BINNENLAND. Letteren en Knnst. Financieele Mededeelingen, man bracht hij o. a. eene wonde toe van acht centimeter, die veel bloed verlies veroorzaakte. Veertien dagen kon hij niet werken en bleef zes we ken onder geneeskundige behandeling. Met zeldzame brutaliteit is de mis handeling gepleegd. Tot twee keer toe kwam hij terug om Verhappel te slaan, zoodat deze hem moest dreigen met een geweer en toen zelfs was van Os zóo opgewonden, dat hij Verhap pel het geweer ontrukte en hem en zijn vrouw opnieuw mishandelde. Bo vendien sloeg hij ook nog de ruiten in. En waarom dat alles Het eeuwige antwoorddrankVan Os schijnt zijn verstand kwijt te zijn wanneer hij drank op heeft. Aanvankelijk was de zaak aange geven als een tweegevecht. Gebleken is evenwel dat de schuld alleen en uitsluitend ligt aan Van Os, en we gens twee mishandelingen en bescha diging van eens anders goed, requi- reert de subs. off. v. just. mr. Joh. P. van Outeren dan ook zijne ver oordeeling bij verstek tot gevangenis straf van 4 maanden. Uitspraak over 8 dagen. Ook de beklaagde in de tweede zaak is weggebleven. Het is de echt- genoote van Alb. Bosch, Jannetje Zevenhek, eene 67jarige vrouw, die den eigenaar van den winkel bene den, den heer Bulleman belee- rligd en diens dienstbode uitgeschol den heeft. Dergelijke scènes komen herhaalde lijk voor, juffrouw Bosch is zeer drif tig en de verstandhouding tusschen haar en den benedenbewoner sinds lang al niet te best. Dit is zeker des te meer te betreuren, omdat de echtgenoote van den heer Bulleman het nichtje is van juffrouw Bosch. Bij het slot van het getuigenver hoor deed zich een zeer curieus in cident voor. Een lSjarige dienstbode blijkbaar een onnoozel meisje, ver klaarde aanvankelijk dat juffrouw Bosch niet gescholden had, doch toen zij nader werd ondervraagd, bleek dat juffrouw Bosch, dagen nadat de feiten waren voorgevallen, haar had verzocht op de terechtzitting te zeg gen dat zij niet beleedigd of geschol den had. „Heeft juffrouw Bosch je daarvoor iets beloofd?" vraagt de officier aan het meisje. „Ja, meneer." „Geld?" „Neen, wat anders." Eene andere getuige komt verkla ren, dat van beneden ook wel werd geplaagd. Onder anderen wierp men van daar met water. „Waar twee kijven," zoo zegt de president, „heb ben twee schuld." De subs. off. van just., requisitoir nemende, verklaart dat hij vroeger, jaren geleden, reeds een proces-verbaal wegens beleediging tegen dezelfde vrouw terzijde heeft gelegd en de thans behandelde zaak alleen wegens het aandringen van de aanklagers heeft vervolgd. Spreker is van meening, dat dergelijke familietwisten het best in eigen binnenkamer, maar zeer slecht in de openbare zitting worden beslecht. Ware de beklaagde niet zoo stokdoof, dan zou ook zij denkelijk wel ge hoord hebben dat haar eenvoudige beleedigingen werden toegevoegd. De eisch is twee boeten a ƒ3. Uitspraak over 8 dagen. De Rechtbank uitspraak doende in de zaak van Hermanus Hoogeveen te Alkemade, die de vorige week terecht stond wegens mishandeling van zijn vrouw en zoon, veroordeelde hem tot gevangenisstraf van 2 maanden terwijl aan C. J. van der Vis eveneens aldaar, beklaagd van een ingezetene bij wien de achtervolgde Hoogeveen een schuil plaats was gaan zoeken, een boete van 5 subs. 5 dgn hechtenis, wordt opgelegd. De eisch voor Hoogeveen was 10 weken gevangenisstraf, die voor van der Vis 5 boete. No. 38 van het Geïllustreerd Zondags blad dat in Haarlem uitsluitend aan Geabonneerden van Haarlemss Dag blad wordt geleverd, zal bevatten: De vechtpartij in het Engelsch La gerhuis (met illustratie). Op de Hondententoonstelling (met illustra tie). Marie (novelle). Als Bis marck eens in den Rijksdag komt (met illustratie). Militaire spelen in Engeland (met illustratie). In Venetië (met illustratie). De ver schillende houdingen van een harp virtuoos (met negen illustraties). Een goed geneesmiddel. De elec- triciteit. in de keuken.Anecdoten. Lang