsen, jongelieden van 34 ea 30 jaar, zoons van een po litic-agent, terwjjl ten 10 uur langs de politie-bureaux trok de treurige stoet, bestaande uit 3 lijkwagens, bevattende de overblijfsels van dia politie-agent Jacob Kooistra en diens echtgenoote, gevolgd door 4 volgkoetsen, achter wel ke een detachement politic-agenten on der aanvoering van inspecteurs zich schaarde, die hun collega naar de be graafplaats op Crooswjjk volgden. Door de 3e afdecling was een krans op de lijkbaar gehecht. Een groote menigte omstuwde den stoet en op de begraafplaats was het zwart van de menschel, zoo zelfs, dat allen niet konden toegelaten worden. Een collega van den overledene, een pulitie-ageat ze kl., herdacht in gevoel volle bewoordingen het vreeselijk on geluk èa man ka vrouw overkomen, die op jeugdigen leeftijd omkwamen, een gezin van 3 kinderen nalatende. De oude vader van den overledene was aoodanig aangedaan, dat hij door een zenuwtoeval werd getroffen en in een zakte. Met moeite werd hij bijge bracht. Man en vrouw rusten in het zelfde graf. Amsterdam, die verhevea werd tot zus ter in de orde van de „Nederlandsche Leeuw" voor het feit, dat zij bij het Palingoproer een Agent van politie met gevaar van haar eigen leven redde, wijk C. met haar tegenwoordigheid zou ver eeren. Mej. Blommers hzd zich dzarom Woensdag,vergezeld van hare getrouwen, allen met oranje versierd, naar het sta tion begeven om de „gedecoreerde vrouw", zooals zij genoemd wordt, om 9 uur 35 min. van het station te halen. Een gejuich ging op bij het binnenko men van den trein en spoedig daarop verscheen de breede sware gestalte van de politieagentreddende heldin in de wachtkamer 3e klasse, waar tij met bezielde toespraken door hare „zuster" en den redenaar van 't Oranjepark, den heer Hoolwetff, werd ontvangen en daarna ia optocht en het zingen van vaderlaadsche liederen naar onze Oranje- buurt werd geleld. Wij kannen hieraan nog de -bijzon derheid toevoegen, dat de „de gedeco reerde vrouw" ia geselschap van mej. Blommers, den heer Hoolweift e. a. des middags een bezoek bracht aan den heer Deetman, voorzitter van den „Oranjebond van Orde", alsmede bij verschillende bekenden. In de gemeenteraadsz ting te Maastricht was Woensdag een visitekaartje het onderwerp van een kort maar vinnig debat. Het raadslid de heer Pieters beklaagde zich nl. over den burgemeester den heer Pyls, wien hij bij zijne herbenoeming een kaartje had gezonden, doch die hem door een bode een contra-kaartje had laten aan bieden op voorwaarde, dat hjj, Pieters, zijne handteekenieg zon terugtrekken van een adres waarin over onDCtame lijke inmenging van stedelijke ambte Hij had zich eenvoudig verslapen Om deze rede was Bles, naar het ge; tucht luidde, tot ontslag voorgedrages, De voorzitter weigerde, volgens dj - R. Ct., eerst om inlichtingen tt geven, doch later bevestigde hij het ge. rncht. De Raad sprak in een motie als zijn gevoeien uit, dat aulk een straf voor zulk een geringe tekortkoming hoogst onbillijk was. Er was nog een andere grief. In de vorige vergadering was een voorstel v»a B. en W. tot wijziging der politiever ordening 0. a. door den heer Cupéry bestreden. Het werd dan ook met groote meerderheid verworpen. Volgens getuigenis van de beide veld wachters, had de burgemeester hun dea volgenden dag opgedragen voortaan streng te letten op de kinderen van des heer Cupéry en bij het minste vergrijp proces-verbaal op te maken. Toen eea der veldwachters de opmerking maakte dat dit niet baten zou, omdat die kin deren nog geen 10 jaar waren, had