Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. toir van het openbaar ministerie, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 jaren. De veroordeelde, die gedurende de behandeling van zijne zaak voor de rechtbank op 30 Augustus groote koelbloedigheid had getoond, was bij de uitspraak zeer bewogen en viel ten slotte in zwijm, zoodat hij uit de gerechtszaal moest wordenj ge dragen. Koloniën, BATAVl/ 11 Augustus. Kaloet. Uit Penang werd den lOen aan het Bat. Hbl. geseind: De versterkingen der Atjehers te Tjot Bagaroet en te Kaloet zijn door Toekoe Oemar en zijne volgelingen genomen. Hij werd van twee zijden gesteund door vuur van artillerie en infanterie der troepen. Kaloet is thans door de troepen bezet. De kwaadwilligen zijn nu uit de VI en XXV moekims verjaagd. Het blad teekent daarbij aan: Dat het beruchte Kaloet, de tergen de bespotting van het Nederlandsch gezag te Atjeh, genomen en in ons bezit is, zal door iedereen met vreug de uit dit telegram worden vernomen. Dat wij, om tot dit doel te geraken, van Atjehsche hulpbenden onder Toe koe Oemar moesten gebruik maken, is niet bepaald hartverheffend. De alle wegen naar Rome leiden. De hoofdzaak is, dat Kaloet genomenis, en dat bericht zal door de regeering ongetwijfeld met vreugde worden be groet. Dat wij om daartoe te komen, ons oude stelsel divide et impera moes ten toepassen, is eene bijzaak. Uit Medan werd den 9eh aan de Java-Bode geseind De eypeclitie, die Maandag van de Aroebaai is teruggekeerd, heeft kam pong Boekit Tiram verbrand, omdat de bevolking daarvan, geholpen door op ons gebied wonende Atjehers, Soengei Pandan hadden geplunderd. De schuldigen heeft men niet ont moet. Van Atjeh verneemt de J.-B., dat de roovers van de „Raja" door den zoon van het door ons niet erkende hoofd van Simpang Olim worden ge vangen gehouden, naar men te Kotta- radja denkt, om ze aan ons uit te; leveren, doch veel waarschijnlijker om een deel van den buit meester te worden. De roovers zeggen dat zij maar 1500 dollars hebben in handen gekregen, doch de radja gelooft dit niet en tracht nu achter de waarheid te komen, door hen gevangen te hou den. Men beweert dat de Atjehsche crani, een soort van klerk of tolk, aan boord van de „Raja" medeplich tig is, maar dit steunt alleen daarop dat ooggetuigen verklaren gezien te hebben dat hij den Atjehers aan boord den weg wees, doch dit laat zich zeer goed begrijpen, daar de roo vers dreigden hem anders te zullen vermoorden. De Java-Bode schrijft in haar mail overzicht Wanneer de beschouwingen van de Atjehsche Courant over den toestand in Atjeh, welke geacht kunnen wor den die te zijn van den goeverneur Deijkerhoff, juist zijn, dan staan wij daar aan den vooravond van gewich tige dagen, en wel tengevolge van het feit dat de aloude worstelstrijd tusschen de partij der hoeloebalangs of hoofden en die der oelama's of, geestelijken opnieuw is ontbrand. De oelama's kregen het overwicht, toen wij ons in de geconcentreerde linie terugtrokken, daar zij dit als een ge volg van hun beleid voorstelden, maar dat overwicht kreeg een geduchten knak door den dood van Toekoe Sech Sainan di Tirou en Habib Samalan- gan en sedert de moslemin, gelijk de partijgangers der oelama's genoemd worden, uit de door hen opgerichte linie van versterkingen passargangers uitschudden, een enkelen zelfs dood den en 15 vrouwen die op kraamvi site gingen, van hare bovenkleeren en van de voor de kraamvrouw be stemde geschenken beroofden, raak ten