leve de statistiekAls men dat meer bedachtEer van het werk (met illustratie). Het „non plus ultra". Een leugenaar. Ons eetgereedschap. De Prijswinners van Raadsel LVL Voor de huis houding. Ons gala-toilet. Op 't examen voor apothekers-bedienden. Moderne kinderen (met illustratie). Puzzle. Oplossing Prijsraadsel LIX. Een nieuw oeconomisch verschijn sel. Nieuw prijsraadsel LXIH. Waarom zij zoo gezond waren? Nog erger (met illustratie). Parijs ten ondergang. Wie gelijk had. Zieke paarlen. De pantalon van den Earl of Graven. Het hoogste geluk (met illustratie). Nog eens: het sterke en het zwakke geslacht. Schaak- rubriek. Mededeelingen. (Zie vervolg Stadsnieuws Ze pagina Door H. M. de Koningin is aan G. W. van Dalen, wonende te Kralingen, geschonken eene som van 20 voor het aanschaffen van een bed met toebehooren, daar hij lijdende is aan eene ongeneeslijke kwaal en niet in staat zijn brood te verdienen. Vanwege H. M. de Koningin- Regentes is aan L. Huizinga, borstel maker te Oosterzee, eene som van 25 en aan H. Akkerman, visscher te Fol- lega, 20 toegekend, beiden voor het aanschaffen van materieel tot uitvoe ring van hun bedrijf. Een arbeider uit Hoogvliet ont ving Woensdag van H. M. de Konin gin-Regentes ƒ50 als bijdrage in de kosten van verpleging van zijn 6-jarig doofstom meisje. Twee gezinnen te Kampen wer den 'Woensdag verblijd door eene gift- uit- de privaatmiddelen van H. M. de Konining-Regentes. Aan de behoeftige, hoogbejaarde echtelieden L. C. en aan J. v~. d. V., een ijverig en oppassend werkman, die door het overlijden zij ner vrouw met 8 jeugdige kinderen in benarde omstandigheden verkeert, is eene gratificatie voor ieder ad 20 verleend. De Eerste Kamer zalDins- dagnamiddag e. k. te halfvier ver gaderen. De Commissaris der Ko ningin in Limburg heeft eervol ont slag aangevraagd. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te Gorin- chem is gekozen de heer A. G. de Kruyff. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale staten van Noord-Holland te Hoorn zijn uitgebracht 1392 stem men. Herstemming tusschen de hee- ren Kool (lib.) met 477 en Zuurbier (r.-k.) met 486 stemmen. De heer Zimmerman (lib.) had 409 stemmen. Voor de verkiezing van een lid dei- Provinciale Staten van Utrecht te Amerongen zij n uitgebracht 943 stem men. Gekozen jhr. mr. M. J. Pauw van Wieldrecht met 473 stemmen. G. C. D. d'Aumale baron van Harden- broek verkreeg 439 stemmen. Tot lid der Prov. Staten van Utrecht is gekozen met 935 stemmen de heer mr. D. Ragay (lib.). De heer J. W. Schubart (antir.) be kwam 484 stemmen. De heer Rademaker her stelt weer langzaam van zijn val te Arnhem en heeft volgens het Dagbl., nu voorgoed het racen opgegeven. Dat dit plan ernst is, wordt bewezen doordat hij al zijn machines verkoopt. Hij behaalde in het geheel meer dan 200 prijzen. De gemeenteraad van Am sterdam benoemde Woensdag bij derde stemming tot wethouder voor de vacature-Dyserinck, voortdurende door het bedanken van prof. Fabius, mr. Heemskerk met 18 van de 35 stem men op den heer Treub waren 16 stemmen en verder 1 blanco uitge bracht. De heer Heemskerk vroeg 24 uren beraad. Dinsdag had op het IJ bij het Koninginnedok te Amsterdam een ernstig ongeval plaats. Driehee- ren passeerden in een roeibootje. Op hetzelfde oogenblik begon een engel- sche boot, die daar juist lag, te proef- stoomen. Het schuitje werd door de zuiging naar de schroef getrokken en omvergeworpen. De drie heeren sloe gen te water en werden heen en weer gesleurd. Toen eindelijk gestopt werd, bleek dat slechts een hunner er betrekkelijk heelhuids was afge komen; de twee anderen moesten onmiddellijk naar het gasthuis wor den vervoerd. Een zeldzaam grootsch militair schouwspel zal op Donderdag 21 dezer op het Malieveld te 's-Gra- venhage plaats hebben bij gelegen heid van de uitreiking der nieuwe vaandels en -standaards aan de ver schillende regimenten infanterie en cavalerie, hetgeen door