de burgemeester gezegddan zijn ze al vast bekend bp de justitie en als ze dan 10 jaar zijn, dan zpn ze rijp voor de doos. De heer Cupéry sprak zijn veroat- waardiging over znlk een handelwijze nit, eindigende met de woorden: „Gij zijt uw plaats niet waardig 1" ea de Raad sloot zich daarbij aan met ees motie van alkeurhg, niettegenstaande de voorzitter ontkende, wat de heer Cupéry hem had ten laste gelegd. Daarna werden successievelijk op de /naren bp de jongste verkiezingen werd algemeene begraafplaats onder Croos wjjck ter aarde besteld de lp ken van de overige 6 slachtoffers, vu de dienst bode Teuoa Snel, den bakkersknecht Gostenberg, den tab/kswerker Bos, den koekbakker Vetb, den scnlppersksecht Jan Nuyt en teu 1 uur van den kan toorbediende Pieter de Braai. Zooals blijkt uit demede deeiing van den burgemeester van Rot terdam, zijn Woensdag aldaar a nieuwe lpders aan chorera aangegeven. Sterf gevallen hebben er niet plaats .gehad. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op ai Angus tus af, 30 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 14 met doodelij- ken afloop, terwijl 1 lijder hersteld ls en 5 lpders nog in behandeling blijven. De min nit de Se. Nicolaasstraat te Amsterdam, die, aan eene verdachte diarrhee lijdende, naar het Buitengast huis werd vervoerd, bevondzich Woens dag in zeer bevredigenden toestand; meer en meer begint men te gelooven dat de ziekte aan het eten van bedor ven garnalen moet warden toegeschre ven. Daar het bacteriologisch onderzoek evenwel nog niet ten einde is gebracht, kan nog niet met zekerheid worden gemeld, of men hier al dan niet met een cholerageval te doen heeft gehad. Van 4 tot 6 dezer zijn te Leer dam 4 gevallen van aziatische cholera aangegeven. Eéa is er in dien tijd ge storven aan genoemde ziekte. De laatste patient, v. d. Boogaard, is Dinsdagnacht ia de barak te Hzns- weerd gestorven, Te Oudshoorn is eea geval van cholera asiatica voorgekomen bij een vrouw. In het gehucht Stuivezand, onder Oosterhout, heeft zich deze week een geval van cholera asiatica voorgedaan De lijder is bezweken. De Utr. Crl. v er ha a 11. Woensdag middag ontving mej. de wed. Blommers en met haar de bewoaers uit de buurt de tijdlug, dat hunne geest verwante, Cnristina van der Woude uit geklaagd. De heer Pieters achtte die handeling krenkend voor een raadslid. De heer Pyls beweerde, dat de zaak zich niet zoo had toegedragen en be loofde later zich te zullen verantwoor den. De vaart op den IJseli zog goed ais gesloten. Alleen eea eakel klein scheepje met halve lading waagt na ea dan nog eea reisje. Ook op den Boven-Rijn begiat de vaart hoogst moeieljjk te worden. Slechts met groote onkosteu (lichten) kannen de verzen dinges hare bestemming bereiken. Daar bij heeft men ia het bovenland in de laatste dagen veel last van zware nevels, Woensdag had de rivier geen val. Het Pannerdsche gat (d ingang van het Pannerdensch kanaal) begint steeds onbtnikbaai der te worden eene vrij smalle vaargenl, met ondiep ten ea zandbulten rechts en links. Ge regeld zitten daar tegenwoordig schepen aan den grond. Nu weer een groot Rpnschip. Vooral het binnenvaren van de Waal in het kanaal eischt groote oplettendheid en veel ervaring van de zijde des schippers. Wordt de draai te kort of de boog te groot genomen, dan raakt in beide gevallen het schip aan den grond. Op de hoeve „Lzhrerhof", gem. BroekSittard, werd Donderdag ochtend om vijf nur, op last van den officier van justitie te Maastricht, door de marechaussée van Sittard aangehou- den zekere aldaar als kaecht wonende Duitscher, Aardweg genaamd, wiens uitlevering wegens poging tot moord door de Dnltsche regeering was ge vraagd. A. is terstond naar Maastiicht overgebracht. De burgemeester van Ie seke werd in de Dinsdag gehoudei Raadszitting geïnterpelleerd over ziji handelingen ten opzichte van den ge meente-veldwachter Bles aldaar. Het bleek, dat die ^veldwachter eens bij een brand het gelui der klok niet had gehoord en dus niet was opgekomen om de orde te helpen bewaren, Wij schreven, zegt de „N. R. Ct.