de poppen aan het dansenhet hoofd der kampong Lam Manjang, waar die lieden thuisbehoorden, viel de moslemin aan en doodde hunnen aanvoerder. Toekoe Mat Amin, een zoon van Toekoe Sech Sainan di Ti rou en het hoofd der moslemins, zond daarop zijnen broer Toekoe Bebnaar Toekoe Oemar, die als zwager van den hoeloebalang der VI moekims, waar in het feit was voorgevallen, aan het bestuur daarover deelneemt, en liet hem rekenschap vragen, welke Oemar weigerde, waarop Toekoe Beb de k am- pong Lam Manjang aanviel en een paar kijizen daar verbrandde. Naar men zegt doch dit staat niet in de Atj. Ct. behoorde een van die woningen aan Toekoe Oemar en ver klaarde eene vrouw van deze, die daar woonde, dat zij niets meer van hem zou willen weten, wanneer hij zich niet bloedig wreekte. Toekoe Oemar stelde zich nu aan het hoofd van de beweging tegen de moslemin, ging met ons bestuur aan het onder handelen, kreeg geweren en munitie te leen, werd door soldaten gesteund en noodzaakte de moslemin de IV en de VI moekims te ontruimen. Volgens een gisteren hier door het Bat. Hbld. ontvangen bericht heeft zij zelfs Kaloet, dat de onzen niet konden nemen, veroverd. Men heeft hier geleerd met de of- ficieele berichten van Atjeh zeer voor zichtig te zijn, doch het is best mo gelijk, dat het toeval ons ditmaal heeft gediend. Het zal dan zaak zijn daarvan partij te trekken en ervoor te waken dat de partij -der hoeloe balangs ons niel weder den rug toe keert, zoodra zij haar doel heeft be reikt en het overwicht over de mos lemin heeft verkregen. Het doel is vanzelf gegaan, thans is het aan ons tot heerschen te geraken. Het wordt te Berlijn in politieke kringen er voor gehouden, dat het opnanden zijnde bezoek van een En- gelsche vloot in Italiaansche havens het karakter draagt van een tegen- betooging tegenover dat van het Rus sische eskader te Toulon. Er wordt aan deze gebeurtenis des te meer be lang toegekend, nu die betooging uit gaat van het ministerie-Gladstone,en er wordt daarin een waarborg gezien, dat bij een mogelijke wisseling inde regeering te Londen, de vastheid dei- betrekkingen tusschen Engeland en Italië krachtig zal bevestigd worden. Als een gelukkig teeken voor de weer herstelde goede verstandhouding tusschen Italianen en Franschen wordt gemeld, dat Dinsdagavond te Rome een verbroederingfeest is gegeven door 200 fransche en italiaansche werklie den. Talrijke hartelijke redevoeringen werden uitgesproken en door de mu ziek werd de Marseillaise aangeheven. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de admiraal Mello buitenlandsche vertegenwoordigers heeft doen weten, dat hij Woensdag te beginnen des morgens ten drie ure de forten in de baai zou bombardeeren. Er zijn maatregelen genomen om de buitenlandsche oorlogs- en koop vaardijschepen buiten de schietlijn te brengen. Eene Engelsche kandnneerboot zou de haven verlaten om de buitenland sche schepen te waarschuwen voor het binnenkomen in de haven. Aan de New- York Herald wordt uit Montevideo geseind, dat bij den twee den aanval op Nicthoroy de Brazili- aansche opstandelingen met zware verliezen afgeslagen zijn. Het is twij felachtig of de forten van Villagai der regeering trouw gebleven zijn, maar met alle andere forten in de nabijheid van Rio-de-Janeiro is dit wel het geval. Te Leuven heeft dezer da gen de vrouw van een drogist, die bij afwezigheid van haren man de klanten hielp, een meisje, dat En- gelsch zout kwam halen, bij vergis sing zuringzout medegegeven, met