H. M. Ko ningin Wilhelmina persoonlijk zal geschieden. Door elk der regimenten infanterie worden detachementen ge leverd ter sterkte van honderd onder officieren en minderen met de noodige officieren, terwijl de regimenten cava lerie daartoe detachementen van 30 ruiters zullen verstrekken. Het regiment grenadiers en jagers, de escadrons van het 3de regiment huzaren en de batterijen van het 2de reg. veldartillerie, in de residentie verblijf houdende, zullen in hun ge heel aan de plechtigheid deelnemen. Ook de stafmuziekkorpsen van het 4de en 7de regiment infanterie, onder scheidenlijk in garnizoen te Leiden en Amsterdam, zullen tot dat doel overkomen. De minister van oorlog on alle luitenant-generaals en gene- raals-majoor van het leger verschijnen te paard. Bij de uitreiking zal de carré-for matie worden aangenomen. Het regi ment grenadiers en jagers formeert een der flanken, de detachementen van de regimenten infanterie de middenflank, en de huzaren, waar achter de veldartillerie, de andere flank. De opstelling heeft plaats in massa. Alle niet ingedeelde bereden hoofd en subalterne officieren plaatsen zich achter de generaals aan de eene zijde van Hare Majesteit en gevolg, terwijl aan de andere zijde de nietbereden officieren worden opgesteld. Na afloop der plechtigheid zullen de troepen voor Hare Majesteit defi- leeren. De firma Gebr. Stork Co. te Hengeloo heeft bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der fabriek aan de „Yereeniging tot bevordering der belangen van het personeel, verbonden aan de machinefabriek", eene schen king gedaan, bestaande uit: a. een stuk grond, ter grootte van circa 7000 M2; b. een kapitaal van 20,000. Bij het aanvaarden dezer schenking verplicht de Yereeniging voornoemd zich op het aangeboden stuk grond gebouw te doen plaatsen, dat strekken zal tot het openen van tegenheid voor nuttige bezigheden en voor gepaste ontspanning. Het ge bouw zal in hoofdzaak gebouwd moeten worden volgens bijgevoegde teekeningen, tenzij de bouwsom de som van ƒ40.000 mocht komen te overschrijden. (Deze teekeningen zijn van de hand des heeren Posthumus Meyjes te Amsterdam, die ook de ontwerper van het bekende Ons Huis te Amsterdam is). De schenkster van hare zijde ver plicht zich gedurende een nader te bepalen aantal jaren aan het be stuur rente en aflossing te garan deeren over het door de Vereeniging te storten kapitaal. De firma verplicht zich tevens eene zoodanige j aarlij k- sche huur te betalen voor de bij haar in gebruik zijnde lokalen, dat hier mede de exploitatiekosten van het „Yereenigingsgebouw" zullen worden gedekt. Het gebouw zal in hoofdzaak be vatten: a. Teekenschoolb. Eetzaal, tevens vergaderzaal te zamen kunnen, ééne groote zaal vormen met tooneel. die ruimte bevat voor 800 a 1000 personen)c. Kookschool, tevens gaar keuken d. Bewaarschoole. Inrich ting voor het verrichten van allerlei liefhebberij-oefeningen en wat tot het machinevak behoort of er aan ver want is; Leeszaal; g. Bibliotheek h. Twee vergaderzaaltjes; i. Café met biljarts en groote veranda. Zooals blijkt uit de mede- deeling van den burgemeester, van Rotterdam, zijn Woensdag 4 nieuwe lijders aan cholera asiatica aangegeven. Sterfgevallen kwamen niet voor. Een der in behandeling gebleven lijders is hersteld. In het geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 21 Au gustus af, 34 gevallen van cholera aldaar voorgedaan, waarvan 18 met doodelijken afloop, terwijl 2 lijders hersteld zijn en 14 lijders in behan deling blijven. Woensdag heeft zich te IJsel- monde een geval van cholera voor gedaan met doodelijken afloop bij een meisje van 9 jaar aan den Oostdijk. Te Rumpt, gemeente Deil is Dinsdag eene vrouw aan cholera over leden. Een tweede geval van cholera asiatica deed zich Dinsdag te Ouwer- schie voor bij eene ongehuwde vrouw. Dinsdag en Woensdag zijn te Leerdam geen gevallen van cholera voorgekomen. Overleden aan de cho lera 2 lijders. Een