Letteren en Kunst. GEMËN&D NIEÜWS. tut en nog denielfden dig overleden. Donderdag zijn te Leerdam a per sonen gestorven aan aziatlsehe cholera, en 5 nieuwe gevallen aangegeven. üit Vreeswijk wordt aan het „U. D." gemeld, dat aldaar door den ge neeskundigen inspecteur voor Gelder land en Utrecht een onderzoek is in gesteld van een verdacht geval van cho lera, op eene van Eindhoven komende praam. Het bacteriologisch onderzoek leerde, dat de ziekte was cholera aslatica. Het schip ligt afgezonderd op stroom. De visitatie van de aldaar aankomen de schepen heeft thans zonder veel op onthoud geregeld 's nachts en op den dag plaats. Het getal passeerende sche pen bedraagt dagelijks 200. De visitatie geschiedt door 2 officie ren van gezondheid der zeemacht en eenen semi-arts. Tot het opnemen der cholera-lijders en der als aan die ziekte lijdende ver dachten is in de nabijheid der sluizen, op een afgezonderd terrein, eene barak aanwezig, ingericht voor het opnemen van tien patiënten, terwijl voor de op passing dier lijders en voor desinlectie en reiniging der besmet bevonden sche pen en voor den aanvoer van goed drinkwater op de schepen, waarop het drinkwater van minder goede hoedanig heid wordt geacht, zes hospitaal-soldaten aldaar zijn gedetacheerd. Te Haaften is een geval van cho lera geconsteerd; de lijder is herstel lende. Het lichterschip „Albert us" schipper A. de Vries, beladen met slakkenmeel, is ia het Eemskanaal tegen een brug aangevarenwaardoor het aonk. Belemmering in de scheepvaart is hiervan het gevolg. Men zal zich herinneren hoe onlangs te Roermond eene socia listische vergadering werd onmogelijk gemaakt en de sprekers, onder welke ds. Bax, op de openbare straat werden mishandeld. De spoorwegvereeaigiag „Steeds Voorwaarts" vatte daarna het voorne men op, bij wijze van protest, eenen propagandatocht naar Roermond te ma ken. Deze zzl plaats hebben op Zon dag 10 dezer. Circa 12 nut znllen de deelnemers aich verzamelen aan het atation, om van daar en corps te trek ken naar het lokaal „Ooljen" waar eene openbare vergadering zal worden gehonden. Donderdagmorgen isbjjhet binnenrijden van het station Rozen- daal de goederentrein 5S7 van Breda ontapoord. De schok was hevig. De machine werd nit het spoor gelicht en zit gekanteld in het zand. De vjjf daar op volgende wageos zya tot splinters geslagen. De lijn die toegang geeft tot de loods van het Holl. spoor Is met stnkken en brokken bezaaid, zoodat de locomotieven de loods niet kunnen verlaten. De treinen naar Breda rijden tot Etten over verkeerd spoor. De ma- teiieele schade is aanzienlijk. De remmer Bak, die zich in een der verbrijzelde wagens bevond, is met ver wonding aan de zijde met moeite uit den chaos van stnkken gehaald. Men is met een groot aantal werklieden drnk in de weer een en ander op te mimen. De oorzaak is te wijten aan het niet in orde zjjn van den weg. De „Pro v. N.-Br. en 's B. C t." meldt, dat het beticht betreffende het ontdekken van den moordenaar van den wachtmeester der maréchaussee Hoekman, dezer dagen door de „Zwol sche Ct." meegedeeld, blijkens aan het paleis van justitie te Den Bosch inge wonnen Inlichtingen ongegrond is. Als een staaltje van ter- schrikkelijke rawheid meldt men het volgende Dinsdag werd door een jongen te Isselborg bij Disxperlo, toen hem door den voerman geweigerd werd mede te rijd», de pin van een rijdenden wagen met vrachtgoed getrokken, zoodat deze met het paard omviel en beschadigd werd. Daar de jongen niet gewillig naar de politie wilde meegaan, werd bij met een tonw aan het paard bevestigd, aan zijn voeten vastgebonden en zoo een half uur langs de straat gesleept, terwijl het aanwezige volk, om te voorkomen, dat hij het touw zou doorsnijden, met een zweep op zijn handen sloeg. Men meldt ons nit Finster- wolde. De stoomdorschmachines aijn in het Oldambt in vollen gang en men schijnt zich weinig te sloren zan de opwekking van 't hooldbes'.unr van den Bond van Orde door Hervorming, om toch een gedeelte van het koren straks met den vlegel te laten dorschen. Intnsschen zal het grimmig spook onzer plaatsen de werkeloosheid spoedig weder rondwaren. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbznk te Arnhem wer den Donderdag de pleidooien gehouden in de bekende civiele procedures van mr. E. W. baron van Dedem te Wage ningen coata J. P' M. H. L. van Dam van Brakel, oud wethouder aldaar, en contra H. van Gortei, uitgever van de Nieuwe Wagenin&che Courant. Tegen beiden heelt de eischer eeae vordering tot schadevergoeding groot f 25,000 ingesteld. Als advocaat voor den eischer trad op mr. Th. Heemskerk, van Amsterdam, die reeds dadelijk aanving met de ver klaring, dat hij, alhoewel voor geen klein geruchtje vervaard, nog nimmer een laster zoo groot van omvang en eene, waarbij het doel om rucht baameid te geven zoozeer gelukt was, had bijgewoond. Den smaad voor den rechter aan den kaak willende stellen, gaf hij een uitgebreid relaas der feiten, die geacht kunnen worden van algemeene bekendheid te zjjn. Pi. herhaalde van de vergadering van eenige raadsleden viéc de benoeming van den gemeente-ontvanger in een lokaal te Wagentngen na de benoeming gehouden protest meeting, van de stuk ken van „Ignotus" en „Veritas" in de N. Wag. Ci. van het ingezonden stok van den heer Van Dam van Brakel na zijne verkiezing. PI. hield vol, dat door deze laatste feiten de gedaagden zich hadden schal dig gemaakt aan het opzettelijk ten laste leggen van een bepaald feit, de min edele handelingen, waardoor eischer's zoon tot gemeente-ontvanger zon zijn benoemd. In beide zaken achtte pi. de geeitcite boete niet te hoog, met het oog op het feit, dat in het strafrecht tegen op door gedaagde gepleegde fei ten hooge gevangenisstraffen worden gesteld. Na de pauze was voor de repliek het eerst asn het woord mr. Van Bolhuis van Utrecht, advocaat van den heer Van Dam van Brakel, die door oDk zijnerzijds de rol uiteen te zetten, die de eischer bij de bekende benoeming heeft gespeeld en door het herhazld aanbod van bewijs door getnigen een eenigszins ander licht op de saak liet vallen en aantoonde dat lijn cliënt wel het recht had in het algemeen belang de kiezers te waarschuwen tegen den gang van aaken in de gemeente en de onedele practijken in den Raad. ia een kunstig pleidooi liet hij zien, hoe het eigenlijk eischer zelf was, die nit het algemeen gestelde stuk van zijn ciieat, de gewraakte conclusie had ge lormuieerd. Pi. betwijfelde ten aeerste de mogelijkheid eener veroordeeliag van zjjn cliëat. Van de geeischte schadever goedlng zei pi. alleen, dat de grootte der som den indrnk maakte, dat het meer om het geld, dan om het principe te doen is, Mr. Hazelhoff, die ais advocaat voor den heer Van Gortei optrad, moest ook alweder in een herhaling der gebeurte nissen vallen, waarvan da Nieuw» Wa- geningsche Courant het trouw relaas had bevat, terwijl ook in kaar kolommen dn verschillende gemoederen zich lucht gaven. Zoowel artikelen voor ais tegen den heer Van Dedem werden opgeno men. Pi. trad in een uitvoerige beschon- wing van de juridische beteekecis vsn art. 1408 B. W. met het oog Waarop hij eene veroordeelisg van zijn cliënt onmogelijk achtte. De eischar verwar de z. i. strafrecht met civiel recht. Ook dezen pleiter deed de hooge schad vergoeding denkeo, dat de eia-cher een fortuin je wilde slaan uit de kwade no ten, die over hem gekraakt waren. De zitting was te hsil-vijf afgeloopen. Uitspraak op nader te bepalen dag. Tegen Lampier is door de recht bank te Middelbnrg rechtsingang ver leend met bevel tot gevangeohtndiag en instructie van de zaak. Lampier wordt, zooals men weet, verdicht den dtievondigen moord te MarollepM te heben gepleegd. De vader die ais voogd over aijae dochter 0. a. in effecten een belrag van f 23,000 onder zijn beheer had en dat bedrag gebruikte om aijne schulden te dekken, en die deswege door de Dordtsche rechtbank veroordeeld werd tot 6 maanden, stond Donderdag voor het Hof in Den Haag terecht. Hij vér zocht vermindering ven straf, doch zijn verdediger mr. Jos. van Raalte van Rotterdam meende dat hij behoorde te worden vrijgesproken, ja, dat zelfs het O. M. van den beginne aan niet ont vankelijk was in zijnen eisen, want de dagvaarding legt ten laste dat bekl. de verduistering heeft gepleegd a 1 s voogd, en