het ongelukkig gevolg dat het meisje en hare moeder, die er van innamen, onder hevige pijnen stierven. Een verontwaardigde volksmenigte schoolde samen voor het huis van den drogist, wiens vrouw wanhopend is over de treurige gevolgen van hare onachtzaamheid Deprijs der steenkolenin het bekken van Leeds zou heden nog met 1 sh. per ton verhoogd worden. Het resultaat der stemming van de mijnwerkers in Lancashire en Cheshire is, dat een groote meerder heid voor het voortzetten der werk staking is. De mijndirectin vanLens hebben de eischen, welke de mijn werkers op het congres van Zondag gesteld hadden, afgewezen. Dienten gevolge heerscht er in de geheele streek groote spanning, want daar de andere maatschappijen waarschijnlijk eveneens zullen handelen, is de werk staking zoo goed als zeker. Uiterlijk Zaterdag zullen 35,000 mijnwerkers in de bekken van Lens den arbeid stakendit voorbeeld zal gevolgd worden door de werklieden in het Noorder-departement in België, zoodat de werkstakers over eenige dagen wellicht reeds 200,000 man zullen tellen. Woensdagavond heeft het congres van Lens opnieuw zitting gehouden. Op den spoorweg nabij Lyon is een buitengewoon ongeluk gebeurd. Een onbeheerde locomotief, die uit het station Villefranche sur Saöne ontsnapt was, is op 10 ledige waggons geloopen. Haar vaart werd echter slechts een oogenblik ge stuit. Spoedig ging de machine met grooten spoed verder, de waggons voor zich uitstuwende. Aan de naaste stations werd bericht gezonden, de weg werd vrijgemaakt, tot waar de versperring opgeworpen werd. De trein kwam daar tot staan4 waggons werden geheel verbrijzeld, de locomo tief werd zwaar beschadigd. Dr. Nansen heeft zelf een verslag van den tocht tot Chabaro- wa opgemaakt. Hij geeft eerst het zelfde verhaal van de wederwaardig heden der expeditie als de secretaris, en deelt verder mede, datTrontheim hun verzekerde, dat er weinig ijs was in de Karazee. „Kapitein Sveldrup en ik," zegt Nansen, „voeren in de petroleumbarkas door Yogorstraat naar de Karazee om ons zelf daarvan te overtuigen en te zoeken welken weg de Fram, door de nog weinig bekende straat moest volgen. Plotse ling ontdekten wij den bodem vlak onder ons midden in de straat. Wij vreesden reeds, dat de barkas zou vastraken. Het was echter slechts een smalle weg. In de Jogor-straat vindt men veel van deze plaatsen, waarvoor men zeer op zijn hoede moet zijn, daar de kaarten niet altijd nauwkeurig zijn. Ik zal dan ook de barkas voor de Fram uitzenden om zoo nooclig de diepte te peilen. Denzelfden maatre gel zal ik langs de Siberische kust nemen, waar het zeer ondiep is en waar wij dikwijls zullen varen met slechts een paar {voet water onder onze kiel. (In de Joger-straat ont moetten wij slechts een weinig drijfijs. Aan het Noord-oostelijk uiteinde ge komen, zagen wij de Karazee voor ons met veel ijs aan den gezichtein der. Er was evenwel vrij wat open water tusschen het ijs en de kust, wij kunnen gemakkelijk met de Fram de kust langs varen. Met de goede tijding, dat de vooruitzichten gunstig waren, keerden "wij naar ons schip terug. Op den terugweg brak een dei- schroefbladen van de barkas, door dat het tegen een steen sloeg. „De stoomketel van de Fram werd schoon gemaakt, enkele onderdeelen der machines behoefden herstelling; dit hield ons een paar dagen op. Wij hoopten, dat de Urania met steen kool voor ons in dien tijd zou aan komen. Ik wenschte het schip zoo zwaar mogelijk met kolen te laden dat wij niet