« dat deuIndépendance"Mesdag en Lieber- mann, te Berlijn, geïnterviewd heeft, in verband met hunne inzendingen op de Driejaarlijksche te Biussel. Lieber- mann zal waarschijnlijk alleen met ees paar etsen komenhij is bezig aai ees .Varkensmarkt ia Holland," maar zal daarmede voor Brussel niet klaar zija; misschien wil het museum van Hamborg wei zijn „Nettenboetster," dat hp voor zijn beste werk hondt, afstaan. Men kwam over het naturalisme te praten. De correspondent der „Iedépen daice" vroeg wat Liebermana van de toekomst der naturalistische school denkt. Ik geloot, zeide deze, dat de heele wereld zich voor haar opent en dat alle werkelijke talenten zich tot haar zullei weiden. Over de crisis in de Berlijn- sche kunstwereld oordeelde L,, datnltt het gemis aan talenten daarvan oorzaak is, rnazr de slechte smaak van het pu bliek. De kunstenaar, die toch leves moet, moet zich tot het groote publiek wenden, ea zoo onder den invloed vu het gebrek aan goeden smsak van dat publiek komen. De fransche schilder Lsfèbvre had een n L. verteld; „ik ovtvang elk jaar vijf- of zeshonderd van uwe joage dull- sche knastenaais. In het begin heb ik last hen allen naar huls te zenden, om dat zij mp zonder talent lpken; maai na eenige maanden zie ik mijne dwaling ia. Die jonge duitschers worden mijne beste leerlingen." Het is niet recht duidelijk, wat Lt (ébvre deze zal wel bedoeld aijn met naturalisme te makea heefibegrij pelijk is, dat al die duitschers goedt leerlingen van Lefèbvre worden; dat is de soort kunst waarin dnitschers reeds laag verdieastelijks hebben geleverd. Maar heeft de „reporter" goed ver staan, dat Liebermana daarin het bewijs ziet van het talent zijner langenootes voor de naturalistische kunst, waartoe alleen de ware talenten komen zonden? Liebermana, die bij ervaring weet hoe moeilijk het voor jonge kunstenaars is het hoofd boven water te honden es hoe velen daarbij ondergaan, zon willes, dat elke jengdige artiest eene jaatlijk- sche toelage geaoot. „Hij kon dan is wij ze op verschillende wijze behandelen. Er zpn bijvoorbeeld dames, die zoo drommels goed voor zichzelf weten te zorgen, dat wij ons volstrekt niet om hen behoeven te bekommeren; anders mevrouw of mylady, of hoe gij uzelf noemt, zou ik u waarschu wen, dat myn terrier juist nit gindsche schelven een leger ratten heeft opgejaagd, die zoo snel mogelyk dezen kant uitkomen." Nauwelijks had hy deze woorden geuit, toen, zooals hy reeds gezegd had, de ratten hen hadden bereikte Met een doordringenden kreet sprong lady Constantia in de hoogte en viel neer op Bob, dien zy by'na door haar zwaar gewicht verpletterde. Zij bleef echter voor een aanval der ratten bevryd. Jane was niet zoo gelukkig. Zy was nog zoo ontsteld over de heftige wjjze, waarop de twee partijen elkaar hadden aangevallen, dat zy nauwelyks het noodige gewicht hechtte aan Dicks waar schuwing; Alvorens zy zich dus uit de voeten kon maken, dron gen een dozyn ratten, groote en kleine, die in hun angst juist de gevaarlijkste plek hadden opgezocht, door