POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. Stoomvaartlberichten. Burgerlijke Stand.. maakt er aanspraak op. J.- B. De Atj, Ct. van 22 Juli meldt: Gedurende de laatste dagen wer den per tram veel gewapenden Atjehers vervoerd naar Lamdjamoe om van daaruit de IV en VI Moekims te steu nen, welks bevolkingen zich kracht dadig hebben verzet tegen de roove- rijen, welke de benden van Toekoe jtat-Amin en Toekoe Tekarang plegen. Ter versterking van het garnizoen te Segli zijn per Albatros gisteren derwaarts vertrokken de Ie. luitenant der infanterie Muller met 15 minde ren. Aan de J.-B. werd den 5n uit Kotta-Radja geseind: Toekoe Oemar heeft den strijd tegen de nioslemin voortgezet en hunne ben- tengs te Kandang en te Boekit-Daroe in de IX moekims met goed gevolg trenomen. Onze troepen hebben het buiten de linie gelegene Kesoemba bezet en zullen nog meer plaatsen bezetten, ten einde gelegenheid te heb ben tot het schoon kappen van de strook van duizend meter rondom de linie. De XXII en XXVI moekims zijn nog aan de zijde der moslemin. 1 Het blad teekent daarbij aan Uit dit telegram blijkt, dat Toekoe Oemar nog geen nieuw verraad heeft gepleegd, en dat onze in de gecon centreerde linie door de Atjehers be legerde troepen eenen uitval hebben gedaan» De twee sagVs der XXVI en XXII moekims, welke de zijde van den vijand nog niet hebben verlaten, omringen het grootste deel van onze linie en Kaloet ligt in de XXII moe kims. Misschien neemt Toekoe Oemar dit nu ook wel voor ons. Van verschillende zijden verze kert de J.-B. dat de nieuwbenoemde gouverneur-generaal zich na zijn laat ste verblijf in Atjeh zeer ongunstig over den toestand aldaar en het daar gevoerde beleid heeft uitgelaten. Toen legde dat oordeel weinig gewicht in dcT schaal, thans echter begint het te wegen en over een paar maanden kan het den doorslag geven. De Ra ja Kongsie Atjeh is den 29en Juli in de haven van Penang in aanvaring gekomen met de Reael en heeft daardoor eenige schade ge kregen. Van de vier onderofficieren die kort geleden te Meester Cornelis in bet examen voor 2e luit-kwartiermees- ter geslaagd zijn, zijn slechts drie tot administratie-officier benoemd. Dit is hieraan toe te schrijven dat er slechts drie vacatures waren, zoodat no. 4 zal moeten wachten totdat er eene plaats van 2e luitenant-kwar tiermeester openkomt. Dat er geëx amineerde onderofficieren waren en dus dat een der officierskorpsen com pleet was, is, gelooven wij, in jaren niet gebeurd. J.B.j De J.-B. schrijftWaarschijnlijk zal er spoedig een oorlogsschip naar de Aroe-eilanden gezonden worden, om de Australische schepen te verja gen, die daar in onze territoriale wa- terel parelmoerschelpen visschen zon der daartoe gerechtigd te zijn. Vroe ger bleven die parelvisschers in de buurt van Nieuw-Holland, maar se dert zij daar alles hebben leeggevischt, komen zij hunne roofvangst in onze zeeën uitoefenen, soms met dertig schepen tegelijk en met ongehoorde brutaliteit, die trouwens bij zulke ru we klanten niet te verwonderen is een hunner dreigde zelfs een posthou der op de Aroe-eilanden te zullen dood slaan, omdat deze krachtig tegen hem optrad. Tot nog toe ontbreekt het echter aan strafbepalingen op het on bevoegd visschen in onze wateren, eene leemte, waarin wel spoedig zal worden voorzien. Thans kan echter in ieder geval politietoezicht worden gehouden ten einde de bevolking van die streken te beschermen tegen de roovers, die binnen korten tijd de parelmoeroester daar geheel zouden uitroeien. Een besturend ambtenaar op Java vraagt aan de J.