meer bevreesd behoeven te zijn voor hooge zeeën. De Urania is evenwel een zeilschip en genood zaakt de openingen in het ijs te zoeken, waardoor ze misschien lang opgehouden zal worden. In geen ge val zal ik op haar wachten, daar men ieder gunstig oogenblik moet waarnemen en de hoeveelheid ijs dik wijls en spoedig verandert. „Mijn plan is nu om oostwaarts te varen tot de mond van de rivier Ole- nek, ten Oosten van den mond van de Lena. Ik zal zoo dicht mogelijk langs de kust varen, omdat daar ge woonlijk meer open water is dan tus schen het ijs. Indien de tijd het toe laat, zullen wij den mond van de Olenek opvaren, waar 26 andere hon den voor ons gereed gehouden wor den. Daar de Oostsiberische honden beter zijn dan de Westsiberische, stelde baron Toll, de Siberische reizi ger, mij voor, eenige honden voor mij daarheen te zenden; ik zal ze tegen de mijne ruilen, indien het blijkt dat zij inderdaad beter zijn. De Rus Nicolai Alexandrowitch bood aan de zaak met de honden voor zijne rekening te nemen en verzocht mij eveneens op zijn -kosten eenige depots op te richten op het eiland Kotelny. een der Nieuw-Siberische eilanden. Op voorstel van baron Toll zullen daar twee depots, een aan de N.W.-en een aan de Z.W.-kust, opgericht wor den. Wij zullen ze waarschijnlijk niet noodig hebben, maar men weet niet wat er gebeuren kan. „Na ons vertrek van de rivier Olenek gaan wij noordwaarts langs de Westkust der Nieuw-Siberische eilanden, zoo ver mogelijk het open ■water houdende. Ik hoop in het be gin van September die eilanden te bereiken. Mogelijk ontmoeten wij onbekende landen of eilanden Noord westelijk van Kotelny, waar misschien open water langs de kusten is. Mocht dat echter niet het geval zijn, dan blijft ons slechts over de Fram het ijs in te sturen en haar dan te laten medevoeren door den stroom, die in die streken volgens mijne meening naar het Noorden of naar het Noord westen gericht is. „Waarschijnlijk zal het dan gerui- men tijd duren voor wij de onbe kende poolstreek verlaten hebbenen weder in open water gekomen zijn of een kust bereikt hebben, waar langs wij huiswaarts keeren kunnen, „Als echter jaren verloopen zijn. hoop ik, dat gij den een of anderen dag zult hooren, dat wij allen gezond en wel teruggekeerd zijn en dat de menschelijke kennis zich weder een stap noordwaarts uitgebreid heeft." De laatste dagen zij n in Noord-Duitschland buitengewoon koud geweest. In Hanover wees de thermometer Maandagochtend te 8 uur slechts 43 gr. Fahrenheit, te Mün- ster 49, Chemnitz en Brcslau 45 gr. en te Berlijn 46 graden. Sedert 1848 is op 10 en 11 Sept. de gemiddelde temperatuur te Berlijn niet zoo laag geweest als Zondag en Maandag jl. Aan de Oostzeekust is het 11, in het binnenland 16 graden kouder dan ge woonlijk in dezen tijd. Zijn laatste ziekte heeft prins Bismarck sterk aangegrepen. Behalve aan zijn gewone heupjicht leed hij ook aan een maagziekte. Nu is echter alle gevaar geweken. Gedu rende het bezoek van den hertog van Edinburg aan Kissingen, viel de prins, die in gezelschap van drie engelsche dames een pasteibakkerswinkel be zocht, flauw. Een duitsch meisje, dat hem niet kende, schudde hem flink heen en weder, waarop de prins spoe dig bijkwam. Een zeer bekwaam ge neesheer merkte naar aanleiding daar van op, dat de prins waarschijnlijk zijn krachten overschat had en de behandeling wellicht wat al te krach tig was geweest. Hij weet daaraan Bismarck's plotselinge ongesteldheid. De vice-consul van Spanje