de groep heen, waarvan zy het middelpunt vormden Zy stond verstijfd van schrik. Het volgende oogenblik voelde zij iets op haar japon, en voor zy wist wat er gebeurde, hing een groote zwarte rat aan hare hand, die zich met zyne tanden aan haar pols had vastgeklemd. Zy zag het dier, en kon niet schreeuwen. Toen de opgewondenheid van het oogenblik voorby was, en de meeste jongens de ratten najoegen, zag Jim, die het genot van de jacht slechts voor dezen keer op gaf, en er zich mee tevreden stelde die gade te slaan, dat de jonge dame wankelde. Een kreet van schrik ontsnapte hem, toen hy zag wat er was gebeurd. Het volgende oogenblik had hy zijne handen om het dier geklemd, en door het te wurgen dwong hy het den pols los te laten. //Dank u," zeide zy met zwakke stem, haalde haar zakdoek te voorschyn, en trachtte dien met den lickerhand om haar pols te binden. z/Laal ik dat doen laat ik dat doen l" riep Jim haastig uit. z/Ik zal u geen pijn doen. Ik zal het zachtjes doen, en kan het beter dan gy." Ondanks hare weigering, die echter met zeer zwakke stem werd geuit, had hij haar zakdoek gegrepen. Plotseling, toen hy met zyne vingers haar pols aanraakte, had zij weer genoeg zelfbeheer- sching terug ontvangen om hem met byna gewone stem toe te spreken, terwijl zij haar hand wegtrok, en die onder haar mantel verborg. //Zy behoeft niet verbonden te worden; het is geheel overbed..." Onder het uitspreken van deze woorden keerde zy zich om, wankelde weer, en viel neer op een hoop leege korenaren, die op den grond lagen. Lady Constantia had al haar aandacht gewijd aan het onder zoek, dat zy geen letsel had bekomen van hare niet vrijwillige aanraking met Bob, zoodat zij van het voorgevallene niets had ge zien. Toen zy dus plotseling hare gezellin op den grond zag lig- geD, snelde zy onmiddellijk zeer ontsteld naar haar toe, want ondanks hare onhebbelijkheden, had zy een deelnemend hatfc.Jim wilde haar echter niet naderbij laten komeu; hy lag op zyne knieën voor het half bewusfelooze meisje, en met een gelaat byna even bleek als het hare, en eene hand even zacht als die eener vrouw, hief hy haar hoofd wat op, maakte haar mantel los, deed haar hoed af en gebruikte haar zakdoek als waaier. Met gefronst voorhoofd keek hy naar lady Constantia op toen deze naderde. z/Laat haar aan mij over," fluisterde hy, //ik zal haar wel natf huis brengen." Jane schudde echter het hoofd en wendde zwakke pogingen aan om zich van hem af te houden. A/Ik heb geen flauwte," zeide zij; ,/ik ben nu weer geheel in orde. Ga als 't u blieft weg l" Eu zy deed haar best om op te staan. //Zal ik niet eerst uw pols verbinden? NietI" Zonder hem aan te zien, gaf Jane na te zyn opgestaan lady Constantia haar zakdoek, en verzocht deze haar den dienst te be- wyzen, dien Jim haar had aangeboden. z/Wel zeker mijn kind, en wij zullen dit moordhol verlaten voor de andere jonge woestelingen terugkeeren Bleek van woede sloeg Jim hen gade. Toen de wond goed ver» bonden was, en zy zich omkeerden om het land te verlaten, trad hij Jane op zy en zeide woedend z/Ik dacht, dat gy beter waart dan de rest gij zyt nog erger.- Ik ken niets zoo hatelyk in de wereld als eene vrouw, die geen vergiffenis schenkt I" Zonder hem met een antwoord te verwaardigen wendde Jane zich tot lady Constantia. z/Het is nu opgehouden met regenen," zeide zy alsof zij het zich vol strekt niet bewust was, dat er buiten hen nog anderen aanwezig waren, en zy verwijderde zich met hare heerschzuchtige gezellin* Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2