-B. hoe het toch zal moeten gaan met de invoering der ordonnantie van St. bl. 1892 No. 238, houdende bepalingen betreffende het burgerlijk en handelsrecht en enkele onderwerpen van strafrecht voor de Chineezen op Java en Ma- doera, welke invoering op 1 Januari 1894 moet plaats hebben. Men behoeft zich daarover niet on gerust te maken, meent de J.-B.die bepalingen zullen wel niet worden ingevoerd, daarvoor grijpen zij te veel in het chineesche familieleven in en zi tten zij te slecht in elkaar. De com missie in Holland, die aan het her zien is van een deel der indische wet geving, moet dan ook al hebben ge adviseerd tegen de invoeringde chineesche officieren dienen rekesten in waarbij zij intrekking of wijziging vragen, en degenen die zich met het bestudeeren der bepalingen bezig hou den, ontdekken er telkens nieuwe dwaasheden in. De invoering van zulke bepalingen zou dus enkel tot tal van moeilijkheden en processen aanleiding geven, en onder zulke om standigheden is het beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. De Socr. Ct. schrijft Een groot verlies staat Soerabaia eerstdaags te wachten. Onze stad ver liest haren president van den raad van justitie, mr. Heringa, die wegens drin gende gezondheidsredenen zich onver wachts verplicht ziet oök al levert zijn toestand geen direct gevaar ge lukkig met verlof naar Nederland te vertrekken. Niet alleen voor onzen raad van justitie is het vertrek van dezen schêrpzinnigen en werkzamen, maar nienminder eerlijken en onaf- hankelijken president een zeer zwaar verlies.' Ook de justiciabelen binnen het ressort van dezen raad, zoowel als Soerabaja's burgerij, zullen dat ge mis zeker in niet geringe mate j voelen. De Poolsche socialisten in Duitsch- land hielden Zondag te Berlijn een bijeenkomst, waaraan afgevaardigden uit Posen, Breslau, Bremen, Bromberg en Hamburg deelnamen. Door het aannemen van organisatiestatuten stichtten zij een Poolsch-socialistische partij in Duitschland, die verklaarde, dat zij het in beginsel eens was de Duitsch-socialistische partij. Verder verlangt zij dat het Poolsch in pool sche deelen van het rijk, de officieele taal en de taal van het onderwijs zal zijn. Een bestuur van zes leden zetelt te Berlijn. Uit Weenen en Londen waren van de Poolsche afdeeling be groetingstelegrammen ingekomen. Het Braziliaansche gezantschap te Parijs heeft aan Ha-nas medegedeeld, dat de schout-bij-nacht Custodio José de Mello met een gedeelte der vloot in opstand is gekomen. In de Rio de Janeiro is het nochtans rustig; schouw burgen en andere openbare gelegen heden blijven geopend. De regeering maakt zich sterk den opstand in zijn geboorte te verstikken. Het Congres heeft den staat van beleg afgekondigd, maar de regeering gelooft niet, er ge bruik van te moeten maken. De op standelingen hebben getracht op ver schillende plaatsen te landen, maar zijn telkens teruggeslagen. Zij geven den moed op (heet het in de mede- deeling van het Braziliaansche gezant schap). De forten van Rio de Janeiro houden de schepen der opstandelin gen in bedwangzij kunnen zelfs niet meer naar het wijde wegkomen. Bij de oproerige beweging zijn slechts 28 officieren betrokken. Het overige deel der marine vaart met de regee- ring mede. De handelsvloot gaat rus tig haren gang. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat het protocol van Argentinië met Chili, betreffende de regeling der grensgeschillen is geteekend. De beweging in de kolen- districten in het noorden van Frank rijk breidt zich uit. Maandagavond zou te Lens eene bijeenkomst van 160 afgevaardigden der mijnwerkers syndicaten gehouden worden, waar aan ook twee belgische afgevaardig den zouden deelnemen. De afgevaardigde van het district Pas de Calais, Fanier, verklaarde aan een medewerker van de Figarodat Basly en Lamendin al het mogelijke zullen doen om een botsing te ver mijden. De voorraad steenkool is zoo groot, dat de prijs sterk gedaald is. De mijn- maatschappij te Marles levert de steen kolen aan de Noorder-spoorweg- maatschappij tegen 7 frs. per ton. Bij zoo lage prijzen kunnen de eigenaars geen hooge loonen geven. En de vraag neemt in het geheel niet toe. Zelfs de werkstaldng in Engeland heeft geen verandering in den toestand ge bracht. Nu de zaken zoo staan, heb ben enkele maatschappijen de loonen verlaagd, andere laten slechts 3 of 4 dagen per week werken beide maat regelen hebben echter voor de on gelukkige mijnwerkers hetzelfde ge volg. Men moet echter, verklaarde Fanier, rekening houden met de waar schijnlijkheid, dat de patroons belang hebben bij het uitbreken der werk staking. In het Lagerhuis ver klaarde minister Foster Maandag, dat de ingekomen berichten omtrent de cholera in Engeland gunstig luiden. Te Hull is verder geen enkel sterf geval voorgekomen en worden nog slechts 4 lijders in het hospitaal ver pleegd. Te Grimsby zijn tot Zondag middernacht nog twee lijders bezwe ken Maandag was geen bericht om trent verdere sterfgevallen ingeko men, en de minister beschouwde den gezondheidstoestand aldaar als bevre digend. De gevallen, waarvan melding is gemaakt, zijn aan andere oorzaken toe te schrijven. Te Boston is een zeer verdacht ge val voorgekomen, dat klaarblijkelijk als cholera moet worden beschouwd. De mij nwerkers der Bori- nage hebben Zondag en Maandag eene volksstemming gehouden over de wen- schelijkheid, onmiddellijk het werk to staken, indien de patroons weigeren het loon te verhoogen. Uit de tot dusver bekende resul taten zou men opmaken, dat tot de werkstaking met ontzaglijke meerder heid van stemmen zal besloten wor den. Af en toe komen er nogcu- rieuse staaltjes aan het licht uit het fransche verkiezingstijdperk. Men ziet er uit, meer nog dan men tot nu toe wist, hoe sommige verkiezingen in het werk zijn gegaan. Zoo heeft de tot afge vaardigde gekozen kapper Chauvin aan zijn kies-eomité 3000 fr. beloofd van de 9000 fr., die de staat den af gevaardigde jaarlijks ter vergoeding toekent. De hoedenmaker Faberot, voor wien Floquet de vlag heeft moeten strijken, is milder geweest dan Chauvinhij heeft zijn comité 5000 fr. beloofd. Henri Rochefort zegt hierover het zijne in VIntransigeant. Hij beroemt er zich op dat hij de uitvinder is van het mandat impératifmaar tot hetgeen wat nu geschied is, was hij nooit te vinden. Met dat stelsel wordt het beroep van lid van een kiesco- mité de beste en winstgevende van alle sinecures. De Parijsche correspondent van de Indépendance beige schrijft dat hij kiesdistricten kent, waar de candi- didaten elkander opgeboden hebben in gemaakte vrijgevigheid. Een hun ner zeide: „Indien gij mij tot afge vaardigde kiest, sta ik de helft mijner 9000 fr. af voor het schoolfonds en het liefdadigheidsbestuur in het ar rondissement." „En ik," zeide de ander, „ik geef drie derden van mijne vergoeding." Te La Pas, Bolivia, had dezer dagen op