hij was geen voogd meer, a! seder 1873 niet. Dit argument werd door pleiter uit voerig benandeld, benevens verschillen de andere jurldieke argumenten. Het O. M. requireerdc bevestiging vau het vonnis der rechtbank. Na repliek van den verdediger werd de nitspraak bepaald op over 14 dagen. minder gesteld was, en waarvoor het huis Wertheimer Ir. 75.000 aan lord Braybrooke had betaald. Een curieuss rechtzaak heeft zich te Loadea voorgedaaa aaar aanleiding vau een echten of een rermeeaden Frans Hals. Deze schilderij, voorstellende eenen edelman, die een jeugdigen violist eenige lafesds biedt, was voor de som vae 112,500 door den kuustkooper Wert heimer verkocht aan de heeren Lawrie Co. Toen het echter op betalen aan kwam, trokken de koopers de echtheid van het ,doek in twijfel. Ia plaats van de welbekende initialen F. H., die ech ter op zeer weioige schilderijen van den meester voorkomen, van de verza melingen in Amsterdam, Botterdam en Den Haag, alleen op no. 443 van Am sterdam droeg het stuk een zeer samengesteld monogram. De herkomst van de schilderij was echter voldoende bekend. Verkocht door zekeren Hol lander, dsn heer Schaab, vertrouwde van prins Willem III, koning va a En- gtlaud, aan een der eerste lords Byroras voor fr. 1175, was het kunstwerk in 1769 in het bezit gekomen van de fa milie Braybrooke, die er fr. 700 voor had betaald. Steeds was het voor een Frans Hals doorgegaan. De firma Lawrie Co had dan ook ongelijk. Een be kend deskundige, de heer Joseph Grego, als expert benoemd, toonde aan, datiu het monogram duidelijk het teeken van Fraus Hals was aan te wijzen. Na deze uitwijzing waren de koopers tevreden met hunnen aankoop, die op fr. 25,000 i'OLlTIEK 07EEZIGHT. Bij de beraadslaging over Home Rule ia het Haogerhuis, zeide lord Rosebe- ry, het oatwerp verdedigende: De twee politieke partij» zijn niet eensgezind over de beste maaier om Ierland te regeeren en te bevredigen. Nu vaa twee dingen een: het Huis verwerpe het ontwerp of hei neme het beginsel aan en trachte het ontwerp te wijzigen naar zijne inzichten. Indien het in de tweede plaats gestelde, het beginsel van plaatselijk bestuur voor Ierland op breede schaal, wordt aangenomen, dan zal het ministerie de voorstellen van het Huis niet met éen, maar met twee handen aangrijpen. Het Huis der Fairs is niet genoegzaam toegernst voor eene botsing met het Huls der gemeenten. Maar het is nu meester van den toe stand, het kan het vraagsmk oplossen laags den weg, waarop het volgens mjj ook eventueel geregeld zal worden, n.l door eene schiaking tusschen de twee politieke partijen. Ik voor mij ben niet enthousiast voor Home Rule. Ik hond de Unie voor noodzakelijk. Maar het ontwerp is een groote stap aaar de verzoening van twee naties. De „Daily Chronicle" heeft nit zeer goede bron vernomen, dat de Khedive voornemens Is om het volgend jaar En geland te bezoeken, daar hij wenscht Engeland beter te kennen en ook dat de Eagelschen hem beter znllen leeren kennen. De woelingen in Argentenie dnren nog steeds voort. Nn Is in de provincie Tueaman eene omwenteling uitgebroken, tengevolge van eene vervalschte kiezing voor een nieuwen goevernenr. De op standelingen hebben de kazernes aan gevallen en zich van den krijgsvoor raad meesier gemaakt. De goevernenr heeft zich te Cabillo vetschanst. De braziliaanache minister van bui- tenlandsche zaken beeft den veitegen- woordigets van vreemde mogendheden doen weten, dat de brialliaaasche re- geeting een poging tot beschieting van Rio de Janeiro door het revolutionaire eskader van Bneaos-Ayres niet zon kun nen beletten. Berichten, te Rio de Janeiro ontvan gen, melden dat Feixoto tot dictator is nitgeroepen. ia eeae proclamatie verbiedt de Trans- vaalsche regeering, dat op het grondge bied van Trassvaal vrijwilligers worden aangeworven voor den oorlog ia Mas hoaaland, welken de „Chartered Com pany" waarschijnlijk aan Lobengala en de Matabele's verklaren zal. Enkele gemeenteraadsle den vau Antwerpen waren dermate ver stoord over de handelwijze van de correspondenten van eenige buitenland sche bladen, die onware of sterk over dreven cholera berichten verzonden hadden, dat