te Lissabon meldt, dat sedert 10 de zer te Lissabon 31 gevallen van cho lera zijn voorgekomen, waarvan 10 met doodelijken afloop. Tengevolge van buitenge woon hevige regenbuien is despaan- sche stad Villaviciosa, in de provin cie Cordoba, geheel overstroomd. Het water is in 184 huizen binnengedron- gen, waarvan er 14 zijn ingestort en 22 dreigden dit te doen. Twee kin deren zijn door den stroom meege voerd en verdronken. |In de nabijheid van Valen cia is een dynamietpatroon ontploft. Er werden 3 personen gedood en 7 gewond. De door het gemeente-be stuur van Piana dei Greci (een op 3 uur afstands van Palermo gelegen stad) genomen maatregelen tot bevei liging van den openbaren gezond heidstoestand, wekten de ontevreden heid van een deel der bevolking. Een aanval werd gedaan op het stadhuis, waar het gepeupel binnendrong, alles kort en klein sloeg en de registers van den burgerlijken stand verniel de. De militaire macht kwam tus- schenbeiden, joeg het gepeupel uiteen en bezette het stadhuis. Voor eenigen tijd werd be- richt, dat bij Salonica een groot aan tal lijken van onthoofde personen zouden zijn aangespoeld, en dat men hen voor de slachtoffers van zeeroo- vers hield. In het Engelsche parle ment heeft men der regeering om in lichtingen daaromtrent gevraagd, waarop de onderminister van buiten landsche zaken verklaarde, dat het bericht van allen grond ontbloot is. Tegen 3 uur Dinsdagnacht werd, volgens bericht van R. O. uit Chicago, een trein van de Lake Shore Companybij Kessler door 20 gemas kerde mannen aangevallen. De machi nist wierp een der roovers ter aarde, maar werd door een revolverschot gewond. De dieven lieten den waggon met de geldkist door middel van dy namiet in de lucht vliegen, namen 15,000 mede en verdwenen in het bosch. Heden is in Café j,Neuf" van den heer O. J. J. Montague, door den bouwkundige W. F. DoegJas, aanbe steed Het amoveeren van perceel No. 7, kadastraal bekend onder Sectie S. B. No. 58, gelegen aan het Rozen laantje hoek Ripperdastraat alhier, en het ter plaatse bouwen van twee woonhuizen aan het Rozenlaantje en twee woonhuizen met afzonderlijke bovenwoningen aan de Ripperdastraat alnier. Ingeleverd zijn 24 stuks inschrij vingsbiljetten. Hoogste inschrijving ƒ14.850, J. A. Kaub te Halfweg. Laag ste inschrijving ƒ12.222, H. A. Vos- se te Heemstede. Stoomvaartbarichten. Het stoomschip Spoarndam, van de N. A. S. M„ van New-York naar Rotterdam, passeerde Woensdag 13 September, des namiddags 4 ure 30 min., Beachy Head. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam, passeerde Woensdag 13 Sept. des namiddags ten 5 ure 40 min., Prawlepoint. Het stoomschip Merapi, vertrok 13 September, van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Sumatravan Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 12 Sept. Kaap Roca. Het stoomschip [Prins Hendrik, wan Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Sept. van Southampton en passeerde den 13en Quessant. Het stoomschip Ardjoeno, van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Sept. van Marseille. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam arriveerde den 13 Sept. te Rotterdam. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., vertrok den 13 Sept. van Rotterdam naai- New-York, met 110 kajuits- en 153 derde klasse pas sagiers. Ondertrouwd: 14 Sept. A. v. Oosten en C. M. Jansen. - M. A. v. d. Berg en M. E. Strijbos. - A. Groe- nendaal en S. Uijlenburg. Getrouwd: 14 Sept. W.Knoop en A. M. v. Hemert. - J. N. Bona- rius en M. S. A. Glaser. Bevallen: 13 September. J. M. BolleAssmann z. - M. Hecremans— Swart z. - A. C. TrosRamakers z. 14. P. HamersVercauteren d. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 12 Sept. E. J. Bcrgs- ma en C. J. van de Moer, Nijmegen. 13. Th. G. Jansen en A. S. M. Laan, Amst. - J. M. Oerlemans en D. J. de Roox, 's-Grevelduin Kapelle. Bevallen: 10 Sept. IJ. A. H. Grap HellingmanHugenholtz Utrecht. 12. E. BaarDentz d.. Nieu- wer-Amstel. Overleden: 10 Sept. M. J. F. Anken jm. 21 j., Amst. 11. A. Jur- jaanzVlasveld 66 j., Amst.-B. Hel der Kz. 41 j., Winkel. - W. F. Per soon 34 j., Amst. 12. C. J. Kampers jd. 14 d., Tolen. - W. Hulscher G.Jzn. 46 j., Deventer. RECLAMES. 20 Cents per regel. 10 goede redenen om Warner's Safe Cure te gebruiken. 1. Omdat «Warner'» Safe Cure,» U het leven redden zal wanneer gij door de eene of de andere nier- lever- of blaasziekte aangetast zijt. 2. Omdat «Warner's Safe Cure,» zeker geneest in al de gevallen waar alle andere geneesmiddelen zonder uitwerking blijven. War ner'»middel wordt door de docto ren aller natiën voorgeschreven en tairijke zieken waarborgen zijne weldoende werking. 3. Omdat Warner'» Safe Cure» volgen» wetenschappelijke aanwij zingen gereed gemaakt is. Het duitsch staatsbestuur zooats vele andere europeesche regeeringen heeft bizondere toelating voor den verkoop van dit produki vergund. Deze toelating wordt maar aan sommige zeldzame pharmaceutische samenstellingen gegeven. 4. Omdat «Warner's Safe Cure» altoosdurende genezing mede brengt. Wij bezitten duizende getuigschrif ten van sedert vier, zes, acht en tien jaren genezen personen en die geene kenteekenen hunner ziekte meer ondervonden hebben. 5. Omdat ^Warner's Safe Cure» de nierziekten en al hare gevolgen geneest. De eerste geneeskundigen verzekeren dat 93 percent aller ziekten die het menschdom plagen, door de onregelmatige werking der nieren veroorzaakt zijn. «Warner's Safe Cure« geneest altoos de hard nekkigste gevallen. 6. Omdat «Warner's Safe Cure» het beate en zekerste geneesmiddel i» tegen vrouwelijke kwalen door ontsteking en aandrang te verhin deren. 7. Omdat «Warner's Safe Cure» het best bloedzuiverend middel is en het bloed van het piszuur ver lost welke het vergiftigt die de eerste oorzaak is van zinkbgpijn, hartziekte, verlamming, zinneloos heid, enz. 8. Omdat «Warner's Safe Cure» rechtstreeks op de lever invloed heeft en het eenige middel tegen leverziekten is. De lever is het groottte en het meest bizon dere orgaan van het mensche- lijk lichaamhet is onmogelijk in goede gezondheid te zijn wanneer de lever ziek i». De onfeilbare ken teekenen dat de lever ziek is zijn hoofdpijnen, zuurheid, slechte spijs vertering, besmette tong, slechte smaak in den mond, stinkenden adem, geel vel, beving en koorts. 9. Omdat «Warner's Safe Cure* het eenige bekende middel is om waterzucht, hevige ontstekingen, korten adem, slapeloosheid te ge nezen alle ziekten welke in eene onvoldoende werking der nieren kunne oorzaak vinden. 10. Omdat «Warner's Safe Cure» wordt ingenomen wanneer men zich ongesteld bevindt en alvorens zieh eene wel aangeduide ziekte toont snel alle stoornissen zal verwijderen, die indien men ze niet verzorgde weldra in erge ziekten zouden ver anderen. «Warner's Safe Cure" zal u de gezondheid bewaren, welke de kostelijkste bezitting van man of vrouw is. Te koop bijA. L. SAUT Co., Generaal-Agenten, Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3