een tentoonstelling een gevecht plaats tusschen een stier en een leeuw. De President en al de Ministers waren met meer dan 6000 menschen bij dit feest tegenwoor dig. De stier doodde den leeuw. Zooals na achteraf uit ver trouwbare bron gemeld wordt, was prins Bismareks ziekte de vorige week levensgevaarlijk; hij zelf en zijne fa milie waren reeds op het ergste voor bereid, maar er is inmiddels beter schap ingetreden. Maandag werden te Berlijn opnieuw onrustbarende berichten verspreid, waarvan de juistheid echter niet is na te gaan. De F i g ar o deelt onder voorbehoud het een en ander mede over Cornelius Herz. Zijn gezondheidstoestand is zooda nig," dat hij dagelijks .uitgaat en herhaaldelijk voor persoonlijke aan gelegenheden Bournemouth voor kor ten tijd verlaat. Hij houd zich bezig met het op touw zetten van een fi- nancieele onderneming in Canada. De echtgenoote van den dokter is de vorige maand met haar dochter te Parijs geweest, waar zij naar men beweert een vertegenwoordi ger der regeering heeft gesproken, die haar omtrent de zoo dikwijls be sproken vervolgingen gerustgesteld zou hebben. Zij heeft toen maatre gelen genomen voor den verkoop der huizen, die zij en haar echtgenoot te Parijs hebben en die een fortuin van 1,800,000 frs. vertegenwoordigen. De erfgenamen van baron De Rei- nach bemoeilijken dit plan zeer. De Fr an kf. Zeit. heeft uit Kiel vernomen* dat op de vermeende Fransche spionnen Dubois en Daguet de in het eind van Juli bekrachtigde wet op het spionneeren toegepast zal worden, in geval uit het onderzoek mocht blijken, dat de teekeningen voor de Fransche regeering gemaakt zijn. Het gerecht meent nog altijd dat de beide heeren officieren zijn. Men heeft de vreemdelingen zooveel mogelijk gespaard bij het onderzoek. Behalve van de te bouwen en reeds gereed zijnde vestingwerken op Helgo land, heeft men ook schetsen van de versterkingen om Kiel en Wilhelms haven metkantteekeningen gevonden. Een vreemde advertentie. In een Berlijnsch blad adverteert zekere koopman M., dat hij 5 mi nuten voor de huwelijksvoltrekking het engagement van zijn dochter ver brak, omdat de stiefvader van den bruigom hem vroeg hoeveel hij zijn dochter mee zou geven! Uit het Moabitziekenhuis te Berlijn zijn Zondag de laatste per sonen, die nog onder toezicht waren, ontslagen als unverdachtig als niet lijdende aan cholera. Ook in de andere ziekenhuizen zijn geen personen meer die verdacht worden aan cholera te lijden. De cholera-brak in de Moabi- tenwijk is opgeruimd. Donderdag stapten drie gemaskerden in een Banklokaal te Delta in Colorado en eischten, den kassier met een geweer dreigende, al de aanwezige klinkende munt. De kassier weigerde het geheim der slui ting te verraden en werd doodge schoten, waarop de bende wegreed. Een aantal burgers echter, het veld doorrijdende, onderschepten hen. Al rijdende, wisselde men schoten;twee der bandieten 6tortten dood van hunne paarden, de derde ontkwam. Het bestuur der tentoon stelling te Chicago heeft beslag gelegd op de waren van enkele Franschen, omdat zij goederen verkocht hadden zonder de vereischte belasting te be talen. De fransche consul eischte, dat het beslag onmiddellijk opgeheven zou worden, onder bedreiging de fransche afdeeling te zullen sluiten. Z ij n o n w e d e r s menigvul- diger en.gevaarlijker dan vroeger? Men heeft opgemerkt, dat het aan tal dier ongelukken in de steden grooter wordt, naarmate de nijverheid er zich ontwikkelt. In België bij