zij aan den Raad voorstel den dis heeren te doen verbannen en gerechtelijk te vervolgen. De Raad besloot het voorstel naar een commissie te verwijzen. Even voor het beginnen van de voorstelling in het Eden theater te Ostende kwam een kleedingstnk in aanraking met een gasvlam. Het vatte vlam en in minder dan geen tijd was het geheele tooneel een vnnrzee. Het tooneel en alle costumes werden een prooi der vlammende zaal be kwam belaugr^ke waterschade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Na een uur was de brandweer het vuur meeBter. Te Newcastle heeft zich aan boord van de „Beamish* komende van Rotterdam, eea verdacht geval van eholera voorgedaan. In het engelsche Lagerhuis deelde minister Fowler mede, dat een vrouwe lijke geëmployeerde van het Lagerhuis des morgens onder verdachte verschya- selea gestorven is. Het was echter nog niet bekend, of de dood aan aziatische cholera is toe te schry venhet genees kundig departement hesft een onderzoek ingesteld. Sedert eenige dagen heb- ben de Eagelsche mijnwerkers mishan delingen gepleegd op hun kameradea, die óf weigerachtig waren deu arbeid neer te leggen óf wel door deu nood gedrongen het werk hervat hadden. Zoo trok een troep van eea 1000 werksta- kers naar de beide grootste mijnen ia Zuid Yorkshire, de Hoyland Silkstone= en de Rockingham mjjo, waar zjj de werklieden aas vielen. De opzichter, die hen tot rede wilde brengen, werd deer lijk mishandeld, zoodat hij ia het kan toor vluchten moest. Een regen vaa steenea vloog door de ruiten. Eea tweede beroep op de werkstakers had ten gevolge, dat de opzichter opnieuw mishandeld werd. Het regende stoksla gen op hem; de werklieden moestea toesnellen om hem te ontzetten. De woestelingen drongen nu het kantoor binnen, sloegen alles kort en klein, verscheurden de boeken en verstrooiden de bladen. Daarna trokken zij verder, huizen beschadigende, waggons en hoo- pen steenkool in braad stekende. De inderhaast ontboden politie herstelde evenwel spoedig de rust. Na een vergadering van werkstakers te Leeds begaven de deelnemers zich in optocht naar de woning van een der mijneigenaars, waar zy de ruiten inwier- pen. De politie, 50 man sterk, werd aangevallen; zij nuakte een charge en dreef de bende uiteen. Vele personen werden gewond. Ia de Oakenthorpe-mijn in Derbyshire werd een gevecht slechts vermeden door de belofte, dat de myn gesloten zon worden, totdat het geschil uit den weg zou zijn geruimd. Een nienw stelsel vaa spoorwegen is sedert eenige jaren la Ierland tusschen Listowel en Bally- buaion (9% mijl) in toepassing ea zal in 't eind vaa deze maand ook is Frankrijk, in het dep. Loiret, tusschei Feurs en Paniss'ères, worden ia gebruik genomen. De bedoeling is de snelheid tot 120 a 150 mijlen per uur op te voeren. Dit wordt bereikt door dea trein te laten loopen over ééa spoor, volgens de vinding vaw Lartlgue. Dit spoor, dat den vorm heeft van een I, ligt, niet op den grond, maar vormt den top van een stalen driehoek, zoodat het door de locomotief en de wagens loopt. Aan de b^.Redenzljde der stalen driehoeken bevinden zich geleidesporei die ook beneden door de wagens loo pen c-a deze in evenwicht houden. Door deze constructie is het ontsporen zoo goed als uitgeslotea. De wagens worden door electriciteit ia beweging gebracht, waartoe elk eea eigen inrichting krijgt. De zitplaatsen zija aan weerszijden van de middentoesteilen naar de vensters toegekeerd, weike wegens de groote trekking en het gevaar dat de groote snelheid oplevert, steeds gesloten blijven. Ia de luchtverversching wordt aan den middenkant voorzien. Een beschrijving van dit nieuwe stel sel, dat wellicht een groote toekomst heeft, vindt mes ia een werkje, dat de londen8che ingenieur F. B„ Behr, voor* zien van afbeeldingen, heeft uitgegeven. Het is opgedragen aan koning Leopold van België en heeft tot titel„Light ning expres railway Service" (Bliksem- 8neldienst). schuwing voor u zjjn mijn kind, en kijk wat beter uit, met wie gij u iulaat, en help nooit degenen, die zich bemoeien met de zaken van een ander, in plaats van met hunne eigene.