kantkoopman uit Antwer pen, in Numansdorp aangekomen, is vermoedelijk lijdende aan cholera asiatica. Het bericht, dat de vorige week te Meppel een geval van cholera zou zijn voorgekomen, is ongegrond. Het betrof een geval van hevigen buikloop. Te Jutfaas kwam Woensdag het eerste cholerageval voor met snel en doodelijk verloop, bij den brieven gaarder E. Nog later wordt gemeld: Wederom kwam alhier| een geval voor van cholera asiatica, nu bij een driejarig kind. Dit geval doet zich voor in dezelfde woning, waarin het vorige jaar eene vrouw aan cholera overleed. Het hulpkantoor der posterijen, waar het eerste geval van cholera in deze gemeente voorkwam, is voor- loopig gesloten en de noodige maat regelen tot voorkoming van de ver spreiding der ziekte worden genomen. Eene sloep van Hr. Ms.ram- schip Schorpioenwaarmede officieren en mindere schepelingen van het ter reede liggende schip naar den wal werden overgebracht, is Woensdag middag vóór de haven te Nieuwediep door de poststoomboot Ada van Hol land overstoomd. Alle opvarendei jeraakten te water, doch werden ge ukkig door in de nabijheid zijndf sloepen van andere oorlogsschepen gered. Geen hunner verkeert in levens gevaar. De spoorwegbeambte Smit. bezig zijnde voor het station te Meppej de rijtuigen van een trein te koppelen, raakte,doordat deze in beweging kwam daar onder zoodat de geheele trein mei locomotief over hem heenging. Hij had de tegenwoordigheid van geest zich onmiddellijk plat tusschen de rails te werpen, waardoor hij er heel huids af kwam. Maanda. g zou te Am emu i- den een weduwnaar van 72 jaar met een meisje van 28 lentes in het huwe lijk treden. Alles was voor de plech tigheid in gereedheid, doch de man werd door zijne kinderen uit het vorig huwelijk genoodzaakt van het huwelijk af te zien. Hij deed dit en liet, wat zeker elders nog nooit werd vertoond, den omroeper in de ge meente dat besluit en de redenen, die er toe geleid hadden, verkondigen. In Januari 1894 zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn dat derede- rijkerskamer „Bilderdijk" te Alkmaar werd opgericht. De rederijkerskamers ,West-Frisia" te Hoorn, „Cremer"te Haarlem en „Boogaerts" te Koog aan de Zaan, zullen dit feest mede vieren, door in de maanden October, Novem ber en December op te voeren de tooneelstukkenMartin de Kruier Karei Eduard in Schotland en Lotos. Voor deze uitvoeringen zijn door de feestvierende Kamer uitgeloofd een gouden medaille en 100, een ver guld zilveren medaille en 50 en eene herinneringsmedaille. Als leden der jury zullen optreden de heeren ds. P. van der Veen, Amsterdam, E. M. van Soest leeraar in de Neder- landsche taal- en letterkunde aan de H. B. S. te Alkmaar, en J. Francken, hoofd der school te Bergen. 78% pCt. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 12 September lo opende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Maat-sch. voor Hypo thecair Crediet Nederland Utrechtsche Hypo theekbank Nederl. Asahan Cul tuur-Maatschappij Steenkolen-Maatsch. Oost-Borneo A en i;, Serie 15 AlmeloSalzbergen Spoorweg-Mpij „Tivoli" te Utrecht. Holl. Brand- en Le vens verz. Sociëteit Nederlandsche Her- verzekering-Mpij 108 30 70 95 67£ 161 90 RECHTSZAKEN. De rechtbank te Assen deed Woens dag uitspraak in de zaak van Egbert Warringa, oud 29 jaren, landbouwer te Ees, gemeente Borger, die terecht had gestaan ter zake dat hij in den ochtend van 4 Juli de 23jarige land bouwersdochter Rika Wenning in hare woning te Ees door middel van twee revolverschoten had gedood, uit wraak omdat deze een liefdesbetrek king, welke tusschen hen had bestaan, had verbroken. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan moord en hem, overeenkomstig het requisi- vrees, dat hij hier zeer lastig zal zijn geweest?" vervolgde zij met- angst in hare oogen. De oude man schudde het hoofd. „Mijn kind, hij was dronken. Neem mij niet kwalijk, dat ik het zoo openlijk zeg. Gij behoeft het uwe mama niet mede te deelen, maar dat was het wat hem scheelde. Hij drong het huis binnen, liep de bedienden voorbij, en dreigde ons allen te zullen neerschieten. Natuurlijk lieten de jongens zich dat niet zeggen dat kan men ook niet van hen verwach ten zoodat zij opsprongen en hem uit het huis verwijder den. Ik wil wel toestemmen, dat die verwijdering niet al te zachtzinnig is geschied." „Natuurlijk heeft hij het verdiend," zeide Jane nederig. „Ik ben gekomen om daarvoor onze verontschuldigingen aan te bieden, niet om hem te verdedigen." St. Rhadegund zag haar met een doordringenden blik aan. „Dus heeft uwe moeder u niet hierheen gezonden?" Jane bloosde. „Mijne-moeder weet, dat ik hierheen ben gegaan, en weet gedeeltelijk, wat ik hier kom zeggen, maar niet alles. Mijn heer St. Rhadegund," vervolgde zij vlug, terwijl haar adem sneller ging, en een blos hare wangen bedekte, „ik ben hier gekomen om een zeer gewaagden stap te doen. Ik ben ge komen om mij geheel aan uwe genade over te geven om te zeggen, wat mijne moeder niet wilde en niet kon zeggen om u iets te vertellen over ons, wat gij wellicht nog niet weet." Op goedhartigen toon viel de oude man haar in de rede. „Kom mijn kind, spreek daarover zoo niet! Ik kan wel raden, waarvoor gij zijt gekomen. Gij wilt niet, dat wij uwe mama aan haar woord houden en van hier weggaan?" „Dat is het juist, dat is het!"1 riep Jane uit, zeer op gelucht. „Nu, dan behoeft gij u om niets te bekommeren. Uwe mama was boos over hetgeen mijne zoons den hare hadden aange daan en schreef meer, dan hare bedoeling was." „Juist! Wat begrijpt gij dat goed! Gij begrijpt, hoe moeie- lijk het voor ons meisjes is. Natuurlijk heeft de zoon meer te zeggen, dan wij allen te zamen, en wij kunnen onze moe der niets voorschrijven alleen maar raad geven. Gij be grijpt mij nietwaar?" „O ja, ik begrijp u zeer goed ik begrijp veel meer dan gij zegt. Maar waarom spreekt gij niet openhartig met mij Het zou u veel onaangenaamheden hebben bespaard. Denkt gij, omdat ik geen deftig heer ben, dat ik geen oogen in mijn hoofd heb? En kijk nu eens naar mijne jongens! Ik heb hun een goede opvoeding gegeven, want ik had mijn geld reeds, ten minste een deel er van, lang voordat de kleine Bob werd geboren. Kunnen zij niet met iedereen omgaan? Vele aan zienlijke menschen hadden hen lang geleden gaarne onder zich op willen nemen, maar zij hebben nooit hun ouden vader den rug willen toekeeren. Daarvoor waren zij te flink, en in plaats van zich dus onder de gentlemen te rekenen, zijn zij slechts mijne zoons mijne flinke zoons!" Jane was getroffen door den ernst en het gevoel van den ouden man. „Ja," zeide zij eenvoudig, „er is er hier in den omtrek geen, die met hen kan worden vergeleken! En niemand ontkent dat. Zij zijn echter wel wat lastig dunkt u niet?" „Dat is wel mogelijk," zeide de oude man glimlachend. „Maar gij meisjes, zijt geen zier beter." Jane trad op hem toe om afscheid te nemen, maar St Rhadegund hield de hand vast, die zij hem bood. „Wilt gij de stallen eens zien," zeide hij. „Ik zal een lan taarn halen en u den weg wijzen." Jane wilde den zooeven gesloten band van vriendschap niet verbreken door eene weigering, zoodat zij spoedig het grasveld voor de eetkamer overstak, in gezelschap van den heer des huizes. De stallen waren zeer verbeterd, en zouden weldra nog vergroot worden, want de geheele familie hield veel van paarden. „Mijne zuster Pamela moest ze eigenlijk zien in plaats van ik," zeide Jane. „Ik houd van paarden, maar heb er meer eerbied dan vriendschap voor. Mijne zuster nu sluit dadelijk vriendschap met een vreemd paard. En zij kan alle paarden berijden." „Is het waar? Ik heb haar nog nooit te paard gezien." „Neen," zeide Jane met een kort lachje „tegenwoordig rijdt zij niet." „O ja, ja de oude kwaalzeide Rhadegund deelnemend, terwijl Jane rood werd. „Dat is hard zeer hard!" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2