v is men in de fabrieks-streken algemeen bang voor onweer. Het schijnt, dat de bijzondere atmosfeer in fabrieks steden veel aantrekking bezit voor den bliksem. De rook der schoorstee- nen, en de warme gassen, die uit de fabrieken opstijgen, vormen omhoog gaande stroomingen, die den electri- schen stroom gemakkelijk geleiden. Vandaar dat de bliksem daar een gemakkelijken weg naar beneden vindt, en bij voorkeur op die plaat sen inslaat. In het koninkrijk Saksen bedroeg het aantal door den bliksen getroffen gebouwen op een millioenvan 1859- 61 honderd-zeven 161 van 1867 tot 1870 215 van 1875 tot 1878,318 voor 1883 tot 1884en 621 tot 1889. Dus een belangrijke stijging. De beroemde électricien Holtz heeft uit de verslagen van 60 Verzekeringmaat schappijen, uit Duitschland, Oosten rijk en Zwitserland, afgeleid, dat het gevaar van inslaan twee en een half maal grooter is geworden van 1854 tot 1877. Prof. Karsten berekent de jaarlijksche schade, door den bliksem veroorzaakt in Duitschland, op 4 a 5 millioen gulden. En de getallen wor den nog steeds grooter. In België heeft men in 1889, een jaar met veel onweers, 324 gevallen van inslaan, waaraan 16 op menschen of dieren, 96 op boomen, 81 op tele graafpalen enz. Van de 96 boomen, waren 56 populieren. Van de 123 ge troffen gebouwen waren 21 kerken en 5 windmolens. Er zijn in België in de laatste 6 jaren 74 personen door den bliksem gedood en 212 gewond. Tegenwoordig nemen vele geleerden aan dat er bij de onweeren tijdperken van veel en weinig ongevallen voor komen, afhankelijk van den algemee- nen toestand van den dampkring. Men zou dan onweersjaren hebben, zooals men nu droge en natte jaren heeft. De heer Lang, directeur van den meteorologischen dienst in Beieren, heeft uit verschillende opgaven de gevolgtrekking gemaakt, dat de on weer- en hagel-j aren samenvallen met de jaren der minima van de zonne vlekken. Dit is niet verwonderlijk, daar de betrekking tusschen die vlek ken en aardsche electriciteit ook reeds aangewezen wordt door storingen en afwijkingen van het aard-magnetisme, die volgens dezelfde periode plaats hebben als de maxima en minima der zonvlekken. Eindelijk nog blijkt, dat de aanwe zigheid van telegraaf- of telephoon- draden het aantal gevallen van in slaan niet vermeerdert, maar inte gendeel belangrijk vermindert. {Eigen Haard.j N. A. S. M., vertrok Zaterdag 9 Sept. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York. arriveerde Zondag 10 Sept. te New-York. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 9 Sept. Perim. Het stoomschip Prins Mauritsver trok 11 Sept. van New-York naar West-Indiê. Sociëteit „Till Mil BLIJGKEN.' CONCERT op Woensdag,, des na middags van 35 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps onder direc tie van den Luit.-Ivapelmeester C. P. W. KRIENS. P R O G R A M M A. 1. Marsch aus der ope rette der Vice-admiral 2. Ouverture Le Père Gaillard 3. Schwedische Bauern Hochzeitsmarsch 4. Fantaisie du Ballet la fille du Phaëron 5. Ouverture Lecelte ca- valleri 6. Walzer aus der ope rette der Bettelstu- dent 7. Polonaise 8. Rhapsodie M.aures- que de l'opéra Le Cid. Millöcker. Reber. Södermann. Pugni. Suppe. Millöcker. Chapin. Massenet. Hedenmiddag had ten drie uur de plechtige inwijding plaats van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor Onderwijzeressen aan de Raaks. Dit nieuwe gebouw dat een gevel breedte heeft van 16 M. beyat ge lijkvloers eene ruime vestibule twee flinke leerzalen