# Met een goedmoedigen glimlach knikte hij haar toe, en raakte zijn hoed aan, terwijl hy zich verwijderde, ea Jane verward en lady Consèanfia, verstomd over deze beleediging, achterliet. Ge lukkig echter voor Jane, deed hare verontwaardiging by lady Con8tantia den wensch opkomen, om het hem onmiddellijk betaald te zetten, zoodat zy haastig van het meisje afscheid nam, en be loofde om spoedig nog eens te komen, wat Jane oprecht hoopte, dat zij zou vergeten, en ging daarna haar vijand opzoeken. Toen mevrouw Hoad-Blean terugkeerde, vermoedde zy niet in het minst, welk nieuws haar wachtte. Pamela en de tweeling waren woedend, en de uitdrukkingen, die zy onder elkaar wissel, den, spraken slechts van haat en verachting aan het adres van d® jonge St. Bhadegunds. Pamela was onpartijdiger en stortte ook een deel van haar toorn uit over het hoofd vau lady Gonstantia. z/Dus zooals gy zegt komt zy my hedenmiddag nog bezoeken zeide mevrouw Blean met een zucht. //Dat is het ergste van alles I# wGij zult haar niet ontvangen mama,# zeide Pamela haastig, fik zie niet in, waarom gy altijd door haar zoudt moeten worden gekweld. Lady Constantia is zeer goed in staat om zelf haar grieven uit te vechten, in plaats dat zy zooals zoovele generaals doen, hare minderen de slagen laat opvangen. Wanneer zy komt zal ik zeggen, dat gij slaapt.# En aldus geschiedde tot groote schrik van de tweelingzusjes, die wisten, dat mama in de provisiekamer was, en die wellicht verwachtten, dat Pamela onder den doordringenden blik dood zou neervallen evenals Sapphira. Dank zij deze stoutmoedige handeling van de tweede dochter* had mevrouw Blean, die na een reisje met den trein steeds last van hoofdpijn had, een kalmen namiddag. Des avonds juist voor zij zich voor het diner moest kleeden, meende zy, dat wat frissche lucht haar goed zou doen en zeide daarom tot de twee jongsten, dat zy hunne mutsjes moesten opzetten, waarna zy zich naar het station begaven om de aankomst van den londenschen trein af te wachten, die de avondbladen aanbracht. De hemel was na den regen helder geworden, en de gele glans van de ondergaande zon verliehtte de lieve gezichtjes der beide meisjes, die den trein gadesloegen, die als een zwarten worm met éen glinsterend oog over de rails glijdende, snel naderde.' Zy stonden op het uiteinde van het perron, zoo ver mogelijk van den binnenkomenden trein, zoodat toen hy stilstond zy niet ver van de locomotief verwijderd waren. Zij wisten echter, dat alvorens de kranten te kannen krygen, zij moesten wachten tot de trein weer weg en het perron leeg was. Terwyl zy daar ston den te wachten bemerkten zy, dat er iets ongewoons gebeurde, daar er aan den anderen kant van het perron een oploopje van menschen plaats had. Een schaterend gelach vertelde hun spoedig dat wat daar gebeurde, stof tot vroolykheid gaf, en daar de men schen een voor een genoeg kregen van het schouwspel en zich uit het groepje verwijderden, vingen mevrouw Blean en hare doch ters dergelijke uitdrukkingen op als //Hij is gek //Neen alleen dronken I# en zy zagen hen lachen en de schouders ophalen. //O mama, ga mee laat ons weggaanEr is een dronken man op het perron 1 Ik heb het hen hooren zeggen,# riep Olive verschrikt uit. //Kom myn kind, hy zal het u niet lastig maken, en niet naar dezen kant komen. Zij zullen hem wel door de deur laten weg gaan.# De menigte, met het voorwerp van hunne vroolykheid nog steeds ln hun midden, drong naar den uitgang. Myrtle, die er dichter by stond das hare moeder en zaster, zag door eene opening in de menigte den persoon, die de opschudding had teweeg gebracht. i,0 mama,# riep zij flnisterend uit, #hij zwaait als een krank zinnige met zyn krant 1 Hy is ol' Zy zweeg eensklaps met een korten kreet, en wendde zich met een gelaat vol afschuw tot hare moeder. Het gelaat van mevrouw Blean zag er zelfs in het zonlicht, verwrongen en spookachtig uit. Ook zij had den krankzinnige gezien. //Mama,# zeide Myrtle, en greep de hand harer moeder, in stinctmatig om haar te troosten, //hij is het niet het kan Edward niet zijn //Loop maar naar huis kinderen en zeg niets aan uwe zusters tot ik er ben!# Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2