en een ruim gym nastieklokaal. Boven bevindt zich eene vestibule met lichtramen van gekleurd glas De indeeling daar is ongeveer als beneden. De teekenzaal die zich daar aan den noordkant be vindt is flink verlicht en ruim. Voor de ventilatie en verwarmings gelegenheid is overal flink zorg gedra gen. Architect van het nieuwe ge bouw is de heer D. E. L. van den Arend, terwijl de heer P. Jung aan nemer was. Bij de plechtige opening werd het woord gevoerd door den heer D. André de la Por te en anderen. Het stoomschip P. Caland, van de N. A. S. M., van 'Rotterdam naar New-York, passeerde Zondag 10 Sept. des 's nachts te 12 uur Lezard. Het stoomschip Prins Hendrik arri veerde 10 Sept. te Southampton, van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Soerabaja, van Ba tavia via Marsaille arriveerde 10 Sept. te Rotterdam. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 11 Sept. te Batavia. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, passeerde 9 Sept. Gibraltar. Het stoomschip Vecndam, van de 41ste ifliiziBkutivacring in den Hout Laatste avond-concert) te geven door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Woensdag 13 September des avónós van 810 uur. PROGRAMMA. 1. Marsch aus dem oper RienziWagner. 2. Ouverture aus dem oper das Goldene KreuzBrüll. 3. Entre Nous Valse Waldteufei. 4. Grande fantasie sur des motifs de l'opéra Herodiade Massenet. PAUZE. 5. Ouverture les cloches de Corneville Planquette. 6. CaratinaRaff. 7. Fest Polonaise. Hubner. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra HamletCoenen. Bevallen. 11 Sept. A. Smits de Maaker z. - H. BrakelJunge Overleden. 9 Sept. A. Malleijx Pannekamp 76 j. Boerenst. 10 Sept. J. P. Braggaar 26 j. v. Marunistr. 11 Sept. A. Bogaardv. Kimenade 84 j. Z.. Schoolst. 11 Sept. J. A. Maigret 83 j. Hagestr. MARKTNIEUWS Amsterdam12 Sept. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f 1,25 a 1,70, dito Hambur gers f0,a 0.dito Zaaiers f 1,30 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen. f2,a 2,25, dito Flakkeesche f 1,75 a 2.Geldersche blauwe fl,50 a 1,70, Katwijker Zand f2,a 2,75, Noordwijker Zand fl,40 a 2,HlHe- Sommer Zand f2,50 a 3,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Edam9 Sept. KaasAangevoerd 57 stapels, weg. 12724 Kg. Hoogste prijs f28,— de 50 Kg. Alkmaar8 Sept. Ter Kaasmarkt beden aangevoerd 437 stapels, we'£. 118,877 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f30,Commissie Gras f26,mkK' delbare Gras f29,50. Alkmaar9 Sept. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 10 nuchtere dito, 126 schapen, 0 lammeren, 0 vette varkens, 90 magere dito, 167 biggen, 3 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 41 koeien, 0 ossen, 16 paarden, veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 14, schapen f T2 a 18, lammeren f0,a 0,magere" varkens f 13 a 18, biggen f 6,a 12, ezel fa bokken en geiten f4, a 10,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 140 a 210, ossen f paarden f 70 a 150, veulens f a allen per stuk, vette varkens a. ct. per Kg. Schiedam11 Sept. Moutwijn f-8, Jenever f 13,50, Amst. Proef f 14,75! FAMILIEBERICHTEN. Getrouffd: 9 Sept. B. Hulst, wedr. van J. van der Vlies, en A. G. A. Batteké, Voorburg. 11. C. H. de Steur en H. C. Blok, Den Haag. - W. J. L. Heijinan en J. M. Deegmul- der, Amst. Geboorten: 10 Sept. C. M. GrootWielema d.T Edam. - F. A. Maas GeestcranusBodel Bienfart

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3